LEIDSCH DAGBLAD Kok(FNV)eist vrijheid tot onder- handelen Syrië valt centraal Libanon aan vandaag Van der Stoel in YN: zorg over kernwapens nedertandse Leidse pyromaan (17) hielp bij blussing branden in De Burcht NEDERLAND GOED AANGESCHREVEN IN ZAKENWERELD LEIDSCH DAGBLAD NSDAG 28 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35048 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN EIROET (AFP/UPI) - Syrische troepen zijn vandaag in de bergen ten noordoosten van Beiroet in het offensief gegaan en men ver onderstelt dat de slag om centraal Libanon hiermee begonnen is. Sofar en Dahr El Baider, aan de weg van Damascus naar Beiroet, proberen de Syriërs met tanks en artillerie door te stoten in de rich ting van Aintoura en Metein om de beyoorradingsweg van de „gemeenschappelijke strijd krachten" (Palestijnen en pro gressieven) af te snijden, anuit het noordwesten proberen de christelijke strijdkrachten de Palestijnen terug te drukken, zo meldt een Palestijnse woord voerder. „Het is begonnen. De strijd om de bergen is begonnen", sen christelijke woordvoer der. 'olgens berichten van reizigers uit het gebied hebben de Syriërs de afgelopen twee weken grote troepeneenheden samengetrok ken. •e eis van de Syriërs en de christe nen dat de Palestijnen zich uit de bergen zouden terugtrekken is een van de belangrijkste hinder palen voor vooruitgang bij de vredesbesprekingen geweest. Een Syrisch-Palestijnse bijeen komst, negen dagen geleden, liep op een volledige mislukking uit. et offensief komt binnen twee da gen na een Palestijnse guerrilla- aanval op het Semiramis-hotel in Damascus. De Syriërs geven het Palestijnse bevrijdingsfront hiervan de schuld en hebben ge zegd „de arm af te hakken van hen die proberen ons schade te berokkenen". Het Palestijnse bevrijdingsfront heeft echter ge zegd van niets te weten en heeft de veronderstelling geuit dat de Syrische geheime dienst er ach ter zit. Ook in Beiroet duren de gevechten nog steeds voort. In de afgelopen vierentwintig uur lang verwachte zijn zeker 89 mensen gedood. Het Syrische offensief bevestigt speculaties van de afgelopen tijd volgens welke de Syriërs en rechtse christenen zouden trach ten eerst de Palestijnen uit de be rgen te veijagen alvorens zij se rieuze besprekingen over een wapenstilstand zouden willen houden. Van rechtse zijde is her haaldelijk gezegd dat vredesbe sprekingen afhankelijk waren van terugtrekking van de Pales tijnse strijdkrachten. Aintoura en Metein, die in een eer dere gevechtsronde door de Pa lestijnen zijn veroverd, zijn van grott strategisch belang daar zij de weg Beiroet-Damascus be heersen en de verbinding tussen de hoofdstad van de rechtsen Jounieh en Oost-Libanon. Fa- louga en Hammana, liggend aan een secundaire weg tussen Bei roet en Damascus zijn artillerie bases van de linksen. AMSTERDAM (SP) - Het komt de komende tijd niet alleen aan op het ondernemingsklimaat en het investeringskli maat maar eerst en vooral op het arbeidsklimaat voor de werknemers. Dat riep voorzitter Wim Kok van de Federatie Nederlandse Vakbeweging in een felle toespraak ondernemers en politici toe op het bijzondere FNV- congres in Amsterdam. Kok legde twee eisen voor het komende loonoverleg op tafel: herstel van de onderhandelingsvrijheid voor de vakbeweging en een aanvulling op de loonmaatregel. Komt de regering daar niet aan tegemoet, dan zal de FNV acties ondernemen, waaronder demonstraties. .Kok zei tegen het congres dat de In elkaar Weinjf waardering toonde Kok len dat moet worden gebruiktaU in ^^^«eV Wiegeï'TO de loop van 1977 het tempo en de Kablnet laat tevee, de openhangen i. naar de economische machtheb- mate heid tegenvalt. Met ringspremies komen we er niet, al dus de FNV-voorzitter. Kok haalde fel uit tegen de onder- tegen de Nederlandse int 7ii1c*ro 'T»o Ko. UeVe bers. Maar met Wiegel, die het als maar doet voorkomen of hij het grote vriendje van de werknemers het hele gebouw van collec- n sociale voorzieningen als een kaartenhuis in elkaar vallen". Wiegel doet in zijn begroting in de ogen van Kok maar één goed ding. Hij spreekt duidelijke taal. "Hij verwoordt de anti- si. uic obussen over we. or werknemerspolitiek. Laten esteren zetten de samenle- v...„.rr bankpresident Zijlstra. "De be- leidsaanpak van de regering buiging voor de bstaande sche orde, een buiging voor de machthebbers binnen die orde. Diegenen die beslissen over wel of niet lucL iitvoicicii ruuuii uc sememe- i, i„„rr l ki i r-v. duidelijk beseffen wat er achter de ving voor het blok. Chanteren eJ caf facade van politiek-rechts schuil &2ÜÏÏEÏ& °THZrn gaat en hoe gevaarlijk het is dat hier daar in het politieke midden van Steeds minder geboorten DEN HAAG (ANP) - De daling van het geboortencijfer in ons land heeft zich in 1975 voortgezet. Dit staat in het vandaag verschenen jaarverslag 1975 van de Rijksplano logische Dienst. De laatste vijf jaar is het aantal levens geborenen per duizend inwoners teruggelopen van 17,2 in 1971 tot 13,0 in 1975. Op grond van het stijgend aantal huwe lijken van voor 1971 was juist een toeneming van het aantal geboor ten verwacht. LEIDEN - De I7-jarige Leide- naar Ph. N., die gisteren be kende de branden te hebben gesticht in het Heerenloge ment en het zalencomplex van De B1cht, blijkt zelf actief te hebben meegewerkt aan de blussing van beide branden. Omdat de brandstichter werk zaam was bij de heer Plas meijer, exploitant van he lencomplex, wekten zijn acti viteiten aanvankelijk geen achterdocht. Onder-commandant van de brandweer De Haas: "Toen we aankwamen was de jongen al op het terrein aanwezig. We kenden hem oppervlakkig als de hulp van de heer Plas- meijer. Vanaf het eerste ogen blik was hij ontzettend actief. Hij was erg behulpzaam en pakte alles aan wat hem ge vraagd werd. Hij bood ons steeds zijn diensten aan. Bij de brand in het Heerenlogement is hij tot half zeven 's ochtends actief geweest. Toen er op een gegeven ogen blik om koffie werd gevraagd riep hij: daar zorg ik wel even voor. We hebben wel eens tegen elkaar gezegd: wat een actief jongetje is dat, maar dat hij wel eens de brandstichter zou kunnen zijn is toen niet bij ons opgekomen." Volgens de onder-commandant van de Leidse brandweer is hij nooit eerder bij branden in Leiden gesignaleerd. Ook heeft hij nooit op andere manier be langstelling voor de brand weer getoond. De jeugdige brandstichter is gisteren uitvoerig verhoord door de de politie, maar van ochtend kon nog geen ant woord worden gegeven op de vraag, wat het motief van de jongen is geweest. Morgen zal hij voor de officier van Justitie in Den Haag worden geleid. zaam. Onze kritiek richt zich tegen diegenen, die Nederland misschien wel aan de rand van een investe- Nederland al alsof progressief beleid conservatief beleid zaken zijn die je als lood en oud ijzer tegen elkaar kunt uitwisselen". ringsstaking brengen als «gering Uen doen^voorkn; en vakbeweging niet inbinden Risico's Over de kritiek op het forse begro tingstekort uit de miljoenennota zei Kok: "Natuurlijk heeft het beleid risico's. Het gaat mij echter te ver om, zoals de president van de Ne derlandse Bank, nu reeds de vinger op te heffen en met een soort schijn- exactheid uit te roepen dat het be grotingstekort in 1980 geen vijf procent van het nationale inkomen mag zijn waar de regering op uit is, maar slechts vier procent". Kok sloot zich bij de suggestie uit de Industriebonden aan om een deel van de prijscompensatie bui ten de loonsfeer te gebruiken. Hij denkt daarbij aan verkorting van de arbeidstijd, hetzij algemeen, hetzij voor oudere werknemers. De FNV-voorzitter benadrukte tegen over zijn achterban de noodzaak dat de geringe ruimte voor meer groei tot 1980 een keus tussen het loonzakje en de collectieve voor zieningen onontkoombaar maakt. 22 PAGINA'S Er komen duidelijk meer sigaretten met minder nico tine op de markt. De rang lijst, die TNO van het teer- en nicotinegehalte in sigaretten heeft samengesteld, heeft een aantal tabakshandelaren er toe gebracht de etalage daar bij aan te passen PAGINA 7 Anton Heyboer heeft een langspeelplaat gemaakt PAGINA 5 De Engelse Labour-partij wil het geld laten rollen PAGINA 9 Kerkrade rekent op succes van Rod a JC PAGINA 11 Poolse minister: "Kerk moet op het culturele vlak worden bestreden" PAGINA 13 B en W van Leiden berispt door commissie van beroep PAGINA 15 NEW YORK (ANP) - Minister Van der Stoel heeft vandaag de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties gevraagd, een beroep te doen op Amerika en Rusland snel tot resultaten te komen in Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk regen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtin gen. Minimumtemperaturen om streeks 12 graden, maxima onge veer 20 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) 29 SEPTEMBER Zon op 6.38, onder 18.22 uur. Maan op 13.30, onder 22.16 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.49 e 19.13 uur, laagwater om 2.42 e 15.01 uur. BRUSSEL (ANP) - Nederland staat bij de internationale zakenwe reld goed aangeschreven. Dat blijkt uit het feit dat ons land een hoge Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Jk word abonnen per 11 oktober 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor' half geld en noteer mij aansluitend als abqnnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open énveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. plaats inneemt op de zogeheten "business environment risk in dex", een ranglijst die drie maal per jaar wordt samengesteld op grond van Amerikaanse studies. De vol maakt gunstige situatie in een land wordt daarbij op 100 gesteld en ons land haalt in die index het globale cijfer 72,7, na Zwitserland (78,2), West-Duitsland (77,2), de Ver enigde Staten (76,6) en Canada (73.6). Het is dus kennelijk voor de internationale zakenwereld nog heel aantrekkelijk in ons land za ken te deen. Globale beoordelingen voor landen die na Nederland volgen zijn: Bel gië (71,5), Japan (70,8), Australië (70,0). Frankrijk (61,7) en Groot- Brittannië (53,9). Als duidelijk veel ongunstiger worden beoordeeld: Portugal (25,1), Italië (41,4) en Grie kenland (50,5). Spanje (met 52,8) wordt ook niet erg gunstig beoor deeld. De globale beoordeling van een land komt tot stand door verschil lende criteria te beoordelen, zoals de politieke stabiliteit, de arbeid- sproduktiviteit per arbeidspost, de economische groei en de openheid van de economie van een land. Voor die openheid scoort Neder land 74,5, na de Verenigde Staten (84,4), België (82,6), West-Duitsland (81.7) en Zwitserland (78,3). Vcor het politieke klimaat krijgt Nederland 73,6 voor "exploitatie", 74,8 en voor "financieel" 72,2. Voor het opstellen van de index wordt gebruik gemaakt van een groot aantal gegevens, afkomstig van zakenlui en financiële experts, die met bepaalde landen veel erva ring hebben. In totaal worden ge gevens over 44 landen verzameld. MAASTRICHT - Zeker 300 poli tiemannen hebben vanmorgen een inval gedaan in wagencentrum in Maastricht. De inval was het gevolg van klach ten over het opslaan van auto wrakken in het kamp en op de openbare weg. Enige woonwa genbewoners werden door de po litie gearresteerd. LEUSDEN (ANP) - De Rijkspolitie heeft vanmorgen de provinciale weg van Maarn naar Leusden afge sloten, in verband met werkzaam heden aan een vliegtuigbom uit de ^w^ede Wereldoorlog, die gisteren op de Leusder Heide werd gevon den. De demontage zal wel tot mor gen duren. Het gaat om een bom van ongeveer 500 kilo. fteocy Parteemnnuo. onderhandelingen over beperking van de strategische wapens. De as semblee zou tevens moeten aan dringen op een akkoord - 'dat al veel eerder had moeten worden ge- de sloten' - waarbij alle proeven met kernwapens, ook ondergrondse, moeten worden verboden. Zorg over de verspreiding van kernwapens en de bewapening in het algemeen, de noodzaak om de steeds dieper wordende kloof tus- rijke landen te over bruggen, en een einde te maken aan de schendingen van de rechten van de mens, waren de belangrijkste thema's van mr. Van der Stoels rede als Nederlands minister. Als voorzitter van de ministerraad van de Europese Gemeenschap sprak hij vooral over Zuidelijk Afrika en het Westduitse voorstel, een inter nationale conventie te sluiten om het nemen van gijzelaars tegen te gaan. De negen, aldus mr. Van der Stoel, hopen dat de aanvaarding door Ian Smith van de Engels-Amerikaanse voorstellen over Rhodesië "een keerpunt in de geschiedenis van Rhodesië zal zijn. De negen zullen Transkei, dat op 26 oktober onafhankelijk wordt, niet erkennen. "Valse oplossingen van het apartheidsprobleem zoals de vorming van Bantoestans of Thuis landen die de Zuidafrikaanse rege ring nastreeft, bevorderen de ras sendiscriminatie meer dan dat zij haar verminderen". Nederland, volk en regering, zijn 'diep bezorgd' over de systemati sche, welhaast tot instelling verhe ven marteling van polititieke tegenstanders. Toepassing van rechten van de mens dient in de allereerste plaats gevolgen te hebben op het aller laagste niveau, waar mensen een dak boven hun hoofd, voedsel en werk moeten hebben, maar (jok po litieke rechten, 'ook het recht het ergens niet mee eens te zijn', ook op godsdienstvrijheid, ook op het recht geen gevaar te lopen van 'wil- lekeurige arrestatie'. Verdwaalde koe WOERDEN (ANP) - Enige vertra ging in het forensenverkeer ont stond vanochtend na een aanrij ding van de trein Utrecht-Leiden met een verdwaalde koe in de om geving van Woerden. De koe was op slag dood en de trein raakte be schadigd, maar kon nog wel op ei gen kracht naar het station Woer den doorrijden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1