Raad: renovatie fEndegeest' mag W)iii lig bouw komt op gang Stadhuis krijgt weer boze brief Endegeest Haagwegb uurt bepleit meer parkeerruimte GELDEN VOOR RESTAURATIE Nu eerst structuurplan VLOERBEDEKKING Driessen: College heeft gefaald 7 CITROËN MEMO Vergeet de 2% BTW verhoging maar. Die neemt Citroën voorlopig voor z'n rekening. Indien u voor 1 oktober bestelt en wij niet voor die datum kunnen leveren. 97 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1976 LEIDEN - De renovatie van de paviljoens Dames E en Dames F op Ende geest en de uitbreiding en verbouwing van het paviljoen Heren F van dit psychiatrisch ziekenhuis kunnen uitgevoerd worden. De gemeenteraad 4 heeft zich gisteravond met 27 tegen zes stemmen akkoord verklaard met de plannen. Verzet was er alleen van een zestal .PvdA-raadsleden onder aanvoer ing van Höppener. Laatstge- rel^ noemde deed het voorstel om de plannen terug te nemen en pas met een nieuw voorstel te komen als de hoofdlijnen van een totaal plan voor Endegeest bekend zijn. Hij kreeg slechts de steun van zeven partijgenoten - niet de wethouders Bin - zodat deze motie met 8-15 werd M verworpen. Wel besloot de raad op een voorstel van Duivesteijn (even ly eens PvdA) dat vanaf nu geen reno- vatieplannen voor Endegeest meer 2jn zullen worden aangeboden, zolang dai een totaal structuurplan zijn gebracht dat wil zeggen, aan raadscommissies aangeboden. Dit voorstel stuitte op verzet bij het CDA. Mevrouw Kramp noemde het een "motie van wantrouwen" je gens Endegeest, omdat directeur Mojet al heeft beloofd voor het einde van dit jaar met een struc tuurplan te zullen komen. Het CDA en SGP/GPV hadden ook bezwaar tegen een voorstel van Höppener, Koning, Groos (allen PvdA), Hoe ven (CPN) en Van de Zande (PSP) om B. en W. op te dragen voor 1 december een voorstel te doen voor urgent noodherstel op Endegeejst. Mevrouw Kramp (CDA) voerde aan dat niemand van Endegeest in dit voorstel is gekend en Houtman (SGP/GPV) meende dat de raad "geen achterdocht" zou moeten wekken. Het werd met 24-9 aange nomen. Unaniem was de raad in haar beslissing dat renovatie- en vernieuwingsplannen voor Ende geest vroegtijdig aan de bewoners of patiëntenverenigingen en ou ders of ouderverenigingen moeten worden voorgelegd. Höppener somde een aantal bezwa ren op waarom hij tegen de renova tie van Endegeest, zoals die in de huidige plannen zijn gepresen teerd, gekant is: het ontbreken van een totaal-overzicht wat er met En degeest moet gebeuren ("we zien de top van een ijsberg, zonder dat we weten wat de rest is"); er is van LEIDEN - De geneesheer- directeur van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest, G. Mojet, is door burgemees ter en wethouders ter verant woording geroepen voor een brief die het personeel van dit ziekenhuis eind augustus heeft geschreven over de op knapbeurt die Endegeest zou moeten ondërgaan. Dat blijkt althans uit een brief van de dienstcommissie van Ende geest aan B en W en de ge meenteraad. De brief van het personeel van 30 augustus had betrekking op de weerstand die werd ge boden tegen de renovatie- voorstellen voor de paviljoens Dames E en F en Heren F door het gemeenteraadslid Höppe ner (PvdA). Het personeel was hierover verontrust geraakten noemde de opstelling van het raadslid onduidelijk en onge rijmd. Dat de geneesheer- directeur voor deze brief ter verantwoording werd geroe pen bii B en W vifidt nu de dienstcommissie "helemaal onbegrijpelijk". Overigens reageert de dienst commissie (waarin vertegen woordigd zijn de ABVA, AR- KA, KABO en NCBO) in haar brief aan B en W voornamelijk op de verklaring die de frac- degeest op het raadslid Höp pener. Ook zei hij dat zijn frac tie "pijnlijk was getroffen" doordat het personeel de op stelling van Höppener respec tievelijk "tegenhouden" en "obstructie" noemde. De dienstcommissie zegt nu tievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad, Leo Meijer, indertijd heeft afgelegd naar aanleiding van de brief van het personeel d.d. 30 augustus. Meijer trok in deze verklaring fel van leer tegen wat hij beti telde als een persoonlijke aan val van het personeel van En- dat Meijer het in zijn verkla ring deed voorkomen alsof Höppener persoonlijk door het personeel van Endegeest is aangevallen. Hetgeen de commissie bestrijdt. "Wij gaan ervan uit", aldus de dienstcommissie, "dat de ge hele fractie (PvdA red.) ver antwoordelijk is". Het feit dat Meijer Höppener in bescher ming neemt, doet de dienst commissie veronderstellen dat de PvdA "politiek wat wil gaan wentelen". Overigens beschouwt de dienstcommissie de motie over de renovaties in Ende geest, die gisteravond door de gemeenteraad werd aange nomen, eveneens als obstruc tie. Het aannemen van deze motie betekent in feite dat er geen renovaties meer mogen worden uitgevoerd zolang er geen totaal-structuurplan en een beleidsvisie "in procedure zijn gebracht". De dienstcommissie herinnert eraan dat geneesheer- directeur Mojet aan B en W en de gemeenteraad heeft toege zegd nog dit jaar met een structuurplan te zullen ko men. Nu de motie is aange nomen betekent dit volgens de dienstcommissie een motie van wantrouwen ten opzichte van Mojet. Endegeest geen visie bekend over de opvang en behandeling van psy chiatrische patiënten; er is geen prioriteitenlijst besproken; de be woners hebben geen inspraak in de plannen gehad en een van de be langrijkste bezwaren: er is onvol doende aandacht besteed aan de privacy van de bewoners. Höppe ner "Er zijn geen ruimten waarin iemand zich kan terugtrekken. Wassen moet gebeuren bij een lange rij wastafels. Er wordt in grote zalen geslapen". Hij kreeg geen steun van andere fracties. De coalitiegenoot van de PvdA, PPR/D'66 liet bij monde van Van Oosten weten van mening te zijn dat de gemeenteraad, die feite lijk het bestuur van Endegeest vormt, "te veel over details praat en te weinig over hoofdlijnen". Het CDA (mevrouw Kramp) liet soort gelijke geluiden horen. Houtman (SGP/GPV) noemde het bestuur dat de raad over Endegeest moet uitoefenen een oneigenlijke taak en zei dat de woorden van Van Oosten hem uit het hart waren gegrepen. Hoeven (CPN) zei op zijn beurt zich volledig te kunnen vinden in de woorden van Houtman. Anne van de Zande (PSP) was het groten deels wel met Höppener eens, maar meende dat de door haar gewenste richting mogelijk blijft met de nu gepresenteerde renovatie- en uit breidingsplannen voor Endegeest. Ook de VVD stond vierkant achter de plannen, zoals Schoute, in an dere bewoordingen, liet weten. In een reactie op het betoog van Höppener zei wethouder Ooster man, dat de raad "zich bewust moet zijn van haar beperking op dit ge bied". Over de door het PvdA- raadslid gewenste grotere privacy zei Oosterman: "Ik weet het niet. Deze zaken zijn altijd in beweging. Misschien moet er over twaalf jaar ook wel een renovatieplan worden uitgevoerd, vanwege de andere in zichten die er dan zijn. Ook kan je je afvragen: is een te grote privacy er niet juist de oorzaak van geweest dat mensen in Endegeest worden opgenomen". De wethouder ver wees daarbij naar een ingezonden brief in deze krant van een ex- patiënt. Ook meende Oosterman dat het ene paviljoen niet "te mooi of te goed" ten opzichte van een an der gerenoveerd zou moeten wor- Höppener liet zich door de woor den van wethouder Oosterman niet overtuigen en bleef, met vijf andere PvdA-raadsleden, lijnrecht tegen over het college staan. WEGENS ANNULERING order tapijt Hotel Akkomodatie Rotterdam - 's-Graven- hage, te koop voor minder dan de halve prijs (tapijt is nog niet versneden) Intertest, zuiver scheerwol tapijt, voor zwaar gebruik in ruin- berber kleuren van 249,- p.str.mtr. voor 109,- (400 cm. breed, dikke foamrug) Louis de Koortere zuiver scheerwol tapijt, 2 cm. hoge dikke pool, dubbele jute rug, in bruin-berber van 455,- p.str.m. (400 cm. breed) voor 219,- Arezzo zwaar huiskamer tapijt, prachtige dessins, dikke foamrug, 400 cm. breed, van 139,- voor 49,- Enkele vertrekken gebloemd tapijt, 100% zuiver scheerwol, van 425,- voor 179,- p.str.mtr. Inlichtingen stalen: BERGEN, tel. 02208-5829. LEIDEN - In een "persoon lijke verklaring" heeft CDA- fractieleider Driessen gistera vond aan het begin van de ge meenteraadsvergadering een aanval op het college van B en W gedaan, naar aanleiding van de recente acties van het Leids City Centrum. "Mensen die vinden dat met hun belangen gesold wordt, bevestigt men in hun mening, wanneer de verantwoorde lijke wethouder een plan van deskundigen, gemaakt op verzoek van belanghebben den, voor de vuist weg op stu dentikoze wijze afkraakt". "De affiche-actie van het Leids City Centrum dient voor het college een signaal tot herbezinning te zijn. Herbe zinning hoe het verloren ver trouwen in de gemeente te ruggewonnen kan worden. De reactie van het college in de dagbladpers dat de actie een "zinloze tijdsbesteding en rij kelijk voorbarig is", gaat vol ledig voorbij aan het falen van het huidige college om een be leid voor de binnenstad te ontwikkelen met duidelijke waarborgen voor het voortbe staan van de winkelfunctie en de daarmee verbonden werk gelegenheid". Herengracht-Zijlsingel: mr. Verburg LEIDEN - Prof. mr. A. L. Melai (rechts op de foto) heeft gisteren in het academiegebouw van de Leidse universiteit de Moddermanprijs uitgereikt aan mr. J. J. I. Verburg, secretaris-rentweester van het Hoogheemraadschap Groot Al- blasserwaard en de Vijf Herenlan- den in Gorinchem. Deze prijs wordt door de Prof. A. E. J. Modderman stichting om de twee jaar toege kend aan de schrijver van een in Nederland verdedigd proefschrift op het gebied van de strafrechtswe tenschappen van opvallend goede kwaliteit. De Prof. Modderman stichting, die is ondergebracht bij de juridische faculteit van de Leidse universiteit, stelt zich ten doel het onderzoek op het gebied van strafrechtswetenschappen te bevorderen. Mr. Verburg kreeg de prijs voor ^en proefschrift over „Het verscho ningsrecht van getuigen in strafza ken", waarop hij vorig jaar promo veerde. Letterie, Eerder werd de Modder- leraren A. A. G. Peters, C. J. M. man prijs toegekend aan de Hoog- Schuyt en H. Franken. LEIDEN - Méér parkeerruimte, minder bomen; dit was de alge mene reactie van de wijkbewoners op de rehabilitatieplannen voor het Haagwegk wartier, die door de afde ling Stedebouw van de Dienst Ge meentewerken aan de bewoners zijn voorgelegd. Gisteravond werd een hoorzitting gehouden voor de bewoners van de Ten Katestraat, de Genestetstraat en de Van Lennep- straat. Na een korte inleiding met dia's door de ontwerper van de plannen, de heer Broeksma, kon den de wijkbewoners vragen stel len, bezwaren uiten en eventuele voorstellen doen. Zo werd er tij dens de rumoerige vergadering Eis: 6 maanden wegens heling DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 31-jarige Leidse heler is in hoger beroep door de procureur-generaal van het Haags gerechtshof zes maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee voorwaardelijk. Aanvankelijk luidde het vonnis zes maanden onvoorwaardelijk. De verdediger van de verdachte, die van Marokkaanse afkomst is, wees er op dat hij niet wist dat de televisietoestellen die hij had ver handeld, gestolen waren. Boven dien voerde de verdediger aan dat de man een gezin en zyn ouders in Marokko maandelijks geld stuur de, hetgeen niet meer mogelijk zou zijn als hij door gevangenisstraf zijn baan in een Leids café zou verlie zen. Gepleit werd voor een geheel voorwaardelijke straf. De uitspraak van het gerechtshof is over veertien dagen. eenrichtingsverkeer in de Genes tetstraat voorgesteld. Ook werden snelheidsbeperkende maatregelen (zoals bijv. drempels e.d.) voorgesteld, o.a. voor de Ten Katestraat Deze vrij smalle straat is door de huidige verkeerssituatie duidelijk overbelast. Wat de veran deringen van de inrichting van de straten betreft, pleitte men her haaldelijk voor uitbreiding van het aantal geplande parkeerplaatsen. Men vreest bij de huidige plannen een groot tekort. Het aantal te plan ten bomen moet daaraan aangepast worden. Tevens uitte men de wens, geen bomen aan de schaduwzijde van de straten te plaatsen, omdat deze teveel licht zouden wegne- Er werden parkeerplaatsen voor gesteld aan de schaduwzijde van de Van Lennepstraat en van (het tweede, kleinere deel van) de Ten Katestraat. Echter, ondanks de ver schillende maatregelen moet de be reikbaarheid van de straten voor brandweer e.d. gewaarborgd blij ven. Tegen het in de plannen aan gegeven plantsoentje in de Genes tetstraat ter hoogte van het kruis punt Van Lennepstraat/De Genes tetstraat werd heftig geprotesteerd door de ongunstige ligging is daar altijd een hoop vuil aanwezig. Bo vendien zou het plantsoentje al spoedig een „hondenbak" worden. De voorstellen, zoals die gisteren door de bewoners gedaan zijn, zul len in de gemeentelijke plannen verwerkt worden. Over de aange paste plannen zal t.z.t. verslag aan een commissie van bewoners wor den uitgebracht. Men hoopt met de rehabilitatie van de woonomgeving in de zomer van 1977 te kunnen be ginnen, wanneer de renovatie voor het grootste deel is afgerond en de riolering in enkele straten is ver nieuwd. Vanavond vindt er een tweede bij eenkomst plaats in het Leonardus- huis aan de Haagweg voor de be woners van de Leidse Woningstich ting. De avond begint om 20.00 uur. Moddermanprijs uitgereikt aan Mr. Verburg (31) werkte van 1969 tot 1975 als wetenschappelijk me dewerker bij de afdeling straf- en strafprocesrecht van de Leidse universiteit. De prijs die hij kreeg bestaat uit een bronzen penning, ontworpen door de beeldhouwer F. LEIDEN - Als alles volgens plan verloopt zal volgend jaar in het ge bied Herengracht-Zijlsingel wor den begonnen met de bouw van honderd bejaardenwoningen. De woningen zullen worden gebouwd in opdracht van de Stichting Nieuw Groenhoven tussen de Zuidsingel en de Oosterkerkstraat. Het ont werp voor het bouwplan is bijna klaar en zal binnenkort worden ge publiceerd. Zoals bekend werd een eerder ontwerp van de Stichting Nieuw Groenhoven door het ge meentebestuur afgewezen. In het gebied Herengracht- Zijlsingel heerst op ,dit ogenblik overigens een grote bouwactiviteit. Zo bouwt het aannemersbedrijf Noorlander Bouw BV uit Leider dorp 89 woningen die zijn ontwor pen door het architectenbureau Treffers en Polgar. De heiwerk zaamheden zijn inmiddels achter de rug. Nog deze maand zal worden begonnen met het heiwerk voor 134 woningen. De woningen zijn ont worpen door de architectenbu reaus Den Hollander/Van Loos broek en Goedhart/Links en wor den gebouwd door Panagro BV uit Warmond. De woningen, die in op dracht van de gemeente worden gebouwd, zullen waarschijnlijk over anderhalf jaar gereed zijn. In verband met de woningbouw zijn de grachten in het gebied tijde lijk gedempt. De walmuren waren er namelijk zo slecht aan toe, dat ze het zware bouwyerkeer niet kon den dragen. Bovendien moest er ruimte geschapen worden voor de opslag van bouwmaterialen en de plaatsing van kranen. Ook was demping nodig om een verbinding met het Huis op de Waard open te houden. De Oranjebrug is namelijk te slecht om het autoverkeer te kunnen dragen. Wat het herstel van de walmuren in sen Zuidsingel en Oosterkerk straat. Voor het herstel van de wal muren aan de zuidkant van de Zijl singel en aan de Herengracht bij de Wijngracht moet weer een tijdelijke dam in de Zuidsingel gelegd wor den. De walmuren aan de oostzijde van de Herengracht tussen Kerk- pleinbrug en Herenbrug en de walmuren aan de Nieuwe Rijn tus sen Herengracht en Oranjegracht krijgt pas begin volgend jaar een opknapbeurt. De walmuren langs de Herengracht en de Nieuwe Rijn moeten klaar zijn als de woning bouw tussen Oosterkerkstraat en Nieuwe Rijn voltooid is. Dat zal zijn omstreeks januari 1978. In november zal een begin worden gemaakt met de aanleg van het stadspark langs de Zuidsingel. De sloop van de oude fabriekshallen (zie foto), onder meer van de Grofsmederij zijn bijna voltooid. het gebied betreft begonnen zal worden met werkzaamheden tus- LEIDEN - De gemeenteraad heeft gisteravond o.a. het volgende be sloten: bijna tweeëneenhalf mil joen beschikbaar te stellen voor de restauratie van het Heerenloge ment en het Koetshuis; grond in de Merenwijk te verkopen aan de Stichting Rosmolen voor de bouw ♦van ongeveer honderd woningen in eert flat en waarin ruimten worden opgenomen voor een gezondheids centrum, een bibliotheek en win kels of kantoren; de panden Uiter stegracht 37. 39. 41, 16, 30, 38. 54 a tot en met e en 56, aan te kopen. alsmede de panden Groenesteeg 39,39a, 43,45,47,47a, 56 en 58 en de panden Florestraat 31 en 33; de pot die bestemd is voor gemeentelijke bijdragen in de restauratie van kleine monumenten van 150.000 op 300.000 gulden te brengen; het pand Breestraat 127/129 van^ 7 Raad van Arbeid te huren voor de huisvesting van enkele gemeente lijke diensten; een garantie te ver lenen voor een aan de Stichting Universitaire Woonwijk Boerhaave te verstrekken geldlening (voor de vervanging van 138 raamkozijnen).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3