3-october: feest vol herinneringen 1BSEBS8 DINSDAG 5 OKTOBER 1976 Het touwtrekken op de Breestraat, door het Leidsch Dagblad georganiseerd tussen we thouders en winkeliers, van het Leidsch City Centrum, is op een 2-1 overwinning voor de stadsbestuurders uitgelopen. En dat terwijl de smoes voor een nederlaag al klaar was, want de heren waren in slechte conditie, omdat ze de vorige nacht tot in de kleine uurtjes de verjaardag van wethouder Van Dam hadden gevierd. Joop Riethoven kijkt toe, terwijl (v.l.n.r.) Van Aken, Van Dam, Waal, Verboom, Oosterman en Tesselaar hetL.C.C.overde streep trekken. Helaas alsof de duvel er mee speelt, bleek de foto met het LCC-team te zijn mislukt. Het moet gezegd: het zit de heren de laatste tijd niet mee. k Lief zijn voor de hond, want het was niet alleen 3-oktober maar ook werelddierendag k Gevijven op stap om zorgeloos 3-oktober te vieren; van links naar rechts mevr. Brusche, Reinout van Gulick, met vriendin Virginia, Julia Thissen en de bezitter van de erepenning, de heer Coster. Hoewel de kermis volgens ons vijftal goedkoper moet worden, toch een rit in de botsauto's. k Een dansje, tijdens de optocht. Duizenden toeschouwers genoten Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. „Met vlag en wimpel werd een hoogtepunt Historische optochten blijken immer een schot in de i LEIDEN - Wat is het dat op een dag dat de regen herhaaldelijk met bakken uit de hemel valt tiendui zenden burgers huis en haard doet verlaten en de straat op drijft? Wat is het dat veertienduizend mensen in lange rijen doet wachten op een halQe wit en een paar haringen. Dat kan toch niet alleen zijn omdat we net twee dagen binnen aan de buis gekluisterd hebben gezeten om 25 jaar televisie voorbij te zien flitsen en daardoor vergeten hebben om eten in huis te halen? Onmogelijk, daar moet een 3-octoberfeest in het spel zijn. Zo'n feest, het is net als carnaval, wat moet je daar nog over zeggën, als je tot die groep behoort die denkt dat niet-Leidenaars er ook na een uitvoerige uitleg geen snars van begrijpen en stadgenoten er net als jij toch al alles van weten. Goed, het is gisteren al gezegd, de ene helft van Leiden heeft tijdens de Taptoe als vanouds weer naar de andere helft staan kijken. We hebben weer gezongen in het Van der Werfpark, het ontzet herdacht in de Pieters kerk, suikerspinnen gegeten, ge slenterd over de kermis en als im mer weer byna onze nekken gebro ken in de met halfvolle zakken pa tat, vis en druiven geplaveide bin nenstad. Maar dat zegt allemaal bij lange na niet genoeg. Misschien dan toch maar liever bij het begin beginnen met vertellen want net zoals het feest, wordt ook dit ver haal straks toch een warboel. Niet alleen 3-October moet je niet alleen vie ren, dus we hadden afgesproken elkaar in de morgenuren op de au tovrije Breestraat te ontmoeten. "We" zijn Leidens honderddui zendste Julia Thissen, oud-afde lingsvoorzitter van het NW en tot ons aller verrassing sinds zaterdag bezitter van de ere-penning van deze stad, de heer Coster, Reinout van Gulick, student pharmacie en regelmatig schrijver van ingezon den brieven in deze krant over on derwerpen als radio-actief afval, de muurkrant en de LCC-actie en tens lotte mevr. Brusche, in het verleden tot tweemaal toe in het LD onder vraagd over haar visie op de verbe tering van het leefmilieu en de re novatie van Voorgeest, een afdeling van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Ze hebben het afgelopen jaar alle maal de krant gehaald, niet altijd^ ging het dan over plezierige onder-' werpen, vandaar een besluit om gevijven zorgeloos drie-october te vieren en nergens anders over te praten dan over dit feest. Van onze groep zijn mevr. Brusche en de heer Coster geboren en getogen Leide- naars, die de stad nimmer hebben af gezworen, is ondergetekende na een éénjarig verblijf elders met hangende poten naar de sleutelstad teruggekeerd en behoren Julia en Reinout tot de "import". Een ding hebben we in elk geval gemeen: we zijn verslaafde 3-octobervierders of we zijn het, zoals Julia, na gisteren geworden. Nostalgie Als we ons feest overzien, is eigen lijk maar één conclusie mogelijk. Deze 3-octoberviering is een dag van nostalgie en herinneringen ge worden. Vermoedelijk niet alleen voor ons, hoewel de leeftijdsver schillen uiteraard aanleiding geven om te vragen hoe het nou vroeger precies was, maar vermoedelijk voor erg veel Leidenaars. Hoe kan het anders: de kermis was weer te rug in de binnenstad en daarmee ook de mensen. Mevr. Brusche: "Het is zo veel leuker. Het feest hoort in de binnenstad thuis, dan is het het meest gezellig". Coster het in Leiden zo goed hebben, om dat wij op 3-october zoveel geld uit geven". Kunstgebit In het stedelijk museum 'De La kenhal' bekijken we het schilderij met Van der Werf en zoals Julia zegt "al die zielige mensen" en de hutspot, maar lopen we ook even binnen op^de expositie van "Open baar Kunstgebit", die ons tal van variaties en associaties laat zien op het thema kunstgebit. Heel toepas selijk, want geen Leidenaïr viert dit feest zonder te snoepen en bo vendien toont de expositie ook "ge legenheidsgebitten" die op hoog tijdagen en bij speciale gebeurte nissen gedragen kunnen worden. Reinout had best wel zin om we thouder Waal te helpen bij het touwtrekken tegen de winkeliers van het Leids City Centrum. Helaas we arriveerden te laat op de Brees traat en het college bleek ook zon der hem zijn mannetje te kunnen staan. De wethouders wonnen met 2-1. "Met vlag en wimpel" de optocht werd een hoogtepunt en het bewijs dat de 3-octobervereniging met een keuze voor een historische stoet toch altijd het meest in de roos schiet. We kregen verrassende staaltjes te zien van steltenlopers en vlaggenzwaaiers, voor deze gele genheid overgekomen zuiderbu ren. In de binnenstad barstte het feest weer los, om tot diep in de nacht voort te duren. Onze wegen waren toen al gescheiden om 3-october verder in familie en vriendenkring voort te zetten. Hut spot gegeten in het ouderlijk huis, haring gevoerd aan de poes, want het was tenslotte -ook werelddie rendag. Drie-oktober moet blijven, in de binnenstad, zonder verkeer, maar verder liefst met alles er op en er TON VAN BRUSSEL knikt beamend en Reinout zegt "Ik heb het vroeger nooit meege maakt, ik heb het alleen maar van horen zeggen, maar het is duidelijk dat het feest hier thuis hoort. Eigen lijk had de hele binnenstad moeten worden afgesloten". We lopen over het kermisterrein, datje voor het eerst sinds jaren gra tis mag betreden. Onder het poffertjes eten, een maal tijd die Julia zich voor het eerst voor liet zetten, bekijken we de feestwijzer. "Een rare naam, feest wijzer", vindt Reinout. Het valt hem op dat zo'n groot aantal van de plaatsen in het bestuur van de 3-oc tobervereniging wordt ingenomen door academici. Die verbazing be tekent echter niet dat hij het niet eens zou zijn met de manier waarop het feest wordt gevierd. "Als ik in het bestuur zou zitten zou ik het ook zo doen, misschien op een paar kleine dingen na. Ik vind het goed dat de militaire parade is afge schaft". Meneer Coster is het daar mee eens maar mevr. Brusche vindt het toch jammer. Ze vond het een "goede traditie" en vond de pa rade "indrukwekkend". Julia, inmiddels voorzien van een grote Mexicaanse hoed en een toe ter rijdt even later als enig meisje tussen een groot aantal wat oudere jongens op de scooter in een van de kermistenten. We slenteren verder. Het houdt, zoals dat heet, op met zachtjes regenen. De kermis is duur vinden we. "Vroeger spaarde je het hele jaar voor dit feest, zegt mevr. Brusche en "er waren", aldus meneer Cos- ter, "in cafés en bij kaartclubs spe ciale spaarpotten voor". Reinout vindt genoemde duurte een be lemmering voor de kinderen om mee te doen. "Dat zou ik misschien veranderen als ik in het bestuur zat. Een regeling treffen met de kermi sexploitanten dat het goedkoper kan. Of subsidie geven of zo". Mevr. Brusche vult aan: "Mis schien kan dat wel. Je hoort ten minste altijd dat de kermisbazen

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3