Abortusdebat afgebroken Aantjes: "VAD geen links stokpaardje" Na grote stroom amendementen Marokkaan wil bij zijn vaste vriend blijven Lezers schrijven Dolle Minas sturen Vondeling breinaald Steeds meer tegenstand wetsontwerp Gruijters VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - De actie groep Dolle Mina heeft ter gele genheid van de abortusdebat ten in de Tweede Kamer ka mervoorzitter Vondeling een breinaald toegezonden. In een begeleidend schrijven zegt Dolle Mina hier mee tot uiting te willen brengen dat voor de Ka mer de keuze "pijnlijk duide lijk" ligt. Wanneer abortus niet wordt ge legaliseerd zulle^ vrouwen in nood weer naar breinaald grijpen, laten de i's Vonde ling weten. Do— lina vindt abortus een laatste hulpmiddel wanneer voorbehoedsmidde len hebben gefaald. Dat laatste gebeurt helaas al eens doordat de voorlichting over voorbe- heodsmiddelen met name in sociaal achtergesteld milieus nog onvoldoende is, aldus Dolle Mina. De actiegroep doet een ernstig beroep op volksvertegenwoor diging voor het PvdA/WD- wetsontwerp te stemmen. „Wié nu tegen legalisering van abor tus stemt lokt daarmee onve rantwoorde wanhoopsdaden uit. Juist daarom zijn.de eisen steeds geweest: de vrouw be slist, abortus uit het wetboek van strafrecht, abortus in het ziekenfonds", aldus de Dolle Mina's. DEN HAAG (SP, ANP) - Onverwachts heeft de Tweede Kamer gisteravond laat besloten de debatten over de abor tuswetgeving af te breken. De reden daarvoor was de grote stroom amendementen die op de initiatiefwetten werden ingediend. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de debatten de afgelopen nacht zou den worden afgerond. Volgende week woensdag gaat de Tweede Kamer nu verder met de behandeling van de wetsvoorstel len, waarna als alles volgens plan verloopt donderdag de stemmin gen zullen plaats vinden. In het abortusdebat werd gisteren opnieuw gwvraagd in de abortus adviescommissie ook de nationale ziekenhuisraad op te nemen. De CH-afgevaardigde Tilanus vroeg dit, er tevens voor pleitende dat ook de overkoepelende organisaties van verplegenden daarin een plaats krijgt Bezwaren Met hem ontwikkelden mevrouw Cornelissen (KVP) en de heer Jon geling, GPV-fractievoorzitter, ern stige bezwaren tegen de opneming in de adviescommissie van drie le den op voordracht van de vereni- DEN HAAG (SP) - Minister Gruij ters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft met de wijziging van de Wet op de Ruimte lijke Ordening niet zo'n haast meer. Reden daarvan is dat het wetsont werp voor die wijziging heel wat meer tegenstand, ook van andere bewindslieden, is gaan ondervin den. Eén van de hete hangijzers in het wetsontwerp, dat nog niet in de mi nisterraad is besproken, is de voor genomen facultatieve afschaffing van het beroep op de Kroon door niet-zakelijke belanghebbenden (als bijvoorbeeld natuur- en milieu-organisaties) bij gemeente lijke bestemmingsplannen. Gruyters heerft in dat wetsontwerp voorgesteld het aan de gemeente zelf over telaten te kiezen tussen een uitgebriede inspraakprocedure waarbij het beroep op de Kroon wordt afgeschaft of een procedure waarbij het omgekeerde het geval De nattur- en milieuverenigingen verzetten zich hevig tegne Gruij ters' voornemen, omdat het naar hun mening een wezenlijk recht aantast. De minister wil de proce dure voor bestemmingsplannen verkorten, met name omdat door de gemiddelde lange duur ervan de bouwprogramma's voor woningen in gevaar komen. Gisteren is de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening niet aan advisering over het omstreden wetsontwerp toegekomen door tijdgebrek. Maar, zo deelde voorzit ter mevrouw Chr. de Ruyter-de Zeeuw mee, dat was niet erg, want de minister heeft aan de raad in middels laten weten dat het met zijn haast wel meevalt. DORDRECHT (ANP) - De 678- jarigeH. Klein en de 51-jarige J.van Dijk uit Sliedrecht zijn woensdag in de haven van de plaats verdron ken. Het bootje waarin ze zaten sloeg om toen het te dicht achter een motot- schop voer. Naar het stoffelijk overschot van de heer Klein wordt nog gezocht. De rijkspolitie te wa ter in Dordrecht heeft dit gisteren pas meegedeeld omdat de nabes taanden niet eerder konden wor den gewaarschuwd. Bangladesj zet Custers land uit DACCA (ANP) - De Nederlandse journalist Peter Custers, dinsdag in Dacca tot een gevangenisstraf van 14 jaar veroordeeld wegens samen zwering tot een gewapende revolu tie tegen de regering van Bangla desj is gisteren het land uitgezet. Dit is uit welingelichte bron ver- De 27-jarige Custers had direct na zijn veroordeling door een militaire rechtbank om gratie gevraagd, welke door president Sadat Mo hammed Sayem werd verleend. Volgens de rechtbank had Custers bekend dat hij een sleutelfiguur was in het tegen de Bengaalse rege ring gerichte komplot en dat hij had getracht een "wtenschappelijk so cialisme" in het land op te zetten. ging Stimezo. De heer Jongeling zei „onaangenaam" te zijn getroffen door dit voorstel in het abortus- ontwerp van PvdA/WD, er op wij zend dat juist Stimezo de koploper is geweest van de uitholling van de bestaande wetgeving op dit terrein. Hij noemde het cynisch deze ver eniging nu een plaats in de op te richten adviescommissie te geven. Het WD-kamerlid Geurtssen daarentegen noemde het juist van groot belang, dat Stimezo zijn bij drage kan geven aan de samenstel ling van de commissie. Volgens hem is er juist in de Stimezo- klinieken sprake van een verant woorde wijze waarop de abortus- behandeling plaats heeft. Weg-wijsmaken In het debat werd o.m. aandacht geschonken aan het vraagstuk van de verwijzijng, van het „weg- wijsmaken" van een vrouw die een abortus-behandeling wil onder gaan. Ter discussie stonden drie Een lichte consternatie ontstond gisteravond in de Tweede Kamer nadat voorzitter Vondeling tijdens het abortus-debat de zitting overwacht schorste. Volgens Vondeling zouden stemmingen pas diep in de nacht te verwachten zijn hetgeen hij te laat vond voor een verantwoorde besluitvorming. De Kamerleden (vl.n.r.) Hannie van Leeuwen (AR), Wiegel (VVD) en Geurtsen (WD) lijken niet erg overtuigd. wijzigingsvoorstellen, afkomstig van respectievelijk de PSP-er Van der Lek, van mevrouw Cornelissen (KVP) en van mevrouw Ginjaar- Maas (VVD). In het PSP-voorstel wordt gevraagd in de wet vast te leggen dat een arts, die op grond van bezwaren geen medewerking wil of kan verlenen aan een behan deling, er voor moet zorgen dat de betrokken vrouw voldoende wordt voorgelicht over namen en adres sen van andere artsen. In het KVP-wijzigingsvoorstel wordt voorgesteld een „weigeren de" arst niet te vervolgen. Het libe rale voorstel houdt in, dat een arts op grond van zijn gewetensbezwa ren niet verplicht kan worden om aan een abortus-ingreep medewer king te verlenen. Hij moet over igens wel zorg dragen voor de con tinuïteit in de behandeling en mag „in ieder geval" de patiënt niet kou laten staan". Voor DEN HAAG (S) - christen-democraten is er geen de enkele aanleiding de vermogen- saanwasdeling als een links stok paardje te beschouwen. "Als het kabinet daar niets aan deed, zou den de christen-democraten het moeten verlangen". Dat schrijft fractieleider Wim het kabinet heeft gesprok Aantjes van de ARP in zijn partij ken toen hij in de Kamer zei dat blad Nederlandse gedachten, alleen een abortusregeling kracht van wet verdient te krijgen als Volgens Aantjes betekent dit ech- Kabinet Minister Van Agt van Justitie gisteren dat hij vorige week dat hij r het ongeboren ter niet dat de VAD-voorstellen v de Staten-generaal aan de beraads- volgens hem wel dat zorgvuldig lagingen deelneemt geacht moet moet worden nagegaan op welke worden de mening van het kabinet te vertolken, tenzij naderhand het tegendeel blijkt. In de kabinetsver- beantwoorden gadering van vrijdag jl. noch op democratische visie, enig ander tijdstip is hem gebleken Aantjes vindt dat de beheersvorm ijze deze plannen zodanig kur orden gewijzigd dat ze beter de christen- voor kritiek vatbaar is. "Maar het overwicht daarin aan de vakbewe ging is toegedacht, los je niet op door de overheid daarin te betrek ken", schrijft hij. Professor Grapperhaus - oud-KVP staatssecretaris op Financien - be pleitte gisteren een heel andere vorm van verdeling van het toege nomen vermogen in de bedrijven. Hij wil dat niet alleen de werkne mers delen in die vermogensaan- was. Volgens hem hebben alle con sumenten daar recht op. De con sumenten hebben dat recht, omdat ze door goederen van de onderne ming te kopen het ondernemings vermogen hebben laten groeien. Bovendien zijn ze daar het slachtof fer van als het vermogen van de on derneming daalt, waardoor de prij zen automatisch omhoog gaan. Behalve de opmerkingen van Aan tjes over de VAD wordt in "Neder landse gedachten" in een redactio neel commentaar stevige kritiek geuit op het feit, dat het tweede kamerlid T. Tolman (CHU) als voorzitter van de Neder- lands-Zuidafrikaanse werkge meenschap in Johannesburg een gift aan het Zuiderkruisfonds schonk. "Hoe een christen democratisch politicus 30.000 kon overhandigen aan een semi- militair doel in een land dat een verwerpelijke apartheidspolitiek voert, is voor ons onbegrijpelijk", aldus de redactie van "Nederlandse Gedachten". "Het is in elk geval Daarmee negeert justiüe dan DEN HAAG - Een 21-jarige Ma rokkaanse bejaardenverzorger wil van de Staat der Nederlanden een verblijfsvergunning krijgen op grond van het feit dat hij sinds anderhalf jaar „een serieuze en duurzame verhouding" heeft met zijn werkgever, een 36-jarige pensionhouder uit Den Haag. Volgens zijn advocaat mr. W. J. van Bennekom maakt de Neder landse overheid zich schuldig aan discriminatie van deze homo fiele gastarbeider. Door de Marokkaan en diens vriend is gisteren voor de presi dent van de Haagse rechtbank een kort geding gevoerd, waarin wordt geéist dat de Staat de jeug dige Marokkaan niet uit het land zal zetten totdat over een her nieuwd verzoek om een ver blijfsvergunning zal zijn beslist. Momenteel weigert het ministerie van justitie een nieuw verzoek zelfs maar in overweging te ne men, omdat op een vroeger ge daan verzoek reeds tot in hoogste instantie afwijzend is beschikt. "Nova" Mr. Van Bennekom baseert zijn eis dan ook op twee "nova" (nieuw gebleken feiten). Behalve de se rieuze en duurzame homofiele^ verhouding met een Nederlan der, voerde pleiter het feit aan dat het illegale verblijf van Said H. bij nader inzien in aanmerking komt voor "regularisatie", omdat hij voldoet aan alle voorwaarden die hiervoor door justitie aan illegaal in ons land verblijvende gastar beiders zijn gesteld. Felle verwijten aan het adres van de Staat klonken door in het plei dooi van Mr. Van Bennekom, die de overheid verweet zich niets aan te trekken van haar eigen mi nisteriële richtlijnen. "Vondst" Zo weigert justitie het verzoek om verblijfsvergunning in overwe ging te nemen ondanks het feit dat de ministeriële regularisatie- circulatie dwingend voorschrijft dat van iedere aanvrager, die vol doet aan de eerste drie bepalin gen, zal worden onderzocht of hij ook voldoet aan de overige voor waarden voor regularisatie. Volgens deze drie bepalingen moet de aanvrager een geldig paspoort hebben, hij moet sinds 1 novem ber 1974 onafgebroken in ons land zijn en hij mag nooit een vonnis hebben gehad voor een misdrijf. Aan al deze voorwaar den voldoet Said H. en hierom al leen al moet zijn eis worden toe gewezen, aldus mr. Van Bennen- kom De weigering van justitie werd ge baseerd op de "vondst" dat Said op 1 november 1974 niet illegaal, maar legaal in ons land verbleef, want hij had een visum dat geldig was tot 20 november, zo onthulde pleiter. volstrekt in strijd met alles wat binnen het CDA tot nu toe is be weerd over de apartheid in Zuid- Afrika". De redactie van het ARP-blad prees de CHU-leiding, die "geen goed woord voor dit optreden van Tol man over had". de ministeriële richtlijn van sep tember 1975, die inhoudt dat de regularisatie tevens van toepas sing is op buitenlandse werkne mers, wier verblijf op 1 november rechtmatig was, maar die na die datum illegaal in ons land zijn gaan verblijven. Door zich niet te houden aan haar eigen richtlijnen handelt de Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Melk Abortus Iedere dag horen of lezen wij, dat Van melk zo goed is en dat wij het iedere dag moeten drinken, maar, en dat is m'n vraag, dan moeten zij er toch wel een drinkbaar artikel van ma ken. Wij zijn al jarenlang gebruikers van de zg. flessen torenmelk, volle melk gesteriliseerd. Dit mag der zijn zij gekomen Den-Haag. Uit Groningen en Lim burg, Zeeland en Gelderland, ja zelfs uit Vlaanderen, om waardig getuigenis af te leggen van hun eer bied voor 't ongeborene leven het geen inhoudt stopzetting te eisen van het gruwelijk misdrijf dat Ab ortus heet. Protestanten en Katho- melk niet meer hebben. Het bestaat lieken, oud en jong, alle rangen t witte kleur met korrels, waarschijnlijk aan elkaar geplakt geleden poeder een vieze boel. Wij hebben ons in verbinding gesteld met de fabriek in Wassenaar en kregen het laconieke antwoord, de fles maar in te leveren bij de leverancier. Wij kregen dan van hem wel een nieu we, maar het blijkt niet beter. Wij zijn 75-plussers dus kunnen ons een gedeelte van die "goeie oude tijd" herinneren, dan kregen wij tenminste melk met een kraag room voor 8 cent de liter, en nu na maak melk voor 1.06 de liter. Nu weten wy wel, dat wij niet door moeten zeuren over die hoge prij zen. maar dat mogen wij toch wel over de kwaliteit. Waar is de Waren-wet en de Con sumentenbond, of bemoeien deze instanties zich ook niet meer met dagelijks gebruikte artikelen? Men zou eens zien als de Heren in Brussel, die over dit produkt confe reren, koffie kregen gereserveerd met dit minderwaardige artikel klaargemaakt, hoe gauw het veran derd zou worden. Die krijgen waar schijnlijk wel iets beters. J. Koele wijn Zaanstraat 107 Leiden standen, hebben circa twee weken achtige demonstra tie de Heer van het Leven als enige wetgever erkend. Spijtig hebben wij moeten constateren dat weinig "Pastores" de moed hebben kun nen opbrengen om openlijk, de kindermoord te veroordelen als strijdig met het gebod "Gij zult niet doden". Zullen zij allen reeds be smet zijn met de geestesgesteld heid van 'n zekere Huub Oosterhuis die de dag van de Anti-Abortus Manifestatie benutte om de toe stand in Chili onder de loupe te nemen en daarbij vergat de talloze moorden in Nederland te geden ken? FAM. Q KORTEKAAS, N ieu wewetering. Amphilex Naar aanleiding van het artikel 'De Verzamelaars betalen Amphilex' in deze krant van 11 september j.l. het volgende: Natuurlijk betalen de verzamelaars van postzegels de Amphilex- tentoonstelling: we hebben hier hard voor gevochten. Het houden van zulk een tentoonstelling is nl. ontzettend duur meteen paar mil joen kom je er heus niet! We hebben er hard voor gezochten om de P.T.T. tot de extra-series te bewe gen. En wie zouden het anders moeten betalen? Een paar series postzegels kopen is altijd nog veel goedkoper dan het bezoeken van een gelijkstaande tentoonstelling in het buitenland. Wat de hoge toe slag betreft: hiertoe is men overge gaan, nadat gebleken is, dat andere landen zich ook niet houden aan gestelde regels om de toeslagen la ger te houden. Mr. W.F. Klasens-van der Loo, Erelid Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars. Valse vlag hoeverre PvdA, PPR en PSP hier aan debet zijn, valt niet door mij te beoordelen. Het lijkt mij - zéker nu de verkie zingen naderen - de hoogste tijd dat de aanhangers van genoemde par tijen de loze kreet van progressieve partijen blijven gebruiken. Er is ge lukkig sprake van vrijheids van meningsuiting en, hoewel veelal bedrog, zij dromen niet verboden). Voor wat betreft het deel van de na tie dat het beleid niet kan waarde ren en naar koerswijziging uitziet zijn er legio mogelijkheden om de combinatie van PvdA, PPR en PSP aan te duiden. Ik noem slechts: de gekleurde partijen of de linkse par tijen of de nivellerende partijen of zo men wil de zogenaamd progres sieve partijen. Er zijn in Nederland politieke par- Wanneer zowel de publiciteitsme- tijen die zich het predikaat ..pro gressief' hebben toegeëigend. Ik acht dit onhuist. Nu is het varen onder een vlag die de lading niet dekt beslist niet iets waarvan alleen de PvdA. PPR en PSP zich schul dig maken. Er bestaat echter een gevaar dat door de systematsche indoctrnatie een aanzienlijk deel van ons volk werkelijk gaat geloven dat genoemde partijen inderdaad prlgressief en de andere partijen „dus" conservatief zijn. Zoals bekend betekent „progres sief' vooruitstrevend in de politiek en suggereert een dynamische vooruitgang. De waarheid gebiedt echter te zeggen dat de vette jaren honderdduizenden zijn er niet de stukken minder hebben? Ik noem maar de duizenden werklozen, de WAO-ers plus zij die een uitkering van sociale zaken krijgen, de AOW-ers, de verzets- en oorlogss lachtoffers, de minimumloners, zij allen moeten het doen met hongerloontje. De koningin zegt in haar Troonrede o.a.: "Een duur zaam herstel van de economische groei en van de werkgelegenheid onder handhaving van een verant woord peil van de collectieve voor zieningen, komt in zicht indien alle inkomensgroepen bereid zijn, daartoe hun bijdrage te leveren. Hoe is het mogelijk dat zij dat voor leest onder toeziend oog van haar gemaal, prins Bemahrd, nadat die uit diverse functies is gezet wegeiis zijn betrokkenheid in de Lockheed steekpenningen-affaire. Zelf gaat haar inkomen bovendien omhoog van maar liefst f 449.000 per jaar. overheid onrechtmatig zo benad rukte mr. Van Bennekom, die deze onrechtmatigheid des te meer verwerpelijk vond omdat zij is ingegeven door willekeur. Uit talrijke andere zaken blijkt na melijk dat de overheid veelal wis selend reageert op gelijksoortige verzoeken om een verblijfsver gunning van buitenlanders, die een serieuze en duurzame ver houding hebben met een Neder lander. Pleiter signaleerde in deze zaak een onduldbare discriminatie, terwijl toch sinds 1973 het officiële be leidsuitgangspunt is dat geen onderscheid mag worden ge maakt tussen homofiele en hete- rofiele verhoudingen. Afkeer Namens de Staat antwoordde de landsadvocaat dat de Marokkaan zijn argumenten inzake regulari satie en de duurzame verhouding met een Nederlander éérder had moeten aanvoeren, namelijk in zijn eerste verzoek om een ver blijfsvergunning. De landsadvo caat bestreed dat deze argumen ten thans als „nova" in het geding kunnen worden gebracht. Subsidiair zei mr. Bouma dat Said in november '74 nog geen werk nemer. maar toerist was. Van de homofiele verhouding geloofde de landsadvocaat niet zo veel, want aan de vreemdelingenpoli tie had Said eens gezegd een af keer te hebben van homofielen. „Ja", antwoordde mr. Van Benne kom, „dat zei hij omdat hij zich schaamde. In Marokko is homofi lie namelijk zwaar taboe. Justitie kan deze verhouding overigens gauw genoeg verifiëren, als men er maar de moeite voor over heeft". De president van de Haagse recht bank mr. J. H. Blaauw zal vonnis wijzen op 30 oktober. SYBE STAMM Ien v.d. Heuvel: regeerakkoord met PPR komt OCHTEN (SP) - Voor de komende Kamer-verkiezingen is er opnieuw een regeerakkoord te verwachten tussen de PvdA en de PPr. Dat heeft PvdA-voorzitster Ien van den Heuvel vastgesteld tijdens een par tijbijeenkomst in Ochten. Ze noemde een derglijk akkoord „ont zettend belangrijk". Het belang van de socialisten om de radicalen mee te krijgen is vooral gelegen in het feit dat dit de enige manier zou zijn om te voorkomen dat de christendemocraten, ver enigd in het CDA, de meerderheid krijgen. Mevrouw Van den Heuvel zei ook dat de PvdA er geen moment aan denkt de „PPR in te ruilen voor de CHU". „De CHU heeft ons bestre den bij 't leven terwijl we de PPR beschouwen als onze natuurlijke bondgenoot", aldus de PvdA- voorzitster. Mannen verdronken DORDRECHT (ANP) - De 67-jarige H. Klein en de 51-jarige J. van Dijk uit Sliedrecht zijn woensdag in de haven van die plaats verdronken. Het bootje waarop .ze zaten sloeg om toen het te dicht achter een mo torschip voer. Naar het stoffelijk overschot van de heer Klein wordt nog gezocht. De rijkspolitie te wa ter in Dordrecht heeft dit gisteren pas meegedeeld omdat de nabes taanden niet eerder konden wor den gewaarschuwd. ADVERTENTIE dia als de politici in deze konse- kwent en eerlijk zouden durven zijn, verschaffen zij het Neder- Haar gemaal gaat landse volk iets waaraan dringend - - - - - - behoefte bestaat nl. Duidelijkheid. I. Dekker Gansstraat 17 Leiderdorp Inkomen Men heeft het steeds over Jan Mo- f748.000 naar f 072.000, een verhoging van f 1214.000 (voor bewezen diensten?), prinses Beatrix van f 938.000 naar f 1.021.000, een verhoging van f 83.000 en prins Claus van f837.000 naar f 911.000, een verhoging van f 74.000. Dit is toch schandalig en dat onder een zich socialistisch noe mende regering die de arbeider de broekriem laat aanhalen. Ik ga me nu toch werkelijk afvragen of Jan de arbeider dit nog langer neemt en zich nog langer als een koeli laat gebruiken. Dit loopt de spuigaten voorbij zijn, de buikriem moet daal inkomen 25.750 per jaar (bru to). Men kan wel nagaan wat de schoon overhpudt. Maar hoeveel I. KROMWIJK ACACIASTRAAT 25 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7