NEK-AAN- NEK-RACE "ST stu vimm kie u ter" een niek spc irtvist uig sport Rijkspostspaarbank jÉgit Fa. Verhoog ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 EXTRA PAGINA 17 Boelee's hengelsportartikelen HOGE RIJNDIJK 110, LEIDEN TELEFOON 121393. Alles voor de vissport Maden en wormen. gevoel moet geven, waardoor hij zoveel te makkelijker zijn kalmte bewaart bij het ko mende gevecht, dat bij het door ons bedoelde tuigen snoeken in het formaat als door u beschre ven, mogelijk een half uur of nog langer kan duren". ELAN VISBOTEN Zeew vis/lourboten met riemen en certificaat va 1495.- Y AM AH A buitenboordmotoren van 2 tot 55 pk v a 675.- BOOT - CENTRUM B V. Hoge Rijndijk 93 - Zceterwoude tel 071-126966-146824 De zelfwerkzaamheid in die ja ren was wel bijzonder groot. De hengelsportbladen vermeldden beschrijvingen en toegelichte tekeningen hoe er zelf een schepnet of een leefnet kan worden gemaakt. Zelfs een ar tikel over het zelf maken van een roeiboot ontbreekt niet. Wat ook opvalt is dat de henge laars die met een gevangen vis poseren op een foto, in negen van de tien gevallen onberispe lijk gekleed zijn. Keurig in het pak, wit overhemd met strop das en een hoed op het hoofd. Kom daar tegenwoordig nog Dat sportvissers in die tijd niet vies waren van een feestje blijkt uit de verslagen van de verschil lende afdelingen en verenigin gen. Uit één nummer van de "Nederlandsche Hengelsport" haalde ik de volgende passages: ALMELO - Onze afd. hield op 23 Januari haar jaarlijkse feest en propaganda-avond. Een to neelstuk getiteld "Zeeman seer" geschreven door onzen secr. den heer J. Japin werd op gevoerd. Een gezellig bal be sloot dit zeer druk bezochte De enige speciaalzaak vbor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020 Het is heerlijk om zo nu en dan eens weg te duiken in een tien tallen jaren oud hengelsport- boek of -blad. In woord en beeld terug naar de tijd, dat de bamboe- of tonkinstok nog in het middelpunt van de belang stelling stond en er geen gekib bel was over de voor- en nade len van nieuwe vindingen als "glasvezel" en "carbon fiber". De tijd dat er nog met teertouw, zijden lijnen en silk gevist werd en het tijdperk van de nylonlijn nog in het verre verschiet lag. De jaren dat de hengelaar nog volop gewikkeld was in de strijd om zich te ontdoen van het imago "werkschuw en drankzuchtig element". De af gelopen week heb ik nog eens een paar vooroorlogse jaargan gen van de "Nederlandsche Hengelsport" door gekeken en ik kwam daarbij een aantal din gen tegen, die het waard zijn om aan de vergetelheid te worden ontrukt. Wat dacht u bijvoorbeeld van de volgende mededeling: "Ook zonder kop is een vis aan maat onderhevig: d.w.z. dat u onget wijfeld, als gevolg van een proces-verbaal daarover, zult worden beboet, indien het den kantonrechter onaannemelijk voorkomt, dat het visje met de kop wel de maat zou hebben gehad. Het slepen meteen dood aasje zonder kop, valt ook onder het begrip sleephengelen en hiervoor is een kleine visacte nodig". I Dat het visserslatijn in die jaren ook welig tierde, blijkt uit het volgende verhaal van een ze kere Sanders uit Leeuwarden, daterend uit december 1936. "Enige weken geleden viste ik op snoek in de gemeente Mol- kwerum en brak mijn snoer bij het vastslaan. Ik vermoedde, dat het een behoorlijk groot exemplaar was en stelde alle mogelijke pogingen in het werk om de snoek toch in mijn bezit te krijgen. Daar de snoer boven de kurk was gebroken, ver raadde deze telkens de schuil plaats van de vis, maar toch ble ven mijn pogingen zonder re sultaat. Enige dagen later schreef ik een briefkaart naar een visser te Molkwerum, die ik als volgt ad resseerde: "Aan een visserman te Molkwerum, die een snoek ving van zeven pond, met een haak waaraan een snoer met kurk in zijn bek". Ik deed zulks, naar aanleiding van een couran tenbericht, dat in die gemeente een snoek was gevangen van dat gewicht, die zich verraadde door een snoer in de bek, waar aan nog een dobber vastzat. Het pleit voor de speurzin van "Tante Pos", dat deze briefkaart prompt besteld werd bij den visserman in kwestie, en deze, de heer K. Jelles Zeldenrust, was zo vriendelijk mij mijn vis tuig terug te zenden. De heer Zeldenrust schreef mij o.a. nog, dat, als hij mijn adres geweten had, hij de snoek met het tuig zou hebben opgestuurd, wat ongetwijfeld een aardige geste Dat er in die dagen aan de wei delijkheid waarmee de henge laar te werk ging, nog wel eens iets mankeerde, blijkt uit het volgende citaat in een rubriek vol vis-tips. "Toch zouden wij u in overweging willen geven, een zogenaamde snaptakel te ge bruiken. Hieraan zitten, zoals u bekend zal zijn, zes haken en de kans is groot, dat een aanbij tende snoek aan meer dan één haak wordt vastgeslagen, het geen den hengelaar een veilig feest." BRUMMEN - In prin cipe werd besloten tot het hou den van een feestavond in de zomer ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van "De Kar per". LEEUWARDEN - Het duo Speenhof voor deze avond geëngageerd, bleek voor dit doel geknipt. Al spoedig was er contact tussen zaal en confe rencier, die de goede stemming er in wist te brengen. De humo ristische manipulator Vinjee deed verschillende aardige toe ren. Het was al laat toen allen hoogst voldaan huiswaarts keerden." MAASTRICHT - "Ofschoon er geen humorist aanwezig was, kwam de goede stemming en vrolijkheid er al spoedig in: aan zang en muziek was geen gebrek. Al spoedig was het één uur in de nacht". NIJMEGEN - "Een jazz-band en een humorist zorgden er voor, dat het er vrolijk en gezel lig toeging. De dames werden op gebak getracteerd en ook de heren werden niet vergeten. Veel te gauw was het al 2 uur." Maar er werd natuurlijk ook wel gevist. Bijvoorbeeld tijdens het concours van de hengelaars- vereniging "De Brasem" uit Ulft. De te winnen prijzen zijn er dan ook naar een B en B-haard ter waarde van 70,- en een DRU-keukenstel met een waarde van 50,-. En dat zijn fikse bedragen wanneer men bedenkt dat Gold Start Shag in het visblad wordt aangeboden voor de somma van 10 cents. Zoals er ook hedentendage nog heel wat wordt afgeprutst aan wonderdobbers, altijd van gende aasvisjes, en automatisch aanslaande hengels, was dat ook vroeger het geval. Onder de kop "Een uniek sportvistuig op komst" staat het volgende be richt "Eén van de redactiele den heeft zich persoonlijk van deze vinding op de hoogte ge steld en het vistuig onder "lei ding" van den uitvinder aan de praktijk beproefd en kan ver klaren, dat het instrument de proef glansrijk heeft doorstaan. Een vrij dichtbevolkte bun met snoek op een Julidag met veel zonneschijn, was het resultaat van dit prachtig werkende en scherp vangende sportvistuig. En betrouwbare personen ter plaatse hebben verklaard, dat reeds veel grotere vangsten daarmede zijn gemaakt. Het vistuig van den heer Laim- boeck is een apparaatje, waar mede men na enige routine in derdaad een dood aasvisje, als ware het levend, kan laten zwemmen en het zijn deze na tuurlijke bewegingen, die baars en snoek fel naar het aasje doen bijten, zelfs meermalen vlak achter elkaar. Deze zeer spor tieve manier van hengelen is er een vol actie, emotie en span ning. De uitvinder deelde nog mede, dat de grondgedachte van zijn uitvinding bij hem :s ontstaan bij het vissen op forellen in één der wilde bergbeken van Tyrol. De vinding is later pasklaar ge maakt voor stilstaand water en geperfectioneerd. Patent is den heer Laimboeck kortgeleden in Nederland en diverse andere landen op zijn uitvinding ver leend". In het volgend nummer wordt een niet minder dan zes pagina's groot artikel gewijd aan de "marionet swimmer" zoals de vinding heet. Verderop in het blad wordt ook geadver teerd. De "marionet wimmer" wordt daarin aangeboden tegen voor die tijd fikse prijzen lig gend tussen de 1.90 en 2.90. Dat de "swimmer" in die tijd nogal opzien baarde mag afge leid worden uit het feit, dat ook "De Telegraaf' een uitgebreid artikel aan de vinding wijdde. Dat niet iedereen even enthou siast was over de "swimmer" blijkt in de komende maanden. Er volgen vele ingezonden brieven, onder meer van een zekere D. Timmerman uit Leeuwarden waarin staat dat de "marionet swimmer" eigenlijk verboden zou moeten worden omdat de kleine haakjes moor dend zijn en een verbod vele ondermaatse exemplaren zou sparen. Tenslotte nog een ander nieuwtje op hengelsportgebied 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij Leldseweg 14, Voorschoten, telefoon 01717-2430. De Hengelaarsbond voor Lei en Omstreken heeft het af gelopen weekeinde opnieuw vis uitgezet in de plassen van de "Vlielanden"Zo werden er met behulp van de pas aange schafte controleboot 70 paai- rijpe snoeken tussen de 45 en 55 cm aan het water toever- touwd. Ook werd er opnieuw 500 kilo karper in "De Vliet- landen" uitgezet. Zowel de snoek als de karper is afkom stig van de kwekerijbedrijven van dfiO .V B in die dagen: de piscator-polis. "zij dekt den hengelaar tegen alle ongevallen die hem möchte overkomen gedurende het hen gelen. Ook door hemelvuur of een onvrijwillige val in het wa ter. Tevens is hij verzekerd met alle openbare vervoermiddelen voor het gaan naar en het terug komen van het vischwater". En dat alles voor een bedrag van 2.50 per jaar. ADVERTENTIE Spaardeposito met 9/6% rente De verkiezingskoorts in de Bondsrepubliek nadert zijn hoogtepunt: mor gen zullen 41 miljoen Westduitsers naar de stembus kunnen voor het kiezen van een nieuwe Bondsdag. Naar de gunst van de kiezers wordt uiteraard op alle mogelijke manieren gedongen: daarbij ontbreken natuurlijk niet de enorme foto's van de kandidaten (hier Helmut Schmidt, links, SPD en rechts Helmut Kohl, rechts, (CDU) die met ernstige gezichten een beroep op de mensen doen. Verkiezingen West-Duitsland Looptijd 6 jaar, vaste rente 91/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 91A% Looptijd 4 jaar, vaste rente 9 Looptijd 3 jaar, vaste rente 8Y2% Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Vraag uitvoerige informatie Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. I Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Amsterdam. _i uw nationale spaar- en hypotheekbank DEN HAAG (AFP/UPI/DPA/ANP) - Morgen zullen ruim 41 miljoen Westduit sers - 22,5 miljoen vrouwen en 19,1 mil joen mannen - een nieuwe Bondsdag (Tweede Kamer) kiezen en daarmee uit maken of de huidige coalitieregering van sociaal-democraten (SPD) en vrije demo craten (FDP) voor de komende vier jaar al dan niet zal worden afgelost door een be wind van christen-democraten (CDU) en haar Beierse zusterpartij CSU). Blijkens opiniepeilingen gaat het om een nek-aan-nek-race tussen de rivalen. Be slissend kan volgens deskundigen de groep kiezers zijn die tot dusver nog geen keus heeft gemaakt, naar schatting 10 tot 20 procent. De strijd gaat om het politieke midden, waarbij het feit dat er in de Bondsrepubliek geen stemplicht bestaat, ook een belangrijke rol speelt. (Bij de verkiezingen in 1972 bracht 8.8 percent van de stemgerechtigden geen stem uit). Zestien partijen - van links- communistische splintergroepen tot de uiterst rechtse, neo-nazistische NPD - doen aan de verkiezingen mee. Waar schijnlijk zullen echter alleen de vier grote partijen (SPD, FDP, CDU en CSU) de kiesdrempel van 5 percent halen. Bij de vervroegde verkiezingen in 1972 kreeg de huidige regeringscoalitie van SPD en FDP die in 1969 na 20 jaar christen-democratische bewind aan de macht kwam, gfzetels (FDP: 41 zetels) en de CDU/CSY 225 zetels. De FDP heeft bij monde van haar leider, de huidige mi nister van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher, laten weten dat zij met de SPD zal blijven optrekken wat ook de uitsal van de verkiezingen mag zijn. De verkiezingsstrijd om 496 zetels wordt niet op hoog niveau gevoerd. Dit kan enerzijds veroorzaakt zijn door het ont breken van brandende kwesties en an derzijds door de duidelijke verklaring van Franz-Jozef Strauss, de leider van de CSU, die zyn stempel heeft gedrukt op de verkiezingsstrategie en tactiek van de christen-democraten, dat men op de emo ties van de kiezers moet inspelen, wil men succes hebben. De grote partijen zijn in de afgelopen periode naar elkaar toe ge groeid. Zo heeft Helmut Kohl, premier van de deelstaat Rijnland-Palts en kandi daat voor het bondskanselierschap van de christen-democraten, al laten waten dat hij de Europese politiek van SPD- voorzitter Willy Brandt wil voortzetten en zal blijven streven naar goede betrekkin gen met de Oosteuropese landen, in het bijzonder met Oost-Duitsland. De door Strauss gepropageerde verkie zingsleus 'Vrijheid in plaats van socialis me' heeft tot bittere reacties geleid bij de leiders van de SPD. Zij achten deze leus onwaarachtig en de christen-democraten onwaardig en sloegen terug met de slo gan: „Stem voor de vrede, die geènt is op Brandts 'Ostpolitik en gericht op verbete ring van de betrekkingen met de Sowjet-Unie en de DDR. Het gevecht werd allengs persoonlijker. Helmut Schmidt, de huidige bondskan selier die als zodanig hoopt aan te blijven, heeft verklaard dat de strijd niet gaat tus sen hem en de joviale Helmut Kohl, maar tussen hem én de felle, driftige STrauss die Kohl volledig in de hand zou hebben en bij een overwinning van de christen democraten zeer waarschijnlijk voor een groot deel de toekomstige politiek van de Bondsrepubliek zal bepalen. Strauss heeft al gezegd dat hij graag de minister van Financiën wil worden em een belang rijke rol wil spele bij het uitstippelen van de buitenlandse politiek. Dat de twee grote politieke groeperingen de strijd naar het persoonlijke vlak hebben ver schoven, blijkt ook uit leuzen als: „Schmidt, de betere man moet kanselier blijven". Beide groeperingen spelen ook in op het nationale sentiment. De aan plakbiljetten van zowel de SPD als de christen-democraten zijn versierd met de kleuren van de Westduitse vlag. Bij de verkiezingsstrijd heeft ook de Lockheed-affaire een zekere rol gespeeld. Strauss is ervan beschuldigd steekpen ningen van deze Amerikaanse vliegtuig fabriek te hebben aangenomen. De Beier reageerde met tegenbesschuldigingen inzake corruptie aan het adres van de huidige regeringscoalitie. De jeugd De Westduitse jeugd is conservatief ge worden. Ze is ontgoocheld, wil niet meer de barricaden op, heeft angst voor poli tieke binding en de toekomst en is - mede door allerlei beperkende bepalingen zoals een strenge numerus fixus voor toe lating tot de universiteit - gedwongen zich met studie en werk bezig te houden. Deskundigen die dit hebben geconsta teerd, menen dat de jeugd zich snel wil integreren in de bestaande maatschappij en geen fundamentele wijzigingen van het maatschappelijk bestel meer eist. De grote periode van de na-oorlogse West duitse jeugd begon op het eind van de jaren zestig (oorlog in Vietnam) en ein digde in november 1972 toen Willy Brandt bij de verkiezingen de overwin ning behaalde. De jongeren die tot deze overwinning bijdroegen, waren dezelf den die in de periode van het Westduitse studentenverzet radicaal dachten en wil den handelen. De SPD wist grote groepen van deze jongeren te kanaliseren in de partij. Deze jongeren zagen af van buiten-parlementaire oppositie en gaven hun uiterst linkse standpunten prijs. Gunstige economische si tuatie Dat de grote partijen in zekere zin naar elkaar toe zijn gegroeid blijkt ook uit de eensgezindheid Öp sociaal-economisch terrein die tot beteugeling van een zeer ernstige recessie heeft geleid en de Bondsrepubliek weer op de weg naar de expansie heeft gezet. Het bruto nationaal produkt zal dit jaar waarschijnlijk met 6 percent stijgen. De inflatie blijft beperkt tot circa 5 percent en de werkloosheid is gestabiliseerd. Toch zijn er in West- Duitsland nog altijd bijna 1 miljoen werk lozen. Om de coalitie met de FDP te kunnen redden heeft de SPD echter moeten in stemmen met een vorm van medezeggen schap van de arbeiders die niet die door braak naar werkelijke macht van de ar beiders inhoudt waarop vooral de vak bonden gehoopt hadden. Berufsverbote en censuur Maar de door de regerende SPD beloofde hervormingen bleven uit. De socialisten raakten verstrikt in de strijd tegen de economische crisis, na 1974 - toen Brandt als bondskanselier moest aftreden in ver band met een spionageschandaal - be kwaam geleid door de technocraat Hel mut Schmidt, een vertegenwoordiger van de rechtervleugel van de SPD. En na de gewelddadige acties van extreem linkse groeperingen, zoals de Baader- Meinhofgroep, kreeg de regering de kans terug te slaan met wetten tegen het ex tremisme en de zo fel bekritiseerde Be rufsverbote, op grond waarvan mensen met een bepaalde politieke opvatting of een bepaalde politieke achtergrond van overheidsfuncties worden uitgesloten. De gang van zaken bij de processen tegen of gevangenhouding van leden van orga nisaties als de Baader-Meinhofgroep - met als hoogtepunt de omstreden zelf moord van Ulrike Meinhof - heeft in de Bondsrepubliek en daarbuiten tot ver ontwaardigde reacties geleid. En de Be rufsverbote zijn ook voor vele socialisten in andere delen van Europa een zeer om streden aangelegenheid. Na de ontdekking van de toenemende censuur in West-Duitsland - boekwinkels waar anarchistische boeken werden ver kocht zijn zelfs overvallen en doorzocht - menen sommige waarnemers een ver- rechtsing van de SPD te kunnen consta teren. Maar dit betekent natuurlijk niet dat dè christen-democraten hiervan zul len profiteren. "Sterke man" Franz-Josef Strauss heeft zich al lang geleden als pleitbezorger voor de handhaving van recht en orde opgeworpen. Günther Grass, eens een vurig propagandist voor de SPD, heeft in dit verband laten weten dat hij toch op de SPD zal stemmen "al leen al vanwege Strauss". De kerken Het r.k. episcopaat van West-Duitsland heeft dit keer in het openbaar geen voor keur uitgesproken voor een van beidé groeperingen. Toch heeft het wel zijn sympathie voor de christen-democraten laten doorschemeren. Josef kardinaal Höffner, na het overlijden van kardinaal Döpfner in juli tot voorzitter van de West duitse bisschoppenconferentie gekozen, staat zeer kritisch tegenover de nieuwe abortuswet en de verzachting van de echtscheidingsbepalingen. Hij heeft zich uitgesproken voor bescherming van de "fundamentele menselijke rechten" waaronder "het recht op leven, de be scherming van het huwelijk en de verde diging van de vrijheid tegenover de toe nemende collectivisatie". De Westduitse bevolking is voor 44.6 percent rooms- katholiek en voor 47 percent protestant Ook de evangelische kerk heeft tot dus ver geen standpunt ingenomen in de ver kiezingsstrijd. De meeste evangelische bisschoppen zouden echter voor voort zetting van de huidige regeringscoalitie zijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17