'Geen tunnel, dan geen brug' Jaar geëist voor Leidse steekpartij Stemmen bij volmacht gemakkelijker Winkels kiezen voor'Rosmolen in Merenwijk C.D.U.: "OS MOET AFTREDEN Bewoners Sumatrastraat tijdens informatieavond: "Over Schiphollijn nu wel genoeg rapporten' Den Uyl heeft mij gegriefd WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 VARIA PAGINA 11 DEN HAAG - De kiezers krij gen grotere mogelijkheden om bij volmacht en in een andere gemeente te gaan stemmen. De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met dit voor stel van minister De Gaay Fortman van Binnelandse Za ken. Het is de bedoeling dat al bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in mei 1977 van de nieuwe regelingen geprofiteerd kan worden. Iedereen kan in het vervolg elke kiezer die in hetzelfde stembu reau zijn stem uitbrengt recht streeks - zonder tussenkomst van het gemeentebestuur - de volmacht geven om in plaats van hem te stemmen. Daarvoor is voldoende dat beiden hun handtekening zetten op de op- roepingskaart van de kiezer die een ander voor hem laat stern- Momenteel is stemmen bij vol macht alleen mogelijk als het veertien dagen van te voren schriftelijk wordt aangevraagd. Een kiezer mag niet meer dan twee volmachten aannemen. Om een goede controle moge lijk maken moet een volmacht- stem tegelijk met de eigen stem worden uitgebracht. Ook het stemmen in een andere gemeente wordt een stuk een voudiger. Onder de huidige re geling moet de kiezer die ergens anders naar de stembus wil uit erlijk twee weken van te voren op een willekeurige gemeente secretarie een aanvraagformu lier invullen. Blijkt tegen zijn verzoek geen bezwaar te be staan, dan krijgt hij tijdig een kiezerslegitimatiekaart thuis gestuurd, waarmee hij in iedere andere gemeente zijn stem kan uitbrengen. Voortaan kan de keizer die er gens anders wil stemmen - tot vijf dagen voor de verkiezings dag - zijn oproepingskaart ter stond in een kiezerslegitimatie kaart laten omzetten. Er is één nadeel: hij kan hiervoor alleen terecht op de secretarie van de gemeente waar hij voor de stemming is opgeroepen. Minister De Gaay Fortman ver zette zich krachtig tegen een voorstel van het VVD-kamerlid Kappeyne van de Coppello om de kiezers te ver plichten zich op het stembu reau te legitimeren met een paspoort of een rijbewijs. Mevrouw Kappeyne wilde op die manier het knoeien bij ver kiezingen tegengaan. „In de praktijk is het erg gemakkelijk om met de kaart van een ander te stemmen", zei ze. De minister wilde het aan de stembureaus overlaten of ze van een kiezer vragen te bewij zen dat hij werkelijk degene is voor wie hij zich uitgeeft. LEIDEN - "Geen tunnel, dan geen brug". Zo luidt de stellingname van een meerderheid van de aan wezigen gisteren tijdens een informatieve avond over de bouw van de Sumatrabrug en de reconstructie van de Su matrastraat. De bijeenkomst werd gehouden in een school gebouw aan de Sumatrastraat en was georganiseerd door het gemeentelijk bureau voorlichting. De Sumatrabrug. die over de Oude Rijn tussen Lage Rijndijk en Waard wordt aangelegd (ter hoogte van de Sumatrastraat) is bedoeld om het industrieterrein De Waard beter bereikbaar te maken. Direct nadat de plannen voor de brug bekend werden, rezen er bij de bewoners van de Sumatrastraat grote bezwa ren tegen de brug. De bewoners vreesden een intensiever vracht verkeer in hun straat en waren bo vendien bang dat hun straat een doorgaansroute zou worden voor verkeer uit de Merenwijk richting stad. Er kwamen protesten bij de gemeente, bij het ministerie en af gelopen zomer werd door een vier tal groeperingen (Wijkcomitè De Kooi, Zijlkwartier Leiderdorp, Vereniging Milieudefensie en de Werkgroep Milieubeheer) een ver zoek bij de Kroon ingediend om de plannen voor de brug te vernieti gen. Gevolg van de protesten was dat werd besloten met de aanleg van de Sumatrabrug, een reconstructie van de Sumatrastraat uit te voeren, waardoor deze weg beter ingesteld zou zijn op de toename van verkeer. De gemeente heeft daartoe een plan opgezet, dat echter bij de bewoners en het wijkcomitè De Kooi een tegenplan heeft uitgelokt. Gistera vond bestond de mogelijkheid om over beide plannen voor de recon structie te praten. Twee rijbanen In samenwerking met de dienst Gemeentewerken had het bureau Voorlichting een dia-sene opgezet, waarin alle mogelijke oplossingen voor een andere opzet in de Suma trastraat duidelijk werden belicht. In zowel de opvatting van de bewo ners als die van de gemeente krijgt de Sumatrastraat na de reconstruc tie twee rijbanen van elk twee me ter vijfenzeventig breed. In het smalle gedeelte van de straat, nabij de Lage Rijndijk, w,il de gemeente een voetpad aanleggen van 2.70 m ?n fietspaden van 1.50 m. In dat ge val zouden de bomen normaal kunnen blijven staan, maar wordt het fietspad slechts door een schrikband van de rijbaan geschei den. De bewoners wilden de bomen opofferen aan een gescheiden fiet spad, dat bovendien 25 cm breder moest zijn. Een compromisvoorstel dat gisteravond veel instemming ondervond was de uitvoering van het plan van de gemeente en een fietspad van de weg gescheiden door een opstaande trottoirband. De bewoners gingen akkoord met het parkeren op een aantal aan te leggen plaatsen voor de ingang van de scheepswerf van de fa. Boot. De bewoners waren echter tegen het parkeren van vrachtwagens op die plek. In het tweede gedeelte van de Sumatrastraat zal worden gepar keerd aan de groenkant van de straat. De Sumatrastraat zal voorts in zijn geheel worden geasfalteerd. Tunnel Een heet hangijzer was echter de eis van de bewoners dat ter hoogte van de Paramanbostraat onder de weg een tunnel voor voetgangers en fietsers moet worden aangelegd. De heer Van der Pol van Gemeen tewerken wees op de technische problemen bij de uitvoering van de tunnel en vroeg zich af of een tun nel wel de meest veilige oplossing zou zijn. Stoplichten zouden min der gevaar opleveren, zei hij, omdat als de tunnel wordt aangelegd, de mogelijkheid blijft bestaan om op het kruispunt over te steken. De bewoners, die bang zijn voor de vei ligheid van de 1800 kinderen die dagelijks de scholen in de straat be- zoeken, bleven echter bij hun eis. Bovendien eiste men zekerheid dat de brug niet eerder zal worden geopend, dan de reconstructie is uitgevoerd. Die eis is echter al vast gesteld in een besluit dat de ge meenteraad enige tijd geleden heeft genomen. De planbegeleidingsgroep voor de rehabilitatie in de Kooi en ook het wijkcomitè blijven tegenstander van de aanleg van de brug. Men voelde zich "in de blote billen ge zet" omdat men wel door de ge meente als volwaardige gesprek spartner was geaccepteerd, maar niet tijdig over de aanleg van de brug was ingelicht. De werkgroep wees er voorts op dat de plannen in tegenspraak zijn met het verkeers circulatieplan, waarin wordt ge steld dat in rehabilitatiegebieden slechts vriendelijk verkeer zou moeten worden toegelaten. Een woordvoerder sprak van "teleur stelling" en een "verpestende at mosfeer", als de brug er toch zou komen. Dit is de plaats waar de ge wraakte Sumatrabrug zou moe ten komen om het industrieter rein De Waard" beter te ont sluiten. De huizen die op de Lage Rijndijk in de weg stonden zijn inmiddels gesloopt. LEIDEN - De raadscommissie voor Economische Aangelegenhe den heeft gisteravond vastgesteld, welke soort winkels er moeten ko men onder de terrasflat, die de Stichting "De Rosmolen" in de Me renwijk gaat bouwen. Volgens de commissie moeten de nieuw te vestigen branches zodanig gekozen worden, dat ze de be staande winkelvestigingen in het winkelcentrum "De kopermolen" geen concurrentie aandoen. Bo vendien zullen de nieuwe winkels een wijk verzorgend karakter moe ten hebben. De commissie sprak haar voorkeur uit voor de vestiging van zes a zeven nieuwe winkels onder de "Rosmolen"-flat, die gekozen moe ten worden uit de volgende bran ches: speelgoed, baby- kleuter- en kinderkleding, radio en tv, bistro annex bruin café, schoenen, wo ningtextiel, dameslingerie, reisbu reau, viszaak, wasserette, poelier, lederwaren en cadeauboetiek. Tevens werd besloten een begelei dingscommissie in te stellen, die een definitieve keus zal moeten maken uit de gegadigden voor de verschillende branches. Deze bege leidingscommissie, onder voorzit terschap van wethouder Van Aken, zal gevormd worden uit vertegen woordigers van de Stichting "Rosmolen", de winkeliersvereni ging "De Kopermolen", de buurt verenigingen en de raadsleden Ranner (PvdA) en Bleijie (CDA). Ook kwam de vestiging van een ga ragebedrijf in de Merenwijk nog even ter sprake. Volgens Van Zijp (CDA) wordt er door de gemeente "een spelletje gespeeld met de ves tiging van een garage in de Meren wijk". Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat het allang vaststaat, welk garagebedrijf in aanmerking komt om zich in de Merenwijk te mogen vestigen. "Er wordt alleen nog maar gewacht, totdat dat bedrijf genegen is met de bouw te begin nen", aldus Van Zijp. Wethouder Van Aken sprak dit niet tegen. Wel deelde hij mee, dat de Zwembad voor gehandicapten NOORDWIJK- In het vernieuwde zwembad van badhotel Zeerust aan de Quarles van Uffordslraat in Noordwijk zijn een aantal lichamelijk ge handicapten van de Invalidenbond afdeling Bollenstreek begonnen aan een nieuw zwemseizoen. Doel: het behalen van het zwemdiploma. Al heel wat jaartjes genieten de gehandicapten gastvrijheid in dit zwem bad waar ze deskundig worden bijgestaan door mevrouw van Tilburg.de instructice. Om het in en uit het water gaan wat te vergemakkelijken staat de gehandicapten een waterlift ter beschikking die speciaal voor dit doel is ontworpen. Het aantal lichamelijk gehandicapten dat het zwemdiploma probeert te behalen, stijgt met het jaar.Dit seizoen zijn het er 35 in totaal. Onder hen zijn er die al een jaar of vier zwemles hebbenOp de foto de "tewaterlating" van een van de gehandicapten. Op de achtergrond kijkt Tilburg toe. LEIDEN - Een jaar gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank gisteren tegen een 32- jarige Marokkaanse fabrieksarbeider uit Leiden, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel op een landge noot. Dat gebeurde op 18 juni nadat die dag enkele ruzies hadden plaatsgevonden. In de fabriek waar het tweetal werkte, waren de moeilijkheden reeds ontstaan en die zetten zich la ter thuis in de Vierde Binnenvest- gracht voort. Het slachtoffer woonde bij de dader in, omdat zij tevoren op zeer vriendschappelijke voet stonden. Verdachte had de woning verlaten en bij de buiten deur het slachtoffer opgewacht. Laatstgenoemde zou volgens ver dachte een steen hebben opgepakt en hem daarmee tegen zijn borst hebben geslagen. Daarop had ver dachte enkele messteken toege- 5? WIESBADEN (Reuter) - De West- duitse christendemocratische op positie heeft gisteren het aftreden geëist van de premier van de deel staat Hessen, Albert Osswald, nu hij heeft toegegeven dat hij 100.000 mark heeft aangenomen van een fi nancier met een omstreden reputa tie. Osswald is als voorzitter van de bondsraad in Bonn, de officiële plaatsvervanger van Walter Scheel als president van de Bondsrepu bliek. De 57-jarige Sociaal- Democraat is daarmee de tweede man van West-Duitsland. Nieuw incident op Corsica CORTE (CORSICA) (UPI)- -Bij nieuwe incidenten op het Franse ei land Corsica zijn gisteren schoten afgevuurd op het gebouw van de plaatselijke gouverneur in Corte, terwijl zijn auto meteen kneedbom werd vernield. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Aanleiding tot deze gewelddaden was de bekentenis van een deser teurvan het vreemdelingenlegioen, dat hij twee broers had doodge schoten. bracht. Toen het slachtoffer op de grond lag, zou verdachte hem nog een messteek in de linkerzij hebben gegeven. Juist deze steek, zo bleek later, heeft ernstig letsel veroor zaakt. Aanvankelijk liet de toestand van het slachtoffer zich niet ernstig aanzien, doch later bleek dat onder andere een scheur in het middenrif en perforatie van de dikke darm was ontstaan, zodat het slachtoffer in levensgevaar kwam te verkeren. Hoewel hij nu nog niet geheel her steld is, is levensgevaar geweken. Volgens verdachte had het slach toffer hem toegevoegd, dat hij "een vies kind" was. Dat had hij zich erg aangetrokken, omdat hij vond dat zijn moeder daardoor in haar eer was aangetast. De officier vond po ging tot moord niet bewezen, maar wel het subsidiaire feit. De verdediger mr. Spijker zette uit een, dat verdachte voor zijn gezin in Marokko zoveel mogelijk geld wilde verdienen en daarom 's avonds een baan had gekregen als schoonmaker. Dat was niet gelukt aan het slachtoffer en dat zou jalou- zie en de ruzie hebben veroorzaakt. De pleiter vroeg een groot deel van De Hessische premier zei maanda- dat zij direct na de verkiezingen een straf voorwaardelijk op te leg- gavond in een televisie-interview motie van wantrouwen tegen Oss- gen om(jat verdachte graag in ons dat hij twee leningen van in totaal wald zal indienen in het parlement lancJ wil bijjven Het vonnis is op 12 100.000 mark had geaccepteerd van in Wiesbaden. oktober, de in Hongarije geboren directeur van de in Genève gevestigde Ban- - que de Credit Internationale, Tibor Rosenbaum. De Zwitserse bank sloot in oktober 1974 na een run op de deposito's en Rosenbaum werd aangehouden op verdenking van corrupt bestuur. Osswalds bekentenis zou zijn par tij, de SPD, zondag stemmen kun nen kosten in de Westduitse bondsdagverkiezingen. Osswald was voorzitter van de raad van beheer van de "Landesbank" van Hessen, toen deze in 1972 een aandeel van 36 procent in de BCI nam en later bekendmaakte verlie zen van 2,2 miljard mark te hebben geleden. Osswalds kabinet herhaalde giste ren de woorden van de premier van maandagavond, dat hij geen mede delingen over zijn toekomst zou doen vóór zondag (en de verkiezin gen). Dit wordt uitgelegd als een aanzegging dat hij als premier van de deelstaat heengaat zodra de ver kiezingen zijn gehouden. Uit krin gen dicht bij de SPD is vernomen ddt besprekingen gaande zijn over Osswalds opvolging. De CDU in de wetgevende verga dering van Hessen en in de bonds dag in Bonn heeft bekendgemaakt SASSENHEIM - TNO Delft zal van de gemeente Sassenheim geen op dracht krijgen om onderzoeken, prognoses en berekeningen uit de voeren met betrekking tot de Schiphollijn. Voor de aanvang van de raadsver gadering bracht VVD-er Ciggaar een brief van zijn partij ter sprake, waarin het college dit voorstel werd gedaan. Burgemeester Kret was wel bereid, de afwijzing van dit voorstel nader toe te lichten. De gemeente Sas senheim voert besprekingen met B.V. Artikon, die de opdracht heeft gekregen om het hele project te kla ren. Van rijkswege is deze B.V. op gedragen, door TNO een rapport op te laten maken over de te verwach ten geluidshinder. Inmiddels is dit rapport verschenen, dat echter nog geen antwoord gaf op verschillende vragen, zoals wat de spoorwegen gaan doen aan de geluidshinder, hoe de verhoudingen zullen zijn tussen de hoogte van het tracé van de spoorweg en dat van de be staande rijksweg, en welke maatre gelen er worden genomen voor het tussenliggend gebied. Als in de komende maanden al deze zaken in de commissies worden behandeld, zal het rapport van TNO ook mede ten dienste staan van de gemeente. VVD-er Ciggaar drong er op aan, de informatie van Arti kon kritisch ie bekijken, aangezien deze B.V. eigenlijk de tegenspeler is van de gemeente in de hele pro cedure. Haya van Someren: DEN HAAG (SP, ANP) - Me vrouw Haya van Someren- Downer, fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer, voelt zich gegriefd door uitla tingen van minister-president Den Uyl. Zij heeft gevraagd de woorden "onwaarachtig en onvaderlandslievend" terug te nemen. In een toespraak tot de partij raad van de PvdA afgelopen zaterdag gebruikte de minister-president deze woorden naar aanleiding van sommige passages in het ontwerp-verkiezingsprogramma van de WD. Mevrouw Van Someren wil nu van de minister-president we ten op welke delen van het programma deze woorden slaan. Verder laat de WD- fractievoorzitter in de Eerste Kamer weten, dat men in de politiek wel met elkaar van mening kan verschillen, maar dat men niet mag twijfelen aan eikaars goede bedoelingen. Ook de werkgevers voelen zich gegriefd door uitspraken van Den Uyl. De minister president noemde maandaga vond in Eindhoven in een toe spraak tot Brabantse midden standers het verzet van on dernemers tegen de kabinets voorstellen inzake de vermo- gensaanwasdeling en de on dernemingsraden 'kortzich tig'. Hij vergeleek dit verzet met o.m. het verzet in het ver leden tegen de wet op de kin derarbeid. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) noemt het "bedroevend, dat de minister-president van Neder land blijkbaar nog steeds niet begrijpt wat er schort aan het tot nu toe gevoerde beleid. Het is tegen dat beleid en de kwa lijke gevolgen daarvan voor de economie en de werkgelegen heid waartegen de onderne mers in het geweer komen". Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) zei dat in de rede Vi. Den Uyl emotionaliteit de uverhand heeft gekregen over redelijk heid en objectiviteit. gemeente voor de "zaak- Kempeneers" een juridisch advi seur in de arm heeft genomen. Dit nadat het in de Langestraat geves tigde garagebedrijf dat ook heeft gedaan. Zoals bekend is er tussen de gemeente en garage Kempe- neers een conflict ontstaan over een nieuwe vestigingsplaats voor het bedrijf, dat moet verdwijnen uit het gebied Herengracht/Zijlsingel. Volgens Van Aken zou het conflict mede zijn ontstaan doordat garage Kempeneers zich slechts in de Me renwijk wil vestigen, wanneer er geen ander garagebedrijf in de Me renwijk zou mogen komen. HOOFDPRIJS WINNAARS MARKTFEEST IN LEIDEN LEIDEN - De hoofd prijswinnaars van de feestmarktpuzzel zijn: P. C. Verkleij, Bachstraat 11, Leiden (koelkast), mevr. I. E. Stein, Delta 16, Katwijk (reisje naar Londen voor 2 personen en f 100,- zakgeld), H. Valk, Louise de Colignystraat, Leiden (reisje naar Londen), S. H. v.d. Hoed, W. Speijkstraat 36, Lei den (fiets), P. C. v. Leeuwen, Julia- nalaan 69, Voorhout (tv-toestel), P M. Ader, Drechtstraat 127, Leiden (wasautomaat), Springer, Verdam- straat 56, Leiden (fiets), Prins, Pie- ter de la Courtstraat 41, Leiden (mixer), J. v. Zanten, Franchimont- laan 15, Leiden (kast t.w.v. f2000,-). P. Platteel, N. Beestenmarkt 24, Leiden (mixer). Kalkman van Leu nen, Stuwstraat 25, Leiden (fiets), H. Vijlbrief. Sn. Hurgronjestraat 2, Leiden (gasfornuis metoven), W. F. Buys, Spaarnestraat 8, Leiden (fiets). Dekker, Mecklenburfeer- straat 8, Leiden (2-persoons rond vlucht boven Leiden), M. Lange- zaal. Stille Rijn 9a, Leiden (vries kist), J. M. v.d. Peet-v. Loon. Mo- lensteeg 27. Leiden (fiets), P. Kooi Kerklaan 73, Sassenheim (fiets). Vrouw getroffen door bliksem en overleden AMSTERDAM (ANP) - De 39- jarige mevrouw M. Both- Brulleman uit de Wervershoofd straat in Amsterdam-Noord is gis teren op straat tijdens een kort onweer door de bliksem getroffen en vrijwel onmiddellijk overle den. Mevrouw Both stond bij de Capelleschool in de Rode- Kruisstraat op haar kinderen te wachten. Festiviteiten op en rondom Leidens ontzet Leiden - Naast de acticiteiten die er door de 3 October Vereeniging worden georganiseerd ter viering van Leidens ontzet zijn er ook nog andere evenementen. Zo organi seert de spijkerbroekenproducent Wrangler in samenwerking met Van Delft op 4 oktober op de Bees tenmarkt een show, die om tien uur 's ochtends zal beginnen en pas s avonds zal worden afgesloten. Aan de show wordt medewerking ver leend door de pop-country-groep „The Dykë Brothers Band", band- parodisten „The Cliftons" Diskjoc key Sammy Green, zanger Lee To wers en de groep „Boolus". Presen tator is Henk van der Feest. De Nederlandse Vereniging „Wa ter, land en ruimte" organiseert in samenwerking met de Unie van Waterschappen op zaterdag 2 okto ber een excursie. De bus- en boot tocht begint in Den Haag en eindigt in Leiden. Tijdens de excursie zul len enkele plaatsen worden be zocht waar de dijken werden door gestoken. Zoveel mogelijk zal de route worden gevolgd, waarlangs de geuzen naar het noorden zijn opgerukt. De tocht wordt in Leiden besloten met een hutspotmaaltijd. Hutspot kan er op maandag 4 okto ber ook gegeten Worden in 't Breehuys. Het huis aan de Brees- traat is die dag van 10.30-18.00 uur geopend. Vanaf half een staat de hutspot klaar. Tenslotte organiseert de kring Lei den van de KNBLO op zaterdag 9 oktober voor de 18de maal een hutspot-wandeltocht. Er wordt gewandeld over afstanden van 5.10 en 40 kilometer, de start is 's mor gens op de hoek van Rijnsburger- singel en Schuttersveld.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11