Minister opent nieuwe KTS in Voorhout GATEN IN RINGDIJK Diefstal komt dubbel hard aan voor gehandicapte ruiters Moeder Hansen benoemd tot de liefste hospita van Leiden Hoorzitting Schiphollijn 'Bestookt" van twee kanten.... "GOEDE UIT VERLEDEN BEWAREN, TEGELIJKERTIJD VERNIEUWEN...." JEUGD NIET 'OVERSCHOOLD4 Staatsloten p te koop inE postkantoor j VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1976^ SASSENHEIM - Een van Gedeputeerde Staten vanin Zuid-Holland, bijgestaan door een deskundige en de burge meester van Sassenheim, zullen op elf oktober om vier uur 's middags zitting houden in het gemeentehuis om de bezwaren van belanghebbenden aan te ho ren tegen voorgenomen ontei geningsprocedures voor de aan leg van de Schipholspoorlijn. Ter oriëntatie liggen de plannen met betrekking tot de spoorlijn voor een ieder ter inzage op de gemeentesecretarie. HAARLEMMERSTRAAT Tijdens de vergadering van het waterschap de Haarlem mermeerpolder gisteravond werd op de slechte toestand van de Ringdijk. Vooral ge deelten van de Leimuiderdijk en Hillegommerdijk zijn ei slecht aan toe. Er ontstaan re gelmatig gaten en verzakkin gen. Muskusrat Eerst werd gedacht dat de mus kusrat, die in ons land steeds in aantal toeneemt, de schul dige was, maar uiteindelijk gaat men van de gedachte uit dat andere (weers)invloeden een rol spelen. Volgens hoofdingeland Teesink wordt de dijk van twee kanten "be stookt". Aan de ene kant zijn het de boten die de Ringdijk vernielen, waarbij wordt op gemerkt dat het aantal ple ziervaartuigen enorm toe neemt, aan de andere kant is het het zwaré vrachtverkeer op de dijk dat voor de nodige vernielingen zorgt. Dijkgraaf W. F. de Vreeze meent dan ook dat er spoedig iets aan de dijk moet worden ge- dann, wil men voorkomen dat t.z.t. de Haarlemmermeerders "met natte voeten" lopen. Bij de polder is een verbete ringsplan noodzaak. Op sommige gedeelten van de dijk is al een toegestane maximum snelheid van 20 km ingevoerd. Overwogen wordt eventueel bepaalde dijksgedeelten af te sluiten voor het zware verkeer. Dijkgraaf De Vreeze verwacht dat in de eerste instantie een bedrag dat zal liggen tussen de 70.000 en 100.000 gulden nodig zal zijn om de eerste klappen op te vangen. Dat de verbetering van de dijk bin nen enkele jaren miljoenen guldens zal vergen wordt niet uitgesloten geacht. Verontrust Tijdens de poldervergadering kwam een motie in stemming gesteund door alle hoofdinge landen en heemraden, waarin verontrusting werd uitge sproken over de gang van za ken bij het hoogheemraad schap Rijnland inzake de wa terzuivering. Bij Rijnland verwees men de polder des tijds naar de provincie, waar het wachten op was, maar bij navraag bij de provincie bleek dat Rijnland nog geen verzoeken had ingediend. Uitvoerige discussie ontstond over de bemaling tijdens de afgelopen zomer. Volgens sommigen was het water in de polder op een te hoog peil ge houden, waardoor gebieden, met name in Nieuw-Vennep, zouden zijn verslechterd. An deren meenden dat het water te laag stond en dat eerder met de bemaling begonnen had moeten worden. De Moei lijkheid in Haarlemmermeer is, dat er een belangrijke ver schil is in hoogten en grond- samenstelling. Vandaar dat er plannen zijn voor een zgn. vakbemaling, waar elk gebied apart kan worden "bewerkt". Dijkgraaf Overigens was dit de eerste poldervergadering die werd voorgezeten door dijkgraaf De Vreeze (in het dagelijks le ven ook burgemeester van Warmond), die enkele maan den geleden als zodanig werd benoemd. In zijn openings woord zei de nieuwe voorzit ter van de hoofdinglanden- vergadering, zich de afgelo pen weken uitstekend te hebben kunnen inwerken, dank zij de medewerking van heemraden en hoofdingelan den en ambtenaren. VOORHOUT - De nieuwe K.T.S. aan de Leidsevaart in Voorhout is gisteren officieel geopend door dr. J. A. van Kemenade, minister van onderwijs en wetenschappen. Hij luidde hiertoe de bel van de vroegere BNS, die door 'de congregatie voor deze gelegenheid was uitgeleend aan de nieuwe school. De minister zag hierin een symbool voor het feit datje in het onderwijs het goede uit het verleden moet bewaren, maar dat je gelijkertijd wel moet vernieuwen. Op dat moment wapperden buiten kwamen: zowel koken en serveren, voor de school vier vlaggen, die wa- als brood- en banketbakken kan in ren gehesen tijdens de vlaggence- elke keuken worden geleerd, om- remonie, die aan de opening vooraf ging. de praktijk kunnen In het talenpracticum voor Engels, waar ook individueel kan worden gewerkt, lieten de genodigden zich uitvoerig door de directeur van de school voorlichten over de werking van de aanwezige audio-visuele hulpmiddelen. In het lokaal voor Nederlandse taal is als hulpmiddel ook een podium aanwezig, waar de leerlingen voor elkaar kunnen op treden of een toespraak kunnen Na de opening lieten de bewinds lieden, onder wie ook oud-KTS- leerling staatssecretaris J. Schae- fer, die in april 1974 de eerste paal voor de school had geslagen, zich rondleiden door het gebouw In de diverse klaslokalen kan gebruik worden gemaakt van de nieuwste hulpmiddelen voor de verschil lende onderdelen van het onder wijs. Scheikunde Zo is er bijvoorbeeld een scheikunde-practicumlokaal, waarin met eenvoudige proefjes het behandelde in de les kan wor den geïllustreerd. Scheikunde is vorig jaar als keuzevak ingevoerd als aansluiting op de consumptieve theorie. De belangstelling voor deze lessen was zo groot dat nu 96 leerlingen deze lessen volgen. Vo rig jaar waren dat er nog maar vijf tien. In elk van de schitterend geou tilleerde keukens kunnen de leer lingen zich in alle onderdelen van de consumptieve techniek be- VOORHOUT - Minister Van Ke menade heeft gisteren bij de opening van de KTS gewzen op het grote belang van broeders- en zusterscongregaties voor de ontwikkeling van het onderwijs in het algemeen en het onder wijs aan achtergestelden in het bijzonder. „Onderwijs congregaties als de uwe", zei hij. "hebben een belangrijke bij drage geleverd tot meer recht vaardige sociale verhoudingen, tot betere levensomstandighe den en meer mondigheid van met name de arbeidersgroepen en niet in het minst tot meer menselijkheid voor velen." Hij weerlegde de kritiek, die uit de bedrijfswereld wordt geuit op de verdieping en verbredihg van het lager beroepsonderwijs. Er zou worden gesproken van een "overscholing" van de jongeren en over een minder directe in zetbaarheid bij de startpositie in het arbeidsleven. "Het on derwijs is echter vooral een wel zijnsvoorziening geworden", zo meende hij, "die de mensen ook moet voorbereiden op verschil lende posities in de samenle ving, zoals bijvoorbeeld als ge zinslid. als bewoner van een wijk, als mondig staatsburger en uiteraard ook als beroeps beoefenaar." Hij pleitte derhalve voor een we derzijds begrip bij lager beroep sonderwijs en leerlingwezen voor knelpunten die de aanloop fase van het nieuwe 4-jarige l.b.o. met zich brengt. op het televisietoestel in het klaslo kaal. Ook voor vakken als elektro- montage, elektrisch meten en elek trotechnische toepassingen zijn materialen voorhanden om het ge leerde in de praktijk toe te passen. Sommige didactische materialen zijn nog zo nieuw dat aan de K.T.S. door de fabrikant is verzocht ver slag uit te brengen over de resulta ten ervan in de praktijk van het on derwijs. Andere weer, zoals voor natuurkunde, zijn door de docen ten zelf ontworpen als hulpmiddel bij de lessen. Door de invoering van een grote mate van integratie tussen diverse vakken onderling, werd het werk voor de docenten er in de laatste jaren bepaald niet gemakkelijker op. Omdat de docenten zelf in hun opleidingstijd meestal maar ii bepaald vak waren opgeleid, het vaak nodig om zich ook van an dere technieken op de hoogte te stellen. Experiment dat alle keukens van fornuizen en houden. Een dergelijk optreden ovens zijn voorzien. Naast de keu- wordt dan opgenomen op een vi- kens is het restaurant, waarin de deorecorder, waarna de leerling leerlingen op gezette tijden ook het zijn eigen prestaties kan terugzien Dat men hierin bij de KTS won derwel is geslaagd, moge blijken uit het feit dat de school werd verzocht om aan een experiment deel te ne men voor de verbrede opleiding voor een vier-jarige consumptieve techniek. Dit experiment verkeert thans in de eindfase en diende als grondslag voor de onderwijskun dige vernieuwing voor deze va krichting, zoals verwoord in het nieuwe Besluit LBO/LAVO. Zo heeft de KTS daadwerkelijk een bijdrage kunnen leveren aan de onderwijsvernieuwing. - In het talenpracticum bewonderen (l.) Staatssecretaris ZeevalkingmiddenStaatssecreta minister van Kemenade (met koptelefoon) de kwaliteit van de geluidsinstallatie s Schaeferen(r.)u „De liefste hospita van Leiden". Vrijblijvende titel hebben een dikke twintig Sleutelstad-studenten en oud-studenten gegeven aan „moeder Hansen" uit de Vondellaan ,bij wie zij tijdens hun studiejaren op kamers hebben gewoond of nog steeds wonen. En dat het de heren voortreffelijk is bevallen blijkt wel uit het feestje dat ze dezer dagen op poten heb ben gezet ter gelegenheid van het feit dat moeder Hansen nu 25 jaar hospita is. Champagne Vóór haar en bij haar hielden ze een reünie met sprankelende cham pagne, passende toespraakjes, cadeautjes en zakten, uiteraard met toestemming van de jubila- resse, gezamenlijk door. Voor die ene keer mocht dat wel van hos pita Hansen, die in haar etagehuis graag de teugels gespannen houdt, maar ze zo nu en dan ook wel laat „Je hoort tegenwoordig nog wel eens rare berichten over studen ten", vertelde ze mij gisteren. „Heren die bijvoorbeeld vergeten het licht uit te draaien of de ver warming niet lager zetten. Daar heb ik mijn jonens („ij heb in het begin ook meisjes over de vloer gehad, maar die zijn minder net") nooit geen last van gehad. En ik heb ze echt niet op de vingers ge keken. Dat zou ik ook niet willen. Ze moeten zich in huis vrij kun nen voelen". „Bij sommige hospita's mogen die jongens zelfs geen meisjes op de kamer. Nou. bij in huis logeert er soms wekenlang één. Daar makk ik geen punt van. Zo is de tijd nu eenmaal. En als je ze de ruimte geeft, blijven ze ook bij je. De meeste van mijn jongens zijn hier hun hele studententijd geweest. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat studenten hun draai niet kunnen vinden? Maar als ze hier zijn, wil len ze neit meer weg. Dat is voor een hospita het leukste. Band Dan groeit er een bepaalde band. Komen ze ook met hun proble men bij je. Er was bijvoorbeeld een student medicijnen Bijna af gestudeerd. Kreeg kennis aan een meisje. Kwam 'ie bij mij vra gen of hij er goed aan deed haar rozen te sturen. Leuk toch? En ik herinner me ook de keer dat mijn 84-jarige moeder op de Haagweg door een auto werd geschept. „Dat zijn kleine dingetjes. Maar wel leuk. Daarom ook ga ik met dit werk d oor. Zo blijf je een beetje in de maatschappij staan. De heren houden contact met me. Zelfs als ze in het buitenland zitten. Op dat jubileumfeestje belde er nog één uit Frankrijk. Dat bewijst toch dat ze het hier naar hun zin heb ben gehad". Reisje „Binnenkort ben ik een paar we ken van huis. Dan ga ik naar Zwitserland. Samen met een paar co-assistenten die stage lopen in een ziekenhuis daar. Ze hebben me aangeboden dat reisje mee te maken. Op hun kosten. Leuk toch?" Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. Moeder Hansen: "Als ze hier zijn, willen "Verzetje waar ze de hele week naar uit kijken Sinds inbrekers er kortgeleden vandoor gingen met een deel van de zadels en hoofdstellen van de Leidse manege Moe dig Voorwaarts is voor een aantal van de 125 lichamelijk en geestelijk gehandicap ten het wekelijkse rij-uurtje daar geen pure pret en ontspanning meer. Door die diefstal hebben ze er in feite een handicap bijgekregen. Want in plaats van op een stevig zadel moeten ze zich nu maar in balans zien te houden zittend op een paar- dedeken. En de voeten, anders met hou vast in de stijgbeugels, bungelen er nu ook maar wat bij. Verzetje Instructeur Gerard Vervoort vertelde mij „Voor deze gehandicapte ruitertjes komt de diefstal dubbel zo hard aan. Met veel doorzettingsvermogen hebben ze geleerd zelfstandig pony te rijden. Dat heeft hen een beetje doen vergeten dat ze gehandi capt zijn. Het is voor hen een verzetje waar ze de hele week naar uitkijken. Maar dan komt er dit tussen. Een slechtere „keus" hadden de dieven niet kunnen maken. Ze duperen de meest kwetsbare groep" Achterhaald „Nu die zadels en hoofdstellen zijn verdwe nen zijn we wel verplicht om met meer helpers in de ring te gaan om de gehandi capten bij het rijden te ondersteunen, al leen rijden is te gevaarlijk. Gegarandeerd dat er dan van het paard vallen". „Het gestolen pony-tuig is inmiddels door de politie achterhaald in Zoetermeer, bij een man die beweert ze in goed i iemand te hebben gekocht. De spullen liggen, nu opgeslagen in het poli tiebureau daar en mogen pas naar de ma nege terug als het onderzoek in deze zaak is afgesloten. Dat kan nog wel een jaar gaan duren. Maar dan hoeft het voor ons niet meer. Op dat politiebureau gaat het leer door de droogte met sprongen achte ruit. Na een jaar zijn ze nauwelijks meer te gebruiken". 6000 gulden „Nee, zoals het er nu uitziet is de enige op lossing voor ons nieuw materiaal aan schaffen. Maar waar halen we het geld vandaan? Er moet zo'n 6000 gulden op ta fel komen. Wij hebben het niet. Toch moet het er op de één of andere manier komen Die gehandicapte ruitertjes mogen we niet dat kleine beetje plezier ontnemen." DEN HAAG (ANP) - In de toe komst zal het mogelijk zijn staatslo ten te kopen op postkantoren. Dit staat in het wetsontwerp tot wijzi-x ging van de regeling van de staat-ll sloterij in de wet op de kansspelen. Hoewel in het wetsontwerp de mo gelijkheid wordt geopend loten te j gaan verkopen via de postkantoren j is het volgens het ministerie van Financien niet de bedoeling in de toekomst volledig over te schake len op de postkantoren en zo het verkoopnet drastisch uit te brei-1 den. Inschakeling van de postkan toren op grote schaal zou in strijd zijn met de belangen van de loten- verkopers, maar ook met de ver houdingen van de andere in de wet op de kansspelen geregelde spelen, zoals lotto, toto en - binnenkort -j casinospelen Het is de bedoeling! het aantal PTT-verkooppunten tell j beperken tot 200 op een totaal aan-jar tal van 1300 verkooppunten, aldus^e het ministerie van Financiën. ».r Nieuw bestuur AARLANDERVEEN-Tijdens een bestuursverkiezing van de sport vereniging Aarlanderveen werden de heren A van Soest en H Zwart herbenoemd als bestuurslid. Ook is het bestuursvoorstel aangenomen om het aantal bestuursleden op ze ven te brengen. Voor de beschik bare plaatsen werden de heren D. de Graaf, P. Schellingerhout en J l Aantjes benoemd. De afgetreden P bestuursleden J Mulders en H. r Schellingerhout zijn tot Lid van 1 Verdienste benoemd waarvan de 1 eerste de gebruikelijke speld niet j wenste aan te nemen. Verder gaf I voorzitter M. C. J. Meijer een over- L zicht van de activiteiten van het af- P gelopen jaar, waarin de vereniging f tien jaar bestond. Dit werd her- dacht met een groot jubileum- toernooi. Ook werd de contributie regeling voor dit seizoen aangeno-1 men, en een wijziging van de struc- tuur om binnen de vereniging ook K andere sporten dan alleen voetbal j te beoefenen. HAZERSWOUDE - De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank eiste duizend gulden boete, een jaar intrekking van het rijbewijs en drie maanden voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar tegen de 21-jarige mon teur uit Hazerswoude wegens het veroorzaken van dood door schuld. Met de door hem bestuurde auto, haalde de verdachte verkeerd in waardoor hij in botsing kwam met een bromfiets die van tegenge stelde richting naderde. Door deze frontale botsing werd de bromfiet ser zodanig gewond dat hij kort daarop aan de gevolgen overleed. Vonnis op 7 oktober.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4