Pernix en Algemene blijven WINST FOREHOLTE Theo Brusche: tienkamptitel Drama Leiderdorps Velocitas: 1-17 Mercasol laat punten liggen in Rotterdam WEER EUROPESE BEKER VOOR ONS EIBERNEST Kansen PAGINA 14 MAANDAG 4 OKTOBER 1976 SPORT LEIDEN - De korfbalovergangsklassers De Danaïden en Fides Pacta bewezen, dat de onderlinge krachtsverschillen zeer gering zijn. Beide ploegen verloren met één punt ver schil. Nieuwkomer Dalto leidt voorlopig sterk. Op TOP (eerste nederlaag) na, deden de Leidse eersteklassers het beter. Winst voor De Algemene (15-10), Ons Eiland 11-9) en Pernix (6-5). In IIIB won Crescendo voor de vijfde maal in successie. Opmer kelijk was voorts de afgang van Velocitas: 17-1 bij koploper Meervogels. Fides Pacta-Die Hag he 9-10 <3—2) - Opnieuw verloor Fides Pacta in een thuiswedstrijd van een Haagse ploeg, ditmaal bleek de aloude rivaal Die Haghe net iets fortuinlijker. Het werd r delijk, want de koploper van vo rige week (Stanfries) staat nu op gelijke hoogte met de hekkeslui- ter van datzelfde tijdstip (DOS). "Een gelijkspel had de verhouding beter weergegeven, en dan alleen om het doorzetten van de ploeg van Hensen. Geregeld keek De Danaïden namelijk tegen een achterstand aan: 6-4 bij rust. lijkopgaand duel 10-9 voor Hulsman c.s.. Hulsman was trouwens de maker van de win nende goal, zo'n 10 min. voor het eind. Fides Pacta had de nederlaag aan zichzelf te wijten, omdat er niet altijd consequent verdedigd ge- Inde tweede helft liep De Danaïden gaandeweg deze achterstand i maar de tijd was te kort om nog tot puntenwinst te komen. Doel punten van Ciska Peters, Bea v. d. Meel, Joke de Kier, Gerard Nap, Fred v. Duyn, Ingrid v. Ha ren, Hans v. d. Leek (2), Simon Boot en Sander v Unen. Theo Bruschehaaltuit bij het kogelstoten.Met een stoot van 11.70 m legde hij de basis voor zijn tienkamp-titel. LEIDEN - Atleet Theo Brusche is het afgelopen weekeinde Leids kampioen tienkamp geworden. De Bataven-atleet nam daarmee de titel over van Bert Paauw (AV Holland), die ditmaal niet verder reikte dan de derde plaats. werd, waardoor Die Haghe de ge- GKV-De Algemene 10-15 (7-6) legenheid kreeg afstandsschoten te lanceren en dat was ditmaal een lucratief wapen. Tegen de verhouding in (de eerste 5 minuten waren voor een driftig aanvallend Die Haghe) nam Fi des Pacta een voorsprong die na 28 min. al 3-0 bedroeg. Halver wege was de ploeg van oud Fide- strainer Ruud v. d. Horst echter genaderd tot 3-2, waarna er in de eerste 11 minuten van de tweede helft veel veranderde 6-6. Met de verdienstelijk debute rende Yvonne Uphoff op de plaats van de zieke Lenie Sleg- tenhorst kwam De Algemene za terdag in Gorinchem tegen me dekoploper GKV aanvankelijk moeilijk uit de voeten tegen de fel op de man spelende thuisclub. Een snel veroverde 1-4 voor sprong, werd geheel verspeeld: 7-6 bij rust Stiiger, Yvonne v Dam en Steef Scniebroek scoorden. Oranje Wit-Fiks 7-6 (3-3) - Fiks zakte verder op de ranglijst door de nederlaag tegen het nog punt loze Oranje Wit, dat een vlotte start kende: 3-0. Het herstel was krachtig: 3-3, waarna het tot 6-6 gelijk opging. Tien minuten voor tijd viel de be slissing. Dirk Jan Elzinga (2), Agda Mulder, Martin Huizing, Herma Tobé en Kees v. d. Mey scoorden. Meervogels-Velocitas 17-1 (9-0) - Een drama beleefde het Leider- dorpse Velocitas, dat door het vertrek van een drietal spelers naar Pernix teveel aan la-acht heeft moeten inboeten om het steeds sterker wordende Meer vogels (twee jaar terug nog on derafdeling!) redelijk partij te kunnen geven. Achterwege Pernix kan vrijuit schieten. De bal gaat evenwel Spannend Overigens waren de prestaties die de tienkampers in de Leidse Hout aflevenien niet bepaald in drukwekkend. Geen van de deelnemers slaagde er in de 6000-puntengrens te overschrij den, hetgeen wel nodig is om na tionaal een beetje mee te tellen. De strijd om de tienkamp-titel spit ste zich toe tussen Brusche en Aya van Gemeren, een nieuw ge zicht in de Holland-gelederen. Van Gemeren, die vorige maand het Boskoopse AV47 verruilde voor de Leidse vereniging, stond na de eerste dag sleqhts 7 punten op Brusche achter. Brusche had vooral uitgehaald bij het kogelstoten (11.70 m) terwijl Van Gemeren veel winst pakte dankzij een hoogtesprong van 1.80 m. Ook titelverdediger Paauw, die overigens het afgelo pen seizoen zijn aandacht meer op de midden-afstand is gaan richten, lag nog kansrijk in de race dankzij o.m. een sterk gelo pen 400 m (52.2). Nadat Brusche op de tweede dag sterk was begonnen met een zege op de 110 meter horden sloeg hij definitief toe bij het polsstok hoogspringen waar hij Van Ge meren met een halve meter de baas bleef 3.60 m tegen 3.10 m. Paauw was op dat moment al kans loos. Hij had op de 110 meter hor den, nota bene één van de sterk ste nummers, problemen met de eerste horde en kon het toen ver der wel vergeten. Verrassing Dit weekeinde werd er niet alleen om de Leidse tienkamp-titel bij de heren gestreden, ook in vele andere leeftijdsgroepen stonden Leidse meerkamptitels op het speL Op de vijfkamp bij de dames viel een lichte verrassing te noteren. Niet AV Leiden-atlete Maijan Bruinsma maar Bataven-atlete Mia de Koning was door de meesten uit het Leidse atletiekwereldje als winnares getipt Maijan Bruinsma bleek van bovengenoemd tweetal echter veel beter met de kogel overweg te kunnen (9.60 m tegen 7.63 m) en gaf op de overige num mers geen of nauwelijks terrein prijs. Op de vijfkamp meisjes A bleef een superieure Tineke de Groot (Bata ven) maar weing bij de puntentota len van de sterkste dames achter. *De tienkamp jongens A was een complete Holland-aangelegenheid waarbij de spanning tussen Roel Hendriksen, Hennie Bakker en Rudie Eveleens tot het laatste nummer bewaard bleef. Uiteinde lijk ging Roel Hendriksen met de titel strijken. In de andere juniorengroepen kwamen de titels terecht bij: Bas Kooter (8-kamp jongens B), Luuk Redel (6-kamp jongens C), Rudie Kerkman (5-kamp jongens D), Linda Krouwel (4-kamp meisjes B), Karin van 't Loo (4-kamp meisjes C) en Sandra Dorlas (3-kamp meisjes D) Uitslagen De voornaamste uitslagen luiden: Tienkamp heren: Theo Brusche (Bat) 5845 pnt, 100 m in 11.8, ver 6.26, kogel 11.70, hoog 1.65, 400 m 54.3, 110 m horden 16.4, discus 33.50, polshoog 3.60, speer 41.90, 1500 m 5.14.9; Aya van Gemeren (Holl.) 5669; Bert Paauw (Holl.) 5621; Frans Kroone (Holl.) 5310; Kees Riemens (Holl) 5222. Tien kamp jongens A: Roel Hendriksen (Holl) 4566; Hennie Hakker (Holl) 4393; Rudie Eveleens (Holl) 4261. Vijfkamp dames: Maijan Bruin sma (AVL) 3189 pnt, 100 m horden 16.6, kogel 9.60, hoog 1.60, ver 4.85, 200 m 28.7; Mia de Koning (Bat) 3004; Alet Uittenboogaard (AVL) 2520; Vijfkamp Meisjes A: Tineke de Groot (bat) 2906; Sandra v. d. Graaf (AVL) 2563; Heieen Haver kort (Bat) 2386; Achtkamp jongens B: Bas Kooter (AVL) 3720; Chris Winkel (Holl) 3475; Kees Gerretse (Holl.) 3447; Zeskamp jongens C: Luuk Redel (Holl) 3392; Ric de Bont (Bat) 2509; Sisira Kumara (Holl) 2502; Vierkamp meisjes B: Linda Krouwel (Bat) 2322; Imva Cohen (AVL) 2062; Celina v. d. Meer (Holl) 2024; Vierkamp meis jes C: Karin van 't Loo (Holl) 2455; gens D: Rudie Kerkman (Holl) 4166; Erik Ulrich (Holl) 3576; Frank Winkel (Holl) 3220; Drie kamp meisjes D: Sandra Dorlas (Bat) 2204; Simone Buzing (Bat) 1771; Anne Kooistra (AVL) 1738; Driekamp jongens pup A Dik On derwater (Bat) 2667; Frank Haver- kate (Holl) 2508; Driekamp meisjes Pup A: Angela v. Houten (AvL) 1522; Ellen v. Leeuwen (Holl) 1357; Driekamp jong. pup. B: Marco de ■Rijk (Holl) 1730); Driekamp meisj. pup. B: Hedy Anneeze (AVL) 1574. Een kwartier later kwam F.P. gelijk (8-8), waarna een spannend duel om de punten begon, dat Die Haghe uiteindelijk door het be tere schieten van afstand zou winnen. Leidse goals van: Hen Brakel (3), Diet Rijsbergen, Dik Onderwater (2), Henny de Boer, Nandy v. Helden en José Serdijn. DOS'46-De Danaïden 11-10 (8-4) Tempo In de tweede helft verhoogde De Algemene het tempo en kwam de ploeg vooral aanvallend tot soms aardige acties, waarop GKV geen antwoord had. Van 7-6 werd het 7-12, waarna De Algemene vrij uit spelend wederom een royale zege kon behalen. Wim v Vliet (3), Aad Rusman (3), Jan en Jorry Sjardijn (ieder 2), Janny en Wim v Iterson, Sanny en Hen Rusman en Ruud v Vliet scoorden. In het verre Nijeveen, nabij Em- Pernix-Swift (M) 6-5 (2-4) - Ook men, verloor De Danaïden i goede partij van vorige week, op nieuw. Ditmaal bleek hekkeslui- ter DOS iets beter in de afwer king. Dat de krachtsverschillen in deze afdeling klein zijn is dui- Pernix bleef lijstaanvoerder (IC) en ook in deze wedstrijd kende de Leidse ploeg een achterstand bij rust. Het team van trainer Elven- blij had de grootste moeite met het Middelburgse Swift, dat al eerder TOP een gelijkspel af dwong. De Zeeuwen waren lange tijd de evenknie van Pernix dat 7 min. na rust langszij kwam: 4-4. Plaats fouten in het middenvak van Swift voorzagen daarna de Leidse aanval van veel werk en dat was beslissend. De laatste 5 min. kwam Pernix met het spelen op balbezit goed door. Doelpunten; Janco Breedveld (3), Kees Brokaar (2) en Jan Mul der. Ons Eiland-Merwic 11-9 (6-4) - Ons Eiland heeft de opgaande lijn duidelijk te pakken en daarvan werd het op gelijke hoogte bi vakkerende Merwic zaterdag hel slachtoffer. Onder leiding van Mej. Seriier (snel strafworpen uitdelend) werd het een span nende en goede wedstrijd, waarin Ons Eiland via 0-1 steeds een voorsprong heeft gehad. Doelpunten van Nan Deegenaars (2), Sary v d Meeberg (2), Piet Beekman (3), Wim Nijenhuis (3) en Coby Deegenaars. OW O-TOP 7-6 (4-2) - De eerste nederlaag voor TOP, dat tegen het hard werkende en soms ook hard spelende O WO al in de eer ste helft op grote moeilijkheden stuitte (3-0 achterstand). Deze werden gaandeweg overwonnen al was er halverwege nog wel ver schil: 4-2). Na de hervatting leek TOP zijn top positie te gaan waarmaken (4-5), maar bij 7-6 maakte TOP de fout g?en risico te durven nemen, oelpunten van Corry Schelvis, Annemiek Keuning, Wilma Kuhn, Cees Zuurmond, Jan Simmelink en Rob Meyer. Blauw Wit'51-KNS 10-8 (5-6) - Een slechte tweede helft, waarin KNS niet opgewassen bleek tegen het krachtige spel van de thuisclub, was bepalend voor het wed strijdverloop. De eerste helft was KNS de betere ploeg, maar het voordeel bij rust was gering: 5-6. De mindere tweede helft was daarna funest. Peter Zitman (2), Henny v d Lin den (2) Wim v d Linden, Charles Het enige, dat Velocitas in dit geval kon doen (hard werken) bleef achterwege. Rien v Poelgeest scoorde na rust de enige goal: 17-1. Bolnes-Fluks 11-5 (7-2) - Het enige verschil tussen Bolnes en Fluks was de afwerking en dat kwam in de uitslag duidelijk tot uiting. Fluks miste teveel kansen om de 7-2 achterstand halverwege nog ongedaan te maken. Jan Verloop (2), Frank Dijkstra (2) en Jos v Duyn scoorden. ALO-Crescendo 9-10 (4-5) - De vijfde achtereenvolgende zege van Crescendo dat fier op kop gaat, nu ook ALO overwonnen werd. In de slotfase kwam Cre scendo nog verrassend in moei lijkheden, nadat het de gehele wedstrijd de leiding had gehad. Tussenstanden als 1-4,4-5 (rust) en 4-8 zeggen voldoende. Louis Kok (4), Piet L'Ami (2), Benno Baak (3), Wilfred Cornelisse waren de afmakers. HKV-Zulderkwartier 11-8 (8-1) - Promotieklasser Zuiderkwartier speelde een nuttige oefenpartij tegen overgangsklasser HKV. Terug Zuiderkwartier kwam goed terug in de tweede helft, nadat men er in het voorafgaande gedeelte niet veel van gemaakt had: 8-1. De woorden van trainer Berendes in de rust hadden vervolgens de gewenste uitwerking, al bleef HKV aan de winnende kant. WIM VAN VLIET Annemiek de Bruyn speelt Marjan Mens aan, die voor Bax Foreholte zal LEIDEN - Bax Foreholte heeft zich danig gemani festeerd in de handbalcompetitie door met 11-5 af te rekenen met het op de derde plaats geklasserde Athene. In de regionale tweede klasse verloor Northa met 9-10 van Hercules, terwijl'MMO een verdienste lijke 5-5 behaalde in de wedstrijd tegen EHC. Op vallend resultaat in de afdelings-cerste klasse was de 11-3 overwinning van NIO op Duyvestein Hermes. Onder goedkeurende blikken van de ernstig ge- blesserde Ellen Oostdam heeft Bax-Foreholte tegen Athene orde op zaken gesteld. Foreholte verkreeg door een uitstekende inzet een over wicht Alle aandacht moesten de Haagse spelers vestigen op de aanvallende bewegingen van vooral Hannie Boskamp, terwijl ook Annemieke de Bruyn en Maijan Mens lastposten voor de speelsters van Athene waren. LONDEN - Ons Eibernest heeft dit weekeinde in Londen, door een zege met 5-4 op Luto, voor de zevende maal de Europese beker gewonnen. Het was de vierde beker in successie voorde Haagse ploeg. Het toernooi werd voor de tiende maal gehouden en voor de tiende maal ook kwam de beker in Nederland terecht De korfbalsport heeft in de andere Europese ianden, met uitzondering van België, weinig aanhangers, zodat een toernooi om de Europese beker altijd een Nederlandse of Neder lands/Belgische aangelegenheid wordt. Het tiende toernooi maakte daarop geen uitzondering, want de eindstrijd ging tussen Ons Eibernest en Luto uit Amsterdam. Voor het eerst dit jaar de Westduitse kampioen Adler Rauxel mee en daarom moest de tweede Engelse deelnemer, traditioneél altijd de zwakte ploeg, wijken. De Westduitsers bleken iets minder zwak dan de Britten, want kampioen Vultrix werd naar de zesde plaats verwezen. De Belgische ploegen Boechenberg en Kwik werden derde en vierde. Naar alle waarschijnlijkheid is dit het laatste toernooi in deze vorm ge weest Ondanks de consquente dekking ontstonden er le gio kansen voor de speelsters van Foreholte, waarvan behalve Hannie Boskamp, Annemieke de Bruyn, ook Ineke Slobbe en Jet Verdegaal dankbaar gebruik maakten. Na een ruststand v Annemieke de Bruyn en Ineke Slobbe, die ieder tweemaal scoorden en Jet Verdegaal. De topper van de regionale tweede klasse B, HVS tegen Jong Ade kon geen doorgang vinden we gens niet opkomen van de scheidsrechter, het geen trouwens ook het geval was bij Bax- Foreholte-Athene. Hier kon echter een invaller worden gevonden, zodat daar de situatie nog kon worden gered. In de regionale tweede klasse B verloor Northa door enkele onnodige blunders van Hercules met 9-10, na notabene met 5-1 te hebben voorgestaan. Vooral in het eerste kwartier toonde Northa zich met aantrekkelijk aanvalsspel de aanmerkelijk betere ploeg. Het zelfvertrouwen werd echter danig aangetast door ernstige verdedigingsfouten, die Hercules via enkele treffers de kans gaven, vanuit een na genoeg hopeloze positie terug te komen. De ne gen treffers werden bijeengeschoten door Theo Terheide (driemaal)l Ineke Streng en Lydy Vink (ieder tweemaal), terwijl Margreet Geerlings en Mary v. d. Berg ook een aandeel in de score voor zich opeisten. De dames van MMO speelden verdienstelijk met 5-5 gelijk tegen EHC, nadat halverwege het sco rebord nog een 2-2 stand vermeldde. MMO had met de afstandsschoten het geluk niet aan de zij de, omdat paal en lat een waar obstakel voor de MMO-dames vormden. Desondanks wisten Mar- gre Volwater (2x), Corrie Borst, José Elsgeest en Gerda v. d. Berg het EHC-net te vinden. In de afdelings-eerste klasse verpletterde NIO Duyves tein Hermes met 11-3. Sanocel/Saturnus, dat de laatste weken goed op dreef was, kon de goede vorm tegen de reservis ten van Northa niet bevestigen Na een 13-1 rust stand, werden de Saturnus-dames met 20-1 ge kraakt Bij de heren deed Northa, uitkomend in de regionale tweede klasse B en puntloos onderaan, het in de wedstrijd tegen Indus aanvankelijk be ter. Na een 5-3 voorsprong in de rust werd deze voorsprong echter in de tweede helft omgebogen in een 12-6 eindstand voor Indus. Sanocel/Satur nus had een „makkie" aan HEC 2. In de rust was de score al opgelopen tot 9-3, waarna de boeken werden gesloten met een 16-9 score. MMO, tenslotte, kende weinig problemen met het derde team van AHC'28. Na een 6-2 ruststand werd de eindstand bepaald op 13-3. FRANK BONTE ROTTERDAM - Het zal nog wel enige tijd duren voordat er duide lijkheid is geschapen op de rang lijst van de basketbaleredivisie. Na drie ronden is er nog weinig te zeggen over de krachten van de tien ploegen, die gezien de gril lige uitslagen maar weinig voor elkaar onderdoen. Alleen landskampioen Kinzo en ti telkandidaat Remington bleven nederlagen gespaard, al kostte het Kinzo zaterdagavond de no dige problemen om zich tegen Punch staande te houden (92-93). Het Leidse Mercasol demon streerde de onevenwichtigheid het beste door tegen het minder geachte Disco Danser-Rotter dam Zuid uit te glijden: 82-63 vóór de Rotterdammers. Merca sol miste hierdoor de unieke kans een plaats direct achter de koplo pers te verwerven en deelt nu een positie in de middenmoot met onder andere Delta Lloyd, Pio neer en Nat. Ned. Donar. Ook Leidens tegenstander van het komende weekeinde BC Markt zit in die groep, het won van Arke met 66-65. Leiden zag de eerste wedstrijd bui ten de gemeentegrenzen met enige zorg tegemoet Peter Kop is nog steeds geblesseerd en over het meespelen van Peter de Jong, die zich dit seizoen langzaam uit het eerste team zal terugtrekken en in verre uitwedstrijden en midweekse duels niet meer zal optreden, bestond onzekerheid. Daarnaast voorzag met name de Amerikaan Vic Bartolomé dat het met Leiden juist tegen min dere broeders heel moeilijk zou worden. De woorden "onbegrijpelijk" (Be- rendsen) en "ongelofelijk" (Loorbach) lagen na afloop van het sfeerloze en oninteressante treffen voor op ieders tong. Lei den begreep niet dat de zojuist geleverde prestatie tot de werke lijkheid behoorde en RZ was blij verrast dat er dit seizoen nog eens een zege met maar liefst 19 pun ten verschil uit de bus zou rollen. Leiden-coach Hennie Blom zocht dan ook niet naar excuses: "Dit soort wedstrijden, waarin maar twee van de vijf in het veld staande spelers kunnen scoren, kom je altijd één keer in een sei zoen tegen". In de eerste tien minuten van de wedstrijd zag het er niet naar uit dat het allemaal zo slecht zou gaan. Door fraaie afstandschoten van Peter de Jong en Gregory Bell bouwde Leiden een voor sprong op tegen het traag spe lende RZ. De jeugd )Leiden) had de oude garde van RZ, met Fritz (29), Van Buuren (29), Loorbach (29) en Van Woerkom (29) stevig in de tang. Na de 12de minuut stokte het Leidse of fensief en Eric van Woerkom zette de 19-20 achterstand om in een 25-22 voorsprong. Vanaf dat moment ging het bergafwaarts met de ploeg van Hennie Blom Als oorzaak van het falen van Lei den moet allereerst worden aan gewezen het onvermogen om tot een goed afgerond schot te ko men. Alleen de twee Amerikanen kwamen tot een redelijke score, hoewel zij veel pogingen nodig hadden om tot hun respectieve lijke totalen te komen: Bell 25 en Bartolomé 21. Bell veroorloofde zich zelfst vijf op nj gemiste vrye worpen. Daarnaast was RZ, de inspannin gen van Berendsen (12 rebounds) ten spijt, heer en meester in de lucht. De routine van RZ deed de rest tegen het uitgebluste Merca sol. Bij de rust leidde Disco al met 7 punten (36-29), na de hervatting kwamen de Rotterdammers geen enkele keer meer in moeilijkhe den in kon de schamele verto ning, voor slechts een handjevol toeschouwers gespeeld, worden afgesloten met een 82-63 over winning voor de thuisclub. Mercasol heeft een uiterst kleine kans dat het alsnog de winstpun ten krijgt uit het eerder deze maand gespeelde duel tegen Bui toni (66-70). Delta Lloyd tekende zaterdag namelijk protest aan tegen het spelen bij Buitoni van de zogenaamde Nederlandse Amerikaan Rob Visser. Visser zou, volgens DL-voorzitter Bra kel, geen Nederlander zijn en daardoor de derde buitenlander in de Haarlemse ploeg. Visser is echter in het bezit van een Neder lands paspoort, voor de basket bal bond en de FIBA een af doende bewijsmiddel. Het pro test lijkt daarom ook niet veel kans van slagen te hebben. Het damesteam van Mercasol is nog steeds zonder verlies. De lijs- taanvoerdster van de eerste divi sie boekte een regelmatige zege op Red Stars in Soest: 73-53. Bij rust leidde Leiden al met 32-24. Een press in de laatste minuten bewerkstelligde de ruime over winning De jongens-junioren van Leiderdorp plaatsten zich voor de volgende bekerronde door een 69-52 zege op bekerhouder Mer casol. Leiden had het eerste tref fen met slechts één punt gewon nen: 74-75. HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14