Feyenoord komt goed weg bij braaf AZ '67 ^Qijóbercjen apart mm Yan Staa velt FC Den Haag NEC en RODA krachtehos Ajax wil wel, maar kan niet GRAAFSCHAP KRIJGT VAN AMSTERDAM PAK SLAAG "We faalden door angst voor Willem en de zege" MAANDAG 4 OKTOBER 1976 SPORT SPORT SPORT SPORT ■■SPORTIH SPORT DOETTNCHEM - Zelden heeft De Graafschap in het Doetinchemse Vyverberg stadion er zo van langs gehad als tegen de als hek- kensluiter te boek staande FC Amsterdam. Via verpletterende cijfers (1-5) werden de Achterhoekers met de neus op de feiten gedrukt. Zo po ver spelend als tegen de hoofd stedelijke Lieverdjes stelde De Graafschap duidelijk zijn kandi datuur voor één der degradatie- plaatsen. Uiteraard betekende het ontbreken van Hazelhekke, Stenvoort (bei den geblesseerd) en Mintjes (ge schorst) een geduchte handicap voor de Doetinchemse equipe, die vooral in tactisch opzicht vol ledig faalde en niet bij machte bleek na een bliksemsnelle ope ningstreffer van Storm de wed strijd naar zijn hand te zetten. FC Amsterdam wilde na die vroeg tijdige achterstand alleen nog maar keihard gaan. Het nam daarbij veel risico's maar de aan- valstactiek had het gewenste re sultaat tot gevolg. Nog voor de wedstrijd een kwartier oud was had gelegenheidsspits Van Bommel, die de gebles seerde Pedersen verdienstelijk verving, de gelijkmaker op zijn naam gebracht. Opnieuw uit een pass van de op het middenveld sterk opererende Van Veenen- daal bepaalde de moeilijk grijp bare Wetzel de ruststand op 1-2. Trainer Teunissen nam een kwar tier na rust zijn toevlucht tot een dubbele wissel, die hem door het teleurgestelde Doetinchemse publiek overigens bepaald niet in dank werd aangenomen. AAan- voerder Guus Hiddink en voor- stopper Marijt moesten het veld ruimen voor respectievelijk Ker- lin en Nanlohy. De Graafschap wilde zodoende de greep op het middenveld terug krijgen, doch FC "Amsterdam bleek niet meer te stuiten. Met alle macht werd op vergroting van de voorsprong gemikt en toen de voor Van Bommel inge vallen De Jong na een uitste kende voorzet van Wetzel de hoofdstedelingen de weg had gewezen, was De Graafschap een geslagen ploeg. Het verschil in beweeglijkheid en stootkracht werd in de slotfase nog duidelijker geïllustreerd door treffers van Wetzel en Otto. EREDIVISIE AZ'67 - Feyenoord 1-1 Den Haag - Utrecht 0-3 Sparta - Twente 1-1 Haarlem - Go Ahead 0-0 De Graafschap - Amsterdam 1-5 Ajax - FC VW 1-0 PSV - Telstar 5-2 NEC - Roda Jc 0-0 NAC - Eindhoven 4-1 Feyenoord Roda/JC Ajax Haarlem Sparta PSV Utrecht G.A./Eagles AZ '67 NAC NEC Den Haag VW Amsterdam Eindhoven Twente Graafschap Telstar 9 7 1 1 15 23- 7 9 6 3 0 15 15- 3 9 7 0 2 14 13- 8 9 5 2 2 12 13- 5 9 4 3 2 11 14-13 9 4 2 3 10 18-10 9 4 2 3 10 13-13 9 3 4 2 10 10-11 9 3 3 3 9 17-12 9 4 14 9 14-17 9 2 3 4 7 18-14 9 2 3 4 7 9-12 9 3 15 7 9-16 9 14 4 6 12-19 9 1 4 4 6 9-17 9 13 5 9 2 16 9 12 6 4 6-14 8-18 9-21 EERSTE DIVISIE MW-Wageningen Groningen-Heerev. PEC Zwolle-Veendam SW-FSC Excelsior-Den Bosch Dordrecht-Amersfoort Vlaardingen-Helmond Sp. Vitesse-Volendam Heracles-Willem II 1 15 8 6 1 1 13 9 5 2 2 12 9 5 2 2 12 8 3 4 1 10 8 4 2 2 10 9 3 4 2 10 8 4 13 9 8 4 13 9 9 2 5 2 9 9 3 3 3 9 9 3 3 3 9 9 15 3 7 8 2 2 4 6 8 3 0 5 6 4-0 1-2 20- 6 25- 5 18-10 14-12 13- 6 13-10 9- 8 14-13 5- 4 14-10 15-15 13-13 7-16 7-14 8-17 6-10 Zo deed iedereen zijn best om te vermijden dat AZ-Feyenoord een prestigeslag tussen Van Hane- gem en Feyenoord zou worden. Normaal immers hadden wij Wim Jansen op Van Hanegem moeten zetten, maar Feyenoord heeft dat bewust niet gedaan. De Kromme zelf speelde achterste middenvelder, zodat het dus vrijwel nooit op directe confron taties aankwam waar het de middenvelders betrof. Hij speelde overigens voorbeeldig, maakte zelfs geen enkele overtre ding. Ik vind het knap dat hij zich zo in kan houden. Gek Ik kan me trouwens ook voorstellen dat het voor de jongens in het veld gek geweest moet zijn om hem nu bij de tegenpartij tegen te komen. Vooral omdat zijn naam nog al tijd valt, als het bij ons niet draait. Wat dat betreft is natuur lijk een positief punt dat wij uit Alkmaar een punt weghaalden. Dat is toch wel het belangrijkste van dat duel geweest, vooral als wordt bedacht dat we niet op volle sterkte konden draaien. Ik zelf heb ook niet gespeeld. Ik was niet 100 procent en dan blijf ik liever een duel langs de lijn dan door te sukkelen. Zeker nu we zo voorzichtig moeten zijn. Feye noord beschikt maar over twee re serves voor het eerste en pas woensdag in een oefenwedstrijd bij Rode Ster in Joegoslavië wor den een paar jongens uit het C-elftal getest. Fit Misschien dat er daar een paar goede krachten bijzitten, maar voorlopig houd ik het er maar op dat ik zeker aan het eind van deze week weer helemaal fit zal moeten zijn. Voor het Nederlands elftal natuurlijk, maar in elk geval voor Feyenoord. Dat krijgt straks al het grote werk achter elkaar (Sparta, PSV en Twente) en daar wil ik toch echt graag bijzijn. ALKMAAR - Vooropgesteld dat de wedstrijd ™£^*e™snkeleFeyenooTieT AZ'67-Feyenoord er als kijkspel mee door kon, -pfttt" deed Derks, een beslissing het spektakelstuk, dat menigeen al weken van te voren in de Alkmaarder Hout zag gloren, is er niet geen buil leek te kunnen vallen aan de andere kant 23000 kijkers uitgekomen. Met name de thuisspelende club toonde dat-ie best tegen zijn vriend i n i Willem durfde optreden. weigerde ten aanzien van dat surplus alle mede- Derks had natuurlijk beter moeten weten, want sedert Boskov heeft Feyenoord het patent op het nemen in niets van zijn ploeggenoten, van vrije trappen. Dus schoof Wim Door trainer Kraay bedeeld met Jansen de bal luttele decimeters een vrije opdracht zag de kromme vooruit en kogelde Dick Schneider werking. Sterker nog, AZ'67 paste zich braaf aan bij de Rotterdamse patronen, zoals die traditioneel weinig flair en spreekwoordelijk veel degelijkheid in zich herbergen. Aangezien Feyenoord zich niets beters kon wensen, liep het pad van de eredivisie-leider over rozen. Een man als Boskov mocht zijn lie den achteraf nog zo vaak voor angs thazen uitmaken, een 1-1-marge betekende meer dan men in de af gelopen week voor mogelijk had gehouden. Je zou ze de kost moeten geven in de Maasstad die een eentje op hun toto-formulier aankruisten. Niettemin leverde AZ'67-Feye- noord wel degelijk een ruif vol voer op voor psychologen. Daarbij gaan we snel voorbij aan het optreden van ene Van Hanegem tegen zijn ex-kornuiten. Van Hanegem fungeerde opvallend voorzichtig, diep in de eigen stel ling, en onderscheidde zich voor wat betreft het onderdeel balverlies zich aanvankelijk belaagd door Wil lie Kreuz, later door Theo de Jong. Nochtans had Van Hanegem het Zoals dezelfde Derks later een du- meest te vrezen van scheidsrechter bieuze rol speelde in een door Frans Derks, een man die in Alk- Feyenoord-libero Van de Korput r op voorzichtige wijze aan het veroorzaakt handsgeval binnen het bewijs werkte dat hij een goede latie ten spijt wel degelijk als een objectief fluiter door het leven gaat. Dat laatste kwam AZ'67 gisteren duur te staan. Van Hanegems enige overtreding bestond er gisteren uit dat hij te hoog trapte op een mo- zestien meter gebied, maar daar over straks meer. Met Van Deinsen vaker als vierde middenvelder dan als derde aanval ler verzuimde Kreuz een beoorde lingsfout van libero Spelbosch uit te buiten en legde linksback Ho- venkamp snel de basis l-0-voorsprong voor AZ'67. Feyenoord-rechtsbuiten Vreysen, die wel Bert van Marwijk bewaakte op de momenten dat Schneider op de aanvallende toer was, liet Ho- venkamp rennen en nog zou er niets aan de hand zijn geweest wanneer niet voorstopper Van Daele zijn man had losgelaten. Van Daele liet zich verleiden om Hovenkamp af te stoppen, iets wat Van de Korput ook al van plan was. Prompt kreeg Kist de bal van Ho venkamp, bij de linkerpaal sloeg het schot van de Fries in: 1-0. Dreigend Feyenoord kwam, zoals reeds ge memoreerd even fraai als gelukkig langszij, voordat AZ'67 zich aan paste aan het tempo van Feye noord. Een niet gemaaid veld speelde Feyenoord daarbij zeker van de kaart. Gebrekkige samenwerking tussen AZ'67 en de gemeente Alkmaar was er de oorzaak van dat de bal niet rolde, een onvergeeflijke fout om dat een trage ploeg als Feyenoord met snel en direct voetbal bestre den dient te worden. In die periode stak De Jong drei gend zijn vinger op naar Arntz, die hem te agressief bestookte en viel verder een (te laat) vallend schot van Nygaard op. Hamvraag Feyenoord heeft in het tweede be drijf de meest riante uitzichten op meer gehad. Een kopbal van De Jong werd op de doellijn gekeerd door Spelbosch en dezelfde De Jong vuurde vanuit de tweede lijn net naast. Anderzijds assisteerde Van de Korput zijn doelman Treytel een keer en speelde Van de Korput de bal met de hand. Opzettelijk of niet?, luidde achteraf de hamvraag. Derks oordeelde dat de struike lende libero geen opzet had gehad, iets wat tegen de spelregels indruist want die spreken van in natuurlijke of in niet natuurlijke houding van de hand tegen de bal. Hoe dan ook, AZ'67 was het meest gedupeerd met de struikelpartij Van de Korput. Want achter de Brabander hielden zich 'op dat moment Kist en de voor Ursem in gevallen Smeets zich op. Angst Zei Boskov later boos: "Angst, we hebben gefaald door angst. We hadden angst voor AZ, angst voor Willem, angst voor de overwin ning". GER STOLK Kees Kist haalt uit voor de AZ- treffer, Joop van Daele en Eddy Treytel r) kunnen daaraan niets meer doen. MW Vitesse Fort. SC Volendam PEC/Zw Wageningen Groningen Willem II Herenveen Den Bosch Veendam Vlaardinden Excelsior Cambuur Amersfoort Dordrecht SW Heracles Helmond/Sp. 1. Hans Posthumus (NEC), Willy van de Kuijlen (PSV) en Kees Kist (AZ'67) 7; 4. Willy Kreuz (Feye noord) en Jan Groeneweg (NAC) 6. DEN HAAG - Niet de supporters van FC Utrecht, maar de ploeg zelf was zondag verantwoordelijk voorde enige vernieling, die in het Zuiderpark werd aangericht. Een vernieling wel te verstaan van uitsluitend mentale aard. FC Den Haag zal de komende dagen bij zichzelf te rade moeten gaan wat er allemaal gebeurd is. De video-beelden van de onthutsende nederlaag van 3-0 kunnen daarbij helpen. Utrecht bezeerde Den Haag, dat daar zelf trouwens veel schuld aan had, mentaal en tevens lichame lijk. Van Leeuwen (diepe snij wond) en Schoenmaker moesten met forse blessures het veld verlaten, Thie kon geblesseerd de ontmoeting nog uitspelen. De Utrechters voerden het concept van trainer Berger perfect uit. De oefenmeester kreeg daarmee een extra beloning voor zijn geslaagde examen voor a-trainer van woensdag. Van Staa was zijn belangrijkste pion. Hij werd vooruit geschoven en stoorde als een bezetene. Den Haags aanvoerder Mansveld moest hierdoor zoveel mogelijk in zijn eigen verdediging blijven. Zodra Mansveld naar voren ging nam Van Veen de taak van Van Staa over. Bij balbezit schakelde het gehele team van Utrecht snel over. De ploeg groepeerde zich achter Van Staa, die als een soort schild fungeerde. Daarachter combineerde Utrecht naar harte lust. Den Haag raakte volledig van de wijs en bezweek al snel. Albertsen, die de kans had gekregen zich vast in het eerste team te spelen, zou de grote zondebok worden. Zodra Den Haag onder druk kwam, verloor hij zijn hoofd. Hij maakte met de bal aan de voet nutteloze omzwervingen op het middenveld- Daarbij verspeelde hij vaak de bal, hetgeen in de 38e minuut tot het eerste doelpunt Van Hamberg leidde. Utrecht leek even terug te schrikken van zoveel voorspoed, maar het team vond zijn zelfvertrouwen spoedig te rug. Toen was er voor Den Haag geen redden Aieer aan. De ploeg van de later volledig gedesillusioneerde Malatinsky zakte diep weg. Pas na de rust resulteerde het Utrechtse overwicht in nog twee treffers. Eenst kopte Albertsen, die kort daarvoor de gele kaart had gekregen, foutief terug op Thie. Streuer pikte de bal op en passeerde Thie, die daarbij geraakt werd. Blijkbaar zo erg, dat hij ruim een kwartier later zo slecht uittrapte, dat Hulshorst vrijn oprukken en de bal afgeven naar Van Staa, die zijn grote aandeel in de zege ook nog eens met een doel punt kon bewijzen: 0-3. Dat Den Haag daarna niet een keer doelpuntte, kwam door het voortreffelijke werk van doelman Istatov. Malatinsky: "Wat we in de uitwedstrijden (PSV, FC Twente) goed maken, schenken we thuis weer weg. Alstublieft, hier, hier hebt u twee punten, zo hebben de spelers kennelijk tegen FC Utrecht willen zeggen. We hadden net zo goed een gezellig wandelingetje door het Zuiderpark kunnen maken. Daar leek het althans veel op. De vreugde is weg, ieder een wil alles alleen doen. Dat kan niet". De ontmoeting tussen NEC en RODA JC is een duel van de angst geworden. De Limburgse ploeg voelde er na het bekertref- fen met Anderlecht niets voor in Nijmegen meer dan eén punt achter te moeten laten. De thuisclub moest dermate ge handicapt aantreden dat elk winstpunt in dit stadium van de competitie meegenomen was. Deze gedachte heeft de wed strijd duidelijk beïnvloed NEC zonder Peters, Hoogendoorn en Meijers was niet bij machte het initiatief naar zich toe te trek ken. Roda JC had niet de kracht om het de thuisclub bijzonder moeilijk te maken. Als gevolg van een en ander was het voor de negen duizend bezoekers in het Goffertstadion een hoogst onin teressante middag. NEC miste de kwaliteit om Roda JC op de knieen te krijgen, terwijl de equipe van trainer Jacobs de in spiratie miste om na de beke rontmoeting tegen Anderlecht nog eens alles uit de kast te kun nen halen. Daardoor waren de kansen voor beide ploegen zeer schaars. NEC's voorstopper Ge rritsen gaf de Roda-spits Nan- ninga geen enkele kans, terwijl de Limburgse vleugelspelers Vermeulen en Van der Lem uit geschakeld werden door de resp. Visser en Hendriks. Voor de doelverdedigers Schellekens en Van der Mierden werd het daarom een rustig middagje. In de slotfase van de wedstrijd probeerde NEC de overwinning nog wel te forceren, maar de kwaliteit in de nijmeegse ploeg ontbrak om in die opzet te kun nen slagen. Daarmee bleef de eindstand dubbel blank. Amsterdam - Ajax blijft zijn overwinningen met minimale cijfers binnen halen. Die conclusie, na de zesde (van de zeven) overwinning met een doelpunt verschil, is tegelijk oordeel en veroordeling. Zou over de kwali teit van een duel nog uiterst verschillend kunnen worden gedacht, over de kracht van een ploeg, die ook tegenstanders uit de zelfkant van de ranglijst maar net op de knieen krijgt, kan niet worden gediscussieerd. Het verwende Amsterdamse publiek heeft zich afgewend van Ajax en liet ook gistermiddag veel meer dan de helft van de plaatsen onbezet. Dat doet de spelers pijn en in de overtuiging dat de kijkers te weinig is geboden in bijvoorbeeld de duels met Eindhoven en Sparta wilde het Ajax-elftal tegen VW alles uit de kast halen. Dat lukte een half uur, maar toen stond er nog slechts een treffer op het bord, van Hulshof nadat La Ling en Geels het basiswerk hadden verricht. De goede wil van Ajax bleek uit het spelen met vier spitsen, Hulshof werd naast Geels in het centrum geposteerd, maar de onmacht werd schrij nend, toen het tweetal zelfs in de lucht nimmer de heerschappij kon veroveren. Ajax was slechts gevaarlijk als Notten mee opkwam, of als La Ling langs de rechtervleugel dartelde. VW, voor het eerst sinds veertien jaar weer in de Watergraafsmeer, slaagde er redelijk in zijn beperkingen te verbergen in een enorme hoeveelheid ijver. Slechts Stephan Kurcinac, duidelijk geirriteerd door niet altijd even gelukkige beslissingen van Keizer, viel uit den toon. Trainer Rob Baan haalde hem naar de kant met de motivering dat bij hem ook de vedetten moeten werken. Kurcinac toonde trouwens maar een keer opvallende kwaliteiten, in een zeer sterke solo vlak voorde rust, die VW's tweede kans opleverde. Van der Weide had kort na het doel punt van Hulshof de eerste laten liggen. Na rust heeft Ajax nog een minuut of twintig met vier aanvallers gespeeld, maar de vaart, de richting en de overtuiging van het eerste halfuur was weg. Het derde halfuur werd zonder meer de zwarte periode. VW, toch waarlijk niet overtuigend, slaagde erin een vrij constante staat van pa niek in de slotlinie te verwerken, maar doordat de aanvalskracht van de Limburgers slechts door twee werd gedragenen Jovanovic een goede voorzet van Rettkowski van zijn hoofd liet afglijden, kreeg Piet Schrij vers eigenlijk geen kans een hernieuwde selectie van Zwartkruis af te dwingen. „Wij zijn na een half uur ver terug gevallen", vertelde coach Ivic na afloop. „Ik geloof dat de wedstrijd van Manchester nog doorwerkte. In de laat ste twintig minuten waren wij volledig ons verstand en het overzicht kwijt. In de wedstrijden tegen Manchester United was er duidelijk voor uitgang zichtbaar, nu weer helemaal niet. Er zijn nog te weinig spelers die anderhalf uur goed kunnen voetballen". Die conclusie was even hard als waar. De manier waarop Kurt Rettkowski in het laatste half uur steeds vrijwel ongehinderd kon opkomen was ontluisterend voor de ploeg die nog niet zo lang geleden eigenlijk iedere tegenstander ander half uur lang over het veld kon jagen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9