Directie Johannes mavo vervangen Lissenaren willen hmi dorp tot in detail fotograferen GANS BEZET CLE VERING A LEERSTOEL Jan Kerkvliet met dochters op de planken Vrolijk opent regionaal gezondheids centrum Leiden Handelaren in heroine veroordeeld ACCORDEON-KWARTET GESTOLEN ZADELTUIG WEER TERUGGEGEVEN "Matillo" op ontwerp- lijst van monumenten ieahutëctt STAD EN RAND Einde moeilijkheden lijkt in zicht ALKEMADE - De Johannes 23- mavo in Roelofarendsveen krijgt een nieuwe directie. Directeur De Visser, die in de loop van dit jaar hoopt te slagen voor een acte peda gogie en die dat ook wil benutten," heeft het schoolbestuur laten we ten na zijn examen elders aan de slag te zullen gaan. Adjunct-directeur Sneijders is per 1 oktober van zijn functie onthe ven. Hem zijn negenentwintig lesu ren aan de mavo aangeboden Of hij deze zal aanvaarden is niet bekend. De heer Sneijders, die met ziekte verlof is, bevestigde, dat er inder daad "iets" aan de hand is rond zijn functie aan de mavo. Hij wilde er nu echter niet over praten, omdat de hele procedure op dit moment stil ligt. "Wat er straks gaat gebeuren?, ach dat weet ik nog niet", zo zei hij. "Er zijn mij negenentwintig lesuren aangeboden. Of ik daar ja of nee op zal antwoorden, daar wil ik me nu niet over uitlaten. Als ik weer aan LEIDEN - Mr. M. Vrolijk, c saris van de Koningin in Zuid- Holland zal op donderdag 7 oktober het regionaal bureau openen van de Stichting Sociaal Pedagogisch Centrum, de Stichting Geestelijke Gezondheid Zuid-Holland en de Stichting Interkruis Zuid-Holland De stichtingen worden gevestigd in de kantorenflat van Zadelhoff aan de Vondellaan. Voorafgaand aan de opening zal er door prof. dr. F. Doe- leman uit Leiden een korte inlei ding worden gehouden over de re gionalisatie in de gezondheids- en welzijnszorg. NKV-Dienstenbond en NVV (Mercurius) verontrust over Leidse binnenstad LEIDEN - De Dienstenbond NKV en de NW-bond Mercurius (kring Rijnland) zijn verontrust over de plannen die bestaan bij het ge meentebestuur van Leiden ..aan gaande de afsluiting van de Leidse binnenstad", zo blijkt uit een brief die de bonden aan B en W hebben geschreven. Mercurius en Dienstenbond schrij ven vooral verontrust te zijn over de werkgelegenheid in het Leidse winkelcentrum. „Afsluiting van de binnenstad zonder voldoende par keergelegenheid of ander alterna tiefin of in de directe omgeving van het winkelcentrum kan leiden tot een vermindering van het koper- spubliek. aldus de bonden. Deze vermindering brengt de bestaande arbeidsplaatsen ernstig in gevaar LEIDEN - De medische Facul teit der Leidse Studenten (MFLS) heeft een internationale studie bijeenkomst georganiseerd over „Randgebieden der geneeskunde" onder voorzitterschap van prof dr J. Bastiaans. Op de bijeenkomst, die op 2 oktober in de Gorlaeusla- boratoria wordt gehouden, worden inleidingen gehouden door de voorzitter, dr. Gutmann uit Mun ster, dr. Dieter Gross uit Frankfort, dr. R. Ie Tarnec uit Parijs, prof. dr Kment uit Wenen, prof. dr. Gianoli uit Bern en prof. dr. A. Asian uit Boekarest. het werk ga ben ik wel bereid het één en ander te vertellen, mits er natuurlijk iets te zeggen valt. Maar ook dan zal er gewikt en gewogen moeten worden wat ik aan de pu bliciteit kan prijsgeven". De heer Sneijders, die gisteren de medicus bezocht, zei, dat hij op 6 oktober weer terug moet komen. Het lerarenkorps (twintig man sterk) is van de voorbereiding van de directiewisseling reeds op de hoogte gesteld. Ook het ouderco mité, dat in het leven werd geroe pen toen de moeilijkheden aan de school grote vormen aannamen, heeft bericht gehad van de op han den zijnde veranderingen. Vandaag krijgen de ruim driehonderd leer lingen een brief voor hun ouders mee naar huis waarin mededelin gen worden gedaan over de wijzi gingen, die de school te wachten staan. In de loop van volgende week zul len er advertenties worden gepu bliceerd waarin sollicitanten wor den opgeroepen voor de functie van adjunct-directeur. De heer Nooij, voorzitter van het schoolbes tuur "Als dit de juiste man is komt hij in aanmerking voor de functie van directeur. Hij zal al direct wor den belast met de organisatie van de school. De Visser heeft zich be reid verklaard om de nieuwe man in te werken", aldus voorzitter Nooij. Profielschets Het schoolbestuur heeft de twintig leraren gevraagd om een profiel schets van de nieuwe schoolleider. "En daar zullen we terdege reke ning mee houden", verzekert Nooij De nieuwe adjunct-directeur zal zich moeten onderwerpen aan een psychotechnische keuring. Over die profielschets hebben de leerkrachten nog niet gepraat, ver zekerde één van de leraren. Eind vorige week (vrijdag) zijn zij hier van op de hoogte gesteld en hebben elkaar daarna niet meer gesproken. Over de problemen rond de adjunct-directeur vertelde voorzit-, ter Nooij: "Hij heeft onder moei lijke omstandigheden deze functie aanvaard. Er is zwart op wit wel vastgelegd, dat. als hij niet goed zou functioneren, hij van zijn taak als adjunct zou worden ontheven. In het belang van de school hebben we besloten dit per 1oktober te zul len doen. Eervol. We hebben hem negenentwintig uur per week aan geboden. Maar hij vroeg garantie voor de komende jaren. En die kan ik hem niet geven. Het schoolbes tuur weet óok niet hoe de mavo zich in de toekomst zal ontwikkelen. Dit viel hem zwaar tegen. Sneijders is nu ziek. Als hij weer op school komt zal hij zijn beslissing wel bekend maken". Strubbelingen Voorzitter Nooij zegt. dat het schoolbestuur zijn best doet om de "strubbelingen op te lossen". "Er zijn vaak dingen naar voren geko men waarover ik m'n hoofd ook wel eens heb geschud. Echt, ik hoop, dat het binnen afzienbare tijd nu goed zal gaan lopen". Vast staat in ieder geval, dat een aantal bestuursleden te kennen heeft gegeven geen belangstelling meer te hebben voor een functie in het schoolbestuur. "Ze gaan het schip niet verlaten", zegt Nooij. "Die mensen doen het allemaal pro Deo. Als er alleen maar kritiek is, zijn er mensen, die zeggen geef mijn portie maar aan fikkie. Het be stuur was er al geruime tijd mee be zig om de hele zaak zo goed moge lijk te laten functioneren. De meeste onderwijzers zijn zeker be reid hieraan mee te werken". Ingenomen Het comité "Verontruste ouders" van mavo-leerlingen is "ingeno men" met de beslissing, die het be stuur heeft genomen. In een giste ravond gehouden vergadering werd gesteld, dat het eerste doel, het vervangen van de directie, is in gewilligd. Dit comité is er zich ech ter wel van bewust, dat er nu een tijd aanbreekt waarin veel werk zal moeten worden verzet om de school weer optimaal te laten draaien. De volgende stap, aldus het comité, is het kiezen van een oudercommissie. Hiertoe zullen reglementen worden opgesteld, die volgende week donderdag (7 okto ber) met de ouders zullen worden besproken. Op deze bijeenkomst kan iedereen zich beschikbaar stel len voor die oudercommissie. Uit de oudercommissie zullen twee le den zitting kunnen nemen in het schoolbestuur van de mavo. De oudercommissie zal tevens worden betrokken bij het aanstel len van een nieuwe adjunct- directeur, evenals de leraren, die aan de school zijn verbonden. DEN HAAG/LEIDEN - Twee Leidse handelaren in heroïne van 20 en 22 jaar zijn door de Haagse rechter veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf met aftrek van vo rest. Een 21-jarige collega handelaar kreeg acht n den, waarvan twee voon delijk. Het drietal werd doo de Leidse politie aangehou den, na een tip dat in een café aan de Keizerstraat gehandeld werd. De 22-jarige verdachte werd op zijn bromfiets aange houden, toen hij juist een pakje in het water gooide, dat bij een later onderzoek her oïne bleek te bevatten. Het drietal verhandelde'de her oine voor 25 gulden per gram en had in twee weken tijd ruim vierduizend gulden met de handel verdiend. Een 25-jarige Leidenaar werd tot zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk veroor deeld, wegens het in bezit hebben van heroïne. Bloemist Jan Kerkvliet van de Sotaweg in Roelofa rendsveen is dit weekeinde voor het eerst in het openbaar opgetreden met zijn drie jonge dochters Jo- landa(13), Cora (16) en Sjanie(19). Het muzikale fami liekwartet maakte het debuut op de planken in de veilinghal waar wat vlotte nummertjes werden weg gegeven voor de Roelofarendsveense bejaarden. Vader Jan en zijn drie dochters spelen hetzelfde instrument; accordeon. De bloemist al vanaf zijn 20e en zijn dochters sinds een jaar of vijf. "Vader vond het destijds leuk als wij ook accordeon zouden gaan spelen", vertelde mij Sjanie, "en dat zijn we dan ook maar gaan doen. We hebben er veel schik in vooral omdat we di kwijls samen repeteren. Dat doen we thuis in een apart kamertje waar niemand last van ons heeft. Dat gaat voort reffelijk. Twee van ons heb ben daarnaast nog muziekles: Jolanda en ik. Mijn vader heeft nooit op les gezeten en Cora is er na vijf jaar lessen mee gestopt". Verjaardag "Eigenlijk was dit ons tweede gezamenlijk optreden. Met zijn vieren zijn we ook al eens opgetreden op een verjaardag van een tante. Dat klonk toen zo aardig dat men ons heeft aangeraden er mee door te gaan. Vandaar dat we nu voor de bejaarden zijn opgetre den". Beetje eng "We vonden het in het begin wel een beetje eng met al dat pu bliek. Vooral bij het eerste nummer waren we erg zenu wachtig. Maar toen men een maal ging applaudiseren ging het opeens een stuk makke lijker. We vinden ons debuut wel geslaagd". De muzikale Veenders spelen vooral licht repertoire. Wat Hollandse deuntjes van een jaar of tien geleden, kinderliedjes en aan "buitenlands repertoire" me lodietjes uit Indonesië. "Wat we brengen is vooral bestemd voor de wat oudere garde", vertelde Sjanie, "geen beat- muziek of zo". Succesje De Kerkvlieten hebben in de veiling de smaak te pakken gekregen maar of ze door blij ven gaan is nog niet zeker. "Na dit succesje willen we niet hals over kop andere op tredens gaan doen. Accor deon spelen doen we voor ons plezier. Er moet geen druk achter zitten. Maar misschien dat we als kwartet Kerkvliet toch nog wat gaan doen", zegt Sjanie. Hier het Kerkvliet-kwartet De gehandicapte ruitertjes van de Leidse manege Moedig Voorwaarts hebben hun gestolen zadels en hoofdstellen terug De Zoetermeerse politie heeft ze vrijgegeven omdat de man in wiens bezit de spullen werden aangetroffen en die zegt ze van een onbekende man te hebben gekocht, heeft afge zien van een gerechtelijk proces waarin zou moeten wor den bepaald wie de zadels en hoofdstellen toebehoren. De uitslag in zo'n proces had wel eens een jaar op zich kunnen laten wachten en dan zou het dure tuig onbruik baar zijn geworden. Dat kon de Zoetermeerder (de politie noemt zijn naam liever niet) niet over zijn hart verkrij gen. Hij wilde de gehandicapte ruitertjes niet nog meer duperen. De paar duizend gulden die hij voor de zadels en de hoofd stellen heeft betaald is hij nu wel kwijt. Maar hij heeft gezegd dat geld er graag voor over te hebben. Voor moedige Voorwaarts heeft de diefstal nog een plezie rig staartje. Naar aanleiding van het stukje dat ik daar vorige week over schreef zijn er wat reacties gekomen van mensen die geld beschikbaar willen stellen voor nieuw materiaal. Zelfs nu de spullen terug zijn blijven ze bij hun aanbod. Waar deze rubriek al niet goed voor is. Graag gedaan. Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. Wat volgens hen tot nu toe niet eerder in Nederland is ver toond willen de Lissenaren Frans Prins en Jaap Heij binnenkort met medewerking van wat dorpsgenoten voor elkaar gaan boksen. Ze willen hun dorp van de eerste tot de laatste steen op de gevoelige plaat gaan vastleggen. Elke straat Het plan is om van elke straat, van elke buurt, van elk stukje land in het bloembollendorp een foto te makenDat zouden er dan in totaal zo'n duizend moeten worden die, zodra het karwei is gefikst, op een ten toonstelling te zien zullen zijn om eventueel later in boek vorm op de markt te verschij- Wat ze met dit foto-project voor hebben vertelde mij initia tiefnemer Frans Prins. "Al die boekjes met prenten over vroeger zijn op zich natuur lijk wel aardig om door te bladeren maar echt een in druk hoe een dorp in zijn tota liteit er vroeger heeft uitge zien, krijg je er niet door. Daar is het fotomateriaal te beperkt voor. Zo'n totaal indruk willen wij wel voor el kaar zien te krijgen. We heb ben echt niet de pretentie om het materiaal te gaan gebrui ken om druk op het gemeente bestuur uit te oefenen dat Lissezo moet blijven als het nu Signaleren Ons streven is alleen een mo mentopname van het dorp in zijn geheel te maken zodat over een jaar of wat de veran deringen die zich in Lisse hebben voorgedaan getoetst kunnen worden aan de hand van het fotomateriaal. Met die plaatjes in de hand kun je je dan afvragen of door al die veranderingen het dorp als leefgemeenschap er op vooruit is gegaanJe kunt dan ook be ter fouten signaleren". Daarnaast is het ook een crea tief project Zomaar met wat Lissenaren de straat op gaan cii nn ntl*'< cn non Hint fntn- Hoe men Lisse tot in detail wil gaan fotograferen is nog een open vraag, evenals nog on zeker is of er gefotografeerd moet worden in de zomer, de herfst, de lente of de winter- maanden Verdelen Daar moeten we nog met de Lis- sese amateur-fotografen over gaan praten. Ook hoe we het gaan doen. Ik stel me zo voor dat we het dorp in secties ver delen en dat we dan gewoon aan de slag gaan. We kijken dan wel water aan materiaal binnenkomt. Een probleem is dat Lisse nogal wat polders en veel bollenland heeft. Zoiets is moeilijk te fotograferen. Dat betekent dat je op zoek moet gaan naar markante herken- ningspuntn zodat toch te zien is welk stuk land of polder ts gefotografeerd. Maar dat moet te doen zijn", aldus be lastingambtenaar Prins. LEIDEN - Het Romeinse castellum Matilo en het middeleeuwse kloos ter Sint Margaretha der Tertiaris sen, waarvan overblijfselen te vin den zun in de Roomburgerpolder, zyn op de ontwerplijst van be schermd archeologische monu menten geplaatst. Over definitieve bescherming moet nog beslist worden. LEIDEN - PV „de Reisduif' hield een wedvlucht vanaf Maastricht. In concours 67 duiven. De uitslag: 1,3, 5. 6, 7.10 W. Kop, 2. P. Mooten, 4. 8, T. v. Duuren. 9. F. Bouwman De LPV „De Rijnklievers" hield ook een wedvlucht vanaf Maas tricht met 214 duiven De uitslag 1 W. Jacobi 2,4,8, Gebr. Hoogervorst, 3. Gebr. Kok, 5, 7, 10 Zwaan den Ouden, 9. J. v. d. Wal. Ovcï een vrij groot gebied ver spreid liggen, onder de grond van enkele tuinderijen in de Roombur gerpolder, de sporen van funda menten van een oud Romeins fort. Dit fort was er een van de reeks langs de Rijn van Utrecht tot Kat wijk, de noordgrens van het Ro- meijnse Rijk. Op die plaats is later nog een klooster gebouwd, waar van resten eveneens te vinden zijn onder de tuinderijen. Als deze archeologische vindplaat sen beschermde monumenten worden betekent dat, dat woning bouw in dit gebied op veel minder grote schaal zal kunnen plaatsvin den, dan men aanvankelijk had ge dacht. De tuinderijen zullen onges toord kunnen blijven zitten, omdat nóg niet bekend is wat men met de vindplaats zal doen. Het plaatsen op de lijst van archeologische mo numenten is voornamelijk bedoeld om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan, zodat deze vindplaats niet verloren zal gaan. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit is A. Rook (Leiden) geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands. Aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen B. E. Knoope (Bo degraven), J. W. van der Voort (Hil- legom), G. Kooien (Wassenaar), J. W. M. van Weizen (Leiden) en J. Pors (Wassenaar). Aan de Landbouwhogeschool in Wageningen zijn geslaagd voor het doctoraal examen tropische cul tuurtechniek F. A. J van den Steen van Ommeren (Wassenaar), bo demkunde en bemestingleer A. J. van Giffen (Leiderdorp), voeding A. H. Haitsma (Leiden) en mej. M B. T Verkleij (Sassenheim), mi lieuhygiëne mej. J. Hamoen (Was senaar). Aan de Christelijke scholenge meenschap Leiden-Zuidwest zijn geslaagd voor het eindexamen atheneum M. Bakema, R. Boer, P. A. van Dam, H. J. W. Nell, H. M. L. Rook, W. W. v.d Sluys, S. Sotthe- wes en M. T. Versteeg, voor het havo-examen M N. van Haren, J P. A. v d. Molen, M. Weesjes en R. Chr. v. Zanten en voor het mavo examen A Kiel, J. E. Segaar en M. Ch E. Wakka. LEIDEN -Tot buitengewoon hoog leraar aan de Leidse universiteit voor het academiejaar 1976/'77 is benoemd de heer M. H. Gans uit Amsterdam. Hij zal de Cleveringa- leerstoel bezetten en onderwijs ge ven in de geschiedenis van de Jo den, vooral in Nederland na 1900. De Cleveringa-leerstoel werd in 1970 ingesteld ter nagedachtenis aan de in 1940 door prof. mr. R. P. Cleveringa gehouden protestrede tegen de afzetting van Joodse hoog leraren. De Leerstoel is bestemd voor diegenen die een zeer bijzon dere verdienste hebben voor de we tenschappelijke bestudering van de belangrijkste politieke en maat schappelijke vraagstukken van de twintigste eeuw. Tot dusver werd de leerstoel bezet door prof. dr. S. A. Sijes, prof. dr J. Tinbergen en prof. Edward Shills. Prof. Gans (59) was na zijn hbs-tijd enige tijd werkzaam als journalist en in het maatschappelijk werk. In LEZERS SCHRIJVEN Lawaai Onder kop "Meeste Leidse klach ten over verkeerslawaai" vermeldt deze krant van 7 september het re sultaat van de oproep van de Kern groep Leiden e.o. van de Vereni- 1942 ontvluchtte hij met zijn vrouw het bezette gebied en vestigde hij zich in Zwitserland, waar hij een van de oprichters was van de Joodse Coördinatiecommissie in Genève. Deze commissie hield zich bezig met de hulp aan Joden in Ne ging Milieudefensie om klachten over geluidshinder te melden. "De nu ingezonden klachten zullen door de Vereniging Milieudefensie landelijk worden gecoördineerd, om daarna als reactie te dienen op het nieuwe wetsontwerp geluids hinder", zo staat in het artikel. Dit is wel juist, maar het is niet volledig. Je krijgt als je dit leest gemakkelijk de indruk: wéér een rapport dat in een la verdwijnt, om daar stoffig te öeriand en in concentratiekampen, ondermeer door pogingen Zuid- amerikaanse passen te verkrijgen en door levensmiddelen pakketten te verzorgen. Hij speelde verder een belangrijke rol als contactpersoon tussen de Nederlandse dipolma- worden tussen rijstebrijen van an dere rapporten. Wij hebben al in onze oproep gesteld dat het in de eerste plaats ging om inventarisa tie. We willen daarnaast proberen direct iets aan de klachten te doen, maar dat is niet gemakkelijk: de herriemakers zijn sterk uiteenlo pend en vaak moeilijk "grijpbaar". Bovendien bestaat de Kerngroep uit niet veel mensen die dit werk in hun vrije tijd doen (versterking is tieke vertegenwoordigers in Zwit serland, de Zwitserse autoriteiten en de naar Zwitserland gevluchte Joden. Na 1945 wijdde prof. Gans zich met zijn vrouw aan de heropbouw van de juweliers-antiqairsfirma Prem- sela en Hamburger in Asterdam, die aan zijn gedeporteerde schoon ouders had toebehoord. Te zelfder tijd was hij actief betrokken bij de heropbouw van de verwoeste Joodse gemeenten in Nederland en van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap. Prof. Gans heeft verschillende publicaties over de geschiedenis van de Joden op zijn naam staan en schreef ook diverse boeken over edelmetalen en juwe len. Op vrijdag 26 november zal hij zijn ambt aanvaarden met het uitspre ken van een oratie in het Groot Au ditorium van de Leidse universiteit aan het Rapenburg. daarom altijd welkom). Met die di recte actie is een begin gemaakt. Verder hebben we de klagers gead viseerd in eigen buurt/wijk de kop pen bij elkaar te steken en een vuist te maken. Namens de Kerngroep Leiden e.o van de Vereniging Milieudefensie HENK TETTEROO, Vliet 13. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4