"Hart" Alphen krijgt een geheel ander uiterlijk Kees Verkerk: "Dit is ei van Columbus" Speurtocht in archieven naar Erades -stamboom Publiek m Er moet in Alphen méér vertier komen De plannenmakers ontvouwen hun ideeën: v.l.n.r. DrsMSanders vanJochem Theaters.de heren De Grauw sr en jr. en V. en D.-woordvoerder Vinke. ALPHEN AAN DEN RIJN - Initiatiefnemer voor het bio- scopenplan is Jelle de Grauw sr., Alphenaar in hart en nie ren en zeer begaan met het lot van Alphen. "Er moet méér levendigheid en méér vertier komen", al dus deze Alphenaar die wat weemoedig stelt: "Ik geloof dat Alphen 100 jaar geleden gezelliger was dan nu. Je had er twee hotels, gezellige eta blissementen. bruine café's. Hotel "De Vereulde Wagen" had een filmzaal, een biljart zaal, een kegelzaalMis schien is het een weinig nos talgie naar toen, dat mij tot dit initiatief heeft gebracht". De heer De Grauw kondigde gisteren al aan dat zodra het bioscoop/winkelplan gerea liseerd is hij contact zal zoe ken met de plaatselijke ho telhouders. "Wij zouden graag een echt hotel in Alp hen zien". De heer De Grauw meende verder dat er in het centrum van Alphen zeer zeker nog plaats is voor een "Wimpv", een modern zakenrestaurant, een sherrybar en een disco theek". PAGINA 4 Na drie jaar intensief speur werk heeft Irma Staphorst- Erades uit Amsterdam een vrij stevige stamboom weten op te zetten over de puur Leidse familie Erades. Op haar eenzame tochten langs rijks- en gemeentearchieven heeft ze tot nu toe een paar duizend namen weten te ach terhalen (dertien generaties) waarvan de oudste (Bartho- lomeus Erades getrouwd met Geertruida van Putten) terug gaat tot het jaar 1644. Tot zo ver is ze nu gekomen. Maar dat is nog maar het begin. Van de tussenliggende periode ontbreken nog veel namen. Die wil ze ook achterhalen. Ze zegt "Ik weet dat die stam boom nog heel wat kan groeien. Ik heb ze nog lang niet allemaal bij elkaar. Bo vendien ben ik ook nog op zoek naar bijpassende fami liefoto's of portretten". Lakenwever Irma Erades, na haar huwelijk met een bouwkundig opzich ter. verhuisd naar de hoofd stad, heeft zich door haar speurwerk een aardig beeld kunnen vormen van de Era dessen door de eeuwen heen. "Ik heb ontdekt", vertelde ze mij, "dat onze voorouders af komstig zijn uit België waar ze de kost verdienden als la kenwever, breister of fabriek sarbeider. Die beroepen zijn ze eeuwen geleden ook in Leiden gaan uitoefenen. Onze familie heeft altijd met hand werk de boterham moeten verdienen. Maar heel weinig hebben gestudeerd. De paar die dat wel deden zijn uit Lei den weggetrokken". "De Eradessen zijn over het al gemeen vrij stugge en stille mensen, die niet graag in de belangstelling staan en zich Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. ALPHEN AAN DEN RIJN - Door toedoen van Jelfra Spirits BV (Jelle de Grauw en Co.), Vroom en Dreesmann en Jochems Theaters uit Amersfoort zal het straatbeeld hoek van Boetzelaerstraat/Raadhuisstraat in de nabije toekomst zeer ingrijpend veranderen. Op het huidige fietsenplein naast V en D zal slijter J.J.de Grauw een nieuwe slijterij en een drietal winkeltjes, met daar bovenop vier bioscoopzalen bouwen. Slijterij Wat de bioscoop zelf betreft is het de bedoeling dat de ingang tus sen de slijterij (op de hoek Raad huisstraat/Van Boetzelaerstraat, maar meer naar voren dan nu het geval is) en de winkeltjes gren zend aan V D. komt te liggen. Via een trap naar boven kunnen de vier zaaltjes met elk ongeveer 100 plaatsen worden bereikt. Jo chems Theaters was één van de bioscoopbedrijven die nu ruim een jaar geleden reageerden op de advertentie van de heer De Grauw. Jochems Theaters, dat een 35-tal bioscopen in Nederland exploi teert. zal in Alphen minimaal 1 en maximaal 4 films kunnen draaien. Door een technische vinding zal het mogelijk zijn met één filmkopie meerdere bio scoopzalen te bedienen. Wanneer de belangstelling voor een be paalde film afneemt kunnen één of meer zalen "ontkoppeld" wor den en voor de vertoning van an dere films worden gebruikt. "Deze vinding biedt optimale aanpassingsmogelijkheden aan de belangstelling van het pu bliek". constateerde drs. M. San ders gistermiddag. De directeur van Jochems Theaters kondigde aan dat "Eurocinema 1, 2,3 en 4", ook nacht- kinder- kleuter- en jeugdvoorstellingen zullen gaan verzorgen. Overigens staan Alphen geen premières te wachten. Die blij ven volgens de Jochems Theaters-directeur meestal be perkt tot de vijf grote steden. "Tweede golf "We zullen echter wel proberen Alphen in de "tweede golf' op te nemen Hij vertelde verder dat de bioscopen zullen worden inge richt met de meest luxueuze klapstoelen, met 95 centimeter ruimte voor de benen (in veel theaters is dat nog 75 centimeter). Het bioscoopbedrijf rekent op 170.000 bezoekers per jaar "om een redelijke bedrijfswinst" te kunnen maken. De uitbreidingsplannen van V D, waarbij de huidige hoofdvesti ging aan de Van Boetzelaerstraat tegen de grond zal gaan. verkeren nog in een pril stadium. Vast staat wel dat het winkeloppervlak on geveer 5000 vierkante meter zal gaan bedragen. (Nu is dat circa 3000 vierkante meter, inclusief het filiaal aan de Raadhuisstraat, waarvan de toekomstige be stemming nog niet vaststaat). In het huidige V D-warenhuis is met name het onderdeel wonin ginrichting bijzonder summier, terwijl er ook geen zelfbedie ningsrestaurant in opgenomen is. Oud-wereldkampioen op de schaats Kees Verkerk (al enkele jaren schaatscoach van Noorwegen) is gistermiddag een paar uurtjes te gast geweest op de instrumentenkamer van het Noordwijkse Radar station waar hij zijn licht kwam opsteken over het fijngevoelige schaatsmeetapparaat waarover ik kort geleden al schreef. Met dit apparaat, ontwikkeld naar een idee van Noordwij- ker Piet Admiraal en tech nisch uitgewerkt door mede werkers van het radarstation, kan van twee schaatsen tege lijk worden bepaald of de rondingen op beide glij-ijzers (het draagvlak op het ijs) tot op de honderdste milimeter met elkaar overeen komen. Zo niet, dan kunnen ze nauw keurig worden bijgeslepen Schouderklopje Kees was enthousiast. „Op zoiets hebben we lang zitten wachten. Niet alleen de top- schaatsers kunnen met dit apparaat hun voordeel doen maar deze uitvinding komt ook uitstekend van pas bij de opleiding van de schaats- jeugd. Voor mij is dit het ei van Columbus", zei hij. Een fors schouderklopje dus voor de technici van het radarsta tion (hoofdzakelijk schaat sliefhebbers) die van de vak man te horen kregen dat ze voor de schaatssport baan brekend werk hebben ver richt. En daar bleef het niet bij. Kees, omringd door veel bewonderaars, vertelde als toetje nog een paar smeuïge schaatsverhalen die er in het station als koek ingingen Vanmorgen vroeg is hij weer op de boot gestapt naar Noorwe gen met in zijn bagage het fijngevoelige meetapparaat. Het is de bedoeling dat Ver kerk in de Scandinavische landen een afzetgebied pro beert te vinden voor deze vin ding, waar Noordwijker Piet Admiraal de alleenverkoop van heeft. Admiraal zelf heeft al contacten gelegd met Rus land. Japan, zo vertelde hij mij. En daar is men zeer geïn teresseerd Aftasten Ook in Nederland wil men de markt gaan aftasten. Als de vraag naar het apparaat ..lo nend is" wil het radarstation de gecombineerde precisie- meter in produktie gaan brengen. lijke uitdrukking in de ogen". Irma Erades blijft voorlopig op zoek naar familieleden die in aanmerking komen voor een plaatsje in haar stamboom. Voorlopig blijft ze nog even vanuit Amsterdam gras duinen in Leiden maar ze is ook vast van plan in België te gaan zoeken waar ze de oud ste familiesporen achterhaal de. En ze zal niet alleen zoe ken naar de naam Erades. Herathis Ze zegt "Vroeger namen de geestelijken het niet zo nauw met het juist noteren van de naam in het geboorte kerkboek. Vandaar ook dat de naam Erades in heel wat variaties voor komt: Eratus, Herathis, Eraard Ereatis en Erradis, Eradus". "Ik ga voorlopig door met dit werk. Pas als ik er zeker van ben dat ik op een dood spoor zit. kap ik er mee. Dan ga ik alles in een boekvorm onder brengen en wordt het een fa miliebezit of schenk ik het aan het rijksarchief'. Dat is mogelijk geworden door rui ling van eigendommen met V D. dat zelf een geheel nieuw en groter warenhuis op ongeveer dezelfde plaats gaat bouwen. Jo chems Theaters uit Amersfoort tenslotte, zal het bioscoopcom plex gaan inrichten en exploite- Drie miljoen Met het totale slijterij/bioscoop plan is een bedrag van ongeveer 3 miljoen gulden gemoeid, waarvan ongeveer f 1 miljoen voor rekening van Jochems Theaters komt. Gistermiddag ontvouwden de drie op een persconferentie, waarvoor ook een delegatie van het ge meentebestuur was uitgenodigd, hun plannen. Een persconferen tie die voor vestigingsvoorberei der W. J. Vinke van V D over igens wat te vroeg kwam omdat eén belangrijk aspect in de hele kwestie van het ruilen van gron den nog niet rond is. Schoenhandel Het betreft de schoenhandel van Th. Gaalswijk in de Raadhuis straat, die V D nog in de weg kan staan bij haar uitbreidings plannen. V D is echter momen teel in onderhandeling met de heer Gaalswijk over verplaatsing van de winkel. "De gedachte is om hem een nieuw vestigings- punt aan te bieden aan de over kant, in het lage gedeelte van ons filiaal aan de Raadhuisstraat", al dus gistermiddag de heer Vinke van V D., die bevestigde cat overeenstemming over verplaat sing van de schoenhandel van es sentieel belang is voor het wels lagen van alle plannen. Allemaal zaken die straks in het nieuwe, twee verdiepingen tel lende, warenhuis niet zullen ont breken. "Het wordt een klein (de kleinste schaal die we kennen), maar compleet warenhuis", al dus V D-woordvoerder Vinke. die zei te verwachten dat met de werkzaamheden voor het nieuwe warenhuis in 1978 kan worden begonnen. Voor de gevel van het winkel/bio scoopcomplex wordt gedacht aan een arcade (een overdekte gaanderij). Gezocht wordt naar mogelijkheden om die "droog- loop" ook langs de gevel van V D te laten doorlopen, zo bleek gis termiddag. Schouderklopjes Wethouder J. W. Haanstra van ruimtelijke ordening en stad sontwikkeling, vergezeld van ir. Pauw van de stedebouwkundige dienst, toonde zich gistermid dag zeer enthousiast over de plannen. Hij zei in eerste instan tie zich te willen beperken "tot het uitdelen van schouderklop jes en te vragen: Wanneer komt het nou?", maar stipte later toch ook de belangen van het plan voor het gemeentebestuur aan, onder meer wat betreft de ver betering van de leefbaarheid van het centrum en het stede bouwkundig aanzien van de Van Boetzelaerstraat. De wethouder zei het plan beslist niet te beschouwen als een con current voor het cultureel cen trum De Kom. "Dat gebeuren is van een heel andere allure". Ir. Pauw van de stedebouwkundige dienst tenslotte legde, met be hulp van wat improvisorische schetsen, ëen stukje toekomst voor de andere zijde van de Van Boetzelaerstraat op tafel. Het ge deelte van de Van Boetzelaer straat tussen de Van Mander- sloostraat en de Aarhof zou even eens via een "droogloop" met el kaar verbonden kunnen worden, terwijl verbrede trottoirs en vol wassen bomen het totale profiel van de straat "stadsallure" zou den moeten geven. Het fietsenplein bij V en D in Alphen gaat weg. Er komt een nieuwe slijterij met drie winkeltjesen daar bovenop de vier bio scoopzalen. Wethouder Haanstra (stadsontwik keling) deelde gisteren in een eerste reactie "schou- derklopjes" uit voor deze ambitieuze plannen. Kees Verkerk was gisteren even tn Noordwijk. En thousiast keerde hij terug naar Noorwegen. ook niet graag laten fotogra feren. Vandaar dat ik zo weinig foto's van hen heb kunnen achterhalen. In de familie komen ook opvallend veel grote gezinnen voor. Lang geleden, zo ontdekte ik. heeft zich in zo'n groot gezin een tragedie afgespeeld. Dat was bij de kleinzoon van Bar- tholomeus Erades. Huibert, die was getrouwd met Maria Schapert. Zij kregen tien kin deren. Negen daarvan stier ven aan een kinderziekte. Slechts één bleef in leven. Zulke dingen kom je dan al lemaal tegen". "Dat is het leuke van dit onder zoek. Je leert niet alleen spe lenderwijs veel over de ge schiedenis van de stad Leiden maar bovendien kom je van alles aan de weet over hoe het je familie in het verleden is vergaan. De plezierige maar ook de nare dingen. En een openbaring is het ook als je al die familiefoto's bekijkt. Je staat er van versteld hoe veel mensen op elkaar lijken, ook al zitten er generaties tus sen. Datzelfde profiel, een ge- VL'7~" ir Irma Staphorst-Erades: 'weinig foto's kunnen acnterhalen

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4