r/l Moordaanslag op Spaans kopstuk wekt beroering DEBAT FORD CARTER OOK HIER OP TY Kohl zet liberalen onder druk Actie vrijlating Indonesische gevangenen \baf> 3 1 Amerikaanse minister stapt op na beledigende uitspraken over negers In het weekend koken maakt nog geen moeder van u, meneer. Verenigde Staten handhaven doodstraf DINSDAG 5 OKTOBER 1976 AMSTERDAM (SP) - Terwyl offi cieel verklaard wordt dat het probleem van de politieke ge vangenen eind volgend jaar "tot een oplossing zal wonien ge bracht" brengt de Indonesische regering in het geheim politieke gevangenen over naar het "ge vangeniseiland" Boeroe in de Molukken. Het aantal politieke gevangenen op het eiland is daardoor al gestegen tot 14.000. Dit zegt Amnesty International, de organisatie die zich inspant voor verbetering van het lot van poli tieke gevangenen overal ter we reld. Volgens Amnesty is de In donesische regering van plan voor het eind van volgend jaar in totaal 20.000 gevangenen naar Boeroe over te brengen, waar zij volkomen geïsoleerd van de bui tenwereld en onder slechte om standigheden in een aantal kam pen hun leven moeten slijten, zonder enig toekomstperspec tief. Want alle gevangenen behoren tot de zogenaamde B-categorie. Dat zijn mensen die verdacht worden van indirecte betrokkenheid bij de mislukte staatsgreep van 1965, waarbij de regering toegeeft dat er geen voldoende bewijzen zijn voor een berechting, die dan ook uitblijft. Bovendien is de regering in Dja karta volgens Amnesty bezig langzamerhand deze mensen aan de belangstelling van de publieke opinie te onttrekken, door ze in plaats van gevangenen „transmi granten" te noemen, mensen die naar Boeroe "overgeplaatst" worden, om dit eiland "in cultuur te brengen". Deze ontwikkelingen zijn voor Amnesty aanleiding een nieuwe actie te gaan voeren voor de ge vangenen op Boeroe, nadat vorig jaar, ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de staats greep al een grote actie voor de volgens Amnesty ongeveer 100.000 politieke gevangenen in heel Indonesië werd gehouden. Hulpmiddel bij deze actie is onder meer een film, die aan de hand van oud archiefmateriaal is sa mengesteld in opdracht van de Westduitse afdeling van Amnes ty. In deze film wordt op schrij nende wijze het lot van de door velen vergeten of miskende aan wezigheid van zovele zonder vorm van proces geïnterneerde Indonesiërs naar voren gebracht De gevangenen op Boeroe moeten landarbeid verrichten, waarvan de opbrengst niet henzelf ten goede komt, maar vaak voor de export dient. Daarnaast moeten zij zien in hun eigen levenson derhoud te voorzien, want voor zover familieleden voedsel of an dere zaken kunnen sturen, wordt dat vaak door de bewakers inge houden. Medische verzorging is er niet of nauwelijks en hoewel de gevangenen officieel mogen cor responderen, komen brieven of nooit of met een half jaar vertra ging aan, aldus Amnesty. De gevangenen mogen familiele den naar Boeroe laten overko men, maar zij maken daar haast geen gebruik van, omdat de vrouwen en kinderen het barre leven van de gevangenen moeten delen en zelfs in feite gevangenen worden, omdat terugkeer naar bijvoorbeeld Java niet mogelijk is. Amnesty beschouwt de po gingen van de Indonesische rege ring om familieleden over te ha len naar Boeroe te gaan boven dien als een poging de verban ning van de gevangenen naar het afgelegen eiland een nog perma- nenter karakter te geven. Beloften over vrijlating van groe pen politieke gevangenen zijn in de ogen van Amnesty een rook gordijn, voor de recente en nog te volgen transporten naar Boeroe. Amnesty vestigt mede door de nu in Nederland uitgebrachte film er ook de aandacht op dat de Indo nesische regering zijn politieke gevangenen onder merkwaar dige motieven vasthoudt. Juan Maria de Araluce y Villar Frankrijk wil praten met alle leiders van Libanon PARIJS/BEIROET (Reu- ter/UPI/AFP) - De Franse regering is bereid tot gesprekken met de lei ders van alle belangrijke Libanese partijen, als die naar Parijs komen om te praten over het Franse aan bod een eind te helpen maken aan de 18 maanden oude burgeroorlog in Libanon. Dat hebben Franse re geringsfunctionarissen gisteren gezegd. De zegslieden drukten de hoop uit dat de rechts-christelijke partij in het Libanese conflict het voorbeeld zou volgen van de linkse voorman Kamal Joemblatt, die zondag in Pa rijs heeft gesproken met Frankrijks president Giscard d'Estaing en diens minister van Buitenlandse Zaken, Louis de Guiringaud. Maar rechtse leiders hebben inmiddels Joemblatts inspanningen in Parijs, een zuiver Libanese vredesconfe rentie zonder aanwezigheid van de Palestijnse partij in de burgeroor log te regelen, futielgenoemd. Volgens Frankrijk moet het probleem-Libanon in drie stadia worden aangepakt, aldus de rege- ringszegslieden. De eerste fase zou bestaan uit gesprekken tussen de Libanezen om onderling binnen landse vraagstukken te regelen. Vervolgens zou een bijeenkomst moeten plaatsvinden van Libane zen en Palestijnen met als onder werp de Palestijnse status en tens lotte een ontmoeting worden gere geld tussen Libanezen en Syriërs met als gespreksthema de Syrische militaire tussenkomst. Gisteren werd in Libanon toch nog gevochten. In de buitenwijken SAN SEBASTIAN (UPI/Reuter) - Bij de zwaar ste aanslag in Spanje sedert de moord op premier Luis Carrero Blanco bijna drie jaar geleden zijn gisteren in San Sebastian een lid van de kroon raad, zijn chauffeur, twee politie-officieren en de chauffeur van een volgauto omgekomen. De auto van de 59-jarige Juan Maria de Araluce Villar en de begeleidende politie-wagen, werden met automatische pis tolen onder vuur genomen. Premier Adolfo Suarez heeft onmiddellijk zijn kabinet bijeengeroepen ter bespreking van de aanslag die werd uitgevoerd volgens het patroon dat de Baskische afscheidingsbeweging ETA volgt. Na een spoedvergadering van het kabinet die 50 minuten duurde, zei de minister van Binnenlandse Za ken, Rudolfo Martin Villa, in een televisietoespraak tot de bevolking dat de regering legereenheden zal inschakelen om de politie te helpen bij het opsporen van de moorde- Hij zei dat de regering "met grote vastberadenheid" zal optreden om de openbare orde te handhaven. Tegelijkertijd zal de regering voortgaan met haar plannen voor democratisering. Terwijl de minis ter sprak had de premier een on derhoud met koning Juan Carlos. ETA In een anomiem telefoongesprek met het in San Sebastian verschij nende dagblad "La Voz de Espana" heeft ETA de verantwoordelijkheid voor de moord op Araluce opgeëist, degene die opbelde, noemde zich "vertegenwoordiger van de ETA" en zei dat zijn organisatie zojuist de voorzitter van de provincieraad en zijn waakhonden nad gedood. Het nieuws van de aanslag heeft in Madrid sensatie verwekt. Vooral was men verbaasd omdat de Baski sche organisatie op een bijeen komst in het Franse Saint Jean de Uuz had aangekondigd dat zij de ^Wapende aanvalsstrijd zou opge- JtB en dat zij afzag van aanslagen «gen personen of militairen. In kringen van deskundigen op het gebied van Baskische kwesties meende men dat dit het standpunt van de meerderheid in de organisa tie was maar dat het een splitsing teweeg had gebracht en dat com mando's hadden besloten hun ge wapende aanvallen voort te zetten. i Venetië, nadat zware regenbuien de straten een periode van groeiende poli tieke druk en straatonrust in het na-Franco-tijdperk. Verwacht werd dat hij ernstige consequenties zou hebben. Politieke kringen slo ten de mogelijkheid niet uit dat het democratiseringsprogramma ver traagd zou worden of tot stilstand zou komen. Rechtse Franco-getrouwen, die nog machtige posities in het leger en het bestuur bekleden, verzetten zich tegen democratisering omdat deze volgens hen chaos zal veroor zaken. Kroonraad Araluce werd vermoord op een kruispunt in het centrum van de stad in de buurt van zijn huis. De daders vluchtten in een witte auto die later leeg op 200 meter van de plaats van de schietpartij werd ge vonden. De rechtse Araluce was een van de 17 leden van de kroon raad, het hoogste adviesorgaan in Spanje, dat de koning raad geeft in zaken zoals de keuze van het hoofd van zijn regering. Hij was ook voor zitter van de raad van de Baskische provincie Guipuzcoa, waarvan San Sebastian de hoofdstad is. Beiroet werd machinegeweervuur Na een reeks aanslagen door de uitgewisseld. ETA in Baskenland vorig jaar kon- De belangrijker fronten, ten oosten digde de regering voor drie maan- en ten zuiden van Beiroet, waren den de uitzonderingstoestand af. echter rustig. De aanslag van gisteren kwam in Premier China zou een zoon van Mao zijn TAIPEH (UPI) - Een voormalige Chinese communistische partij functionaris, die naar Taiwan is uitgeweken, heeft gisteren in een artikel in één van de grootste dag bladen in Taipeh geschreven dat premier Hua Kuo-feng de zoon is van wijlen partijvoorzitter Mao Tse-toeng. Wang Hun, die 12 jaar als politiek commissaris in het Chinese leger diende alvorens hij in 1974 uitweek,, zei dat Hua's ware naam Mao Yen- lung is, de jongste van Mao's drie zonen uit een vroeger huwelijk. "Eerst", aldus Wang, "hechtte ik aan de verhalen geen geloof, maar later raakte ik overtuigd dat zij juist waren door Hua's gelijkenis met Mao en zijn snelle promotie in de communistische hiërarchie." De jongste zoon werd vermist na de dood van zijn moeder toen zijn va der nog werd opgejaagd aldus Wang. WASHINGTON (SP) - In San Francisco wordt morgena vond het tweede grote televi siedebat gehouden tussen Gerald Ford en Jimmy Car ter, de twee kandidaten voor de Amerikaanse presidents verkiezingen van 2 novem ber. De NOS zendt dit zater dag 9 oktober op Nederland I van half vijf tot tien voor half zeven uit. Het debat heeft ditmaal de bui tenlandse politiek en de de fensie als uitgangsbasis. Car ter, die in de opiniepeilingen bij het vorige duel over bin nenlandse aangelegenheden en economie een kleine ne derlaag leed tegen president Ford, bereidt zich duchtig voor op de strijd van morgen. Hij heeft zondag urenlang van gedachten gewisseld met James Schlesinger, de vroe gere minister van Defensie, die vorig jaar door president Ford is ontslagen omdat hij vond dat er te weinig geld werd uitgetrokken voor de fensie. Schlesinger zou ook zijn weggewerkt omdat hij voortdurend overhoop lag met minister van Buiten landse Zaken Henry Kissin ger, maar officieel is dat nooit toegegeven. Het feit, dat Jimmy Carter bij Schlesinger heeft aangeklopt zou de conclusie wettigen, dat hij in het debat een "harde lijn" zal gaan aanhangen. De laatste tijd heeft Carter in zijn campagnetoespraken laten horen, dat hij niet zo gebrand is op de "detente", de ont- spanningspolitiek met de communistische landen, die Kissinger aanhangt en hij voerde vooral veel bezwaren aan tegen het Europese vei ligheidsverdrag van Helsinki. Maar The Washington Post weet te vertellen, dat Jimmy Carter contact heeft gezocht met Schlesinger op aanraden van Richard C. Holbrooke, een van zijn adviseurs voor buitenlandse politiek. Hol brooke is een aanhanger van de ontspanningspolitiek. Hij was by het gesprek tussen Carter en Schlesinger aanwe- Vandaag scherpte Carter zich opnieuw de hele dag met bij zondere adviseurs op het de bat en hij zal daar ook morgen mee verder gaan. Hij zegt dat hij met verlangen naar de ontmoeting met Ford uitziet, dat hij zich nergens over on gerust maakt en dat hü hele maal klaar is voor de strijd. In de regels van het debat ko men geen veranderingen. Het wordt geleid door Pauline Frederick, de correspondente bij de Verenigde Naties voor National Public Radio. In het panel zitten de dagbladjour nalisten Max Frankel van The New York Times en Henri Trewitt van The Baltimore Sum en Richard Valeriani, de man die Buitenlandse Zaken doet voor het televisiestation NBC. Enoch Powell in opspraak LONDEN (Reuter, DPA) - De rechtse politicus Enoch Powell, die in Engeland al vaak voor opschud ding heeft gezorgd met omstreden uitspraken over rassenproblemen, heeft gisteren voorgesteld een mil joen gekleurde immigranten in En geland „uit te kopen". De staat zou 1000 pond sterling moeten uitkeren aan elke Aziaat of Westindiër die bereid is uit Engeland te vertrek ken. Powell deed zijn voorstel in een rede voor de „Monday-club" (een groep Conservatieven van de rechtervleugel), waarvan de tekst tevoren bekend werd. Dat voorstel heeft direct voor grote verontwaardiging gezorgd in de immigranten-gemeenschap. Een Aziatische voorman, Praful Patel, vroeg de Britse politici Powells rede te veroordelen als „kwaadaar dig en gevaarlijk" en de Westindis- che woordvoerder Cliff Lynch liet weten: „Immigranten zijn niet te koop". In Engeland wonen ongeveer 1,7 miljoen gekleurde immigranten, dat is ongeveer 3,5 procent van de Britse bevolking. WASHINGTON (SP) De Ameri kaanse minister van landbouw Earl L. Butz heeft ontslag aange vraagd. Hij heeft samen met zijn vrouw de beslissing genomen, nadat hij „in een innerlijk beraad met veel bidden" en na overleg met zijn vrienden tot de conclusie was gekomen dat zijn positie niet meer was te houden. Butz is in opspraak gekomen, nadat hij in het popblad „Roling Stone" had duidelijk gemaakt hoe hij over de Amerikaanse negerbe volking denkt. Op een vliegreis na de Republikeinse conventie in Kansas City had Butz zijn me ning over „die zwartjes" ten beste gegeven in een schuttingtaai, die het in een pornoblad uitstekend zou doen. President Ford, die zijn minister vrijdag „een ernstige berisping" had gegeven, waarop Butz voor radio en televisie zijn veront schuldiging aanbood, heeft het ontslag aanvaard „als een van de droevigste beslissingen tijdens myn presidentschap'\ Butz heeft zijn beslissing zelf ge nomen, maar de druk, die op pre sident Ford is uitgeoefend om hem te ontslaan, ook van eigen Republikeinse zijde, heeft zeker tot het nemen van het ontslag bij gedragen. „Dit is de prijs die ik betaal voor een grove indiscretie in een persoon lijk gesprek. Gemene racistische opmerkingen zijn beslist geen af spiegeling van mijn werkelijke houding", zo zei Butz in de ver klaring, waarmee hij zijn heen gaan aankondigde. De 67-jarige Butz is nu van plan om zich met hart en ziel te gaan inzet ten voor de verkiezingscam pagne van president Ford, diebij met zijn onbesuisde vuilspuiterij deerlijk in gevaar leek te bren gen. WASHINGTON (Reuter/DPA) - Het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft gisteren geweigerd zijn uitspraak van juli .van dit jaar opnieuw te bekijken, waarin het de doodstraf niet ongrondwettig had bevonden. Dit besluit geeft de Amerikaanse staten de mogelijkheid terdoodveroordeel den te executeren. Tegen de uitspraak van juli waren een aantal verdedigers van terdoodver- oordeelden in beroep gegaan. Volgens waarnemers is het beroep niet ontvankelijk verklaard, omdat niet is voldaan aan de gebruikelijke voor waarde voor een nieuwe behandeling. De beslsising van het opperste gerechtshof bezegelde het lot van 166 terdoodveroordeelden in Florida, Georgia en Texas. Aangezien de opperste rechters in hun uitspraak van juli slechts de dood straf wegens moord bekrachtigden, is de toekomst van 40 wegens ver krachting, waarbij het leven van het slachtoffer werd gespaard, ter dood veroordeelde mannen nog onzeker. BONN (SP) - De voorzitter en kan selierskandidaat Helmut Kohl van de CDU, die zondag tesamen met de Beierse zusterpartij CSU bij de parlementsverkiezingen met 48.6 ADVERTENTIE Moeder zijn betekent veel meer. Het is in feite een onbetaalbare baan. Ook financieel gezien. Dat blijkt maar al te zeer, als zij er niet meer zou zijn. Zorg daarom voor een goede verzekering. Praat met elkaar en met uw verzekeringsadviseur over de Hartetyroiiwpolis van de Utrecht.de speciale U verzekering voor de getrouwde vrouw. [DmECHTJ Daar staat AMEV achter. procent van de stemmgn veruit de grootste partij werd, is gisteren op zijn verzoek door bondspresident Walter Scheel ontvangen. Kohl heeft tijdens dit gesprek zijn ver langen bevestigd als kandidaat van de grootste partij de achtste Bondsdag als kanselier te worden voorgesteld. Tezelfdertijd echter troffen de hui dige sociaal-democratische bonds kanselier Helmut Schmidt en de li berale leider Hans-Dietrich Ge- nscher (tevens vice-kanselier) el kaar tijdens een uitvoerige gedach- tenwisseling. Daarbij legden zij vast dat zij ondanks het duidelijke verlies van hun leider partijen op grond van een nog steeds be staande absolute meerderheid van 50.5 procent het zeven jaar be staande bondgenootschap zullen voorzetten. De kans dat Scheel de CDU- voorzitter Kohl als kanselier zal voorstellen is daarom gering. Weliswaar heeft Kohl gisteren in een brief aan Genscher een voorstel gedaan voor coalitie-besprekingen tussen zijn partij en de liberalen. Maar het staat vast dat Genscher zijn aan de sociaal-democraten ge geven woord gestand zal doen. Tij dens het gesprek dat SPD- voorzitter Brandt en Genscher met het staatshoofd hebben gevoerd is dat trouwens bevestigd. Voor Scheel zit er in feite niets an ders op dan Helmut Schmidt als bondskanselier voor te stellen, waar hij dan met een kleine meer derheid van acht stemmen (op een totaal van 518) opnieuw tot rege ringsleider zal worden gekozen. Overigens hoeft de bondspresident met zijn keuze geen enkele haast te maken. De thans zittende Bonds dag blijft nog tot 14 december in oude samenstelling bijeen. Theore tisch kan Scheel dus tot voor die dag wachten, al zal hij omwille van de duidelijkheid zijn voorstel zeker eerder bekend maken. Uiteraard houdt Kohl er niet ern stig rekening mee dat zijn luide geuite wens dat de FDP zich met de CDU verbindt, door de liberalen zal worden opgevolgd: het zou de re putatie van betrouwbaarheid van de vrije democraten ten zeerste af breuk doen. Maar Kohl acht het tac tisch kennelijk gewenst nu reeds de FDP onder druk te zetten, een op zichzelf juiste gedachte, dat de hui dige sociaal-liberale coalitie het de komende vier jaar uitermate moei- De Westduitse president Walter Scheel (links) sprak gisteren met de voorzitter van de CDU, Helmut Kohl. Deze laatste heeft Scheel verzocht een nieuwe regering te mogen vormen, maar algemeen wordt aangeno men, dat de huidige coalitie van socialisten en liberalen met een meer derheid van 8 zetels het regeringsroer in handen zullen houden. lijk zal krijgen. Op een bepaald zingen van zondag een absolute ogenblik zou het voor de liberale CDU-meerderheid. Zou Walter partij zelfs aantrekkelijk kunnen Scheel, van huis uit liberaal, een worden van partner te wisselen. tweede ambtsperiode van vijf jaar Daar komt nog iets bij. In 1979 moet nastreven dan zou daarvoor de opnieuw een bondspresident wor- steun van de christen den gekozen door een 1036 leden democratische meerderheid on- tellende "bondsvergadering" (518 ontbeerlijk zijn. Het jaar 1979 is dan bondsdagleden, eenzelfde aantal nog wel ver weg, het is toch teke- afgevaardigden uit de parlementen nend dat ook deze overwegingen in van de deelstaten). Deze "bonds- politiek Bonn nu reeds de ronde vergadering" heeft na de verkie- doen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13