Steun voor Smith van eigen partij Eten van vis in de toekomst een luxe Sarkis in Libanon geinstalleerd U i GRATIS Win de nieuwe Ford Fiesta L. Kissinger optimistisch gestemd Piloot zag UFO VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1976 BRUSSEL (SP) - He eten van vis moet een luxe worden. Haring, schol, tong en andere lekkernijen uit zee zullen schaars (duur) wor den voor de consument. Zoniet dan raken de visgronden binne- kort uitgeput. De vissers zullen een stuk van hun vrijheid, wa- raan zij zozeer hechten, op dienen te geven. In de gehele EG zal bijv. alle zeevis voortaan uitsluitend via veilingen verhandeld mogen worden. Dat zijn enkele gevolgen van de uitgewerkte plannen die de lei ding van de Euromarkt heeft neergelegd bij de negen regerin gen. De Nederlandse commissa ris voor voedselzaken Lardimois en de Brit Soames, die voor de EG de buitenlandse betrekkin gen beheert, hebben hun ambi tieuze plannen in Brussel voor de pers toegelicht. De heer Lardinois heeft die gele genheid aangegrepen om er nad rukkelijk op te wijzen dat wij be zig zijn de rijkste visgronden van de wereld uit te putten. ,,Het is niet zeker dat de Noordzee, een van de rijkste gebieden uit het verleden, nog wel te redden is. Eigenlijk zou er daar volgend jaar niet één haring gevangen mogen worden", aldus Lardinois. „Er zijn in het verleden wel allerlei maatregelen genomen, maar die hebben weinig opgeleverd. Er was namelijk geen effectieve controle. Een strikte naleving van de beperking van de van gsten staat bovenaan mijn ver langlijst". VOORSTELLEN Zoals te verwachten was kiest de Europese Commissie nu defini tief voor de creatie van één groot EG-visgebied. Dat wordt per 1 januari afgebakend door een 200 mijl brede zone. De kuststrook waarbinnen de vissers van een land uitsluitend zelf mogen ope reren zou van 6 naar 12 mijl uit gebreid moeten worden. Van grote betekenis is verder dat de Europese Commissie voorstelt om in alle negen landen een wet telijke veilplicht voor alle zeevis door te voeren. Alleen op die ma nier kan het bedrijfsleven samen met de overheid controleren of iedereen het spel eerlijk speelt. Zoals bekend wordt er ook door Nederlanders veel „zwart" ge vist. Dat verschijnsel kwam op 2 september aan de orde in een de bat over de visserij in de Tweede Kamer. Minister Van tier Stee kreeg toen van de Kamer te horen dat er een veilplicht zal moeten komen. De bewindsman heeft bij die gele genheid uiteengezet dat een 200-mijlszone in EG-verband voor ons land aantrekkelijk is. Tweederde van onze vangsten komen uit dat gebied. In de Ka mer kwam ook de quotering (vangstbeperking), waartegen de rs zoveel bezwaren opperen, aan de orde. Uit de nieuwe voort sellen van „Brussel" blijkt nu dat zo'n beperking - om te beginnen gedurende zes jaar - de enige weg is om de visserij op langere ter mijn in stand te houden. Gaat men in breed internationaal ver band daar niet toe over, dan staat binnekort de werkgelegenheid op het spel, zo waarschuwt Lar dinois. In de EG verdienen nu nog 600.000 mensen de kost met het vangen van vis. Wanneer Lardinois en Soames hun zin krijgen wordt nog deze herfst een plan op gang gebracht. Be halve in Brussel werkt men daar momenteel ook aan in New York, waar dit jaar de conterentie van de VN over het zeerecht wordt gehouden. Uit recente acties van verschillende landen valt af te leiden dat de 200-mijlszóne via New York en Brussel een we reldwijd verschijnsel zal gaan worden. Zo hebben IJsland, de Verenigde" Staten, Canada en Noorwegen daartoe al op eigen houtje besloten. Volgens de plannen van de Euro pese Commissie moet de be voegdheid om met niet bij de Eu romarkt aangesloten landen te onderhandelen van de nationale regeringen overgaan naar „Brus sel". Daar wil men deskundigen jaarlijks laten taxeren wat er per vissoort en per regio gevist mag worden. Rekening houdend met wat niet bij de EEG aangesloten landen vissen komt men dan tot een berekening van de quota. STEUN Nieuw in het EG-plan is dat bij bo venstaande berekening van de quota extra vis wordt toegescho ven aan het noorden van Groot- Brittannië en aan Ierland. Dat zijn streken waar de welvaart af hankelijk is van de visserij en de inkrimping het dagelijks leven toch nog hard zal treffen. Verder wil men de industriële visvangst grotendeels verbieden. Het is echter de vraag of de Sowjets en de Japanners, op dat terrein erg actief, zich daaraan zullen storen. Bij de verdeling van de toegelaten vangsten zal men in sterke mate rekening houden met wat ieder land in het verleden al uit zee op haalde. Tegelijk heeft Lardinois een voorstel gepubliceerd voor de sociale opvang van hen die zonder werk komen. Hij trekt daarvoor de komende vijf jaar ongeveer een miljard, gulden uit en stelt voor dat de regeringen dit bedrag voor eigen rekening ver dubbelen. Voor februari komt „Brussel" daartoe met een uit gewerkt plan. Het is de bedoeling dat de raad van ministers - die uiteindelijk be slist wat er met al deze plannen gaat gebeuren - op 18 en 19 okto ber tot een eerste oordeel komt. ADVERTENTIE 2*7 Boekje Bison Lijmlips. Met handige Verkrijgbaar is bij uw winkelier of postbus 160, Goes. BISON LIJMEN #T Bison-Kit produkten. Dat zit wel go«d. "Sofortp rogrcim m Helmut Kohl komt met programma voor Duitse verkiezingen BONN (DPA) - De christen- democratisceh kandidaat voor het Westduitse bonds kanselierschap, Helmut Kohl, heeft gisteren gewag gemaakt van het bestaan van een "so- fortprogramm", aan de ver wezenlijking waarvan wordt begonnen op het ogenblik waarop de CDU/CSU de SPD/FDP in Bonn verdringt. Kohl wil bij de verkiezing tot bondskanselier meteen zes maatregelen afkondigen. In de eerste plaats wordt ge-, noemd het terugdringen van de werkloosheid en het scheppen van nieuwe arbeid- splaa'tsen door verlichting van de blastingdruk in bepaalde Kohl belooft verder verhoging van de Westduitse aow met tien procent per 1 juli 1977. In samenwerking met vakcen trales, het bedrijfsleven, de wetenschap en jongerenorga nisaties zal de regering aan sturen op het indammen van de jeugdwerkloosheid. De rechtstaat zal worden ver sterkt door bestrijding van de misdaad en terreur. Het de creet dat radicalen weert uit de openbare dienst in West- Duitland, zal uniform ten uit voer worden gelegd. Linkse noch rechtse radicalen mogen een kans krijgen onderwijs, justtie en overheidsdienst binnen te dringen. Zesde punt is de nieuwe be zinning op de betrekkingen met de DDR. Onderhandelin gen hiermee mogen volgens Kohl alleen gevoerd worden wanneer wordt uitgegaan van het beginsel van wederkerig heid. Bonn moet alle vreed zame middelen aangrijpen om de DDR te bewegen tot het in trekken van het schietbevel aan de grens, aldus Kohl. SALISBURY (Reuter, UPI, AP) - De parlementsfractie van het Rhodesische nationale front, de regeringspartij van Ian Smith, heeft een unaniem besluit genomen ten aanzien van de voorstellen van Henry Kissinger voor een regeling van de Rhodesische kwestie. Of het besluit een aanvaarding of verwerping van de voorstellen inhoudt is niet bekend. Premier Smith zei na afloop van de parlementszitting zeer tevreden te zijn over het resultaat. De 50 leden tellende parlements- fractie van het Rhodesische front bereikte het akkoord na een debat van meer dan vijf uur waarbij Smith de nog steeds geheime de tails van de Amerikaans-Britse voorstellen uiteenzette. Terwijl de zitting nog voortduurde werd in in gelichte kringen in Salisbury ver nomen dat men afstevende op een bijna-zekere aanvaarding van de voorstellen. Aangenomen wordt dat de voorstellen een snelle machtsoverdracht behelzen van de blanke minderheid aan de zwarte meerderheid. Kissinger De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissinger is gisteravond in Londen aange komen. Kissinger zal bij de Britse regering aandringen op een snelle constitutionele regeling in Rhode- sié indien het bewind van premier Ian Smith de plannen voor een zwart meerderheidsbestuur aan vaardt. Kissinger werd bij zijn aankomst op het vliegveld Heathrow begroet door de Britse minister van Buiten landse Zaken Anthony Crosland en door de Amerikaanse ambassad rice in Groot-Brittanniè, Anne Armstrong. Na zijn aankomst vertrok de Ame rikaanse minister onmiddellijk naar de ambtswoning van de Britse premier James Callaghan. gatief antwoord van Rhodcsië op zijn voorstellen als een verrassing zou beschouwen. Op de voorlaatste dag van de missie van Kissinger, die ten doel heeft het uitbreken van rassenoorlogen in zuidelijk Afrika te voorkomen, is uit welingelichte bron vernomen dat Kissinger ook van plan is be sprekingen voor de onafhankelijk heid van Namibië snel op gang te brengen. Arrestatie De Zuidafrikaanse politie heeft gis teren ongeveer 400 personen gear resteerd bij het scheiden van anti- regerings betogers en blanken. Het was de eerste keer dat in het cen trum van Johannesburg het ras- sengeweld oplaaide. De politie heeft gezegd dat ze in Soweto het vuur heeft geopend op vier verschillende plaatsen en ha gel heeft gebruikt tegen betogers die met stenen gooiden en een bus probeerden te kapen. Volgens de politie hebben onge veer 500 negers op een spoorweg station van Mzimhlope de politie met stenen bekogeld. Bijzonder heden over het aantal slachtoffers werd niet bekend gemaakt. Gemengd pende wijzigingen in Zuid-Afrika's sportpolitiek aangekondigd: voortaan zal op alle niveau's multi- raciale sport worden toegestaan, gemengde ploegen zullen het land in het buitenland vertegenwoordi gen. De aankondiging maakte een eind aan tientallen jaren apartheid in de sport en is bedoeld om de deur weer te openen voor Zuidafrikaanse sportlieden bij internationale wed strijden. Zoete praatjes President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren een beroep gedaan op de Afrikaanse bevrijdingsbewe gingen „de gewapende strijd niet op te geven vanwege de zoete praa tjes van Kissinger, die er alleen op Uit is Afrika in verwarring te bren gen, tot onderlinge verdeeldheid aan te zetten en te beheersen". Amin deed zijn beroep in een tele gram aan de secretaris-generaal van de organisatie voor Afrikaanse eenheid William Eteki. aldus is vanuit Kampala bericht door radio Oeganda. „Kissinger kan niet gezien worden als de voorvechter van de Afri kaanse zaak. Zijn enige rol is het optreden in het belang van imperia listen en kolonialisten", aldus Amin, die aandrong op onmiddel lijke onafhankelijkheid van Nami bië en het terstond tot stand bren gen van een zwart meerderheids- bestuur in Rhodesië. Nieuwe Spaanse vice-premier goed ontvangen MADRID (Reuter/UPI) - Spaanse oppositie-politici hebben gisteren de benoeming van de liberale gene raal Manuel Gutierrez Mellado ais nieuwe vice-premier toegejuicht. Sommigen noemden het zelfs de belangrijkste politieke gebeurtenis sinds de dood van generaal Franco, 10 maanden geleden. De 64-jarige luitenant-generaal, ex-chef van de generale staf, werd gistermorgen beëdigd als eerste vice-premier, verantwoordelijk voor Defensie, en minister zonder portefeuille. Hij vervangt de con servatieve generaal Fernando de Santiago Y Diaz de Mendivil, die, zo stelt een door koning Juan Carlos getekend decreet, „op eigen ver zoek" is vertrokken. De leider van de belangrijkste Spaanse socialistische partij, de PSOE, Felipe Gonzalez, meende dat de benoeming van Gutierrez kan worden uitgelegd als een „ver sterking van de liberale lijn van de regering". De links-democraat An tonio Garcia Trevijano dacht dat het de weg kon bereiden voor een nieuwe regering onder leiding van Gutierrez, die een vriend van de koning is. De communist Camacho noemde de benoeming een „posi tieve ontwikkeling, die echter door daden moet worden gevolgd." Intussen duurde de arbeidsonrust in Spanje voort. 1.500 postbeamb ten. die woensdag in Madrid in sta king gingen, werden gisteren ge volgd door ruim 200 collega's in Bilbao. In de Noordspaanse stad Sabadell zetten 232 bedrijven een uitsluiting voort. Gerald Ford zou vakanties cadeau hebben gekregen LISSABON (UPI)-Een Boeing 707 van de Portugese luchtvaartmaat schappij TAP is afgelopen zondag bijna in botsing gekomen met een niet geïdentificeerd blauw vliegend voorwerp. Dit meldt de krant „Dia- no de NOTICIAS". De Portugese piloot vertelde de krant dat hij het voorwerp in de ga ten kreeg toen hij opsteeg en in de richting van Afrika koerste. Hij omschreef het voorwerp als ovaal met een blauwe straling en een ho rizontale boog van rode en witte lichten Toen het voorwerp na derde dreigde het recht op het vliegtuig in te vliegen, doch de pi loot zwenkte naar rechts. De zijlich ten maakten zich los van de rest van het ovale object en vlogen uiteen als was het een explosie. Hierna verdween het voorwerp pijlsnel. Een andere getuige vertelde dat het voorwerp drie tot vier keer sneller vloog dan een straaljager De verkeerscontrole op het vlieg veld van Lissabon had het object waargenomen. Op de dar werd het niet gesignaleerd. WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse beurscommissie heeft een onderzoek geopend naar uitgaven van het staalbedrijf United States Steel betreffende vakanties van president Ford en congresleden. Dit is gisteren vernomen in regerings- en industriekringen US Steel's vice-president. William Whyte, zei dat zijn bedrijf bij vijf gelegenheden de kosten had be taald van korte vakanties van de president, toen die nog congreslid was. Volgens Whyte had Ford drie bezoeken gebracht aan een vakan tieverblijf van US Steel in Clemen- ton, New Jersey, in 1964, 1969 en 1973. Verder had US Steel betaald voor een bezoek van Ford aan een huis in Orlando, Florida, en voor een ander verblijf, in 1973. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen betrouwbaar als iedere andere Ford Standaard afgeie> met een gelaagde voorruit en achterruitverwarming Met oprc 3-punts veiligheidsgordels. houdskosten De Ford Fiesta -oon een ideale gezinsauto n geweldige hoofdprijs e puzzeiaktie De nieuwe Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. CHTOURA (AP, AFP, UPI) - Ondef bescherming van honderden Syri sche soldaten is de nieuwe Liba nese president Elias Sarkis gister middag officieel geïnstalleerd en wordt hij nu geconfronteerd met de bijna onmogelijke opgave de rustin zijn verscheurde land te herstellen. Op het moment dat Sarkis de ambt seed aflegde werd er in Beiroet nog steeds heftig gevochten tussen rechtse christenen en de linkse al liantie van moslems en Palestijnen. Chtoura, dat 48 kilometer ten oos ten van Beiroet ligt, staat onder Sy rische controle sinds het Syrische leger in juni van dit jaar met 13.000 man troepen en 500 tanks twee derde van Libanon bezette. Voor de plechtigheden had men de keuze op deze stad laten vallen om dat dit werd beschouwd als de vei ligste plek in Libanon. De stad was gisteren omringd door honderden zwaar gewapende Syrische militai ren, tanks en geschut. De Libanese parlementsleden arri veerden met een escorte van vrachtwagens vol gewapende mannen, afkomstig uit de talloze privé legertjes. Het Parkhotel, waar de parlementariërs samenkwamen, was afgezet door een groot aantal soldaten van het speciale Syrische veiligheidsregiment, herkenbaar aan de rode baretten. Ondanks luide protesten werden de Libanese militia's aan de grens met het door Syrië bezette gebied tegengehouden, in een poging om de samenkomst in het hotel zo normaal als onder de omstandig heden mogelijk was te laten verlo pen. Tot het laatste moment heerste er grote onzekerheid of dc plechtig heden wel doorgang zouden kun nen vinden omdat een aantal mos- het kader van een vrij, r chaotisch democratisch 5 aldus Sarkis. nidden) bij z van hem lem en christelijke afgevaardigden, onder wie premier Rashid Karami en de linkse leider Kamal Joem- blatt hadden aangekondigd het ge beuren te zullen boycotten omdat het plaatsvond in een door Syrië bezet gebiedsdeel. president van LibanonAan zijn linkerhand zit Na het afleggen van de ambtseed beloofde Sarkis een eind te zullen maken aan de burgeroorlog op een manier waarbij de Libanese belan gen zullen worden behartigd en ook de Palestijnse zaak zal worden beschermd. "Hiervoor is echter een onmiddel lijke stopzetting van de vijande lijkheden nodig, en zal er een dia loog moeten worden opgezet om het noodzakelijke klimaat te scheppen voor politieke, economi sche en sociale vormingen binnen De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, PLO, Yasser Ara fat, heeft gisteren meegedeeld dat zijn beweging opdracht zou geven eenzijdig het vuren in Libanon te staken. Zij zou "provocaties" niet beantwoorden om er toe bij te dra gen de huidige crisis in het land te beëindigen. De bekendmaking stond in een boodschap van gelukwensen aan Elias Sarkis, de opvolger van presi dent Franjieh. In zijn boodschap verklaarde Ara fat dat de commando's zich zouden houden aan de overeenkomsten die met de Libanese autoriteiten zijn gesloten en dat zij de soevereiniteit, de onafhankelijkheid en eenheid van het land zouden eerbiedigen. "Bij uw aanvaarding van de be langrijkste functie in Libanon ho pen wij dat de komende dagen een einde zullen betekenen van het lij den en de verschrikkingen die de Libanese en Palestijnse volken doormaken. Daarom zullen wij van onze kant een bestand afkondigen in alle po sities waar onze strijdkrachten ge stationeerd zijn en die niet recht streeks tegenover de zionistische vijand gesteld zijn. Wij zullen ook in alle gebieden van Libanon vermij den dat provocaties beantwoord worden, omdat wij er zeker van zijn dat degenen die deze provocaties plegen, voldoen aan de bedoelin gen van zionisten en imperialis-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9