Veel kritiek op Janbroers Regazzoni weg bij Ferrari Luis Ocana in nieuwe seizoen kopman Frisol Groep van 56 vluchtelingen uit Vietnam op Schiphol aangekomen Rechten van de mens geschonden in Latijns - Amerikaanse landen Basketballers willen Bill Sheridan bestuderen het weer Luba in streekduel tegen BVO Alphen Leiders EG VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1976 PAGINA 17 STRAATSBURG (AP) - "De fun damentele rechten van de mens worden veelvuldig geschonden door de meerderheid van de Latijns-Amerikaanse landen", al dus verklaarde Louis Reque, hoofd van de commissie voor rechten van de mens van de organisatie van Amerikaanse staten, gisteren in een toespraak in Straatsburg. Reque voerde het woord tijdens de opening van het negende jaarlijkse congres van Amnesty Internatio nal, dat wordt bijgewoond door 200 afgevaardigden uit 31 landen. Het hoofd van de OAE-commissie liet zich vooral kritisch uit over de regeringen van Chili, Brazilië, Pa raguay en Uruguay. "Deze landen vormen door hun verwerping en flagrante schending van de rechten van de mens een kankergezwel op het Zuidameri- kaanse continent", aldus Reque "Het is duidelijk dat de leden van de OAE geen werkelijke en op rechte belangstelling hebben voor het functioneren van een effectief lichaam in Amerika, dat de rechten van de mens moet beschermen", zo zei Reque. Hij zei dat martelingcentra in Latijns-Amerika snel in aantal zijn toegenomen en dat de helft van het aantal gevangenen, dat op dit ogenblik wordt vastgehouden, is gemarteld. "Op plaatsen waarde martelingsfa- ciliteiten onvoldoende waren heeft i men in nabootsing van het Hitle- riaanse tijdperk speciale concen tratiekampen opgericht. Op d'.t ge bied hebben de dictaturen grote vorderingen gemaakt", aldus Re que. "Chili wordt ondanks de belofte van de Chileense regering om de rechten van de mens in dat land te waarborgen de golf van terreur en executies onverminderd voortge zet", aldus Reque. Hij noemde ver schillende gevallen, waarbij men sen net zo lang gemarteld werden tot zij stierven en sprak ook over het toepassen van electrische schokken en sexuele martelprak tijken. In Chili zijn veel mensen gewoonweg van de aardbodem verdwenen. "De laatste sporen van democratie zijn in Brazilië vernietigd", zo zei Reque. Hij sprak over het gebruik maken van "doodseskadrons" om de oppositie te liquideren" en de opbloei van "martelscholen". Na het noemen van een aantal speci fieke gevallen zei Reque: "De lijst van slachtoffers van de sche ontwaking van Brazi deloos." DEN BOSCH - Janbroers kent de kritiek. De nieuwe coach van het Nederlands basketbalteam weet dat er rond zijn benoeming afkeurende stemmen zijn opgegaan. Hij beseft ook dat hij het misschien fnoeilijk zal krijgen met spelers die nu duidelijk verkondigen dat het aanblijven van Ame rikaan Bil Sheridan als bondscoach hun voorkeur had ver diend. "Ja", beaamt de in België woonach tige Janbroers, "Ik heb ervan ge hoord. Het zijn echter maar een stuk of drie, vier spelers die er tegen ageren. Daar staat tegenover dat ik van een aantal andere internatio nals weet dat ze niet langer onder Sheridan hadden willne spelen. Verder zeg ik daar liever weinig over want tenslotte heeft Sheridan erg knappe resultaten geboekt". Wat dat betreft stelt de ex-coach van o.a. Levi's Flamingo's en Sperry Remington dat hij bij het nationaal team onder enige druk begint te werken. "Het bewijs dat er van landen als frankrijk, Brazilië en Zweden kan worden gewonnen, is geleverd. Verliezen we straks van die landen, dan barst de kritiek on getwijfeld los, hoewel het voor mij erg moeilijk is de prestaties van af gelopen seizoenen te verbeteren. Ik begin met een grote handicap". Mede daarom vraagt zijn voorgan ger Bill Sheridan zich nog steeds af waarom hij zo nodig vervangen moest worden. "Het heeft weinig nut er nog wat van te zeggen; de beslissing is toch al genomen". Hij lijkt te berusten, maar gaat dan wat feller verder "Ik begrijp de argu mentatie niet. De bond stelt Jan- broers in een gunstiger positie dan ik verkeert omdat hij geen club heeft. De laatste twee seizoenen dat ik bij het Nederlands team zat was ik ook coach van Pioneer Punch. Toevallig is Nederland wel in aan zien gestegen van een onbeteke nend basketballand in Europa tot een der beste twaalf landen van de wereld". Verdedigen Ook Janbroers kent die resultaten "maar", zo meent hij: "Ik durf te stellen dat er de afgelopen seizoe nen spelers van Punch, de ex-club van Sheridan, in het nationale team speelden die er normaal nooit in waren gekomen. Hij verdedigde dal door te zeggen dat hij die jon gens zijn manier van verdedigen niet meer behoefde bij te bregen. Die hadden ze bij Punch al geleerd Aan de andere kant weigerde hij in het begin Walter Ombre, de spel verdeler van Buitoni, in de selectie op te nemen. Later is hij onder druk van de publieke opinie gezwicht. Heus ook al probeer je als coach objectief te zijn, geen mens kan dal opbrengen ook al wordt het nog zc goed bedoelt". Een ander voordeel van het feit, dal hij totaal los van clubbelangen kan werken, ziet Janbroers in de pro blemen met clubcoaches waarvan hij verwacht ze, in tegenstelling tol Sheridan, nauwelijks tegen te ko men. "Ik herinner me nog wel dal Theo Kinsbergen van Kinzo ver schillende keren heeft gerdreigd zijn spelers niet af te willen staan voor het Nederlands t^m als She ridan zou blijven. Ik kan nu ook wil lekeurige wedstrijden gaan bekij ken en trainingen bezoeken. Als clubcoach heb-je daar nauwelijks tijd voor omdat je eigen team op de plaats hoort te komen". Janbroers gaat met die stelling ech ter voorbij aan het feit dat Sheridar omdat hij full-time in dienst was erg veel gelegenheid had om aan dacht aan Oranje te besteden. Mo gelijk meer zelfs dan Janbroers die als schoolarts in Amsterdam eer volledige dagtaak heeft te vervul len. "Ik trainde vaak overdag mei verschillende Nederlandse Ameri kanen omdat die daarvoor ook de tijd hadden. Doorlopend hielder we contacht met elkaar", herinnerl Sheridan zich nog wel. Principe "Dat is het niet alleen", zo stelt in ternationaal Jan Dekker, "waar door ik, en met mij zo'n beetje de hele basis-zes van het Nederlands team, tegen het besluit ageren. Ik heb niets tegen Janbroers of wie dan ook maar het principe is fout. De meest ideale situatie was een Amerikaanse bondscoach zondei verplichtingen bij een club ge weest. Nou, daar is geen geld voor Waarom laten ze dan niet iemand doorwerken die heeft bewezen met ons knappe prestaties te kunnen leveren? Iemand die het huidige in ternationale niveau waarop bas ketbal wordt gespeeld door en dooi kent". De guard die dit seizoen het shirt van Transol voor dat van Sperry Remington verruilde meent dan ook da de NBB een onnodige stap terug heeft gedaan door Janbroers als nieuwe bondscoach te benoe men. "Wat weet hij momenteel al van de situatie waarin we twee sei zoenen achtereen hebben geleefd en gewerkt? We zagen van Neder landse zijde nooit een coach op dc internationale toernooien. Dat neem ik ze niet kwalijk al hadden ze er veel kunnen leren maar laat de bond dan niet met het simpele ar gument komen dat het met Jan broers beter zal gaan omdat hij bij geen club hoort en Sheridan wel". Het besluit is echter genomen en Janbroers is druk doende zicht te oriënteren. "Een vastomlijnd pro gramma heb ik natuurlijk nog niet. Ik heb een lijstje met zo'n negen tien namen en ka de komende we ken eens rustig kijken wie daar nog bij kunnen komen of wie eventueel afvallen. Ik heb gemekrkt dat de bond van mij een betere organisatie rond het nationale team vérwacht. Sheridan is een weke, emotionele man die zich teveel met de spelers identificeerde. Hij verdronk er ei genlijk een beetje in". De nieuwe bondscoach geeft daarmee reeds aan dat zijn aanpak een hardere en meer zakelijke zal zijn. Of dat bij de spelers, die twee seizoenen iemand hadden die naast ze en niet boven stond, goed over komt moet worden afgewacht. Al heeft reeds een sterspeler als Kees Akerboom te kennen gegeven zijn bedenkingen tegen de aanpak van Janbroers te hebben. Juist omdat die volgens hem zo eng zakelijk zou zijn. En wanneer Janbroers daar naast stelt dat hij twijfelt of hij Ne derlandse Amerikanen Jim Woud stra en John van Vliet in zijn selec tie zal opnemen omdat ze aan het eind van het volgend seizoen toch naar Amerika teruggaan, wacht basketbalbinnend Nederland angs tig af hoe "goed" de keus van de bond dan wel zal blijken te zijn. Jammer genoeg staat er niet in vermeld vanuit welke doelstel ling naar beter weer gezocht gaat worden. Mogen de zomers zo fraai blijven als die van 1975 en '76, met zachte winters en lage stookkosten? Of krijgen de boe ren hun zin, dus meer regen, wel licht bij voorkeur in het wee keinde? DORDRECHT - De Spanjaard Luis Ocana zal in het nieuwe seizoen voor Frisol rijden. De winnaar van de Ronde van Frankrijk, die dit jaar geen en kele belangrijke overwinning boekte, is "transfervrij" omdat zijn huidige sponsor Super Ser aan het einde van dit seizoen de wielersport voor gezien houdt. Cees Bal uit Kwadendamme heeft gisteren in het Belgische Stekene een wielerwedstrijd voor professionals over 150 ki lometer gewonnen. Bal had na ruim drie en een half uur koer sen een voorsprong van vijf se conden op de Belg Borguet. Zijn landgenoot Verstraeten werd derde. Bal's vroegere broodheer Merckx werd zeven de. Stayer Fred Rom pel berg uit Maastricht verblijft met gang maker Noppie Koch al twee da gen in Rome, waar hij vandaag om vijf uur opnieuw zal probe ren werelduurrecordhouder achter standaardmotoren te worden. Dit zal vrijwel zeker gebeuren, omdat de internatio nale wielerunie de onlangs ge vestigde record van Rompel- berg en de Deen Ole Ritter on geldig heeft verklaard, omdat de rol niet op 70 centimeter, maar op 60 centimeter was ge plaatst. Rompelberg heeft goede koop ondanks de nieuwe bepalingen in een uur een gro tere afstand af te leggen dan Rit ter. De omstandigheden in Rome waren gisteren ideaal. Morgenavond worden op de Alkmaarse wielerbeen revan ches gehouden van het wereld kampioenschap in Monteroni. Bij de profstayers starten in elk geval wereldkampioen Wilfried Peffgen en Dieter Kemper uit West-Duitsland en de Neder landers Pijnen, Venix en Been. Bij de amateurstayers starten wereldkampioen Gaby Minne- boo, Matthe Pronk, Rietveld en de Belgen Sprangers en And- ries. Voorts is er een sprinters omnium en een groot omnium voor amateurs met onder an dere Gerrie Slot. Stayer Cees Stam, tweede in het wereldkampioenschap, mag tot 15 oktober niet meer op de fiets zitten. Stam, die in Monteroni met dispensatie van de verzeke ringsmaatschappij startte, heeft nog steeds last van een pols- blessure die hij opliep tijdens een valpartij in het criterium te Woerden. Gerrie Slot en Matthe Pronk hebben gisteren de zesdaagse van Brno in Tsjechoslowakijke voor amateurs gewonnen. Het was voor het eerst in 16 jaar dat een Nederlands koppel deze zesdaagse won. Andre Gevers uit Schijndel is de enige Neder lander op de startlijst van de Ster der Beloften, de laatste etappe wed strijd in Frankrijk van dit seizoen, die op 27 sep tember van start gaat en op 1 oktober eindigt. De Ster der Be loften werd de laatste twee jaar door Nederlanders (Schuiten en Van den Hoek) gewonnen. BRUSSEL (SP) - De leiders van de EG bestuderen hoe zij het weer in de aangesloten landen kunnen verbeteren. Andere zaken waar over miljoenen mensen in Eu ropa dagelijks praten (prijsstij gingen, werkloosheid, verkeer schaos, vervuiling) heeft men in Brussel tot nu toe niet aan kun nen pakken. Daarom leidt men de aandacht nu kennelijk af naar de keuze tussen regen of zonne schijn. De Europese Commissie, dat is het dagelijks bestuur van de Ge meenschap, heeft daartoe een werkgroep ingesteld. Binnen een halfjaar zullen deze deskun digen uit moeten knobbelen waarom het bijvoorbeeld dit jaar zo weinig regent en in de afgelo pen winter nauwelijks vroor. Nog liever ziet "Brussel" dat de werkgroep ook aangeeft hoe het weer door de mensen veranderd kan worden. Dit alles blijkt uit een - toch eigenlijk nauwelijks serieus te nemen - mededeling voor de pers van de Brusselse topambtenaren. MODENA - De Zwitserse autocou reur Clay Regazzoni heeft gisteren een vrije transfer gekregen van Fer rari, de Italiaanse renstal waarvoor hij de laatste twee jaar sterk heeft gereden en verschillende overwin ningen boekte. De deze maand 37 jaar geworden autocoureur heeft al aanbiedingen gekregen van McLa ren en Brabham voor het nieuwe seizoen. Ferrari heeft Regazzoni meegedeeld dat hij na de Grote Prijs van Japan, de laatste race van het seizoen in het wereldkam pioenschap formule I, vrij is om te gaan waarheen hij wil. De vierde dag van de 51ste inter nationale motorzesdaagse rond het Oostenrijkse Zeltweg is bijzonder rustig verlopen. Onder bijna tropi sche omstandigheden deden zich geen schokkende dingen voor. Er werden op deze dag slechts zeven uitvallers genoteerd, allen indivi- duelen, zodat er zich in de stand voor de World Trophy en de Zilve ren Vaas geen schokkende dingen voordeden. Van de zeventien over gebleven Nederlanders is alleen Henk Poorte enigszins in moeilijk heden geweest. De ophanging van zijn motorblok dreigde te scheuren, waardoor Henk tot de uitvallers zou gaan behoren. Poorte die nog net met twee procent binnen de marge van een gouden medaille zit hoopt morgen op de vijfde dag de pro blemen te kunnen verhelpen. Ver der staan alleen Herman van Hoe- gee en Boy Wassink nog op goud. Tekenend voor deze zesdaagse is wel dat ook deze drie rijders goede motorcrossers zijn en daardoor goed uit de voeten kunnen in ter- reinproeven. Voor de overige Nederlanders is de zesdaagse een lichte teleurstelling. Alleen Jappie de Jong, Dries Wil- lems, Henk Poorte en Jan Herkink hebben strafpunten opgelopen, terwijl de rest zonder strafpunten in de strijd zit. Maar door de ver- liespunten die ze opliepen in de ter- reinproeven zich tevreden moeten stellen met een zilveren of bronzen plak. Atletiek - Emiel Puttemans heeft gisteren revanche genomen voor zijn zaterdag opgelopen nederlaag tegen Gerard te Broke. Tijdens atle tiekwedstrijden in Brussel was de 5 km voor de Nederlander tekort om de Belg van zich af te schudden. Opnieuw dreigden ze gedwongen te worden hun zwerftocht over zee voort te zetten. Daarop deed de vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen een beroep op onder meer de Nederlandse regering. Het kabinet besloot eind augustus de 56 Vietnamezen toe te laten bij wijze van uitzondering. Normaal mogen vluchtelingen ons land alleen in als ze een band met Nederland heb- Schaken - De schaakdriekamp tus sen Petrosjan, Tal en Portisch zal volgens het Russische persbureau Tass niet voor 10 oktober beginnen. De driekamp moet twee spelers aanwijzen, die verder zullen strij den om de wereldtitel. Reden van het uitstel is de ziekte van Petros- jan. h'J zigr me IMIET .STAAki VAMPA'. LOP /k' OM 'M HEEN- ïL HU BL'JFT ZO KDuD uukireens hij zo nodig vervangen LEIDEN - De basketbalcompetitie geeft morgenavond in de Vijf Mei hal twee interessante duels te zien. In de tweede divisie ontvangt het Leidse Luba streekrivaal BVO Alphen, dat in vergelijking met het afgelopen seizoen (BVO werd toen tweede) ernstig is verzwakt en het tegen Luba zeer moeilijk zal krij gen. De wedstrijd begint om half zeven. Daarna speelt Mercasol tegen het Amsterdamse Delta Llovd. Deze wedstrijd moet om acht uur beginnen, maar de recente wijzigingen in de basketbalspelre gels o.a. bij het nemen van vrije worpen maken iederë wedstrijd zo'n 15 tot 30 minuten langer en dus zal er van de geplande aanvangstijd wel niet veel terecht komen. Vorige week begon het eredivisieduel tus sen Mercasol en Buitoni ook al te laat. Delta Lloyd veranderde van coach,-Powell kwam in de plaats van Frank Kales (Buitoni). Drie spelers vertrokken: Sluik, Jessu- run en Rijsewijk, drie nieuwe man nen completeerden het team: Karei Vrolijk (Kinzo), Frans van Stiphout en Nico Boots (Blue Stars). Het Amerikanen-duo Smith/Davis te kende voor twee seizoenen bij. Hank Smith was het afgelopen sei zoen topscorer van de eredivisie en werd uitverkozen tot de beste bas ketballer van de competitie. Merca sol heeft een bandje ingehuurd cm de verwachte stroom bezoekers op te warmen en stelde een fiets be schikbaar voor degene die in de pauze de bal vanaf de middenlijn in de basket weet te krijgen. LISC, de debutant in de tweede di visie, speelt morgenavond in Rot terdam tegen Juventus. Lisse speelt in Amsterdam tegen Ariola. Het damesteam van Mercasol komt uit tegen Racing Agon. SCHIPHOL (SP)-Op Schiphol zijn gisteren 56 Vietnamese vluchtelin gen aangekomen vanuit Thailand. Ze zijn ondergebracht in een op vangcentrum in het Friese Ureterp waar ze 5 tot 6 maanden zullen blij ven om een beetje vertrouwd te ra ken met de Nederlandse samenle ving. Onder meer krijgen ze een spoedcursus Nederlands. De Vietnamezen vluchtten weg uit hun land uit angst voor de nieuwe communistische machthebbers. Velen van hen hebben maanden lang in gammele bootjes op zee ge zworven. De meesten kwamen in Thailand aan, maar dit land wei gerde hen op te nemen omdat ze al veel vluchtelingen had toegelaten. ben. Maar staatssecretaris Zeeval- king (justitie) verklaarde toen dat hier sprake was van een „acute noodsituatie". Niet iedereen blijkt echter tevreden te zijn met de komst van de 56 Viet namezen. Een aantal Nederlanders, onder wie de Groningse hoogleraar dr. B. Delfgaauw, schrijft in een brief aan de Nederlandse regering dat de problemen van de Vietna mese vluchtelingen „minder ur gent" zijn en dat hun komst ern stige schade kan toebrengen aan de relatie tussen Nederland en Viet-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17