'Stevenshofjespolder moet bebouwd worden' 'Problemen aanpakken in teamverband' Wasserij wil in woning kantoor Vestigen Persoonlijke visie van wethouder Waal: Tuinstadwijk heeft nu nieuwe aannemer ÏONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 &EN HAAG/LEIDEN - De heren 4 )e Goede, firmanten van Wasserij n)e Arend in Leiden zijn het niet 2 ens met de beslissing van B. en W. an Leiden, die een vergunning weigerden om een in de wasserij ge- Bgen bedrijfswoning als kantoor te aan gebruiken. Via een beroep op L et dagelijks bestuur van de pro- >i incie probeerden zij daarom deze U weigering ongedaan te maken, n het bedrijfspand aan de Heren- ingel bevindt zich een bedrijfswo- ting, die altijd door een der firman- en werd bewoond. Nu woont er v. en van hen, die alleenstaand is. Hij n ou willen verhuizen naar een (j veneens leeggekomen, aan het u «drijf grenzende woning, zodat de leegkomende bedrijfswoning kan- oor en archief kan worden, waar- la an De Arend grote behoefte heeft. ,os van de vraag of zij de tweede in iet geding zijnde woning aan een illeenstaande zullen kunnen ver- l luren, vinden B. en W. dat in de jJJedrijfswoning, naast de in gebruik e ijnde woonruimte, voldoende uimte overblijft, die als kantoor a can dienen. De woning in haar ge- f leel behoudt dan de woonbes- emming. De firmanten vinden dat ;een oplossing, o m. omdat de wo- ling in open verbinding staat met 0 iet bedrijf en het personeel ook ge- ltl >ruik moet maken van keuken en ei oilet in de woning. Voor GS spitste x Ie zaak zich toe op de vraag of de ledrijfswoning afzonderlijk aan lerden verhuurd zou kunnen wor- len en dat bleef een twijfelachtige taak. Het college zal binnenkort -%jn standpunt in dit geschil be- a lend maken. Max Tailleur. el treeft reizen ii 0<ian Leidenaars LEIDEN - "De bebouwing van de Stevenshofjespolder is op basis van wat we nu weten en kunnen onontkoombaar. Het betekent uiteraard ook een aantasting van het groene hart. Maar ik hoop dat het ook de laatste kan zijn, dankzij een goede fasering van de bouw en een optimaal gebruik van andere bouwmogelijkheden in de Leidse regio. Andere bouwlocaties zullen nog ingrijpender zijn voor het groene hart en nog meer problemen geven. Bijvoorbeeld (onop losbare) verkeersproblemen". Z@§tfo<g) |©©ff dl® tf®[fü .EIDEN - Veertien ajeiden krijgen op vrijdag 1 oktober jan Max Tailleur een veertien- jaagse reis naar Torremolinos aan- jeboden. De uitreiking zal plaats linden in de burgerzaal van het 3Jleidse stadhuis. De gelden voor jjeze vakantiereizen zijn bijeenge bracht door de Stichting Beter met flax, via de actie "Geef Max de fek". die onlangs in Leiden werd jehouden. De vakanties zijn be- ?njtemd voor mensen die door hun 'gezondheid of andere omstandig- 'fieden niet in staat zijn om op va kantie te gaan. LEIDEN - Haar schoonmoeder deelde haring uit aan die ene echte Leie naar: burgemeester De Gijselaar. Maar toen zij naar Amerika vertrok nam mevrouw Lena Wijling-Oudshoorn de ton op 3 oktober toen nog 3 October) van haar over. Elk jaar vierde Leiden zijn bevrijding van de Spaanse juk. Elk jaar kreeg het volk haring en wittebrood. En elk jaar was mevrouw Wijling één van de uitdeelstersAanstaande maandag staat ze voor de zestigste maal aan de ton om haring en wittebrood uit te delen. Ze is nu 85 jaar. Jong. Kwiek, klein, kordaat en welbespraaktDat moet ongeveer de kwalificatie van mevrouw Wijling zijn, voor wie haar heeft aangehoord na een mono loog van zo'n tweeëneenhalf uur. Over haar taak op 3 oktober, en veel over de Tweede Wereldoorlog. Maar om dat laatste ging het nu niet. Ze heeft in de loop van zestig jaren vele hoogwaardigheidsbekleders op 3 oktober aan haar ton gehad. Kan daarover vertellen tot in de details, die zich niet steeds voor publicatie lenen. Ze deelde haring en wittebrood uit aan Koningin Wilhelmina, Koningin Juliana en Prinses Beatrix. Aan burgemeesters, commissarissen van de koningin en aan vele "gewone" Leidenaars. Aan een Engelse dame, die prefereerde om een niet schoongemaakte haring met kop en al op te eten. Zoals ex-burgemeester burgemeester Van Willigen dat volgens een weddenschap ook zou doen. Maar mevrouw Wijling hielp hem met een servetje. Ze woonde zestig jaar in de Drie Oktoberstraatals geboren en getogen Leidse. Het accent in haar spraak is onmiskenbaar een lofzang op de lokale iKtcabulaireBurgemeester Vis krijgt maandag van haar weer haring en wittebrood. Voor de laatste maal, zegt ze. Bewoners van het Huis op de Waard, het bejaardencentrum waar ze tegenwoordig met haar dochter woontkunnen er ook op rekenen. Ze is 85 (al zegt ze wel eens"Ik ben 58het ligt aan uw eigen beleefdheid of U dat om wilt draaienen actief als voorzitter van de bewonerscommissie van het Huis op de Waard. In haar kamer bewaart ze een album met tientallen foto's. Getuigenissen in kleur en zwart-wit van zestig jaar haring en wittebrood. Deze persoonlijke visie van de Leidse wethouder voor Stadsont wikkeling Cees Waal staat in het zo juist verschenen Leidse afdelings blad van de Partij van de Arbeid. Waal gaat daarbij nader in op de vraag of er al dan niet in de Steven shofjespolder (tussen Vink en Haagsche Schouw ten westen van de Rijndijk) gebouwd moet wor den. Het streven van het Leidse college is er volgens Waal op gericht een evenwicht te bereiken tussen het aantal inwoners en het aantal ar beidsplaatsen. "Het college gaat ervan uit, dat men in beginsel niet gedwongen moet zijn de Leidse agglomeratie te verlaten omdat men daar geen woning of geen werk kan vinden. Evenmin wil het college Leiden bombarderen tot een "groeistad", en is men een tegenstander van een samensmel ting van de Leidse en de Haagse regio. Leiden heeft niet als taak te bouwen voor de Haagse overloop". Wethouder Waal betreurt dat er in de Leidse regio nog geen lichaam bestaat dat coördinerend optreedt waar het woningbouw betreft en dat er ook geen gemeenschappelijk beleid bestaat. In dat geval zou er .becijferd kunnen worden hoeveel woningen er jaarlijks gebouwd moeten worden voor de eigen be hoefte en waar. "Het is opmerke lijk", aldus de Leidse wethouder, "dat er in de discussie rond de Ste venshofjespolder het effect van de woningbouw in de randgemeenten wordt vergeten. In de Leidse regio zijn nog wel wat mogelijkheden, maar bij de meeste gebieden doen zich knelpunten voor, die het onze ker maken of in die gebieden ooit gebouwd zal kunnen worden". Volgens wethouder Waal is het de vraag of het rijk er ooit in zou berus ten wanneer Leiden de Stevenshof jespolder niet zou willen bebou wen. In dit verband wijst hij erop dat volgens de normen van de ver- stedelijkingsnota van de Gruyters de Stevenshofjespolder een zeer goede bouwlocatie is (dicht bij de stad, ook voor de fietsers, dicht bij een spoorlijn). Waal waarschuwt ervoor de invloed van rijk en provincie op dit terrein niet te onderschatten. Hij wijst erop dat buiten het Morskwartier er in Leiden geen nieuwbouw of stads- vemiewing mogelijk zal zijn voor die groepen, voor wie het college wil bouwen, zonder subsidies. Bo vendien frustreren volgens hem wettelijke regelingen het beleid van de gemeente. "Zo zijn de gren zen van de woonruimtewet veel te laag, waardoor de gemeente Leiden te weinig greep heeft op de toewij zing van vrijkomende woningen. Voorts merkt hij op dat ook bij de voorbereiding van het nieuwe streekplan voor Zuid-Holland West de Stevenshofjespolder voor wo ningbouw is gedacht. Waal acht het ook waarschijnlijk dat de provincie eerder woningbouw zal toestaan in de Stevenshofjespolder via een zgn. artikel 19-procedure (vooruit lopend op een wijziging van het be stemmingsplan - red) dan bij an dere wijzigingen van bestem mingsplannen. In zijn beschouwing komt wethou der Waal tot de conclusie dat voor de Leidse woningbehoefte jaarlijks plm 600 woningen gebouwd moe ten worden. Als alternatieven voor de Stevenshofjespolder zijn vol gens hem de terreinen van het nieuwe Academisch Ziekenhuis en de uitbreiding van Roomburg het meest interessant. "Beiden zijn hoogst onzeker en de omvang is onvoldoende om bebouwing van de Stevenshofjespolder overbodig te maken". De uitbreiding van Roomburg is naar het oordeel van Waal afhankelijk van zeer grote subsidies in verband met de dure grond. "En het is de vraag of het rijk subsidie wil geven voor Roomburg wanneer het wil dat de Stevenshof jespolder bebouwd wordt. Verder geldt dat het bestemmingsplan ge wijzigd moet worden, het gebied ook wordt geclaimd voor sport- en recreatie voorzieningen en voor de ontsluiting grote openbare werken als bruggen noodzakelijk zijn. Wethouder Waal: "De gemiddelde woningbezetting neemt nog steeds af; nu wonen in Leiden circa drie personen in eéén woning. Men verwacht dat het er in de toekomst 2lh zullen zijn. Voor de Stevenshof jespolder heeft dit consequenties. Wil men bijvoorbeeld dat deze wijk een voldoende groot draagvlak krijgt om onafhankelijk van de Voorschotense wijk Noord- Hofland te kunnen functioneren, dan moeten er 10.000 bewoners zijn. Is de bezetting per woning 2.5 dan zouden er 4.000 woningen no dig zijn", aldus wethouder Waal. YYV: meer hotels gewenst LEIDEN - "Er zijn tekenen die erop wijzen dat uitbreiding van de hotelaccommodatie te Leiden ge wenst zou zijn, echter beslist geen luxe-hotel". Dit staat in het jaarver slag van de Leidse VW. Leiden beschikt over 582 hotel bedden (waarvan Holiday Inn 355 bedden) en 30 bedden in pensions. De VW heeft de indruk dat de Leidse hotels "het niet slecht doen". Holiday Inn doet het nu re delijk goed, na een moeilijke pe riode toeom en no j Schiptol grote hotels gebouwd werden. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON VAN TONGEREN voor 'n charmant kapsel Doezastraat 13, tel. 123666 Levendaal 104, tel. 123612. LEIDEN - De Gemeentelijke Ar chiefdienst opent op maandag 11 oktober de najaarsexpositie. On derwerp vormen ditmaal de Leidse Grachten. De tentoonstelling is op werkdagen geopend tussen negen en twaalf en twee en vijf uur, op donderdagavond ook tussen half acht en half tien en op zaterdag tus sen negen en twaalf uur. Er is een catalogus verkrijgbaar. LEIDEN - De trage start van de re novatie van een complex van 208 woningen in de Tuinstadwijk is veroorzaakt door het feit dat het aannemingsbedrijf Togni uit Leid- schendam in financiële moeilijk heden raakte. Als gevolg van deze geldelijke problemen ontstonden weer moeilijkheden met de onder aannemers, zodat er te weinig per soneel beschikbaar was en materia- 58 Nieuwe psychiater Sociaal Psychiatrische Dienst in Leiden: LEIDEN - "Ik heb", zegt dr. F. Hiddema, "grote bezwaren tegen het bepalen van een indi catie vanuit een geïsoleerde po sitie. Ik ben zeer voor het wer ken in teamverband. Dat moet bij deze dienst meer gaan ge beuren. Alleen op die manier kun je werkelijk iets doen aan de veelal dieper liggende oor zaken van een probleem. Doe je dat niet, dan kom je nooit ver der dan het dempen met medi camenten. Dat gebeurt nog te veel en het is gebleken dat dat vaak niet meer dan een tijde lijke oplossing geeft". Dr. Hiddema is sinds een week in dienst bij de Sociaal Psychia trische Dienst (SPD), een on derdeel van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst (GG en GD). Hij is psychiater en heeft de afgelo pen tien jaar gewerkt in Gro ningen, waar hij het instituut voor medische psychotherapie van de grond heeft geholpen. Een instelling, die werkte in de provincies Groningen en Dren te. In Leiden is hij met veel en thousiasme ontvangen, want de SPD heeft het in de loop van zijn veertigjarig bestaan vaak en vooral de laatste jaren zonder een eigen psychiater moeten stellen. Tot voor kort leende men psychiaters van Ende geest, die beurtelings de spreekuren waarnamen. Van een continuïteit in de behande ling kon daardoor moeilijk sprake zijn. Door het aantrek ken van een eigen kracht kan nu eindelijk worden gewerkt aan een meer bevredigende opzet van de SPD. Mevr. Zwart-Feenstra, direc teur van de GGD/SPD, zegt daarover "Psychiaters zijn dun gezaaid en bovendien kunnen wij niet zoveel betalen als an dere instellingen. Veel jonge psychiaters willen in een team verband werken en dat zal er hier in het begin niet inzitten. Dat moet allemaal nog worden opgezet. Er moet een goed over leg komen tussen alle be staande instanties, er moet een gecoördineerde aanpak van de problemen komen en Hiddema kan daar een belangrijke rol in gaan spelen". Eindstation De Sociaal Psychiatrische Deinst, vroeger Voor- en Na- zorgdienst geheten, draait een 24-uursdienst en houdt zich be zig met de opvang van mensen in psycho-sociale nood. moeten Zwart omschreef het werk eens als volgt we zmoeten zien te voorkomen dat mensen in een psychiatrisch ziekenhuis ge plaatst moeten worden en als ze daar eenmaal zijn geweest, moeten we proberen een tweede opname te voorkomen". De afgelopen jaren is de SPD echter steeds meer als "eindsta tion" gaan fungeren en daar wil len Zwart en Hiddema nu iets aan gaan doen. "Het komt te vaak voor dat wij mensen krijgen die gewoon agressief zijn geworden door de vele keren dat ze al zijn door verwezen van de ene instelling naar de andere. Als ze al door Jan en Alleman "geholpen" zijn, mogen wij het nog probe ren" zeggen ze. Door Ton van Brussel Mevr. Zwart: „De ontdekking dat je te laat komt is vreselijk. Problemen met bejaarden, op het gebied van alcoholisme en druggebruik, veel jongeren bij voorbeeld in de universitaire wereld, die moeilijk contacten kunnen maken. Wij worden soms pas gewaarschuwd op momenten dat er al een al dan niet geslaagde zelfmoordpo ging is geweest. Daar moet ver andering in komen". Dr. Hiddema heeft een duide lijk beeld van de weg die hy wil bewandelen om verbeteringen aan te brengen „Ik wil eerst een inventarisatie maken van de in stanties die op dit gebied wer ken. Als ik een idee krijg van wie wat doet en welk geval waar thuis hoort, wil ik gaan probe ren een beter overleg op gang te brengen. Daarnaast is het na tuurlijk nodig dat men ook een goed beeld krijgt van wat de SPD doet. We hebben 300 men sen in de zorg en ik geloof dat er een aantal van hier niet thuis horen en dat weer anderen hier niet komen, terwijl wij ze eigen lijk zouden kunnen helpen" Voorlichting Ook de gezondheidszorgvoor lichting - die inmiddels opgang is gebracht - voor de leeftijdsca- tegoriën tot en met 6 jjar, kan de preventieve gezondheidszorg steunen, door onderwijzers te leren signalen op te vangen en die tijdig door te geven, waar door in een vroeg stadium pro blemen met kinderen kunnen worden bijgestuurd. Die voor lichting wordt binnenkort uit- gebried tot het basisonderwijs. Overeenkomstig de doelstel lingennota die de GG en Gd heeft uitgebracht, is een van de belangrijkste prioriteiten, ook van de SPD, de preventie, het voorkomen van een crisissitua tie. De opvang en het spreekuur bij de SPD gaan er in de toekomst ook anders uitzien. Dr. Hid dema is van plan niet meer al zijn cliënten individueel te blij ven behandelen, maar ook in groepsverband. „Ik denk dat voor een groot aantal gevallen de mogelijkheid van een ge sprekstherapie bestaat. Mensen met eikaars problemen con fronteren en er samen over pra ten. Ik vind het erg belangrijk dat mensen die hier komen ook weten dat het alleen maar men selijk is om het niet alleen af te kunnen. Je bent niet geboren om het allemaal maar alleen te doen. Groepstherapie heeft het voordeel dat je tegelijk met meer mensen bezig bent, waar door je meer tijd hebt en bo vendien dat je waarschijnlijk beter resultaat be- Een andere mogelijkheid om mensen op te vangen is de op richting van een crisiscentrum. In Amsterdam bestaat een der gelijke instelling, waar mensen voor maximaal twee maal vie rentwintig uur onderdak krij gen en waar de meest primaire nood wordt opgevangen. Mevr. Zwart „Ik voel wel voor een crisiscentrum, maar dan in een breder verband. Een tehuis voor daklozen en ook overdag en 's nachts. Een opvang van mensen die moeite hebben met aanpassing aan de maatschap pij" Verbaal onvermogen Pratend over de specifieke pro blemen van Leiden, zegt mevr. Zwart „Ik merk hier wel heel duidelijk een verbaal onvermo gen. Mensen kunnen moeilijk hun problemen onder woorden brengen en zijn ook geneigd om eisen te stellen. Zo van: als ik geholpen wordt, wil ik ook een beter huis en een baan". Tijdens het gesprek blijkt ook dat zowel mevr. Zwart als dr. Hiddema door collega's zijn gewaardchuwd en geadviseerd om maar niet in Leiden te gaan werken. „Hiddema: „Er is mij gevraagd, wat ik in hemelsnaam in Leiden van plan was te gaan doen. Je krijgt daar toch niets van de grond werd dan gezegd. Nu is dat voor mij eerder een Teden om toch te gaan, maar ik vind het wel opvallend. Ik ben wel benieuwd of tfat allemaal waar Psychiater Hiddema: beter overleg op gang brengen. is„. En mevr. Zwart „Toen ik directrice werd is me dat ook ontraden. Ik verzet me er sterk tegen. Ik merk natuurlijk wel dat er problemen spelen en dat we met een moeilijke bevol kingsstructuur zitten. Je ziet ook erg veel ambtenaren en tal van bestuurders met een zeer pessimistische instelling. Maar ik vind het onzin, om je daar maar bij neer te leggen. Er is in Leiden best een hoop gebeurd en er kan ook best wel wat. Kijk naar de schooladvies dienst, de jeugdgezondheids- dienst. Wij waren de eersten die een beetje aan preventie gingen denken. Ze zullen me wel een lastig mens vinden, maar ik weet dat ik dat moet zijn om iets te bereiken. Dat is altijd een kwestie van doorzetten, niet al leen in deze stad". len te laat geleverd werden. Dat is het antwoord van het college van B en W van Leiden op schrifte lijke vragen van PSP-raadslid Anne v. d. Zande. Blijkens het ant woord is een meerderheidsbelang in Togni inmiddels in handen ge komen van de heer Dijkxhoorn directeur-eigenaar van het Bouw en Aanemingsbedrijf L. Dijkx hoorn BV uit Den Haag. Een bedrijf dat al 12 jaar ervaring heeft in het an woningen, directeur Dijkxhoorn van Togni heeft het college in een gesprek meegedeeld dat alles in het werk zal worden gesteld om de ach terstand bij de renovatie in te lopen. Als dat lukt zullen, zo zeggen B en W, de aanvankelijk opgelopen ver tragingen niet tot hogere huren voor de bewoners leiden. Volgens het voor de renovatie van de woningen opgestelde schema zouden er dit jaar 48 woningen worden gerenoveerd en de twee volgende jaren elk nog eens 80. ADVERTENTIE. 2?\V.«Vy* *J c L0IS.flanel ^Q50 houthakkers shirt 43. *- LEVI'S, jeans met CQ75 rechte pijp UO.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3