nederlaag Yan Dam Huurdebat: 'Werk in bouwsector spreiden over meer jaren' 'Onderzoek aankoop van wapens grondig' prijzen moet steviger „Ik keil maaréén halfzware met dubbele omslag voordubbele versheid!' Vakbeweging: "Greep op Gruijters' „Nota bouwbeleid" m „Rider, mijn idee!' WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 ^qqqjjq^QH PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Door het werk in de bouw op wat langere termijn te bezien en beter over die jaren uit te smeren, wil minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) al te grote schommelin gen op de arbeidsmarkt in de bouwnijverheid voorkomen. Hu heeft daartoe samen met zijn collega's Westerterp van Verkeer en Waterstaat, Lubbers van Eco nomische Zaken en Boersma van Sociale Zaken de „nota bouwbw- leid opgesteld. Hierin geven de be windslieden aan wat er tot 1980 aan werk in de bouwnijverheid zal zijn en hoeveel werknemers er in deze sector aan de slag zullen kunnen blijven. Wat betreft de nieuwbouw van hui zen zullen er in de jaren tot en met 1980 ieder jaar zo'n 110.000 huizen bijkomen. Wel zal het aantal wo ningwetwoningen van 36.600 in 1977 dalen naar 30.000 in 1980, maar dit zal worden gecompenseerd door een stijging in de premiesec tor en de bouw van wooneenheden voor bejaarden en alleenstaanden. Groei zit er wel in de hoeveelheid werk die de woonverbetering ople vert. In 1976 werden ruim 40.000 voor- zowel als naoorlogse huizen grondig verbeterd, over vier jaar moet dit inmiddels opgelopen zijn tot 51.500. Die stijging in de „ver nieuwbouw" zal geheel uit de par ticuliere hoek moeten komen. Daartoe aangepaste subsidieregels zijn hiervoor reeds aangekondigd in de begroting voor 1977. Als gevolg van de overheidsbezuin igingen zal in de bouw van over heidsgebouwen de komende jaren niet meer werk werk te vinden zijn. De ministers voorzien zelfs een achteruitgang van de werkgele genheid in dit deel van de bouwnij verheid. Hopelijk zal deze terug gang goed worden gemaakt door meer werk bij de bouw van fabrie ken en kantoren van particulieren. Het werk in de grond-, water- en wegenbouw zal zich na 1977 tot 1980 op hetzelfde peil houden. De overheid heeft uiteraard de ac tiviteiten van de bouwwereld niet in de hand. Waar de overheid als opdrachtgever of als geldschieter werkt, kan vrij nauwkeurig worden bepaald wat er de komende jaren wordt gebouwd. Maar in de vrije, ongesubsidieerde sector kan men alleen maar prognoses maken over de te verwachten bouwactiviteiten. Dit incalculerend komen de vier ministers tot de conclusie dat de werkgelegenheid in de bouw in 1980 niet veel lager zal liggen dan in 1977. Voor dit jaar verwacht men 384.500 mensen in de bouwnijver heid werkzaam te hebben, in 1980 „slechts" 1500 minder. De minis ters baseren hun gegevens voor een deel op het rapport van het Econo misch Instituut Bouwnijverheid, dat in opdracht van de regering de toekomst van de bouwmarkt be studeerde. De conclusies van het instituut en de regering stemmen niet geheel overeen. Zo voorspelde het EIB veel minder werkgelegenheid in de bouw voor 1980 dan Grutters en zijn collega's. De regering is wat op timistischer, omdat men nogal wat arbeidsplaatsen verwacht door de verbetering van de kwaliteit van het bestaande woning- en gebou wenbestand. Gedacht wordt hierbij aan het vetbeteren van de warmte- isolatie, het aanbrengen van voor zieningen tegen geluidshinder en - hoewel slechts van beperkte bete kenis - het toegankelijk maken van gebouwen voor gehandicapten. Beunhaas In het bestrijden van de beunhaze rij in de bouw omwille van de werkgelegenheid ziet de regering geen heil. Het merendeel van het werk, dat „zwart" wordt uitge voerd, zal niet ter hand worden ge nomen, wanneer de „volle" prijs zal moeten worden betaald. Ook het weer aftrekbaar maken voor de be lastingen van de onderhoudskos ten van het eigen huis wijst de rege ring in dit verband van de hand. Wel ziet Gruijters heil in het geven van subsidies voor het onderhoud aan het eigen huis. Vooral in slappe tijden voor het timmer- en schil- derbedrijf kan een dergelijke rege ling uitkomst bieden. Toen het mi nisterie van Volkshuisvesting vorig jaar een potje met geld klaar zette voor het kleine onderhoud aan het eigen huis, meldden zich maar liefst 172.000 gegadigden, van wie slechts een kwart in de prijzen viel. Het ligt in de bedoeling deze meer jarenplanning ieder jaar bij te stel len. Minister Gruijters hoopt op deze wijze de onzekerheid bij de werkgevers en werknemers over de toekomst in hun bedrijfstak een weinig weg te nemen. DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Van Dam (Volkshuis vesting) is zwaar onder vuur genomen door de Tweede Kamer. Dat gebeurde bij de behandeling van de wet "Jaar lijkse huurverhoging". Zonder meer zal de staatssecretaris een gevoelige neder laag lijden over het tijdstip waarop volgend jaar de huur verhoging moet ingaan. Van Dam had zijn zinnen gezet op 1 juli 1977, omdat voor die tijd enkele huurwetten die hij in petto heeft van kracht zouden kunnen worden. Met uitzondering van de PvdA en de PPR keerde de hele Tweede Kamer zich daartegen. Men gaf al gemeen de voorkeur aan de datum van 1 april. Sterk verschilde de kamer van me ning over het percentage waarmee de huren omhoog zouden moeten gaan. CDA en VVD hielden het op acht procent, D'66 op zeven procent DS'70 op zes procent en de CPN keerde zich tegen elke huurverho ging. PvdA en PPR gaven de voor keur aan de door Van Dam voorge stelde huurverhoging op 1 juli vol gend jaar met acht procent. De PSP hield een pleidooi voor uitstel van de huurverhoging tot de herfst van 1977 en voelde zelfs eigenlijk meer voor een totale huurstop. Botsing Tijdens de debatten kwam het gis teren tot een frontale botsing tus sen het PvdA-Kamerlid Kombrink en zijn ARP-collega Scholten, die namens de drie christen democratische partijen het woord voerde. Kombrink deed een "theatraal" be roep op Scholten om zijn standpunt te laten varen. Deze bleek daar ech ter niet toe bereid. Scholten: "De kosten van het wo nen moeten worden betaald. De mensen moeten een evenredig deel van hun inkomen aan huur betalen. Dat deel is nu dalende". Kombrink verweet Scholten, dat "zijn betoog meereen aanval op het kabinetsbeleid was dan een aanval op het huurbeleid". Hij deed een dringend beroep op de Kamer om Van Dam het voordeel van de twij fel te gunnen. Twijfel Staatssecretaris Van Dam krijgt in de kamer een nederlaag te slikken. Deze twijfel kwam naar voren bij de vraag of de nieuwe huurwetten die Van Dam binnen enkele dagen wil indienen bij de Kamer, vóór 1 juli 1977 van kracht zouden kunnen worden. Staatssecretaris Van Dam had de Kamer gevraagd alles te doen om dat te bevorderen. De woordvoer ders van CDA, WD en D'66 betwij felden echter of dat haalbaar zou zijn, gezien de overvolle agenda van de Tweede Kamer. Staatssecretaris Van Dam: "Er is drieëneenhalf jaar gewerkt aan een nieuw huurregime. Uitstel bete kent dat het kind met het badwater wordt weggegooid". ARP-Kamerlid Scholten betoogde daarentegen dat hij geen zin had zich op te laten jagen, omdat hij prijs stelt op een "zorgvuldige be handeling" van deze wetten. Motie Het D'66 Kamerlid Nypels onder streepte zijn argumenten met een motie. Daarin wordt de regering gevraagd, als dit wetsvoorstel tot kopen huurverhoging op 1 juli 1977 wordt Omdat verworpen en daar ziet het naar uit, mentaire enquête in te stellen op dit het percentage van de huurverho- ogenblik geen schijn van kans ging te verlagen van acht naar ze- maakt, willen de progressieven ven procent. Deze verlaging zou eerst de resultaten afwachten van dan op 1 april 1977 moeten ingaan, het onderzoek dat een speciale Staatssecretaris Van Dam: "Ik zou commissie van de Kamer naar het het buitengewoon betreuren als het aanschafbeleid gaat instellen, wetsontwerp zou worden verwor- PvdA, PPR en D'66 hopen dat tij pen". dens dit onderzoek ook bij de con- Hij kondigde aan in dat geval op- fessionele partijen en de WD de nieuw binnen het kabinet te zullen ogen zullen open gaan voor de overleggen. Morgen zullen de noodzaak van een parlementaire stemmingen worden gehouden. enquête. AMSTERDAM (SP) - Een sterkere greep van de regering op de prij zen zal de Federatie Nederlandse Vakbeweging, FNV, vandaag als eis op tafel leggen bij het kabinet-Den Uyl. Dit geschiedt tijdens een gesprek over het sociaal-economische beleid in 1977. De FNV is er nog lang niet van over tuigd, dat de regering er inder daad in zal slagen de prijsstijging volgend jaar beperkt te houden tot 6,5 procent Dit jaar wordteen stijging tot negen procent ver wacht. Loon- en prijsdeskundige Frans Drabbe van de FNV zei gisteren op het FNV-congres het uitge stippelde prijsbeleid bijzonder ambitieus te vinden. "Het is waarschijnlijk alleen te realise ren via een bijzonder strak prijs beleid of eventueel prijsverlagin gen in bepaalde sectoren", zei Drabbe. Voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond NW zei, dat het bij de regering aan de politieke wil ontbreekt om de prijzen in te tomen. "De overheid is zelf trou wens een van de grootste prij- sopdrijvers. Ze heeft boter op het DEN HAAG (SP) - De drie progres sieve partijen FvdA, PPR en D'66 blijven zich inspannen voor een grondig onderzoek door de Tweede Kamer naar de grote vliegtuigaan- de laatste jaren, voorstel om een parle- hoofd. Door volgend jaar de prij zen maar weer gewoon te verho gen zet de overheid zelf de zaak nodeloos onder druk". Ook zei Groenevelt, dat de Indus triebond NW het meer dan zat is dat de werkgevers maar door gaan met het verpesten van het arbeidsklimaat in ons land. Hij kondigde "harde acties" aan als regering en parlement de werk gevers niet keihard tot de orde roepen. FNV-voorzitter Kok nam stelling tegen het betoog van Groenevelt die behalve de werkgevers het kabinet en de (progressieve) poli tieke partijen flink de mantel had uitgeveegd. Kok vindt dat men toch voorzichtig moet zijn met het spuien van al te felle kritiek aan het adres van Den Uyl en de zijnen. Als men dat teveel doet dan loopt de vakbeweging het ri sico dat grote groepen mensen - onder wie de eigen leden - gaan zeggen "ze zoeken het maar uit". Kok vindt het - in tegenstelling tot Groenevelt - ook niet op zijn we£ liggen om de achterban een ste madvies te geven. De vakbewe ging heeft naar zijn mening niet in de eerste plaats tot taak de mensen stemadviezen te geven maar wel moet de vakbeweging proberen de mensen actiever bij het politiek gebeuren te betrek ken. De vakbeweging dient te bevorderen dat de mensen actief gebruik maken van hun kies recht en straks niet moedeloos bij de stemlokalen wegblijven, aldus Kok. Over een breed front in de Feder atie Nederlandse Vakbeweging oogstte het plan instemming een deel van de prijscompensatie volgend jaar op te offeren. In plaats daarvan kan dan arbeids- verkorting worden doorgevoerd. Op die manier kan men meer werklozen aan werk helpen. vakbeweging. Voorzitter Schroer van de Vervoersfederatie NW/NKV zei liever onderhan delingen over c.a.o.'s te voeren per onderneming of bedrijfstak dan mee te werken aan een ak koord op centraal niveau tussen werkgevers en de vakbeweging. Voorzitters van verschillende an dere bonden zeiden weinig ver trouwen te hebben in de wil van de werkgevers om tot een cen traal akkoord te komen voor 1977. JEANS JAPONNEN MANTELS maten 34 t/m 46 niet te geloven 37.50 Daarom hebben de drie partijen den van een parlementaire enquê- ,T*.w j gisteren een voorstel ingediend dat te. Langs een achterdeurtje probe- ren de progressieve drie nu toch *r zo'n diepgaand onderzoek naar de vliegtuigaankopen ingesteld te krijgen. "Het instelllen van een commissie is een goed middel om een onder zoek naar de wapenaankopen te beginnen. Maar om werkelijk resul taten te boeken zal waarschijnlijk een parlementaire enquête nodig zijn", zefhet PvdA-Kamerlid Dan- kert. als leidraad voor het onderzoek de speciale Kamercommissie kan dienen en desnoods kan worden omgezet in een parlementaire en quête. Een enquête geeft de Tweede Ka mer vergaande bevoegdheden: ge tuigen zijn verplicht te verschijnen en kunnen onder ede worden ge hoord. Een Kamercommissie kan zulk zwaar geschut niet in stelling brengen. Tot de instelling van deze speciale commissie-van-onderzoek werd besloten naar aanleiding van het rapport van de commissie-Donner. De mqerderheid van de Tweede Kamer voelde niets voor het hou- eerder dit plan toegejuicht. Hij zei maandag in Eindhoven: "Als een stukje prijscompensatie ge bruikt wordt voor arbeidstijd verkorting, dan is dat een aan trekkelijke zaak. Als er voor éên procent minder gewerkt wordt, dan kan voor -e-en procent meer mensen aan werk worden gehol pen. Eên procent meer mensen aan het werk betekent 40.000 werklozen minder" PvdA niet Franse toer op De Kamerleden De Vries (PvdA). D? Twrede-Kamerleden Rietke k. Van Aardenne en Keja van WD hebben schriftelijk z Waltmans (PPR) en Van Mierlo (D'66) willen een parlementaire en quête houden naar de vraag of zich bij het besluitvormingsproces rond de grote vliegtuigaankopen feiten hebben voorgedaan die zich aan de vanuit democratisch oogpunt noodzakelijke - parlementaire con trole hebben onttrokken". Doel van de enquête is "de Kamer en de bevolking een zo nauwkeurig en volledig mogelijk inzicht te ver- üenalve schaffen in het proces van de be sluitvorming dat geleid heeft tot vervanging en invoering van een 'wapensysteem". nister Boersma van Sociale Za ken gevraagd wat hij van dit plan voor arbeidstijdverkorting denkt. De liberale Kamerleden willen van de minister weten hoe deze gedachte kan worden uit gewerkt en of er dan op enigerlei wijze gevolgen zijn voorde werk loosheidsfondsen. strak prijsbeleid eisten de bonden op de FNV- vergadering in Amsterdam ook met ingang van 1977 opnieuw onderhandelingsvrijheid voor de DEN HAAG (SP) - Samenwerking van Partij van de Arbeid en de Communistische Partij van Neder land zit er op korte termijn niet in. PvdA-voorzitter mevrouw Ien van den Heuvel zei gisteren: "Ik heb vooral de laatste maanden het ge voel dat de meest fervente bestrij der van het kabinet-Den Uyl de CPN is geworden". Mevrouw Van den Heuvel ziet in Nederland geen volksfront in het verschiet van socialisten en com munisten, zoals Frankrijk dit kent. Zij heeft dit laten weten aan haar collega-voorzitter van de Franse socialistische partij, Francois Mit terrand. Mitterrand en mevrouw Van den Heuvel hebben afgesproken dat hun partijen in de toekomst nauwer zullen samenwerken. AALTEN - Prinses Margriet heeft gisteren de opening van een nieuwe streekschool voor onderwijs aan moeilijk lerende kinderen verricht. Zij verrichtte die opening door het loslaten van een vlucht postduiven die afkomstig zijn uit alle gemeenten, waar de leerlingen van de school woonachtig zijn. Veertig Riders voor f 1.85. f|Tj Elk pakje Rider heeft een dubbele, goed afsluitende flap. Dat voorkomt uitdrogen. Daardoor is Rider een halfzware shag die tot op de bodem vers blijft. Samen met de extra lange draad zorgt dat voor soepel rollen en een konstante smaak: pittig en toch zacht. Van de eerste tot en met de veertigste.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7