LEIDSCH DAGBLAD Industriebond-NKV doet felle aanval dp drie economen tannsffiffgi Geloogd Massief Eiken I Carter Ford vandaag Oegstgeestmag an voor C&A- Leiden zonder Gulden Vlies metbonwvan antennemast +3 alles MASSIEF EIKEN SLAAPKAMERS Kortsjnoj krijgt geen paspoort Meubelfabriek ,ijj Oisterwijk VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35045 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (SP) - Het grote televisiedebat tussen Gerald Ford en Jimmy Carter, waar meer dan 100 miljoen Amerika nen en vele miljoenen over de hele wereld zo reikhalzend naar uitkeken, is tegengevallen. Het werd niet het woordduel dat er-op of er-onder zou inhouden, een gevecht waaruit het Ameri kaanse kiezersvolk definitief zijn favoriet voor het Witte Huis zou kiezen. Geen winnaar en amper leven in de brouwerij. Twee tot in de puntjes op hun zaken voorbereide mannen die vannacht beheerst, haast koel hun al tot in den treure her haalde tegenstrijdige stand punten over de binnenlandse politiek en de economie ten beste gaven. Geen overwicht van een uitge sproken sterkere dus, al zijn de kaarten misschien toch iets gun stiger komen te liggen voor Jimmy Carter. Deze was de laatste weken nogal eens in de slip gegaan. Maar hij had nu zijn oude ritme weer te pakken, liet zien dat hij zijn zaken tot in de details kent en dat hij zich tegenover de President der Ver enigde Staten zonder de minste moeite weet staande te houden. Ford moest nu of nooit laten zien, dat hij niet alleen een toe vallige zaakwaarnemer, maar een leider is, die weet waar hij heen wil. Dat lukte hem beter dan ooit tevoren. Geen winnaar, maar wel een verliezer. Dat was de techniek. Bij de laatste vraag, die Jimmy Carter aan het beantwoorden ivas viel de geluidsinstallatie in Philadelphia uit. Met verbeten geduld hebben de twee tegen standers en met hen heel Ame rika 28 minuten gewacht tot dit euvel was verholpen. Toen maakte Carter onbewogen zijn laatste zin af en mochten de kandidaten nog een vier minu ten lange slotverklaring geven. De Ixkkebaarders, die hebben zitten wachten tot Jimmy zou worden gepakt op zijn uit de hand gelopen interview, waarin hij aan Playboy zijn kijk op overspel uit de doeken deed,kwamen bedrog en uit. Met geen woord werd hierover ge rept. Daar bofte Carter dan bij. De belastingen en de werkloos heid warenzoals te verwachten was, hoofdthema's. Carter viel aan op de voordelen, die grote concerns en mensen uit de maatschappelijke bovenlaag m het belastingstelsel genieten en beloofde dat hij naar een eerlij ker verdeling van de belas tingdruk zou streven door alle ontduikingsmogelijkheden uit de wetgeving te bannen. Nadat Ford had gegoocheld met getallen van werklozen en had aangevoerd, dat niet met kunstmatige werkverschaffing doch door stimulering van het particulier initiatief arbeid splaatsen moeten worden ge schapen, vroeg Jidimy Carter of de Republikeinen wel begrepen dat het om een vreselijke trage die voor 2 ft miljoen mensen, 7 procent van de werkende bevol king gaat. En zo waren er meer venijnige prikken, die meestal van de kant van de Democraat kwa men, maar door Ford bekwaam werden gepareerd of onbewo gen geïncasseerd. Toen de pre sident het gebrek aan vertrou wen, dat het volk in "Washing ton" toont verweet aan het dwarsliggende Democratische Congres, kwam Carter terug met:"Als mijn tegenstander mij verantwoordelijk stelt voor het doen en laten van het Democra tische Congres waar ik geen lid van ben, kan ik hem alle fouten verwijten van de regering- Nixon, waar hij wel deel van uitmaakte." In beide kampen was men na afloop bijzonder tevreden over het optreden van van de eigen kandidaat, hoewel ook daar niemand zo ver durfde gaan om van een overwinning te spre ken. James Baker, campagne leider van president Ford, vond dat zijn baas het uit stekend had gedaan en zijn col lega uit Carters kamp, Hamil ton Jordan, ivas al even inge nomen met het optreden van de zijne. Gelijke lof kregen Ford en Carter van hun respectievelijke partijvoorzitters, Marie Louise Smith en Robert Strauss. Op woensdag 6 oktober wordt in San Francisco het tweede debat gehoudenDat gaat over buiten landse politiek en defensie. Zwartgallige theoriën Brandweerman stichtte elf branden TIETJ ERKSTERADEEL (ANP) - Het 32-jarige lid van de vrijwillige brandweer R. S. uit Bergum heeft bekend elf maal in Tietjerksteradeel brand te hebben gesticht. De gemeentepolitie van Tietjerk steradeel heeft de man giste ren aangehouden. In alle ge vallen hielp S. mee het vuur te blussen. De politie, die dit vanochtend bekend maakte, schat dat voor circa een mil joen gulden schade is aange richt. S. stichtte meestal brand in leegstaande boerderijen en schuren, omdat hij volgens de politie wilde vermijden men sen letsel toe te brengen. De laatste brandstichting was in de nacht van dinsdag op woensdag in het gemeente huis van Bergum. In totaal zijn er sinds half juni in Tietjerk steradeel veertien branden gesticht. Het onderzoek naar de resterende drie branden wordt voortgezet. De politie kwam S. op het spoor doordat een speciaal brandteam van de gemeente politie zich wekenlang heeft beziggehouden met het na trekken van tips onder de be volking. In één geval blijkt S. zelf de bewoners van een boerderij die hij in brand had gestoken, uit bed te hebben gebeld. Dat was in de nacht van 27 op 28 augustus in Tiet- jerk. Nadat S. het dak in brand had gestoken merkte hij dat de bewoners niet meer op tijd gewaarschuwd konden wor den waarop hij het vuur doofde Hij belde de bewoners en vertelde dat hij de brand al had geblust. UTRECHT (ANP) - Voorzitter Piet Spijkers van de Indus triebond NKV is erg gebeten op de drie economen van socialistische snit (De Galan, Van den Doel en Tinbergen) die voorstanders zijn van een geleide loonpolitiek. De vak beweging zou volgens die economen niet bij de leden aan durven komen met een objectieve schets van de economie, aldus Spijkers vandaag op de centrale bondsraad in Utrecht. r De tuin achter "Het Gulden Vlies" kan gespaard worden. ■pl „Wij zouden ons volgens die eco nomen alleen maar als vakbonds leiders waar kunnen maken als we meer contanten voor onze leden ei sen en daarom zou een geleide loonpolitiek de enige uitweg zijn om aan dit groepsegoïsme te ont komen", zo zei de voorzitter van de Industriebond. „Maar wij staan voor mensen die het moeilijk heb ben. Wij zouden als vakbeweging onze eigen aard verloochenen als we dit niet zouden doen. Het is daarom des te krenkender dat er economen zijn die beweren dat pa rasitair gedrag eigen is aan de vak beweging. Dat doen die economen vanuit zwartgallige gedragstheo- rieén die beweren dat de mens of een groep op vrijwillige basis toch niet tot offers komt". Volgens Spijkers durft de vakbe weging wel degelijk de vrijheid aan van een niet geleide loonpolitiek en kijkt men verder dan het eigen groepsbelang. „Dit kabinet en ook de Kamer toont zich te gevoelig voor theoretici die grotere dwang en bevoegdheden wat de loonpoli tiek betreft van de overheid willen. Het looningrijpen van dit jaar is daar een schrijnend voorbeeld De Industriebonden van NW en NKV hebben zoals gemeld hun achterban de vraag voorgelegd of men bereid is een deel van de prij scompensatie op te offeren aan de werkloosheidsbestrijding door het geld te steken in de financiering van arbeidstijdverkorting op gro tere schaal. Door het beschikbare werk over meer mensen te verdelen zouden veel werklozen weer aan een baan kunnen worden gehol pen, aldus de filosofie van de In dustriebonden. Spijkers constateert dat onder meer uit dit plan blijkt dat de drie economen het bij het verkeerde eind hebben en dat de vakbewe ging verder kijkt dan z'n neus lang is. „De miljoenennota versterkt ons in de gedachte dat de grenzen van de groei van onze economie op lan gere termijn zijn bereikt", aldus Spijkers. De Industriebond NKV heeft dezelfde doelstellingen als de regering wat betreft werkgelegen heid, inflatiebestrijding, behoud van de collectieve sector en her structurering van de bedrijfstak ken. „Wij hebben steeds onze be reidheid getoond om hieraan mee te werken". LEIDEN - Voor de nieuwbouw van C. en A. aan de Breestraat in Leiden is een nieuw bouwplan opgesteld. De nieuwe opzet betekent, dat het voormalige restaurant "Het Gulden Vlies" en de vrijwel gehele tuin verkoopruimt achter het pand buiten de r C. en A.-vestiging zullen blijv bedoeling is dat het "Gulden Vlies' met de tuin door C. er worden verkocht. Aan neer en of het eerst nog gerestau reerd zal worden, kend. geveltekeningen gemaakt. Daarom is het ook nog niet bekend hoe het aanzicht van de C. en A.-vestiging in de Breestraat en de Ketelboeter- steeg zal zijn. Wel is bekend dat de twee etages wordt verdeelcl, en dat de totale De winkeloppervlakte slechts iets kleiner zal zijn dan in het oorspron- zullen kelijke ontwerp. wan- Over het plan zal nader overleg plaatsvinden met de gemeentelijke nog niet be- autoriteiten en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Ook over de Plaatselijk buien Vrij veel bewolking met plaatse lijk buien. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Minimumtempera turen omstreeks 12 graden, maxima circa 20 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 september "Zon op 6.31, onder 18.31 uur. Maan op 8.40, onder 19.09 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.47 en 16.10 uur, Laagu atcr om 12.09 en 24.00 uur. In het plan alle panden, die C. en A. aan de Ke- telboetersteeg en de Langebrug ir eigendom heeft, betrokken. De panden Ketelboetersteeg 3, 7a en 7 zullen worden gerestaureerd evenals de panden 54, 52 en 48 van de Langebrug. Het laatste pand - het voormalige koetshuis - zal in zijn oorspronkelijke staat den hersteld en bij de nieuwe ver koopruimten worden getrokken. De andere te restaureren pandjes zullen gebruikt worden als kantoor- en opslagruimten. C. en A. zegt tot een gewijzigde op- !t zet van de Leidse nieuwbouwplan- 'U nen te zijn gekomen na een her- nieuwde studie van de situatie. Daarbij heeft volgens het bedrijf een duidelijke rol gespeeld de aan- beveling van het ministerie van CRM om het historische en monu- mentale karakter van het Gulden fl Vlies en de tuin zoveel mogelijk te ontzien. Daarnaast speelde een rol 4' dat C. en A. streeft het kostenni veau te verlagen. Volgens een woordvoerder van C. en A.. de heer Remarque, betekent het niet dat de bouwkosten lager zullen zijn, maar dat er - zonder Gulden Vlies - een efficiënter gebruik kan worden gemaakt van de ruimte. Volgens de heer Remarque gaat het nog slechts om een "praatvoorstel" en zijn er op dit ogenblik nog geen LEIDEN/OEGSTGEEST - Oegst- geest mag doorgaan met het bou wen van een mast voor kabeltelevi sie op het defensieterrein aan de Kwaaklaan. Minister Gruijters (Ruimtelijke Ordening) heeft het protest hiertegen van de gemeente Leiden afgewezen. Volgens B. en W. van Leiden zou het bouwen van de mast aan de Kwaaklaan in Oegstgeest in strijd zijn met het daar geldende be stemmingsplan. Daarom deden zij het verzoek aan de minister om de bouwvergunning, die B. en W. van Oegstgeest al aan het Rotterdamse bedrijf Multivisie hadden afgege ven, ongeldig te verklaren. Met name tekenden B. en W. van Leiden hierbij aan dat met het bouwen van de mast het toegestane bebou wingspercentage van twintig pro cent zou worden overschreden. Volgens een woordvoerder van het ministerie is echter bij een herbe rekening gebleken dat de twintig procent niet te boven wordt ge- gaa:.. Het protest van Leiden tegen de bouw in Oegstgeest was een reactie op een bezwaarschrift dat Multivi sie eerder al weer tegen de bouw van een mast in de Merenwijk heeft aangetekend. Naar aanleiding daarvan nam Gruijters een paar weken geleden de beslissing om de bouwvergunning die B. en W. aan de Stichting Mast (samenwer kingsverband van de gemeente Leiden en Leiderdorp) hadden af gegeven, te schorsen. De bouw in Leiden moest dus wel worden stopgezet. De stichting heeft in middels aan de minister het ver zoek gedaan om deze schorsing in te trekken; heeft hij op 30 septem ber niet aan dit verzoek voldaan, dan zal de stichting naar een andere bouwplaats uitwijken. In de Leidse regio kan voor de ont vangst van kabeltelevisie (mini maal zes kanalen) worden volstaan met eén mast. Oegstgeest heeft daarvoor een meerjarig contact met Multivisie afgesloten. De gemeente Leiden en Leiderdorp voelen er echter niets voor om met dit Rot terdamse bedrijf in zee te gaan. EIKEN legplanken - parket - meubelpla ten - gelakte wandplaten - meu belen - deuren - rustieke delen - keukens - wandschroten - ven sterbanken - triplex of massief. tóch even kijken bij de HOUTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp telefoon 071-899311. HOE MOET EEN KOOI ZIJN? aangepast aan het soort makkelijk te onderhouden roestvrije bak en -lade moet kunnen staan, hangen of een standaard naar u smaak zijn Mevrouw Van Leeuwen, Andriessen, Kruisinga en an dere kamerleden vragen om nadere uitleg. Maar hoe dan ook, voorzitter Vondeling (voorgrond) blijft bij zijn be sluit. Na een stroom van amendementen heeft hij het abortusdebat verrassend ge schorst tot de volgende week. PAGINA 7 „Spreek je moers taal" heeft het lezerspubliek niet veranderd. PAGINA 5 Ian Smith heeft de steun van zijn partij. PAGINA 9 Geboortebeperking in In dia komt eindelijk op gang. PAGINA 13 Eigenlijk mag Israël in het weekeinde niet tennissen. PAGINA 15 Coach Janbroers begint met een handicap. PAGINA 15 Ingetogen herdenking van FTanciscus van Assisiè. PAGINA 19 René van Nie mikt met zijn film op groot publiek. PAGINA 21 ADVERTENTIE De nieuwe plannen, die gemaakt toekomstige bestemming zijn door de architectencombinatie Gulden Vlies zal overleg worden Kirch-Blansjaar uit Leiden, zijn gepleegd met de gemeente. In ieder inmiddels aan de gemeente aange- geval zal de zeldzame boom in de boden en door de wethouders Waal tuin, de gingko biloba, als ook de Van Aken in ontvangst geno- oude bruine beuk gespaard blijven. de bouw zijn De boomchirurgen Chrispijn zul len tijdens de bouw beschermende maatregelen treffen. Wanneer de nieuwbouw begint kon C. en A. niet meedelen omdat nog allerlei be roepsprocedures tegen de plannen lopen. Zo'n kooi vindt U altijd i kooienafdeling van Nieuwe Rijn 50. Tel. 12 08 24 (071) Kooreman Slaapkamers. Nieuwe Rijn 13A Leiden Telefoon 071-122144. DEN HAAG - De Russische schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoj, die eind juli na het IBM- toernooi in Amsterdam in ons land politiek asiel aanvroeg, krijgt hier niet de status van politiek vluchte ling. Het ministerie van Justitie dat voor dergelijke beslissingen nooit de overwegingen bekendmaakt, heeft dat gisteren besloten. Kortsjnoj heeft wel de zgn. B-status gekregen. Dat houdt in dat hij, in tegenstelling tot een politiek vluch- de grote telinê» geen paspoort krijgt. De Russische schaker zal als gevolg daarvan voor het spelen van toer nooien in het buitenland moeilijk heden kunnen ondervinden. Viktor Kortsjnoj neemt op het ogenblik deel aan een simultaan- tournee door Zwitserland. Hij wordt het komende weekeinde in Nederland terugverwacht om vanaf maandag in het sportcen trum Papendal bij Arnhem de Ne derlandse ploeg te gaan trainen voor de schaakolympiade in Israël. te rol 1' ni- Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordemdseweg I Ib (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 2 I uur. eerste kwaliteit eikehout goed uitgcw erkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar gar int i>ngel<énde service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1