Opmars Syriërs in Libanon Westduits onderzoek "Lockheed" Twee bolwerken gevallen Binnen 2 weken conferentie over Rhodesië Democraten gaan Ford "aanpakken" DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND PAGINA 9 1. Leuke collectie ribcoats, waaronder dit model, o.a. in d< kleuren beige, raf, marine 7Q. VBw9l ür Mt.: 36 t/m 46 M, mantelspecialist 2. Uitgebreide collectie corduroy Tr mantels, waaronder dit vlone Leiden: Haarlemmerstraat model. Füeuren: zwart, raf, a' Winkelcentrum marine en grijs. Leidsenhagë ^Mt.: 38 t/m 48 ^O,*" Door Anton Pfeiffer WASHINGTON (SP) - Twee kopstukken van de Democrati sche partij hebben begin deze week eindelijk in het openbaar toegeslagen, nadat zij lange tijd bescheiden hun commentaar op de achtergrond hadden ge houden over twee beschuldi gingen, waardoor president Ford de afgelopen weken in op spraak is gekomen. De ene be treft het feit, dat president Ford, toen hij nog lid van het Huis van Afgevaardigden was zich door grote concerns heeft laten fui ven op golfpartijtjes. De andere slaat op het onderzoek, dat de speciale openbare Watergate- aanklager Charles Ruff op dit ogenblik instelt naar mogelijke verboden manipulaties, die Ford in die .jaren met zijn campagne-geld kan hebben uitgevoerd. De Republikeinen hebben de plotselinge en felle reacties van hun tegenstanders te wijten aan hun kandidaat voor het vice- presidentschap, senator Bob Dole, die maandag het onder zoek van aanklager Ruff sma lend afdeed als "iets dat de bij smaak heeft van een onderne ming in verband met het ver kiezingsjaar". Gisteren drukte de huidige vice-president, Nel son Rockefeller, zich in soortge lijke bewoordingen uit. Dit is de Democratische partij voorzitter Bob Strauss en Jimmy Carters kandidaat voor het vice-presidentschap sena tor Fritz Mondale te gortig ge worden. Strauss verklaarde, dat senator Dole probeert de strekking van het onderzoek van de openbare aanklager naar Fords beheer van zijn campagne-geld in de tijd, dat hij voor de staat Michi gan in het Huis zat, te bagatelli- "De Democraten hebben in het belang van het onderzoek er tot nu tóe het zwijgen toe gedaan. Maar ik wil senator Dole er wel aan herinneren, dat het Ameri kaanse volk soortgelijke ant woorden heeft gekregen van oud-president Nixon, oud- vice-president Agnew en sena tor Dole zelf, toen men in 1972 probeerde het Watergate- schandaal geheim te houden tot na de verkiezingen", aldus Strauss. De Democratische partijvoor zitter zei, dat hij geen enkele re den heeft om aan te nemen dat president Ford zich heeft schuldig gemaakt aan enige onwettige handeling, maar hij vond wel dat Bob Dole zijn ver ontschuldigingen moet aanbie den aan openbare aanklager Ruff en aan de federale recher che FBI, die hem bij het onder zoek helpt. "De president en senator Dole hebben het recht om als zij dat willen niets te zeggen over deze zaken. Maar zij hebben niet het recht om de beweegredenen van de openbare aanklager, van de FBI, of van de Democrati- In het kader van de verkiezin gen liet president Ford een foto graaf komen, toen hij bij zijn dochter Susan op de barbecue was uitgenodigd. sche partijleider te betwisten". Senator Mondale, de kandidaat voor het vice-presidentschap pakte, nadat hij de pers lange tijd had afgewimpeld die hem om commentaar op de golfpar tijtjes van Ford werd gevraagd, op een persconferentie in Cle veland de koe bij de horens. Hij zei er niet over te twijfelen, dat Ford alles doet om de journalis ten te ontlopen, omdat hij bang is dat ze hem vragen zullen stel len over deze uitstapjes. "Hij is al een paar dagen onbereikbaar voor de pers", zo zei Mondale. De perschef van de president, Ron Nessen, heeft dinsdag in een verklaring toegegeven, dat Ford in zijn tijd van "Congres- man" uitnodigingen heeft aan genomen van minstens vier grote maatschappijen om golf te komen spelen. Het was al bekend dat Gerald Ford zich had laten fêteren door de grote staalproducent United States Steel. Deze maatschappij hield Ford op de bewuste dagen volledig vrij. Nessen vertelde, dat ook Bethlehem Steel Cor poration, de Aluminium Com pany en de Firestone Tire and Rubber Company gastheer voor Ford zijn geweest, maar of dat helemaal gratis was wist hij niet. "De president is nu eenmaal een verwoed golfspeler en hij ziet een aanbod voor een par tijtje golf niet als iets van een werkelijke waarde", aldus de perschef. Nessen zei dat Ford is begon nen voor de uitnodigingen van de grote concerns te bedanken, toen hij in 1973 vice-president werd. Hij wilde echter niet in gaan op de vraag waarom Ford toen ineens met dit onschuldige vertier ophield. "De president vindt niet dat hij iets verkeerds heeft gedaan door die uitnodigingen te aan vaarden en dat vond hij toen ook niet", zo besloot de woord voerder van het Witte Huis. BEIROET (UPI/Reuter) - Met de val van twee Palestijnse bolwerken in het centrale Libanese bergland, heeft het Sy rische offensief tegen de verbonden linkse strijdkrachten gisteren aan het slot van zijn tweede dag dramatische suc cessen geboekt. Een Palestijnse zegsman beves tigde de val van Aintoera en Metein, twee bergdorpen 31 kilometer ten zuidwesten van Beiroet. De twee Palestijnse sterkten hadden giste ren de hele dag onder vuur van zware Syrische artillerie en raket- werpers gelegen. In de late midda guren ontruimden de verdedigers hun stellingen, waarna een Syri sche tankmacht Aintoera en Metein kon binnenrukken. De Palestijnen en hun geallieerden, de linkse moslem-strijdgroepen van Kamal Joemblatt, trokken zich terug op posities acht a tien kilome ter verder naar het zuiden. Maar doordat het Syrische offensief een tangbeweging maakt zijn ook die stellingen - op de lijn Qornajal- Faloegha - vrijwel omsingeld door Syrische strijdkrachten. Het stra tegische dcrp Hammana was al eerder op de dag in Syrische han den gevallen. Minderheids kabinet in Finland HELSINKI (DPA) - President Urho Kekkonen van Finland heeft gisteren de demissionaire premier Martti Miettunen tot leider be noemd van een uit vertegewnoord- igers van drie partijen samenges telde niet-socialistische minder heidsregering, wier voornaamste taak het zal zijn de staatsbegroting voor 1977 in te dienen en de econo mische kwalen van het land aan te pakken. De nieuwe regering is de eerste niet-socialistische sinds 13 april 1962, toen een kabinet van de centrum-partij met Miettunen aan het hoofd aftrad na een bewind van 273 dagen. De nieuwe regering bestaande uit leden van de centrumpartij van Miettunen, liberalen en leden van de Zweedse volkspartij heeft de be schikking over 58 van de 200 zetels in het uit één Kamer bestaande Finse parlement. Zij kan evenwel rekenen op de steun van de conser vatieven en sociaal-democraten. Waarschuwing BLACKPOOL (DPA) - Op het con gres van de Britse regerende La- bourpartij in Blackpool is gisteren dringend gewaarschuwd tegen de rassenpropaganda van rechts- extremistische groeperingen in Groot-Brittannië. In twee resolu ties onderstreepten de afgevaar digden hun bezorgdheid dat "neo- fascistische organisaties" zich met hun propaganda tegen de ge kleurde immigranten meer en meer naar voren dringen. Zwaar verlies Met de val van Aintoera en Metein hebben de Palestijnen een zeer zwaar verlies geïncasseerd. De linkse strijdkrachten vormen niet langer een samenhangend geheel en zijn gereduceerd tot geïsoleerde haarden van verzet, zonder goede verbindingen en aanvoerlijnen. Palestijnse zegslieden gaven toe dat hun positie thans "zorgwek kend" is geworden. Volgens hen verslechterde de militaire situatie gisteren vrij plotseling omdat de Syriërs meer soldaten en tanks in de strijd wierpen. Wanneer ook Qomajal en Faloegha zouden bezwijken, kunnen de Pa lestijnen zich alleen nog terugtrek ken op de hoge bergrug "Jabel Elknisse" verder naar het oosten en op de bergroute 22 kilometer ten oosten van Beiroet. Vertrouwen Nog in de loop van de dag gisteren hadden de Palestijnen vol vertrou wen gezegd, dat zij het desnoods maanden zouden kunnen volhou den tegen de Syrische troepen. Deze veranderden echter plotse ling van taktiek. In plaats van de in het bergland maar moeilijk vorder ende tanks zetten zij nu infanteris ten in het spits van de aanval. De Syriërs veranderden kennelijk van strijdplan, omdat de Palestij nen dinsdag, naar eigen zeggen, ze ker 30 Syrische tanks hadden ver nietigd. Tot laatste man Gisteravond circuleerde in Beiroet eensklaps het bericht dat Jasser Arafat zijn Palestijnen had bevolen hun strijd in het bergland te staken. Een woordvoerder van Arafats PLO ontkende dat echter. "Een dergelijke order zullen wij niet ge ven", aldus deze Palestijn. "Wij zul len onze resterende posities tot de laatste man verdedigen". Niettemin meldde radio Damascus dat er in het Libanese bergland een eind was gekomen aan alle militaire acties, aangezien het gebied was "gezuiverd van alle lastige elemen ten". Met die term doelt Damascus op iedereen in Libanon die bezwaar blijft maken tegen de aanwezigheid van Syrische troepen. Ook de christelijke radiostations meldden gisteravond dat de "slag om het bergland" voorbij was. Volgens sommige waarnemers is dat bericht echter voorbarig. Zij achten het waarschijnlijk dat de Syriërs opnieuw tegen de Palestij nen zullen optrekken. Voldongen feit Inmiddels lijkt het vrijwel zeker dat Syrië de rest van de Arabische we reld in Libanon dan toch voor een militair voldongen feit heeft gezet. Egypte, dat de Palestijnen en moslem-links wel met woorden maar niet met daden steunde, be pleitte gisteren een "kleine" Arabi sche topconferentie binnen 48 uur. Daar zou moeten worden gespro ken over de hulp die Arafat dins dag, na de start van het Syrische offensief, heeft gevraagd. Het ziet er echter naar uit dat de feitelijke ontwikkelingen op het slagveld het gepraat over hulp aan Arafat tot een vrijwel achterhaalde zaak hebben gemaakt. Weer gaswolk in Italië MANFREDONIA - Technici, ge stoken in beschermende kleding en uitgerust met gasmaskers, zijn hier gefotografeerd op het terrein van de ANIC, een petro chemische industrie in Italië. Daar was door een bedrijfson geval een giftige gaswolk vrij gekomen. De Italiaanse autoriteiten heb ben gisteren een dunbevolkt ge bied langs de Zuidadriatische kust van de buitenwereld afge grendeld omdat er mogelijke be smetting door de arsenicum- wolk heeft plaatsgehad. De wolk ontsnapte zondag bij een lei dingbreuk in de ammoniakfa- briek. Mogelijk zijn deeltjes ar- senicumhoudend anhydride neergeslagen op een gebied van ongeveer tien vierkante kilome ter. Volgens artsen is de sub stantie alleen schadelijk bij in ademen of opeten. Er is geen melding gemaakt van ziektegevallen bij mensen, maar in een boerderij in de buurt van de fabriek zijn wel schapen gestorven aan arseni cumvergiftiging. In het getrof fen gebied zouden slechts rond 25 mensen wonen die waar schijnlijk geëvacueerd worden. De havenstad Manfredonia (50.000 inwoners) aan "de spoor van de Italiaanse laars" ligt volgens de autoriteiten buiten het bedreigde gebied. De toegang tot het gebied is ver boden, er' mag niet gejaagd worden en er mag geen vee gra zen. Er worden proeven geno men om te zien of de beplanting is aangetast, en er patrouilleren 250 soldaten. De verkoop en con sumptie van groenten en fruit uit het gebied is verbodenden- als visvangst in de Golf van Manfredonia. LONDEN (Reuter/AFP)- De Britse regering heeft besloten een confe rentie te beleggen waarop de vor ming van een overgangsregering voor Rhodesië besproken zal wor den. Deze conferentie kan binnen twee weken plaats vinden op een plaats in zuidelijk Afrika die voor de betrokkenen acceptabel is, zo deelde de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Anthony Cros- land gisteren in Londen mee. Engeland is bereid een voorzitter beschikbaar te stellen voor de con ferentie, en draagt hiervoor Ivor Richard voor, de Britse ambassa deur bij de Verenigde Naties, en een voormalig Labourlid van hel Lagerhuis. „De doelstelling van een meerder heidsbewind in Rhodesië binnen twee jaar is door alle partijen aanv aard. Dat is een belangrijke voor uitgang die we nu snel moeten con solideren". Engeland zal zoveel mogelijk behulpzaam zijn, maar een vreedzame ontwikkeling naar een meerderheidsbestuur in Rho desië zal afhankelijk zijn van over eenstemming tussen de betrokke nen ter plaatse. Crosland vraagt de betrokken partijen hem mee te de len wie hun vertegenwoordigers zullen zijn op de conferentie. Details De Britse minister zei dat Kissin gers vertegenwoordiger William Schaufele en de Britse minister van Staat Ted Rowlands op het ogen blik in zuidelijk Afrika zijn en daar de details van de conferentie zullen bespreken met Afrikaanse en Rho- desische leiders. Hij kon nog niet zeggen of Rowlands gevolg zal ge ven aan het verzoek van de Rhode- sische premier Smith om de prece- dures in Salisbury te komen be spreken. Met het beleggen van de conferen tie geeft Engeland gevolg aan een verzoek van de presidenten van Tanzania, Zambia, Botswana, An gola en Mozambique. Zij willen, evenals de Rhodesische nationalis ten, een conferentie buiten Rhode sië, waarop de structuur van de overgangsregering en de verdere procedures worden besproken. De blanke minderheidsregering in Sa lisbury meent dat het overleg over de vorming van de overgangsrege ring binnen Rhodesië gehouden moet worden, en dat defensie en openbare orde in handen van blanke ministers moeten blijven. Arrestaties Een Britse journalist van de "Cape Argus", David Rabkin, en een lec tor in de politieke wetenschappen van de universiteit van Kaapstad, Jeremy Cronin, zijn door het hoog gerechtshof in Kaapstad veroor deeld tot respectievelijk tien en ze ven jaar gevangenisstraf wegens "terroristische" activiteit en aan tasting van de binnenlandse veilig heid van de staat. Mevrouw Susan Rabkin, echtge note van de hoofdbeklaagde, werd veroordeeld tot 12 maanden gevan genisstraf, waarvan de eerste 11 voorwaardelijk. Zij is acht maan den zwanger. De drie zouden samengezworen hebben met leden van verboden organisaties en zouden pamfletten ten gunste van die organisaties hebben verspreid. BONN - Een inter-departementale commissie onder leiding van een onafhankelijke rechter zal in de Bondsrepubliek de 35.000 Lockheed-documenten onderzoe ken die dezer dagen door het Ame rikaanse ministerie van Justitie naar Bonn worden verzonden. Ge zien de omvang van de materie is het uitgesloten dat nog vóór de dag van de parlemensverkiezingen, zondag 3 oktober, enig antwoord kan worden gegeven op de vraag of Lockheed ook Westduitse instan ties, politieke partijen of personen steekpenningen heeft betaald voor de aanschaf van 916 Starfighters in de jaren vijftig en zestig. Intussen houdt een reeks wonder lijke verwikkelingen de publieke aandacht in West-Duitsland voort durend op de Lockheed-affaire ge richt. Vorige week werd reeds be kend dat een groot aantal archief stukken uit het ninisterie van De fensie uit de jaren 1956-1959 be trekking hebbend op de aanschaf van de Starfighter, spoorloos zijn verdwenen. Enkele dagen geleden werd bevestigd dat Franz Josef Strauss, toen hij in 1967 op het mi nisterie van Financiën zat, vier honderd ordners uit het ministerie van Defensie, dat hij vroeger had geleid, naar Financiën liet over brengen. Volgens een woordvoerder van Strauss hadden deze documenten niets met Lockheed te maken, maar ging het om persoonlijke briefwis seling, alsmede tijdschriftartike len. Aanvankelijk had Strauss de bewering dat hij die documenten had laten overbrengen als onwaar afgedaan, maar in een brief van de huidige minister van Defensie Le ber aan Strauss blijkt ondubbel zinnig dat dat transport wel dege lijk heeft plaatsgevonden en wel op 24 januari 1967. Minister Leber kan in afwachting van een nader onderzoek geen en kele uitspraak over de aard van de documenten doen. In Bonn vraagt men zich af of het gebruikelijk is dat een dergelijke lading documen ten (voor het vervoer was een an- Een schoorsteenveger betekent in West-Duitsland geluk. En dat geluk heeft Bondskanselier Helmut Schmidt wel nodig met de verkiezingen op 3 oktober voor de deur. Zeker nu nogal zware beschuldigingen aan zijn adres zijn geuit. Vandaar, dat Schmidt, met een geluksbrengend hoefijzer in de hand, voor de zekerheid maar twee schoor steenvegers opzocht. derhalf tons vrachtwagen nodig) zonder enige controle van het ene ministerie naar het andere kan worden overgebracht. De Beierse christen-democratische leider Franz-Josef Strauss heeft gisteravond bondskanselier Hel mut Schmidt er van beschuldigd, dat hij in de tijd toen hij minister van Defensie was RUIM 100 mil joen gulden aan Prins Bernhard zou hebben beloofd om deze te be wegen bij de Nederlandse regering te pleiten voor de aankoop van de Cobra P-350 van Northrop. Srauss uitte zijn beschuldiging op een verkiezingsbijeenkomst in Heilbron. Regeringswoordvoerder Klaus Boelling sprak onmiddellijk deze beschuldiging tegen. Hij noemde de uitspraak van de Beierse leider een „schandelijke leugen". De heer Strauss, de politi cus in de Bondsrepobliek die de af gelopen tien jaar het middelpunt is geweest van de meeste schandalen, heeft opnieuw aangetoond, dat hij door een reeks valse verklaringen probeert een rookgordijn te vor men waarachter hij zijn activiteit tracht te verbergen", aldus de woordvoerder van de coalitie van socialisten en liberalen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9