ALPHEN NOG ZONDER GEMEENTEARTS HONDSDUK NIET RECONSTRUEREN Country-avond in Alphen aan den Rijn Gemeente vraagt nu om GGD-directeur Verhoging parkeer tarieven met 150% STREEK DONDERDAG 30 SEPTEMBER 197 Functie is al tweeënhalf jaar vacant ALPHEN AAN DEN RIJN - B en W van Alphen hebben opnieuw pogingen ondernomen om een gemeentearts aan te trekken. Recentelijk verschenen in de medische vakbla den advertenties waarin gevraagd werd om een GGD- directeur, die onder meer tot taak krijgt een plaatselijke Gemeentelijke Geneeskundige Dienst op te zetten, die eventueel zou kunnen uitgroeien tot een regionale GGD. Daarnaast zou de aan te trekken man of vrouw adviezen moeten geven over volksgezondheid- saangelegenheden en zou de arts moeten fungeren als bedrijfsarts voor het ruim 800 man sterke ge meenteapparaat. Tweede arts' In de tweeënhalf jaar dat Alphen het zonder gemeentearts heeft gesteld, hebben de gedachten over de taken die er voor de ge meentearts zijn weggelegd zich nogal gewijzigd. Was het zo dat de Alphense gemeenteraad in zijn vergadering van 28 maart 1974 nog overtuigd moest worden van het feit dat er voldoende werk was voor een full-time gemeen tearts, nu wordt al rekening ge houden met de mogelijkheid dat spoedig een tweede arts nodig zal zijn. De huidige situatie - waarin de Alphense huisartsen gezamenlijk de meest noodzakelijke bezighe den (onder meer keuringen en ongevallendienst) verrichten - is ontstaan na het overlijden van gemeentearts J.H.L. Pilon op 20 januari 1974. Daarmee viel een arts weg die zich naast zijn huis artsenpraktijk enorm heeft inge zet als gemeentearts. Hobbyisme "Je zou haast kunnen spreken van een hobbyisme", zo kenschetst burgemeester Gallas de werklust van dokter Pilon. De tweede ge meentearts, dokter P. Stehouwer heeft zich kort daarna vrijwillig teruggetrokken "om daarmee de weg vrij te maken voor een ge meentearts in vol-ambtelijke dienst". "Een gebaar dat wij in de hele ontwikkeling rond het aan trekken van een gemeentearts al leen maar als positief hebben er varen", aldus de burgemeester. Dat het tot op heden nog niet gelukt is een arts voor het "bedrijf' Alp hen te interesseren is volgens hem vooral te wijten aan het feit Vereniging van Artsen in dienst verband en het ministerie van Defensie. Daarnaast werden regelmatig ad vertenties geplaatst in de vakbla den en werd de vacature aange meld bij het Bureau Arbeids voorzieningen Academici. Groter aanbod Toch is de burgemeester niet pes simistisch gestemd. In de toe komst ziet hij zeer zeker moge lijkheden om artsen voor Alphen te interesseren. "Medewerkers van het Instituut voor Preven tieve Geneeskunde hebben mij verteld dat het aanbod van artsen over enige tijd groter zal zijn dan de mogelijkheden van plaatsing. En met name in 1977 komt weer een groot aantal artsen beschik baar". en nacht in touw is. Maar als ie mand wèl interesse heeft in het hulp bieden bij verkeersongeval len zeggen wij niet nee. Dat hangt helemaal af van de aard en instel ling van de sollicitant", duidt hij Rijnoord t Burgemeester R.M.Gallas: "Ongevallendienst even losgekoppeld dat pas afgestudeerde artsen meer belangstelling hebben voor de curatieve (genezende) dan de preventieve geneeskunde. Zij verkiezen de huisartsenpraktijk boven het wat minder geva rieerde medisch gebeuren in het bedrijfsleven. Er zijn de laatste twee jaar heel wat wegen bewandeld om artsen voor de functie van gemeentearts te interesseren, getuige onder meer de brieven aan de Geneeskundig Hoofdinspecteur voor de Volks gezondheid voor Zuid-Holland, 13 hoogleraren in de genees kunde aan de diverse universitei ten in ons land, de Landelijke Eerste keer Wat het college van B en W betreft echter komt de aanstelling van een gemeentearts (dan wel GGD-directeur, zij het nog zon der apparaat) zo spoedig moge lijk af. Mogelijk dat Het wat ge wijzigde takenpakket - "dit is de eerste keer dat we om een GGD- directeur vragen", aldus burge meester Gallas - een stap in de goede richting is. Zo ontbreekt in het lijstje van taken voor de GGD-directeur de ongevallen dienst. "Die arts heeft al zoveel omhanden dat wij dat aspect even hebben losgekoppeld. Onze gedachten gaan uit naar een func tionaris die min of meer een kan toorfunctie krijgt. Wij verwach ten van zo iemand niet dat hij dag Waar de nieuwe GGD-directeur en zijn assistente onderdak zullen vinden staat nog niet vast. "Rij noord is één van de mogelijkhe den en het kan zijn voordelen hebben, maar ik zou me er niet op willen vastleggen. Ik zou me ook kunnen voorstellen dat de ge meentearts, vanwege zijn vele contacten met de gemeentelijke diensten, wordt ondergebracht in de brandweerkazerne of op het politiebureau". Vertrouwd Over de mogelijkheid dat de Alp hense GGD zou kunnen uit groeien tot een regionale GGD zegt de burgemeester "We hel> ben die kwestie in het dagelijks bestuur van het Intergemeente lijk Overlegorgaan Rijnstreek (waarin 10 gemeenten uit de Alp hense regio zijn vertegenwoor digd) verschillende malen be sproken. Men staat er niet nega tief tegenover, maar men wil toch wel een duidelijk beeld krijgen van de financiële consequenties. Misschien is het goed dat we eerst in Alphen wat ervaring opdoen met een plaatselijke GGD en wat meer vertrouwd raken met het idee van een districts-GGD." CHRISTA VAN HEES Oplichter bemachtigde tien mille NOORDWIJK - De recherche heeft in een hotel in Noordwijk een 22-jarige Amsterdammer zonder beroep gearresteerd, die er van verdacht werd een verze keringsman uit de badplaats voor tienduizend gulden te heb ben opgelicht. De hoofdstadbewonerdie al enige tijd zwervende was, ver keerde in financiële moeilijkhe den. Hij verzocht de assuradeur om een geldlening en legde daarbij een, door hemzelf opge steld loonstrookje op tafel, op naam van een gerenommeerd grootbedrijf in Amsterdam. Het leek allemaal heel echt en aa man werd een bedrag van tien mille uitbetaald. Toen men ontdekte, dat de geld lener een vals adres had opge geven en tevens bleek, dat hij niet voorkwam in de salari sadministratie van de Amster damse onderneming, kreeg men argwaan. De vogel was inmid dels gevlogen. De oplichter, een recidivist op dit gebied, had bij zijn arrestatie nog maar een klein gedeelte van het bedrag op zak.Met de rest had hij schulden betaald. Koudekerkse raadsleden KOUDEKERK AAN DEN RIJN De rradsleden RAADS LEDEN Van der Vlugt (PCP) en Wondergem (PvdA) heb- 1 ben een initiatief voorstel ingediend om het reconstructie plan voor de Hondsdijk (tussen de Koudekerkse brug en de grns grens Leiderdorp) in te trekken. Een uitzondering wil len wij zij voor het gedeelte binnen de bebouwde kom, waarvan het oostelijke gedeelte tot aan de gereformeerde kerk al is uitgevoerd. Bovendien vragen zij de burge meester en wethouders al het mo gelijke te doen om zo spoedig mo gelijk te komen tot de aanleg 1 ALKEMADE - In een sluitende be groting voor 1977, die de twintig müjoen benadert, is de pont bij De Kaag wel het zorgekindje voor het gemeentebestuur van Alkemade. Er is al een groot bedrag uitgetrok ken om de pont te repareren, waar bij is vastgesteld dat dit vaartuig nog een jaar of vijf gebruikt kan worden voor de oversteek. Om de verbinding naar De Kaag zo opti maal mogelijk te doen zijn, zal de gemeente contact opnemen met de der om te onderzoeken of het moge- betreffende instanties zoals pro vinciale waterstaat Zuid- en Noord-Holland, het hoogheem- Pont nog steeds zorgekindje van gemeente Alkemade raadschap van Rijnland en hét be stuur van de Haarlemmermeerpol- lijk is, de route van de ringvaart te verleggen, dat een overtocht via de pont niet meer nodig is. Dit plan staat nog in de kinderschoenen, maar toch wordt met de omlegging van de Ringvaart in Alkemade re kening gehouden. De inkomsten van de gemeente worden geschat op f 19.960.436,48, zodat voor volgend jaar een slui tende begroting is gekregen over een bedrag van f33.264.60,-. Ten opzichte van de begroting voor dit jaar zijn de uitgaven met f3.578.081,- gestegen. In de eerste toelichting van de begroting wordt gesproken over een verhoging van zeven procent ten jaar. De raadsleden vrezen, dat een to tale reconstructie van de Honds- dijk geen nut maar eerder nadeel zal afwerpen voor de aanwonen- fietspad langs het buiten de be- den. De weg vervult geen overwe gende functie voor het doorgaand verkeer. Men vindt de reconstruc tie bovendien niet noodzakelijk, omdat er een betrekkelijk laag on- gevallencijfer is op dit weggedeel te. „De pas uitgevoerde verbreding van de weg (met vijfenzeventig cen timeter) is voldoende om de capaci teit aan te passen aan het gebruik door auto's van de betonmortelcen- trale die aan de Hondsdijk is geves tigd", zo schrijven de raadsleden. Voorts zeggen zij dat de kosten slechts kunnen worden gedekt door hetzij een sterke verhoging van de gemeentelijke belastingen hetzij een baatbelasting van het be drijf, dat met de reconstructie nog enigszins is gediend. „Afweging van nut en offer", aldus de raadsleden, „leidt tot de conclu sie dat van algemene reconstructie moet worden afgezien maar dat wel prioriteit moet worden toegekend aan een splitsing van fietsverkeer en autoverkeer door aanleg van een fietspad". Zij vinden het noodzake lijk, dat het gedeelte, waarin de beide bruggen zich bevinden, wordt opgeknapt om de onveilige situatie daar alsmede de overlast voor aanwonenden op te heffen. De raadsleden vrezen verder, dat als de reconstructie inderdaad zou worden uitgevoerd, de fraaie be planting voor een belangrijk deel zal verdwijnen. Bovendien heeft het provinciaal bestuur van Zuid- Holland in studie of de Hondsdijk de status tertiaire weg moet worden ontzegd waardoor de relatieve be langstelling voor het wegverkeer in het bijzonder accent krijgt. In de vergadering van 4 oktober wordt het voorstel behandeld. NOORDWIJK - De tarieven voor het parkeren op de parkeerplaatsen aan de Maarten Kruytstraat en de Hoofdstraat zijn gewijzigd. Zo is voor de meters in deze straten het dubbeltjestarief vervallen. Burgemeester en wethouders heb ben besloten voor de uur-meters (in de Maarten Kruytstraat en het Hoofdstraatgedeelte tussen de Kop en de Van Speykstraat) een tarief vast te stellen van 0,25 per half uur, en voor de twee uur-meters (in het gedeelte van de Hoofdstraat tussen de Van Speykstraat en De Punt) 0,25 per uur. Na alles wat in de Troonrede en mil joenennota gezegd is over prijzen en overheidstarieven, betekent dit een verhoging met 150%. ^©dfetoifï) °m yss® L1SSE - In het kader vai najaarsfeesten werd gisteravond een behandigheidsspel voor "stevi- jongens gespeeld. Het koekslaan op het lunaparkter rein "sloeg wel in". Burgerlijke stand merdam en M. M. C. Bakker; Ad- TROUWD: E. A. van den Bergen A. NOORDWIJKERHOUT - GE- nana H. A., dv L. T M. Kroon en E. A. M. Verlaan. GETROUWD: T. H. BOREN: Anna J., dv P. L. G. War- M. J. C. van der Voort. ONDER- Sleeboom en J. C. M. van Lent. Madna en Povel in Hot House LEIDEN - Op de jazzzolder van Hot House verschijnt morgenavond het Rob Madna/Ferdinand Povel kwar tet. Dit kwartet speelt loepzuivere jazz, sterk geënt op de Amerikaanse boppers.Rob Madna begon in 1949 bij het kwartet van Ruud Pronk. Daarna speelde o.a. met Herman Schoonderwalt, Ado Broodboom, Rita Reys en de overleden Wes- sel/Ilcken de drummer naar wie de grootste Nederlandse jazzprijs is vernoemd.Hij formeerde een eigen trio en na 1960 speelde hij veel met Piet Noordijk Benny Bailey,Char lie Mariano en Slide Hampton. In 1973 maakte hij een aantal platen met Wim Overgaauw. Het was ook in die periode dat hij een bekende Big Band leidde waarin hij zelf overigens trompet speelde. Maar deze avond is hij toch weer achter zijn favoriete insrument, de piano, te vinden. Ferdinand Povel begon zich in 1962 serieus met jazz bezig te houden, voordien was hij vooral in de klas sieke muziek geïnteresseerd Hoe snel hij daarin naam maakte, wordt geïllustreerd deor het feit dat al in 1964 de solistenprijs van het Loosd- rechts Jazzfestival kreeg toegewe zen. Hy werd o.m. solist bij Boy Edgar, Francis Boland-Kenny Clarke en Kurt Edelhagen en hij speelde een tijd samen met May- nard Ferguson. Tegenwoordig speelt hij o.a. bij de "Rhythme and Brass Combination" van Peter Herbolzheimer. KATWIJK - Op vrijdag 1 oktober geeft de organist C. J. de Wolff een concert in de Triomfatorkerk aan de Piet Heinlaan in Katwijk AAN Zee. De uitvoering, die om 20 uur begint, wordt georganiseerd door het muziekgenootschap „Pro Or- gano et Musica". De Wolff zal wer ken van Bach, Mozart en Reger ten gehore brengen. Zangeressen en vier groepen Subsidie Aspasia ALPHEN AAN DEN RIJN - Volgende week dinsdagavond wordt er in zaal Nabij in Alphen aan den Rijn een country- festival gehouden, waaraan wordt meegewerkt door twee in de Amerikaanse country-wereld zeer bekende zangeres sen en een viertal Nederlandse groepen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De gymnastiekvereniging Aspasia krijgt voor de viering van haar gou den jubileum een subsidie van vijf honderd guldenAlthans dat willen burgemeester''én wethouders. De gemeenteraad moet hierover nog zijn goedkeuring uitspreken. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het wegdek van de Lagewaard is aan vernieuwing toe. Reparatie er van is noodzakelijk voor de winter invalt. De kosten die hiermee zijn gemoeid bedragen rond de twin tigduizend gulden. Dit avondje country wordt georga niseerd door de Nieuwkoper Cor Sanne in samenwerking met Ge rard de Vries (Cowboy Gerard in countrykringen), de presentator van het radio-programma Tros Country. Voor dit radio programma zullen in Alphen op namen worden gemaakt, die vol gende week zaterdag te beluiste ren zullen zijn. Sweetheart De twee sterren van de country- avond zijn de twee Amerikaanse zangeressen, moeder en dochter, die een eeheel verschillend re pertoire ten gehore zullen bren gen. Wel begrijpelijk gezien de generatie-verschillen. Van de twee is overigens moeder Patsy Montana in de wereld van de country-muziek het bekendst. Geen wonder, ze maakte al voor de tweede wereldoorlog haar eer ste plaat (in 1935). Toch kwam de grote doorbraak en erkenning die ze in kleinere kring reeds lang genoot, pas in de jaren zeventig. Maar toen was het gelijk ook goed raak voor Patsy Montana, want haar song "I want to be a cow boy's sweetheart" was goed voor een gouden plaat ofwel meer dan één miljoen verkochte exempla ren. En dat was in de country- muziekgeschiedenis voor 't eerst dat dit een vrouw gelukte. Dochter Judy Rose is van een ander kaliber dan haar moeder. Patsy houdt het vooral op de western ballads (cowboy-liedjes, ietwat te negatief vertaald gezien de bete kenis die men er in het algemeen aan hecht). Dochter Judy, ge trouwd met een politieman uit Los Angeles, gooit het meer op de moderne country-muziek. Wat platensuccessen betreft kan ze aan haar moeder (nog) niet tip pen. maar optredens in de be roemdste clubs van Amerika staan al wel op haar conto. Colt 45 De belangrijkste Nederlandse in breng op het country-festival in Nabij zal komen van de Woer- dense groep Colt 45. Deze vier- mans formatie treedt van 10 tot en met 20 oktober op uitnodiging van de Country Music Associa tion op in het Mekka van de coun- trymuziek, Nashville. Op een groots country festival zal Colt 45 Nederland vertegen woordigen en verder zal de groep zich laten horen en zien in radio- en tv-programma's. Onbetwist hoogtepunt voor de groep, die net het Nederlandse LP- en televi siedebuut achter de rug heeft, wordt ongetwijfeld de deelname aan de televisieshow van de le gendarische Jet Atkins. Colt 45 zal niet alleen werk van de eigen LP "Live like a hobo" ten gehore brengen, maar zal ook de nodige keren in actie komen als begeleidende groep van andere country-muzikanten, die in Alp hen zuilen optreden. Dat zijn dan Herman van Keeken (eertijds een pop-idool) en zijn vrouw Angie als het duo Herman en Angie. Cowboy Gerard Ook treedt Cowboy Gerard op. De man die in het verleden nogal eens een hit scoorde, heeft nu met Teddybeer weer een bescheiden succes buiten het strikte country-wereldje Een groep die het zonder Colt 45 kan maken is de nog vrij jonge Blue River Band uit Ede, inmiddels wel gelouterd door optredens voor de country- kritische Amerikaanse militai- Nota "Carrièregang bij de politie" is veel te vaag NOORDWIJK - De afdeling Kat] wijk/Noordwijk van de christelijké politiebond heeft gisteren kritiek geuit over de onlangs verschenen departementale nota "Carrière-1 gang bij de politie". In deze nota worden onder meer het toekomstig personeelsbeleid, de functievereis- ten en de carrièremogelijkheden i voor het politiepersoneel ai orde gebracht. Uit de druk bezochte vergadering i kwam kritiek op de vaagheid de nota en de ingewikkelde, theore tische benadering van de materie. De consequenties van hetgeen i de nota gesteld wordt, vallen daar- kè door niet te overzien. Men miste mi een duidelijke uiteenzetting van de|dii bedoelingen en de gevolgen in be-bi; grijpelijke taal. De nota leverde stof voor een reeks b€ kritische vragen. Met name wilde ge men weten, welke waarde het kt B-diploma zal behouden en ookl]u werd bezwaar gemaakt tegen het m feit, dat voor bepaalde groepen po- m litieambtenaren verschillende ei- te sen worden gesteld tot toelating ze aan de politieacademie. Uit de dis cussie werd duidelijk, dat de carriè renota binnen de politiegelederen heel wat beroering en stof tot debat w zal geven. gC In de vergadering werd nog gewe- kj zen op het feit, dat de publiciteits- ig media in het algemeen weinig aan- 0r dacht schenken aan de steeds toe- Li nemende gevaren bij de uitoefe- cc ning van de politietaak. jm Naar aanleiding van artikelen in het i bondsorgaan werd opgemerkt, dat nu vakbonden, en speciaal politieor- d£ ganisaties geen uitspraken dienen j( te doen over politieke situaties in ec andere landen. Dit getuigt niet al- d( leen van arrogantie, maar het valt ve ook buiten de taak van de bonden. je Daarentegen wenste men een meer uj duidelijke standpuntbepaling ten m aanzien van problemen in het eigen land, zoals de abortus-provocatus. te In de vergadering toonde men zich h, teleurgesteld over het standpunt g( van het hoofdbestuur om ambtena- Uj ren van de waterschapspolitie niet g( als lid van de bond te accepteren, te hoewel zij voldoen aan de in de sta- tuten gestelde eisen. Deze oud- V( politieambtenaren voelen zich in -r andere bonden niet thuis en raken nu tussen de wal en het schip, merkte één van de aanwezigen op. w Bij de bestuursvergadering werden se de aftredende heren J. Hottenga enj Sl J. Vording herbenoemd. In de va- kature van de heer Plug, die zichL. niet herkiesbaar stelde, werd voor-jg, zien door de verkiezing van de heer fe J. de Gier. r£ Gemeentelijke inkomsten worden flink opgeschroefd ALKEMADE - In de begroting van( Alkemade, die de raadsleden deze week in de bus hebben gekregen, komt duidelijk naar voren dat d> gemeente de onroerend goed- belasting nodig heeft om de g< meentelijke inkomsten flink op U schroeven. Werd er dit jaar straat, riool, hoofdsom, grond- opcentenbelastingen een bedraL van 384.500 verkregen, volgendi jaar zal er circa 573.000 a; nenkomen. Daarnaast levert dej hoofdsom personele belasting enj opcenten van gebruikers in 1976 een bedrag op van 285.250, voor 1977 is dat 458.000. Verder wordt verhoogd de hondenbelasting (naar 12.000), drank- en horecabelasting 11.000) en woonforensenbelas ting (naar 97.000). Door alle ver hogingen stijgen de gemeentelijke belastingen van 1.229.750 naar 1.671.000, waarbij het geraamde bedrag van 1976 nog niot is opge nomen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4