Labour wil het geld laten rollen STAKING IN BASKENLAND Israël ramt schip met linkse leider Joemblatt Druk overleg inzake Rhodesië TER BESTRIJDING VAN WERKLOOSHEID IN ENGELAND Speculaties over scheve schaats van president Ford honden aan Krachtproef Portugese regering BOTSING IN DE LUCHT AUTOMATISCH SPAREN Vandaag denken EIS AAN NIXON: RUIM 20 MILJOEN JINSDAG 28 SEPTEMBER 1976 fr Lichte ongeregeldheden deden zich gisteren voor in Spanje, waar werd gestaakt en de dag werd herdacht, waarop vijf vrijheidsstrijders door het Franco-regime ter dood werden gebracht. MADRID (AFP) - De Spaanse Bas- ken hebben gisteren vrij algemeen gehoor gegeven aan een stakings- oproep van de samenwerkende op positiegroeperingen, inclusief de afscheidingsbeweging ETA. De eendaagse werkstop had een tweeledig doel. Ten eerste wilde de oppositie gedenken dat precies een jaar geleden twee ET A-mannen en drie leden van de maoïstische „Frap" door het Franco-regime werden geëxecuteerd. Verder wilde de oppositie andermaal dui delijk maken dat zij van de regering „totale amnestie" eist. Koning Juan Carlos kondigde in augustus een gedeeltelijke amnestie af, die niet geldt voor plegers van geweldsde licten. Daardoor blijven veel leden van de ETA. die in het verleden een golf aanslagen pleegde, vooralsnog achter slot en grendel. De staking van gisteren leidde niet tot grootscheeps geweld. Uit di verse plaatsen werden echter be perkte strubbelingen tussen sta kers en de met man en macht aan wezige politie gemeld. In Guernica trachtten enkele hon derden stakers naar het gemeente huis te marcheren. De politie dreef de groep met schoten in de lucht uiteen en arresteerde vier mensen. In jaracaldo, een industriële voor stad van Bilbao, sloeg de politie een vreedzame betoging van stakers uit elkaar. De para-militaire Guardia Civil was actief in Guipuzcoa, halverwege Bilbao en San Sebastian. Daar werd een enkele honderden men sen tellende menigte met rubber kogels uiteengejaagd. Inmiddels heeft de reeds een week durende staking van de Madri- leense brievenbestellers zich giste ren tot het hele land uitgebreid. De PTT-ers voeren geen politieke staking, maar willen meer salaris. Volgens de thans oogluikend toe gestane ondergrondse vakbond (Comisiones Obreras) heeft de sta king een landelijk karakter gekre gen omdat de overheid heeft ge probeerd „vrijwilligers" te belasten met de bestelling van post. Dat heeft echter niets uitgehaald en in Madrid taxeert men de achterstand op zeker vijf miljoen poststukken. Doordat de bestellers staken, on dervindt ook het telegraafverkeer overlast. De Spaanse telefoon functioneert echter normaal omdat die wordt verzorgd door een particulier be drijf. Op het Canarische eiland Tenerife. tenslotte, werd gisteren door de hele werkende bevolking gestaakt. Deze actie is een protest tegen de politie, die vorige week een 21- jarige student doodschoot. Dat incident lokte zaterdag al een serie betogingen uit. Na de begra fenis van de student had de opposi tie van Tenerife samen met voor au tonomie ijverende groepen een staking uitgeschreven. Deze werd dermate algemeen nageleefd, dat alles op het eiland gisteren dicht WASHINGTON (Reuter) - Waarnemers in Washington menen, dat de bewering als zou president Ford indertijd mis bruik hebben gemaakt van schenkingen voor de Republi keinse partij, kan uitgroeien tot een „zaak" die gevaar oplevert voor zijn verkiezingskansen in november. In het afgelopen weekeinde hadden kranten gemeld, dat Watergate-aanklager Charles Ruff bezig is met een onderzoek tegen Ford. Uitgezocht zou worden of de president inder tijd, als afgevaardigde van de staat Michigan, bijdragen aan de Republikeinse verkiezings- kas in zijn zak heeft gestoken. De bewuste schenkingen zou den afkomstig zijn geweest van twee vakbonden. Het Witte Huis handhaaft tot' dusver over deze berichten muur van stilzwijgen en 1 kantoor van Ruff weigert te be vestigen of er inderdaad t onderzoek tegen de president gaande is. Maar Bob Woodward en Carl Bernstein, het verslaggever sduo dat indertijd een groot deel van het Watergateschan- daal boven water bracht, schre ven gisteren in de Washington Post dat de beschuldigingen tegen Ford „ernstig en beteke nisvol" zijn. Die uitspraak schrijven zij toe aan een gezag hebbende functionaris in de re gering Ford. Het lijkt mogelijk dat de verslaggevers in de zaak Ford wederom beschikken o een „deep throat" (de geheime bron die hen bij de Watergate- zaak herhaaldelijk zeer belang rijke informatie toespeelde). Fords stafchef op het Witte Huis, Richard Cheney, vertelde zondagavond dat men daar niet van plan is te vragen of er tegen Ford een onderzoek gaande is. Elke Amerikaanse burger, ook de president, kan bij de federale recherche (FBI) informeren of er een onderzoektegen hem loopt. De FBI moet in dat geval bevestigend of ontkennend antwoorden. Maar volgens Cheney zal Ford dat niet vragen, „omdat die vraag zou doen vermoeden, dat het noodzakelijk is hem te stel len". Volgens Cheney bestaat die noodzaak niet. Uit een naar aanleiding van het eerste tv-debat tussen Ford en Carter uitgevoerd opinieonder zoek blijkt, dat Ford vooral bij de niet-partijgebonden kiezers de hoogste ogen heeft gegooid. BLACKPOOL (Reuter/DPA/AFP) - Op de eerste dag van haar jaarlijkse congres in Blackpool, heeft de Britse Labourpartij gisteren een resolu tie aangenomen waarin wordt gezegd, dat de werkloosheid dient te worden bestreden met een beleid van reflatie (harder draaien van de geld pers) waarbij de overheidsuitgaven onverlet zou den moeten blijven. Met die resolutie levert Labour kritiek op het economische beleid van partijgenoot-premier James Callaghan, die overheidsuitgaven wèl met ongeveer een miljard pond wil besnoeien. LISSABON (UPI) - De socialisti sche minderheidsregering in Por tugal onder leiding van Mario Soa- res is gisteren begonnen met de te ruggave aan de oorspronkelijke ei- Igenaars van 101 landbouwbedrij ven die bezet zijn door communis tische en uiterst linkse arbeiders. Bij overleg tussen de bezetters en de eigenaars in de zuidelijke land bouwdistricten Santarem, Beja, Portalegre en Evora werden vier „gevallen" geregeld. In Santarem ging het betrokken bedrijf terug naar zijn eigenaar, terwijl drie boerderijen in Evora voortaan met instemming van de eigenaar zullen worden gepacht door de bezetters. Bij deze krachtproef vinden de so cialisten de communisten niet tegenover zich. De communisti sche partijleider Alvaro Cunhal verklaarde in het afgelopen wee keinde in een rede, dat „als er fou ten zijn gemaakt, deze ongedaan moeten worden gemaakt". Hij waarschuwde echter dat er „oplos singen mogelijk zijn, maaralleen in samenwerking met de arbeiders en niet tegen hen". Van uiterst linkse zijde spreekt men echter van een „verraad tegenover de landbouw hervorming". Het kabinet wil de zaak geleidelijk voor het eind van oktober afwikke len teneinde mogelijk geweld te voorkomen. De socialistische mi nister van Landbouw, Antonio Lo pes Cardoso, zei er van overtuigd te zijn dat alles vreedzaam zal kunnen worden afgehandeld, maar hij ver zekerde tegelijkertijd dat zo nodig met alle middelen een eind zal wor den gemaakt „aan de onwettige be zettingen in het gebied van Alente- jo". Van geweld is tot dusver geen melding gemaakt. De regering heeft verklaard dat zij verdere onteigeningen zal uitvoe ren, als het onwettig bezette land aande rechtmatige eigenaars zal zijn teruggegeven. Het gaat om slechts 1,2 procent van de 1,2 mil joen hectare die tot dusver is ontei gend. üp het loonfront, zegde Labour echter wel steun toe aan het anti- inflatoire 'sociaal contract' tussen regering en vakbeweging. Het TUC, de vakcentrale, heeft zich in dat contract verbonden de loonei sen op jaarbasis binnen de viere neenhalf procent te houden. De partij nam gisteren ook resolu ties aan waarin van de regering wordt gevraagd kapitaaluitvoer naar het buitenland tegen te gaan en tijdelijke, selectieve importbe perkingen in te voeren. De resoluties van de partij zijn voor de regering niet bindend. Ze tonen echter wel aan, dat er in brede kring ongenoegen heerst over de wijze TOKIO (Reuter) - Bij een botsing tussen een Japanse Starfighter en een oefenvliegtuig van de Japanse luchtmacht op 100 mijl ten noorden van Japan is gisteren een piloot om het leven gekomen, terwijl de over ige drie bij het ongeluk betrokken militairen werden gered. Eén van hen werd direct door een helikop ter uit zee opgevist. De andere twee werden vanochtend pas terugge vonden. Zij zijn gewond. waarop de regering de werkloos heid bestrijdt. In Groot-Brittannië zijn nu ongeveer anderhalf miljoen mensen zonder werk. Vooral de linkervleugel van Labour lijkt Callaghan te verwijten, dat hij teveel naar de pijpen danst van het internationaal monetair fonds (IMF). Bescherming Op de eerste congresdag bleek, dat partij en TUC bij de Labour- regenng steeds sterker pleiten voor beschermende maatregelen ten gunste van noodlijdende Britse be drijfstakken. Die bescherming zou de regering moeten bieden via im portbeperkingen. Uit de debatten viel op te maken, dat Callaghans toezegging om de Japanse importen bij de eerstvol gende EG-topconferentie te be spreken, niet voldoende is voor een grote groep Labourleden. De ene spreker na de andere eiste een eigenmachtig handelen van Londen. Clive Jenkins, secretaris van een bond voor hoger personeel, betoogde zelfs, dat ook bepaalde EG-landen, net als Japan, een be wuste prijsstrategie voeren om de Britse industrie de genadeslag te geven en daarmee de markt te ver overen. Jenkins sprak in dit ver band vol wantrouwen over het hoge overschot op de Brits-Duitse handelsbalans. Vele sprekers maakten zich ook sterk voor een verbod op de export van Brits kapitaal. Minister van Energie Tony Benn, een van de lei ders der linkervleugel, herhaalde onder sterke bijval dat de grote Britse banken en verzekerings maatschappijen moeten worden genationaliseerd. Volgens een hele reeks sprekers is de enorm hoge werkloosheid niet de schuld van de Britse arbeiders, maar het gevolg van slechte leiding, goedkope importen en gebrek aan investeringen. r De Engelse minister voor energiezaken, Tony Benn (rechts), heeft in een toespraak tot het gisteren geopende congres van de Labourpartij gepleit voor een "volbloed socialistisch partijprogram"Ook verweet hij de "Britse" kapitalist schuldig te zijn aan de huidige economische crisis. Links minister Barbara Castle. aan morgen. Recht op het doel af: studeren, trouwen. bouwen, reizen elke maand maakt baar. Dat uw salaris of 'n Goed spaarplan - een vast bedrag - wensen snel bereik automatisch van pensioen bij de LEIOSE SPAARBANK slid Albert Mansoer heeft een Israë lisch oorlogsschip zondag een aan val gedaan op een boot waarmee de linkse leider Kamal Kamal Joem blatt van Libanon naar Cyprus Mansoer vertelde gisteren dat de Israëliërs het vuur op de boot had den geopend na hem zes keer te hebben geramd. Niemand evenwel heeft letsel opgelopen. Het bericht van Mansoer is in Nico sia bevestigd door de kapitein van de onder Cyprische vlag varende „Phoenicia". Kapitein Ali Soecar, een Libanees, zei dat zijn vaartuig was beschadigd. Militaire kringen in Tel Aviv hebben tegengesproken dat een Israëlisch schip bij het inci dent betrokken is geweest. Joemblatt vloog gisteren van Cy prus naar Cairo, voor besprekingen met de Egyptische regering. Hij zei dat hij niet over het voorval op zee wilde spreken. Joemblatt begaf zich waarschijnlijk via Cyprus naar Egypte. Omdat zijn afkeer van Sy rië hem niet toestaat Syrische stel lingen in Libanon over te steken en vanuit Damascus naar Cairo te vliegen. In Cairo leverde Joemblatt scherpe kritiek op Syrië voor zijn ingrijpen in Libanon. „In Zuid-Libanon worden Syrische en Israëlische ac ties gecoördineerd", zo vertelde hij de pers. Hij stelde dat de Amerika nen en de Israëliërs in het Syrische regime een werktuig hadden ge vonden om hun 'vuile samenzwe ring' uit te voeren. Over Libanons nieuwe president zei de linkse leider dat deze, Elias Sarkis, op het ogenblik machteloos was. „Hij heeft geen land, geen re gering, geen politiemacht, geen troepen. Hij is als Mahatma Gand hi", aldus Joemblatt. ,,'als hij meer Arabische (vredes-)troepen heeft, dan zal hij in staat zijn op te treden". Op het moment bevinden zich meer dan 2.000 Arabische militairen uit vier landen in Libanon, maar ze hebben weinig kunnen uithalen. Anderzijds heeft Camiile Cha- moen, chef van de christelijk- rechtse nationaal-liberale partij, gisteren een staakt-het-vuren in heel Libanon geëist, gevolgd door „een onmiddellijke Palestijnse te rugtrekking uit het berggebied en de toepassing van het Libanees- Palestijnse akkoord van november 1969". WASHINGTON (Reuter) - Via zijn rechtskundig adviseurs heeft de Amerikaanse journa list Jack Andersom gisteren een vordering ingediend tegen oud-president Richard Nixon en 19 van diens toenmalige top- medewerkers. Anderson wil dat bedrag als fi nanciële genoegdoening. Hij beweert, dat Nixons „binnenste cirkel" via regeringsorganen een campagne heeft gevoerd met het doel hem in discrediet te brengen en mogelijk te ver moorden. Met dat alles zou Nixons Witte Huis Anderson hebben willen beletten feitenmateriaal bijeen te brengen dat schadelijk was voor de toenmalige president. Anderson schrift onder meer een veelgelezen column in de „Washington Post", welke wordt overgenomen door an dere bladen. Hij was de eerste Amerikaanse journalist die schreef over de Chileense anti-Allende-acties van de mul tinational ITT In de vordering worden behalve Nixon, 19 anderen genoemd. Een van hen is minister van bui tenlandse zaken Henry Kissin ger. Nixons topmedewerkers, aldus de vordering, hebben in 1971 en 1972 „openlijk en actief steun gegveven aan een plan 111 om ernstig lichamelijk letsel, moge lijk zelfs de dood" te berokke nen aan Anderson. „Dit plan aldus het stuk, „omvatte ook het aanwenden van gif als moordwapen tegen LONDEN/SALISBURY/LOESAKA (Reuter/UPI/AFP) - Op tal van fronten is gisteren druk diploma tiek overleg begonnen nadat de presidenten van de vijf Afrikaanse front-liniestaten zondag bezwaar maakten tegen de gang van zaken rond de machtsoverdracht aan een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië. De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken Ted Row lands vertrok naar de hoofdstad van Botswana, Gabarone, waar hij de vfjf presidenten, of hun verte genwoordigers, zal spreken. Druk overleg vindt ook plaats in de wan delgangen van de Verenigde Naties in New York, waar veel diplomaten aanwezig zijn voor de algemene vergadering, en in Loesaka, waar nationalistische leiders uit Rhode sië proberen hun standpunten na der tot elkaar te brengen. Intussen blijft onduidelijkheid be staan over de feitelijke inhoud van de Brits-Amerikaanse voorstellen. In Salisbury verklaarde de Rhode- sische minister van Buitenlandse Zaken Pieter van der Byl dat zijn regering zich akkoord heeft ver klaard met de voorstellen van Vor- ster, Kissinger en Callaghan. Er kan volgens hem geen sprake van zijn dat de andere partij (de nationalis ten) nu nieuwe eisen stelt en dat wij dan opnieuw moeten gaan onder handelen. Premier Ian Smith zei dat de presidenten van Tanzania, Zambia, Botswana, Angola en Mo zambique kennelijk onder druk van de Sowjet-Unie - via Angola en Mozambique - tot hun afwijzend standpunt zijn gekomen. Van der Byl zei dat de westerse lan den nu de Rhodesische regering de kans moeten geven met negers bui ten $e nationalistische beweging een overgangsregering te i "Als dat stel zwarten zijn verplich tingen niet na wil komen moeten we anderen vinden die dat wel wil let)". Daarmee doelt Van der Byl kennelijk op stamhoofden, die ook nu al met de blanke regering sa menwerken, en op zwarte zaken lieden. Als een steun in de rug vatte de blanke regering in Salisbury de verklaring op die premier John Vorster van Zuid-Afrika zondag uitgaf. "Met de kennis die wij heb ben van de onderhandelingen, kan ik zeggen dat de Rhodesische rege ring het in Pretoria bereikte ak koord volledig heeft uitgevoerd". Maar in Londen was een andere uit leg te horen. Sommige onderdelen van de televisie-rede, waarin Ian Smith vrijdag meedeelde, dat hij akkoord gaat met een meerder heidsbewind binnen twee jaar, be- Smith zei onder meer dat het van belang is dat de nieuwe grondwet voor een onafhankelijk Rhodesië wordt opgesteld in Rhodesië, door een staatsraad, waarvan uitsluitend blanke en zwarte Rhodesiërs deel uitmaken, onder een blanke voor zitter. In het Brits-Amerikaan se voorstel stond niet dat deze consti tutionele besprekingen binnen Rhodesië gehouden moeten wor den, er wordt slechts gesproken over een "wederzijds overeenge komen plaats". Smith zei ook dat de staatsraad "het hoogste gezag" zal zijn (dus boven de overgangsre gering staat, die een zwarte premier zal hebben). Maar in de Brits- Amerikaanse voorstellen staat niets over een "hoogste gezag", al dus de zegslieden in Londen. Volgens deze bronnen hebben deze verschillen in interpretatie de be zorgdheid opgewekt van de Afri kaanse presidenten. Daarom heb ben ze Engeland gevraagd een con stitutionele conferentie buiten Rhodesie te beleggen, om te voor komen dat het blaqke minder heidsbewind een dominerende rol zal spelen in het ontwerpen van de grondwet. Londen heeft zich in overleg met de Verenigde Staten bereid verklaard zo'n conferentie te beleggen. In de visie van Londen zou tijdens de eerste bijeenkomst een voorlopige regering gevormd moeten worden, en afspraken ge maakt voor de gang van zaken bij het opstellen van de grondwet. Deze eerste conferentie en de erop- volgende echte constitutionele conferentie zouden by voorkeur in Afrika, mogelijk in Zambia, ge houden moeten worden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9