Schaatsapp araat -idee is van ons gestolen Lezers schrijven EERSTE PAAL RIJNLAND Mac en Maggie ook in Leiden Pieterskerk (2) Pieterskerk (3) Kleding (2) Havikshorst Rusthuis Vredesteyn in andere handen DOOS MAKREEL ALS RUIL GEWEIGERD 5? Andere omlijsting LCC-aktie (6) LCC-aktie (7) DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 VARIA PAGINA 13 Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met,de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. LEIDEN - De eerste paal voor het nieuwe kantoor van de technische dienst van Rijnland aan de Breestraat in Leiden is gister middag geslagen. Dat gebeurde vier uur later, dan oorspronkelijk in de bedoeling lagomdat de be nodigde apparatuur nog niet ge bruiksklaar was. De officiële start van de bouw werd verricht door de oudste nog zittende hoog heemraad van Rijnland, de heer H. C. R. Folmer. Het nieuwe kantoor komt op de plaats van het voormalige post kantoor, de telefooncemtrale en het pakketpostgebouwtje tussen Breestraat en Boommarkt Het vroegere belastinggebouwdal op de Monumentenlijst staat zal in de oorspronkelijke staat worden opgebouwd en deel gaan uitma ken van de nieuwe ruimte voor het hoogheemraadschap Om te voorkomen dat de omlig gende pandendie niet onderheid zijn, zullen instorten, wordt ge bruik gemaakt van een speciaal procédé, dat geen trillingen ver oorzaakt. De holle stalen buizen die gebruikt worden zijn aan de onderzijde voorzien van een me talen boortol. Met deze tol, wordt de buis als het ware de grond in gedraaid. Vervolgens wordt de buis gedeeltelijk volgestort met beton én er stukje bij beetje weer uitgetrokken. Het gebouw komt dus te rusten op betonnen kolom- Het procédé is weliswaar duurder dan de traditionele hei-methodes, maar heeft het voordeel dat de omgeving gespaard blijft. Per dag kunnen op die manier vier tot vijf palen worden geplaatst. Aangezien het nieuwe pand op 150 palen zal komen te rustenzal dit karwei ongeveer zeven weken in beslag nemen. In deze periode zal ook een begin worden ge maakt met de plaatsing van een damwand. Zodra deze damwand voltooid is zal een begin worden gemaakt met het uitgraven van het bouw terrein om ruimte te scheppen voor de parkeer- en stallingskel der onder het gebouw, de bouw van het nieuwe Rijnland-kantoor zal een kleine twee jaar in beslag nemen. De totaalkosten van het nieuwe pand werden in augustus 1974 geraamd op 29.5 miljoen gulden. Het plan zal in fasen worden uitgevoerd. LEIDEN - Mac en Maggie zijn nu ook in Leiden. Vanmiddag om vier uur is de tot het P en C-concern be horende boetiek aan de Breestraat opengegaan voor het publiek. Van avond hebben er op de hoek van de Breestraat en de Koornbrugsteeg openingsfestiviteiten plaats: de Mac en Maggie souldancers, een prijzenspel, en een disco-show met o.m. de Veronica-disc-jockey Lex Harding. De heer Stelck staat met zijn betoog met beide benen tenminste nog stevig op de grond. Als de heren Van Gulick en Hoogendoorn echt verstand van verkeerszaken heb ben, dan moeten ze met de wethou der om de tafel gaan zitten. En dan geen leuzen, maar zakelijke nuch terheid, want de oplossing is heel erg simpel. Het LCC-bestuur heeft die ondertussen gekregen. B. J. BOONSTRA, Jan Luijkenlaan 97, Leiden. In de editie van vrijdag jl. schrijft mej. E. v. Eendenburg dingen over de Pieterskerk na afloop van het daar gehouden wijkfeest. Ze wordt daarbij - zo blijkt uit nadere infor matie - gesecondeerd door de heer Hans Brons, zoon van organist Joop Brons. Brons jr. is lid van de werkgroep "monumenten" van de Adviesraad voor de binnenstad. Beide samenstellers van de inge zonden brief heffen in jeugdige overmoed de bestraffende vinger naar zowel het bestuur van de Stichting Pieterskerk als het be stuur van de wijkvereniging zulke schandalige dingen als een wijkfeest horen niet in het gebouw thuis, zeker niet, wanneer er sprake is van door wijn bezoedelde graf zerken en het bezaaid zijn van de vloer met afgekloven kippe- bouten, die de "argeloze bezoeker" van de kerk op "zondagmorgen" geen verheffende inspiratie zouden geven. De ellende is nog groter om dat de kerk voor de uitreiking van de Erasmusprijs grondig is schoongemaakt. Nu doet het geval zich voor, dat de schoonmakerij, die is voorafgegaan aan het wijk feest, niet terzake doet. Dat een "argeloze bezoeker" op zondag morgen de Pieterskerk niet meer kan betreden schijnt de brief schrijvers te zijn ontgaan. Wanneer zij toevallig met de organist de ge legenheid hebben met een van de tientallen in omloop zijnde sleutels van de kosterswoning op alle door hen gewenste tijdstippen de ker kruimte te kunnen betreden, bete kent mede de teneur van het ver haal, dat zij niet "argeloos" zijn. Een argeloze lezer heeft nu de in druk, dat de organisatoren van het wijkgebeuren onverantwoordelijk zijn opgetreden en de kerkruimte zowel hebben misbruikt als be smet. De werkelijkheid is anders. De briefschrijvers wisten dat ook toen ze hun verhaal op papier zet- Want toen ze dat deden, was de kerk door de wijkmensen schoon gemaakt. En degenen, die op dins dag en donderdag die kuising heb ben gerealiseerd, kwamen tot an dere conclusies dan de briefschrij vers. Het is een groot woord, maar de briefschrijvers hebben op zijn minst onwaarheid geschreven. De met totaal één kippe-bout "bezaai de" kerkvloer werd zaterdagmor gen nu niet bepaald schoon opgele verd toen het wijkfeest nog moest beginnen. Etiketten van jenever- flessen - restant van de receptie na afloop van de uitreiking van de Erasmusprijs - werden door de schoonmakers na het wijkfeest aangetroffen. En jenever werd op het wijkfeest niet geschonken. De natuurstenen grafzerken, die met wijp zouden zijn doordrenkt (wel eens gehoord van het feit, dat het natuursteen dat niet opneemt? (Neen, natuurlijk want dan zou de opzet van het verhaal niet worden gediend) zouden blijvend zijn aan getast. De wijkbewoners hebben de zerken schoongemaakt. Op ver zoek van de beheerster van de kerk op dinsdag en donderdag. Met ei gen emmers, eigen bezems, dwei len, wasmiddelen hebben die da mes dat gedaan. Zonder soda, want soda zou wel eens kunnen aantas ten. Maar dat staat allemaal niet in dat verhaal. Waarom niet? Omdat de sinds het wijkfeest bestaande hetze moet worden doorgevoerd? Omdat de kerk onteerd wordt door er andere dingen in te houden dan men gewend is geweest? Was die gewenning wel zo historisch ver antwoord? Neen, die gewenning is eenzijdig beladen geworden. Aantasting van die oude gewen ning schijnt erg hard aan te komen. Het is goed dat dit gebeurt. De Pie terskerk is wel een kerkgebouw, maar het is als kerk met pensioen gegaan. Daar zal men mee moeten leren leven. Het is duidelijk, dat er bepaalde regels opgesteld zullen moeten worden voor het gebruik in de toekomst. Maar in de krant ge schreven regels, als die van mej. Van Eendenburg en de heer Brons jr. getuigen van historisch onbesef. En daar zit de Leidse gemeenschap bepaald niet op te wachten. Om van de onterechte aantijgingen verder maar te zwijgen. Namens de vereniging voor de Pieters- en Academiewijk, R. J. VAN CRUIJSEN, voorzitter, J. A. F. DOOVE, waarn. secretaris. De heer E. v. Eendenburg zou voor hij schrijft er beter aan doen éérst eens te informeren naar het een en ander. Het koor van de Pieterskerk is door de WIJKBEWONERS van peuken etc. ontdaan. Er is vóór het feesteen receptie geweest.Etiketten van jeneverflessen werden door mijzelf gevonden. Op het wijkfeest werd geen sterke drank geschonken!! De bloemvoorziening (door de kos teres met afschuw bekeken, bloe men horen niet in de kerk vindt zij) mocht ter opluistering van het wijkfeest blijven. Na het bijzonder geslaagde feest mét complimenten van de politie, ze hadden geen enkele klacht bin nengekregen (U zult waarschijnlijk niet op het feest geweest zijn en heeft daardoor iets bijzonders ge mist), het was ongeveer half twaalf 's avonds na het feest dus, is op VERZOEK van het kostersecht paar niet direct de kerk schoonge maakt zoals onze eerste opzet was, ze gingen liever slapen, ook niet op zondag uiteraard, óók niet op maandag omdat het echtpaar dan een vrije dag heeft, en dus volgens AFSPRAAK dinsdag en donder dag. We hoefden niets mee te ne men, alles was aanwezig, ook een pot koffie. Die morgen bleken de beschikbare schoonmaakartikelen te bestaan uit één bezem waarvan de stok nog bevestigd moest wor den, zelfs geen stoffer en blik was aanwezig. (Hoe drie werksters met dit instrumentarium werken is een raadsel). We hebben onze eigen spullen gehaald, en uiteraard geen koffie Het feest heeft bewezen dat deze kerk multifunctioneel kan zijn, U heeft werkelijk iets gemist. Weet u dat in vroeger tijden de kerk ook multifunctioneel was? Kijkt u maar eens naar die oude schilderijen, toen waren die banken er niet (ook geen stoeltjes). Het was een plaats van ontmoeting en ook wel een vluchtplaats, zo puriteins waren ze toen beslist niet En wat is nu de reden van uw inge zonden stuk... )op verzoek?? De kerk is immers gesloten!!!) .Dat er geen koffie geschonken hoefde te worden EERST dus even informeren in het vervolg vóór U schrijft M. BOSCH-GANS SCHOONmaakster Rapenburg 87 Leiden. Met verbazing las ik in deze krant, dat de heer burgemeester aan de gemeénteraadsleden heeft ver zocht om bij het bezoek van H.M.de Koningin zich toonbaar te kleden. Uiteindelijk besluiten wethouder Tesselaar en zijn gelijkgekleurde raadsleden...een donker kostuum aan te doen. Maar als het progres sieve blok niet en bloc naar de kap per gaat is een smoking of zoiets als een vlag op een strontschuit. Neem bijvoorbeeld de tegelijk op gebroken Hooigracht-Ir. Driessenstraat-Rijnsburgerweg-Rij en Schiekade-Langestraat- Haarlemmerstraat enz. enz. Neem het geval Teekens met 30 verbon den firma's en idem zoveel perso neel. Stop zegt de gemeente (werk loosheidsbestrijding in optima forma). Als de heren met een knap kos tuum voor de dag komen zijn ze bang voor de achterban. Die zou zeggen: wie moet dat betalen? Dus als Hare Majesteit komt, laten ze dan thuis blijven en wachten totdat de heren Schaefer, Van der Lek, Roel van Duyn en Van der Louw eens langskomen. Dan zijn de pro letariërs onder elkaar, dan geeft het niet. Dr. Vis ontvangt de koningin desnoods wel met het bestuur van de 3 October Vereeniging. Dan be hoeven de Leidenaars zich tenmin ste niet te schamen. (Van redactie- wege bekort) D. Dirkse Du Rieustraat 11, LEIDEN Bewoners van de Havikshorst in de Merenwijk zitten nu al twee weken in de kou. Is het niet treurig dat zieke en oudere mensen in zulke dure woningen, waarvoor we zeer hoge stookkosten betalen, nu nog in de kou zitten? Alles is ertoe be wogen, zelfs de Geneeskundige Dienst. Maar de Protestants- Christelijke Woningbouwvereni ging staat niemand te woord. Dit probleem loopt al vanaf verleden jaar. Toen werd er gezegd: de ketels deugen niet. Waarom dan niet eer der ingegrepen? Zitten de heren van de PCW 's avonds óok met hun gezinnen in de kou? In de Haviks horst zit iedereen in de kou. Wij ei sen dan ook dat hier spoedig een einde aan komt, omdat door de be woners onherroepelijk wordt ge weigerd nog langer hoge stookkos ten te betalen. En anders worden ook de kosten verminderd, voor elke dag dat de verwarming niet brandt. Wij, bewoners van de Ha vikshorst, hopen dat de PCW hiei goede nota van wil nemen. We heb ben al honderd handtekeninger opgehaald. MEVROUW LATERVELD Havikshorst 115 Leiden door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. De bekende villa Vredesteyn aan de Hoofdstraat in Sassenheim, vroeger de woning van een rijke bollen boer en daarna een rus thuis voor bejaarden, krijgt waarschijnlijk weer andere be- Adrianus Verschoor Gehandicapten Als de provincie de subsidieaan- vrage goedkeurt wordt de villa, die nu al een maand of wat leeg staat, eigendom van de Stichting Huisvesting Gehandicapten Bol lenstreek. De stichting beschikt al over een paar andere villa's. Een in Noordwijk (Huize Dalrust) en twee in Lisse (Huize Rutsbo en Huize Salomo). JAaar deze laatste villa voldoet niet meer aan de eisen zodat men heeft moeten uitkijken naar een ander onderdak voor de gehandicapten. De keuze is gevallen op Vredesteyn waar eigenaar Andrianus Ver schoor 366.000 gulden voor heeft gevraagd ("ik weet dat het veel meer waard is maar ik wil ook weer niet het onderste uit de kan") en ook voor kan krijgen. Is het schaatsmeetapparaat dat Kees Verkerk twee da gen geleden in Noordwijk kwam bewonderen ook in derdaad het geesteskind van de Noordwijkse hande laar in vis Piet Admiraal? De voorzitter van de Rijnsburgse ijsvereniging, Henk Grimbergen, zegt van niet. Hij beweert samen met schaatsenthousiast Jan Schenkel al lange tijd geleden een soortgelijk apparaat te hebben vervaardigd. Achter het huis staan nog twee bij gebouwtjes. Eén van de twee is een bunker die tijdens de oorlogs jaren werd gebouwd. Daar wo nen nu twee mensen in maar die moeten er uit zodra de verkoop is gesloten. Want dan gaat de bun ker tegen de vlakte. Adrianus Verschoor zelf woont met zijn vrouw en een paar onge trouwde dochters in het andere bijgebouwtje, dat in de toekomst de woning gaat worden van de man die wordt belast met de lei ding over de gehandicapten. Ver schoor zelf gaat in Hillegom wo nen waar hij een groot huis heeft gekocht. De uitvinding, zo vinden dus op hun naam moeten komen niet op die van Piet Admiraal. Bunker In Vredesteyn, gebouwd omstreeks de eeuwwisseling en één van Sas-, senheims "monumenten"zullen ongeveer 25 gehandicapten uit de Bollenstreek een plaatsje krijgen. Bollenmagnaat Ik maakte gisteren nog een rond gang met hem door de villa. Hij wees me de kamer waar jaren een adelijke dame heeft gewoond en ook de halve etage die hij lange tijd heeft verhuurd aan bollen magnaat Krauvel, "de rijkste man van Sassenheim""Er heeft zich hier in dit huis enorm veel afgespeeld", vertelde hij, daar valt een boek over te schrijven. Maar wat heeft het voor nutWe moeten het verleden maar begra ven. Al neem ik wel met weemoed afscheid van Vredesteyn". Uitgedokterd Grimbergen: "Ik vermoed wel hoe Admiraal aan zijn zogenaamde uit vinding is gekomen. Omdat we sa men betrokken zijn bij het regio nale schaatsgebeuren komt hij nogal eens bij me over de vloer. In mei van dit jaar bezocht hij me ook. Op dat moment stond in de werkplaats van mijn rijwielzaak het apparaat dat Jan Schenkel en ik hadden uitgedokterd. Admiraal zag het staan, keek er naar en zei dat 'ie nog nooit zoiets gezien had. Hij was enthousiast en vroeg me of hij het ter bestudering mee naar huis mocht nemen. Dat heb ik gewei gerd. ons na mogen maken. Daar hadden we geen cent voor hoeven hebben. Maar nu zal je zien dat Admiraal het alleenrecht voor zich opeist en veel fTT'a geld. aan het apparaat gaat verdie- -•#! nen. Met onz s bestolen' rinding. We voelen Jan Schenkel (links) en Henk Grimbergen bij hun apparaat. „We konden e een doos makreel voor krijgen." Makreel Toen heeft hij me plat proberen te praten. Heeft me zelfs een doos makreel aangeboden in ruil voor dat apparaat. Maar ik bleef weige ren. Voordat 'ie wegging heeft hij het totale blok nog wel aan alle kanten bekeken". "Nu moeten we uit de krant lezen dat mijnheer met veel ophef aan kondigt dat hij een unieke uitvin ding heeft gedaan. Mooi met onze veren gaan pronken. We vinden het een misselijke streek. Admiraal hebben we altijd een beste kerel gevonden maar nu is 'ie te ver ge gaan. Op schaatstechnisch vlak wil ik nooit meer een woord met hem wisselen. Hij heeft het ontzettend grof gespeeld. Maar met ons is 'ie nog niet klaar". De boosheid van Jan Schenkel schommelt rond dezelfde opwin dingsgraad. "Kijk", zegt hij, "we zijn pure hobbyisten. Steeds zijn we in de weer om de schaatssport in het algemeen op een hoger niveau te brengen. Daarom ook hebben we zoveel vrije uurtjes.aap de ontwik keling van dit apparaat besteed. Maar nooit met de gedachte daar geld uit te slaan. Wat ons betreft had elke vereniging dit ding van Dit is nog steeds dezelfde Publiek-rubriek die U al een paar maanden hapklaar in deze krant krijgt voorgeschoteld. De omlijsting is alleen wat anders geworden. Dat went vanzelf wel weer. Slim En Grimbergen weer: "Admiraal is een slim zakenman. Als hij er gens geld in ziet hapt hij direct toe. Dat is ook zijn goed recht, maar dan moet hij het spel wel eerlijk spelen. In dit geval had hij gewoon moeten vragen of hij ons idee had mogen gebruiken. Daar had over te praten geweest. Nu komen we in het hele stuk niet voor. Alle eer houdt hij voor zich". En wat vindt Piet Admiraal van deze beschuldigingen? "Klopt niets van" zegt hij. "Lang geleden ^heb ik met Grimbergen wat vrij blijvend zitten babbelen over de vraag wat er mogelijkerwijs nog verbeterd zou kunnen worden aan de bestaande schaatsmeetappara- tuur. Toen zijn we samen op het zelfde idee gekomen en hebben%ce besloten apart van elkaar dat idee verder uit te werken. Ik heb het op mijn manier gedaan, Grimbergen op zijn". Grimbergen: "Je moet toch wel brutaal zijn om zoiets te durven beweren. Veertien dagen geleden had ik hem nog hier op bezoek. Toen vertelde hij mij ook met een dergelijk apparaat bezig te zijn. Vent Maar hij gaf wel toe dat 'ie het idee van mij gepikt had. Nu er opeens geld mee valt te verdienen weet Admiraal zich mijn naam niet r te herinneren. Als het een beetje vent was geweest had hij mij i mijn collega tenminste uitgeno digd om in Noordwijk aanwezig te zijn bij de presentatie van het appa raat aan Kees Verkerk. Maar zelfs dat is niet gebeurd. Nu is me wel duidelijk waarom niet". Even een reaktie op de aktie van het Leids City Centrum. De heren van dit actiecomité hebben zeer tot ons ongenoegen vermeld, dat de Steenstraat-aktie werd gevoerd om het verkeerde straat in te krijgen en de bus eruit. Wel, dat tekent alleen maar hoe slecht dit "actiecomité" zich heeft geïnformeerd. Het motto van onze aktie was namelijk "bus stad-uit eruit" en niet "het verkeer erin". Ten tweede maakt dit "actiecomi té" ook een andere grote vergissing, namelijk dat de aktie in de Steen straat werd gevoerd door de winke liers alleen. Nee, de aktie werd ge voerd door de winkeliers en de be woners van deze straat. Van de vier gearresteerden waren er twee be- Heeft het Leids City Centrum ook bij de bewoners van de binnenstad geïnformeerd over hun plannen, zoals de winkeliers van de Steen straat dit wel deden? Welnee, zij vinden het onnodig Verder heeft het gebruiken van de Steenstraat- aktie door het LCC de bijwerking gehad dat velen die hun handteke ning hebben gezet voor de LCC- aktie (de Steenstraat stond er im mers achter?) zich nu, na verdere informatie van ons te hebben ge had, behoorlijk genomen voelen. Wantwaardraaitdieaktienuom wel dat de Steenstraat, zowel als alle andere straten als doorgangs wegen naar de kassa's van het LCC (V&D, C&A, P&C enz.) moeten dienen. Wel, we bedanken ervoor. We zijn ervan overtuigd, dat vele winke liers van andere straten zoals de Steenstraat, Morsstraat enz. Liever hun klanten zelf houden dan te die nen als parkeerplaats of door gangsweg. Nog één opmerking over de aktie van het LCC. Verge leken bij wat zij onder aktievoeren verstaan, zijn wij toch maar echte amateurs. Want wij moesten het hebben van de eengezinsheid van onze buurt met onze aktie, terwijl het LCC er wel een reclamebureau tegenaan kan gooien. B en V Guillen, Steenstraat H en G. Molenaar, Steenstraat D. v. d. Burg, Steenstraat 22 B. en G. d. Geest, Narmstraat 3 G. Julien,Steenstraat H. M. Timp, Steenstraat R. Gransjean, Steenstraat 24 B. P. Huyboom, Steenstraat 10 mevr. M. Kervers, W. de Zwijger- laan mevr. M. v. d. Meer, Ververshof 5. Met een scherpe aanval van de he ren Van Gulick en Hoogendoorn op de actie van het LCC-bestuur in de Breestraat, waarin woorden als demagogie en monsterverbod van het groot kapitaal, wordt deze actie in een raar politiek sfeertje getrok-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23