OP DE MODE /KSPOLITIE; Frankrijk Vrouwen en emancipatie films Mishandeling kinderen in Frankrijk Indiaantje spelen in suède van Lex Daniels Oliesjeiks nestelen zich in Frans Molenaar kiest voor warmte Bloemen in bont van Barbara Bisam bont bij Ronald van Egmond Folklore van overal Schoen volgt de mode op de voet Tailor made Lampe OKTOBER 1976 PARIJS - Met grote discretie en volle handen geven de rijke olies jeiks uit het Midden-Oosten hun geld uit in Parijs. De discretie is in tussen niet zo groot, dat niet is uit gelekt dat zij voor 468 miljoen frank de 66.000 vierkante meter kantoor ruimte in de Manhaltan- wolkenkrabber aan de Seine willen kopen en al honderden hectare kostbare wijngrond in Bourgondië in handen hebben. Volgens het Parijse avondblad "France-soir" is het voor Arabische prinsen en prinsessen de gewoonste zaak van de wereld zich in de Franse hoofdstad voor fantastische bedragen te laten kleden en behan gen met sieraden. De intemationagl-bekende juwe liers op de Place Vendome en in de Rue de la Paix en de kledingwin kels in de Rue du Fauborg Saint- Honorè, varen ér wel bij. Het beste en duurste is amper goed genoeg. Alain Boucherom, een van de Pa rijse top-edelsmeden, heeft hoog op over de edelsteenkennis van de Arabische sjeik. Zijn firma ver kocht onlangs voor 15 miljoen frank opsmuk aan de emir van Qatar. De sieraden waren het huwelijksca deau voor een prinses. Een andere firma stuurde op bestelling voor twee miljoen frank bestek en ser viesgoed naar een hof aan de Arabi sche golf. De Arabische prinsen en prinsessen lijken over onuitputtelijke midde len te beschikken als men zich reali seert dat zij zich vier- tot vijfinaal per jaar nieuwe kleren laten aan meten in de tempels van de Franse haute couture. Het is geen uitzon dering dat zij bij de grote modeko ningen voor veertig tot vijftigdui zend frank per keer besteden. Jean-Louis Scherrer, een van de mode-ontwerpers die de klandizie geniet van Anne-Aymone Giscard d'Estaing. echtgenote van de presi dent van de republiek, verkoopt volgens zijn zeggen 40 procent van zijn totale exportomzet aan 25 prinsessen in Saoedi-Arabie en Koeweit. Hij maakte voor 70.000 franc een trouwjurk van organza met een parels-bestikte sleep van zeven meter. De vrouwen van de Arabische olies jeiks kiezen graag zelf hun kleding bij de grote modesalons uit. Hun mannen daarentegen blijven het liefst in hun luxe-hotels. Zij laten hun kleermaker bij zich komen en volgens maison-Ted Lapidus ne men ze bij zo'n gelegenheid gemid deld twee dozijn kostuums, vier kof fers overhemden, 50 paar schoenen en stropdassen en accessoires af. Van het informatie- en documenta tiecentrum van de Nederlandse vrouwenraad in Den Haag komt de volgende tip: in Nederland zijn "vrouwen- en emancipatiefilms" te huur. Inlichtingen zijn te krygen bij Barbara Meter, bereikbaar onder het telefoonnummer 020-250840. Ook de volgende instellingen ver huren deze speciale films: In Am sterdam Cineclub, Cinemien, Fugi tive Cinema en.het medisch comité Nederland-Vietnam, in Rotterdam Film International, in Utrecht het instituut voor film en wetenschap, in Den Haag de afdeling filmotheek van de Rijksvoorlichtingsdienst, en in Hilversum de Verenigde Film diensten VNFI. Van 5 oktober tot en met 20 no vember wordt in het Bouwcentrum te Rotterdam de expositie Planten in Huis'' gehouden. Het is de bedoe ling om te laten zien wat er met bloemen maar vooral met planten in huis kan worden gedaan. De ten toonstelling is georganiseerd in samenwerking met het bureau voorlichting bloemen en planten van de vereniging De Nederlandse bloemisterij. Openingstijden: op maandag van 's middags èèn tot vijf uur, op dinsdag tot en met za terdag van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags. In Frankrijk hebben deskundigen voor het eerstvolgens weekblad El- le) geprobeerd om de drijfveren tot kindermishandeling te analyseren. Uit twee onderzoeken die tussen 1972 en 19 75 in Parijsen Nancy zijn gehoudenzou mogen worden afge leiddat vijfenzeventig procent van de moeders en vijftig procent van de vaders die hun kinderen mishande len, zelf in hun jeugd "weinig ge liefde kinderen" zijn geweest.Op de achtergrond kunnen factoren meespelen als slechte woongelegen heid, onvoldoende inkomstenonze kerheid over het werk, een nieuwe zwangerschap voor de moeder, psy chische moeilijkheden of het feit dat een volwassene zelf vroeger lijf straffen heeft ondergaan. Artsen, psychologen, sociologen en maat schappelijk werkers hebben aan de enquete meegewerkt. In hun conclu sies pleiten ze ook voor meer crèches opleiding van meer kinderverzorg sters, en voor versoepeling van de adoptiewetgeving in verband met de mogelijke adoptie van mishan delde kinderen. AMSTERDAM - De folklore heeft ook Lex Daniels in de ban. Hij laat de vrouwen die graag leer en suéde dragen "Indiaantje spelen". Londen - Helemaal op de geïnspireerd zijn deze drie len van het huis Christian Londen. Ze zijn gemaakt van een donkerkleurige soepelvallende jer sey de zomen zijn voorzien van bor duurwerk. Voor de avondjurk links is leentje buur gespeeld bij de Grieken, voor het pak in het midden bij de Kozak ken en voor de creaties uiterst rechts is in de richting van de Turkse kle ding gekeken. AMSTERDAM - Lekker warm zo'n jas van ruwe met de hand gesponnen schapenwol. Dit model uit de collectie van Frans Molenaar is met de hand gebreid. AMSTERDAM - Uit de-nieuwe collectie van Barbara de Groot een biberette mantel (gescho ren konijn) waarin in contras terende kleuren bloemmotie ven zijn verwerkt. EINDHOVEN - De schoen volgt de mode op de voet. Ook de schoenontwerpers hebben een sportieve, tailor made en elegante lijn ontworpen vooi de komende winter. De sportieve lijn is geïnspi reerd op paardrijden, wande len en trimmen. De laarzen zijn stoer, van soepel leer ge maakt met platte hakken. Er zijn drie schachthoogten: en- kelhoog, kuithoog en een kniehoog. Over het algemeen hebben ook de sportieve schoenen een wat slankere leest en zijn ze gegarneerd met banden, kleppen veters en ge spen. De trotteur heeft broque-motieven. De semi- sportieve schoen (tailor made) komt iets hoger op de voet, het uiterlijk wordt geaccentueerd door sierstiksels. De laarzen, in drie schachthoogten, zijn gemaakt naar het voorbeeld van de rijlaars en de Spaanse laars. Details: omgeslagen schacht, en spoorriepjes, hak ken van leer. De schoenen voor bij elegante kleding zijn slank gesneden en hebben vaak dunnen hakken. Het t-bandje zet door en de strik- garneringen komen terug. By de laarzen staat in deze cate gorie het sierlijke enkellaarsje hoog genoteerd. Bij de heten is hetzelfde beeld te zien. Enkele opvallende punten zijn hier de terugkeer van de pennvloafer, doorzet ten van de enkellaars. Kleuren voor deze winter dames: bruin, zwart, bordeaux, grijs, blauw, naturel en rood; man nen: zwart, bruin, naturel en rood. LEIDEN - Met twee duidelijke lijnen - tailor made en sport look - maakt Lampe het de vrouw deze winter niet al te ■moeilijk. De tailor made look is voor de vrouw die houdt van klassieke kleren met een spor tieve inslag. In deze collectie zijn bijvoorbeeld tailleurs met vesten waaronder een strakke of plissè-rok kan worden ge dragen maar met evenveel ge mak een pantalon. Het blazer- pak-effen of in een krijtstreep - zal trouwens deze winter een grote rol gaan spelen. De blazer heeft een opgesneden revers en een slanke belijning. De sport Look heeft als uit gangspunt de traditionele sport- en werkkleding zoals lange blousons, anoraks en overalls. De kleuren die Lampe propageert zijn bruin, wolwit en camel terwijl in de sportieve sector rood, paars, blauw, rose en violet favoriet zijn. De stoffen zijn harig en hebben een geruwd uiterlijk: deken kwaliteit, flanels, ribfluweel, viltachtige- en kreukkatoen, shetlands, tweeds en tartans. Daarnaast blijven ruiten en strepen belangrijk. De breisels nemen deze winter een be langrijke plaats in. Veel ge breide jurken zijn in de collectie van Lampe te vinden, naast lange tunieken met zijsplitten en over de heup vallende truien met grote cols. DRIEBERGEN - Ronald van Egmond charterde de politie voor de presentatie van zijn nieuwe bontcollectie. Op deze foto dragen beide modellen een bisam-jas. Een gfyep uit de collectie ont worpen voor sportieve en klas sieke types. De heren zullen deze winter echt aan de enkelhoge laarsjes moeten geloven. een klassieke met opgesneden revers, plm.f 179,-.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17