Ontslagen in strokarton Kelly De zachtste van allemaal. FNV wil ander cao Werkloosheid daalt Casino geopend in Zandvoort PERSONEEL MOGELIJK HERPLAATST "PROEFBORINGEN VOOR RADIOACTIEF AFVAL MOETEN OPGESCHORT" t-E Heroïnehandelaren na overval veroordeeld Film over "heroïnelijn* BUITENOM Teer (1) Teer (2) Zaken doen Trends Hol en bol ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 BINNENLAND DEN KAAG (SP) - De werkloos heid is de afgelopen maand met ruim 6300 personen gedaald. Dat heeft premier Den Uyl gistera vond gezegd. Na afloop van zijn wekelijkse persconferentie. Hij noemde het door minister Boersma (Sociale Zaken) aan de ministerraad bekendgemaakte cijfer "verwarmend en opwek kend". Den Uyl wees er op dat deze da ling bijzondere aandacht ver dient, omdat in dezelfde periode van het vorig jaar de werkloos heid gestegen was met 1000 per sonen. Volgens hem is het ook gebruikelijk dat er in de maand september enige stijging op treedt van de werkloosheid. Hij toonde zich bijzonder geluk kig dat die stijging nu is uitgeble ven. HOOGEZAND (ANP) - De strokartonfabriek v.h. Hooites Beukema in Hoogezand zal binnenkort sluiten. Voor de ruim honderd man personeel wordt een ontslagvergunning aangevraagd. De vakbonden hebben zaterdag morgen de situatie met hun leden besproken. De oorzaken van de sluiting zijn, aldus de directie, de hoge grondstoffenprijzen, de grote voorraden en de binnenkort komende milieuverplichtingen i.v.m. de zuivering van het afvalwater. Aan de werknemersorganisa ties is voor het personeel een begeleidingsregeling aangeboden. De strokartonfabriek v.h. Hooites Beukema is de verwerkingsafde ling van de Coöp. vereniging tot verkoop en verwerking van stro te Hoogezand. De afdeling verkoop van deze vereniging blijft wel doordraaien". Vacatures De industriële ondernemingen in Hoogezand-Sappemeer en omge ving hebben zich inmiddels in grote meerderheid bereid ver klaard zoveel mogelijk werkne mers van Hooites Beukema te her plaatsen. Uit een enquête die het districtsbureau voor de arbeids voorziening heeft ingesteld blijkt dat er een redelijk aantal vacatures is of komt. De betrokken ondernemingen zul len hun activiteiten voor de vervul ling van deze vacatures coördine ren, zodat de werknemers van Hooites Beukema voorrang krij gen. Het gewestelijk arbeidsbureau zal op korte termijn al gemeen schappelijke zittingsdagen hou den. waar de werknemers zullen worden voorgelicht. Het bestuur van de regio noord van het VNO zegt positieve verwach tingen van deze aanpak te hebben, ook al zullen de bestaande vacatu res niet altijd overeenstemmen met de capaciteit van de betrokken on dernemers. Ook een aantal massief- kartonbedrijven, georganiseerd in de Vereniging van de Ned. Papie rindustrie, zal proberen werkne mers van Hooites Beukema te her plaatsen. HILVERSUM (ANP) - NVV- voorzitter Wim Kok heeft gisteren voor de VPRO-radio gezegd dat de FNV (Federatie Nederlandse Vak verenigingen) de nieuwe cao's een ander karakter wil geven. De FNV wil afspraken over de toekomstige werkgelegenheid binnen een be drijfssector of onderneming laten vastleggen. Wim Kok noemde dit een mogelijk meer effectieve ma nier om greep op investeringen en personeelsbeleid te krijgen. Hy ziet daarbij heel duidelijk de koppeling met het afzien van een stuk loon of prijscompensatie. Volgens zyn in zicht zou er dan ook niet voor meer loon maar voor meer arbeid of be houd van arbeid kunnen worden gestaakt. De FNV ziet deze ver nieuwing van de cao's als een bij drage tot de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. Verder vindt de heer Kok dat het kabinet te weinig doet aan het rich ten van de kapitaalsstroom. De FNV bestudeert hoe zij zelf meer actief kan zijn in het aanwenden van kapitaal voor maatschappelijk nuttige doeleinden. Zij denkt daar bij aan het beheer van de pensioen fondsen Deze fondsen, aldus de heer Kok. bestaan uit uitgestelde lonen. Daarom zijn de enigen die bij het beheer recht van spreken heb ben de werknemers, in casu de vakbeweging. Het in 1945 genomen besluit dat de vakbeweging samen met de ondernemers de pensioen fondsen zouden beheren, noemt de heer Kok "een historische vergis sing". DEN HAAG (ANP) - Het PSP- kamerlid Van der Spek heeft de ministers van Volksgezondheid en van Economische Zaken gevraagd de uitvoering van voorgenomen proefboringen in Onstwedde en Pieterburen op te schorten. Naar zijn mening zou daarvoor eerst in stemming moeten worden verkre gen van de bevolking en van de be sturen van beide betrokken ge meenten In schriftelijke vragen aan de be windslieden wijst het kamerlid op de grote onrust, die onder de plaat selijke bevolking is ontstaan. De bedoelde proefboringen zouden worden verricht om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot het opslaan van radioactief- afval. Ook de WD'ers Scherpenhuizen en Portheine hebben over deze zaak schriftelijke vragen gesteld. Zij willen weten of het opslaan van radioactief-afval in Groningen niet leidt tot een besmettingsgevaar voor het grondwater in deze pro vincie. Ook willen zij weten, of hier sprake is van een kabinetsbeslis sing. VELDEN (ANP) - Een vrachtauto met daarop twee nieuwe vorkhef trucks is gisterochtend volgens de chauffeur gestolen in het Lim burgse plaatsje Velden. De chauf feur. een inwoner van Velden in dienst van een internationaal transportbedrijf in Venlo. had het voertuig in het dorp geparkeerd nadat hij de dag tevoren de vork heftrucks in het Duitse Muelheim had geladen. De vracht was be stemd voor een bedrijf in Rotter dam. Vrachtwagen en lading zou den een waarde hebben van 200.000. ADVERTENTIE Over sigaretten kun je weinig zeggen. Je vindt ze lekker of je vindt ze niet lekker. En ze hebben een hoog of laag 'teer - en nicotinegehalte. Welnu.Wat 'teer en nicotine betreft is Kelly wel bijzonder laag. teer' 7 mg., nicotine 0,4 mg. En als 't om de smaak gaat is Kelly de zachtste van allemaal zonder flauw te worden. Veel meer valt er niet te zeggen. Zelfs over Kellv niet.Maar 't is meer dan genoeg om Kelly 'n keertje te proberen. INFORMATIEVE ETIKETTERING MINDER STIPPEN. VINDER TEER EN NlCOTlN ZANDVOORT (SP) - Met de waar schuwende woorden „Het moet een spelletje blijven" heeft staats secretaris Hazekamp van Econo mische Zaken, vergezeld van zijn collega Zeevalking van Justitie gis teravond in Zandvoort het eerste legale casino in ons land geopend. „Roulette blijft tenslotte een spel der onzekerheden", aldus staatsse cretaris Hazekamp. Individueel kan men niet rekenen met de wet van de grote getallen Daarom is de kans op winst onzeker. De grootste onzekerheid of zo men wil de klein ste onzekerheid is hier voorde man op de achtergrond, namelyk de be heerder van 's Rijks schatkist", zo zei de staatssecretaris. „In ons stre ven naar behoud van een redelijke, zij het selectieve, groei is de dien stensector met name voor de werk gelegenheid van veel belang. Via de realisering van casino's in Neder land zal rechtstreeks een bijdrage geleverd worden in de orde van grootte van circa duizend legale ar beidsplaatsen". Staatssecretaris Hazekamp stipte naast de gunstige aspecten van het casino ook nog een aantal nevenef fecten aan. „Uitdrukkingen als duivels prentenboek, uitwassen in de goklust als Russische roulette en beweringen over mafia-invloeden tonen aan dat met een zekere voor zichtigheid moet worden gewerkt. Juist ook deze kanten van het casi- nogebeuren hebben in de raad en bij de concessionairs aandacht ge kregen en voorzieningen en rege lingen zijn er op gericht om exces sen te voorkomenaldus staatsse cretaris Hazekamp bij de opening van het casino van Zandvoort. AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft giste rochtend zeven Maleisièrs, die in juni van dit jaar waren opgepakt bij een grote actie van de Amster damse narcoticabrigade, veroor deeld tot in totaal negentien jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De straffen variëren van één jaar en drie maan den tot vier jaar voor de hoofdver dachte. De actie van de narcoticabrigade werd indertijd gevoerd naar aan leiding van een overval op twee Ma leisische Chinezen in het Museum hotel. Bij het onderzoek in deze zaak vond de politie een boekje met telefoonnummers. Aan de hand van dit boekje kon de politie in to taal twaalf Chinezen aanhouden, onder wie drie van de vier daders van de overval. Alle arrestanten zouden zich hebben beziggehou den met heroïnehandel. De Am sterdamse narcoticabrigade vond naderhand ook ruim 13 kilo heroïne op verschillende plaatsen in de stad. De heroïne was volgens de po litie steeds in koffers met dubbele bodems of met dubbele deksels van Bangkok via Rome of Parijs naar Amsterdam vervoerd. Volgens de rechtbank had de 24- jarige Yong Che T. een domine rende rol in de hele affaire. Hij be hoorde ook tot de overvallers van het Museumhotel, en werd gisteren conform de eis van de officier van justitie mr. F. von Meijenfeldt ver oordeeld tot vier jaar gevangenis straf. Bij de overval in het Museumhotel drongen de daders, gewapend met pistolen, de kamer van twee Chi nese Maleisièrs binnen, in de ver wachting heroïne of de opbrengst daarvan aan te treffen. Toen niets werd gevonden wilden de overval lers hun beide slachtoffers onder dwang nemen, maar deze wisten te ontsnappen. De rechtbank veroordeelde twee andere Chinezen te weten de 22- jarige Lian Aun O. en de 25-jarige Jee Hong O. tot respectievelijk drie en twee jaar gevangenisstraf. De 24-jarige Fóh Kwei W., de 31-jarige Look Chu W. en de 22-jarige Wan Soo H. kregen drie jaar. terwijl de 18-jarige Tong San N. eén jaar en drie maanden tegen zich hoorde vonnissen. Een achtste verdachte in dit proces, de 28-jarige Maleisiér Arthur T. werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. AMSTERDAM (SP) - Naast de Chi nese smokkelbendes willen nu ook de filmproducenten munt slaan uit de heroïnelijn van het Verre Oosten op AmsterdamDeath came sud denly (De dood kwam plotseling) gaat de film heten, waarin dc Ame rikaanse acteur Robert Mitchum de hoofdrol speelt. Morgen beginnen de opnamen. Drie weken lang wordt er in Nederland gefilmd, daarna verhuist de set voor vijf weken naar Hongkong. Hier wordt gefilmd op Schiphol, in Utrecht,op de Aalsmeerse bloemen veiling en in Amsterdam, al is dat niet in de Chinezenbuurt. De 59-jarige Mitchum. in Amsterdam, speelt een voorma lige agent van de Amerikaanse Drugs Enforcement Administra tion (DEA) die als het ware voor zichzelf is begonnen en handelt in informatie over smokkelroutes, heroïne-laboratoria enz. Ook de corruptie binnen de Royal Hong kong police, het politiekorps van de Britse kroonkolonie,komt in de film ter sprake. Death came suddenly is niet geba seerd op een boek, maar op de stroom van krantenberichten over de heroïnesmokkel vanuit het Verre Oosten op werelddistributie- centrum Amsterdam. Aan de hand van gesprekken met mensen van de DEA, de informatiecentrale op het gebied van verdovende middelen die er jaarlijks miljoenen tegenaan kan gooien, hopen de producenten zo veel mogelijk de werkelijkheid te benaderenOok hebben zij in Am sterdam hun licht opgestoken bij heroïne-commissaris G. Toorenaar van de hoofdstedelijke politie. DEN HAAG (SP) De oorlogsslach toffers krijgen een hogere uitke ring De ministerraad is daar gisteren mee akkoord gegaan. Het maximum van de bereke ningsgrondslag voor de periodieke uitkeringen krachtens de rijks- groepsregelimg oorlogsslachtof fers 1940-1945 wordt verhoogd van 2159,- tot 2700,- per maand. Deze week kon de angstige krantenlezer weer eens kennis nemen van een algemeen klas sement van de Nederlandse si garet. U heeft er ook in dit dag blad over kunnen lezen. Een ta bel van het ministerie van volksgezondheid bevatte 153 verschillende in papier gehulde genotstaven. Men kan dus op nogal wat verschillende maAie- ren de sigaret in en de pijp uit. Zo'n lijst bekijken is een uiterst aangename tijdspassering voor sigarettenrokers. Je ontleent er in bepaalde situaties een stuk eigenwaarde aan. Vooral wan neer het lijfmerk zeer hoog scoort in de gevarenzone. Het meest gerookte merk in Neder land bijvoorbeeld, u weet wel dat bruingevlamde pakje waar van vijfderangs artiesten de longen volzuigen, staat op de 133ste plaats in de teermara- thon, slechts twintig plaatsen verwijderd van de absolute topper, "Black Beauty" gehe ten en waarop inderdaad een donkerkleurige schoonheid staat afgebeeld. En ik maar denken dat teer en politiek niks met elkaar te maken hadden. Zo is er (een heel sjiek merk dat in dure weekbladen adverteert en aan het snob-appeal bij draagt door in kleine lettertjes te laten afdrukken "verkrijg baar in speciaalzaken". Dat is wel het enige Nederlands in de advertentie, want verder staat er dat "Dunhill quality is now available in a choice of length", hetgeen zoveel betekent als dat je je genot in verschillende ma ten kunt betrekken. Gewoon en King Size De 57ste of de lilde plaats op de schaal van Irene; 17 of 21 miligram teer. En alles wat je weggooit is de verpakking. Wat mij zeer heeft verbaasd is dat er de afgelopen dagen nau welijks is gereageerd op die Amerikaanse studie, waaruit blijkt dat Nederland nog steeds zeer hoog staat aangeschreven bij de internationale zakenwe reld. Als je Wiegel of Van Veen moest geloven, was het bitter gesteld met het economisch klimaat in Nederland. In Wall Street zou het vertwijfeld ge fluister vee-aa-dee, vee-aa-dee, de stemmingen en koersen zo drukken dat de AVRO er zelfs geen heil meer in zou zien om ze voor te lezen. Hier en daar werd Arie Groenevelt reeds afge schilderd als de nieuwe Marx. Maar zie nu eens. Nederland komt op de vijfde plaats, wan neer het gaat om zaken doen. Pal achter Zwitserland, West- Duitsland, de Verenigde Staten en Canada. Dan is er bovendien nog een en ander bij aan te tekenen. Zwit serland is altijd een keurig en saai land geweest en dat zal het ook wel blijven. Duitsland heeft de oorlog verloren. Een dollar blijft een dollar en van Canada gaat iets heel degelijks uit met die politiemannen met padvin- dershoeden op. Maar meteen er achteraan komen wij dan toch maar mooi. Vóór Belgié en Ja pan en vér voor Groot- Brittanniè. En dat laatste is na tuurlijk niet zo verwonderlijk, als men bedenkt dat men in En geland tegelijk met de afschaf fing van het oude weeg- en meetstelsel wil overgaan tot nieuwe naamgeving van de munteenheid, de Britse hon derd gram sterling. Blijft de vraag, waarom media die altijd zo prat gaan op vader landse ondernemingszin, op Hollands vlag je bent m'n glo rie, vóór het vrije spel der maat schappelijke krachten en tégen de betutteling en de beslissing, zo weinig van zich hebben laten horen bij dit serieuze en aange name bericht. Je hebt wel eens de indruk dat sommige kriticasters vinden dat het in het landsbelang niet rot genoeg kan gaan. Sinds die man die wel eens wat anders wou en daarom de poten onder zijn dressoir vandaan zaagde en er bierviltjes onderlei is er sprake van trends. Op de VPRO-tv ontvouwde Hans Ferrée zijn ideeën op dat gebied weer eens. Eerst zou de kleine elite, altijd onrustig op zoek naar iets nieuws, de pijpen van de spijkerbroek drie keer omslaan, vervolgens zou de wat grotere groep van de trendset ters dat ook moeten doen (van die spijkerbroeken dan) en over weer zoveel tijd komt dan het burgerlijk bolwerk in beweging en houdt de trend op trend te zijn, maar wordt gewoon norm. Omdat zoiets jaren en jaren kan duren, zit u voorlopig dus echt nog wel safe met uw vlotte sportcombinatie. Ferrée trekt maar één trendcur ve. De kleine steeds op zoek zijnde keurbende zou op den duur gans een natie kunnen brengen tot het bestijgen van een sportfiets met grote mes en tien versnellingen, tot het nut tigen van Normandische uien- taart, tot het zelf metselen van een derde schuurtje achter het tweede huisje (wat dan weer het eerste boerderijtje is). Dat is maar het halve verhaal. Er zijn ook trends die helemaal niet in de nodieuze hoek worden geïnspireerd. De rage om togen aan te brengen tussen de huis kamer en het kabinetje ernaast is zo'n voorbeeld van een moda- ler en massiever trend. Het be machtigen van een sta-caravan in het Hazendal bij Ede is een andere. Ook de enorme hoe veelheid "Engelse" kinderwa gens op de Nederlandse trot- tenrs lijkt mij niet door de on rust van de kleine creatieve trendmatige voorhoede geïn spireerd. Met andere woorden: Ferrée maakt zich er wel wat gemakkelijk af met zijn lekker lopend trendmodel. Hij geeft geen verklaring, waarom zijn burgerlijke bolwerk dingen be gint te doen of te kopen, die niet terug te voeren zijn op die "trendentieuze" groep begaaf den. Of heeft hij zelf lang gele den ook zo'n knikkende leeuw voor de achterruit gehad? Of zo'n sticker met "race-eend" erop, of zo'n schapenwollen buitenband rondom het stuur wiel? Dit weekeinde tenslotte de grote uitputtingsslag. Twee et malen televisie. Vijfentwintig jaar "ik vind je goed, hoe vind je mij"? in beeld gebracht. Als de buis te heet wordt, moet u maar een kwartiertje naar bijgaand plaatje kijken. Een gravure van de geniale stichter van optische verwarring, M. C. Escher. De opbouw van Hol en Bol. Deze en vele andere aangrijpende prenten staan in het boek "De toverspiegel van M. C. Escher" (uitgave Meulenhoff), een scherpzinnige benadering van een unieke kunstenaar. Nu de zer dagen op Nederland 1 en 2 de zelfgenoegzaamheid de hele en halve uren slaat is het goed om Escher wat twijfel te laten zaaien. Zijn de zuiltjes hol of bol? Of misschien wel allebei. Kijk u maar goed We laten het nog eens langzaam in de herha ling zien. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7