Dialoog Libanon mogelijk Duel in verkiezingsstijd Italië neemt economische drastische maatregelen De Fiat 127zet al zh klassegenoten op afstand. In prestaties en prijs! Moskou zoekt toenadering tot Peking Als nieuwtot vér na 1980 9150,- Congres verhindert veto van Ford ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 BUITENLAND Drie weken na de dood van Mao Tse-toeng: MOSKOU-PRAAG-PEKING (DPA, Reuter, UPI) - Drie weken na de dood van Mao Tse-toeng zoeken Moskou en zijn bondge noten kennelijk naar mogelijk heden om een nieuwe gestalte te geven aan hun betrekkingen met Peking. Deze conclusie is ge trokken na gisteren in het ooste lijke blok gepubliceerde artike len en commentaren ter gelegen heid van de 27ste verjaardag van de vestiging van de Volksrepu bliek China. Het Sowjetrussische partijblad Prawda was van mening dat de meningsverschillen met China, bij wederzijdse bereidheid, bijge legd zouden kunnen worden. In een eerste, principieel taar na de dood van Mao merkte het blad op:" Wij gaan er van uit dat er in de betrekkingen tus sen onze staten niet zulke pro blemen zijn die niet bij weder zijdse wens daartoe in de geest van goede nabuurschap, weder zijds voordeel en rekeninghou dend met de belangen van de an der, opgelost zouden kunnen worden". Het uitvoerige artikel was onderte kend met "I. Alexandrow". Dat pseudoniem wordt altijd ge bruikt als de Sowjetrussische leiders hun mening inzake be langrijke vraagstukken uiten. In een groetboodschap aan Peking verklaarden het presidium van de opperste Sowjet en de rege ring van de USSR gisteren dat een normalisering van de betrek kingen en de ontwikkeling vol gen op de beginselen van gelijk heid, respectering van de soever einiteit en territoriale onschend baarheid zowel als de niet- inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de ander in overeenstemming zouden zijn met de hoop van de volken van beide landen. In het commentaar in de "Prawda" werd de ontwikkeling van de Sowjetrussisch-Chinese betrek kingen nagegaan zonder dat, in tegenstelling tot de praktijk van vroeger jaren, Mao Tse-toeng ook maar één keer genoemd werd. Ook het orgaan van de Tsjechoslo- waakse communistische partij "Rudo Pravo" noemde gisteren in zijn omvangrijke bijdrage over het thema China de naam van Mao niet. Het blad prees de "opbouw van het socialisme" in de volksrepubliek en de "heldendaden van het Chi nese volk" en sprak de bereid heid van de socialistische landen uit hun betrekkingen met Peking te normaliseren. Het was nu aan China "een positieve houding aan te nemen op de grondslagen waarvan de traditionele vriend schap vernieuwd worden". Het Poolse partijblad "Trybuna Ludu" pleitté voor "goede be trekkingen met het Chinese volk" en "het herstel van de male samenwerking die er ii eerste jaren van het bestaan de Chinese Volksrepubliek was". Het Bulgaarse partij-orgaan "Ra- bonitsjesko Delo" verklaarde dat Sofia bereid is, samen met de an dere staten van het oostelijke blok, de betrekkingen met China te regelen en op grondslag van ge lijkheid, niet-inmenging en we derzijdse erkenning van de on schendbaarheid van het staats- gebied en de onafhankelijkheid te normaliseren, kunnen Met het oog op de dood van Mao waren er in China geen grote fes tiviteiten ter viering van de ver jaardag van de stichting van de volksrepubliek. PARIJS (DPA/UPI/AFP) - Een gemeenschappe lijk ondernomen Frans-Egyptisch initiatief zou tot een hervatting van de dialoog over een poli tieke oplossing van de crisis in Libanon kunnen leiden. Dit verklaarden gisteren welingelichte 'Franse diplomatieke kringen in Parijs naar aan leiding van het bezoek van de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken Fachmi. Fachmi, die donderdag een bood- de Sowjet-Unie gisteren eveneens schap van president Sadat aan pre- op alle bij het conflict in het sident Valéry Giscard d'Estaing Midden-Oosten betrokken partijen ☆BOON (SP) - De Duitse anar chist Rolf Pohle (fofo), die sinds juli van di t jaar in Athene ge vangen zat, is aan de Bondsre publiek uitgeleverd. Gistera vond is de 33-jarige ex-student in de rechten met een speciaal Duits vliegtuig van de Griekse hoofdstad naar München over gebracht. Zijn uitlevering was mogelijk geworden, nadat gis terochtend het hoogste Griekse gerechtshof, de Areopag, had beslist dat Pohle, wapenlever ancier van de Baader- Meinhofgroepniet als politiek activist kan gelden, maar als gewoon misdadiger valt onder de termen van het Duits-Griekse uitleveringsverdrag OLDe conferentie van de Labour-partij in het Engelse Blackpool is gisteravond besloten met het traditionele zingen van "Auld Lang Syne" aoor (v.l.n.r.) Ian Mikardo, Walter Padbury, premier James Callaghan, John Chalmers en Ron Hayward. De traditie wil, dat men bij het zingen van deze "hymne" de armen in elkaar kruist. beroep gedaan te komen tot wederbijeenroeping van de Ge- neefse conferentie over het Midden-Oosten. De Palestijnse troepen in het be rggebied ten oosten van de Liba nese hoofdstad Beiroet hebben zich gisteren weer verder moeten terugtrekken voor de opmarche rende Syrische eenheden en hun rechtse Libanese bondgenoten. Sy rische tanks bedreigden Bham- doen, aan de autoweg Beiroet- Damascus, terwijl rechts zei op te rukken naar Aley, aan dezelfde heid van Frankrijk om een bijdrage Weg. te leveren aan het herstel van de Het dinsdag begonnen Syrisch- heeft overhandigd, werd gisteren kort voor zijn terugkeer naar Cairo door het Elysée onverwacht opge roepen voor een tweede gesprek met de Franse president. Ook de leider van de progressieve stro ming in Libanon Kamal Joemblatt, wordt binnenkort voor een particu lier bezoek in Parijs verwacht. Hoewel officiële kringen niets wil len loslaten over de inhoud van Sa- dats boodschap aan Giscard d'Es taing noch over de twee gesprek ken in het Elysée, brengt men een en ander in verband met de meer dan een keer uitgedrukte bereid- Diplomatieke betrekkingen Portugal en Angola vrede en de wederopbouw in Liba- President Sadat van Egypte zou volgens welingelichte kringen in Parijs van mening zijn dat alle par tijen in Libanon nu voor een poli tieke oplossing rijp zijn. rechtse offensief heeft de Palestij nen en hun linkse bondgenoten weggeveegd uit een gebied van on geveer 150 vierkante kilometer, dat voornamelijk door christenen wordt bewoond en in het begin van de 17 maanden oude burgeroorlog ROME (ANP) - De Italiaanse rege ring heeft gisteravond drastische maatregelen genomen om een eind Overval Franse spoorwegen In Beiroet deed een bericht de door het Palestijns-linkse verbond rpnde dat de Sowjet-Unie heeft voorgesteld dat Frankrijk en Egypte de troepen verschaffen voor het bewaren van de vrede als in Libanon een duurzame wapen stilstand tot stand kan worden ge bracht. Volgens het persbureau Tass heeft veroverd. Bij recente pogingen via onderhandelingen een eind aan het conflict te maken, hebben de Palestijnen de streek gebruikt als onderhandelingsobject, waarbij aanboden zich eruit terug te trek ken in ruil voor concessies LYON (AFP) - Voor het statio nnetje van Oullins, in de omgeving van Lyon, hebben drie rovers giste ren een geldtransport van de Franse spoorwegen overvallen en 1,6 miljoen francs buitgemaakt. Het waren de loonzakjes van de ployes in het district. De rovers sloegen toe, toen de geld zakken uit een tankwagen werden de gelost om naar de kluis van Oullins te maken aan de koersdaling van de lire: het disconto van de centrale bank is verhoogd van twaalf tot vijftien procent, er is een belasting van tien procent ingesteld op aan kopen van vreemd geld en het toe zicht op de financiering van de ex port is verscherpt. Het idsconto werd in maart van dit jaar van acht op twaalf ppocent ge bracht, ook al om de lire tegen spe culatieve aanvallen te beschermen. Gisteren was in de loop van de dag al bekendgemaakt dat sommige be lastingen en tarieven van openbare diensten zouden worden verhoogd om een programma voor economi sche herstel te financieren. Inmid dels is meegedeeld dat de prijzen van een aantal olieprodukten om hoog zullen gaan en dat binnen en kele dagen zal worden beslist over prijsverhogingen van geneesmid delen en kunstmeststoffen. De lire sloot gisteren op een koers van 872 per dollar Bij de officiéle vaststelling van de koers tijdens de Dat bracht wel enige tijd soelaas middaghandel was men op 873 lire tegenpartij. te worden gebracht. ADVERTENTIE de laatste dagen het Italiaanse geld we< toegenomen. Het Italiaanse kabi net kwam daarom gisteravond bij een voor spoedberaad 5 Laklagen, zware PVC bodemlaag, PVC schilden in de voorwielkasten, roestwerende inspuitingen houden 'm gaaf tot ver na 1980. de druk op 61i)l,clli.u16cu herstel werd toegeschreven aan de mededeling dat maatregelen in de maak waren om verbetering in de economische omstandighe den in Italiè te brengen. i tien procent moet worden ting van tien procent op transacties betaald over transacties in vreemd geld. De Italiaanse importeurs moeten bovendien vanaf maandag i vreemd geld veertien dagen kracht zal blijven. De maatregel is genomen om de speculatie tegen de vijftig in plaats van dertig procent lire te ontmoedigen, z LISSABON (DPA) - Portugal en Angola zullen diplomatieke be- trekkeingen aangaan op het niveau van ambassadeurs. Dat is het resul taat van een ontmoeting van hun ministers van buitenlandse zaken in Praia, de hoofdstad van de Kaapverdische eilanden. In een gisteren gepubliceerd com muniqué wordt gezegd dat nog deze maand gemengde commissies bijeen zullen komen om in het raam van deze „algehele normalisering van de betrekkingen" de positie van de Portugese staatsburgers in Angola te regelen en het „vrije ver keer van personen en goederen" te verzekeren. Hiermee komt een eind aan de si tuatie die zich ontwikkelde nadat Portugal in november vorig jaar onafhankelijkheid aan Angola ver leende zonder formeel een van de drie elkaar bestrijdende groeperin gen in het land als de wettige rege ring te erkennen. Politieke kringen zeiden dat een van de kwesties die nog 'tussen beide landen opgelost moeten worden, de zaak van de circa 150 Portugese gevangenen in Angola is. President Aghostinho Neto zou beloofd hebben de gevallen van alle gevangenen te laten bestuderen. Lijken van in Frankrijk ontvoerd paar gevonden GRENOBLE (Reuter) - Bij Greno ble heeft de Franse politie gisteren de lijken gevonden van een man en een vrouw die in juni waren ont voerd. De politie wist waar ze moest zoeken na een anonieme tip. De slachtoffers zijn Christian Leroy (25) en de 21-jarige Murielle Ferrari. Het drama waarvan zij het slachtof fer werden was aanvankelijk door de politie niet helemaal au serieux genomen. In juni, toen Christian en Murielle waren verdwenen belde iemand naar de politie met de me dedeling dat zij waren ontvoerd. De man zei lid te zijn van „Groep 666 van de rode brigade", een organisa tie waarvan tot op dat moment nooit iemand had gehoord. De man eiste een losgeld van 350 miljoen francs. Mede vanwege die hoge som dacht de politie aan een mi splaatste grap. Maar nu vast staat dat Christian en Murielle om het leven zijn ge bracht, maakt de politie zich ern stig zorgen omdat er nog een an dere jonge vrouw wordt vermist. Dat is Olga Moissenko, die in juli spoorloos verdween. Ook toen belde een man om namens „groep 666" een losgeld te eisen, ditmaal van 750.000 francs. De politie ver moedt thans te maken te hebben met een gevaarlijke psychopaat. De twee lijken verkeerden in ge vorderde staat van ontbinding en waren provisorisch begraven onder wat stenen en takken. De slachtof fers konden worden geïdentifi ceerd aan de hand van schoenen ringen en een armband. Christian en Murielle waren ver loofd. De anonieme man die de politie tip te, zei in het telefoongesprek: „Jul lie hebben ons niet ernstig willen Na de verdwijning van juffrouw Moissenko, stuurde(n) de ontvoer ders) met de eis tot losgeld ook een lok haar en haar horloge op. De va der van het meisje heeft de ont voerders) vergeefs gesmeekt om een brief of een ander levensteken van zijn kind. Tot dusver is het stil gebleven. De brief waarin het losgeld werd geëist was met de hand geschreven. Het handschrift is bestudeerd door grafologen die de politie waar schuwden dat zij mogelijk met een geesteszieke van doen hebben. Als 2-deurs v.a. Imp. Leonard Lang, Danicl Goedkoopstraat, Industriegebied/Airotcl, Amsterdam. Tel. (020) 924888. Prijzen af Bom, inkl. BTW WASHINGTON (SP) - President Ford heeft deze week in een on gemeend snelle en felle vlagwis- seling met het Congres over een grootscheepse sociale wetgeving het onderspit moeten delven. Nadat de president in zeer scherpe bewoordingen zijn veto had uitgesproken over een begro ting, waarin het congres 65 mil jard dollar had uitgetrokken voor een pakket sociale maatregelen, te nemen door het ministerie van gezondheidszorg, onderwijs en sociale zaken en dat van arbeid, reageerde het Congres bliksems nel. De andere dag al kwam het Huis van Afgevaardigden in tegenactie. Het stemde met meer dan de vereiste tweederde meer derheid het presidentiële veto weg. 's Middags deed de Senaat hetzelfde. Het bedrag van 65 mil jard dollar moet dus op tafel ko- Dit duel droeg duidelijk de tekenen van de verkiezingsstrijd. Aan de ene kant de president, die ge trouw aan de Republikeinse principes betoogde dat er geen geld van de belastingbetalers over de balk mag worden ge gooid, aan de andere kant het Democratische Congres, dat het veto uitlegde als het zoveelste bewijs van de harteloosheid waarmee de Republikeinse pre sident de bittere noden van de kleine man aan zijn laars lapt. Ford had voor de sociale i ningen 52 miljard dollar willen uittrekken, maar het Congres vond dat niet genoeg en ver hoogde de begroting naar 65 mil jard dollar. Door Anton Pfeiffer „Het partij-politieke doel van dit wetsvoorstel is zonneklaar", zei Ford in de toelichting op zijn ve to, „het stelt mij voor de keuze om deze inflatoire verhogingen met een veto tegen te houden en dan de schijn te wekken dat ik lak heb aan de menselijke noden, waar aan deze programma's tegemoet heten te komen óf deze wet van mijn handtekening te voorzien en daarmee in strijd te handelen met mijn vroegere veto's, waarmee ik de inflatie heb bestreden in het belang van de Amerikaanse be lastingbetaler". De president bezigde dezelfde agressieve toon in zijn veto als in zijn campagnetoespraken van de laatste tijd: „Ik kan de Ameri kaanse belastingbetaler niet vra gen om onverantwoorde verho gingen van zijn uitgaven als ik daar niet een serieuze belasting hervorming tegenover kan zet ten. Ik geloof niet, dat het volk nog meer van dit bureaucratische gedoe wil slikken". Ford zei, dat hij in principe wel sympathiek tegenover de meeste programma's staat, die in de wet zijn opgenomen. Hij was het vooral eens met de omstreden maatregel, die tegemoetkoming voor minder bedeelden in de kos ten van abortus met gelden van de centrale overheid uitsluit, be halve in die gevallen, Waarvan het leven van de moeder door de zwangerschap rechtstreeks in gevaar komt. In het Congres riep het 59e veto van president Ford woedende reac ties op. De leider van de Democratische meerderheid in het Huis van Af gevaardigden, Thomas „Tip" O'Neill, die'waarschijnlijk vol gend jaar Carl Albert als voorzit ter van het Huis opvolgt, nagelde Ford aan de schandpaal voor wat hij diens „totale gevoelloosheid voor de werklozen, de bejaarden, de invaliden en misdeelden" noemde. „Iedereen die nog twij felt aan Gerald Fords totale ge voelloosheid voor het volk moet maar naar de programma's kij ken, die door deze wet worden gefinancierd", zo zei O'Neill, ze vormen de catalogus van het leed van de ongelukkigen". De Democratische leider ging ver der. „Geld is nodig voor de hulp aan zieken en bejaarden, voor diabetici, voor de invaliden, voor geestelijk gehandicapten. Er moeten maatregelen voor kin derbescherming en tegen drug- en alcoholmisbruik mee betaald worden. Het is bestemd voor de financiering van onderzoek naar kanker en hartziekten, maar ook voor het onderwijs aan onze kin deren, vooral aan die kinderen, die gehandicapt zijn, of waarvan de ouders armlastig zijn. Het voorziet ook in fondsen voor openbare werkverschaffing, voor vakantiebaantjes voor jongeren en voor werk voor behoeftige oude i Afgevaardigde John Brademas noemde het veto „een schaamte loze aanval van de president op mensen, die het minst in staat zijn zichzelf te beschermen". „Er wordt ons telkens verteld dat Jerry Ford zo'n aardige kerel is, iemand met veel vrienden. Maar hij is geen vriend van de armen, van de mensen die lichamelijk en geestelijk ziek zijn, van de be jaarden, van de verminkten en van de kinderen, die van deze wet profijt moeten trekken," aldus Brademas, de plaatsvervangend leider van de Democraten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9