Plan van industrie bonden een sprookje FNV oefent druk uit op leden van parlement Hun bestaansreden is haat SLUITING DREIGT VOOR CSM-FABRIEK Gif moord mislukt: weer 8 maanden en tbr geëist Vrijgelaten consul Leupin over zijn ontvoerders 93 Dader van doodslag in Groningen gepakt 8 DINSDAG 5 OKTOBER 1976 CALI/BOGOTA (Reuter, ANP)) - De Nederlanse honorair con sul in Columbia, Eric Leupin, heeft gisteren gezegd dat de guerrillastrijders die hem meer dan 20 maanden gevangen heb ben gehouden in het Andesge- bergte, meedogenloos waren en geen middel zouden schuwen om hun doel, "het marxisme- leninisme", te bereiken. „Ik geloof dat de bestaansrech ten van een groep als de Fare (zijn ontvoerders, revolutio naire strijdkrachten in Colum bia) haat is, haat tegen alles wat bestaat", zo zei Leupin op een persconferentie. De honorair consul werd 31 ja nuari 1975 in de buurt van Cali, voor zijn houtwerf, ontvoerd en zater dag in Cali vrijgelaten. Oorspronkelijk eisten de ont voerders 1 miljoen dollar los geld van de Nederlandse am bassade in Bogota, 30.000 dollar van Leupins familie en de vrij lating van drie politieke gevan genen. Leupin zei niet te weten or er inderdaad geld was be taald voor zijn vrijheid. Zijn fa milie gaf geen commentaar. De 42 jaar oude in Canada gebo ren zakenman zei tijdens zijn lange gevangenschap nooit de hoop te hebben opgegeven. „Ik ban een optimist. Ik heb nooit aan zelfmoord gedacht, maar de geestelijke pijn was vreselijk, de onzekerheid van het niet we ten wat er met me ging gebeu- Leupins ontvoerders, die hem dag en nacht bewaakten, had den hem redelijk behandeld en voldoende eten en kleding ge geven. Hij had nooit met de re bellen over politiek gepraat. Wel had hij met ze geschaakt en andere gzelschapsspelletjes ge speeld. In de maande van zijn gevan genschap was Leupin er een maal in geslaagd aan zijn bewa kers te ontsnappen door een pop in zijn bed te leggen. „Ik was achteneenhalf uur vrij, maar je kan niet lopen in de rimboe en ze keregen me weer te pakken", zo vertelde de ho norair consul. De guerrillastrij ders hadden het hem niet kwa lijk genomen: „Ze zeiden dat ze inzagen dat het mijn plicht was te proberen te ontsnappen, ter wijl het hun recht was me tegen te houden". Leupin beschreef hoe hij negen dagen door de bergen was ge trokken met zijn ontvoerders voordat ze hem zijn vrijheid hergaven. Daarna had hij nog eens 12 uur moeten lopen om de bewoonde wereld te bereiken. Daar kon hij met de 10 dollar die guerillastrijders hem hadden gegeven, het huis Leupin. De 43-jarige Eric Leupin, een Canadees van Zwitserse af- lomst is nu drieëneenhalf jaar honorair consul van Nederland. Hij is een van de 248 honorair consuls die Nederland kent, dat betekent dat zijn iet in loon dienst zyn. Zij mogen een schild met het Nederlandse wapen op hun kantoren hebben en eenbordje met cc (corps con sulair) op hun auto voeren. Zij hebben echter geen diploma tieke rechten als onschend baarheid en belastingvrijdom. Honorair consul Eric Leupin op de persconferentie na zijn vrijla ting. Meer dan twintig maanden was hij gevangene van guerril lastrijders in het Andesgebergte. DEN HAAG (SP) - Het plan van de Industriebonden NW en NKV om indien nodig met een stukje prijscompensatie meer mensen aan het werk te krijgen is - „boerenbedrog" en een sprookje. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond {NCW) wijst dat plan af en vindt dat premier Den Uyl en anderen het te snel hebben toegejuicht. „Arbeidstijdverkor ting leidt op z'n gunstigst tot de zelfde hoeveelheid werk. Maar het is niet uitgesloten Industriebonden de werkgelegenheid juist zal aflo pen", zo zei NCW-secretaris Pauw op een persconferentie in Den Haag. Het is voor de werkgever in de meeste gevallen praktisch onmoge lijk om het inschakelen van een ex tra-man te organiseren. Dat leidt er dan toe, dat de ondernemer zijn produktie-tijd aanpast aan de ver korting van de arbeidsduur, aldus het NCW. Het vakbondsplan houdt ook op z'n gunstigst in dat de arbeidskosten week voordat zoon Frans opnieuw gelijk blijven als de lonen van de voor de rechtbank in Maastricht werknemers die korter werken moet verschijnen weet de 68-jarige even zoveel verlaagd worden. Maar Maria H. uit Kerkrade waar ze aan omdat dit, zoals het NCW heeft be- toe is. Het ger-echtshof in Den grepen, niet de bedoeling is, zullen Bosch laat maandag 18 oktober we- die arbeidskosten voorlopig zeker ten of het ingaat op de vordering stijgen AMSTERDAM (SP) - De Federatie Nederlandse Vakbe weging (NW en NKV) heeft haar politieke druk op rege ring en Tweede Kamer opgevoerd. Inzet is de eis tot herstel van het vrije loonoverleg tussen werkgevers en werknemers. Ook als zij er niet in slagen centrale afspraken te maken voor 1977. daIj65v'S MOROGORRO-PremierDenUyl,dieophetogenblikeenbezoekaanAfrikabrmgt,staatmetdehandenindezij stemd voor de kinderbijslag. Lie rjp een pleintje in de plaats Morogorro in centraal-Tanzania. Een jongetje houdt een fiets van Chinese makelij werkgevers vinden dat geen bespa- voor hem gereed In Morogorro nam de premier een kijkje in een schoenfabriek en in een opleidingscentrum voor 1 buitenlandse vrijwilligers die in dit Afrikaanse land werken. Den Uyl vliegt morgen naar Loesaka voor een officieel bezoek aan Zambia. DEN BOSCH (SP) - Precies de advocaat-generaal De industriebonden gaan volgens Wetzels. Deze vroeg gisteren we de christelijke werkgevers ook van gens poging tot moord bevestiging de verkeerde onderstelling uit dat van het vonnis dat de Maastrichtse uit de besparing op de werkloos- rechtbank haar op 30 juni oplegde: heidsuitkeringen die arbeidstijd- acht maanden gevangenis en terbe schikkingstelling van de regering. Die gevangenisstraf deed haar WW-p remie door nau welij ks ietsdie zat er toch bij na met de tbr was ze het abso- ens. Vandaar dat ze in ho- beroep ging. verkorting betaald kan worden. Maar slechts 100 miljoen guldi werd in 1976 aan WW-premie do werkgevers en werknemers be- op, taald. Ruim 3.2 miljard kwam uit de luut overheidsmiddelen en het is niet waarschijnlijk dat die overheid dat Het merendeel van de vele uren die korter werken wel zal betalen. het Bossche hof gisteren aan de be- Het NCW heeft ook bedenkingen handeling besteedde werd tegen het regeringsplan de kinder- die terbeschikkingstelling gepraat, bijslag en -aftrek te integreren. Dat TWee psychiaters en een psycho- plan levert de overheid 910 miljoen l°°g waren als deskundigen opge- gulden uit de kinderaftrek op, roepen. Zij hadden hun rapporten GRONINGEN (ANP) - De Gronin ger politie heeft gistermorgen elf uur de 18-jarige H Groningen aangehouden, die van verdacht wordt de 49-jarige Thijmen Callenbach met een mes van het leven beroofd te hebben. Hij verklaarde tegenover de politie dat hij op weg was naar het politie bureau om zich aan te geven. Van der S. heeft inmiddels bekend het slachtofder zondagnacht te hebben neergestoken. In een eerste verhoor verklaarde hij dat Callen bach zondagavond bij hem naar binnengekomen was in zijn woning in Groningen. Callenbach wilde een homofiele relatie aangaan met Van der S. Toen deze niet op zijn avances inging, trok Callenbach een mes en hief dat naar Van der S. bp. Volgens zijn verklaring voelde hij zich daardoor zo bedreigd, dat ook hij een mes trok en Callenbach jte lijf ging. Callenbach moet vrij Snel overleden zijn. Van der S. heeft nog getracht de sporen van de vechtpartij uit te wissen. Toen dat niet lukte is hij er in paniek van door gegaan, nadat hij eerst nog het lijk naar buiten had gesleept en naast de woning van Callenbach had gelegd. Het mes waarmee hij gestoken had, stak nog uit het lin keroog. Hij had de polsen van Cal- cü uiu lenbach bijeengebonden met touw. 'der 's.nit **et stoffelijk overschot werd door een j ongen gisterochtend om kwart voor zeven gevonden. Uit een eer ste klein buurtonderzoek werd de politie duidelijk dat Van der S. de mogelijke dader was. al voor de Maastrichtse rechtbank toegelicht. Maria, door de weinige vrienden die haar nog resten Maike ge naamd, is kleiner dan zoon Frans, maar haast even stevig. We herken nen dezelfde zangerige, diepe stem. Terwijl in de Kerkraadse Lückerheide-kliniek de forse ver pleger kwistig de insuline-spuit hanteerde, besmeerde Maria even royaal de beschuiten van haar tweede man, de 69-jarige Gé Men- ten, met rattengif. Een keer of zes heeft ze hem in de periode van ja nuari '74 tot april '75 zo'n beschuitje toegediend. Eerst de boter, dan het rattenkruit in pastavorm en daar overheen de perenstroop als smaakmaker. Gé werd goed ziek. Hij heeft op het kantje van de dood gelegen. Nu kan hij zich alleen voortbewegen in een rolstoel. Schrijven of lezen is er niet meer bij. Hij is zwaar invalide en aan één oog blind. Volgens de politie wilde Maria H. van haar tweede man af. Maria ont kende dat aanvankelijk, gaf later toe en trok toen haar bekentenissen weer in. Een patroon dat ook zoon Frans - beschuldigd van moord op vijftien demente bejaarden - tij dens het vooronderzoek aan de dag legde. Maria's verklaring is: "Ik wilde Gé alleen maar ziek maken, zodat hij bij me moest blijven en ik zy n liefde terug kon winnen". Het ware motief voor de vergifti ging is nooit duidelijk geworden. De politie en de vertegenwoordi gers van het openbaar ministerie hielden het erop dat Maria haar tweede man uit de weg wilde rui men, omdat hij teveel wist over de praktijken van haar lievelingszoon Frans in de Lückerheide-kliniek. Zijn eerste vrouw was daar gestor ven en eens had hij laten door schemeren dat hij een boekje open kon doen over, onder meer, hoofd verpleger Frans. Tijdens het onder zoek naar de insuline-moorden van Frans ontdekte de recherche ook de vergiftigingen van zyn moeder. Uit het vonnis bleek dat de recht bank het eens was met de conclusie van het rapport dat in de Psychia trische Observatiekliniek van het Gevangeniswezen over Maria was uitgebracht. Psychiater dr. J. G. Schnitzler noemde Maria ook giste ren een neurotische, haast debiele vrouw, die een gevaar is voor haar omgeving. De kans op herhaling achtte hij bijzonder groot, temeer daar Maria terugwilde naar Gé. Ook Gé vond dat Maria maar bij hem terug moest komen. Alleen de basis waarop sloeg bij de president van het hof, mr. V. van Haren, niet aan. Menten heeft laten weten: "Als ik gezond was hoefde ik haar niet te rug. Nu ik invalide ben door haar toedoen moet ze me maar verzor gen ook". Mr. Van Haren reageerde daarop: "Dat lijkt wel een wraakac tie". Volgens de psychiater kan Maria de verzorging van Gé trouwens nau welijks aan. Een mogelijke hereni ging achtte de psychiater best mo gelijk in het kader van de tbr. Dr. Schnitzler "Een hereniging moet terdege begeleid worden, zodat er meteen kan worden ingegrepen als het mis gaat". De tweede psychiater, dr. S. Pruyt, was door de verdediging opgeroe pen. Hij vond dat kon worden vol staan met een voorwaardelijke tbr. Zijn redenering: "Haar man is nu afhankelijk van haar. Dat heeft ze met die vergiftiging willen berei ken. Daarom is er geen gevaar voor herhaling". Prins Bernhard niet langer voorzitter Bilderberg- conferenties DEN HAAG (ANP) - Prins Bernhard heeft besloten zijn voorzitterschap van de Bilderberg-bijeenkomsten neer te leggen. Hij heeft de hoop uitgesproken dat de be- stuursgroep van Bilderberg zal onderzoeken of en zo ja in welke vorm, de Bilderberg- activiteiten kunnen worden voortgezet. Dit heeft de Rijks voorlichtingsdienst gisteren meegedeeld. De Bilderberg-conferenties danken hun naam aan het ho tel de Bilderberg in Ooster beek waar in 1954 prins Be rnhard de eerste bijeenkomst van deze organisatie leidde. De organisatie is in het leven geroepen om te voorkomen dat de in het begin van de ja ren vijftig tot stand gekomen westelijke politieke, militaire en economische samenwer king tussen de landen aan weerszijden van de Noordat- lantische oceaan zou worden verstoord door gebrek aan onderling vertrouwen. Jaarlijks wordt in de regel één conferentie gehouden, waar voor 80 a 90 personen uit ver schillende landen worden uit genodigd. Daaronder bevin den zich politie staatslieden, mensen uit het bedrijfsleven, academici, vakbondsbes tuurders en andere figuren uit het publieke leven, alsmede functionarissen van interna tionale lichamen. De bedoeling van de conferen ties is privé en vertrouwelijk van gedachten te wisselen over actuele onderwerpen. Vanaf de eerste bijeenkomst in 1954 zijn de vergaderingen voorgezeten door prins Be rnhard. 'Vandaag hebben alle 150 Kamerle den een brief van de FNV ontvan gen. Daarin worden zij opgeroepen de eis van de vakbeweging te on dersteunen. Nog deze week wil FNV-voorzitter Wim Kok apart met de fractielei ders van PvdA, PPR, D'66, KVP en ARP overleggen. Deze regerings partijen, aldus Kok gisteravond, moeten volgende week bij de alge mene politieke en financiële be schouwingen in de Tweede Kamer per motie herstel van het vrije loonoverleg eisen, wanneer de re gering dit niet eigener beweging wil toezeggen. Ook zal de FNV de vijf fractielei ders mondeling en door andere Kamerleden per brief wijzen op de eis voor een aanvullende loontoe- slag van 40 gulden bruto per maand. De FNV stelt zich al vanaf begin augustus op dat standpunt. Deze 40 gulden per maand voor de werknemers erbij moet worden ge geven wanneer het prijspeil ten op zichte van april met twee procent is gestegen. Kok noemde het verwijt van minis ter Lubbers (Economische Zaken) dat het speculeren over het prijs verloop de prijzen juist zou doen stijgen, "onwaarachtig". Hij zei dat de regering in juli al be* loofd heeft dat een aanvullende loontoeslag nodig is, wanneer de prijzen zich ongunstig zouden ont wikkelen. De regering houdt zich dus volgens Kok ook bezig met speculeren over het prijsverloop. De FNV zal binnenkort een nieuwe nota over het arbeidsvoorwaar denbeleid publiceren. Kernpunt daarin zal zijn de keuze tussen de inhoud van het loonzakje en het behoud van het peil van de collec tieve voorzieningen. Op zaterdag 23 oktober zullen de FNV-kaderleden op acht plaatsen in het land demonstratieve en in formatieve bijeenkomsten beleg gen, waarop dit keuze-probleem centraal zal staan. Een week later vergaderen de afzonderlijke FNV- bonden. Daarna, aldus Kok, zal bekeken worden of er centrale dan wel be- drijfstaksgewijze loóngesprekken ,met de werkgevers zullen worden gevoerd. Lichamen gevonden DEN HELDER (ANP) - Een nog niet bekend gemaakt aantal stoffe lijke overschotten is gisteren aan boord van de Britse mijnenveger Fittleton gevonden. Na het zinken van de Britse mijnenveger op 20 september zijn twee lijken gevon den, en werden tien opvarenden als vermist opgegeven. De Fittleton is gistermiddag de haven van Den Helder binnengesleept. een miljoen gulden aan prijzen De lichtgewicht Singer Starlet De kleine kompacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n kompacte lichtgewicht. Winkelwaarde f 649,-. En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voort 399,-. SAS VAN GENT (ANP) - B en W van Sas van Gent hebben de CSM (Centrale Suiker Maatschappij) in deze stad een ultimatum ge steld. De stank- en gifoverlast, die deze suikerfabriek sinds negen dagen veroorzaakt is zodanig hinderlijk, dat ze onaanvaard baar is. Morgen moet dit euvel verholpen zijn anders gaat de zaak dicht. Dit heeft burgemeester drs. W. Du- sarduijn van Sas van Gent giste ravond na een vergadering van B en W en de plaatselijke huisart sen van Sas van Gent meege deeld. B en W hebben deze beslissing ge nomen nadat ze de meetresulta ten van het rijksinstituut voor de volksgezondheid had ontvangen. Deze waren zodanig dat B en W handhaven van de huidige situa tie onaanvaardbaar achten. Zoals bekend wordt in Sas van Gent sinds 25 september een on dragelijke stank waargenomen. Die stank wordt veroorzaakt door het koelwater van de suikerfa briek, dat door de hoge buiten temperatuur sterk verzuurd raakt. Hierdoor ontstond ernstige stankoverlast. Om dit euvel nu op te heffen werden grote hoeveel heden kalk en zuurstof aan het water toegevoegd. Deze stoffen verdroegen elkaar niet en er kwamen grote hoeveelheden zwavelwaterstoffen vrij Een zeer gevaarlijk gif dat slijmvliezen en alle geverfde en verzinkte voor werpen aantast. Dit had tot ge volg dat de verontruste bevol king van Sas van Gent het comité Voorkomen Is Beter (VIB), en het milieu-actiecentrum van Neder land (MAN) inschakelen. Uit eerste onderzoek onder 25 inwoners door de arts Joke van Ballegooijen van het VIB, bleek inderdaad dat zich bij de onder zochte mensen een zwavelwater- stofvergiftiging had voorgedaan. Als uitvloeisel daarvan zal CSM nu door het VIB in kort geding worden gedagvaard als niet snel een eind aan de gverlast wordt gemaakt. Daarnaast gaat het MAN in sa menwerking met het VIB de schadeclaims van onder andere zwart geworden huizen en tuin meubelen, die nu binnenstro men, massaal bij CSM claimen. B en W van Sas van Gent hebben gisteren de knoop doorgehakt en CSM het eerdergenoemde ulti matum gesteld. De huisartsen van Sas van Gent gaan zich op iniatief van B en W ook intensief met de klachten, die betrekking hebben op de zwavelwaterstof- vergiftiging bezighouden. Deze klachten zullen ook aan het college van B en W worden ge rapporteerd. Bij de CSM heerst volgens burgemeester Dusar- duijn op dit moment koortsach tige activiteit. Men probeert door grote hoeveelheden soda aan het water toe te voegen de stank te neutraliseren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7