Tweede Kamer: abortus "Vrij loonoverleg ook als centraal akkoord mislukt" CDA aanvaardt wet ondernemingsraden Van Dam zoekt steun bij kabinet Nieuw: Floxil de keelpijnstiller. VOORSTEL VVD-PVDA AANGENOMEN Uit in de Randstad Justitie op onderzoek na bekentenis van terroriste DEN HAAG (SP) - De Tweede Kamer heeft de weg vrij gemaakt voor het straffeloos toestaan van het afbreken van zwangerschappen in Nederland. Dit geschiedde gistermiddag om vijf over vijf. Met 83 stemmen voor en 58 tegen nam de Kamer toen een initia tiefvoorstel aan van de leden Geurtsen (VVD), Lamberts (PvdA), Roethof (PvdA) en Veder-Smit (WD). DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND DEN HAAG (SP)- Het overleg tus sen werkgevers en werknemers over de lonen in 1977 zal vrij zijn. Ookalszijer inde komende weken niet in slagen centrale afspraken te maken. Deze belangrijke belofte heeft mi nister Boersma (Sociale Zaken) aan de vakbeweging gedaan tij dens het gisteren gehouden ver kennende gesprek van regering, werkgevers en werknemers over wat er met de lonen moet gebeu ren. Boersma's belofte komt er in de praktijk op neer dat de regering zich zal onthouden van een loon maatregel waarmee de lonen vol gend jaar opnieuw aan de ketting gelegd kunnen worden, voor het geval vakbeweging en werkge vers het niet eens worden over een centraal akkoord. Minister Boersma zelf hield zich gisteren nogal op de vlakte. Na af loop van het gesprek met de so ciale partners, waaraan ook het hoger personeel meedeed, vol stond hij met te zeggen dat de re gering "voorwaarden zal schep pen" voor herstel van het vrije loonoverleg. De vakbeweging - met name FNV-voorzitter Wim Kok - heeft de laatste weken herhaaldelijk geëist dat de regering zich in de toekomst zal onthouden van een looningreep, zoals die nu al sinds 1 januari van dit jaar bestaat. Kok heeft de steun van de FNV aan het regeringsplan om de loonontwik keling in 1977 te matigen medé af hankelijk gesteld van toezeggin gen op dit punt. Het eventuele vrije loonoverleg voor 1977 kan zich overigens maar binnen zeer smalle marges afspe len. De regering wil dat de koop kracht van de werknemers vol gend jaar niet meer dan 1,5 pro cent toeneemt. Meer "reële" loon stijging zit er niet in. Dat zou ten koste gaan van de werkgelegen heid en van de uitgaven voor rijk en sociale zekerheid. De vakbeweging heeft in het ge sprek van gisteren opnieuw kei hard vastgehouden aan de eerder gestelde eis dat de werknemers er nog dit jaar 40 gulden per maand bij moeten krijgen, als de kosten van levensonderhoud 2 procent uitstijgen boven het peil van april. De regering heeft hierover geen toezeggingen gedaan. De vakbeweging is wel bereid om vanaf 1 januari volgend jaar ge noegen te nemen met minder ver goeding voor de gestegen prijzen, als daarmee arbeidstijdverkor ting kan worden gefinancierd. Die kortere werkdag heeft tot resul taat dat er meer arbeiders nodig zullen zijn om evenveel te kunnen blijven produceren. De werkloos heid kan daardoor belangrijk af nemen. Premier Den Uyl bere kende zelfs dat afzien van 1 pro cent prijscompensatie minder ar beid betekent voor 40.000 man. De vakbeweging heeft gisteren geëist dat de regering de prijzen strak in de hand zal houden. Tens lotte werd de bereidheid om in 1977 en de komende jaren de lonen te matigen ook afhankelijk ge steld van de mate van invloed die de werknemers kunnen uitoefe nen op de investeringen in het be drijfsleven. Tegen het PvdA/WD-voorstel stemden de fracties van de drie christelijke partijen KVP, ARP en CHU. Ook SGP. GPV. RKPN, Boe renpartij en het onafhankelijke Kamerlid Huijsen waren tegen. Van de PvdA-fractie keerden de le den Franssen en Van Ooijen zich tegen het liberaal-socialistische voorstel. Van de PPR-fractie waren dit Bas de Gaay Fortman en Walt- mans. Van de fractie van DS'70 was Verwoert tegen. Van de fractie van D'66 het lid Imkamp. houdt een commissie van deskun digen toezicht. Iemand die niet bevoegd is tot het uitoefenen van de geneeskunst en die wel een vrouw een behandeling geeft gericht op het afbreken van de zwangerschap blijft volgens het PvdA/WD-voorstel strafbaar. Abortus mag alleen worden ver richt in een algemeen ziekenhuis, een ziekenhuis aan te wijzen door de minister van Volksgezondheid of een door deze minister erkende abortuskliniek. KVP-fractievoorzitter mr. Andries- sen heeft gisteravond tijdens een CDA-vergadering in Bellevue in Assen woensdag een "zwarte dag" voor Nederland genoemd. Met het aannemen van het abortus wet sontwerp van PvdA en WD is vol gens hem een hoeksteen van het recht weggeworpen. Daardoor worden praktijken als in de Bloemenhove-kliniek mogelijk. Het CDA heeft op bekwame wijze geprobeerd de rechtsbescherming van het ongeboren leven veilig te stellen als er noodmaatregelen no- Met de beslissing over het PvdA/WD-voorstel is aan een zes jarige politieke discussie over abor tus voorlopig een einde gekomen. Een eigen initiatiefvoorstel van de christelijke partijen ARP en KVP werd van de agenda afgevoerd. Dit voorstel ging uit van de bescher ming van het ongeboren leven. Het leunde dicht aan tegen het nog steeds geldende strafrechtelijks, verbod op abortus. Afbreking van zwangerschap zou volgens het KVP/arp-voorstel zojn verboden, tenzij voortzetting van de zwangerschap voor de lichame- dig zijn, aldus Andriesserv lijke of geestelijke gezondheid van 'ouw een erenstige bedreiging meebrengt en bovendien deze be dreiging slechts door afbreking van de zwangerschap zóu kunnen wor den afgewend. De christen-democratische fracties vinden, dat het PvdA/WD- voorstel dat nu in de Tweede Ka- is aangenomen een "onaan vaardbare" inbreuk betekent op de plicht van de overheid het ongebo- leven te beschermen. Daarmee laar hun oordeel een van de meest fundamentele elementen 5ns rechtsbestel aangetast. Deze opvatting legt een groot ge wicht in de schaal als straks minis ter Van Agt van Justitie (een christen-democraat) met zijn hand tekening het PvdA/WD-voorstel tot wet zou moeten verheffen. Het 'an de waarheid voor Van Agt is aangebroken als ook de Eerste Kamer het voorstel aanneemt en de Baad van State, het hoogste advie- ege van de regering, er advies heeft uitgebracht. De verwachting is, dat Van Agt in de eerste maanden van volgend jaar voor de vraag komt te staan of hij wel of niet zijn handtekening zal zetten. Het PvdA/WD-voorstel komt te gemoet aan de in de laatste jaren gegroeide praktijk. Enkele tiendui zenden zwangerschappen per jaar werden afgebroken zonder dat de justitie er tegen optrad. Een specta culaire poging van de justitie om de Bloemenhove-kliniek te Heem stede waar zwangerschappen die langer dan twaalf weken hebben geduurd worden afgebroken, heeft schipbreuk geleden. Minister Van Agt heeft in verband hiermee ruim een maand nagedacht over de vraag of hij nog wel als minister van Justi tie kon aanblijven. Den Haag Kon. Schouwburg: 1 en 3 oktober, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Butley" van Simon Gray; 2 en 7 oktober, 20.15 uur, Haagse Come- die met "De bosgeest" van Anton Tsjechow; 5 oktober, 20.15 uur, Hoofdstad Operette met "Der Vogelhandler" van Carl Zeiler. Congresgebouw: 1 en 2 oktober, 20.00 uur, concert door het Residentie-Orkest; 4 en 5 oktober, 20.15 uur, Hongaarse Staatso- pera met "Die Czardasfürstin" van Emmerich Kalman. HOT-theater: 1 oktober, 20.30 uur, Haagse Comedie met "Wou tertje Pieterse" naar Multatuli; 2, 5 en 7 oktober, 20.30 uur, Haagse Comedie met "Rosencrantz en Guildenstern" van Tom Stoppard. Theater aan de haven: 1 en 2 oktober, 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "Preparadise sorry now" van Fassbinder; 7 oktober, 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "De tuin van het paradijs" van Andersen. Theater Pepijn: 1 en 5 oktober, 20.30 uur, "Heb je ons gezien", een concert van Liselore Gerritsen en Laurens van Rooyen. Rotterdam Schouwburg: 2, 3, 4 en 7 oktober, 20.15 uur, première van "Het liefdesconcilie" van Oskar Panizza door Toneelraad Rotterdam; 6 oktober 20.00 uur, Nederlandse Operastichting brengt Richard Strauss' 'Ariadne auf Naxos'. De Doelen: 1 oktober, 20.15 uur, concert Rotterdams Philharmo- nisch Orkest olv Edo de Waart; 5 en 6 oktober, 20.15 uur, Rotter dams Philhanhonisch Orkest met als soliste de pianiste Myung Whun-Chung. 12 oktober, Theatergroep FACT met "Misdaad Hofpleintheater: 1, 2, 5, 6 en 7 oktober, 20.15 uur, Seth Gaaikema met "Grepen uit het leven van de familie Willekeur". ir, de clowns Carlo en Leiden LAK-theater: 30 september, 20.15 uur, toneelgroep Baal met "Ge trommel in de nacht". Kasteel Duivenvoorde (Voorschoten): 7 oktober, 20.30 uur, optre den toneelgroep Voorschoten. Eén van de initiatiefnemers van het abortuswetsontwerp i partijgenote Nel Barendregt gefeliciteerd met het aannemen klaar om het voorbeeld van mevrouw Barendregt te volgen. TEL AVIV (ANP) - De eind vo rige week in Tel Aviv aange- houden Nederlandse Ludwina Janssen uit Breda, 23 jaar oud, heeft bij het verhoor door de Is raëlische- politie verklaard te behoren tot de rode jeugd en dat zij in de afgelopen zomer samen met twaalf andere Nederlan ders een trainingskamp in Zuid-Yemen heeft bezocht. explosieven. Na hun terugkeer in Nederland had de Bredase en haar eveneens uit Breda afkom stige 31-jarige vriend M. Nieuwburg opdracht gekregen de route Parijs-Tel Aviv-Bom- bay van Air France te verken nen ter voorbereiding van een vliegtuigkaping. N. werd in feombay aangehouden. Mejuf frouw J. legde nog meer belang rijke verklaringen af tegenover de Israëlische politie, die deze doorspeelde aan de Neder landse autoriteiten omdat dui delijk een vliegtuigkaping werd voorbereid. Gistermorgen is in een gecoördineerde politieactie op basis van de vuurwapenwet een onderzoek ingesteld in wo ningen in Amsterdam, Breda en Nieuweroord (Dr.). Het minis terie van Justitie heeft bekend gemaakt dat hier vuurwapens noch explosieven werden aan getroffen. In Breda was een drukkerij aanwezig waar pam fletten van de IRA en de Rote DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Marcel van Dam (Volkshuisves ting) heeft gisteravond binnen het kabinet geprobeerd steun te vinden voor zijn strijd tegen de Tweede Kamer over de jaarlijkse huurver hoging. WD, PvdA-er Roethofwordt door Aan extra b"aadTjn, bet Catshuis - - - namen naast Den Uyl, de ministers Lubbers, Boersma en Van Agt deel. Ook waren de drie bewindslieden van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening aanwezig: Gruijters, Schaefer en Van Dam. Eerder deze week leek Van Dam een zware nederlaag tegemoet te gaan, toen de Tweede Kamer niets bleek te voelen voor zijn plannen de jaarlijkse huurverhoging volgend jaar drie maanden uit te stellen. Het zag er vanmorgen naar uit dat de regering aan kamervoorzitter Vondeling zou vragen de stemmin gen in de Tweede Kamer over het voorstel, die vandaag in de middag zouden worden gehouden, uit te stellen. Armee Fraktion gevonden werden. Het onderzoek wordt voortgezet. Justitie wil daar over in het belang daarvan geen nadere mededelingen doen. Bij de politieactie zijn de cen trale recherche informatie dienst, de landelijke bijstands- groep terreurbestrijding en ver schillende politiekorpsen be trokken. Bij het onderzoek op het punt van hulpverlening aan terroristische acties wordt ook gebruik gemaakt van gegevens van de binnenlandse veilig heidsdienst. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie zullen op korte termijn de commissie voor de inlichtingendiensten uit de Tweede Kamer van een en ander op de hoogte stellen, aldus een mededeling van het ministerie van Justitie. Morgen zou tijdens de wekelijkse vergadering van de ministerraad dan verder over de zaak worden ge sproken. Het merendeel van de mi nisters zou er tot nu toe niet veel voor voelen de zaak op de spits te drijven door het „onaanvaardbaar" uit te spreken. Aan de andere kant meent Van Dam, dat het uitstel van de huur verhoging volgend jaar noodzake- -.y-- r— Volgens het PvdA/WD-voorstel is het verrichten van abortus door een arts toegestaan, mits aan een aantal voorwaarden is voldaan. Bij het vervullen van deze voorwaarden DEN HAAG (ANP) - De construc tie, die het nieuwe wetsontwerp op de ondernemingsraden voor het overleg in de onderneming voor stelt, stuit bij de tweede kamerfracties van KVP, AR en CHU niet op principiële tegen stand. Zij kan echter moeilijk als ADVERTENTIE Floxil zuigtabletten helpen snel, vóórdat uw keelpijn erger wordt.Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte- infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukst rips. f3.85. Uitsluitend bij drogist en apotheek. een wezenlijke verbetering worden begroet, aldus de CDA-fracties in hun schriftelijke inbreng voor de behandeling in de Kamer. Volgens de nieuwe wet is de voor vergadering van gekozen leden verzelfstandigd' tot ondernemings raad. Deze dient met de directie overleg te plegen in de zogenaamde overlegvergadering. Ook worden bevoegdheden van de onderne mingsraad uitgebreid. De drie fracties vragen zich af of de vormgeving van de OR-nieuwe-stijl geen praktische bezwaren oplevert voor een goed functioneren van het overleg. Dat het thans bestaande vooroverleg nu wordt aangeduid als ondernemingsraad, is meer een kwestie van naamgeving dan van een principiële wijziging. Volgens de christen-democraten moet men oppassen de polarisatie al te zeer in huis te halen. Wanneer het verte genwoordigend - beter gezegd be- langenbehartigend - karakter ster ker wordt benadrukt dan naar onze opvatting nodig is, zal het besef dat twee partijen met tegenstrijdige be langen aan het onderhandelen zijn eerder worden versterkt dan afge zwakt, aldus de CDA-fracties. Zij zeggen verder dat de betekenis van het stemrecht van de onder nemer naar hun mening sterk wordt overtrokken. In een onder nemingsraad van gemiddelde grootte telt die ene stem nauwelijks mee, aldus de christen democraten. De PPR-fractie vindt het wetsont werp niet meer betekenen dan een kleine verschuiving van de machtsverhoudingen in het be drijfsleven. De verbeteringen op het gebied van de bevoegdheden en van de informatieverstrekking staan tegenover een verslechtering van de wettelijk verplichte facilitei ten van de ondernemingsraad, al dus de radicalen in een commen taar. Het ontbreekt de regering volgens hen aan een totaalvisie op de be- drijfsdemocratisering. In een po ging het onverzoenlijke te verzoe nen heeft de regering een princi piële keuze ontlopen en in feite het overlegmodel als richtsnoer geko zen. Het element van belangenbe hartiging is daaraan ondergeschikt gemaakt. De uitbreiding van de bevoegdhe den van de onderneming*- aad gaat de radicalen niet ver ge: eg. De re gering heeft niet de kans gegrepen baanbrekend werk te verrichten door de grenzen te verleggen, waarbinnen werknemers in staat zijn het medebeslissingsrecht wer kelijk uit te oefenen, e rwordt over medebeslissingsrecht gesproken, maar in feite gaat het om ins' mingsrecht of vetorecht, aldus PPR-fractie. Zij heeft evenals de CDA-fractie moeite met de ingewikkelde struc tuur die wordt voorgesteld. Verder mist de PPR-fractie in het wet sontwerp ook maar enige vorm van institutionalisering van het overleg tussen de OR en haar achterban. 'Een schrijnende tegenstelling, vergeleken met de vele en zeer ge detailleerde regelingen die het con tact tussen de OR en de onderne mingsleiding dienen te waarbor gen', aldus de radicalen. ROTTERDAM - Diergaarde Blijdorp is verblijd met de geboorte van een Neval-panter. Deze geboorte mag een zeldzaamheid worden genoemd: in 1963 had in de Amerikaanse stad Dallas voor het eerst een dergelijke geboorte plaatsIn totaal zijn er nu 38 Neval-panters in dierentuinen op de wereld gekomen lijk is, omdat dan totaal huurwetten, die nog moeten wor den ingediend bij de Kamer, voor die tijd wetskracht zouden kunnen krijgen. Vertrouwen in kabinet weer toegenomen DEN HAAG (ANP) - Volgens het instituut voor publieke opinie (NI PO) is sinds half augustus het ver trouwen van de Nederlanders in het kabinet-Den Uyl en premier Den Uyl afzonderlijk duidelijk toe genomen. Van de mannen en vrouwen die medio september aan een landelijke steekproef van het instituut meededen verklaarde 31 procent veel vertrouwen in het ka binet te hebben, 49 procent weinig en 14 procent helemaal geen ver trouwen. Half augustus was de „stemverhouding" 23 procent veel vertrouwen, 49 procent weinig ver trouwen en 19 procent helemaal geen vertrouwen. Van alle ondervraagden bleek 36 procent (half augustus: 28 procent) veel vertrouwen te hebben in de minister-president. Weinig ver trouwen zei 40 procent (half augus tus 39 procent) te hebben. Achttien procent (was half augustus 23 pro cent) bleek helemaal geen vertrou wen in de premier te stellen. Kabinet stopt steun aan transacties met Z.-Afrika DEN HAAG (ANP) - Minister Dui- senberg (Financiën) zal niet langer transacties met Zuid-Afrika, waar bij risico's op middlellange termijn moeten worden gedekt, in herver zekering aanvaarden. Minister-president Den Uyl heeft dit aan de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op eerder ge stelde schriftelijke vragen van ch- fractievoorzitter Kruisinga. Het be sluit van de minister van Financiën wordt in het antwoord toegeschre ven aan de huidige door toene mende spanningen gekenmerkte situatie in Zuid-Afrika en aan de mogelijke gevolgen daarvan. Frans H. komt volgende maand voor rechter MAASTRICHT (ANP) - De behan deling van de rechtszaak tegen de 41-jarige hoofdverpleger Frans H. uit Kerkrade, die ervan verdacht wordt in de Lückerheidenkliniek verscheidene bejaarde patiënten met insuline te hebben doodgespo ten, zal op maandagmorgen 25 ok tober worden hervat. Tegen Frans H. is door de officier van Justitie, mr. J. Booster, twee maal leven slange gevangenisstraf geëist. Op 28 mei deed de Maastrichtse recht bank echter geen uitspraak. Zij be sloot tot schorsing.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7