AERO Machtige Renault 20 TL Verrassende Golf Diesel Kadett met „alles d'rop en d'ran" Honda-dealers „op safari" AUTO Men kan in de wintersportgebieden sneeuwkettingen huren. Ze ker, dat kan. Maar het kan ook, dat het niet kan. In 't seizoen is de voorraad niet onbeperkt. Dan wordt er neen verkocht Dan maar meenemen. Maar veel Nederlanders vergeten dat gewoon. Ze zijn er niet aan gewend. Of ze hebben moeilijkheden met omleggen. Maar zonder rijden kan levensgevaarlijk zijn. Maar wanneer moet mer. ze nu precies omdoen? Een probleempje, dat niet zo zwaar telt als men de nieuwe Sintac 2000 bezit. Volgens de fabrikant kan deze kunststof sneeuwketting gemakkelijk worden omgelegd en wor den afgenomen. En in tegenstelling tot de metalen sneeuwkettin gen kart met de Sintac 2000 ook probleemloos over een droge schone weg worden gereden. Zonder dat de rii-eigenschappen van de auto worden aangetast of dat het wegdek wordt beschadigd. En de ketting zou ook niet abonormaal slijten als men niet harder dan 50 km per uur rijdt. Men kan tot 90 km gaan, maar dan is die ketting vrij snel naar de knoppen. De kunststofketting heeft volgens de fabrikant vrij veel voordelen: minder lawaai, kan niet roesten, is zelfreinigend, geeft geen canvasbreuken en hoeft na ingebruikne ming ook niet opnieuw te worden gesteld. De prijzen variëren van 230 tot 305 gulden per stel. Minder lawaai met kunststof sneeuwketting Het merkwaardigste aan de Opel Kadett Aero vonden wij de prijs. Mijn hemel: 21.640 gulden voor een Kadett. Want hoe men het ook vouwt en plooit, het is en blijft ook een Kadett. Inderdaad, een bijzondere. Een soort cabriolet. Men kan een stuk van het dak heel simpeltjes met enkele handgrepen boven in de kofferbak wegstoppen. Zonder dat veel van de bagage ruimte verloren gaat. En het achterstuk van de bovenkant 'kan men al even gemakkelijk jiaar achteren klappen. Een kind kan deze was doen. En dan is er een fraai kunstleren hoesje om over die neergeklapte ach terkant te doen. Dus zit men midden in de frisse lucht. Bepaald geen aanlokkelijke ge dachte onder bepaalde weers omstandigheden van de laatste dagen. Maar als we even verder terug denken komen we in de warme zomermaanden terecht. En als we met vakantie naar het zuiden trekken kan zo'n open karretje ook vele aantrekke lijkheden hebben. Maar we vinden wel, dat de ko per er heel stevig voor moet be talen. Zeker, hij krijgt een Ka dett met alles d'rop en d'ran. Een 1200 S motor van 60 DIN- pk, en alle luxueuze snufjes, die men voor de Kadett maar heeft kunnen bedenken. Tot speciale bekleding voor stoelen, deur panelen en vloer toe. Verder een vierspaaks stuurwiel, een toe- renteller en een compleet uitge ruste rallyconsole. Maar dat alles doet de wagen natuurlijk geen andere rij- eigenschappen toekomen. Het was, is en zal een Kadett blijven, waarin vele duizenden vele ge lukkige uren hebben doorge bracht, maar die vooral door zijn stugge starre achteras een uitermate levendig karretje blijft. Wel een, die kan lezen en schrij ven, om het zo eens te zeggen. Die bepaald niet duur is in het verbruik (zo om en nabij de èèn op twaalf), die met zo'n 60 pk- motor stevig snel uit de voeten kan en die bij wijze van spreken niet kapot is te krijgen. Maar als men zo'n kunststof ruitje achterop heeft als in de AERO moet men er wel reke ning mee houden dat door de knikken daarin het verkeers beeld wel eens wordt verte kend. En dat men geen achter ruitverwarming kan krijgen. Maar de sportievelingen, die zo'n Aero gaan kopen, zal dat waarschijnlijk geen zorg zijn. Ze zoeken een exclusief kar retje. En dat is het beslist. Al was het alleen maar door zijn prijs. Volkswagen komt volgende maand met een verrassende Golf-diesel op de markt. Verrassend door zijn aan schaffingsprijs; de goedkoop ste van de negen uitvoeringen' kost f 13.560, inclusief btw. Verrassend door zijn laag verbruik: tijdens de introductie in Stockholm kwamen de auto journalisten tot een gemiddeld verbruik van 1 op 17. Verrassend door zijn presta ties: nauwelijks minder dan de Golf met benzinemotor, alleen wat minder acceleratie. Verrassend door zijn geluids volume: na een half uurtje met een goed warme motor is het nauwelijks te merken, dat men in een diesel rijdt. Dieselmotoren werden tot op heden (op een enkele uitzonder ing na) vooral toegepast in grote en dure personenauto's. Deze automobielen worden dankzij de dieselmotoren bij een hoog jaarkilometrage zuiniger in ge bruik dan hun benzineversies, maar leveren tegelijkertijd la gere prestaties. Door hun hoge aanschaffingsprijs blijven de kosten per kilometer dan toch nog aan de hoge kant. Bij de Golf is dat niet het geval. Mede doordat men door zijn compleet andere concept de ci linderinhoud heeft moeten ver groten: 1,1 liter bij de benzine motor tegen 1,5 liter bij de die sel. Maar dat heeft wel tot ge volg, dat beide versies een maximum vermogen hebben van 50 pk. Dat ze beide een kruissnelheid van 140 kilome ter per uur hebben en dat de ac celeratie wel iets, maar niet veel minder is. Natuurlijk moet er in ons land voor een diesel hogere wegen belasting worden betaald. Tweeëneenkwart maal zoveel zelfs. Maar Volkswagen heeft voor ons uitgerekend, dat men door het lage verbruik al bij zo'n 20.000 kilometer per jaar quitte speelt. En rijdt men meer dan is er winst te behalen. Het besluit om deze kleine die selmotor te gaan bouwen heeft VW al tijdens de oliecrisis in be gin 1974 genomen. Toen voor zag men in Wolfsburg, dat de prijzen van de ruwe olie in de toekomst zouden blijven stij gen. Bezuiniging was toen het modewoord. Dat moge al iets zijn vervaagd, het blijft gebo den rustig om te springen met onze brandstoffen. Zuinigheid, zo zegt Volkswagen is niet het enige voordeel, dat de diesel motor heeft te bieden. Hij is te vens erg milieuvriendelijk. En wat dat betreft anticipeert VW op de eisen, die ongetwijfeld in de toekomst zullen worden ge steld. Des te duurder de extra maatregelen tot reiniging van de uitlaatgassen van de benzi nemotoren zullen worden des te kleiner zal het verschil worden met de in principe nu nog ho gere produktiekosten van de dieselmotor. Dat dit evenwicht nog niet is bereikt komt mede door de ra tionele constructie van deze dieselmotor, die men bijvoor beeld nooit over zijn toeren zal kunnen jagen. Want wanneer de grens is bereikt zorgt de inspui ting voor een "tot hier en niet verder". Tenslotte de start. Het wachten, dat bij de meeste diesels hoort, is verleden tijd. Een eenvoudig voorgloeisysteem maakt het starten probleemloos. Gewoon starten en na een minuutje de knop indrukken. Dat is alles. feestelijk te geven aan dit record van meer dan vijf miljoen exempla ren - een beperkt aantal 2 CV's ge maakt in een speciale uitvoering. De zogenaamde 2 CV-Spot. De belangrijkste kenmerken: kleur oranje-wit op de flanken een oranje band, waarin met witte letters: SPOT twee voorstoelen, bekleed met oranje stof zonnedakje oranje-wit gestreept portierbekleding van hetzelfde laken een pak motor: 2 CV 4 'In Nederland wordt een 350-tal van deze speciale eendjes verkocht. Men zal er f 7.895 voor moeten neer tellen. Citroën begon in 1948 met de pro- duktie van het lelijke eendje. Nu zijn er meer dan vijf miljoen ge maakt. En nog is het 2 CV-tijdperk niet voorbij. Integendeel. Vorigjaar werden er nog altijd 288.000 eend jes in elkaar gezet. En ook nu verla ten nog elke dag meer dan duizend exemplaren de fabriek. Citroën Parijs heeft - om toch iets Vierendertig felgeel gekleurde Honda's Civic vertrokken enige tijd gele den achter elkaar uit Breda. Een groep Nederlandse Honda dealers ging met de wagens naar Tunesië. Via Antwerpen, Parijs en Marseille reden zij naar Tunis. In midden- Tunesië werden diverse bezienswaardigheden bezocht. Daarna voerde de tocht langs de Sahara en door de onherbergzame Tunesische steppen. Het eindpunt was het eiland Djerba, vanwaar naar Amsterdam werd teruggevlogen. En daar stonden toen andere Honda-dealers, die de tocht in omgekeerde richting gingen maken. De 34 Civics zijn gisteren in Breda teruggekeerd. De Hondadealers hadden hun Afrika-safari voltooid. De Vauxhall Chevette zal vol gende maand ook als combinatie wagen leverbaar worden. Bij weggeklapte achterbank heeft deze Chevette Estate een laadvloer van 159 bij 127 centimeter. De grote achterklep met elektrisch ver warmde ruit biedt gemakkelijk toegang tot de lage met pvc beklede laadvloer. De Estate heeft dezelfde krachtbron als de sedan modellen vier cylinder 1256 cc) en dezelfde buitenafmetin gen: lengte 420 cm en breedte 160 Evenals de andere Chevettes is de Estate o.m. uitgerust met radiaal- bandenschijf remmen voor, rembe- krach tigin gremkrachtverdeler oprolgordelselektrische ruiten sproeier en tapijt op de vloer. Het nieuwe autoseizoen (1977) is deze maand begonnen. Een goede aanleiding voor de meeste fabrikanten om de gestegen kos ten in de prijzen tot uitdrukking te brengen. Met als doekje voor financiële bloeden hier en daar een wijziging in het model of een extraatje toegevoegd. We hebben van die detailveranderingen kortgeleden een bloemlezing ge geven. De Renault 20 zat er toen nog niet bij. De bijzonderheden had het Amsterdamse hoofdkwartier nog in portefeuille. Maar nu weten we, dat de eigenaars van de toe komstige Renaults 20 zich ook bezitters kunnen noemen van een mistachterlamp, een hand greep voor de passagier, een op- bergvak aan het portier bij de be stuurder, een vloertapijtje achte rin en een tankdop achter een scharnierende klep. Bovendien kan hij bogen op een vergroot ruitewisseroppervlak, een verbeterde constructie van de middenarmsteun van de ach terbank en niet te vergeten betere portierhandgrepen, zodat men nu met beide handen de deur kan openen. Het is maar dat men het weet. Het zijn natuurlijk maar details. Kleinigheden, die alleen de schoonheidsfoutjes van het alle makkelijk te besturen, goed te hanteren, best te schakelen, enfin het zit allemaal erg fijn in elkaar. Men moet natuurlijk wel wat nauwkeuriger schakelen dan met de dertig. De sterkere krachtbron in die wagen had nu eenmaal minder moeite met het gewicht van een dikke duizend kilo dan de motor van 1647 cc (90 pk bij 5750 toeren), die onder de kap van de twintig schuil gaan. Die heeft een wat nauwkeuriger bespeling nodig om tot een goed rendement te komen. In de lagere versnel lingen moet men goed doordu wen om de pit eruit te kunnen persen. Het is geen luie wagen, maar men moet hem wat meer opjagen. Dan kan men hem alles bij elkaar nog vrij gemakkelijk om en nabij de 160 kilometer per uur krijgen. Toen de Renault 20 werd geïntro duceerd hebben wij de verwach ting uitgesproken, dat deze wel eens heel spoedig de Renault 16 zou kunnen vervangen. Het is echter de vraag of de Franse fa briek dit besluit zal nemen. En zo ja, dan zal dat zeker met bloedend hart gebeuren, want die "zestien" is nog steeds een van de grote successen van de fabriek. En er ligt nog altijd een prijsverschil van zo'n drie mille tussen de goedkoopste uitvoeringen van de 16 en de 20. Maar men krijgt daar ook een wa gen van, die duidelijk moderner van conceptie is. We hadden het reeds over de uitgebreide veilig heidsaspecten, die zijn inge bouwd en over het prettige com fort, dat de auto heeft te bieden. Helaas wordt daaraan iets af breuk gedaan door het duidelijke geluid, waarmee de motor zijn aanwezigheid verraadt, maar dat kan geen overwegend bezwaar zijn. De wegligging is voortreffe lijk. Motor voorin en vier onaf hankelijk geveerde wielen, wat wil men meer. En uitstekende vering. Het benzineverbruik viel ook niet tegen. Onder gewone, geva rieerde gebruiksomstandighe- den kwamen wij tot een verbruik van om en nabij de 10,5 kilometer op èèn liter benzine en dat vinden we voor zo'n soort auto lang niet onverdienstelijk. Zodat we alles bij elkaar dik tevre den kunnen zijn over deze Re nault 20. Redelijk goed te hante ren in de stad, een comfortabele reiswagen met flink wat ruimte en in het gebruik niet te duuf Als men tenminste over de aanschaf fingsprijs kan heen springen. reerste model van de Renault 20 moeten gladstrijken. Kleine on effenheden, die overigens het to tale oordeel van de Renault 20 niet konden vertroebelen. Want die Renault 20 is een mach tige auto. Hoe kan het ook anders. Als kind van zo'n vader. Deze twintig is immers rechtstreeks afgeleid van de "dertig". En die Renault 30 hebben we destijds de "burcht" van het Franse merk genoemd. Niet in de eerste plaats om zijn imposant exterieur. Niet om zijn kostelijke krachtbron. Maar vooral om de grote hoe veelheid veiligheid, die de con structeurs in het topmodel van het Franse merk hebben gestopt. Men weet de voorgeschiedenis: Renault bouwde een veiligheid sauto op basis van een analyse van een groot aantal ernstige auto-ongelukken. De lessen, die daaruit kor.den worden getrok ken, werden effectief gemaakt bij de bouw van die veiligheidswa gen, waarbij gladweg werd ge weigerd concessies te doen op gebied van comfort. Veel van wat men daar con strueerde is in de Renault 30 te recht gekomen. En via die dertig ook in de twintig. Men heeft daarin echter niet de fijne zes ci linder motor, maar men moet het stellen met de motor, die in de 16 TX al zat: Men heeft ook geen stuurbekrachtiging en dergelijke luxueuze uitrustingen. Maar men heeft wel die overmaat aan com fort en dat surplus aan technisch vernuft, die we in de Renault 30 al zo diepgaand waardeerden. Nou mag dat wel ook. Want al kan men vandaag de dag in de auto wereld nauwelijks meer zeggen of een bedrag van f21.650 voorde Renault 20 TL - die wij reden - duur is, het blijft toch echt een fiks bedrag. Het kan minder, want voor f 19.100 heeft men reeds een 20L, maar ook dat blijft voor ons een heel bedrag voor een auto. Maar uit het voorgaande blijkt wel, dat wij van mening zijn, dat men er heel wat auto voor terugkrijgt. Een fraaie, goed afgewerkte car rosserie met een aantrekkelijk in terieur, prettige stoelen, vol doende ruimte voor vijf personen en met veel glasoppervlak. Ge

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13