Leo Hom: "Ik ben geen ia-knikker' Record aantal bommen in Nederland gevonden "Voetbal heefteen sterke man brood nodig" ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 EXTRA AMSTERDAM - Als hij naar de auto loopt om weg te rijden rinkelt een telefoon. Televizier aan de lijn. Hoe kan dat,zegt hij,ze hebben nooit wat op mijn stukken aan te merken. Hij schrijft zijn stukken zelf. Even later geeft hij opgelucht gas. De NOS zendt vandaag Real Madrid-Benficazijn Real Madrid-Benfica van 1967, nog eens uit. Televizier wilde wat details weten. Leo Horn, oud-beste scheidsrechter ter wereld uit de jaren zestig. Ruiter, jager met voorliefde voor reebokken, duive- melker en kattemepper. Een streber met zelfkennis: arro gant, eerzuchtigpubliciteitsgek. Sedert 1966 stuntman-af. Sindsdien rubriekschrijver met braltoon. Miljoenen lezers, onder wie het aantal Hom-haters gestadig toeneemt. Ka raktertrekken: spontaan, opvliegend, geen gevoel voor di plomatie. In het dagelijks leven groothandelaar in iextiel. Ger Stolk Aangezien Horn het druk heeft, zit er niets anders op dan hem al auto rijdend van Amsterdam naar Amersfoort te interviewen. Een bleke najaarszon tovert vaal wat kleur op de in een woestenij her schapen volksbuurt, die op het rijtje Jodenbreestraat na - waarin Neerlands textielgroothandel bij elkaar op schoot zit - werd ver woest door de slopershamer. Horn heeft nog van alles te regelen, hij wijst me de kamer waarin zijn spor- tattributen uiteenlopen van Spar ta's Delfts blauwen bord tot de zil veren adelaar van Sport Lisbia e Benfica. Aan de muur een ingelijst gedicht ter gelegenheid van de dag dat-ie Abraham zag: Ze kennen Leo oppervlakkig. Maar ze weten het niet juist. Wat een held hij was in 40-45 Met een blaffer in zijn vuist. Mikpunt De copy voor Televizier is klaar. Mikpunt van kritiek is Charles Corver, welke Voorburgse fluitist door Horn van oncollegialiteit wordt beticht. Corver schreef de FIFA (de internationale voetbalor ganisatie) een brief in de dagen dat Leo van der Kroft gezien diens ver richtingen in Real Madnd-Borussia Mönchengladbach werd uitgeslo ten voor Montreal. Corver verzocht om zijn Olympische aanstelling terwijl hij wist dat de KNVB aan Van der Krofts rehabilitatie werkte. Iets wat Horn hem ten zeerste kwa lijk neemt. Hij wint zich daarbij op. Buiten zegt een man: "Denk om je tikker. Met een goede tikker blijf je dikker". Hom lacht dun. Hij praat in de Wibautstraat al over de ama teurs die in hun vrije uren de mil joenen bestieren, die in het be taalde voetbal omgaan. Ter hoogte van het Amstelstation dreunt hij de oplossing op. Mannen als Sparta's drs. Cor van Rijn en een van de ge broeders Molenaar aan het roer. Met als uitvoerende macht een di recteur. Een soort Joop van der Klink, ex-FBO-man, thans in dienst van De Graafschap. Leugens Hom: "Als schuldige werd Burg wal aangewezen, larie. Ik ben het weliswaar nooit met de man eens geweest, vond hem niet representa tief maar een kantoorklerk. Waar we behoefte aan hebben is aan een organisatorisch en financieel tech nische bekwaam figuur. Desnoods een type Van Praag met al zijn leu gens op de koop toe. Ik zou dat ap preciëren, niet die leugens want daar trap ik niet in. Wel Van Praags manier van werken. Die man doet iets, draagt zijn club uit over de grens. Dat zie ik brave mannen als Burgwal en Meuleman nog niet doen. Vanuit een luie stoel gaat dat niet. Zo'n Hogewoning. best een knappe man. Universitaire oplei ding en zo, maar hij heeft maar een paar uur per dag over om beleids zaken uit te stippelen. We moeten verder zonder Hogewoning en Stoop. Het initiatief moet uitgaan van de FBO. de voetbalwerkgevers. Zij zijn rechtstreeks belangheb bend. kijk naar de Engelse league. Niet die snoeshanen met hun an dere belangen. Capabele mensen moeten er komen, èèn, liefst twee directeuren, die dag en nacht met de betaalde voetballerij bezig zijn. Die voor de regering acceptabel zijn om mee te praten. Van Rijn van Sparta en Cees of Klaas Molenaar moeten de zaak opnieuw opzetten en daarna vakbekwame mannen aantrekken". Begeleidt Hij windt zich weer op, gebruikt het woord lafaards. Sinds hem via AZ's Arie Ligthart en van NEC-zijde het verzoek bereikte om als begeleider van het Nederlands elftal op te tre den, hoorde hij niets meer. Hij wilde Jan Zwartkruis graag twee wedstrijden assisteren maar toen hij Hogewoning er een keer over aansprak, had een soortgelijk ver zoek deze nooit bereikt. Zoals hij zegt zich te kunnen herinneren dat Hogewoning hem eens toever trouwde dat hij dolgraag met een man als Horn in zee zou willen maar dat alleen het uitspreken al van die naam de haren alom te berge deed rijzen. Hij oppert dat het Couwen- berg wel eens geweest zou kunnen zijn, die hem tegenhield. Zegt dat hij ooit met de toenmalige pen ningmeester van Feyenoord ergens over in de clinch lag. Zoals hij én als scheidsrechter én als columnist met meer mensen moeilijkheden had omdat hij nu eenmaal geen ja knikker is. Achterbaks .Horn: "Ik zeg niet dat ik steeds ge lijk heb gehad, best mogelijk dat ik me hier en daar in mijn columns wel eens heb tegengesproken. Maar ik heb wel mijn vinger op de zere plek gelegd. Ik heb de rommelige, klungelige, achterbakse manier van aanrotzooien aan de kaak dur ven stellen. Dat ik ze pak, vinden ze niet leuk, maar ik ben zo conse quent dat ik zelfs mijn goede vriend Van der Kroft niet spaarde. Dat prikt ze. Zoals ze het evenmin kun nen hebben dat Matt Busby me omhelst. Waarom mij niet in de scheidsrechterscommissie opge nomen, waarom mij niet aangesteld als UEFA-waamemer? Omdat ze bang voor me zijn. Maar wel, nu Klaas van Rijswijk het niet meer doet, Jack van Zanten gevraagd om scheidsrechters af te halen. Ge woon stiekum een baantje verge ven. Dat wat met Leo van der Kroft is gebeurd, zou mij ook niet over komen zijn. Maar wat wil je met een vertegenwoordiger in de UEFA (Jos Coler als penningmeester Red.) die alleen maar kankert. Die zelfbij Sparta een failliete inboedel heeft achtergelaten. Medelijden Zo is Leo Horn, recht voor zijn raap. Maar zei niet Jos Coler in '67: "Ik heb diep medelijden met Horn. Op grond van zijn prestaties is hij bondsridder geworden. Horn is een toneelspeler, die het applaus niet kan missen. Hij was zijn levenlang een groot acteur. Hij moest dingen voorhouden aan spelers, die hij zelf niet kon: sportiviteit en niet na trappen". Hom geeft toe rancuneus te zijn, lachend: "nog rancuneuzer dan Joop Niezen van Vtjetbal In ternational, en dat wil wat zeggen". Hij geeft ook toe dat hij het mis schien niet altijd even fijntjes zegt. Concludeert tenslotte dat het niet temin op hetzelfde neerkomt, om het éven van welk taalgebruik ie mand zich bedient. Hom: "Maar mag ik alsjeblieft? Mag ik het op treden van Derks walgelijk ordinair noemen? Derks is een goede fluiter maar wat er om heen zit deugt niet. Zijn universitaire manier van spre ken past niet bij hoe hij zich in het veld gedraagt. Ik heb zelf aan de weg getimmerd. Heb dingen ge daan waarvan ik later zei: pou-pou. Ik heb rode pakjes gedragen en grijze, ik ben uit helikopters ge sprongen. Dat gaf publiciteit en ik was gek op publiciteit. De conse quentie is echter dat als ze je kun nen pakken, ze je een enorme dreun verkopen. Nou, dat moet je incal- cueleren. Ik heb laatst tegen Derks op mijn verjaardag gezegd: Jij draagt je hansopje met meer. Hij zegt Ik bewaar het voor belang rijke wedstrijden. Ik zeg, Frans, daar ben jij veel te laf voor. Let maar op wie er gelijk krijgt". Gluiperig Ik heb me er ook op betrapt dat ik Stoop» teveel publiciteit heb be zorgd, daarom schrijf ik niet meer over hem. Ik wordkotsmisselijk van die vent, die ziek is van mijn kritiek. Die met zijn gluiperig lachje op me toekomt en er geen donder van meent. Zoals mijn ste kels eveneens overend gaan staan wanneer ik beluister dat het zoge naamde negatieve geschrijf van de pers de mensen de stadions zou uit jagen. De pers voetbalt niet. De pers signaleert in doorsnee en een paar hele goeie geven richtlijnen aan hoe het in feite zou moeten. We hebben ons al voetballend begra ven in misselijke systemen. Ik heb Ajax-Eindhoven gezien, nou, bij dat Eindhoven met zijn trainer Go- sens op krukken liep voor 83 cent rond en bij Ajax zat voor twee mil joen op de bank. En nog speelde Eindhoven bijna gelijk. Zokls Kraaij ooit bij Ajax te horen kreeg: je mag geld uitgeven maar zorg dat we topclub blijven. Hoeveel geld dacht je dat Real Madrid er na zes Europa Cups tegenaan heeft ge smeten? En Hongarije is afgegle den tot een tweede rangs voetballand. Het komt doorgaans maar èèp generatie voor dat je zo veel talent bij elkaar hebt datje het beste voetbal speelt. Je moet ook zuinig zijn op dat talent. Jantje Pe ters, volgens mij na Cruijff het grootste talent dat we hebben, laten ze echter op dit moment bij NEC verzuipen". Taak Bij het binnenrijden van Amers foort zwijgt hij abrupt. Zegt ten aanzien van de buitengewone bondsvergadering dat hij weinig vertrouwen heeft dat er iets verandert. Hom: "Geloof me het betaalde voetbal moet zichzelf saneren. Daar ligt een taak voor de FBO. Eerlijke afspraken. Het is toch te gek, dat clubs als Feyenoord en Ajax de spelers per gewonnen wedstrijd 1500 gulden betalen. Met het basissalaris mee kost een over winning de club 40.000 gulden Nou, wanneer er zoals zondag bij Ajax-Eindhoven 7000 mensen ko men, ben jé gauw in de rode cijfers op die manier. En maar kibbelen. Het is toch niet gek dat de overheid zegt: jullie maken alleen maar ru zie, hoe durf je om subsidié te vra gen. De Molenaars, Van Rijn en Couwenberg moeten de koppen bij elkaar steken. Er moet een sterke man komen, die ook nog eens koopman is. En zo'n man mag best een ton verdienen. Je kunt een mil joenenbedrijf niet met part-timers CULEMBORG - Er liggen in de Nederlandse bodem nog vele duizenden bommen en explosie ven uit de beide wereldoorlogen. Merkwaardig genoeg neemt het aantal meldingen van gevonden wapentuig nog steeds drastisch toe, hoe ver de oorlogen ook ach ter ons liggen. De Explosieven Opruimingsdienst* in Culemborg kreeg kortgeleden de 3.000-ste melding van dit jaar binnen om een bom op te ruimen. Het wordt weer een absoluut re cord jaar, zo verwacht men bij de dienst. Als dat zo doorgaat, denkt men dit jaar minstens in totaal 4.000 oude bommen en explosieven te zullen ruimen. In 1974 kreeg men al 3.300 meldingen en vorig jaar 3.600. "We hebben het inderdaad behoor lijk druk", zegteerste luitenant A. P. G. Sprangemeijer (31), waar nemend commandant van de Explosieven Opruimingsdienst in Culemborg. De dienst is geves tigd in de uitlopers van het fort Everdingen aan de Rijn. Langs een grindpaadje, met tal van oude bommen, granaten en ander on definieerbaar wapentuig, ver sierd, bereiken we zijn kan toortje. Voorlopig heeft de dienst nog werk genoeg. Men verwacht zeker 50 a 60 jaar bezig te zijn met het op ruimen van bommen en explo- Hoe Komt het dat het aantal mel dingen de laatste jaren zo sterk toeneemt? Luitenant Spran gemeijer "Er blijft in ons land vrijwel geen meter grond onbe roerd. Er vinden voortdurend stadsuitbreidingen plaats. Er worden nieuwe wegen aangelegd of gereconstrueerd. Er wordt dus enorm gebouwd, waarbij er heel wat overhoop wordt gehaald". "Ook vanuit de landbouw neemt het aantal meldingen nog steeds toe. De boeren krijgen steeds be tere landbouwmachines tot hun beschikking, die dieper ploegen. Zo komen mijnen, granaten en andere explosieven naar boven, waar men dertig jaar lang rustig overheen heeft geploegd". Gevaar Het werk van de Explosieverrdienst is trouwens niet zonder gevaar. Sinds 1948 zijn er 23 explosieven experts tijdens opruimingswerk zaamheden de lucht ingevlogen. Twee maanden geleden ging er op het terrein van de dienst nog iets fout. Een man verloor daarbij het leven. Voor het geld hoeven de 22 experts van de Explosieven Oprui mingsdienst het overigens niet te doen. Zij ontvangen als be roepsmilitair het gebruikelijke salaris. Daarnaast krijgen zij af hankelijk van hun rang een geva- rengeld van 25 tot 30 gulden voor elke dag dat zij daadwerkelijk aan het ruimen zijn. Niet iedereen bij de dienst is even tevreden over deze nogal krappe regeling. Het gevarengeld is bij lange na niet voldoende om al leen al de extra verzekerings premie van 524 gulden per maand mee te betalen. De meeste ex perts zijn dan ook niet extra ver zekerd. De beroepsmilitairen bij de Explo sieven Opruimingsdienst hebben wel op volledig vrijwillige basis voor dit werk gekozen. Ze heb ben een opleiding van zeven jaar in theorie en praktijk achter de rug voordat zij zelfstandig mogen ndanks de gevaren is de inzet van het persopeel van de Explosie- vendienst groot. Luitenant Sprangemeijer over de beweeg redenen van zijn beroepskeuze: "Er zit in munitie een enorm brok techniek. En nergens vindt je zo veel munitietechniek bij elkaar als hier. Daarnaast werkje in een bijzonder kleine groep, waar ie dereen voor honderd procent op elkaar is aangewezen. Dat schept een bijzondere band. Tenslotte oogst je vaak heel wat waarder ing, als je ergens komt en je lost daar problemen op". Terrorisme De Explosieven Opruimingsdienst houdt zich niet alleen bezig met het opruimen van oud en half vergaan wapentuig. Er is een aparte afdeling, die wordt ingezet bij de bestrijding van terroristen en kapers. Zo was het personeel van de dienst kortgeleden in Beesterzwaag, om de bijeen komst van Europese ministers van buitenlandse zaken, te vrij waren van eventuele aanslagen. Over dit soort activiteiten wordt echter het grootst mogelijke stil zwijgen bewaard. Hoewel er al sinds jaar en dag wordt gewaarschuwd, dat oude explo sieven, bommen en granaten le vensgevaarlijk zyn, dat men eraf moet blijven en de politie moet waarschuwen, vinden er nog steeds elk jaar ongelukken plaats, waarvan met name kinde ren het slachtoffer worden. Bij de Explosievendienst maakt men de meest merkwaardige ge vallen mee. In de Klas Zo was er onlangs een meisje in Arnhem, dat in het bos een oude, verroeste granaat vond. Ze nam hem onder de snelbinder van haar fiets mee naar huis, waar haar moeder het levensge vaarlijke ding onder de warme kraan afwastte. De volgende dag nam het kind de granaat mee naar school, waar de meester tenslotte zo verstandig was direct de poli tie te bellen De Explosieven dienst constateerde, dat het hier om èèn van de meest gemene soorten granaten ging. Als het ding ontploft was. zou het de dood hebben betekend van de hele klas met kinderen De dienst had een andere keer op verzoek van een boer wat oude mortiergranaten in het veld op geruimd Toen de explosieven- experts door de boerir. de keuken op de koffie werden genood, kre gen ze de schrik van hun leven. Aan het plafond hingen acht zo genaamde "pantservuisten". Als die naar beneden zouden vallen, was de hele boerderij direct de lucht ingegaan. Gecharmeerd En zo kan luitenant Sprangemeijer nog talloze voorbeelden aanha len. "Het is verbazingwekkend hoeveel mensen gecharmeerd zijn van alles wat met munitie en explosieven te maken heeft". De mensen denken wel eens, hoe ouder de munitie, des te onge vaarlijker die is. Dat is volkomen ten onrechte. Die oude munitie is zelfs veel gevaarlijker, omdat een aantal veiligheden, die altijd zijn ingebouwd, in de loop der tijden weggerot kunnen zijn. Men ziet nogal eens dingen aan voor een klomp roest, onherkenbaar vaak. Maar ze zitten wel vol met explo- "Als je iets niet vertrouwt, ga ermee naar de politie", waarschuwt lui tenant Sprangemeijer. "Ik kom liever twintig keer voor niets, dan dat er weer een kind van vijftien jaar het slachtoffer wordt". t De Explosieven Opruimingsdienst krijgt het elk jaar drukker met het ruimen van oud wapentuig.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15