"Eigenlijk mogen we niet eens tennissen LUSTRUMTOERNOOI S WIET! WINKEL TJE Neem er één van mij 'Erkenning voor DOCOS komt binnenkort wel' Israëlische Davis Cup-captain: Caballero. Anders dan andere. VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1976 LEIDEN - „Waarom wij boven aan staan? Waarschijnlijk om dat we van de drie gespeelde wedstrijden er drie wonnen", is de nuchtere verklaring van DOCOS%speler Ton van Din- ten op hun koploperschap in de derde klasse A van de KNVB. Zonder puntverlies voert de club uit het Morskwartier hun klas aan, voor gedoodverfde fa vorieten als LFC, HW, Rand stad Sport en Van Nispen. De salniettemin heeft de midden velder Van Dinten toch zijn be denkingen tegen een eerste plaats op de ranglijst „Als je bovenaan staat, wil iedereen van je winnen, danwel op zijn minst niet verliezen. In iedere wedstrijd moet dan maar weer tot het uiterste gegaan worden om de benodige punten naar huis mee te nemen. Ik had lie ver op een tweede plaats achter LFC gestaan. Als die het hal verwege de tweede helft van de competitie niet meer kan op brengen, dan staan wij klaar om door te stoten naar de troon". Maar het feit dat ze bovenaan staan verbaast Van Dinten en DOCOS zelf allerminst. De club mag volgens hem dan ook niet gezien worden als dat „outsi- dertje" dat voor één of twee we ken die derde klasse aanvoert „De mensen staan er nog wat raar tegenover, dat wij en niet de bekendere clubs eerste staan. Dat komt omdat wij geen historie als LFC en Randstad Sport hebben. De waardering is er nog niet, maar die komt wel. Tegen LFC en Randstad Sport zullen we er tegenaan gaan. Daar zullen we propaganda voor DOCOS gaan maken, niet alleen goed voetbal, maar ook met twee punten. En als dat lukt, dan zullen we zo'n 200 a 300 procent in aanzien stijgen". De staffunctionaris van een groot automobielbedrijf begint zich op zijn praatstoel behaag lijk te voelen. Heel DOCOS, heel Ton van Dinten wordt be licht in een schaars verlichte kamer. De sfeer op zich is goed genoeg voor onderling gefluis ter, maar dat gebeurt niet, in tegendeel. „Sinds zo'n twee jaar, nadat we uit de vierde klasse kwamen, is de geest bij DOCOS weer aanwezig, daarbij komt dat we een voortreffelijke trainer hebben en een stel jeug dige talentjes. De gehele ploeg heeft dankzij de trainer het zelf vertrouwen weer herwonnen. Neem onze laatste man bij voorbeeld. Tijdens de oefen wedstrijden kon hij bij wijze van spreken geen deuk in een pakje boter schoppen. Trainer Linkerhoff laat hem echter op zijn plaats staan. We gaan de competitie in en die knaap be gint berewedstrijden te voetbal len. Als ploeg ga je via zulke re sultaten automatisch vertrou wen in zo'n trainer schenken, die het aandurft met die laatste man, die ziet dat die laatste man het gewoon in zich heeft zitten". De trainer moet bij DOCOS wel van zulke kwaliteiten voorzien zijn, want er zijn in het elftal ge noeg jonge knapen, die altijd wat meer aandacht vragen. De meeste van de Jeugdspelers moeten zelfs hun laatste jeugd puistjes nog in militaire dienst kwijtraken. De driemans voor hoede is bijelkaar zestig jaar. Van Dinten: „Laten we zeggen dat de achterhoede erg goed is, het middenveld goed en de voorhoede matig. Zolang er geen drie keer goed is, kan je geen kampioen worden. Niet dat die mannetjes voor bij oms zo slecht zijn, maar ze lopen nog te veel te spielereien. Zien al leen een bal en weten dat het goal vijtig meter verder is. Bij Ton van Dinten: "Ze r< me een economische voetbal ler". hen ontbreken nog de hersenen om te kunnen voetballen. Je moet met je hoofd voetballen, inzicht hebben, het veld over zien. Als ze dat onder de knie hebben, dan zijn we niet te kloppen. Ik geloof dan ook dat we binnen twee jaar een klasse hoger zullen gaan voetballen. Iedere week spelen we met twaalf man. Stiekem? Welnee. Linkerhoff formeert uit die twaalf spelers een elftal al naar gelang de kwaliteit en taktiek van de tegenstander", aldus de voetballer die vroeger bij DO COS bekend stond als de snelle jongen, maar die onder meer door wellustige rondingen aan zijn lichaam het nu meer be kijkt, niet meer voor J an Doedel ergens voor gaan lopen. „Ik ben een economische voetballer geworden. Je hoeft in een wed strijd helemaal niet veel te lo pen. Als je in ieder geval maar in de lege gaten trekt of je in posi tie stelt". Dat doet hij dan ook regelmatig. En schieten over dertig meter, met een optimaal resultaat, is geen probleem voor hem. Ton van Dinten manoevreert het gesprek naar de vereniging DOCOS. Een van de grootste Leidse verenigingen. Desal niettemin verwijt hij dat de DOCOS-leden meer DOCOS- leden moeten worden. Het is niet alleen maar in de wei staan, een biertje happen en wegzijn. „ik vind dat er bij ons onder de leden een slappe mentaliteit heerst. Er moet gesmeekt wor den om elftalleiders. Geen grijntje belangstelling bestaat er voor de club. Niemand doet wat wezenlijks voor de club." Ton van Dinten is niet een van die betere stuurlui die aan wal staan. Hij is een korte periode vice-voorzitter geweest en heeft een aantal jaren de jeugd onder zijn hoede gehad. Niet een van de mensen dus, die wekelijks wachten op het clubblaadje dat door die weinige vrijwilligers de bus in wordt geschoven. Maar het probleem is bij DO COS ook dat voor een aantal za ken de financiële middelen ge woon ontbreken. „Ik zou graag zien dat we wat aan de medis che verzorging konden gaan doen. We willen in de toekomst hogerop voetballen. Als daar een goede verzorging tegenover staat, zal dit het alleen maar ver snellen. Als je geen medische verzorging hebt, ben je voor zichtiger, je gaat er dan niet voor 100 procent in. En mentaal is dat voor die jonge jongens ook goed. Die vinden het prach- tih als ze wat serieus over de be nen gewreven worden. De aandacht richt zich echter voorlopig op de wedstrijd van overmorgen tegen Schevenin- gen. Als Van Dinten door zijn dochtertje niet thuis gehouden wordt, zal hij met zijn ploegge noten wraak nemen tegen hun oud-trainer Van Stigt. Allemaal willen ze bewijzen dat ze het echt wel kunnen. „Als we in het eerste kwartier weten te scoren, dan voorspel ik een hoop doel punten. Aan de andere kant ben ik tevreden met een punt. Tegen die stevige knapen uit Scheveningen is moeilijk te voetballen, vooral ook omdat we zo'n lichte voorhoede heb ben. We moeten het geluk ge woon afdwingen door goed te spelen" aldus spelverdeler Van Dinten. Zondag kan het aanzien van DOCOS in ieder geval ver der uitgebouwd worden. WALTER OOMEN José van Sonsbeek in Oranje LEIDEN - De Leidse jeugdatlete José van Sonsbeek is gekozen in de Neder landse junioren-ploeg, die zaterdag een interland-ontmoeting heeft met de jeugd-afvaardiging van het Westduitse Westfalen. De atlete van de AV Holland komt uit in de estafette-ploeg op de 4 x 100 meter. De wedstrijd wordt gehouden op de kunststofbaan van de Westfaalse plaats Hamm. José van Sonsbeek dankt haar uitverkiezing aan haar prestaties tijdens de enkele weken geleden in Amsterdam gehouden C-spelen.Op deze officieuze nationale kampioenschappen voor C-junioren (14,15 jaar) toonde zij zich toen de snelste op de 80 meter sprint. LEIDEN - In het kader van haar vijf-jarig bestaan organiseert Swift/'t Winkeltje, in samenwer king met het Leidsch Dagblad, op woensdag 29 september een groots opgezet zaaivoetbaltoer- nooi. Het evenement zal plaats vinden in de Groenoordhal en begint om 19.00 uur. Aan het toernooi wordt deelgenomen door alle Leidse hoofdklassers en een aantal van de sterkste clubs uit de regio. D^leiding van de, in totaal te spelen 36 wedstrijden, berust in handen van de zes beste Leidse zaalvoetbalscheidrech- ters. Organisator Wim van Duivenbode: "We hadden, om ons jubileum passend te vieren, natuurlijk best 'publiektrekkers' als Rotterdam Ahoy of de Jaap Eden Boys kun nen uitnodigen, maar met opzet hebben we dat niet gedaan. Bin nenkort namelijk, zes oktober, start de nieuwe zaalvoetbalcom petitie en het leek ons voor de liefhebbers veel interessanter om die nu alvast een voorproefje van een ongetwijfeld spannenden competitie te geven. Kunnen de mensen zien hoe de krachtsver houdingen ongeveer liggen, want er is weer behoorlijk wat te doen geweest op de transfermarkt. Al met al zijn we er in geslaagd zo'n beetje de beste zaalvoetballers uit Leiden en omstreken bij elkaar te krijgen. Het kan een heel aan trekkelijke avond worden". Naast gerenomeerde clubs als Zwaanvogels, LDWS en Swift/'t Winkeltje zijn er op dit toernooi ook enkele, overigens op papier zeer sterke, debutanten. Het Leidsch Dagblad bijvoorbeeld, een team samengesteld uit regio nalen van Quick Boys. In oefen wedstrijden hebben deze jeug dige knapen al aangetoond nau welijks iets voor de 'grootheden' onder te hoeven doen. Datzelfde geldt voor de nieuwe verenigingen EKL, met onder meer Gijs Collé, John Verschoor en Thijs Balkhoven en De Ta veerne met Koos Bekooy, Hans van der Starp en Leo Wetselaar moeten in staat geacht worden om binnen de kortste keren naar VELP - „Niets dan lof over de ontvangst en de verzorging oordeelt Josef Stabholz <31) captain van de Israëlische ten- nisploeg die dit weekeinde voor de Davis Cup tegen Neder land speelt. „We werden zelfs van Schiphol ge haald en we hebben hier in Velp een hotel midden in het bos, maar jammer dat we niet een week later hebben kunnen spelen. Juist die drie dagen van deze wedstrijd mo gen we eigenlijk geen sport beoefe nen. We vieren dan het zogenaamde Rosh-Hashana, het Joodse nieuw jaar. De Nederlandse Tennis Bond wilde de wedstrijd echter niet ver zetten omdat het voor Nederland toch al zo laat in de tijd is. Maar een week later maakt toch nauwelijks iets uit. We moeten dus wel spelen tegen onze wil, anders worden we uitgeschakeld, maar velen in ons land zullen er niet erg tevreden mee zijn dat we toch tennissen". Advocaat Josef Stabholz is advocaat en heeft enkele jaren geleden ook al tegen Nederland gespeeld, overigens zonder veel succes. De Neder landse Tennis Bond heeft het hotel waarin de Israëli's logeren geheim gehouden in verband met hun vei ligheid, maar zelf maken zij er niet zo'n punt van. Ook op het prachtig gelegen tennispark Beekhuizen, waar al dagen hard wordt getraind, is weinig te merken van extra be waking, maar Josef Stabholz geeft toe dat in het hotel wel extra maat regelen zijn getroffen. Loting De loting voor de wedstrijd onder leiding van de Belgische referee Naud brengt in de eerste partij Louk Sanders tegen Shlomo Glick- stein, de 18-jarige nummer 2 van Is raël. Coach Tinus Buytelaar vindt het een gunstige trekking. „Glick- stein is zo te zien een stuk minder dan Yair Wertheimer (21), de eerste man van Israël. Meteen een voor sprong is vooral psychologisch be langrijk". Fred Hemmes speelt dus het tweede enkelspel tegen Werthei mer. Beiden zijn geen onbekenden voor elkaar. Hemmes versloeg Wertheimer deze zomer tijdens een toernooi in Noordwijk vrij gemak kelijk, maar deze zegevierde wel over Wouter Fok, die als derde man in Velp is. Captain Stabholz: „Het gravel is voor ons onbekend in Israël. We hebben alleen harde snelle banen en ook hardere ballen. De ballen hier vind ik zacht; een nadeel voor onze spelers. Bij het serveren voor al". Geïsoleerd Hij beweert echter dat Glickstein een maand geleden tijdens de we reldkampioenschappen voor ju nioren op het Amerikaanse Forest Hills sterk heeft gespeeld, zodat hij de kwartfinales bereikte. Stabholz: „Jammer is dat wij in Is raël wat tennis betreft nogal geïso leerd zitten. Onze spelers moeten verre reizen maken om goede tegenstanders te kunnen vinden. Maar de tennissport wordt snel po pulair in ons land. We hebben al een Door Piet Kienhuis flink aantal talentvolle jongeren en er worden veel tennisbanen aange legd. Het is overigens lekker weer hier, al zouden wij graag een stuk warmer hebben. Dat is ongetwij feld in ons voordeel. Vorige week tegen Turkije in Tel Aviv was het ook erg warm, maar de tegenstan ders niet erg sterk. Fred Hemmes maakte, om niets aan het toeval over te laten, opnamen van de Israëli tijdens hun training. Video mes ^U^ens de training heeft opge nomen. Er wordt niets aan het toe val overgelaten. Mocht ons team Ondertussen bespiedden de Neder- inderdaad door deze (tweede) landse spelers onder leiding van ronde heenkomen dan wacht in coach Buytelaar binnen de video- mei volgend jaar zeker een veel beelden van de Israëli's, die Hem- sterkere tegenstander Joegoslavië. ADVERTENTIE r m J i het hoogste zaalvoetbalfirma ment te stijgen. Behalve nieuwkomers zijn er dan nog De Tegelhandel, BMW/Van der Plas, Glasbergen, Het Vlees paleis en 't Stippie. De Tegelhan del raakte de gebroeders Roozen kwijt, maar kregen niet onaan zienlijke versterking in de perso nen van Ben Broers, Reinier Ver- kuylen en Bert Montagne. Sisthu Pan liet zich inlijven bij BMW. terwijl Glasbergen zich mag ver heugen met de komst van Wil Groenendijk en John Manuput- ty. De kern van 't Stippie bestaat uit Noordwijk-spelers, die van Vleespaleis uit voetballers van Teylingen. Cleyn Duin tenslotte completeert het dozijn deelne mende clubs. De meeste spelers uit dit team zijn afkomstig van tweedeklasser Katwijk. Gestreden wordt om de Grote Prijs vfin het Leidsch Dagblad, een beker van kolossale afmeting. Ook de tweede, derde en vierde prijs zijn door deze krant be schikbaar gesteld. Daarnaast zijn er prijzen voor de beste speler, het sportiefste team en het pro- duktiefste team. De plaatselijke sportverslaggevers vormen als van oudsher de jury. De entree is, net als het programmaboekje, gratis. AD VAN KAAM ADVERTENTIE ff CITROEN J MEMO Vergeet de 2% BTW verhoging maar. Die neemt Citroën voorlopig voor z'n rekening. Indien u voor 1 oktober bestelt en wij niet voor die datum kunnen leveren. Joegoslaaf voor FC Vlaardingen VLAARDINGEN - De eerste divi sie club FC Vlaardingen heeft gis teren de Joegoslaviër Kristo Mitro- vic gecontracteerd. Mitrovic komt van OFK Belgrado, waar hij in acht jaar meer dan 400 wedstrijden in het eerste elftal speelde. Hij kwam één keer uit in het Joegoslavische elftal, achttien keer zat hij in de se lectie. Deze Week werd de ausput- zer, voor wie ook FC Utrecht be langstelling had, twee keer getest. Mitrovic is bij Vlaardingen de tweede Joegoslaaf naast Drapic. De Hongaarse voetbalbond heeft Ferencvaros verboden internatio nale wedstrijden te spelen tot 1 maart 1977. De club uit Boedapest mag nog slechts deelnemen aan de strijd om de Europacup voor landskampioenen. Dit is de straf voor het spelen met een reserve- team tegen Honved in de slotfase van de competitie. Een soortgelijk geval deed zich ook voor bij Newcastle United, dat de eerste wedstrijd van de kwartfinale in het toernooi dm de Anglo- Schotse beker tegen Ayr eveneens met een reserveteam speelde. De club kreeg een boete van 4000 pond (20.000 gulden). Bovendien kreeg manager Gordon Lee een ernstige waarschuwing van de Engelse en Schotse voetbalinstanties. Ayr had beklaagd dat het aantal toeschou wers zeker 8.000 hoger had gelegen, indien Lee niet had gezegd met een b-team te spelen. Ayr gaat nu over naar de volgende ronde. De KNVB heeft voor het district selftal drie spelers uit „Leiden" ge selecteerd. Het zijn Zuma en Aad Neuteboom van LFC en Martin Heerikshuizen van Quick Boys. Het elftal van West II (tot 21 jaar) zal woensdag in Noordwijk tegen West I voetballen. Het Poolse Slask Wroclaw heeft gisteren de eerste wedstrijd van het Europacuptoernooi voor beker winnaars met 4-1 gewonnen van Floriana uit Malta. Bij de rust leid den de Polen met 1-0 door een goal van Gavlovrki (penalty). Kwail- kowski scoorde in de 47ste minuut, Glavlovski in de 57ste minuut en in de 74ste minuut schoot Floriana- speler Farrugia in eigen doel. Voor Floriana scoorde Vassallo in de 79ste minuut. Gisteren is in hét ziekenhuis van Amstelveen na een langdurige en slopende ziekte de oud sportjournalist Jan Liber overle den. Liber was gespecialiseerd in wielrennen, boksen en schaatsen rijden, en schreef onder meer het levensverhaal van Bep van Klave- Hockey - Nederland heeft gisteren op de eerste dag van het Europees kampioenschap hockey voor spe lers tot 21 jaar met 2-2 gelijkges peeld tegen Polen. In dezelfde groep won Noord-Ierland met 2-1 van Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15