Brox: „.Kranten voeren hetze tegen FeyenoorcT ^ijdeMelW. Geilman nog vraagteken Spaarrentetot MERCKX NIET IN GP DES NATIONS Ondanks zorgen gematigd optimisme bij Anderlecht y Beker havermout- *1 en rijstepap k halve liter tijdelijk fct. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 STOCKHOLM- Guus Brox is teleurgesteld. Diep teleurgesteld in een gedeelte van de Nederlandse sportpers. "Niet het voetbal dat we brengen, niet de vorm van de spelers, maar de pers vormt op het ogenblik onze grootste zorg", beweert hij vlak voor de return tegen Djürgarden in Stockholm. PAGINA 15 BRUSSEL- Eddy Merckx zal zondag niet deelnemen aan de Grand Prix des Nations de eer ste grote tijdrit in het naseizoen. De beste wielrenner aller tijden, die dit jaar ontzettend veel tegenslag heeft gehad, is nog niet hersteld van zijn rugbles sure, die hem ook uit Tours- Versailles hield. Merckx moet op doktersadvies vier dagen volstrekte rust houden. Een pe riode die hij op een plank moet doorbrengen. komen. Ook wereldkampioen Freddy Maertens, die nog lang heeft getwijfeld. In Angers zullen waarschijnlijk vijf Nederlanders aan de tachtig kilometer-race beginnen. Inge schreven zijn: Joop Zoetemelk, Andre Gevers, Fedor den Her tog, Gerard Kamper en Roy Schuiten, die de laatste twee jaar de Grand Prix worn. Omdat ook amateurs mogen meedoen zullen Olympisch kampioen Bernt Johansson en Tour de l'Avenirwinnaar Sven-Ake Nilsson eveneens in Frankrijk te zien zijn. "En wat het ergste is, wij - een Feyenoord en een Ajax - kunnen ons nóóit verweren. Wij kunnen tegen negatief, minderwaardig geschrijf niets inbrengen. Want wij hebben geen grip op de kranten. De pers is voor ons volstrekt onbe reikbaar' Omdat de krant geen heilige koe is en de sportjournalist niet on schendbaar, en om tevens Guus Brox duidelijk te maken dat hij be paald abuis is als hij stelt dat hij zich nóóit kan verweren, volgt hier een tamelijk emotioneel "verweer schrift" van Feyenoords hevig ver ontwaardigde directeur. Guus Brox: "Ik weet zeker dat er in sommige kranten een hetze tegen ons wordt gevoerd. Ik heb er zat voorbeelden van. Er is een landelijk ochtendblad, waar een journalist rondloopt die volgens mij een zwarte pet draagt met een doods kop op de klep. Die man wil een Feyenoord en een Ajax doodma ken". "Een tijdje terug schreef hij bij voorbeeld dat Emst Happel niet naar Feyenoord terug wilde, omdat hij "met dat zootje niet kon samen werken". Ja, dat zou Happel heb ben gezegd. En met dat zootje be doelde hij dan onze beleidsgroep betaald voetbal". Vernieling "Ik naar Happel, die werkelijk een geweldige kerel is en waarmee we altijd ontzettend fijn hebben sa mengewerkt. Nou, hij had het zo niet gezegd. Wist ik trouwens wel. Goed, ik naar de hoofdredacteur van die krant. Die hoort me aan en knikt begrijpend. Maar wat gebeurt er dan? De betreffende journalist schrijft mij in de weken erop volle dig de vernieling in. Ik dacht toen: die journalist heeft kennelijk meer macht dan zijn hoofdredacteur. En verder werd mijn mening beves tigd dat het allemaal boze opzet is. Dat ze alleen Feyenoord in een kwaad daglicht willen stellen". "In jullie krant stond trouwens laatst dat Feyenoord een tweeder- angsploeg is geworden. Maar we staan toch verdomme bovenaan? Ook schreven jullie dat we de laat ste jaren zoveel miskopen hebben gedaan. Maar Feyenoord heeft geen één miskoop gehad. Geen enkele. Mannen als Posthumus, Maiwald en Ladinszky hebben we voor be trekkelijk weinig geld aangetrok ken. Om te kijken of er wat in zat". Maar ze voldeden toch beslist niet aan de verwachtingen. Dat moet u toch toegeven. "Ze vielen inderdaad tegen. En toen hebben we ze weer van de hand gedaan. Maar voor méér geld dan ze ons hadden gekost. En dan mag je toch niet van miskopen pra ten". Door Rob Vente die vertrekken dan naar het buiten land - waar veel gemakkelijker met de buidel kan worden gerammeld - en gaat hier de boel kapot. Kapot geschreven". "Feyenoord had vorig seizoen al een exploitatie-tekort van 660.000 gulden. En als het dit seizoen zó doorgaat, wordt het tekort wel een miljoen. Minstens. De eerste ronde voor de UEFA-Cup kost ons ook al zo'n 20.000 gulden. Ja, wat wil je? Je moet premies uitbetalen, de reis- en verblijfskosten voor de uitwed strijd en daartegenover staat een handjevol inkomsten van die partij in de Kuip. Want in Rotterdam tegen Djürgarden kwam er ook geen hond kijken. De mensen lezen de krant en blijven thuis". Maar in vele gevallen is de kritiek op Feyenoord toch terecht. Er wórdt slecht gevoetbald. Trou wens, spelers die een jaar of vijf ge leden nog in de Kuip excelleerden en zelfs mensen uit de huidige le denraad van Feyenoord doen niets anders dan hartgrondig kankeren op hetgeen er tegenwoordig wordt vertoond. VOOR STRIJD TEGEN RODA JC ■k Guus Brox wordt er moedeloos Begrip Negatief "Geloof me, de meeste journalisten reageren te negatief, breken de boel te snel af. En omdat pers, radio en televisie machtige media zijn, die op indringende wijze hun mening op het publiek overdragen, zijn de gevolgen hiervan voor de clubs fu nest. Doordat er steeds weer op hetzelfde aambeeld wordt geha merd - Feyenoord waardeloos, het is geen Ajax meer, maar Ajakkes - blijven de mensen tenslotte weg. En wat krijg je dan bij de clubs? Minder inkomsten. Dus kunnen we dan geen spelers meer kopen. En niet meer voldoen aan de eisen van de voetballers die we hebben. En "Wat de leden en supporters van Feyenoord betreft, die moeten maar één ding doen: achter hun club gaan staan en begrip tonen. En dat moet de pers ook eens gaan doen. Begrip tonen, bedoel ik. Want we zitten met ons elftal nu eenmaal in een overgangsfase. We hebben nu geen Jörgen Kristensen en Wim van Hanegem meer. En dan hoor je wel jammeren van: jullie hadden voor attractieve vervangers moeten zorgen, maar in vredesnaam, waar haal je ze vandaan? Ze zijn er niet. Vertel me maar waar de nieuwe Coen Moulijn en de nieuwe Ove Kindvall zijn en ik ga er als de kip pen op af. Maar nogmaals, je vindt ze niet meer. Triest, maar waar". "Maar om op die kritiek terug te komen, dat er na onze thuiswed strijd tegen Djürgarden slecht werd geschreven, was terecht. Het was toen niet best. Maar we hebben verdomme toch ook goede wed strijden gehad. Neem onze tweede helft tegen Roda JC. Het was om je vingers bij af te likken. Zo goed. Maar ja. Onze Lieve Heer zat toen bij Bram Geilman op de lat en daardoor verloren we. Was er ge wonnen - oh, ik weet het zeker - dan hadden de kranten gejubeld. Maar nu waren we een tweeder- angsploeg". Tegen NEC deden we het ook pri ma. Stak Wimpie Jansen toch maar eventjes Jantje Peters in z'n zak. Maar ja, dan wordt er weer gezeurd van: Peters tobde met rugklach ten". "En dan afgelopen zaterdag tegen De Graafschap. We schoppen er vijf in. We kregen applaus na afloop. Terecht, het was goed. Maar dan zet ik de radio aan en hoor. "Er waren 16.159 toeschouwers, maar de helft ervan zal wel niet meer terugko men, want wat hier werd vertoond was een lachertje". Ja, en vind je Integer "Toch blijf ik er in geloven dat de pers integer, correct is. Ja werke lijk, daar blijf ik van uitgaan. Er wordt alleen zo overdreven. Ze vinden niets meer goed; men ver rekt het om - ik zei het al - begrip te tonen en er wordt nog steeds verge leken met tóén. Maar die periode, die geweldige successen, dat prachtige voetbal, is er niet meer. Ik besef ook wel dondersgoed dat wat we vandaag zien niet te vergelijken valt met wat gisteren was. Maar wat kunnen we nu meer doen dan ons best?" "Maar het is zoals Toon Hermans het zo mooi heeft uitgedrukt. Die zei laatst voor de televisie: "Leven betekent bewegen". En zó is het. Feyenoord lééft, dus beweegt het. Eens zaten we aan de absolute top, nu gaan we het heuveltje even af. Dalen we, hé. Maar dat is normaal. Alle clubs, over de hele wereld, hebben dat. Noem er maar eentje op die na een succesperiode géén terugval heeft gekend". En daarna, ineens weer erg fel "Maar ik kan me er niet bij neerleg gen dat het publiek, waar we zo'n jaar of tien voor hebben moeten ploeteren om het in de Kuip te krij gen, nu in een maand of drie er weer uitgeschreven wordt. Dat pik ik niet. Nooit van m'n leven". noord of Ajax op bezoek hadden was het immers een vol huis en rin kelden de kassa's". Guus Brox is een verbitterd man. De schuld van de pers, stelt hij. Maar niet de pers kan Feyenoord weer uit het slop halen. Dat kunnen alleen de spelers. Guus Brox, met een diepe zucht: "Maar die zijn op het ogenblik nogal gefrustreerd. Door al die rot verslagen, snap je". BRUSSEL (ANP) - Pessimisme is zo niet verboden dan toch wel ten zeerste af te raden in de sport. Anderlecht ziet het dan ook wel zitten vanavond tegen Roda. De tweede ronde van het Europese bekertoernooi voor bekerwin naars moet haalbaar zijn. Het brein van trainer Goethals zal echter nog van vele zorgen ver vuld blijven voor het zover is. Hij kerft de klasse van zijn eigen ploeg, maar hij weet nu ook welke vechters de Limburgers zijn. De vroegere bondscoach betreurt het daarom des te meer, dat hij drie van zijn beste krachten moet missën. Verdediger Thissen staat al twee maanden op non-actief en ook international Gilbert van Binst is nog steeds niet fit genoeg voor wat wel eens een harde strijd zou kunnen worden. In principe is hij beschikbaar - „ik zou er graag bij zijn" - maar hij vreest de zware inspanningen, die zijn blessure waarschijnlijk geen goed zouden doen. Goethals zal Van Binst dan ook liever meer rust gunnen. Dan is er de afwezigheid van Ver- cauteren, eén van de s.achtoffers slachtoffers het gele-kaarten- festival twee weken geleden in Brussel De middenvelder had in de strijd tegen Bayern München om de Supercup ook al geel ge zien en is door de UEFA ge schorst. Anderlecht-voorzitter Vandenstock hierover. „We heb ben de UEFA er nog van probe ren te overtuigen dat de Super cup eigenlijk bij het vorige sei zoen hoort, maar zij waren niet te vermurwen. Ik vind dat wij be nadeeld zijn. Andere clubs kon- De Nederlandse "Belgen" Ruiter, Rensenbrink en Haan (v.l.n.r balie van het hotel Juliana in Valkenburg. den met een schone lei aan het toernooi om de Europacup be ginnen". Het brengt problemen voor Goe thals, die verklaarde: „Nu moet Van der Eist in de achterste vier blijven spelen, terwijl ik hem lie ver in de middelste vier had ge zien. Dan kan hij gemakkelijker oprukken. Vercauteren zal ik moeten vervangen door Michel de Grootte, die zaterdag tegen Cerkel Brugge het laatste kwar tier meespeelde". De generale verliep gunstig voor Anderlecht. Er werd met 6-0 gewonnen. Het vergrootte het vertrouwen van de spelers. Laatste man Erwin van den Daele denkt de volgende ronde van het toernooi, dat de Brusselaars vorig seizoen wonnen, te kunnen ha len: „Het zal moeilijk worden, maar ik geloof erin". Ook Van denstock neemt aan dat Goethals de juiste koers naar de tweede ronde zal weten te vinden: „Die twee doelpunten in de laatste mi nuut van de eerste wedstrijd zijn erg belangrijk, ik hoop beslis send". De waarschijnlijke opstelling van Anderlecht is: Ruiter, Van der Eist, Broos, Van den Daele, Dockx, Haan, Coeck, De Grootte, Ressel, Mackenzie en Rensen brink. John Dusbaba wél van de partij KERKRADE - Het meespelen van Roda-doelman Bram Geilman in de wedstrijd tegen Anderlecht vandaag in de eerste ronde van het toernooi om de Europacup voor bekerwinnaars is nog steeds uit erst dubieus. Manager Coerver was enigszins pessimistisch: "Hij heeft anderhalve week niets ge daan". Pas op het allerlaatste moment zal een beslissing vallen. Gunstiger is de toestand van John Meuser. Gistermiddag zag het er naar uit, dat de middenvelder in Moedeloos ieder geval op tijd fit zal zijn. ADVERTENTIE Geldig t/m 2aterdag 2 oktober En tot slot, bijna moedeloos: "Het is overigens niet alleen de pers waar ik me aan erger, hoor. Het irriteert me ook enorm dat mensen uit het vak, uit de voetballerij, clubs als Feyenoord en Ajax, die het Neder landse voetbal verdikkeme toch groot hebben gemaakt, nu afvallen. Hoe durft Bob Maaskant, die trainer van NAC, in vredesnaam te zeggen dat hij het een schande vindt dat Ajax zo zwaar verdedi gend voetbalt. NAC en zoveel an dere elftallen deden vroeger niet anders als ze tegen Feyenoord of Ajax speelde. En Ton van Dalen, de manager van FC Twente, heeft schaterend uitgeroepen dat voor het geld dat Feyenoord voor Fan Deinsen moest betalen, hij zeven spelers heeft gekocht. Laten Maas kant en Van Dalen zich met hun eigen clubs bemoeien. En niet hun gal spuwen over verenigingen waar ze altijd zo lekker aan hebben ver diend. Of niet soms? Als ze Feye- John Dusbaba, het enige vraag teken van Ajax-trainer Tomislav Ivic, is in zoverre hersteld dat hij vanavond zo goed als zeker tegen Manchester United speelt. Ook Ajax' Engelse tegenstander treedt waarschiinliik op volle sterkte aan. De verwondingen die zowel spits- speler Stuart Pearson als Steve Coppell tegen Manchester City op liepen bleken niet van dien aard dat zij vanavond buiten spel blijven. Djürgarden vreesde vanavond weinig publiek in het Resunda Fotbollestadion te zullen krijgen. Om toch verzekerd te zijn van aan moedigingen tegen Feyenoord heeft de Stockholmse club de geste gemaakt om de schooljeugd tot en met zestien jaar gratis het stadion binnen te laten. Enige honderden supporters van AC Torino zijn gisteren bijna voor niets naar Zweden gereisd om de ontmoeting Malmö FF-AC Torino bij te wonen. De Italiaanse aanhan gers hadden namelijk hun paspoor ten niet bij zich. Zij waren van me ning dat zij Zweden ook wel op hun toeristen kaarten binnenkonden, zoals dat het geval is binnen de Eu ropese Gemeenschap. Zweden is echter geen lid van de EG. De sup porters, die door hun vergissing in Kopenhagen werden opgehouden, werden evenwel toch toegelaten. "Dat betekent niet dat onze politiek veranderd is na de regeringswisse ling. We willen voor een keer wel eens iets door de vingers zien", liet een woordvoerder van de Zweedse ambassade in Kopenhagen weten. Uitslagen FC Liverpool heeft zich als eerste club geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Eu ropese voetbalbeker voor lands kampioenen. De Engelse titelhou der won gistermiddag in Belfast de tweede wedstrijd voor de eerste ronde tegen Crusaders met 5-0. De ruststand was 1-0. Liverpool zege vierde in de thuiswedstrijd met 2-0. Er waren 10.000 toeschouwers. Voor de doelpunten zorgden; Keegan, Johnson (2x), Mcdermott en Heighway. In de avond plaatste ook Turun Pal- loseura Turku zich. De Finse kam pioen won in Turku met 1-0 van Sliema Wanderers, dat Malta verte genwoordigt, door een doelpunt in de tweede helft van Heikki Suho- nen. Er waren welgeteld 933 toe schouwers. Sliema won de eerste ontmoeting met 2-1 zodat het dubbeltellende doelpunt van de Finnen in de uit wedstrijd de beslissing bracht dat Turun Palloseura overgaat naar de tweede ronde. FC Kaiserslautern heeft zich zonder enige moeite geplaatst voor de tweede ronde van de UEFA-cup. De Duitsers wonnen 'op eigen ter rein met 8-0 van Paralimni Fama- gusta (Cyprus). De ruststand was 4-0. Er waren slechts 4000 toe schouwers. Voor de doelpunten zorgden Toppmöller (4x), Pirrung (2x), Meier en Riedel. ADVERTENTIE i De rente die wij vergoeden op spaar gelden loopt van 41/4% tot g1/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 7EPU/L/L APP/E H4PP/E 67EEZPS l/EPDER WE&. ZAPT //V EET PUA/E8ED- DEPUEEMSE MCEPAS.... SMELT 5A/OEP/E /M PAM/EM (£M !M EEM L/OM< tftv fópTc/M SOVE OE PPPV/QOE 7EPCJO A'AAP EE aEL/OOMOE U&PELP

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15