Commissie laakt handelen van B&W UR: "Geen uitzonderingspositie voor studenten" Bejaarden in Leiden willen een autobusje stucadoors nwee Leidse benzinepompen mogen blijven staan Arnoldus Stucadoors ARNOLDUS Haaghuishofbv [NSDAG 28 SEPTEMBER 1976 VARIA PAGINA 15 EIDEN - De twee benzinepompen bij de Hooglandse erk aan de Nieuwstraat hoeven niet te worden afgebro- >n. Die uitspraak deed gistermiddag de gemeentelijke >mmissie voor de beroepschriften. Alle vijf leden ver- ierpen de beschikking van het college van B en W, waarin exploitatie van de pompen, het automobielbedrijf lonk, de opdracht kreeg om de pompen te verwijderen, ndat ze het kerkplein en de Hooglandse Kerk zouden ïtsieren. e uitspraak van de it een aantal felle verwijten aan »t adres van het college van B en Zo wordt er gesproken over "on- rgvuldigheid" en "handelen in rijd met het beginsel van behoor- k bestuur". e eigenaar van het automobiel- tdrijf, de heer N. G. Blonk, die met n deel van zijn personeel naar de rting in het stadhuis was geko- en, toonde zich na afloop bijzon- ïr verheugd over de uitspraak van commissie. Een vreugde, die ligermate getemperd werd door aankondiging van wethouder aal (Stadsontwikkeling), dat hij het college zou voorstellen om bij Kroon in beroep te gaan. Een •ocedure, die waarschijnlijk en- :1e jaren zal gaan duren. .1 elf jaar e strijd om de benzinepompen .n de Nieuwstraat dateert in feite vanaf 6 mei 1975. Op die dag eed bij de heer Blonk een brief in het college van B en W in de is, met de mededeling dat de ver- inning voor de pompen werd in- :trokken en dat ze binnen één aand verdwenen zouden moeten jn. "Want ze detoneren in ernstige ate de Hooglandse Kerk en het :rkplein, wanneer die gerestau- erd en vetfraaid zullen zijn", al ls het college. e heer Blonk: "Ik ben daartegen in beroep gegaan uit zakelijke overwegingen. Het is geen ogen blik mijn bedoeling geweest er een juridische grondslag aan te geven". De commissie bestaande uit vier raadsleden en onder voorzitter schap van mr. C. J. Woudstra be studeerde de zaak vele maanden en kwam gisteren met haar eindoor deel een afwijzing van het B en W-standpunt op alle punten. In de conclusies zegt de commissie, dat het college de intrekking van de vergunning voor de benzinepom pen heeft gebaseerd op het ont staan van nieuwe situaties: in dit geval de afronding van de restaura tie van de Hooglandse Kerk. De commissie erkent dat "nieuwe fei ten" inderdaad aanleiding kunnen zijn voor het intrekken van een ver gunning, maar dat de feiten zich dan wel voorgedaan moeten heb ben nadat de vergunning is ver leend. "Daarvan is in dit geval geen spra ke", aldus de commissie, "want toen de vergunning in 1957 werd verleend, stond al vast dat de kerk gerestaureerd zou worden. Dat de pompen zouden detoneren in de omgeving noemt de commissie een "discutable zaak". Zeker ten op zichte van de bebouwing van de Nieuwstraat kan volgens de com missie niet gesproken worden van "uit de toon vallen". De commissie vindt het ook niet verstandig, dat het college destijds een miljoen gulden aan prijzen De lichtgewicht Singer Starlet De kleine kompacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n kompacte lichtgewicht. Winkelwaarde f 649,-. En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor f 399,-. niet is ingegaan op het voorstel van de heer Blonk om de pompen te verplaatsen naar een plek vlak vóór zijn bedrijf. Men constateert dat met een verplaatsing het stads- schoon zeker gediend zou zijn ge weest en dat uit een oogpunt van verkeersveiligheid de nieuwe plaats zeker niet ongunstiger was dan de huidige. Verder onderschrijft men de bewe ring, dat het voortbestaan van het autoverhuurbedrijf van Blonk af hankelijk is van de levering van be nzine ter plaatse. Volgens de gemeentelijke commis sie heeft het college van B en W de verschillende belangen niet tegen elkaar afgewogen. Met name geldt dat voor de termijn, die het auto mobielbedrijf werd gegeven om de pompen weg te halen: één maand. B. en W. hadden, zo zegt de com missie, rekening moeten houden met de gevolgen van deze - over igens wettelijk toegestane - ter mijn. "Het gaat hier niet alleen om het afbreken van benzinepompen, maar ook om een bedrijf dat voor zijn bestaan afhankelijk is van de pompen. Het bedrijf zou in elk ge val meer tijd gegund moeten zijn, omdat het intrekken van de ver gunning de liquidatie of een ingrij pende reorganisatie van het bedrijf zou hebben betekend. Daartegen over stond dat de verdwijning van de pompen niet zo heel urgent was voor de gemeente, omdat op dat ogenblik het kerkplein nog als bouwterrein werd gebruikt. Conclusie van de commissie luidt dan ook, dat de beschikking van het Leidse college wordt vernietigd en dat het beroep daartegen van de heer Blonk gegrond wordt ver klaard. Desastreus De heer Blonk na afloop van de zit ting: "Als de pompen inderdaad weg moeten, zou dat desastreuze gevolgen voor mijn bedrijf hebben gehad. De broodwinning voor mijn personeel (35 man - red.) was in dat geval niet meer verzekerd geweest. Het is voor mij een onbegrijpelijke zaak, dat B en W destijds een derge lijke beslissing hebben genomen. Al vele jaren bestaat er overleg tus sen de gemeente en mij. Sinds 1971 ben ik de gemeente op verschil lende punten tegemoet getreden. Ik had destijds plannen om op de plaats van de oude Eltax-garage achter de Haarlemmerstraat een parkeergarage te bouwen. Op aan drang van de toenmalige wethou der Kretheb ik dat plan laten varen. De brief, waarin stond dat de be nzinepompen weg moesten, kwam voor mij als een complete verras sing". LL1DEN - Het dienstencentrum en de Leidse bejaardenbonden zullen de komende tijd acties voeren om aan het benodigde geld te komen voor een autobusje. Daarbij hoopt men subsidie te ontvangen van het ministerie van CRM en van de ge meente. Doel van de "Actie Bus" is ook om bij de bejaarden zelf de drempelvrees weg te nemen die er bestaat om zichzelf op te geven als gebruiker van de bus. Bij een voorlopige peiling hebben zich tot nu toe vijftig bejaarden op gegeven die wel gebruik wensten te maken van de diensten van een ei gen autobusje. Als een bejaarde vervoer nodig zou hebben (bij voorbeeld naar de dokter, of een Afscheid LEIDEN - Dr. R. C. Bakhuizen van den Brink neemt op 1 oktober af scheid als wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Rijksher barium. Op die dag wordt hij 65 jaar. De heer Bakhuizen van den Brink werd als zoon van een staflid van het herbarium in Buitenzorg op Java al op jeugdige leeftijd in con tact gebracht met de tropische flo- Hij studeerde in Utrecht biologie, haalde zijn doctoraal in '39 en pro moveerde in '43, toen hij ook een baan kreeg als assistent bij het rijksherbarium in Leiden. EIDEN - De Leidse universiteit is :t er in grote lijnen mee eens dat zorg voor studentenhuisvesting 'ergaat van het ministerie van nderwijs en Wetenschappen naar :t ministerie van Volkshuisves- ïg en Ruimtelijke Ordening. Zij ïderschrijft ook de grondge- ichte van deze overgang, name- k dat studenten wat huisvesting :treft op dezelfde manier moeten erprden behandeld als soortgelijke zoals bijvoorbeeld jongeren. In de praktijk betekent de over gang dat de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting anders moet gaan werken. Tot dusver krijgt deze stichting subsidie van het ministe rie van O. en W. Formeel houdt dat in dat dit departement de moge lijkheden van de stichting bepaalt voor wat betreft nieuwbouw, ver bouw e.d. Als nu de stichting onder het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening res sorteert wordt zij net als de Stich ting Huisvesting Werkende Jonge ren in Leiden een open stichting en dat wil zeggen dat zij voor bepaalde projecten geld moet gaan lenen met garantie van de gemeente Leiden en dat zij van het rijk (Volkshuis vesting) subsidie krijgt. In dat licht valt het te verwachten dat er na de overgang ook op gemeentelijk ni veau consequenter gewerkt kan gaan worden op het gebied van huisvesting voor alleenstaanden. De Leidse universiteitsraad ging gisteravond akkoord met een rap port van de landelijke Werkgroep Studentenhuisvesting, die staats secretaris Klein op de hoogte moet brengen van de gevolgen van de overgang voor de huisvesting van studenten. In dat rapport wordt ondermeer de verwachting uitge sproken dat als studentenhuisves ting naar het ministerie van Volks huisvesting is overgegaan, de woonlasten (lees: huur) wel onge veer hetzelfde zullen bliven. De Leidse universiteitsraad heeft daar blijkens de discussies van gistera vond wel vertrouwen in. Maar vindt wel dat als de huren uiteindelijk toch een te zware belasting voor de student gaan betekenen, er van re geringswege geld bij moet, hetzij door middel van de studiefinancie ring hetzij op een andere i De raad vindt ook dat het be staande studentenkamerbestand, waaronder projecten die zich nog "in de pijplijn bevinden", voor stu denten beschikbaar moeten blijven en dat de toewijzing in handen moet blijven van de universiteit. Overigens wordt er in de praktijk in Leiden al enige tijd gewerkt aan een integratie van de huisvesting voor werkende jongeren en studen ten. Een voorbeeld daarvan is de gezamenlijke bouw door de Stich ting Huisvesting Werkende Jonge ren en de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting van 91 tweekamer flats aan de Dr. Lelylaan in de Mors. klaveijasclub) zou hij of zy op kun nen bellen naar een centraal punt waar dan de route geregeld wordt van het busje langs de klanten. Het dienstencentrum en de bonden hebben de indruk dat er een zeer grote behoefte bestaat aan deze aangepaste wijze van vervoer, en dat tot nu toe nog maar weinig mensen zich als mogelijke klant op hebben durven geven uit een soort schroom: "Men vindt 't wat gênant, zo'n eigen busje". Het openbaar vervoer blijkt voor veel bejaarden in Leiden moeilijk te zijn, en taxi's zijn meestal te duur. Verreweg het voordeligst zou een busje in eigen beheer zijn. Gedacht wordt aan een autobus voor onge veer negen personen, aangepast voor vervoer van invaliden. Uit voorlopige contacten met de Wet Sociale Werkvoorziening is geble ken dat een chauffeur geheel door de WSW betaald zou kunnen wor den. Verder kent CRM een speciale subsidie voor dit soort vervoer. De aankoop zou ongeveer 20.000 gul den kosten, en bij jaarlijks 20.000 kilometer zouden de lasten 12.500 per jaar bedragen. Na subsidie van CRM voor de aanschaf en de jaar lijkse kosten zouden de bejaarden zelf per jaar nog 4500 gulden op moeten brengen, hebben zij becij ferd. Wellicht dat daarvoor ook nog op andere fondsen een beroep kan worden gedaan, zoals het koningin Wilhelminafonds. Maar het is wel nodig dat duidelijker naar voren komt hoe groot de behoefte onder de bejaarden is aan dit speciale ver voer. Belangstellende bejaarden worden verzocht zich op te geven bij het dienstencentrum: zo'n op gave verplicht tot niets. "Maar we zullen zelf ook de mensen op moe ten sporen", wordt gezegd door de organiserende bonden en het dien stencentrum. Voor de komende tijd wordt ge dacht aan allerlei acties om het be nodigde startkapitaal bijeen te krijgen. Er zijn al twee giften bin nen. Men heeft contacten met de Kamphorst om in november een grote cabaretavond te organiseren. Het is de bedoeling dat voor de rit ten zelf aan de bejaarden slechts een geringe bijdrage gevraagd wordt. Mazda: op en top komplete Japanse kwaliteitsauto's. Standaard voorzien van alles dat in een echte auto thuishoortOmdat een Mazda gemaakt is om je er zo gerieflijken veilig mogelijk in te verplaatsen. Kompleetheid, die U niet extra hoeft te betalen. Overtuig Uzelf ineen proefrit bij: fill m IT ft unMC GERRIT DOUSTRAAT'41 AUTO HOME leiden - 071-141635 Op donderdagavond geopend. voor de gehele winter vast werk. U kunt in daggeld of in tarief werken. KOM PRATEN Minnebroersgracht 9, Lelden. Telefoon 071-121942, 071-121943, Leiden. 071-890163, 01711-11047 's avonds. Professionele magazijnstellingen als boekenkast: blank vurenhout Vraag de gratis voorraadli|St maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 18 uur Donderdag tot 21 uur n Tel 071130926 Woningruit Te ruil aartgeb. een leuke 3-kamerflat (begane grond) Burg- gravenlaaa Gevr. een eengezins woning of 4-kamerflat in Leiden of wijde omg. Br. o. nr. 3981 v.d. blad. Den Maag. Aangeboden 3-kamerwoning met kelderbox omg. leyweg. Gevr 3- of 4-kamerwontng in Oegstgeest. Leiderdorp of Leiden telefoon 070-667798. Aangeboden heel huis voor- en achtertuin. 3 sl. kamers en grote zolder Hazerswoude-dorp Ge vraagd hele woning of flat in ZW 1 hoog. Bneven onder nr 3975 v.d. blad. 1000,- beloning voor degene die met ons wil ruilen, aangeb grote 4-kamerflat huur 280,- p. mnd In Leiderdorp gevr. eengezinswoning hogere huur geen bezwaar, in Lei derdorp of wijde omgeving. Br ond. nr. 81468 aan het bur v.d. blad. Wie wil ruilen een gerenoveerd benedenhuis voor een heel huis op de Langegracht wegens hobby Brieven onder nr. 3960 v.d. blad. 4-kamerflat Muiderknng 1e etage ruilen voor eengezinswoning met tuin in Leiden of omg. Telefoon Woon- en bedrijfs ruimte gevraagd Apothekers-assistente zoekt kamers met gebruik van keuken en douche. Huur tot f 230,- per maand. Telefoon 01718-20832 na 19.00 26-jarige verpleegkundige rustig type. zoekt etage in Leiden met kook- en wasgelegenheid tot f 400 per maand. Telefoon 071-130836. 5e jaars medisch studente zoekt etage of grote kamer met keuken in centrum Leiden telefoon 123627 na 18 00 uur Secretaresse zoekt etage in Lei den of Leiderdorp. Telefoon na 8 uur s avonds 071-142798. Woon- en bedrijfs ruimte aangeboden Zeeland ZB: lerseke: in pnma staat van onderhoud zijnde half- vrijstaande woning met cv. Rilland wat ouder vnjstaand herenhuis. Ril land: 2 jaar oud halfvrijstaand her enhuis. garage, cv. en grote tuin. Nieuwdorp: op goede stand een wat kleiner woon/winkelpand. Ge- 1463. In hel centrum van Zuid Beve land, patatfnteswagen, hoge om zet. Prijs 145.000 Minnaard Vast goed. Provincialeweg 11 's Gra venpolder. Telefoon 01103-1463. Heeft u een persoonlijke lening of hypotheek n eens bij de Money I landelijk erk steeds de laagste tarieven en zeer snelle afwikkeling. Telefoon 071- 892619. Te koop aangeboden woonboot i.pr.st. met nant uitzicht vraagpnjs 30.000. Utrechtse Veer t/o 33a. Leiden teletoon 144376. Te huur aangeboden klein bene den huisje omg. Rapenburg. Direct leeg te aanvaarden Br. ond. nr. 3959 bur. v. d. blad. Te koop in Warmond Scheep- makersdam 2 en 4 2 vooroorlogse huisjes onder 1 kap. 1 direct leeg te aanvaarden. Pnjs f100.000.- k.k. Inl. Dorpsstraat 33 Warmond. Tele foon 01711-10209. Zeeland ZB: Oversande: Bunga low met grote tuin. interessant be leggingsobject. Krabbedijke: Vrijs taande woning met grote tuin. Dirks- land: Aardige halfvnjstaande wo ning met tuin. Hoedekeskerke: Vrijstaande woning met 1000 m2 grond. cv., eendenvijver, dubbele garage, leuke weekendwoning. Minnaard Vastgoed. Provinciale weg 11 's Gravenpolder. Telefoon 01103-1463. Per 1 okt. in Voorschoten (Ade- geest) gestoffeerde kamer ruim 3 bij 4 m. TV aansluiting en telefoon, gebruik van wasmachine en keu ken. ligbad en eigen wastafel, wc. gas. water en licht en cv. Dicht bij openbaar vervoer f 225,- ind. Tele- foon na 18 uur telefoon 01717- 4623. Huisdieren Gezocht goed tehuis voor dwergpoedel, oud 9 mnd Wordt weggedaan wegens omstandighe den. Pnjs f 75.- Te bevr. Neurode- straat 10 Zoeterwoude. Telefoon 01715-1676. Tengere, bruine, beetje Cypers gestreepte poes. 1 beige voorpoot, witte kin. grote oren. Groenhoven- str. 23. Leiden. Telefoon 133015. 's avonds. Tegen beloning terug te bezorgen. Te koop cocker-spamel. pup. witte dwergpoedel pup. A. v.d. Broek. Loosterweg 5. Lisse Tele toon 02521-14595. Vermist jonge zwarte kater met uitpuilend naveltje omg. De Sitter- laan Kapteyn, De Sitterlaan 55, Leiden telefoon 144856. T.V. en radio Een Philips tuner versterker 2 x 10 Watt met boxen, een bandrecor der stereo Erres met boxen. Een platenspeler Philips met boxen ste reo. een versterker Philips met eindversterker 2 x 20 Watt met boxen. Herenstraat 151, Leiden. Telefoon 134417 Douwes T.V. service Siebold- straat 34. telefoon 071- 133677/122725. Tip: 24 uurs service voor repara tie van uw kleuren tv en zwart-wit 3 mnd voll. garantie. T.V.S. 071- 142466. Wij repareren alle merken kl. tv's zwart-wit. tv's. tuners en antennes met 3 mnd voll. garantie. Avondser vice. Bel 071 -142466. Vakantie en watersport Te koop combikruiser. 10x3.05x0 75 m. met Peugeot 6 til. diesel, in perfecte staat van onder houd. Minnaard Vastgoed. Provin cialeweg 11 's Gravenpolder. Tele foon 01103-1463. Bungalowtenten en dubbeldak- stenten zijn nu het goedkoopst voor het komend seizoen. Koop nu uw tent in de winteraanbieding Breed- eveld die zelf kampeert. Haven 40 Leiden De grootste sortenng tour- en mooie staanplaatsen o.a. 9 km van Leiden Chnspijn Caravan Bednjf BV Rijndijk 123, Leiden telefoon 071-764256 Aanbieding wintertent voor de Caravan van Trio de beste die er is tijdelijk van f 695.- voor f 625.- en 2 jaar garantie. Breedeveld. die zelf kampeert. Haven 40. Leiden. SLEUTELTJES tot 20 woorden6,10 21-30 woorden9,50 31-40 woorden13,25 41-50 woorden18.25

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15