"Als de pers nu rot schrijft heeft ze gelijli Voor service en kwaliteit METAAN - ALPHEN AJAX: VERADEMING Feyenoord: echte tobploeg bij Djurgarden Prins Bernhard gemakkelijk te vervolgen Telex 32276 Tel. 01720-74941 EKL Boys (Rijnsburg) winnaar LD-trofee HYPOTHEKEN Denkt u aan een eigen huis? Geld behoeft geen struikelblok te zijn. Een hypotheek van de ^T^)Ü-c'dsc Spaarbank maakt DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 SPORT PAGINA 19 ADVERTENTIE Boskov in de Rotterdamse kleed kamer een donderspeech. Dat leek te helpen. In de tweede helft ac teerde Feyenoord tenminste aan vankelijk wat vlotter. De ploeg maakte na dertien minuten zelfs aanspraken op een treffer. Na zeer behendig werk van Vreyssen op de rechtervleugel - zijn eerste knappe STOCKHOLM - In Stockholm weten ze nu ook dat Feye- actie overigens-kreeg Nico Jansen noord geen topclub meer is, maar dat Vujadin Boskov het aangebodemMaaïïlbonkfge^pltl moet stellen met een tobploeg. Want al wurmden de Rot- maaide hulpeloos over de bal heen, terdammers zich voor een handjevol van kou kleumende die daarop voor de voeten van Jan kijkers in de volgende ronde van het UEFA-toernooi, het b^eesTaröpdat^.nhePhaid?^ spel dat de sukkelerde Nederlandse koploper tegen het Feyenoord weinig schot zit. Het geestdriftige maar die- bijzonder talentrijke Djurgarden zonder een greintje overtuiging etaleerde, was ronduit oedroevend. spelende Feyenoord werd in de 26ste minuut nog dieper in de mi sère gedrukt. Nico Jansen wilde op het middenveld met Harrie Vos een een-twee-combinatie beginnen. De opzet mislukte. Invaller Per Lo- vfors (voor) Samuelsson) bemach tigde de bal en gaf een dieptepass op de volledig vrijstaande Haka Stenback, die daarop ongehinderd kon doorlopen en richten. Zelfs Eddie Treytel stond nu machte loos: 0-2. Onmiddellijk erna bleek de Rotter- nsie, die in Van der zwakke ausputzer tel de, wederom zo lek als een mandje. voorzet van Lövfors en krachtige kopstoot van Olsberg voorkwam Eddie Treytel met een sensationele stand. in die periode vol de kaart en Djurgarden Alleen waren de Zweden een tikje te gretig. Bij Aanvoerder Eddie Treytel, die er via enkele magnifieke reddingen voor zorgde, dat Feyenoord ten minste nog op UEFA-niveau mag verder avonturieren: "Als de pers nu rot over ons schrijft, hebben de journalisten gelijk. Het was slecht". Een nijdige Vujadin Boskov na de beschamende 2-1 nederlaag: "Wij hebben onze tegenstander onder schat en dat vind ik heel erg. Dit Feyenoord mag geen enkele tegen stander onderschatten". En daarna, hoofdschuddend: "We waren te flegmatiek, te nonchalant, voetbalden apathisch. Werkelijk, er zat totaal geen beweging in ons spel. Hopeloos". Mistroostig In de Zweedse kleedkamer schudde Sven Lindman (21 maal Zweeds international) ook mi stroostig het hoofd. Maar om an dere redenen. De 33-jarige midden velder "Als wij vanavond het geluk hadden gekend dat Feyenoord in Rotterdam tegen ons had, zaten we nu in de tweede ronde. Dit Feye noord - wat stelde de ploeg me van avond teleur - viel immers te pak ken. En tot diep in de tweede helft geloofde ik er helemaal in dat we het zouden redden. Maar ja, we kenden geen greintje geluk, nadat we er al zo vroeg eentje hadden ge maakt". Dat vroege doelpunt van Djurgar den. Het viel al na twee minuten. Na een mislukte hakbal van Nico Jan sen op het middenveld ("ik wilde Harrie Vos bereiken") kon Kjell Karlsson opvallend vlot langs de te lakonieke Michel van der Korput glippen. De Zweed haalde hard uit en zag daarna tot zijn eigen verba zing dat de bal via de voet van Van der Korput, die zich trachtte te her- Door Rob Vente stellen, met een grote boog in het nylon verdween: 1-0 en de op de kop af 1737 toeschouwers, waarbij enkele honderden scholieren die vrij entree hadden, roken een sen satie. En Djurgarden drukte door. Knullig Uitgerekend in een periode dat de damse defensie, die Boskov-brigade het initiatief leek Korput te gaan overnemen, kreeg Djurgar den een paar riante mogelijkheden Maar om de marge te vergroten. Na eer half uur onderschepte Sven Lind man een knullig passje van Theo de fraaie safe Jong en stuurde meteen de rappe Feyenoord Kjell Karlsson de diepte in. De ledig van c Zweedse spits verwerkte de magni- viel furieus fieke dieptepass naar behoren, sprintte richting Treytel, maar zag uitval profiteerde Feyenoord slim daarop zijn inzet rakelings de hem verkeerde kant van suizen. In de laatste tien minuten van het eerste bedrijf maakte uitblinker Eddie Treytel (let eens op hem, me neer Zwartkruis), nog een paar be nauwde momenten mee. Met een flitsende reactie hield hij bij een daverend schot van de levensge- r rust Nieuwe coach ijshockeyteam DEN HAAG - Hal Laycoe, een 54-jarige gerenommeerde Ca nadese coach uit het profes sionele ijshockey, zal het Ne derlands team voorbereiden op en begeleiden bij de we reldkampioenschappen in de B-poule, die van 12 t/m 21 maart a.s. in Tokio worden ge houden. Laycoe heeft als op volger van Bob Jastremski, die na een periode van vier jaar de wens te kennen gaf te rug te k ïn naar Canada een éénjarig contract getekend. Hij komt zaterdag a.s. aan en woont dan meteen in Utrecht de weds' ijd Intervam-Hijs bij Hal Layvoo kan bogen op 31 jaar ervaring in het Ameri kaanse en Canadese prof- ijshockey. Als verdediger speelde hij twee jaar bij de New York Rangers, drie jaar bij de Montreal Canadians en zes jaar bij de Boston Bruins. Daarna werd hij general ma nager en coach bij de weste lijke hockey league en trainde als zodanig New Westminster (3 jaar), Victoria (1 jaar) en Portland (9 jaar). In deze pe riode werd hij de coach met de meeste overwinningen in de geschiedenis van het Ameri kaanse en Canadese profes sionele ijshockey. Zo eindigde hij met Portland zevenmaal als eerst en tweemaal als tweede. De laatste seizoenen was Laycoe manager/coach van de Los Angeles Kings (na tional hockey league) en de Vancouver Canucks. In Ne derland zal hij zich voprlopig bezig houden met de voorbe reiding van het nationale teafri. Later zal hij zich ook gaan bemoeien met Jong Oranje. LEIDEN - Als de uitslag van het zaalvoetbaltoernooi, dat Swift/'tWinkeltje gisteravond or ganiseerde in de Groenoordhal, maatgevend is voor de krachtsver houdingen in het regionale zaal voetbal, dan staan er dit seizoen rare dingen te gebeuren. EKL Boys uit Rijnsburg ging slepen met de Leidsch Dagblad Trofee. Dat was de eerste verrassing, al behoorde dé ploeg van coach Cees Jan Kroon totde tot de outsiders. Een grotere verrassing was de uitschakeling het stuk niet voor kwam i tenslotte genoegen moest met de elfde plaats. Ook de drie an dere Leidse hoofdklassers hadden weinig succes in het door Swift/'t Winkeltje vlekkeloos georgani seerde toernooi. Swift deed het zelf de prijs nog goed met een derde plaats, maar De Tegelhandel en LDWS moesten ook met bescheiden note ringen genoegen nemen. Mer kwaardig was ook de magere rol, die beide Noordwijkse vertegen woordigers Rolly Golf/'t Stippie en Vleespaleis speelden. Al met al: als de resultaten maatgevend zijn, dan staat er een zeer merkwaardige hoofdklassecompetitie voor de deur. Het fris voetballende ploegje van EKL pakte dus de door het Leidsch Dagblad beschikbaar ge stelde eerste prijs, door middel van een 3-1 overwinning op de tweede finalist. Glasbergen de Best. Het pas vijf maanden oude team is een aantrekkelijke mixture van erva ring (Thijs Balkhoven, Gys Collé) en jong talent (André Pracht, John Verschoor) en is uiteraard de groot ste kanshebber in de derde klasse C, waarin het team van start moet gaan. De overwinning van EKL op Glasbergen de Best in de finale was voornamelijk het werk vam John Verschoor, die eerst handig 1-0 langs doelman Sam de Mooy tikte en later op onnavolgbare wijze voor 2-1 zorgde. André Pracht dikte de overwinning even later nog wat Manchester-doelman Stepney plukt de bal van de voeten van Arnesen. Protest van Norton niet ontvankelijk NEW YORK - De manager van Ken Norton heeft gisteren bij de boks- commissie van de staat New York protest aangetekend tegen de uit slag van de partij om het wereld kampioenschap zwaargewicht en een onderzoek gevraagd. De pun- tenoverwinning van Ali wordt daarbij "schandalig" genoemd. In een persconferentie verklaarde Norton weinig illusies te hebben met betrekking tot het effect van het protest. "Ik weet dat ik de titel in de ring had moeten veroveren, maar ik vind wel dat ik een revan che verdiend heb", zo zei hij. De bokscommissie van de staat New York verklaarde het protest niet ontvankelijk In een communi que stond onder meen "Men kan protesteren zoveel men wil. Het zal de beslissing van juryleden en de arbiter echter niet kunnen wijzi gen" Volgens een decreet van het opperste gerechtshof van de staat New York uit 1952 kunnen uitslui tend de juryleden en de scheids rechter de afloop van een bokspar- tij bepalen. 61.000 uitzinnigen op Old Trafford nooit voorgeschoteld. Een onrustig begin, waarin werd afgewacht, kreeg een periode tot gevolg het feit dat de Stockholmse de paal equipe zich nog amper bekom merde om de eigen defensie. Het inleidende werk tot het "verlos sende doelpunt" werd verricht door Wim Jansen, die zonder meer Feyenoords sterkste veldspeler was. Na een dieptepass van nuttige Jansen op onstuimige Jansen (Nico dus) ontstond een hevige kortslui- MANCHESTER - Er is nog hoop voor het Nederlandse voetbal. Tomislav Ivic prees de spelers van Ajax, zoals ze <je Amsterdammers zelfverzekerd gisteren stuk voor stuk van zich afbeten. meehielpen om een posi- Niettemin werd de Britse belege- tieve hiidraPe te leveren aan r,ng n,et zonder ^eluk doorstaan, tieve Dijarage te leveren aan want een kopbal van McCreeley het adembenemende voet- stuiterde balgevecht tegen Manches- het doel ter United. En Ivic wees er gelijktijdig op dat een elftal in opbouw de bereidheid op moet kunnen brengen om het resultaat van het mo ment op te offeren aan de show met in het achterhoofd centimeters naast Schrijvers en een knalhard schot van Lou Macari suisde op de paal. Na die flirt met het geluk, leek Ajax orde op zaken te stellen, nam de Engelse agressie af al naar gelang Geels en Ling zich aan het front in vloeiende combina ties vonden. Met name Ling stoeide met zijn tegenstander Houston, die niets anders kon doen dan zich aan i het tweede bedrijf met geel werd be straft voor al zijn zonden. De Am sterdamse acties werden echter door doelman Alex Stepney verij- Manchester United'. En d<dd. zoals de geroutineerde laatste echter in de steek, zoals anderzijds precisie te wensen overliet. Ook toen Lings hoekschop de bal op het hoofd van Hulshoff brachten Geels de bal met het lichaam over de lijn zou duwen. Want uitgerekend op die plek stond Alex Stepney. Strompelend bereikte Manchester United onder de beuk die Ajax gre tig hanteerde het eind als c de gedachte aan de toe- de Hagenaar vergrijpen komst. Ajax ligt er uit. De ploeg verloor in een van de moedigst gespeelde wedstrijden sinds Stefan Kovacs met 2-0 vj op een paar spelers na - leek Er is nog hoop voor het Neder landse voetbal. Ivic en Ajax hebben aangetoond dat het initiatief om te durven verliezen nog niet helemaal behoeft te zijn uitgestorven. In een wedstrijd als Manchester United- Ajax waren de Engelsen de win naar van dit moment. De winst van Ajax is dat de stap naar een moedi ger soort voetbal werd gezet. Een voetbal dat door het publiek hoge lijk zal worden gewaardeerd. Tenzij Ivic in de competitie opnieuw voor de behoudende toer kiest. Barry v. Haarlem (AV Holland) in landenploeg LEIDEN - Opnieuw is een Leidse jeugdatlete gekozen in een natio nale ploeg. Was het vorige week Jose van Sonsbeek van AV Holland die in de Nederlandse jeugdploeg (14,15 jaar) stond opgesteld voorde interland tegen een afvaardiging van het Westduitse Westfalen, het komende weekeinde is het de beurt aan Barry van Haarlem, eveneens van AV Holland. Zij is gekozen in de Nederlandse jeugdploeg (16, 17 jaar) die op de kunststofbaan van het Arnhemse Papendal uitkomt tegen een vertegenwoordigend team van het Westduitse Nordr- hein. Barry van Haarlem zal uitko men op de individuele 100 meter. vaarlijke Haka Stenback de Zwe- ting tussen centrale verdediger den echter sprongen af Samuelsson toonde vlak niet genoeg zelfbeheersing. Eddie Treytel "Wordt het dan 2-0 dan loop je alle kans dat we er uit vliegen". In de rust hield Vujadin vreugde- Tommy Davidson en keeper Alke de vrijstaande spits by. Ze liepen elkaar van de sokken. Nico Jansen kon daarop gemakke lijk bewijzen dat Vujadin Boskov toch gelijk had toen hij beweerde dat Feyenoord in elke uitwedstrijd goed is voor een doelpunt 2-1. In zaalvoetbaltoernooi Swift/ t Winkeltje i op zijn beurt het geluk vond op ■te tillen aan het feit dat ziJn Pad toen Lin® zich bluffend er dit seizoen geen Europa- langs Houston draaide en de En- Cupvoetbal meer zal worden ge- gelse lat de achterwaartse kopstoot speeld. Ivic niet, die opgewekt van Geels succes onthieliL Een in- complimenten van Tommv Do- zet van Erkens bracht de Engelsen cherty in ontvangst nam. Jaap van vervolgens ook al geen averu toe. Praag niet, die als maar uitriep dat Niettemin leek een Ajax-doelpunt voetbal zo verrekte mooi kan zijn. *n de lucht te hangen. Totdat de re- Ajax ligt er uit, voor hetzelfde geld delijk door Gluic bedwongen had Manchester United de verliezer linksbuiten Hill een ongevaarlijk kunnen zijn. Ajax gaf een wedstrijd schot losliet dat een roemloos einde uit handen als gevolg van een onge- in de handen van Schrijvers leek in lukkig moment van Piet Schrijvers te houden. Helaas. Schrijvers liet die de ploeg ogenschijnlijk onder de bal los. Even maar, net genoeg controle had. VDrdioncto voor Lou Macari om de dans der V eraienste duizenden in te leiden: l-0.Hetpleit Dat laatste was onder meer ver- voor dit .Ajax dat de ploeg die ge- dienste van trainer Ivic, die het had lijke stand niet met negatief voetbal aangedurfd om het in veler ogen heeft willen vasthouden. Integen- voor het grote werk te weke talent deel, Ajax koos in het tweede be- Tsjeu la Ling op te roepen. Ivic be- drijf definitief voor de aanval. Hield Hoogleraar strafrecht Hulsman: aan, na een schot van Hen v. d. Tuyn dat De Mooy niet goed onder controle wist te krijgen. John Ma- nuputty scoorde in deze Rijns- burgse broedermoord het enige tegendoelpunt voor Glasbergen de Best, na een gladde combinatie met Anne Ouwersloot. Swift/'t Win keltje behaalde een verdienstelijke derde plaats. In de strijd om de derde en vierde prijs ging Swift na strafschoppen langs De Taverne, ook al een nieuw gevormd team met Ton Kamphuas Leids kampioen Zwaanvogels, (Telstar), Hans v. d. Starp (ex-Swift) en verder spelers uit de selectie van Lugdunum. Ook dit team moet in de derde klasse beginnen. V. d. Plas BMW legde door een zege op Cleyn Duin (3-1) beslag op de vijfde Rolly Golf/'tStippie kreeg de meest sportieve ploeg; Glasbergen de Best mocht de schotvaardigheidsprijs in ont vangst nemen. John Verschoor werd uitgeroepen tot de beste spe- met die moedige keus dat de beierende doodsklokken die som migen al ten aanzien van het be taalde voetbal in de oren klinken tot zwijgen kunnen worden ge bracht. Ajax werkte onder meer dankzij een bij vlagen ongrijpbare Tsjeu la Ling een wervelende voet balshow af. Anders dan in de hoog tijdagen van Johan Cruijff, minder dominerend. Ajax was voor Man chester United een gelijkwaardige opponent, die nooit in zijn schulp kroop, zoveel tegenwicht in de schaal legde, dat de wedstrijd tot iets moois uitgroeide. Ajax verloor die wedstrijd. Dat wel. Maar met ere. Ajax, dit Ajax, verkocht het Nederlandse voetbal over de gren zen op een manier die Ajax, gezien de rijke historie, waardig is. Het positieve van Ajax' van Man chester United verloren Europa- Cupwedstrijd is, dat het bewijs werd geleverd dat er toch nog talent is onder de zon. Niet alleen Ling was daarvan het voorbeeld, maar ook de wijze waarop een speler als Notten tot uitblinker uitgroeide. Verdedigend voetbal heeft Aiax de Notten beschikbaar om zich gaten te storten, waarna de belo ning leek te komen. Ling gaf een pass "over de hele", die de bal ech ter niet bij Arnesen bracht maar bij Nicholl. Diens mistrap leverde de Deen alsnog de kans op die de wed strijd had kunnen beslissen. In plaats van de bal simpel langs Stepnev te schuiven, schoot Arne sen tegen de Brit op, waarnmee Ajax allermooiste kans was verke ken. Daarna wuifde de voortreffe lijke Franse fluitist Konrath een Engelse strafschop weg, toen Gluic de benen van Hill speelde. En werd Ajax uiteindelijk toch geveld. Uit ROTTERDAM (ANP) - "Mijn hoofdpunt in deze zaak is, dat je niet moet verhullen, dat je wel de gelijk zou kunnen vervolgen en dan moet je niet doen alsof het zo ont zettend moeilijk zou zijn zo'n ver volging tot een goed einde te bren gen". Dit zegt prof. mr. L. H. C. Hulsman, hoogleraar strafrecht aan de Erasmus universiteit in Rotter dam, in het universiteitsblad Quod Novum in een commentaar op de affaire-Bernhard. ties v te voorschijn tegen zijn inzet was geen enkel kruid gewassen: 2-0. Op dat moment restten Ajax nog 25 minuten om iets terug te doen. Hulshoff verhuisde naar de front lijn, Ivic verwisselde Arnesen voor Geert Meijer. Het spektakelstuk be leefde opnieuw een hoogtepunt, toen Ajax massaal pressievoetbal ging spelen. Het geluk liet Ajax ADVERTENTIE 't u mogelijK^riUis óók voor u een hypotheek, aangepast aan uw inkomsten. Deskundig advies van de LEIDSE SPAARBANK Hulsman, die niet eerder zijn me ning wilde geven dan nadat hij de stukken grondig had doorgeno- BMH! v.w.v men, is tot de conclusie gekomen de onoverzichtelijke situa- da* prins Bernhard heel goed ver- Schrijvers kwam Mcllolroy volgd had kunnen worden wegens oplichting van de firma Lockheed. Dat dit niet gebeurd is, zal volgens de hoogleraar vergaande gevolgen hebben voor de rechtsongelijkheid in ons land. Prof. Hulsman wijst erop, dat de regering de verdenkingen ten aan zien van de Prins heeft gekoppeld aan de artikelen in het wetboek van strafrecht, die gaan over het aan nemen van steekpenningen het- geen een ambtsmisdrijf is. Vanuit deze koppeling is het ook naar de mening van Hulsman twijfelachtig of een strafprocedure tot een ver oordeling zou leiden. Hij vindt het echter veel meer voor de hand lig gen de Prins te verdenken van het misdrijf oplichting. Dit op basis van de twee brieven, die prins Be rnhard in 1974 aan Lockheed stuurde en waarin hij aandrong op het ontvangen van commissie. Wil er van oplichting in de zin van artikel 326 wetboek van strafrecht sprake zijn, dan moeter in de eerste plaats een „oogmerk van weder rechtelijke bevoordeling" in het geding zijn. In deze zaak is dat het geval, aldus Hulsman, gezien de positie van de Prins in Nederland en het feit, dat de levering van de Orions in het kader van een "rege ring naar regering"-contract plaats zou hebben. "Het doet er niet toe ten gunste van wie de bevoordeling strekt Of het nu om geld ging voor het Wereldnatuurfonds of voor de Prins zelf', aldus Hulsman. Vervolgens heeft de wet het over "iemand anders bewegen tot afgifte van enig goed of het aannemen van een schuld". Blijkens de verklarin gen was dit, zo meent de Rotter damse hoogleraar, de-opzet van de Prins. "En in die opzet is hij ge slaagd. Lockheed voelde zich on der druk gezet, waarna ze welis waar niet de volle vier miljoen heb ben toegezegd, maar wel een mil joen". Tenslotte bekijkt de wet welke oplichtingsmiddelen ge bruikt zijn. Een daarvan is het zg. samenweefsel van verdichtsels Volgens Hulsman kan er al sprake zijn van een „samenweefsel" als het gaat om meer dan een leugen, wan neer de onwaarheden onderling zijn verbonden. In de brieven van de Prins staan meerdere leugens. Hij heeft gezegd dat de Orion weer in de markt was, dankzij werk van hem, gebaseerd op zijn oude vriendschap voor Lockheed. Uit de overige verkla ringen in het rapport-Donner blijkt dat de gunstige kansen voor de Orion niet toe te schrijven waren aan prins Bernhard en uit diens ei gen verklaringen blijkt dat hij (voorzover hij de Orion heeft ge pusht) dit deed op grond van zijn positieve oordeel over dat toestel en niet op grond van zijn vriend schap. Een derde leugen is zijn ver klaring in de tweede brief van 1974 hij distantieert zich thans geheel van het project. Uit de verklaring blijkt het tegendeel: de Prins schreef dat uitsluitend om pressie uit te oefenen op Lockheed, aldus Hulsman. De hoogleraar vindt het mer kwaardig dat behalve hijzelf nie mand op het idee is gekomen dat de Prins op eigen initiatief heeft ge probeerd de vliegtuigfabrikant op te lichten. „We spreken maar al te gemakkelijk over de boze multina tionals, die proberen mensen bin nen de staatsorganisatie in verlei ding te brengen. Zo is de zaak ook in de Tweede Kamer voorgesteld. Dat hangt wellicht samen met het feit, dat men een Prins zich beter voor kan stellen als pleger van een ambtsmisdrijf dat van een com- muun misdrijf als oplichting".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19