Evangelist Maasbach Gouwekerk is godsgeschenk!" En zo is het begonnen 21 ZATERDAG EXTRA Hoe is Johan Maasbach met zijn goed-renderend Pinkster genoot schapachtige groep volgelingen be- In zijn eigenhandig geschreven werkje prijs tien gulden) "Waarom ik Christus predik"zegt Maasbach, over zijn beginperiode, die zich in 1952 in Gouda afspeelde: "In een gehuurde zaal ben je nooit zo vrij, als in een eigen gebouw. Vooral als men God wil loven en prijzen, zoals de bijbel het ons leert, stuit men op veel tegenstand. De duivel schijnt dat vreselijk te haten Zo kwam ik in Gouda terecht in de Zeugstraat op nr. 38. Daar stond een gebouwtje, dat al gedurende 40 a 50 jaar een evangelisatiege bouwtje was. Toen ik naar binnen ging, en het zag, dacht ik: 'Dit is het Ik kon het kópen voor 10.000 gulden. Na de dienst ging ik even voor het raam staan kijken van de Goudsche Courant, die toen nog aan de Zeug straat was gevestigd. Naast mij stond een eenvoudige vrouw, die me de vraag stelde of ik de man was, die 's avonds in de Groenendaal had gesproken. Ik beaamde het, en zij zei mij: "Ik ben hypotheekhoudster van het ge bouw aan de Zeugstraat. Als u het koopt, kunt u 8.000 gulden hypo theek krijgen tegen 4 procent rente". Mijn hart sprong op van vreugde en dankbaarheid. Ik had niet eens ge zocht, maar God had die vrouw ge stuurd". Later verhuisden we naar een mooier gebouw in het Paredijs, waar we nu nog zitten. In de zaal van het Veemarktrestaurant hield ik m'n eerste campagne" Overigens is Johan Maasbach We reldzending", een genootschap met minstens 300.000 lidmaten - ver spreid over de hele wereld - een duidelijk familie-bedrijf. Onder het aanvoerderschap van Johan Maasbach werken zijn vrouw Willie mee op de band opge nomen zang, en assistentie bij "lief desmaaltijden"), zijn zoons Robert en David werkzaam op het hoofd kwartier in Den Haag.o.a. drukke rij), zijn dochter Esther en schoon zoon Terry runnen het filiaal in Windsor (New York, Verenig de Sta ten), terwijl receptioniste Gonny, samen met Esther en Helen een zin gend en evangeliserend trio vor men, bekend onder de naam "The Maasbach Sisters". Door Theo de Jong Foto Martin Droog Ja, met Gods hulp heb ik de Gouwekerk van afbraak gered. Begin volgend jaar hoop ik de eerste evangelisatie-diensten in het gebouw te houden. Eerst moet het dak in orde komen, en de centrale verwarming zijn aangelegd. Dan komt er een levensgroot rood neon- kruis op de hoogste toren als een lichtend baken. En in de kerk komt prachtig kamer breed tapijt op de vloer: grote bloemen op een rode ondergrond. En het is Jezus Christus, die dit alles moge lijk maakt". Evangelist en gebedsgenezer Jo han Maasbach is nu 57 jaar. Zijn grofgebouwde lichaam gaat schuil in een luidruchtig geruit pak, vervaardigd uit lichtge vende groene garens. Zijn voeten steken in glimmende zwart-lak molières, terwijl rond zijn forse torso een licht-zalmkleurig over hemd spant. Aan zijn opmerke lijk grote handen ontbreekt een trouwring, al blijkt uit een ge toonde kleurenfoto dat hij samen met zijn vrouw Willie een vrucht baar nakomelingsschap heeft ge sticht, bestaande uit de zoons David, Joy, John Robert en de dochters Gonny, Esther en He len. Oe flink uit de kluiten gewassen wonderdoener startte zijn zegen rijke werk in 1952, met een evan gelisatiegebouwtje aan de Zeug straat in Gouda. Tevoren voer hij als kok/hofmeester op de Holland-Amerika Lijn, en bracht daarna als vertegenwoordiger roestvrijstalen keukengerei aan de man. Nu, bijna 25 jaar later, mag hij zich de trotse eigenaar noemen van de neo-gothische Gouwekerk in Gouda (gekocht voor de symboli sche prijs van èèn gulden), de voor eenzelfde som verworven historische Havenkerk in Schie dam, de voormalige Capitol- bioscoop in Den Haag (verbouwd tot bijeenkomstencentrum) een winkel/flatcomplex in Den Haag (waar het driftig hart van zijn zendingsnetwerk klopt), vesti gingen in Leiden, Utrecht, Am sterdam, Tiel en Leerdam, en fi lialen in India, Indonesië en de Verenigde Staten. Kroon op werk .De Gouwekerk lijkt de kroon op Johan Maasbach's aardse werken te worden. Zelf blijft hij eenvou dig onder dit alles. Gezeten op een in de hoogte verstelbare stoel, vanachter een imposant bureau met naambord, en temid den van talloze bureau uit verre landen die voor een onmisken bare bazaar-sfeer zorgen, zegt hij: "Men zegt dat ik het Evangelie verkoop. Dat klopt, want dat doe ik ook. Ik geloof in hetgeen ik aanprijs. En heeft Christus ook niet gezegd: "Ik drijf handel, tot ik wederkom?" Als je niet gelooft in wat je ver koopt, nemen de mensen 't niet van je aan. Ik sta achter onze blijde boodschap". Tot voor kort spanden actiecomi- tè's groepen uit de Goudsche burgerij en niet in het minst de Goudsche Courant zich een drachtig in om de Gouwekerk voor afbraak te behoeden. Het neogotische gebouw werd aan vankelijk niet door minister Van Doorn (CRM) op de lijst van be schermde monumenten ge plaatst. Het roomskatholiek kerkbestuur in Gouda wilde, in overleg met bis schop Simonis te Rotterdam, het pand verkopen. Niet alleen we gens het kostbare onderhoud, maar ook wegens de ontvolking van de Goude binnenstad (min der kerkgangers). De opbrengst zou dan goed kunnen gebruikt voor de bouw van een nieuw kerkje in Kort Haarlem. Aanvankelijk zou een projectont wikkelaar het complex aanko- Vijf ton Uiteindelijk kocht de gemeente Gouda het Gouwekerk- pastoriecomplex voor 500.000 gulden, kreeg op dit bedrag toch nog een forse subsidie van CRM en verkocht het geheel ten slotte voor èèn gulden aan Johan Maasbach Wereldzending, die werd verplicht een restauratie uit te voeren. Intussen kwam de kerk - alsnog - op de monumentenlijst te staan - een gegeven, waaruit Maasbach de hoop put, dat hij bij het op knappen van het verwaarloosde pand öök staatssubsidies mag verwachten. Niettemin blijft het een uitermate kostbare onder neming voor hem, want winkel centra en kantoorruimten bieden nu eenmaal meer rendement dan een kerkgebouw. Zelfs al is het een levensblije Pinkstergemeenschap-achtige groepering, die Maasbach be stiert. Terwijl hij zijn ogen vanonder bor stelige wenkbrauwen nadenkend op de verslaggever richt, zegt hij: "Ik zou in de kranten graag een oproep willen doen aan een ieder, die blij is dat dit prachtige mo nument blijft behouden, en wordt opgeknapt. Giften zijn welkom - via de Algemene Bank Nederland, en via de giro. Stor tingen op gironummer 4420, ten name van Maasbach Wereldzen- ding/Gouwekerk zijn 't handigst. Dan heeft men zekerheid dat het geld voor honderd procent voor dat speciale doel wordt gebruikt. Elke gift wordt met een kwitantie verantwoord. En het is goed dat men weet: elke gift aan ons is af trekbaar voor de belasting. Internationaal Tussen twee intercontinentale rei zen door wil de evangelist Maas bach gaarne spreken over Jezus Christus in het algemeen, en de dienstbaarheid van Maasbach's evangelisatiewerk in het bijzon der. Dat is toeval, want Johan Maasbach is een druk bezet man, en vindt nauwelijks rust in zijn Haagse evangelisatie-bolwerk. In de kelder wordt op uiterst- moderne drukmachines, bediend door psalmen-neuriënde tieners, het alom begeerde tractaatwerk in tienduizenden exemplaren vervaardigd. In geluidsdichte kamers worden cassette-bandjes verveelvoudigd, die het oor moe ten verwennen met programma's als "Tommy Lee's liefdesmaal tijd" - het produkt van een Ame rikaanse collega-gebedsgenezer. Vuistdikke boeken worden gere produceerd voor naar Maas bach's evangelie hongerende ge lovigen in verre landen. En radio Luxemburg zorgt dat de blijde boodschap internationaal door de ether vliegt. In een decent kan toortje, aangeduid met het En gelse bordje 'Cashier', worden de financiële zaken afgehandeld, terwijl in een andere vleugel be jaarden in speciale Maasbach- flatjes een veilige haven vinden. Wuft Het evangeliserend personeel ten slotte groept tijdens het lunchuur samen in een speciale gebeds ruimte: een wuft vertrek met paars langharig tapijt, en een witte vleugel op het podium. "Maar ook in dit vertrek is alles op het gebed gericht", laat een koffiekleurige assistente na drukkelijk weten. Maasbach is net terug van een langdurige trip door Indonesië met massabijeenkomsten (de films van dit treffen worden weer elders vertoond), en moet bin nenkort al weer op weg naar Co lombo, Madras, en Djakarta. Wel licht is het daarom, dat zijn privè-kantoorruimte een bastion van rust en afzondering is. Men vermag het slechts te betreden, na eerst electronisch-beveiligde aan een ketting te hebben ge trokken, die is verbonden met een metalen koe-bel, zoals ook wel in Oostenrijk wordt aange- troffen. Pas dan ontsluit de mees ter de elektronisch-beveiligde deur door een simpele druk op een knop, die naast zijn stoel is aangebracht. Gouwekerk Over zijn Goudse Gouwekerkpro- ject is hij uiterst mededeelzaam. Maasbach: "Ik las over de drei gende afbraak van die kerk, en ik vond het-doodzonde als dat ge bouw zou verdwijnen. Ten eerste zou ik zo'n pand, ook als ik katho liek zou zijn geweest, nóóit heb ben laten slopen. Ik zou met een grote foto van die kerk naar Span je, Italië of een ander katholiek land zijn gegaan, om geld in te zamëien. Rome is zó rijk met zijn miljoenen christenen en biljoenen, die overal in grond en gebouwen zijn geinvesteerd Maar ja, wat wil je. De paus be stuurt de kerk met zijn verstand. En ik doe 't met mijn hart. Het allereerste evangelie werd toch ook verkondigd door een een voudige timmerman uit Naza reth?" "Bovendien", zo betoogt hij, "is voor mij iedere gelovige gelijk. Of hij nu roomskatholiek is. protes tant, gereformeerd of tot de pink stergemeente behoort. Als-ie maar geen Mohammedaan is, of communist. Want dat is veel er ger stilte vallen. Een Surinaams meisje brengt hem geruisloos koffie, die zorgzaam op een thermisch-verwarmd metalen treefje wordt geplaatst. Zo blijft straks ook het twèède kopje Oude kleding Met de Gouwekerk in Gouda be ginnen we, zo gauw we de sleutel hebben. Maar ik heb begrepen, dat de pastoor nog in de pastorie woont. Trouwens, de ruimte in die pastorie lijkt veel groter, dan- ie in werkelijkheid is. De pastorie krijgt voor de helft een "woon bestemming". Een deel wordt gebruikt voor het sorteren van oude kleding (bestemd voor arme mensen in India en Indonesië), en een deel wordt gebruikt voor de opvang van verslaafden aan drugs." •"Jit de woorden van evangelist Maasbach blijkt, dat er aan de Gouwekerk flink wat moet wor den opgeknapt: "Het dak, de go ten, de vloerverwarming - die ze ker 80.000 gulden kost - en dan is er 1200 vierkante meter vast tapijt nodig. Daar komen bij de geluids installatie, de elektrische instal latie, en waarschijnlijk ook een klein zwembadje" Onderdompeling Dat laatste element staat overigens los van de sportieve inzet van Maasbach's medewerkers. Het bassin, van geringe afmetingen, wordt waarschijnlijk nabij het al taar geplaatst als onderdompelings-mogelijkheid voor gelovigen-in-spe, die eerst de doop moeten ondergaan. "Al les bij elkaar wordt het wel een project van circa anderhalfmil- joen gulden, al gaat daar nog wat subsidie af. Maar ik hoop op bij dragen van sympathisanten, en anderen, die ons werk willen steunen. Als je alleen al denkt, wat 800 stoelen ons gaan kos ten De vorige vestiging van Johan Maasbach Wereldzending in Gouda, ondergebracht in een straat achter het Goudse politie bureau die ook wel met Paradijs wordt aangeduid, wordt geslo ten. "Maar dat levert ons geen geld op. Het Paradijs-pand is door ons gehuurd van de ge meente. Het wordt daarna afge broken". Restauratie De Gouwekerk wordt wel zoveel mogelijk in oude staat terugge bracht. Maasbach: "De biecht stoelen komen terug. Ik hoop dat sloopfirma De Waard ze nog heeft staan. Ook de kruiswegstaties moeten weer terugkomen, en die mooie schilderijen van heiligen. Maar ja, ook aan het comfort mag niets ontbreken: er komt een se rie moderne toiletten Mijmerend over de feestelijke opening van de Gouwekerk, ko mend voorjaar, zegt hij dat wel licht ter gelegenheid daarvan een concert wordt gegeven door een Amerikaanse groep Maasbach- leerlingen. De evangelist, met ge loken ogen: "Als jongen van ne gen jaar had ik al een roeping, era liep ik achter het Leges des Heils aan. Toen was het Leger nog blijmoedig Ik voelde niks voor een officieel kerkgenootschap, zoals katho lieken of protestanten. Ik moest zelf iets gaan doen. In mijn zaken leven heb ik het evangelie ook la ten meespreken - dat was al, toen ik nog roestvrij staal verkocht. Want het evangelie is de blijde boodschap, en is het antwoord op alle problemen, waarmee de mensen worden geconfronteerd. Christus is de hoofdpersoon om wie alles draait. Dat zou ook in andere kerken zo moeten zijn. Maar helaas, te vaak hoor je nu - God is dood. Laat 't duidelijk zijn: met die stelling ben ik het beslist niet eens. God spreekt door z'n woord, en door z'n geest met mij. Vooral als ik in gebed ben. En dan ant- Advies In de toch kostbare Gouwekerk zaak, die ruim een miljoen aan investering vergt, heeft de heer Maasbach eveneens in gebed om advies gevraagd. De evangelist: "Jezus heeft duidelijk 'ja" tegen me gezegd. Toen werd het me pas goed duidelijk, dat we dit project niet voorbij mochten laten gaan. De Gouwekerk is ons in de schoot geworpen. Het is een GodsgeschenkEn na een kleine pauze: "Die Goudse kerk is groot in onze ogen. Maar ook in de ogen van God? God heeft zijn volk door de woestijn geleid. En hij zorgt ook dat er voldoende geld voor de Gouwekerk komt. Zoveel vertrouwen moet je wel hebben". De moderne communicatiemedia blijven bij het uidragen van Maasbach's boodschap niet on gebruikt. Er zijn radio uitzendin gen gericht op Suriname, de An tillen, Amerika, Canada, Luxem burg, Indonesië en geheel Afrika. In totaal worden 50 miljoen vaste luisteraars bereikt. Het Maasbach-blad "Nieuw Leven" is internationaal verkrijgbaar, en de traktaten verschijnen in 30 ta len. Toch zegt Maasbach: "David telde zijn volgelingen, en het werd hem fataal. Dat doe ik niet. Al mogen we toch wel rekenen op circa 300.000 sympathisanten. En hun aantal groeit nog steeds Johan Maasbach, die het niet bij bidden laat, maar door handop legging ook lichamelijke kwalen bestrijdt, vindt dat zijn werk geenszins 'bijzonder' genoemd mag worden. "Ik doe iets heel gewoons. Ik probeer iedereen kind van God te maken. Als mijn bede wordt verhoord, is hij gene zen. En is iemand lichamelijk ziek, dan red ik hem ook. Ik heb kreupelen laten lopen, en blinden weer ziende gemaakt. Dat alles in de naam van Jezus Christus - hal lelujah". Genezen normaal Als voorzichtig wordt geïnfor meerd of dit sucq.es produkt was van een moment van godsdienstige extase, en beslist niet blijvend van aard, is Maasbach ontzet door zo veel scepsis. "Ik tel geen gelovigen, en ik tel geen genezingen. Maar er zijn talloze volgelingen hersteld. Genezen is voor God een normale wijze van handelen. Als we piet in wonderen geloven - hoe kunnen we dan kind van God worden?" Dan, om toch ook zijn beperktheid aan te tonen, zegt de Goudse evan gelist: "Als ik iemand inderdaad genees, gebeurt er wat met mij. Ik ben niet trots, nee. Het geeft me wel een thrill - een schok, en het geeft me happyness - een diep gevoel van blijdschap. En weet u dat er zelfs mensen zijn genezen door te luisteren naar mijn radio uitzendingen, of naar een telefoon gesprek met mij?" Terugkerend tot het herstel van de Gouwekerk in Gouda, zegt Johan Maasbach: "God is overal. In Gou da, en in Amerika. Hij is niet aan afstand gebonden. Overal zijn mensen hongerig naar de waarheid. Wij brengen vrede in de harten, en daar verlangen de r Bekendste De rustgevende blijde boodschap- stem van Maasbach, die enkele uren rustig-docerend gegevens over het bijbelse werk uitdraagt, stokt pas geruime tijd als hem wordt gevraagd of hij nu echt de bekendste evangelist van Neder land mag worden genoemd. "De bekendste van Nederland? Ik ben de grootste van hèèl Europa, en ook de énige die gebedsgenezing toepast. Je zou mij op een lijn kun nen stellen met Tommy-Lees Os borne en Billy Graham in Amerika. Al is Billy Graham natuurlijk de bekendste ter wereld". Het is duidelijk - zo blijft er zelfs na het miljoenenproject van de Gou wekerk toch nog wat te

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13