Kerkorgel Leiderdorp elegant met beperking le/icfee agenda BETERE TOEKOMST VOOR KNG Kabinet wil teveel tegelijk99 LEIDSCH DAGBLAD PAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54— Giro 57,055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.QO uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500'. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 4&25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Voor prod uk tie en verkoop van het anker, waarvoor in scheepvaartkrin gen veel belangstelling bestaat, hebben anker-adviseur Klaren en de KNG exclusieve contracten gesloten. De KNG maakt naast maritieme prod uk ten als ankers, kettingen en schroefas-kokers ook bedrijfsinstallaties, hijswerktuigen en tranport- banden. Vooral de niet-maritieme sector heeft de laatste tijd met pro blemen te kampen. Dit eerste jaar betekende de prod uk tie van het anker een omzetstijging van ruim een miljoen gulden. "De situatie in dit bedrijf is nu wat gestabiliseerd, de neergaande lijn is nu een horizontale lijn geworden. Wij hebben hoede hoop dat, wanneer de conjunctuur een beetje wil meewerken, er in de toekomst weer over stijgende omzet en produktiviteit kan worden gesproken", aldus direc teur Schut van de KNG. Zwaar werk Het Flipper Delta Anker, dat een revolutie in de ankerbouw betekent, werd door anker-adviseur P. J. Klaren speciaal ontwikkeld voor bagger-werkzaamheden, zwaar werk op volle zee en de verankering van booreilanden. De bedrijfszekerheid en de "houdkracht" - het vermogen om een schip op zijn plaats te houden - zijn veel groter dan de conventionele ankers. Dit typische weikanker is geschikt voor alle grondsoorten, maar speciaal ontwikkeld voor zanderige, modderige en klei-achtige bodemstructuur. Contracten r Ontwerper P. J. Klaren met de allergrootste, vijftien ton zware versie van het Flipper Delta Anker. Dit anker maakt deel uit van een zending die het booreiland Bleu Wale, dat in de noordzee ligt, moet verankeren Abonnementsgelden- bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatischë overschtij ving geen administratie- en in cassokosten. LEIDERDORP - "We zullen moe ten streven naar een ombuiging van ons sociaal-economisch klimaat, waarbij echter zo min mogelijk slachtoffers zullen mogen vallen". Tot deze conclu sie kwam het KVP-kamerlid Van Zeil gisteravond tijdens de vergadering van de Kring- Leiden van de KVP. De heer Van Zeil kwam tot deze stelling nadat enkele "kringle den" vraagtekens hadden gezet bij het huidige regeringsbeleid op dit terrein. Hij meende ver der dat de regering in een te kort tijdsbestek te veel veranderin gen heeft willen doorvoeren op het gebied van de sociale zeker heid, waardoor nogal wat onge noegens van diverse kanten zouden zijn ontstaan. De opmerkingen aan het adres van de regering kwamen als reactie op de Miljoenennota. Bij de kringvergadering van de KVP gehouden in de Leiderdorpse Scheppingskerk stond deze cen traal. In drie aparte gespreksgroepen werd de nota behandeld, waar bij elke gespreksgroep een aan tal kernpunten voor haar reke ning nam. Zo kwamen uit de groep "buitenland, defensie en ontwikkelingshulp" vragen naar voren als "Hebben we ei genlijk wel een buitenlandse po litiek"? „Worden bepaalde rege ringsbesluiten niet genomen om de eigen achterban gerust te KVP-vergadering in Leiderdorp: stellen? en "Welke maatstaven moeten bij de buitenlandse poli tiek gehanteerd worden, gaan ideologische belangen voor za kelijke belangen"? Kamerlid mevrouw Van Heel-Kasteel van de KVP, die net als haar colle ga's Van Zeil en Hutsemaker, als een soort van klankbord fun geerde merkte het volgende op: "In de buitenlandse politiek moet gestreefd worden naar be houd van de vrede, een recht vaardige verdeling en respect voor de rechten van de mens". Overigens stelde voorzitter De Boer aan het begin van de avond Drie organisten nemen instrument in gebruik LEIDERDORP - Drie bespelingen van het herstelde Mitterreither-orgel had men nodig geacht om het tot in de finesses te leren kennen. Zo namen achtereen volgens de heren dr. Gert Oost, adviseur Willem Hülsmann (St. Joris, Amersfoort) en G. Zaalberg (de eigen organist) het schone Leiderdorpse bezit in ge bruik. Dit laatste adjectief geldt ook voluit voor het rococo-front met hek. Ik ken in de wijde omtrek geen mooier. Ook als men zich af en toe ver veelde bood dat fraaie aan zicht compensatie. En de le vende kaarsvlammetjes maakten het nóg rijker. Overzicht Alles bijéén duurde de avond drie kwartier te lang. Nadat kerkvoogdij-voorzitter Th. van Vliet met een kort woord de gebeurtenissen had inge leid, gaf de musicoloog- orgelkenner Oost een heel in teressant uitvoerig overzicht van de speel- en zingge- woonte uit de bouwtijd (ze ventiger jaren van de 18de eeuw). We hoorden het leven sverhaal van de Oostenrijker Mittelreither, die, zelf rooms-katholiek, zich in zijn werk aan de Hollands- protestantse sfeer moest aan passen. Hij vertelde ook over de register-karakters, over de scherpe stemmen om het harde langzame psalmgezang de baas te blijven, over de zachte regel-tussenspelen, die nodig waren om weer op adem te komen, over de, spe ciale registers eisende, ge liefde psalmvariaties. En nog véél meer Eerlijk Al luisterend kwam ik tot de ontdekking dat dit orgel vol komen eerlijk is. Het geeft wat er op staat, d.w.z. rococo- timbres en mogelijkheden Niet minder, maar ook niet méér. Ik meen, dat daar de vroegere heelmeesters, Loh- mann (1838) en Van Leeuwen (1942) mee ingezeten hebben. Ze gingen veranderen en ver vangen. Ten onrechte, want ze deden het karakter geweld aan. Ziel Van Vulpen en Hüsmann her stelden de schade en gaven dit unieke instrument zijn ziel terug. Maar ook de beperkin gen. De speelse rococo-stijl is er één van pastelkleuren, zonder sterke contrasten, zonder in- De Leiderdorpse organist G. Zaalberg achter „zijn" orgel. drukwekkende climaxen. En omdat de barok juist van deze beide elementen leeft, moest het orgel in Bach (twee ko raalvoorspelen) wel tekort komen. Maar in alles wat speels is en elegant (Mozart- variaties op een Tyroler-lied, een sonate van de Leidse or ganist Pool, een „Cici"- capriccio van Kerll). is de klank verheugend edel. Ook ftiga's. mits zonder obli gate climax (Ruppe) en variatie-werken (Böhm) kun nen zeer wel slagen. Willem Hülsmann gaf daarvan het bewijs. En zelfs een prealu- dium (van de moderne Duit ser Micheelsen), waarmee Zaalberg besloot, bevredigde tot op zekere hoogte. Resumerend kam ik zeggen, dat dit fraaie orgel tot elegante, echter niet tot indrukwek kende daden in staat is. De registers zijn heel fijn en in stijl geïtoneerd (fluiten, geemshoom, dulciaan), de Bourdon 16' (aan het pedaal te koppelen) klinkt wat dof. Dit geldt ook voor het volle werk. Een zeer karakteristiek orgel, eerlijk in wat het wél en niét kan. DONDERDAG 30 SEPTEMBER Wandelaars krijgen op brug ruimte Trefcentrum Een verzoek van de Leidse werk groep homofilie, of we in deze ru briek nog eens aandacht willen schenken aan het trefcentrum van de werkgroepaan de Nieuwe Rijn 20a. Daar is men op donder dag open van 21.00 tot 24.00 uur en op zondag van 20.00 tot 23.00 uur. Waarvan acte. Cake Gebak in Troef, maar dan in muzi kale vorm. In het vormingscen- trum Troef, gevestigd in het voormalige marinecomplex aan het Noor de inde in Leiden, treedt vrijdagavond de groep "Cake" op. Deze Leidse groep houdt zich ■voornamelijk met reggae bezig. Aanvang van het gebeuren is 20.00 uur, entree twee gulden. Verheugd Verheugd zijn wij, vrienden, nu blijkt dat de actie ten bate van de vernieuwing van het orgel in de Bethlehemkerk geslaagd is. Eén en ander heeft een bedrag van 3250 gulden opgebracht. Vraag Een vraag van P 75. Doet u graag aan toneel? Zo ja, waarom niet Zij die er wat voor voelen kunnen zich op woensdagavonden mel den bij de vereniging, Rem- brandtstraat 17 in LeidenEr kan ook telefonisch opgebeld worden: 123097. Opleiding Dezer dagen beginnen in Voorscho ten de ondernemerscursussen die worden gegeven door de stichting Vakopleiding voor het automobiel-, motorrijwiel- en aanverwant bedrijf. Tijdens die cursussen komt naast de vakbe kwaamheid ook handelskennis en het punt "detailhandel" aan bod. De meergenoemde stichting weet er alles van. Zij is gevestigd aan de Papelaan 85 in Voorschoten, tel. 01717-4141, toestellen 127 en 150. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdien: der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 24 sept tot 1 okt., door Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 124807: Apotheel Voorschoten, Leidseweg 66, Voor*1 schoten, tel. 01717-2525. Tevens op zaterdag tot 1 Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmi napark 8, Oegstgeest, tel. 153274. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2 (voormalig marinecomplex), tel. 130775 Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, d )e 1 en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen )e dorpstraat 36: geopend ma. van 19-2 en: Koord-studio Centrum voor intermenselijke be(re) aa" kingen. Geopend ma. t/m 'vripet Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bd nenstad. Gerecht 10. woe 17 00-18 (fr.! uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, n 10 30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, d ve 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buupec thuis Morskwartier, Topaaslaan, Ufeej Huize St. Maarten toe Opvanghuis voor crisisgevallen van iIU1 nood verkerende moeders, eventue« |C£ met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 132187. Dag en nacht bereikbaar. ui Adviesbureau Leiden en Omstreken vai tai de Nederlandse Bond van Weduwen avonds en in het weekeinde). Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voo ie1 hulpverlening aan verongelukte hon)r} den, katten, vogels e.d. in de gemeentel oi Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht b«öe retkbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel Sophiastraat 36, tel. 12632! Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 14317! (kantooruren). Spreekuren ma., di. e» wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werkï' Bureau Maatschappelijk werk, Oud^ Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.0C| uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur _E Pieterskerkgracht 11, iedere donderdag gavond van 7-8 uur. L. SOS-dienst iet Telefonische hulpdienst, telefooi?P. 071-125202. Voor allen die in moeilijkje heden verkeren. Dag en nacht bereik^2 baar, vertrouwelijk. ira la Gezinsverzorging r Stichting gezinsverzorging Leidenjté Aanvragen hulp voor bejaarden en lan&e2 durig zieken en gezinsverzorging, Mart 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdaf 9 00-10.00 uur). Tai Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwdf moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068! Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Advocaten spreekuur Weduwen en weduw naars telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen:Niemeyer! Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. WIELRENNEN - De Fransman] Bernard Hinault heeft gisteren de: tweede etappe van de wielerwed-j strijd ster der beloften gewonnen. Van den Broucke nam de leiding ii het algemeen klassement. Anker helpt Grofsmederij aan miljoen meer omzet ZOETERWOUDE - De fabricage van het Flipper Delta Anker, een spe ciaal voor zwaar aannemings- en baggerwerk op zee ontwikkeld anker, dat gisteren werd gepresenteerd na een eerste (proeftjaar geproduceerd te zijn, betekent voor de Zoeterwoudse Koninklijke Nederlandse Grofsmederij dat het bedrijf de neergaande lijn, die de omzet de laatste jaren vertoonde, heeft kunnen ombuigen. ZOETERWOUDE - -De brug op de Hoge Rijndijk over de Weipoortse- vliet krijgt aan de buitenzijde (Rijnkant) voorzieningen voor voetgangers. Dit heeft rijkswater staat de wegbeheerder, medege deeld aan het gemeentebestuur van Zoeterwoude. Het huidige gedeelte van de brug dat daarvoor bestemd 'is brengt door de geringe breedte grote gevaren met zich voor de voetgangers. In de vorige zittings periode van de raad heeft de heer Rijsdijk, die met de Lijst Nieuw Gemeentebeleid niet meer terug keerde bij de verkiezingen in 1974, zich daarvoor bijzonder ingespan- W erkloosheids- werken op rij ZOETERWOUDE - Het Zoeter woudse gemeentebestuur heeft een nieuwe lijst van werken ge maakt,die in het kader van de werk-' loosheidsbestrijding met rijkssub sidie zouden kunnnen worden uit gevoerd Bovenaan de lijst staat de riolering Watertje, Noordbuurtse- weg en Miening, waarmee een be drag van 915.600 gulden gemoeid is. Daarna volgt de riolering aan de Hoge Rijndijk (1.741.000 gulden), het maken van beschoeiing langs de Noordbuurtseweg (394.400 gul den) en de realisering van een multi-functioneel gebouw aan de Hoge Rijndijk (1.943.000 gulden). blij te zijn met het in vervulling gaan van een stille wens om met het CDA met één lijst uit te ko men. "Maar", zo zei hij, "laten we ook onze eigen partij krach tig houden om als zodanig een bijdrage te kunnen leveren aan het CDA". In een van de gespreksgroepen werd verteld dat met een verho ging van de gas- en electrici- teitskosten zeker de werkgele genheid in gevaar zou komen, iets dat met name zou gaan gelden voor de tuinbouwgebie den. Jeugdloon Het probleem van de werkgele genheid kwam wat laat aan de orde, waardoor het nogal sum mier behandeld werd. Toch vormde het een belangrijk deel van de discussies, ook al omdat het in meerdere gespreksgroe pen (die overigens later op de avond gezamenlijk verder ver gaderden) ter sprake kwam. Zo ook de jeugdwerkloosheid en het daaraan verbonden mini mum jeugdloon. Voorts werd opgemerkt dat men naar een ontkoppeling zou moeten gaan van minimum-loon en jeugd loon. Over de werkgelegenheid ten aanzien van de technische ontwikkeling was men het er unaniem over eens dat de tech niek nooit arbeidsplaatsen zou mogen onthouden. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense ophaaldienst voor grofvuil komt op 6 oktober aan het Vernè- depark. Badhuisstraat, Parkstraat, Noorthey straat, Stadwijkstraat, Sophiakade, Nieuw Voordorp- straat, Prof. Zernikelaan, Prof. Ein- steinlaan. Prof. Lorentzlaan, Prof. Eijkmanhof, Prof. Einthovenlaan, Prof. Debije, Anth. v. Leeuwen hoekkade, Lord Baden Powellweg, Kamerling Onnesplantsoen, Raad huislaan (ten oosten van Vliet- zicht). Prof. v.d. Waalslaan, Prof. van 't Hofflaan, Curielaan, Molen laan (ten oosten van de Prof. Asser- laan), Prof. Zeemanplantsoen, Ge rard Douplantsoen, Carel Fabri- tiuslaan, Anthonie van Dijcklaan, Johannes Vermeerplantsoen, Go- vert Flinckplantsoen, Rembrandt- laan, Albert Schweitzerplantsoen, Jan van Goyenplantsoen, Ferdi nand Bollaan, Jan Steenlaan, Ruysdaelhof, Van Ostadehof, Pau- lus Potterdreef, Frans Halsplant soen en Nic. Maeskade. Op 7 oktober wordt grofvuil opge haald in de wijk Noord Hofland, aan de Hofweg (tussen Voorscho- terweg en Leidseweg) en Leidse weg (tussen Voorschoterweg en Vinkweg). Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Jasper Jan, zv E. J. de Boer en M. R. v. Zeist; James Alastair, zv J. M. Thomson en S. Paradise; Da- niêlle Wilhelmina Adriana, dv W .G. Langeveld en J. H. H. Huiskamp; Chan- tal, dv H. B. Peters en M. G. v. Beek; Willem Frederik, zv W. F. v. Putten en J. W. Gerrits; Patricia, dv A. Versteeg en C. J. v. Alenburg; Jaimy Shanty Dewi, dv B. G. Kooreman en J. Wydeveld; Be njamin, zv B. J. Kraaijenoord en H. T. Veenma; Penny Nicole, dv A. Senior en J. L. Rogers. Overleden: A. P. M. J Swamenvleugel (3) v; S. Soekhoe (50) m; L. A.Schrier(69)m; F. Verhaar (80) geh. gew. m M. de Vries. Gehuwd: J. Taverne en F. Warmerdam; A. Dell'Antonia en M. T. Y. Penders; C. FrekeenC S.M.B Hagen;M.Kolken A. H Grotendort; H. W. M. Roolaart en M. I. M. Schermer Voest.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2