'Kermis terug in centrum Leiden NIET TE ONTKOMEN AAN BEBOUWING Zes jaar voor Leidse Turk "Meeste bewoners De Werve niet nit Leiden" i" Optocht vol buitenlandse folklore Dreigende instorting LEIDEN - Het complex De Werve in de Merenwijk (Zijlwijk-zuid) wordt voor een belangrijk deel bewoond door mensen, die niet uit'Leiden af komstig zijn. In totaal komt 57.7 procent van de bewoners niet uit Leiden en 42.3 procent wel. Dat blijkt uit een becijfering, die is gemaakt door het Bureau Statistiek van de gemeente. Het complex De Werve, dat be grensd wordt door de Zwarte- meerlaan, Drontenmeerlaan en Zijldonk, bevat driehonderd woningen. Dit aantal is te verde len in 272 vijfkamerwoningen, 15 zeskamerwoningen en 13 schakelbungalows. De scha kelbungalows zijn nog niet al lemaal opgeleverd en worden daarom verder buiten be schouwing gelaten. De 287 an dere woningen zijn alle eigen dom van de bewoners. Van deze woningen werden er 216 ge bouwd in de premiesector en 71 in de vrije sector. Per 1 juli van dit jaar bedroeg het aantal in woners 842, hetgeen een ge middelde woonbezetting (aan tal inwoners per woning) van 2,94 oplevert. Dat is veel minder dan bij een ander complex in de Merenwijk, de Rodes, waar de gemiddelde woonbezetting 4,46 bedroeg. In dit laatste complex lag het percentage van bewo ners, die niet uit dit laatste complex lag het percentage van bewoners, die niet uit Leiden afkomstig zijn, veel lager dan bij De Werve: op 10,5. Dat gold trouwens ook voor het complex van de stichting Eigen Huis waar dit percentage op 28,4 lag. De eerste complexen in de Me renwijk, de Horsten en de Don ken, hadden destijds een per centage niet-Leidenaars van 25,8. In absolute aantallen komen in De Werve 165 hoofden van huishoudingen niet uit Leiden. Van dit aantal kwamen er wel 19 uit de directe omgeving van Leiden en negen uit de wat ver dere, nog wel het gewest beho rende omgeving. Uit de Haagse agglomeratie kwamen 53 hoofden van huishoudingen, 49 uit de rest van Zuid-Holland, 32 uit de rest van Nederland en 3 uit het buitenland. De 121 hoofden van huishoudingen in De Werve, die wel uit Leiden afkomstig waren, zijn als volgt te verdelen: 14 gezinnen (of al leenstaanden) verhuisden uit de binnenstad en het statio nsdistrict, 17 uit het Kooidis- trict, 20 uit het Roodenburger- district, 23 uit het Bos- en Gas- thuizendistnct, 21 uit het Mors- district (waarvan 14 uit de na 1960 gebouwde flats), 4 uit het Boerhaavedistrict en 22 uit de Merenwijk. Wat dit laatste getal betreft: alle 22 hoofden van huishoudingen verhuisden van een flatwoning in de Slaagh- buurt. it Na brand in Burchtzalencomplex LEIDEN - Op zijn vroegst eind vol gende week zullen de resultaten bekend worden van een laborato rium onderzoek naar de oorzaak van de brand, die gisternacht een groot deel van het Burchtzalen complex verwoestte. In verband met de dreigende instortingsgevaar van de voor- en achtergevel van het gebouw is directeur Vos van de dienst Gemeentewerken verzocht maatregelen te nemen. Zodra over eenstemming wordt bereikt tussen brandweer, politie en verzekeraar zal de dienst Gemeentewerken be ginnen met het afbreken van de muren tot aan de kozijnen. Het gezamenlijk onderzoek van ondermeer politie en brandweer is inmiddels in volle gang. Over de oorzaak is echter nog niets bekend, zodat brandstichting nog niet kan worden uitgesloten. Wat nu na de brand met het zalen complex gaat gebeuren is nog niet te zeggen. Vandaag is deze vraag onderwerp van gesprek in een ver gadering van burgemeester en we thouders. '|;i LEIDEN - "De kermis terug in de binnenstad" en "een folkloristische al optocht die vrijwel geheel uit buitenlandse gezelschappen bestaat"; dat zijn 8 de twee proefnemingen, waarmee het bestuur van de 3 October Vereeni- ii ging de viering van Leidens ontzet dit jaar nog meer glans wil geven. ,s Voor BeestenspuUorganisator Rob Lauwers was het een spannend m<y H ment. Een dertigtal karrevrachten speciaal zand waren aangevoerd I naar de Groenoordhal om de vloer te leggenwaarop morgen en zondag 4 het conpours hippique kan worden gehouden. Gistermiddag moest wor- m den uitgeprobeerd of al die inspanningen succesvol waren geweestOf er voldoende ondergrond was voor de kostbare paardebenen. Rayonkam- pioene Anneke van der Broek en ponykampioen Tjep ter Veer (foto) waren er voor uit het paar dencentrum Nootdorp overgekomen. Hun paarden keken een beetje schichtig naar de royale zandvlakte in de immense hal. Maar eenmaal in de ring viel het niet tegen. Het was een j ongetwijfeld zwarezeer zware bak, maar goed berijdbaar. Rob Lau- ;ij wers kon, nadat de paarden enkele sprongetjes hadden gemaakt, ver licht ademhalen. Er kan worden gesprongen. 14.000 maal haring en wittebrood De belangstelling voor de traditionele uitdeling van haring en wittebrood op de dag van Leidens ontzet blijkt de laatste jaren steeds meer belang stellenden te trekken. Waren er vorig jaar 13.000 Leidenaars die zich op 3 oktober bij het Waagge bouw meldden voor het wittebrood en het zeeban ket, dit jaar zullen het er zeker duizend meer zijn. Gistèren werd door de 3 October Vereeniging de inschrijving georganiseerd. Die zou aanvankelijk in "De Burcht" plaatsvinden, maar moest in ver band met de brand worden verplaatst naar de Stadsgehoorzaal. Om vijf uur werd een begin ge maakt. In de loop van de avond groeide de rij be langstellenden aan tot bij Peeck en Cloppenburg. Om half tien gisteravond kon de laatste deelnemer worden ingeschreven. In totaal waren bij de in schrijving 25 personen betrokken. LEIDEN/DEN HAAG - Het ge rechtshof in Den Haag heeft de 20- jarige Turk H. T. uit Leiden veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens het om het leven brengen van een landgenoot in een woning aan de Joubertstraat. Eerder was H. door de rechtbank tot eenzelfde straf veroordeeld na een eis van twaalf jaar door de officier van Jus titie. De officier ging tegen de vol gens hem te lage veroordeling van zes jaar in appel bij het hof. De procureur-generaal bij het hof, mr. baron Van Voorst tot Voorst, was echter van mening dat de jonge Turk nog een kans moest hebben. "De man heeft volgens zijn tradities gehandeld. Hij doodde zijn landge noot om zijn zuster te wreken. Voor ons onbegrijpelijk, voor hem een normale zaak. Alhoewel de in ons land verblijvende buitenlander wat voor wraak dan ook beter in eigen land had kunnen nemen. In ieder geval vind ik een straf van twaalf jaar en zelfs een straf van zes jaar veel te hoog", aldus de procureur, die kwam tot een eis van drie jaar gevangenisstraf met aftrek. ,pj Met de eerste maatregel hoopt men te bereiken, dat de oude gezellige sfeer, die vroeger het Leidse cen trum kenmerkte, wordt terugge bracht. Met de "buitenlandse op tocht" wil het bestuur de Leide naars laten zien, dat het meelopen in een optocht een inlevingsver- t mogen in de rol en concentratie Juist aan die concentratie ontbrak het de laatste jaren bij een groot aantal deelnemers. Daardoor kreeg de optocht - vooral aan het slot - een I nogal rommelig karakter", aldus P' voorzitter drs. J. H. C. Laman. "De a" groepen die we nu hebben uitge- nodigd hebben met optochten grote ervaring." I Naast de nieuwigheden bevat het stl feestprogramma ook dit jaar weer ij een groot aantal traditionele pun- t. ten. Al enkele jaren is het gebruike- j.j lijk, dat de festiviteiten beginnen in k de rust- en verpleegtehuizen. Ook rJ dit jaar zullen de bejaarde bewo ners van deze tehuizen weer verrast j worden met een tractatie. Dat ge- j_ beurt op vrijdag 1 oktober. De vol gende dag is er voor de geestelijk gehandicapte jeugd een feestoch- tend in de Stadsgehoorzaal. In sa- menwerking met de Leidse carna- i< valsvereniging "De Hutspotten" is er een programma samengesteld, 6 waaraan onder meer wordt mee gewerkt door Rob de Nijs, De Cliff- tons en De Bicrkouwers. Eveneens traditie is op 2 oktober de taptoe waaraan kan worden deelgenomen door alle Leidse verenigingen. De 8 taptoe vertrekt om half acht vanaf de Kaasmarkt en volgt <ie volgende route: 'Pelikaanstraat- 1 Haarlemmerstraat - Prinsessekade Kort Rapenburg - Breestraat - Steenschuur (oostzijde) - Van der Werfpark - Doezastraat - Jan van Houtkade - Geregracht. Maandag Omdat 3 oktober dit jaar op een zondag valt, wordt de dag van het "ontzet" dit jaar gevierd op maan dag 4 oktober. In het verleden vond wel eens een verschuiving naar de zaterdag plaats, maar daartegen zijn grote bezwaren gerezen door de Leidse middenstand en de markthandelaren. Traditioneel begin van de feeste lijkheden vormt ook dit jaar weer de reveille vanaf het bordes van het stadhuis. De verzorging is al sinds 1923 in handen van het Leids Poli tie Muziek Gezelschap. Aanslui tend daarop begint om half acht de uitreiking van haring en witte brood in het Waaggebouw: een vast punt op het programma waarvoor de laatste jaren weer een groeiende belangstelling blijkt te bestaan. Vo rig jaar kwamen 13.000 Leidenaars hun "harinkie en wittebroodje" ha len. Het ochtendprogramma vermeldt verder koraal-muziek in het Van der Werfpark (vanaf 8 uur), bespe ling van de stadsbeiaard (vanaf 8.45 uur) poppenkastvoorstellingen in de Haarlemmerstraat voor de Har- tebrugkerk (van 9.30 - 12 uur) en touwtrekwedstrijden op de Brees traat voor het stadhuis (van 9.30 - 11.30 uur). Voorts worden tussen 10 en 11.30 uur op de Breestraat judo demonstraties gegeven door sport school Luiten en turndemonstra- ties door "Excelsior". De bedoeling van de 3 October Vereeniging is om voor dit onderdeel van het pro gramma jaarlijks andere sportver enigingen uit te nodigen. Spektakelstuk van de ochtend be looft het optreden van de "Original Tornado Hell Drivers" te worden. Deze „autogoochel- en kreuke- laars" geven tussen 10 en 12 uur een demonstratie op het parkeerterrein op de hoek van Hooigracht en ir. Driessenstraat. Een van de attrac ties zal zijn dat Freddy Michael op "kousevoeten" over een diagonaal gespannen kabel naar een hoogte van 25 meter zal lopen. Muziek is er een groot deel van de dag op het Stadhuisplein. Tussen 10 en 4 uur treden achtereenvol gens op: zigeunerorkest "Czardas", "The Lord Folks", "Ritmico Espe cial", "The Jerry Jox Six" en "The Three Jackets". A Optocht Om één uur precies gaat op 4 okto ber bij de Burggravenlaan de grote optocht van start. Het is dit jaar een folkloristische optocht, getiteld "met vlag en wimpel", met als bij zonderheid de medewerking van 12 Middeleeuwse reuzen uit Gent. De reuzen zijn vijf meter hoog en zul len - om de brug bij de Morspoort te kunnen passeren - moeten worden "gekanteld". Verder zijn in de stoet onder meer te zien een groep uit de omgeving van Straatsburg in El- zasser boerenkostuum, Franse stel- fenlopers uit Mont de Marsan bij Nice, de vendelgroep en de dans groep Tyl Uylenspiegel uit het Bel gische Vlaanderen, maaiers uit Veurne, het tambour- en jach thoornkorps uit het Bourgondische Brugge en het koort van Brugge's maagden. In totaal een kleine ze venhonderd deelnemers. Om het wachten op de stoet te bekorten zullen dit jaar drie muziekkorpsen de optocht vooraf gaan. Dat zijn Jong K en G, de Sint Fransiscus- band en Werkmans Wilskracht. De route heeft enige wijzigingen on dergaan en loopt nu langs Hoge Rijndijk - Hogewoerd - Breestraat - Kort Rapenburg - Prinsessekade - Blauwpoortsbrug - Morsstraat - Morssingel - Plesmanrotonde - Sta tionsplein - Stationsweg - Steen straat - Blauwpoortsbrug - Haar lemmerstraat - Koornbrugsteeg - Vismarkt - Aalmarkt. Het eindpunt zal omstreeks vier uur worden be reikt. De deelnemers - ook de stel tenlopers - zullen dan ruim 7 kilo meter hebben afgelegd. Lunapark Het terrein van het lunaparkt strekt zich dit jaar uit van Lammermarkt, via Molenwerf (rondom De Valk) tot en met het Schuttersveld. Bin nen dat gebied staan ongeveer 115 kermisattracties opgesteld. Er komt een aantal nieuwe spectacu laire zaken als de "Blauwer En- zian", een 180 meter lange be- rgspoorbaan in een ellipsvormige baan, "Snow Valley", twee molens die in tomeloze vaart langs en door een sneeuwlandschap rijden, een 40 meter hoog reuzenrad met de naam "Rota Nostra" en de Telescoop-Zeppelin, die een fraai uitzicht over de stad biedt. Alles bijeen vormt het het grootste luna park van ons land. De toegang tot de kermis zal dit jaar gratis zijn. Zaterdag 2 oktober is het lunapark geopend van 's middags 5 tot 's nachts 12 uur, en maandag 4 oktober van 's ochtends 9 uur tot 's nachts 12 uur. Voor het eerst na een aantal jaren is er dit jaar ook weer een muzikale avond in de Stadsge hoorzaal. Vanaf acht uur treedt daar Sempre Avanti op. Traditiege trouw worden de feestelijkheden om half twaalf 's avonds afgesloten met een groot vuurwerk van de firma A. J. Kat. Omdat het dit jaar voor een groot deel bestaat uit luchtvuurwerk zal het ook van gro tere afstand goed te zien zijn. Plaats waar het vuurwerk wordt afgesto ken is het terrein achter het Schut tersveld. De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 170.- Dit model met briljant 245.- Met 2 briljanten ...320.- Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT T81 JOVD houdt discussieavond LEIDEN - De afdeling Leiden van de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) houdt dins dagavond een openbare discus sieavond onder het motto "Jonge ren op weg naar het parlement". Gastsprekers zijn drs. Ed Nijpels en mr. Flip de Kam kandidaat-leden voor de Tweede Kamer voor resp. de VVD en de PvdA. De discussie begint om negen uur en wordt ge houden in hotel Nieuw-Minerva, Vrouwensteeg. Voorafgaand hier aan houdt de JOVD om acht uur een algemene ledenvergadering. Gedeputeerde Borgman over Stevenshofjespolder: LEIDEN - "Ik denk dat binnen niet al te lange tijd niet valt te ontkomen aan bebouwing van de Stevenshof jespolder (gebied gelegen tussen "De Vink", "Haagsche Schouw" en Voorschotense wijk Noord- Hofland). De aansluitingen moeten wel gericht worden op de Leidse binnenstad, zodat forensisme op Den Haag wordt bemoeilijkt". Dat is de mening van de Zuidhol landse gedeputeerde drs. J. Borg man. Hij schrijft daarover in het blad van de PvdA afdeling Leiden, dat dezer dagen zal verschijnen. Volgens Borgman betekent bou wen voor de Leidse bevolking: weinig vrije sector woningen en een hoog percentage gesubsi dieerde huurwoningen. "Op een plaats overigens, waar ook ik liever niet zou willen bouwen. Maar het lijkt onontkoombaar. Daarom is het juist dat het gemeentebestuur de plannen klaar maakt. Strikt fa segewijs, bouwen in niet te grote aantallen, verdient volgens de ge deputeerde de voorkeur. "Tenzij men op zeer korte termijn een be tere bouwplaats vindt en daar ge loof ik nog niet in", aldus Borgman. De PvdA-gedeputeerde erkent dat bebouwing van de .Stevenshofjes polder een inperking betekent van het voorgesteld nationale land schapspark tussen Leiden en Den Haag. "Nu vormt deze polder een bufferzone tussen de intensieve bebouwing van Leiden en het meer kwetsbare zuidelijker gelegen pol dergebied. Aangezien de aanleg van de Leidse Baan nagenoeg uitgesloten moet worden geacht en daardoor de sa menhang van het natuurgebied meer gegarandeerd is, lijkt een hernieuwde afweging onder meer tegen de landschappelijke waarden van dit gebied op zijn plaats", zo schrijft Borgman. Wel voegt hij daar onmiddellijk aan toe, dat de samenhang een stevige knauw zal krijgen wanneer de Rijksweg 11 (Leiden-Bodegraven) door de pol der gaat lopen. Berekeningen voor de voorberei ding van het nieuwe streekplan wijzen erop, dat zelfs wanneer de Stevenshofjespolder voor woning bouw wordt benut de capaciteit in de Leidse regio tot 1990 nauwelijks voldoende is om de vraag vanuit het gebied op te vangen. Als er niet wordt gebouwd moet er volgens Borgman zeker elders vervangende ruimte worden gevonden. Als mogelijkheid somt hij op: de verdichting van bestaande wo ningbouwplannen. "Als besloten zou worden de dichtheid op te voe ren tot 70 woningen netto per hec tare dan is de vraag of de kwaliteit nog voldoende zal zijn. Ter voorbe reiding van het streekplan is door de PPD uitgegaan van dichtheden van 40 a 50 woningen per hectare. Enige ophoging lijkt mij wel moge lijk", aldus Borgman. Hij zegt het er mee eens te zijn, dat eerst en vooral in de binnenstad en in de rest van de bebouwde kom gebouwd en verbouwd moet wor den. Daar zullen echter ook ruim ten moeten zijn voor "groen" en centrumvoorzieningen. De fase ring, zo zegt Borgman, is op die plaatsen moeilijk te beïnvloeden door het overwegend particuliere eigendom van bestaande panden en open plekken. "Men hoeft geen pessimist te zijn om te erkennen dat binnenstadsvernieuwing met grote problemen gepaard gaat en dat er voor 100 oude woningen zeker niet meer dan 70 nieuwe terugkomen. De extra capaciteit die in de kom men van Leiden beschikbaar is lijkt de gedeputeerde te beperkt. Als de Stevenshofjespolder niet wordt gekozen moet toch worden uitgezien naar een andere ruimte, bijvoorbeeld de Cropesteinse Pol der. Deze plaats leidt echter tot een onevenwichtiger woon- werkbalans in Leiden. Dit in tegen stelling tot woningbouw in de Ste venshofjespolder. Immers een be langrijk deel van de Leidse werkge legenheid is in Zuid-West geves tigd. Bovendien is Cronestein be stemd voor recreatie. Of biedt de Oostveense polder, gelegen ten zuiden van de polder Cronestein bouwmogelijkheden"? Andere alternatieven voor de op vang van de Leidse woningbe hoefte zou men volgens gedepu teerde Borgman op grotere afstand moeten zoeken. Maar door de ver keersproblematiek is dit minder gewenst. Bovendien zou een groot-Zoeterwoude ook land schappelijke problemen opleveren en wellicht de centrumfunctie van Leiden niet versterken. Verder zou. SMS -<& - 1 -y&Hc. di, fi M aldus Borgman, een bouwlokatie- bied een functie gaan vervullen. Zoeterwoude slechter liggen ten Het is zeer ongewenst in Amster- opzichte van het openbaar vervoer dam werkenden over zo'n afstand en wellicht gemakkelijker auto- te laten pendelen, pendelaars uit Den Haag aantrek ken. Een groot-Voorhout zou bo- Kortom, men heeft mij nog niet vendie De Stevenshofjespolder gezit vanaf de Rijndijk in Leiden. bezwaarlijke bouwmogelijkheden Leiden zijn dan de Steven- r het Amsterdamse ge- overtuigd, dat er voldoende minder shofjespolder", aldus Borgman.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3