Arafat wil in Libanon CDA Conventie tegen gijzelingen Systeem-Sparen Smith wil snel contact met zwarte leiders lÈPi i NA SYRISCH OFFENSIEF IN BERGLAND Arabisch protest Amalrik: onrust in krijgsmacht Rusland Plan-Barre splijt links front in Frankrijk Hooghoudt Pleidooi Westduitser Genscher in VN: WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND PAGINA 9 ADVERTENTIE BEIROET (AFP/UPI) - De voorzitter van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft gis teren om de "snelle tussenkomst" van verschei dene Arabische staatshoofden gevraagd na het offensief dat de Syriërs zijn begonnen. Dit is van welingelichte zijde in Beiroet vernomen. Arafat zou zich met name hebben gewend tot de staatshoofden van Egypte, Algerije en Libië. Hoe u automatisch meer kunt sparen... en u vlugger iets moois bij elkaar heeft. President Anwar Sadat van Egypte heeft het Syrische offensief tegen de linkse groeperingen veroor deeld. Sadat zei in een toespraak, dat Syrië van plan is het Palestijnse verzet in Libanon te liquideren Door deze uitspraak van Sadat is het volgens waarnemers twijfe lachtig geworden of een "kleine" Arabische topconferentie over Li banon wel zal kunnen doorgaan. Aan dat gesprek had moeten wor den deelgenomen door Egypte, Sy rië, Libanon, de PLO, Koeweit en Saoedi-Arabië. Dit beperkte gezelschap had voor bereidingen moeten treffen voor een "grote" Arabische topconfe rentie. Het lag in de bedoeling, dat die over ruim drie weken in Cairo bijeen zou komen. Maar volgens waarnemers heeft het Syrische of fensief alle diplomatieke inspan ningen tot beëindiging van de Li banese burgeroorlog weer op losse schroeven gezet. Niet onverwacht Het Syrisch-christelijke offensief komt voor waarnemers niet onver wacht. Al langer was aangenomen dat Syrië zou gaan proberen links uit zijn laatste bolwerken buiten de grote steden te verdrijven, vóór het bergland door de over een maand beginnende sneeuwval ontoegan kelijk wordt voor zwaar materieel zoals tanks. Een christelijk radios tation noemde het offensief de "be slissende slag" uit de burgeroorlog. President Ehas Sarkis, pas enkele dagen in functie, heeft nog geen commentaar geleverd op het Syri sche offensief. De president moest wel opnieuw een onderhoud met Arafat afzeggen, omdat christelijke batterijen aanhoudend 3e zoge naamde "groene zone" van Beiroet onder vuur hielden. Het gesprek had daar moeten plaatsvinden. Ook Hassan Sabry el Choli, de ge zant in Libanon van de Arabische liga, toonde zich volledig verrast door het Syrische offensief. Hij pleegde in Beiroet spoedoverleg met de ambassadeurs van Egypte, Libië, Irak en Soedan. Over de krijgskansen in het Liba nese bergland, kwamen gistera vond in Beiroet tegenstrijdige be richten binnen. Front i het front gaven de diverse radiostations, al naar hun politieke overtuiging, vol strekt uiteenlopende berichten. Het falangistische station meldde de "definitieve verovering" van verschillende bergdorpen door rechtse militiestrijders. Ook de Syriërs zouden, verder oos telijk, successen hebben geboekt en zelfs een voorpost bij Metein hebben ingenomen. Radio Beiroet, een pro-links sta tion, meldde echter, dat de linkse strijdkrachten en de Palestijnen goed stand houden. Een Syrische colonne van 30 tanks zou zijn ver nietigd. Vanuit Palestijnse bron werd ge meld, dat er geen enkele strategi sche positie verloren is gegaan. Ontkend werden christelijke be richten die zeiden dat de Syriërs Fa- lougha, een bergdorp 40 kilometer ten oosten van Beiroet, hebben veroverd. Overgelopen Radio Beiroet meldde ook nog dat een Syrische infanterie-brigade in zijn geheel naar het Palestijnse kamp is overgelopen. Ook voor dat bericht was geen bevestiging te krijgen. Inmiddels heeft de linkse Libanese voorman Kamal Joemblatt in Cairo gezegd dat de Syriërs hun offensief hebben ontketend om de Arabi sche wereld "voor een voldongen feit" te plaatsen Joemblatt sprak echter de hoop uit dat president Sadat erin zal slagen dat Syrische plan te doorkruisen, met steun van andere Arabische landen. Lijkt het u prettig om ongemerkt een >oi bedrag bij elkaar te sparen? Vindt u het verstandig om automatisch met uw geld te maken' Dan hebben wij teressant nieuw. iru Systeem Sparen Systeem-Sparen is één van de nieuwe diensten van de spaarbank Het maakt sparen zo gemakkelijk, dat u er geen ornkgken naar hebt Loopt ul LEIDSE SPAARBANK UERUZALEM - Israëlische soldaten patrouilleren over een markt in het Arabische deel van de stad voor mogelijke ongere geldheden tijdens protesten van de Arabieren tegen het officiële rapport van de regering voor hardere maatregelen tegen de Arabische minderheid Duizenden Arabische gemeente-ambtenaren in Israël hebben gisteren twee uur ge staakt en gewaarschuwd dat ze krachtiger acties zullen onder nemen als de regering de func tionaris, die had aangedrongen op beperking van de Arabische bevolkingsgroei in Galilea, niet ontslaat. Ook inwoners vgn steden op de bezette westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza hebben gedemonstreerd tegen het om streden rapport van Yisrael Koenig. de Israëlische hoofd administrateur in Galilea. waarvan minister van Binnen landse Zaken Josef Burg heeft gezegd dat hel geen officieel Koenig schrijft in zijn rapport dat Israël snel moet handelen als het wil voorkomen dat de jo den in het noorden van het land tegen 1 9 78 in de minderheid zijn ten opzichte van de Arabieren, koenig dringt aan op stichting van meer joodse nederzettingen verlaging van de toeslagen vobr grote Arabische gezinnen aan moedigings-premies voor jonge Arabierenin het buiten land te gaan studeren en er te blijven De loco-burgemeester van Na zareth,RajekJarjoera.zei tegen verslaggevers'Er zouden min der rustige betogingen kunnen volgen ais de regering Koenig niet verwijdert'Een algemene staking van de half miljoen Arabieren in Israël noemde hij als een mogelijkheid Jarjoera zei dat Koenig van daag zou worden aangesproken over besnoeiingen die hij heeft aangebracht in de ontwikke lingsbegroting voor Nazareth. Premier Yitzhak Rabin van Is rael zei gisteravond op een poli tieke bijeenkomst bij Tel Aviv dat er in Galilea 10.000 leeg staande flatwoningen zijn voor joden die niet komen. 'Wij kun nen Galilea niet opbouwen met documenten, alleen met joden SALISBURY (Reuter, AFP, UPI) - Premier Ian Smith van Rhodesie heeft gisteren de Britse minister van Staat Ted Rowlands uitge nodigd voor een bezoek aan Sa lisbury om te bespreken hoe de resterende moeilijkheden rond een regeling van de kwestie- Rhodesie opgelost kunnen wor den. Rowlands is op het ogenblik in Botswana, dat de tiende ver jaardag van zijn onafhankelijk heid viert. In de Botswaanse hoofdstad Gabarone heeft Row lands ook contacten met Afri kaanse leiders. In de uitnodiging die Smith heeft gestuurd aan het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken staat dat hij graag zo snel mogelijk de besprekingen met Afrikaanse leiders wil beginnen, die moeten leiden tot de vorming van een interim-regering voor de periode tot de machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid. Over de situatie a ADVERTENTIE Wij hebben u nodig! Drie christen-democratische partijen straks samen op één lijst. Wij vragen nü al uw steun. Word lid van één van de drie of rechtstreeks van het CDA. I Noteer mij als lid van □ARPDCHUDKVPDCDA* NEW YORK (SP) - De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Hans-Dietrich Genscher heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties er bij de volkerenorganisatie op aangedrongen een conventie aan te nemen, die het maken van gijzelaars buiten de wet stelt en de garantie geeft, dat degenen, die zich van deze vorm van terrorisme bedienen öf worden uitgelverd öf voor het ge recht worden gebracht in uitgeleverd land, waar zij worden aangehouden. litieke Rechten zich opwerpen. Genscher ging verder „Zij, die gij zelaars maken, proberen souver- ei ne staten te chanteren door deze te stellen voor de ondragelijke keuze tussen het zwichten voor hun eisen of het riskeren van de levens i, die zijn gegijzeld. adres plaats •Maak het blokje van uw keuze zwart zonder postzegel sturen naar CDA Antwoordnr. 1700 l I Den Haag De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Hans-Dietrich Ge nscher opperde gisteren in de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties, dat als agendapunt zou worden opgenomen het onder werp "internationale actie tegen het gijzelen De kwestie zou als een belangrijke en dringende aangele genheid beschouwd dienen te wor den. PARIJS(UPI)~De dissidente Sowjetrussische historicus Andrei Amalrik heeft gisteren in Parijs gezegd dat het overlo pen van twee piloten van de Sowjetrussische luchtmacht wijst op toenemende onrust in de krijgsmacht in Rusland. Amalrik, woonachtig in Neder land sinds hij half juli uit de Sowjet-Unie in het Westen aan kwam. zei dat de kans op een militaire machtsoverneming in de Sowjet-Unie verschillende keren aanwezig is geweest toen maarschalk Zjoekow minister van VAN Defensie was."Er spe len factoren die mij zeggen dat deze omstandigheden er nog steeds zijn", aldus Amalrik. Amalrik wees erop dat de hui dige Sowjet-minister van De fensie een burger is "omdat de partij het leger vreest". De moeder en de vrouw van de Sowjet-vlieger Viktor Belenko, die met zijn moderne Mig-25 naar het Westen uitweek, heb ben president Ford van de Ver enigde Staten een brief ge schreven waarin zij hem ver zoeken hun zoon en echtgenoot terug te sturen. "Wij geloven niet dat hij vrijwil lig in het buitenland is en zullen dat ook nooit geloven", aldus volgens het persbureau Tass de brief. "Lieveling, ik ben ervan over tuigd dat jou een ongelofelijk ongeluk is overkomen", zo schrijft Ludmilla haar man en zij voegt eraan toe: "Neem alle stappen om je terugkeer naar het vaderland te verzekeren". De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken Max van der Stoel, die mede sprak als voorzitter van de Raad van Ministers van de Eurepese Gemeenschap, had dit voorstel van zijn Westduitse collega kort daarvoor al aangekondigd, waarbij hij verklaarde dat de EG- landen zich hier volledig achter stellen. „Niemand van de vijfhonderd mil joen passagiers, die jaarlijks per vliegtuig reizen, kan er zeker van zijn dat hij niet tot het volgende slachtoffer van een gijzeling gaat behoren", zo hield Genscher de VN-vergadenng voor. „De acties, waarbij gijzelaars worden gemaakt zijn niet het probleem van het ene land of het andere, en ook niet dat van een groep landen: het is een probleem dat ons allen aangaat en de Verenigde Naties hebben daarin een bijzondere verantwoordelijk heid. De bescherming van indivi duele mensen, de souvereiniteit van landen, de veiligheid van het verkeer en een internationaal leef klimaat zonder geweld zijn in het geding". De Westduitse minister noemde het maken van gijzelaars een bij zonder wrede gewelddaad, waarbij zonder onderscheid des persoons de levens van hulpeloze mensen, van vrouwen en kinderen, worden genomen of bedreigd. „De pogingen van de volkerenge meenschap om het gebruik van geweld tegen te gaan moet zich nu ook gaan uitstrekken tot deze nieuwe illegale vormen van ge weld. die de laatste jaren zijn uitge groeid tot een probleem, dat met de dag dreigender vormen aanneemt, zo zei Genscher. Hij wees erop. dat de Conventie van Genève van 1949 gijzeling om haar wreedheid zélfs niet toelaatbaar acht als strijdmiddel in een werke lijke oorlog. „Het is een daad, die de waardig heid. de veiligheid en de grond rechten van individuele mensen aantast en dit zijn de principiële waarden voor de bescherming waarvan de Verklaring van de Rechten van de Mens van de Ver enigde Naties en de Internationale Conventie voor Burgerlijke en Po- Gijzelingsacties zijneen bedreiging voor de internationale verhoudin gen. De pogingen van alle landen om internationale conflicten op vreedzame wijze op te lossen en ook het aanhoudend streven van deze organisatie om de vrede een hechtere basis te geven worden in de waagschaal gesteld door misda dige gewelddaden, die door een handje vol mensen worden bedre- Genscher zie, dat internationale ge sprekken en diplomatieke uitwis seling door gijzelingen in het nauw komen. Door het uitbuiten van de uitzonderlijke kwetsbaarheid van vliegtuigen brengt het maken van gijzelaars boven alles ook het inter nationale luchtverkeer in gevaar. De Westduitse minister verklaarde, dat ook alle volkeren verwachten dat de Verenigde Naties mogelijk heden zullen proberen te gebrui ken om het gebruik van dit brute geweld te onderdrukken. „Wij moesten dit gevaar, dat ons bedreigt, onder ogen zien en een onbevoordeeld gesprek beginnen over de stappen, die wij hiertegen kunnen ondernemen", aldus Ge nscher. De minister vroeg namens zijn re gering om een internationale actie tegen het maken van gijzelaars als een belangrijke en dringende kwestie op de agenda van de Alge mene Vergadering te plaatsen. „Wij zijn er van overtuigd dat het mogelijk moet zijn binnen afzien bare tijd binnen het raam van de Verenigde Naties tot een conventie op dit punt te komen", zo besloot minister Genscher. De Sowjet-Unie heeft gisteren het sluiten voorgesteld van een inter nationaal verdrag tegen het ge bruik van geweld bij internationale betrekkingen. De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken Andrei Gromiko diende het voorstel in als een nieuw punt voor de agenda van de alge mene vergadering. Gromiko steunde een recente op roep van niet-gebonden landen tot het houden van een speciale bij eenkomst van de algemene verga dering over ontwapening. Tot dus ver had de Sowjet-Unie aange drongen op het leggen van een af zonderlijke wereld ontwapeningsconferentie. Gisteren verklaarde de Sowjet- minister, dat de assemblee een ge schikt forum was, „mits dit niet wordt beschouwd als een tussen stap bij het voorbereiden van een internationale conferentie". Maar het zou werkelijk een bijzondere bijeenkomst moeten zijn en niet een routine-bijeenkomst. Uit Smiths verklaring blijkt dat de Rhodesische premier de regeling niet wil laten afspringen op de "verklaring van Lusaka", waarin de vijf Afrikaanse presidenten een door Engeland uitgeschre ven constitutionele conferentie verlangden, waarop de vorming van de interim-regering bespro ken zal worden. Hij wil van Enge land nu opheldering krijgen over de gang van zaken. Minister Kissinger heeft gezegd dat hij van drie Afrikaanse leiders boodschappen heeft ontvangen waarin deze verklaren, onder handelingen over een regeling voor Rhodesie te aanvaarden en geen specifieke bezwaren tegen het Brits-Amerikaanse plan. Hij zei niet welke leiders hem boodschappen hebben gezon den. Kissinger voegde er aan toe- dat werkelijke geschillen naar voren moeten worden gebracht bij de onderhandelingen De Britse premier James Callaghan heeft gezegd dat er binnen vit-r a zes weken een interim-regeling voor Rhodesie moet komen. President Julius Nyerere van Tan zania heeft op een persconferen tie gezegd dat hij met de Ameri kaanse minister Kissinger niet heeft gesproken over de details van de vorming van een over gangsregering in Rhodesie. Nye rere had vernomen dat Kissinger had toegegeven aan druk van Smith, en had ingestemd met het reserveren van de belangrijke ministersposten van Defensie i n Openbare Orde voor blanken "Kissinger moest weten dat zo'n voorstel onaanvaardbaar zou zijn geweest voor de presidenten van de vijf frontliniestaten - Tanza nia, Zambia, Botswana. Mozam bique en Angola, aldus Nverere. Premier Ian Smith PARIJS (SP) - Het anti-infiatieplan van de Franse premier Raymond Barre heeft de aanhangers van de regeringspartijen plezier gedaan en de oppositie verdeeld. De commu nisten hebben het plan-Barre afge daan als een aanval op de arbeiders en opgeroepen tot een algemene staking. De socialisten echter, met de communisten verenigd in het Volksfront, willen het regerings plan niet bij voorbaat afkeuren en steunen de oproep tot een alge mene staking niet. Premier Barre weet beter dan wie ook dat zijn plan op zichzelf niet voldoende is om de investeringen weer aan te wakkeren en de Franse economie uit het slop te halen. Een meegaande houding van de vak bonden kan voor succes zorgen, verzet van de arbeiders zet zijn plan echter op losse schroeven 'Morgen zal blijken in hoeverre de werknemers achter de communis ten staan. Voor die dag heeft hun bond CGT een algemene staking afgekondigd uit protest tegen het plan-Barre. Overal in Frankrijk plakken militante communisten nu biljetten aan met een nogal dema gogisch. alternatief plan: een gega randeerde jaarlijkse stijging van de koopkracht van arbeiders en boe ren, belastingvermindering, ver korting van de werktijd en meer banen in de gezondheidszorg, de posterijen en het onderwijs. En dat zijn nog maar enkele van de com munistische eisen. Ook de nationa lisatie van grote bedrijven ont breekt niet op de verlanglijst. De socialistenleider Francois Mit terrand legt er echter de nadruk op dat men eerst de resultaten van Barre's plan moet afwachten. De meeste gematigde vakbonden «taan in dit opzicht achter de socia listen en wijzen de algemene sta king af Een prijsstop tot het eind van dit jaar is een van de "populaire" on derdelen van het plan Barre. De premier, tevens minister van finan ciën. beschouwt deze maatregel als 'economisch ongezondMaar hij is,nodig, volgens Barre, als een soort plaatselijk verdovingsmiddel om de groei van de inflatie tegen te gaan en een klimaat te scheppen voor bescheiden looneisen. Een loonpolitiek, waarin regering en vakbonden voor een bepaalde periode tot overeenstemming ko men, is in Frankrijk niet mogelijk. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9