Voorlopig monument met de grond gelijk gemaakt Ordeploeg waakt over dure postzegels Vrij rondneuzen binnen dikke vestingsmuren van het Dever-kasteel Bollenstreekgemeenten handhaven het SOB Gemeente Bodegraven: Wij wisten van niets PAGINA 4 .STREEK DINSDAG 5 OKTOBER 1976 Op deze plaats stond het achttiende eeuwsè boerderijtje, dat CRM op de voorlopige monumentenlijst had geplaatst. om een vergunning gevraagd. De gemeente Bodegraven laat hele maal niets van zich horen". De familie Jansen zit moeilijk- ze heeft een huis gekocht in Door Jan Westerlaken Zwammerdam. Francken heeft tot nu toe de helft van de grond prijs betaald. De rest maakt hij over zodra er mag worden ge bouwd. Afvoeren Het enige, dat Monumentenzorg kan doen, is de boerderij aan de Meije afvoeren van de voorlopige monumentenlijst „Onze positie is dus gemakkelijk", vertelt voor lichter Smaal. „Weer is er dus een stukje historisch gegroeid dorp spatroon verloren. En dat is on vervangbaar." Volgens Smaal kan een gemeente iemand, die iets zonder vergun ning heeft gesloopt dwingen dit in de oude stijl te herbouwen. „Als er niets meer over is, wordt dit natuurlijk een moeilijke zaak. Ik kan me wel voorstellen, dat een gemeente bijvoorbeeld heel zware eisen zal stellen als er op Arie van der Panne: „We n zegels Van de Alphense inzenders is G. Kaltenecker van de partij met zegels over de wereld kampioenschappen voetbal vanaf Uruquay 1930 tot en met München 1974. Mevrouw Haak-Besseling komt met haar verzameling schilde rijen op postzegels, me vrouw Oppelaar-Kooistra is gespecialiseerd in vlinders, J. A. Stouten zal er zijn mer een inzending religieuze vredesreizen van paus Pau- lus VI en natuurlijk ontbre ken op deze tentoonstelling ook niet verzamelingen over de geschiedenis van de luchtvaart (M. Verschuur), de ruimtevaart (mevrouw Haak-Besseling) en de Olympische Winterspelen (G. Kaltenecker sr.). Rijnsaterwoudenaar A. wel, met zo'n kapitaal aan Blaazer laat zijn verzame ling landkaarten op postze gels zien. P. Koeleman uit Ter Aar showt Nederlandse automaatboekjes en A. v. d. Lely uit Koudekerk komt met Surinaamse frankeerze gels. IJsland Heel apart is de collectie over IJsland, die werd samenges teld door het driemanschap Jongenburger-v. d. Heuvel-v. d. Panne. Deze bijdrage is speciaal samengesteld voor „Aiphilia '76" en moet ook het klapstuk vormen van de tentoonstelling. De tentoonstelling is zaterdag geopend van 10.00 tot 23.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Er is ook gelegen heid om postzegels te ruilen. BODEGRAVEN - Een acht tiende eeuws boerderijtje aan de Bodegraafse Meije (nr. 33), dat het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk had geplaatst op de voorlopige monumentenlijst, blijkt maanden geleden al te zijn afgebroken. Gesloopt, zoals een woordvoerder van de gemeente Bodegraven beweert, zonder dat hiervoor een vergunning zou zijn aange vraagd. "Maar", voegt hij er snel aan toe, "op het moment, dat dit pandje werd afgebroken, was het niet bekend, dat CRM het op de voorlopige monumentenlijst zou gaan plaatsen". De ambtenaar spreekt van een "raadsel", dat het boerderijtje nu ineens op de voorlopige monu mentenlijst moest worden ge plaatst. "Er is nooit enige aanlei ding geweest om dit te doen. Je zou haast denken dat dit opzette lijk is gebeurd Het bouwsel verkeerde in een bijzonder slechte staat. Je hoefde er bij wijze van spreken maar tegenaan te leunen en het hele spul zou in elkaar zijn gestort". Welke stappen de gemeente Bode graven gaat ondernemen tegen de vorige eigenaar van het pand (hij heeft de grond verkocht) wilde de woordvoerder niet kwijt. "Dit loopt nog", houdt hij de boot af. "Dit soort zaken (af breken zonder sloopvergunning) gaan zeker niet onopgemerkt voorbij. Wat er aan wordt ge daan? Nee, daar kan ik geen woord over zeggen. Dat is een aangelegenheid waarover bur gemeester en wethouders zullen moeten beslissen". Niet duidelijk Wie heeft er voorgesteld om de boerderij op de (voorlopige) monumentenlijst te plaatsen? Woordvoerder "Kijk, dat is ons niet helemaal duidelijk. In ieder geval heeft de gemeente Bode graven hiertoe geen verzoek ge daan. De mogelijkheid bestaat, dat eigen mensen van CRM dit hebben gedaan. Wij hebben er wél eens over gedacht CRM een voorstel in deze richting te doen". Zijn er aan dat afbreken nog con sequenties verbonden? "Ik denk het niet", zegt de woord voerder. "Op het moment, dat dit werd gesloopt, stond het niet op de monumentenlijst. Wat ik me afvraag: als het nu werkelijk be schermd moest worden, waarom is dat dan niet eerder gebeurd? In Bodegraven is er voldoende ge studeerd op de vraag: wat moet wel en wat niet op de monumen tenlijst komen. Nogmaals, het boerderijtje, dat nu plat ligt, is hierbij nimmer aan de orde ge weest". Kan de gemeente eisen, dat het pand opnieuw en in oude stijl weer wordt opgebouwd? Woordvoerden "Dat is niet meer mogelijk. Alles is afgevoerd". Dat is triest maar waar." Verrast De stap van het ministerie, om de boerderij alsnog in aanmerking te laten komen als monument, heeft de gemeente „verrast". „Maar," zegt de woordvoerder, „we kunnen, helaas, niets anders doen dan berichten, dat het spul is afgebroken." De familie Jansen uit Zwammer dam, de vorige eigenaar van de boerderij en de grond, is woest die plek wat nieuws zal worden gebouwd". Over hoe het mogelijk is, dat een pand wordt geplaatst op een voorlopige monumentenlijst, terwijl dit al is afgebroken, zegt Smaal: „Het plaatsen van de boerderij op de lijst is in behande ling genomen, nadat zij al was ge sloopt. Door de ambtelijk af te leggen weg heeft dit wat langer geduurd. Op 17 september is aangezegd, dat de boerderij op de lijst zou worden geplaatst. Toen was zij al afgebroken." Het verzoek om dit pand op de voorlopige monumentenlijst te zetten, is gedaan door ene C. M. van Dalen. Een voor Monumen tenzorg onbekend persoon NOORDWIJK. Noord wyerhouts burgemeester Bosma noemde zich gisteravond een "verontruste" voorzitter. Hij had opgevangen, dat het Samenwerkingsorgaan Bollen streek een praatcollege zou zijn en dit was voor hem aanleiding om namens het dagelijks bestuur aan de vertegenwoordigers van de aan gesloten gemeenten de vraag voor te leggen hoe men nu eigenlijk over het SOB dacht. Bosma onderstreepte nog eens de betekenis van het overleg tussen de bollenstreekgemeenten en rele veerde in dit verband de vroegere plannen voor een gewest Leiden, waarin de betrokken gemeenten als regionaal blok zouden kunnen gaan optreden. Hij wilde van de an dere vertegenwoordigers van de bollenstreekgemeenten weten of de huidige situatie bevredigde, of dat ieder zijn eigen weg zou gaan. Unaniem spraken de verschillende afgevaardigden zich voor handha ving van het SOB uit. Uit de verga dering kwam de suggestie om ook Sassenheim - steeds op de tribune aanwezig - en Warmond uit te nodi gen, een uitbreiding waarom de Noordwijkse raad nu niet bepaald zat te springen, zo bleek uit het be toog van burgemeester Bonnike. Men zag voor het SOB nog ver scheidene nieuwe taken, onder meer op het gebied van de recreatie en de subsidieregelingen voor de gezondheidszorg. Burgemeester Van Niekerk (Hillegom) meende dat de aanduiding "overlegorgaan" beter paste bij het samenwerkings verband, hoewel het moeilijk zou zyn daaraan direct uitvoering te geven. Bonnike (Noordwijk) brak nog een lans om, mede met het oog op de schoolbegeleidingsdiensten, ook de duinstreekgemeenten Kat wijk en Rijnsburg in het SOB op te Voorzitter Bosma sprak zijn vol doening uit over de eensgezinde uitspraak van de gemeentelijke vertegenwoordigers. De aanwezig heid van Sassenheim op de tribune schept verwachtingen, aldus de heer Bosma, en ook de duinstreek- gemeenten zou hij er wel bij willen Een voorstel van mr. Bonnike om secretaris G.W. Floors staande de vergadering een definitieve be noeming te geven, werd door het dagelijks bestuur overgenomen. Floors werd met algemene stem men gekozen. Bij de rondvraag kwam onder meer het Oostduinse Meer ter sprake. Dit zal worden uitgediept en vergroot. Te zijner tijd zal het gaan dienen voor de recreatie van de gehele streek. Een bezwaar is de grote diepte van het meer, dat van 12 op 20 meter wordt gebracht. Gevaar voor verzilting achten deskundigen niet aanwezig omdat een kleilaag dit zou tegengaan. Van Schie (Noordwijkerhout) merkte in dit verband op, dat kwekers aan de Duinweg de afgelopen zomer mon sters hadden getrokken op tien me ter diepte en dat daarin een teveel aan zout was aangetroffen. De tijd om bezwaren in te dienen, is voor het SOB te krap, deelde voor zitter Bosma mede. Zaalvoetbal in Katwijk: Van der Plas klopt Oegstgeest KATWIJK - In de slotfase van de zaalvoetbalwedstrijd tegen Oegst geest slaagde BMW van der Plas er door twee doelpunten in de volle winst mee naar huis te nemen. In deze gelijkopgaande strijd bracht Van de Kolk de stand vrijwel direkt op 1-0 voor Oegstgeest. Van der Plas bracht beide ploegen weer in evenwicht, waarna dezelfde spelers weer ieder een doelpunt voor hun rekening namen. Na de rust was het Eerikhuizen, die „Van der Plas" weer een kleine voorsprong gaf. Een snelle uitval van Oegstgeest werd door Kolk af gemaakt: 4-4. Hierna kwam de Katwijkse ploeg goed opzetten. Oegstgeest had hier geen 'antwoord op, zodat Wouter tweemaal kon scoren. De eindstand, 1-1, werd 6-4 in het voordeel van Van der Plas. Katwijk 1-Assucom werd een ma tige wedstrijd, waarbij vele kandidaat-punten om zeep werden gebracht. De eindstand, 1-1 werd bereikt door doelpunten van Boon (Katwijk) en Pauw (Assucom). ,,'t Zelfde" moest door slordig spel, de winst aan SRV Boys laten. Ernet- peneda werd match-winnaar door het enige doelpunt in deze ontmoe ting te scoren. Casa Cara-Sporthuis Riche was een wedstrijd met een spannend verloop, waarin Riche een 2-0 voorsprong verloren zag gaan. De einduitslag werd 3-3 door punten van Vis (2x), Duckvorth, Van der Plas (2x) en Van Duijven- bode. VALKENBURG - De School met den Bijbel in Valkenburg houdt donderdagavond (7 oktober) een ouderavond in de gemeenschaps ruimte van de school aan de Broe- kweg. Vanaf acht uur zal mevrouw Oosting uit Katwijk praten over het onderwerp „speelgoed". over de uitlating van de gemeente Bodegraven, dat het huis is afge broken zonder dat er een sloop vergunning zqu zijn verstrekt. Mevrouw Jansen: „Dan zitten ze er toch wel goed naast. We hadden op die plaats drie huisjes staan. Alle van ons. De gemeente zei, als jullie die afbreken, krijg je een vergunning. We hebben ook nog een slooppremie van vierhon derd gulden per woning gehad." De grond is verkocht aan smid Francken, die er wil gaan bou wen. „Maar", roept mevrouw Jansen uit, „de gemeente geeft geen vergunning, omdat één van de vorige bewoners illegaal is v gaan wonen in een caravan. Al een paar keer heeft die mevrouw Een paar honderd belangstellenden hebben dit weekeinde gretig gebruik gemaakt van de mogelijkheid om in Lisse te zien wat er van ae voormalige ruïne van Dever is geworden na een paar jaar restaura- De kostbaarste collecties post zegels van verzamelaars uit Alphen en naaste omgeving zullen dit weekeinde te zien zijn op de tentoonstelling „Aiphilia *76" in de Alphense Rijnstreekhal. Dit neusje van de zalm op post- zegelgebied heeft een ge schatte waarde van ruim 200.000 gulden. Reden voor de organisatoren om voor beide tentoonstellingsdagen speciale veiligheidsmaatre gelen te treffen. Geen tand Zo zal zowel overdag als 's nachts een paar man sterke ordedienst er op toezien dat geen van de zegels een tand wordt gekrenkt en boven dien zal ook de Alphense po litie een oogje in het zeil houden. „Het lijkt allemaal wat over dreven", zegt mede organisator Arien van der Panne, „maar we móeten wel, met zo'n kapitaal aan zegels. Ze voor een weekein dje verzekeren kan niet Dus doen we het zo. Het is de enige manier om de deelne mers te garanderen dat hun zegels in de Rijnstreek veilig zijn". „Aiphilia 76" wordt georgani seerd ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de afdeling Alphen van de Ne derlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars en valt samen met de „Dag van de Postzegel". Het is de eer ste keer dat in Alphen aan den Rijn zo'n grote postze geltentoonstelling wordt gehouden. Er zijn ruim veer tig inzendingen. Voor het eerst mocht men nu vrij rondneuzen in de uitge diepte kasteelkelder, op de beide woonverdiepingen en op de nieuw aangebouwde zolder verdieping om een beetje een indruk te krijgen wat voor woongenot Dever door de eeu wen heen heeft geboden. Ratjetoe De meeste bezoekers zullen niet erg veel wijzer zijn geworden, omdat het inwendige van Dever nog een ratjetoe aan bouwstij len en woonruimteverdelingen te zien geeft. Een geoefend oog treft in de bijna twee meter dikke buitenmuur diverse steensoorten en metselcon- structies aan, waaruit kan wor den afgeleid dat de hoofdin gang van Dever een paar keer van plaats moet zijn verwisseld, dat het woonvertrek beneden diverse plafondconstructies heeft gekend, dat de ramen zijn verkleind en vergroot en dat ook de stenen verdiepingstrap- pen dikwijls van vorm zijn ver anderd. Wat dat betreft spreken de dikke vestingsmuren boekde len. En zo wil men het ook hou den. De Leiderdorpse architect Van der Sterre (bij welke be langrijke restauratie in Leiden en omgeving heeft hij echter geen vinger in de pap?) vindt dat die sporen vam het verleden zichtbaar moeten blijven. „Het is voor ons erg gemakke lijk om de ruïne weer precies zo te maken als 'ie er vroeger in een bepaalde periode heeft uitge zien. Maar wat heeft dat voor nut? Uit historisch oogpunt is het veel interessanter om bij zo'n restauratie ook nog wat overbijfselen uit andere perio den intact te laten. Ik vind dat je als architect de plicht hebt aan het nageslacht een bepaalde historische gang van zaken door te geven. Zo'n eeuwenoude ruïne leent zich daar uitstekend voor". Men heeft nog tot het voorjaar de tijd om de restauratie te complementeren. Hoe het inte rieur van Dever er uit gaat zien is nog steeds niet bekend. Dat hangt af van de bestemming die het monument gaat krijgen. Een vergaderruimte? Een clu blokaal? Een tentoonstellings ruimte? Niemand weet het nog. Een gemeentelijke commissie gaat daar binnenkort over pra ten. De gemeenteraad heeft zich er in elk geval al duidelijk over uitgesproken dat Dever „ten al gemene nutte" van de inwoners van Lisse moet komen. Buiten vordert de restauratie nu ook snel. Al meer dan de helft van de buitenmuur (tien duizenden stenen) is afgewerkt. De raamkozijnen zijn aange bracht (het wachten is op het glas-in-lood) en aan de oostge vel prijkt nu een valkenkast. Toen Dever nog een verlaten ruïne was, broedden er ook al valken. Maar toen de resteuratie begon verdwenen ze. Nu kan men ze weer rond Dever zien vliegen. In de buitenmuur heb ben de metselaars ook een spe ciale nis gemaakt voor de steenuil die al jaren vaste gast is op Dever. Dever-vlag Niets lijkt nu nog de her- ingebruikname van Dever in de weg te kunnen staan. In Lisse is men optimistisch gestemd. Er wordt tenminste achter de schermen al gewerkt aan de fa- brikage van een Dever-vlag die in het voorjaar op het kasteeltje ten top zal worden gehesen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4