Schril contrast Leiden en regio Ook in commissie: CDA contra B en W Opening Teekens gaat door Verkeerslichten niet synchroon in Noord Oude boeken gooi je niet zomaar weg» mode pruikje Hoe snel verandert Leiden WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 niet om ót' deze problemen zich in Leiden voordoen, maar de mate waarin, aldus het uitgangspunt van het vergelijkend onderzoek. De steden waarmee Leiden vergeleken werd zijn Haarlem, Schiedam, Dordrecht, Den Bosch, Nijmègen, Vlaardingen, Delft, Amersfoort, Eindhoven, Maastricht, Hilversum, Heerlen, Groningen, Breda, Til burg, Arnhem, Leeuwarden, En schede en Apeldoorn. Wat betreft inwonertal bevindt Leiden zich precies midden tussen de grootste en kleinste van deze gemeenten. De bevolkingsdicht heid is, door het zeer kleine opper vlak van de gemeente Leiden, zeer hoog: na Haarlem de hoogste. Er is een grote trek van de stad naar de buitengemeenten. Deze trek is alleen in Heerlen groter, waar de mijnsluitingen een rol spelen. De bevolkingsafname is in Leiden eerder begonnen, en was gedu rende een aantal jaren sterker. Ver der kan in het algemeen geconsta teerd worden dat Leiden samen met Hilversum, Haarlem en Leeu warden een oude bevolking heeft, met een groot aantal bejaarden en een zeer laag geboorteoverschot. Onderzoek toont uitzonderlijke positie aan .Wat betreft het gemiddelde inko- helft van het aantal belastingplich- ter.- men en vermogen van de inwoners tigen verdiende in 1965 in Leiden Uit de gegevens van de bevolkings- behoort Leiden tot de laagste vier minder dan het minimumloon. Al- telling van 1971 blijkt dat de be- van de groep van twintig. Bijna de leen in Nijmegen is dat aantal gro- roepsbevolking van Leiden, voor 34 procent alleen een lagere oplei ding heeft. Als alle personen van boven de veertien jaar in de verge lijking betrokken worden dan heeft Leiden het allerlaagste opleidings niveau. Hetvermoeden daarbij dat veel inwoners een beroep zouden doep op financiële steun via de so ciale wetgeving werd echter niet bevestigd: zowel wat aantal als hoogte van de uitgekeerde bedra gen betreft neemt Leiden een mid denpositie in. Het bleek moeilijk de kwaliteit van de woningen te meten, maar liit de volkstelling van 1971 kwamen een aantal frappante gegevens. Alleen Haarlem bleek een ouder woning bestand te hebben. 1971 stond Lei den op de laatste plaats wat betreft het percentage nieuwbouwwonin gen. Het hoogst was het percentage woningen zonder badgelegenheid (30%) en centrale verwaming (80%). Het aantal woningen per honderd huishoudens bleek het laagst te zijn (78), waarbij relatief weinig wo ningwetwoningen. De gemiddelde arbeidsreserve was. in Leiden, na Tilburg het hoogst, zelfs hoger dan in een oude indus-' triestad als Heerlen, wordt opge Blëijie begon met te zeggen dat hij zich gestoten had aan de reactie die het college van B. en W. heeft gege ven op de affiche-actie van het Leids*City-Centrum. Het college •heeft deze actie een zinloze tijds besteding genoemd, die bovendien tijkelijk voorbarig is. Bleijie noemde deze reactie van de zijde van het co%ge erg slecht. "Als u er inderdaad naar streeft, een goed confeet met het Leids City Centrum te houden, zal het college haar terminologie wat zorgvuldiger moeten kiezen", zei hij. Bleijie noemde de reactie van B. en W. "symptomatisch voor het be leid", waaruit volgens hem weinig blijkt van begrip voor de proble men van het bedrijfsleven. Hij zei in deze overtuiging gesterkt te zijn toen hij vernam hoe Tiet automo bielbedrijf Blonk doorde gemeente is behandeld (het bedrijf kreeg op dracht om de benzinepompen bij de Hooglandse Kerk binnen één maand te verwijderen). Het CDA-raadslid beschuldigde het college ervan, niet de nodige zorgvuldigheid te betrachten. Bo vendien sprak hij zijn twijfel uit over de inzet en de redelijkheid van het huidige college. Tenslotte legde hij Van Aken de vraag voor, hoe deze dacht weer een normale ver houding met het Leids City Cen trum te kunnen krijgen. De wethouder daagde daarop de heer Bleijie uit, om aan te tonen dat zijn inzet en/of redelijkheid in het geval-Blonk onvoldoende zou zijn geweest. "Doet u maar eens na vraag bij Blonk", aldus Van Aken, "en breng dan over veertien dagen verslag uit van uw bevindingen". De wethouder zei "dit huiswerk te willen meegeven" aan Bleijie, "die regelmatig komt met dit soort uitla tingen, zonder dat hij heeft nage gaan hoe de vork in de steel zit". Op de vraag, wat de wethouder dacht te doen aan de relatie met het Leids City Centrum, antwoordde Van Aken dat niet hij, maar het LCC een eind heeft gemaakt aan de besprekingen, die regelmatig plaatsvonden. Hij wees erop, dat hij er bij het bedrijfsleven in de bin nenstad meermalen op heeft aan gedrongen, om weer om de tafel te gaan zitten. Pas vorige week kon er eindelijk een afspraak voor een bij eenkomst worden gemaakt. Van Aken benadrukte dat het initiatief LEIDEN-De protestgroep "Voor komen is beter dan verongeluk ken", gevormd uit ouders en leer krachten van vier scholen in Noord, heeft er bij wethouder Waal op aan gedrongen ervoor te zorgen dat voetgangers en (brom)fietsers ge lijktijdig het kruispunt Willem de Zwijgerlaan-Sumatrastraat-IJssel- meerlaan kunnen oversteken. daartoe steeds weer door hem is genomen. "Er is nog wel een geregeld overleg met de Kamer van Koophandel en met een paar middenstandsvereni gingen, maar alle andere contacten zijn verbroken", aldus Van Aken, die zich vertwijfeld afvroeg: "Wat moet ik er nu nog meer aan doen"? De WD'er Wessels bracht naar vo- &n dat de bezwaren van het be drijfsleven zich waarschijnlijk niet iozeer tegen Van Aken, als wel tegen de rest van het college rich ten. Bleijie viel hem daarin bij: "U hebt waarschijnlijk wel voldoende aandacht voor de problemen van het bedrijfsleven", zei hij tegen Van Aken, "maar dat blijkt in het geheel niet uit de beleidsdaden van het college. En dat komt natuurlijk doordat u het steeds verliest bij de besluitvorming binnen het college" Ook Wessels was daar van over tuigd, maar hij kon zich goed voor stellen dat de wethouder dit tegen over de commissieleden niet gauw zal erkennen. Maredorp-oost LEIDEN - De raadscommissie voor Economische Aangelegenhe den is gisteravond akkoord gegaan met het instellen van een aantal verkeersmaatregelen in de wijk Maredorp-oost. De maatregelen zullen gelden voor het gebied Vol- lersgracht, Claresteeg, Van der Werfstraat en omgeving. Ruim veertien dagen geleden drong de buurtvereniging Mare- dorp er nog bij de gemeente op aan, om vóór 3 oktober een begin te ma ken met de verkeersmaatregelen. Temeer daar de buurtbewoners was toegezegd, dat deze op 1 augus tus zouden ingaan. Zoals bekend heeft de invoering van de maatregelen vertraging op gelopen, doordat met name de Hema (maar ook andere bedrijven in het gebied) er bezwaren tegen maakte. Die bezwaren zijn wegge nomen tijdens een gesprek, dat v. - tegenwoordigers van de gemee* met de betrokken bedrijven h< h- ben gevoerd. laan ter sprake gebracht. De vier scholen in Noord - de Karei Door- manschool, de Kon. Wilhelmina- school en de kleuterscholen De Wigwam en De Springplank - zijn daar voorstander van en hopen dat een dergelijke voorziening zo snel mogelijk tot stand wordt gebracht. U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, *3 het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). /m Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Breestraat 73, Leiden, Tel.: 071 - 12 20 07 maakt uit cijfers uit 1972. Men ver wacht dat relatief gezien dit nog steeds zo zal zijn. Opvallend was de Hardnekkigheid van de werkloos heid in Leiden: velen waren lange tijd werkloos. Wat betreft voorzieningen voor on derwijs, cultuur, recreatie, verkeer, en gezondheidszorg neemt Leiden zeker geen slechte positie in; op sommige punten is de situatie zelfs zonder meer gunstig. Opvallend is de lage bevolkings dichtheid van randgemeenten ten opzichte van steden. De randge meenten van Leiden hebben echter de op een na hoogste bevolkings dichtheid: alleen de randgemeen ten van Hilversum zijn dichter be volkt. Was Leiden een van de ste den met de kleinste groei, de be volkingsgroei van de Leidse omge ving was een van de grootste. Ner gens is dat verschil zo groot als in de Leidse agglomeratie. Is Leiden een van de oudste steden qua leeftijd sopbouw, in de randgemeenten is de gemiddelde ouderdom een van de laagste. Het gemiddeld inkomen in Leiden behoort tot de laagste van de 20 vergeleken steden, het ge middeld inkomen van de randge meenten is het op twee na hoogste van alle randgemeenten. Het oplei dingsniveau in Leiden is een van de laagste, in de randgemeenten ver reweg het hoogste. De conclusie van het onderzoek is dat Leiden inderdaad een uitzon derlijke positie inneemt. Deze posi tie moet voor een belangrijk deel verklaard worden uit structurele gegevenheden, die vaak ver in de geschiedenis teruggaan, en waar aan alleen op bovengemeentelijk niveau iets gedaan kan worden. Een zeer ongunstige startpositie vooreen gemeentelijk beleid dat op' verandering is gericht, is de slo topmerking. ADVERTENTIE PELATTl V.TONGEREN Leiden, LEIDEN - Gelet op de groei van de stad, de gemiddelde leeftijd van de r inwoners, het gemiddeld inkomen en het opleidingsniveau, is er ner gens in Nederland een stad waarbij het verschil tussen de stad en omlig gende gemeenten zo groot ts als bij Leiden en de Leidse agglomeratie. In vergelijking met negentien Ne derlandse steden met een inwoner tal van 75.000 tot 200.000 heeft Lei den verder het slechtste en relatief lst^ kleinste woningbestand. De werk- loosheid is groot, en vooral opval- Jt; lend hardnekkig. Het gemiddelde 3-j inkomen en gemiddelde vermogen is in Leiden zeer laag, en het oplei- >T~ dingsniveau behoort tot de aller laagste. b- Dit zijn enkele opvallende punten uit een onderzoek dat door de werkgroep Bouwen en Wonen van de Universiteit van Amsterdam is >a uitgevoerd onder 20 Nederlandse 5. steden en hun regio's. Een verslag i. I van dat onderzoek is te lezen in het tweede septembernummer van J1| Wonen-TA/BK (tijdschrift voor huisvesting en omgeving). Dit nummer is geheel aan Leiden ge wijd onder het motto "het lijden van Leiden", en in verschillende ar- tikelen wordt ingegaan op de hui- dige ontwikkelingen in Leiden, Aan de orde komen de ontwikke ling in Maredorp, het werk van de i projectgroep binnenstad, de uni versitaire bouwplannen voor Witte i Singel en Doelentérrein, en het standaardwerk over de historische a groei van Leiden van ir. Van Oerle. li Maar het meest opmerkelijk is wel r- het verslag van een onderzoek, dat gedeeltelijk nog gaande is, door studenten en docenten van de GU 6 van Amsterdam. Er wordt altijd gezegd dat Leiden alle problemen heeft die een stad maar kan hebben. Maar het gaat er >1 LEIDEN - Het CDA-raadslid Bleijie heeft zich gisteravond de woede op de hals gehaald van wethouder VarrAken. Een paar opmerkingen van Bleijie schoten de wethouder geheel in het verkeerde keelgat en leidden tot een scherpe woordenwisseling tussen Van Aken en de christen-democraat. Breestraat 32. tel.071 -125212* Verkeersregels Eén van de vele foto's uit het boek Leiden binnen de singels": een uit 1964 daterende opname van de Oude Herengracht met Verversbrng op de voorgrond. Links van het midden de Langegracht,diein 1965 werd gedempt met de Houtmarktbrugdie inmiddels ook verdwenen is. LEIDEN - Terugblikken in de historie aan de hand van oude foto's, tekeningen en schilderij en, is een bezigheid, die ontzet tend veel genoegen kan ver schaffen. Zeker als die beelden herinneringen oproepen aan voorbije situaties en omstan digheden. Voor Leidenaars is er het gelukkige feit, dat er veel te rug te blikken valt. Want in de loop der eeuwen is er erg veel verdwenen, gewijzigd of bijge bouwd. Slechts weinig bleef ge lijk. Dat er vaak niet zo heel erg ver in de geschiedenis behoeft te worden teruggegaan om al tot de schokkende ontdekking te komen, dat er bijzonder veel veranderd is, beVvijst het zojuist verschenen fotoboek "Leiden binnen de singels". Een boek, dat vrijwel helemaal gevuld is met foto's die niet ouder dan 15, 20 jaar zijn. Het is een uitgave van Louis H. Los, de man die enkele jaren geleden boekhan del De Kier aan de Nieuwe Rijn overnam. Met het fotoboek zet hij de tra ditie voort, die door zijn voor ganger was begonnen met de uitgave van het drieluik "Lei den, een Hollandse Erfenis". Drie fraaie boeken vol foto's van de bekende Leidse foto graaf en filmer Herman Klei- brink. Diezelfde Herman Klei- brink heeft nu ook weer zo'n 125 foto's geleverd voor het nieuwe boek. Stuk voor stuk juweeltjes van stadsfotografie, af en toe af gewisseld met reprodukties van tekeningen, aquarellen, koperdiep- en steendrukken. Voor de bijschriften werd- ge zorgd door William Downer, di recteur van de Gemeentelijke Archiefdienst. Ze zijn kort en bondig. Aan de ene kant zou je wensen, dat er bij bepaalde stadsbeelden iets meer geschre ven zou worden, aan de andere kant is het prettig zelf eens het geheugen te testen en bij het doorbladeren van het boek zelf de geschiedenis later her leven. Het is frappant te zien hoe een stad in 15, 20 jaar zo ingrijpend van gezicht kan veranderen. Nog geen brede Cityring vol auto's, maar een smalle Water- steeg met rustieke Gansoord- burg. Nog geen kaalgeslagen gebied tussen Herengracht en Zijlsin^el, maar specifiek Leidse grachtentafereeltjes en niet te vergeten de conserven- fabriek van Tieleman en Dros. Maar er is veel meer de gele tram die in 1960 nog in twee richtingen over de Haarlem merstraat reed, de nog niet ge dempte Langegracht met luchtbrug van Clos en Leem bruggen en de oude sociëteit Minerva. Vele beelden ook die raakvlakken hebben met ac tuele discussies in Leiden. Lees over de reconstructie van de Breestraat en zie hoe daar in 1962 nog tweerichtingsverkeer bestond. Luister naar de actie voerders van de Steenstraat en zie dat de bus in het verleden ook al langs de. waterkant van de Beestenmarkt reed. Hoor dat de 3 October Vereniging de kermis weer naar het centrum brengt, en zie in het boek de feestelijkheden op de Bees tenmarkt en de kermis op het Schuttersveld. Herman Klei- brink heeft het allemaal vastge legd met veel gevoel voor sfeer en detail. Uitgever Louis H. Los is erin geslaagd de prijs voor het fotoboek beneden de twee tien tjes te houden. Om precies te zijn f 19.50. En dat mag gezien de kwaliteit van het fotoboek zeker een prestatie heten. BRAM VAN LEEUWEN Toestemming voor verbouwing parterre LEIDEN - De officiële opening van de nieuwe Teekens-vestiging aan de Rooseveltstraat gaat a s. za terdag gewoon door. Daarbij zal een vertegenwoordiging van het college van B en W aanwezig zijn. Dit deelde wethouder Van Aken (economische zaken) gisteravond mee tijdens de vergadering van een raadscommissie. B en W hebben erin toegestemd, dat Teekens de verbouwing' van de benedenverdieping deze week afrondt. De verbouwing van de eerste verdieping zal moeten wachten totdat het college voor de verbouwing van het fabriek spand (alsnog) een bouwvergun ning zal verstrekken. Vorige week leek de offieeële ope ning van het Teekens- distributiecentrum in het water te vallen, toen B en W het slagers- bedrijf sommeerden onmiddel lijk met de (sinds april) aan de gang zijnde verbouwing van de voormalige Juweel-bakkerij te stoppen. Teekens had voor deze ingrijpende verbouwing geen vergunning aangevraagd, en ging er toch mee»door, ook nadat de directeur van Gemeentewerken had gelast het werk stil te leggen. Nadat het college had gedreigd met politie-optreden, wanneer het werk niet zou worden stilgelegd, koos Teekens eieren voor zijn geld. In een brief aan B en W bood het slagersbednjt zijn excuses aan voor het gebeurde en be tuigde zijn spijt. Ter veront schuldiging wees Teekens op de precaire situatie in de Claren- steeg, waar het bedrijf zo snel mogelijk moet verdwijnen, en op de perikelen rond het voormalige Olga-complex in de Hansen straat, waardoor het bedrijf zich daar niet kon vestigen. Bovendien schreef Teekens, dat het niet doorgaan van de officiële opening aan de Rooseveltstraat voor het bedrijf een bijzonder zware tegenvaller zou zijn. Een en ander heeft het college doen besluiten, Teekens enigszins te gemoet te komen. Van Zijp (CDA) erkende dat Teek ens een vergunning had moeten aanvragen voordat met de ver bouwing was begonnen, maar hij kon er toch wel begrip voor op brengen, dat het in dit geval niet was gebeurd. Volgens hem brengt de, aanvraag van een der gelijke vergunning vaak onnodig oponthoud met zich mee, dat een bedrijf zich soms niet kan permit teren. Hij pleitte dan ook voor een snellere procedure bij de aan vraag van vergunningen. Voor meer Leids nieuws zie pagina 11' Op het ogenblik gebeurt dat niet doordat de verkeerslichten voor voetganger en (brom)fietser niet synchroon lopen. Ook als ze beiden gelijktijdig de knop van de ver keerslichteninstallatie indrukken, krijgt de ëén groen licht en de ander soms een paar fasen later. Deze si tuatie werkt volgens de protest groep in de hand dat het rode licht vaak genegeerd wordt. De protestgroep heeft al eerder een handtekeningenactie gevoerd om te bereiken dat het kruispunt beter beveiligd werd. Inmiddels is dat volgens de protestgroep met voort varendheid gebeurd. De stoplich ten werken weer blijvend en in de spaarzame gevallen dat de lichten buiten werking waren, hielp de po litie de kinderen van de scholen vei lig over te steken. Overigens zegt de protestgroep er van overtuigd te zijn dat als de ver keerslichten voor de voetgangers en (brom)fietsers gelijk lopen, het kruispunt, gezien de beperkte middelen die voorhanden zijn. op timaal beveiligd is. In het verleden is ook door we thouder Waal al eens de ondertun neling van de Willem de Zwijger- Prisma is 't meest veelzijdige W merk met vctl modellen cn in |_J O I AA /V alle prijsklassen. Al vanaf f 79,-. I I w 1 1 Moderne kwaliteitshorloges.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3