"Wij fokken alles wat kleiner is dan een konijn BAD AFZONDERLIJK BEKIJKEN SEE [Weidse agenda Raad akkoord met plan voor zuidelijke dorpskern in Zoeterwonde Raad Zoeterwoude bang voor studie bouwplannen rmrrm Aangepast plan voor Haaswijck 99 OPEN AVOND LINDEHOEVE VOORSCHOTEN - "Pas op voor de poes, anders loopt die de galerij op", is het eerste watje hoort en dan sta je toch wel even met een mond vol tanden. Want wie zojuist zijn vinger op de bel van de secre taris/penningmeester van de Nederlandse Muizenfokkers Club heeft gelegd zal eerder een speciale kattenmepper aan de deur verwachten en in elk geval geen rekening hou den met de aanwezigheid van maar liefst twee poezen in "het hol van de muis". Zo niet echter bij Jan en Loes Mulders, want de beide poe zen van dit knaagdierenfok- kend echtpaar hebben geen enkele belangstelling voor het fenomeen muis. "Ik denk dat ze hun jachtinstinct van vroeger helemaal verloren hebben. Katten komen na tuurlijk nooit meer buiten om echt op jacht te gaan", aldus Loes. Een van de poezen kijkt ons bij het maken van die opmerking verontwaardigd Het begon bij Jan en Loes op de klassieke manier. Ze kregen een flat in Voorschoten en daar was het veel te kaal. Dus begin je met dieren. Bij Jan en Loes werden het hamsters, toevallig waren het een man netje en een vrouwtje en de kersverse "hamsteraars" wa ren nog niet zo goed op de hoogte van de sexen. Dus kwamen beide diertjes samen in een en hetzelfde hok, waar de natuur vervolgens in over- Door Hans Meijer vloede haar werk deed. Het gevolg was een stortvloed hamsters en de eerste inte resse voor het kweken. "We wilden meer van die diertjes weten, kochten een boek en kwamen uiteindelijk bij een vereniging terecht. Daar maakte je kennis met andere knaagdieren en zo komt het dat we uiteindelijk een huis vol met tachtig dieren heb ben: muizen, hamsters, ge- rbils en zelfs een rat". GEZONDHEID De Nederlandse Muizenfokkers Club werd, hoe vreemd het ook moge klinken, om ge zondheidsredenen opgericht. De achtergrond daarvan ligt in het feit dat de Nederlandse Konijnenfokkers Bond, waarbij de muizenfokkers in die tijd nog aangesloten wa ren, driedaagse tentoonstel lingen houdt in hallen die reg lementair niet verwarmd mo gen zijn. Dat is voor muizen, hamsters en dergelijke te lang, bovendien moeten zij in een verwarmde ruimte ver blijven. De oorzaak is waar schijnlijk het feit dat veel van dergelijke dieren een tropisch voorgeslacht hebben. De muizenfokkers splitsten zich dus af, in goede harmonie overigens, en houden vanaf die dag in april 1973 alleen Loes Mulders, één van de weinige vrouwen die niet gillend op een stoel sprin gen zodra er een muis in de buurt is. Ze heeft er zelfs geen be zwaar tegen een (sier)rat op de W-a 1 A - ■vt ,v> - nog maar éendaagse tentoon stellingen. De NMC heeft sinds deze maand meer dan honderd leden. Die leden komen voornamelijk uit de Randstad, alhoewel in Leiden en omstreken maar drie georganiseerde muizen fokkers te vinden zijn. Opval lend is dat Limburgers en Brabanders, op een enkele geregistreerde muizenfokker in Oss na, geen enkele be langstelling voor het kweken van kleine knaagdieren heb- ben. Eén van de doelstellingen van de NMC is het standaardise- i de t s, -hamster, -gerbil en rat dienen te worden gesteld. Dat is zeker geen eenvoudige taak, gezien het feit dat men in Nederland nog regelmatig met nieuwe rassen gecon fronteerd wordt. Daarvoor zijr« een tweetal redenen aan te voeren. In de eerste plaats worden met name vanuit Engeland, de bakermat van het kweken van dieren in het algemeen en muizen in het bijzonder, inci denteel weieens in nog niet in Nederland gesignaleerde muis geïmporteerd. Vanuit bijvoorbeeld Rusland komen regelmatig onbekende ham stersoorten naar Nederland. "We zijn eigenlijk nog niet echt aan importeren toe, dat komt pas als de NMC wat be ter op poten staat", aldus Jan. De andere reden is het feit dat fokkers in staat zijn om nieuwe rassen te kweken, een bezigheid die velen ter hand nemen. Zo ontstonden lang harige en satijnharige ham sters en werden er zo'n veer tig verschillende kleuren gefokt. KLEURMUIZEN ker niet alleen om muizen. In feite zijn de muizen slechts in vrij bescheiden mate verte genwoordigd. "Wij kweken alles wat kleiner is dan een konijn. Dat betekent datje bij de NMC naast kleurmuizen Syrische hamsters, Chinese en Russische dwerghamsters, sierratten en Mongoolse en Egyptische gerbils vindt". Ter verduidelijking: Syrische hamsters zijn de gewone huis-, tuin- en keuken hamsters, ook wel goudham ster genaamd, Mongoolse ge rbils staan, overigens geheel ten onrechte want ze behoren tot de muizenfamilie, te boek als woestijnratjes. Voor Jan en Loes, die voor hun hobby een speciale kamer hebben ingericht, betekent het fokken allang veel meer dan alleen maar het houden van een paar hamsters. Ze hebben zich gespecialiseerd op Russische en Chinese dwerghamsters, alhoewel muizen natuurlijk niet in de verzameling ontbreken. Ze gaan er niet meer voor op va kantie, "want aan wie zouden we de dieren moeten toever trouwen", en komen zelfs elke avond naar huis. GOEDKOPER Jan en Loes adviseren iedereen die muizen of hamsters wil gaan houden contact op te nemen met de vereniging. "Ze kunnen bij ons ook die ren kopen. Die zijn beter, ge zonder en mooier dan je ze in de dierenhandel vindt, waar men geen verstand van mui zen en hamsters heeft. Bo vendien zijn we vaak goed koper. Waar met name Loes zich over verbaasd is het feit dat veel mensen het als minderwaar dig beschouwen om op het mooie van een dier te let ten: "Per slot is een mooi dier nok epn eezond dier". VOORSCHOTEN - Het jongeren centrum „De Lindehoeve" nodigt voor volgende week donderdaga vond iedere Voorschotenaar uit. Aanleiding is het uitkomen van het eerste jaarverslag van „De Linde hoeve". Die donderdagavond is er voor ie dereen de gelegenheid om op- of aanmerkingen te maken over het tot nu toe gevoerde beleid. De Lin dehoeve heeft in de loop van het bestaan van diverse kanten kritiek moeten verduren. Het jaarverslag van „De Lindehoe ve,, is gratis verkrijgbaar. Het geeft een opsommimg van de diverse werkzaamheden over het afgelo pen jaar en tipt ook de vervelende bijverschijnselen aan wanneer in een plaats in de omgeving een jon gerencentrum gesloten wordt en de „raddraaiers" van dat jongerencen trum naar Voorschoten komen om te trachten ook het werk van „De Lindehoeve" onmogelijk te maken. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Chantal Barabra. dv C. J. M. Brama en M. A. v d. Putten; Eduard Cornells Gerardus, zv P. C. Loos en J. E.v. Dam; Edward Cornells, zvC. J. Boets en M. A Borst; Martinus Ewout, zv R. Voigten P. den Haas; Frouke Anna Margaretha, dv J. M. A. Buiskool Toxo- peus en K. G. Dekker; Johannes Theo- dorus, zv W. v. Hameren en N. Ouwe hand; Diana, dv A. C. Kuyt en A. C. Kra mer; Harriet Ehne Mana, dv W M. C Mallensen J. W. v. Bemmel; Bas.zvT. C. M. Kortekaas en C W E. L Krynen; Je roen Pieter. zv P G. v d Hulst en M H. H v. d. Meijden; Mendv, dvP J A Vol- water en S. v d Groep; Mark Johannes, zv H. Sprink en Y. W. J. Tenders. Overleden: H. J. Weening (58) m; J. de Koker (74) m; A. Onderwater (72) m. Gehuwd: H. I. M. v. Vlieten M. L. Leisti- kow; F J. v. d. Reyden en J. J. Lems; H J A M. Wolters en A M F Stikkelman: A. Kromhout en C. M. Pardon; W F Henzen en J. M. Groenendijk; P J Pas- scheren M. A. M. v Veggel; C. E. P. M v Goozenen J. H. M. Bull;C. F. Hulsbos en P v. d. Heijden; J L F. Buijn en A. P. de Wagenaar; H. J. Koet en E. de Vries. LEIDEN - De 16-jarige Paul Te gelaar uit Leiden kreeg een beenwond, toen hij gistermiddag met zijn brommer op de hoek van de Bachstraat en de Corellistraat bij het te ruim nemen van de bocht tegen een auto botste. Hij is voor onderzoek naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. LEIDERDORP - De Leider- dorpse Van der Does Liethorp pad- vindersgroep organiseert morgen tussen 10.00 en 17.00 uur een rom melmarkt in het troephuis „De Zandput". VRIJDAG 24 SEPTEMBER 197^ Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordl de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge-l nomen door de volgende artsen. Wijk I (Morsweg-kwartier, binnen stad tot Cityring en Groenoord): J; Rijnders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947; wijk II (Kooi en Meren- wijk): R. van Leeuwen, van 10—18 uur. Zijldonk 38, tel. 146210, na 18 uur tel. 140734; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuinstads] wijk): F. F. W. Kehrer, Burggraven- laan 1, tel. 125820; Wyk IV (ZuidJ West en Haagwegkwartier): J. D van Wingerden, Boshuizerkade 28,i tel. 130791, (zaterdag), J. L. Schae-i fer, Rijnsburgerweg 11, tel. 150481 (zondag). Leiderdorp - Van Beek en Van Leeuwen, Hoofdstraat 8, tel. 122208 (zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - E. W. F. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - J. H. Vrijehoek, S. v. d. Ovelaan 38. tel. 6421 (zaterdag); A. Tromp Lohmanplantsoen 33, tel. 017-762159 (zondag); S. M. Plat- teel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zaterdag en zondag). Warmond - L J. M. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140 (van vrijdag 18 uur tot zaterdag 10 uur): F Walenkamp, Dorpsstraat 41. tel. 10030 (van za terdag 10 uur tot maandag 8 uur). Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 24 sept. tot 1 okt., door Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 124807: Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66v Voor schoten. tel. 01717-2525. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr A. M. van Rijn, Ma- rijkestraat 42, Sassenheim, tel 02522-10393. Vrijdag Z OETERWOUDE - De Zoeter- woudse gemeenteraad heeft zich gisteravond akkoord verklaard met het nieuwe bestemmingsplan ,JDorp-Zuid"Wel is belangrijk tegemoet gekomen aan de be zwaarschriften die tegen het ont werp waren ingediend. Ondanks de versterking van de woonfunc tie, die met het plan wordt beoogt, mogen bedrijfspanden hun be stemming behouden Uitbreiding nkelijk toegestane uit breiding van 1 0%, die door de be zwaarden veel te klein werd geacht, bleek in het preadvies te zijn opgevoerd tot 40%. Een ver dere verruiming tot 70% van het onbebouwde gedeelte werd doorB en W, na overleg met Stad en Land, ingevoegd bij het begin van de beraadslagingen. Medee hierdoor verklaarden alle frac ties zich bereid het plan vast te stellen. Wel hadden met name de heren De Graaff en Duindam moeite met de procedure. Ij meenden dat het beter was ge weest als ook de middenstands commissie was betrokken geweest bij het vooroverleg, waardoor veel bezwaren ondervangen had den kunnen worden. De woningbouwvereniging Willi- brord verkreeg de noodzakelijke medewerking van de raad om het totale contingens van 63 wo ningwetwoningen waarvoor ruim te is in Hoge Rijndijk Oost in eén keer te gaan bouwen. Het aanvankelijke plan van 31 hui zen bleek financieel niet haal baar. Zijdelings kwam ook de bouw van de premiekoopwoningen aan de orde. het college stelt zich op het standpunt dat deze op de eerste plaats zijn bestemd v die een huurwoning vrijmaken. De Graaf merkte nog op .het a-sociaal te vinden" wanneer be zitters van een eigen woning waardoor destijds ook een fikse premie werd ontvangen, deze nu met veel winst zouden verkopen om daarna een dergelijke woning te kopen en opnieuw de premie te 45 (gebouw Staalwijk),, i 'sociëteit Time, 7 45-11.30 uur nam. >glandse Kerkgracht 28, open savond. i Katestraat (speeltuingebouw), be- Koopavond. B en W willen de gedachte van de middenstandscommissie verne men over de instelling van een koopavondDit is vooral actueel geworden doordat een groot be drijf aan de Hoge Rijndijk op donderdagavond zijn deuren open houdt. Het ios reeds gewaar schuwd dat dit in strijd is met de bestaande verordening. De over last welke omwonenden onder vinden van bedrijf verhardings- materialen aan de Hoge Rijndijk werd aangesneden door Straver Het gemeentebestuur heeft het be drijf reeds gesommerd een hin derwetvergunning aan te vra gen. In tweede instantie heeft men het laten weten voornemens te zijn om tot sluiting over te gaan Hierop heeft Omzigt een beroep op de Kroon gedaan. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse gemeenteraad is ernstig verontrust geraakt door het „Rapport van de studiegroep Zoeterwoude". De algemene conclusie „Dat een nieuwe bouwplaats Zoeterwoude ten behoeve van de Leidse agglome ratie, van een beperkte omvang zoals door haar wordt voorge steld, miet op onoverkomenlijke bezwaren stuit", was aanleiding voor woordvoerders van alle frac ties om hierop nader in te gaan. Straver was van oordeel dat de be volkingsprognoses eerst terdege onderzocht moeten worden. Bo vendien was het vertrekover- schot uit het westen van Zuid- Holland in 1975 reeds belangrijk hoger dan in de voorgaande ja ren. P. v. Rijn schetste de gang van zaken in de afgelopen jaren en constateerde een trieste ont wikkeling. „Vooral als dat de gemeente Leiden er blijk van heeft gegeven zelf nauwelijks een bouwbeleid te kunnen voe ren". Wiekmeijer sloot zich hier bij aan en uitte bovendien zijn misnoegen over het feit dat het rapport belangrijk eerder ter be- schikkeing kwam van de pers dan van der Zoelerwoudse raads leden. Bouwbeleid Burgemeester Detmers was duide lijk minder bezorgd en ging daarbij uit van het feit dat het rapport niet zegt dat er een bouw- lokatie Zoeterwoude moet ko men. De studiegroep heeft slechts onderzocht wat het voor en tegen is van een eventuele aanwijzing. De raad drong er op aan dat een motie hieromtrent welke aan het begin van het jaar was aangenomen opnieuw ter kennis van G.S. wordt gebracht. De Burgemeester Smeetsweg blijft gehandhaafd op het tertiaire we genplan. De fractie van Progres sief Zoeterwoude, die eerder een motie indiende waarin om af voering werd gevraagd, trok deze nu in. Vooral nu bijna geheel ze ker lijkt dat de toekomstige rijksweg 11 ten zuiden van de spoorlijn komt gelooft niemand meer dat de weg er nog echt zal komen maar om tactische (Finan ciële) redenen is het belang van Zoeterwoude er mee gediend de weg toch in het plan te handha ven. Bij de benoeming van de le den van de woonruimte adviescommissie stelde De Graaf zyn aanblijven afhankelijk van het rapport „Woningtoewijzing" dat volgende maand in behande ling komt. Als plan Haaswijck niet door kan gaan: Fred. Hendrikplantsoen 25. Leiderdorps informatieavond Baha'i gemeenschap, 8 15 uur nam. Nieuwe Rijn 19, club voor alleenstaan-| den, weduwen en weduwnaars, 8 uur Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur vm 6 uur nam Geversstraat 65. Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden. Gemeentehuis Voorschoten, gemeente-1 Vredeskerk. lezing prof dr K. H. Vooys, met film "The web of life", 8 uur nam. Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, le-J zing "Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst" door D Jan Bruvn, 8 uur nam Jazz-zolder Hot House, Rapenburg 24, openingsconcert met The Shaky Sam Blues Band, Amalgam, 10 uur nam Burgerraadsman Koren brugsteeg 7 Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Up maandag 11 oktober zal de commissie ruimtelijke orde ning zich als eerste in een openbare vergadering, kunnen uitspreken over het nieuwe plan Haaswijck. Gisteren is het nieuwe plan verschenen met de aange paste verhouding in de wo ningbouw. 70% van de 1230 woningen bevinden zich in de sociale woningbouw, de overige 30% in de vrije sec tor. Er zullen in het kader van de woningwetwoningen 295 eengezinswoningen ge bouwd worden en 54 flatwo ningen. In totaal zullen er niet meer dan 82 meerge zinswoningen voor bejaar den of onvolledige gezinnen verrijzen in dit plan. De to tale kosten voor het project bedragen bijna 30 miljoen. Een kleine plaats is inge ruimd voor bewinkeling. Hier staat tegenover dat ten aanzien van de recreatie (speelplaatsen en groenstro ken) een grote plaats is inge ruimd. Een eerste reactie van de mi lieugroep Oegstgeest: On aanvaardbaar als dit plan zo wordt uitgevoerd zullen wij niet aarzelen bij de Kroon in beroep te gaan. We hebben informatie waaruit blijkt dat het niet slechts gaat om dit stuk van de Haaswijckpolder maar dat de totale polder volgebouwd zal worden. Zolang er geen ringweg om de Haaswijk- polder zal worden aange legd en niet zal worden toe gekomen aan de eis de brug gen over het Oegstgeester- kanaal alleen toegankelijk te houden voor fietsers en voetgangers blijven wij ons verzetten". OEGSTGEEST - Als Haaswijck geen doorgang kan vinden dan zal voor alsnog de bouw van het overdekte zwembad als apart agendastuk tij dens een raadsvergadering aan de orde worden gesteld. Deze toezegging deed de heer Anema gisteravond tijdens een openbare fractievergader ing van de Oegstgeester VVD. Koppeling Hij zette uiteen dat er bewust een koppeling gemaakt is tussen Haaswijck en het zwembad. "Het geschatte exploitatietekort voor het zwembad bedraagt 450.000 gulden per jaar. Indien Haaswijck niet doorgaat be draagt de jaarlijkse rentelast voor de aangekochte gronden. 3 ton. Dit is voor een gemeente als Oegstgeest op dat moment niet op te brengen." Hij verwierp de gedachte dat Oegstgeest een rijke gemeente zou zijn."De inkomsten via binnenlandse zaken, afgestemd op de grootte en het aantal inwoners van een gemeente, blijven dit jaar gelijk. Via het om- hoogschroeven van de plaatselijke belastingen en via fondsen is het mogelijk een marge te creëren maar men zal zeer kritisch de uitgaven moeten bezien en een zwembad lijkt mij in dit kader een zeer zware belasting." De geruchten dat, nu Gedeputeerde Staten goedkeuring hebben verleend om de Rijnsburgse Flora te verplaatsen naar de Kamphuispolder deze polder in aanmerking zou komen voor woningbouw werden tegenge sproken. Mevrouw Zoutendijk merkte hierover op dat er wel gebouwd mag worden maar dat de Kamphuispolder nog steeds is opgenomen in de aanvliegroute van „Wanneer dit complex verdwijnt zie ik echter wel mogelijkheden doch dit zal zeker nog een tiental jaren in beslag nemen en is zodoende geen alternatief voor Haaswijck." Haaswijck, een ver keerscirculatieplan en het overdekte zwembad overheersten de discus sies en waren onverbrekelijk met elkaar verbonden. Vanuit de milieu groep werd gesteld dat wanneer de bouw van Haaswijck door zou gaan men een ringweg om deze wijk diende aan te leggen om zodoende het verkeer uit Oegstgeest zelf te weren. Indien dit zou gebeuren was de milieugroep bereid het plan te accepteren. Multivisie Aan het eind van de vergadering werd nogmaals door wethouder Meijling verzekerd dat op 1 januari a.s. signaal gegeven zal worden door Multivi sie en dat medio oktober begonnen zal worden met het aanleggen van het kabelnet. Tenslotte zegde hij toe ten aanzien van de aanleg van een woonwagenparkje nabij het Groene Kerkje een speciale hoorzitting te beleggen waarbij de eventuele bezwaren naar voren gebracht kunnen worden. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. LEiDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57.055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement post 181,50 Losse nummers 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2