Minieme puntenzege van Ali op Norton Schaak bond zonder voorzitter Uw geld. Kies nü hoe het 't beste groeit. Het zal je lot maar wezen. De Staatsloterij. Al 250jaar 9V2% Spaardeposito 8 71/2% Spaardeposito 6%% 5%% 6V*% Spaar-Extra-Rekening/ De ABN helpt u kiezen. Goed en zeker. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 Troon wankelt als nooit tevoren NEW York - Ken Norton huilde. Het nauwelijks getekende gezicht verborgen in beide handen, half weggedoken onder een handdoek, verwerkte de 31-jarige uitdager zijn teleur stelling. Opnieuw was Mohammed Ali uitgeroepen tot winnaar. Wéér had Ah de aanval op zijn wereldtitel verde digd. Maar zelden heeft zijn troon zo gewankeld als in zijn twintigste titelgevecht. En Mohammed Ali voelde het. Hij, „the Greatest" steunde geslagen op de touwen. Terwijl manager An- gelo Dundee hem trachtte op te monteren, en het 30.000 koppige publiek in het sfeervolle Yankee Stadium de uitslag afwachtte, be sefte Ali dat een kleine puntenzege in feite niets meer of minder was dan een vernedering. Ali, die vóór de match nog triomfantelijk uit riep: „Norton gaat knock out. Let maar eens op, in de vijfde ronde ge beurt het", had vijftien ronden lang een minstens gelijkwaardige Nor ton tegenover zich getroffen. Vandaar ook de vreugde bij de ex-marinier en aankomend filmster Ken Norton. Een juichende Nor ton, direct na het einde van de vijf tiende en laatste ronde. Een Nor ton, die eerder had gezegd: „Ik ver nietig hem. Ik ban nog nooit zo ze ker van iets geweest als dit. Ali krijgt vijftien ronden lang een af straffing". Nortons vreugde was begrijpelijk. Domper Evenals de domper die volgde na de uitslag. Een uitslag, gebaseerd op het principe dat de uitdager de regerende kampioen overtuigend dient te onttronen. En dat was in de ring van het Yankee Stadium niet gebeurd. Met als resultaat een mi nieme puntenzege voor Ali, die zich kan gaan opmaken voor zijn laatste titelgevecht in Iran waar George Foreman zijn tegenstander zal zijn. Maar het gevecht in New York bracht overduidelijk aan het licht dat de huidige Muhammed Ali niet meer de „oude" is. Vaker dan vroe ger moest hij incasseren en zijn tegenstander het initiatief laten. En vandaar het strakke gezicht waar mee de kampioen temidden van een horde lijfwachten en politiea genten de gang naar de kleedkamer maakte. Twee ronden In feite heeft de wereldkampioen zich slechts twee ronden gemani festeerd zoals het enthousiaste Amerikaanse publiek dat verlang de. Twee ronden, het begin van de partij, maakte Ali het gevecht. Toen nog speelde hij als vanouds het showgekke publiek, swingde hij door de ring al pratend tegen zijn onverstoorbare tegenstander. En onverstoorbaar is Ken Norton gebleven, tot het einde van de vijf tiende ronde toe. De statisch bok sende Ali, of de dansende; Norton bokste stoïcijns verder, bouwend aan een voorsprong op punten. En Muhammed Ali besefte het. De ge zichten in de hoek van de kampioen werden steeds zorgelijker. Het pu bliek, dat voor aanvang van de par tij Ali's naam was blijven roepen tot de kampioen uiteindelijk de ring in klom, werd steeds stiller. Zelfs kreeg de uitdager een deel van het publiek op zijn hand. Vernedering En niet ten onrechte. Al in de derde ronde had Ali kennis gemaakt mat Nortons harde rechtse, moest die zelfde muhammed Ali in de elfde ronde de vernedering ondergaan van een tegenstander die hém uit daagde te raken. Het zo Ali-gezinde Newyorkse publiek kwam als één man overeind, verwachtte dat de kampioen zoveel hoon niet zou slikken. Maar Muhammed Ali kon het niet, had vaker dan ooit de „peptalk" nodig van de nerveus gebarende Dundee. Ali glanst niet meer, was gewoon de gelijke van de uitdager. Maar hij is kampioen, de bokser die zijn titel slechts hoeft te verdedi gen. En dus werd hij opnieuw tot winnaar uitgeroepen. Daarom joelde het publiek, verborg Ken Norton verslagen en teleurgesteld het hoofd in z'n handen Ken Nor ton, die, als er geen titel op het spel had gestaan, misschien tot winnaar zou zijn uitgeroepen, huilde. Op nieuw kreeg Muhammed Ali de voorkeur van de jury. Maar ditmaal geen triomfantelijke juichende kampioen. Muhammed Ali gesla gen en afgemat besefte, dat nooit eerder zijn troon zo hevig had ge wankeld Ken Norton dacht gewonnen te hebben. De desillusie volgde later. ADVERTENTIE Het zal je lot maar wezen. Ja daar ga je dan met je gloednieuwe camera. Wil je als trotse vader je zoon op de film vastleggen loopt ie je gewoon omver. Gelukkig is de camera heel gebleven. Gekocht van een prijs in de Staatsloterij. We hebben er later wel geweldig om gelachen. Tja, 't zal je lot maar wezen. Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen, of met een paar. De loten kosten f 25,- per stuk, 'n vijfje f 5,-. U koopt ze bij de Staatsloterijkantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le maandag in de maand kunt u er terecht, 10 dagen lang. Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 2 h. op zo'n 800.000 prijzen van f 10,- tot f 500.000,-. Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op tv en in de kranten. Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnen héle loten bestellen door overschrijving van f 25.- (of een veelvoud daarvan) op postrekening 5151 t.n.v. de Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U ontvangt dan enkele dagen de le trekking uw Iotnummer(s). Als het bedrag vóór het eind van de maand van uw postrekening is afgeschreven, speelt u in de volgende loterij mee. Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens per maand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen: 070 - 653955. Ex- preases: "Misschien heb ik teveel gedaan" LEIDEN - "Het geeft mij een onbe- terugkomen op deze bestuursze- vredigd gevoel, dat ik in het be- tel". stuur van de Leidse Schaakbond Verleden jaar waren de verhui- een lege stoel achterlaat. Boven- splannen van Wim van Boekei al dien vind ik het jammer, dat ik niet bekend, zodat tober kan meemaken". Aan het didaten zijn niet bereid gebleken de woord is Wim van Boekei, die net taak op zich te nemen. Bang verge- voor de start schaakseizoen naar Ruinerwold in Drente is verhuisd en daarom "noodgedwongen" de voorzitters hamer van de LSB moet neerleg gen. Ook propagandist Alfons Grim legde zijn funktie neer, want zo zegt hij: "Ik heb geen tijd leken te worden met de afgetreden Van Boekei of drempelvrees? Het valt wel op hoe moeilijk het i vacatures te Vuur uit sloffen Hoe stond Van Boekei nu eigenlijk daar word ik nu vele avonden het v ADVERTENTIE I 6 jaar vast 1/0/ Spaardeposito J /4/0 5 jaar vast 9 0/ Spaardeposito /0 4 jaar vast 2 jaar vast Spaardeposito met 24 maanden opzegging Spaardeposito met 12 maanden opzegging Cfl/ 0/ Spaardeposito met O /4 /0 6 maanden opzegging 5 0/ Spaardeposito met /0 3 maanden opzegging 41/0/ Spaarrekening/ rr /4 /0 Spaarboekje 3 Jeugdspaarboekje I Zilvervloot Coupon voor meer informatie Ik wil graag meer weten over sparen. Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Woonplaats: Telefoon: Ik heb reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. C 15 Algemene Bank Nederland ken en ik deed het in het belang van de LSB. Ik had een aantal zaken ook kunnen delegeren. Ik vind overigens niet belangrijk, wat ik gedaan heb, maar wat het bestuur in zijn totaliteit gedaan heeft. Maar goed, een voorzitter treedt nu eenmaal vaker op de voorgrond dan b.v. een secretaris. Die lovende woorden op de afgelo pen vrijdagavond gehouden jaar vergadering vond ik helemaal niet nodig. Ik heb gedaan, wat ik dacht, dat ik moest doen en ik deed het met plezier. Eigenlijk is alles be gonnen met die pagina over mij in het Leidsch Dagblad. Daardoor is de LSB meer aan de weg gaan tim meren. Kijk maar naar het jeugd- en schoolschaak Verder is het contact tussen het LSB-bestuur en de ver enigingen in het tweetal jaren, dat ik voorzitter ben geweest, belang rijk uitgebreid en was het bestuur een hecht team. En nu moet ik erva ren, dat niet alleen het aantal leden van de LSB met ca. 85 man is ge daald, maar ook dat er voor de funkties van voorzitter en propa gandist geen kandidaten zijn. Wat mij opviel tijdens de jaarver gadering was, dat het muisstil werd, toen ik vroeg wie zich kandi daat wilde stellen. Ik ben blij, dat het zittende bestuur niet besloot de vergadering te schorsen totdat er een nieuwe voorzitter zou zijn. Daarmee was de LSB, niet gediend. Een oplossing voor de nu ontstane problemen, waarmee het bestuur worstelt zal sterk afhangen van de goede wil van de verenigingen. Breder contact De grote belangstelling op de jaar vergadering zoek ik in de contact verbreding tussen bestuur en ver enigingen. De vertrekkende pro pagandist Alfons Grim vertaalde dit echter als "een eerbetoon aan de aftredende voorzitter en niet als een constructief meewerken aan de op lossing van deze impasse, want dan was het bestuur al lang weer op volle sterkte. Verder vond Grim dat die grote belangstelling niet te rij men was met de negatieve houding van de verenigingen. Tenslotte meende Grim, dat het niet demo cratisch was het bestuur bij het zoeken naar kandidaten carte blan che te geven. Over personen moet toch gestemd worden?" Vlak voor de bestuursverkiezing merkte vice-voorzitter Kemper man op: "Ik ben vice-voorzitter. Dus ik vervang de voorzitter als hij er niet is, maar we hebben er nu geen. Alle verenigingen dachten zeker dat ik "automatisch" Van Boekei zou opvolgen en dat is nu juist iets wat ik niet doe". CEES VAN STEENWLIK Boksen - Matthi Willems is gisteren in de eerste ronde van het Europees bokskampioenschap voor junioren in Izmir uitgeschakeld. De licht- welter verloor door interventie van de scheidsrechter. De Westduitse bisschoppen merken in een verklaring, uitgege ven met het oog op de parlements verkiezingen op 3 oktober, op, dat iedere katholiek verplicht is van zijn stemrecht gebruik te maken. De bisschoppen leggen er de nad ruk op, dat basisrechten en basis waarden onafscheidelijk samen hangen. De reeds lange tijd waar neembare verschuivingen in het waardenbesef van de samenleving naderen, volgens de bisschoppen, in veel opzichten de grens of heb ben die al overschreden, waardoor ook bepaalde basisrechten in hun bestaan bedreigd worden. Lefebvre Uit een enquête, waarvan de uit slag is gepubliceerd in een Frans dagblad, blijkt, dat 24 procent van de rooms-katholieken in Zwitser land achter de traditionalistische aartsbisschop mgr. Marcel Lefeb vre staat. Als tegenstander ont popte zich 39 procent, terwijl 37 procent opgaf zich (nog) geen me ning in de kwestie te hebben ge vormd. Opvallend is, dat bij de trouwe kerkgangers het percentage tegenstanders van Lefebvre groot is: 46. In het Franstalige deel van het land is zijn aanhang ook belang rijk groter dan in het Duitstalige deel. Onderscheiding De 72-jarige bisschop van Linz (Oostenrijk), dr. Franz Zauner, kreeg van de Oostenrijkse tour- en automobielclub een onderschei ding omdat hij in 35 jaar motorrij den niet één bekeuring had opge lopen. Mgr. Zauner staat bekend als een enthousiast rijder. Hij legt per jaar op de motor 15.000 kilo meter af. O Het Nederlands Bijbelgenoot schap heeft besloten, delen van de Bijbel te gaan vertalen voor zeven tot tienjarigen. Beroepen Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Strijen H. Veld huizen Wapenveld, te Zeist E. H. Kalkman Amersfoort, te Kesteren J Catsburg Katwijk aan Zee; aan genomen naar Woudsend (Fr.) H. Bousema Oldebert. naar Ijmuiden-West D. Heikoop Her wijnen, naar Vreeswijk W. de Bruin, hulpprediker aldaar, de be noeming tot hulpprediker te Rol- derwolde A. van der Linden Ezin- ge, naar Edam mej. J. H. Kuper, vi caris aldaar; bedankt voor Steen- wijk J. R. Smit Harlingen, voor Strijen G. Bos Terheijde (ZH), voor Herveld G. D. Vossers Vaassen. Geref. Kerken: beroepen te Aver- eest W. van Benthem Nieuwlande. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Den Haag A. v. d. Veer Zwolle. Ge ref. Gemeenten: beroepen te Tricht-Geldermalsen R. Boogaard Leiden. Overleden: D. Ringnalda (77), laatstelijk te Overveen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19