„Positie van Soeharto lijkt ■net meer 50 sterk ---volkomen verscheurd Libanon De grauwe realiteit in de DDR Samenzwering duidelijke aanwijzing Scirhis Indianenstam laat zichzelf uitsterven Bonn en Athene boos op Strauss Fialtfeujü Fiaf Boompjes! '•JDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 PIJ IKARTA (Reuter/UPI) - De regering in Jakarta heeft een roep gedaan op de Indonesische bevolking om waak- am te blijven, "omdat zonder waakzaamheid elke on- huldig lijkende actie of oproep tot een nationale ramp in leiden als ze door onverantwoordelijke elementen ordt uitgebuit". als gisteren gemeld heeft de In- nesische regering een "samen- ering" ontdekt die ten doel had isident Soeharto af te zetten ten fioeve van de vroegere vice- isident Mohammed Hatta (74). samenzwering zou aan het licht In gekomen door twee documen- h waarin het presidentschap van ►eharto als een mislukking wordt •kenmerkt. Vier personen zouden verband met de samenzwering in gearresteerd. e aankondiging van gisteren acht geen zichtbare beroering weeg in Jakarta en er was geen Oproep de bovenge- lemde documenten zijn ontdekt erd niet vermeld. In een van de ïcumenten wordt kritiek geuit op ït optreden van de regering Soe- irto. Vroegere staatsheden, ker- ehjke leiders, intellectuelen en ndere Indonesiërs worden opge spen te blijven streven naar een rij, verenigd, soeverein, recht- aardig en welvarend Irtdonesie corrigerende acties te onder en naar gelang de bekwaam- van een ieder afzonderlijk. In et andere document wordt Soe- arto opgeroepen af te treden en de ïiding van het land over te dragen i dr. Hatta (74), de documenten •evatten de beschuldiging dat de egering de moraal van het volk erlaagt. Verder wordt gewezen op e wrok binnen de samenleving die e nationale eenheid bedreigt. )e documenten waren onderte- :end door Kartowibowo, minister Landbouw tijdens de regering >oekarno. Kartowibowo zou zijn {earresteerd, evenals drie anderen lie niet tot de ondertekenaars be- ïoorden. Andere ondertekenaars dr. Hatta, kardinaal Dar- noyoewono (hoofd van de katho- aeke kerk in Indonesië), generaal Simatoepang (oud-bevelhebber 'Letelier door geheime dienst Chili vermoord" ROME - DE Chileense oppositie in ballingschap is ervan overtuigd dat oud-minister van Buitenlandse Zaken Orlando Letelier dinsdag in Washington is vermoord door de Dina, de geheime politie van het Pinochet-regime. Zij heeft die be schuldiging gisteren uitgesproken op een persconferentie in Rome. Eën van de spreeksters daar was mevrouw Hortensia Allende, we duwe van Salvador Allende aan wiens democratische regering met de staatsgreep van Pinochet c.s. een einde kwam. Letelier stierf toen er in zijn auto een bom ontplofte. Hij was in Was hington op weg naar het „Trans Na tional" instituut voor politieke we tenschappen waarvan hij directeur was. De echtgenote van een naaste medewerker werd eveneens ge dood bij de explosie. Die mede werker zelf. werd zwaar gewond. De Chileense oppositie is van me ning dat Letelier het zwijgen is op gelegd, omdat hij met name de laat ste tijd erg succesvol was bij boyco- takties tegen het Chileense mili taire bewind Letelier was in Europa en de V.S. aan het ijveren voor een totale eco nomische boycot tegen de junta. Hij was in dat kader de afgelopen drie maanden drie maal in Neder land. Twee doden bij raketexplosie BREMERHAVEN - Door hel ont- ploffen van drie raketten op een lanceerstelling van het Westduitse leger bij Wesermünde (Nedersak- sen) zijn gisteren twee soldaten omgekomen en drie gewond. Door onbekende oorzaak kwamen de raketten van het type Hawk tot ontploffing De vijf slachtoffers hadden aan het lanceerplateau ge werkt. De Hawk-raketten maken deel uit van het luchtverdedigingssysteem van de NAVO. van de strijdkrachten en voorzitter van de Indonesische raad van ker ken), dr. Hamka (een prominent moslim-hoogleraar) en Said Tjo- krodiatmodjo (voorzitter van het coördinerend secretariaat van sec ten in Indonesië). Volgens de rege ringsaankondiging werden alle on dertekenaars, met uitzondering van Kartowibowo, na de ontdek king van de documenten bezocht door een regeringsdelegatie "om inzicht te krijgen in hun werkelijke motieven". Bij die gelegenheden hadden zij al len verklaringen afgelegd dat ze onzorgvuldig hadden gehandeld met het zetten van hun handteke ning en dat zij nooit akkoord zou den gaan met welke pogingen dan ook van ongrondwettige aard, al dus de aankondiging. Verder zou den oud-vice-president Hatta en de religieuze leiders hun handteke ning hebben geplaatst in de veron derstelling dat de documenten niets meer waren dan een analyse van de huidige situatie in Indone- Verkiezingen De mislukte samenzwering is een van de toenemende aanwijzingen dat in Indonesië steeds nadrukke lijker wordt gesproken over de toe komstige leiding van de republiek. Bij de presidentsverkiezingen die in 1978 plaatsvinden zal president Soeharto naar verwachting het mandaat krijgen voor een derde ambtstermijn. Maar zijn positie schijnt niet zo sterk meer als een paar jaar geleden. Sinds 1974 zit de oliemaatschappij Pertamina, een staatsbedrijf, voor meer dan zes miljard dollar in de schuld en het optreden van Soeharto rond de cri sis in Oost-Timor zou nogal wat on genoegen hebben veroorzaakt bin nen de strijdkrachten. Westerse di plomaten hebben gezegd dat de re gering Soeharto electoraal kwets baar kan zijn voor kritiek rond kwesties als corruptie en welvaart songelijkheid. Hooggeplaatste re- geringsfunktionarissen hebben de laatste weken harde uitspraken ge daan tegen corruptie, hetgeen als een poging wordt gezien de kwestie tijdig voor de verkiezingen naar de achtergrond te dringen. Dinsdag nog deed president Soeharto de ongebruikelijke stap een officiële brief aan het kabinet te publiceren waarin hij ontkent leden van zijn familie op zakelijk gebied een voorkeursbehandeling te hebben gegeven. Hij haalde uit naar wat hij noemde "indrukken" in binnen- en buitenlandse pers "die het gezag van de regering zouden kunnen ondermijnen". GEnève-InGenève zijn gisteren de besprekingen hervat om tot vermindering van kernwapens te komen (SALT iij. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie, Johnson, drukt hier de hand van zijn Russische collega Semenov Bankier BEIROET - Een verscheurd en in feite uiteengevallen land. Een le ger en een overheidsapparaat waarvoor hetzelfde geldt. Een verwoeste economie. Een door burgeroorlog zwaar getraumati seerde bevolking die 40.000 slachtoffers betreurt. Dat is het Libanon waarover Elias Sarkis zich vandaag president zal mogen r r Londen - De carrière van filmac trice Misty Rowe loopt op rolle tjes. Misty, die in veel opzichten aan Marilyn Monroe doet den ken, beeldt in de nieuwe film „Goodbye, Norma Jean", het voormalige sex-symbool uit Hol lywood uit. De film gaat weldra in Londen in premiere. MANAUS (Brazilië) - De Mayuruna-indianen in het Braziliaanse Amazone-gebied bij de grens met Peru doden alle pasgeboren meisjes om hun stam langzaam te laten uitsterven. Zij doen dit liever dan de invloed van de Westerse beschaving te ondergaan. Dit schrijft de Braziliaanse antro poloog Paulo Lucena aan de voorzitter van de Nationale Indianenstichting, De Olivei- ra. Het document werd giste ren gepubliceerd. Volgens Lucena bestond de Mavuruna-stam eind 1972 nog uit 2000 leden, maar op het ogenblik zijn er nog maar 400 van deze Indianen in leven. De teruggang is onder meer te wijten aan ziekten die door blanken werden overgebracht. De blanken zijn arbeiders van olie-maatschappijen die het gebied kwamen onderzoeken. De Indianen vrezen nu dat zij in hun bestaansrecht zullen worden aangetast en uit wan hoop hebben zij besloten te sterven. Ook voorheen hadden zij de gewoonte om pasgeboren meisjes te doden, maar dan al leen om overbevolking te voorkomen. Tot nu toe was er geen sprake van een openlijke daad van zelfvernietiging. De Nationale Indianenstich ting richtte een hulppost in voor de Indianen toen de olie- arbeiders aankwamen. De ar beiders misbruikten echter de situatie door ontucht te plegen met de vrouwen van de stam. Volgens de Nationale India nenstichting werden de Mavu- runa's eens beschouwd als ter roristen, en in 1963 werd er een militaire expeditie tegen hen ingezet. Volgens Lucena waren de Indianen in 1972 veel rusti ger toen de blanken kwamen. De inheemsen waren gefasci neerd door het moderne mate rieel van de onderzoekers. „Zij dachten dat de blanken goden waren omdat zij met giganti sche helikopters naar beneden kwamen". Voor het aanvaarden van zijn ambt is de 52-jarige bankier niet eens een bestand gegund Hij zal naar Chtaurah, in een door het Syri sche leger beheerste streek, moe ten komen om daar veilig ten overstaan van het parlement de ambtseed te kunnen afleggen. En op datzelfde moment zullen zijn landgenoten de kanonnen laten bulderen - niet als saluut aan hun nieuwe president, maar als een 'gewone' dag in de nu al 17 maan den voortwoedende burgeroor log. Sarkis erft het presidentschap als weinig meer dan een lege huls van Soeleiman Franjieh. Hij werd al in het voorjaar - met steun van Syrië - tot opvolger van Franjieh gekozen, maar moest geduld oe fenen omdat deze vastbesloten bleek de volle ambtstermijn van zes jaar uit te 'dienen'. Activiteit Sarkis heeft niet passief toegeke ken. Hij heeft naarstig gepro beerd een modus van overleg te vinden voor een vergelijk tussen moslem-links, christen-rechts, de Palestijnen en het Syrische in- terventieleger. Nog het afgelopen weekeinde ontplooide Sarkis een koortsachtige activiteit, echter al leen om opnieuw te moeten con stateren dat de strijdenden par tijen nog steeds niet bereid zijn aan de conferentietafel plaats te BONN - De Griekse regering is ge prikkeld en de Westduitse regering verbaasd over de contacten die de voorzitter van de Beierse partij CSU, Franz-Josef Strauss, met rechts-extreme kringen in Grieken land onderhoudt. Dit verklaarde gisteren regeringswoordvoerder Grünewald. Het is voor het eerst dat de regering in Bonn officieel een uitspraak doet over de verbin dingen die strauss volgens berich ten uit Griekenland met vertegen woordigers van de ten val ge brachte junta onderhoudt. De sociaal-democratische minister van defensie, Georg Leber, heeft gisteren zijn bezorgheid uitgespro ken over de "lichtvaardige poli tieke contacten" die Strauss in Griekenland onderhoudt. De CDU/CSU heeft daarop verklaard dat de sociaal-democraten Strauss in deze verkiezingstijd opnieuw in opspraak willen brengen nu de campagne tegen de Beierse politi cus in verband met de Lockheed- affaire is mislukt. (De beschuldi gende brief die in dit verband circu leerde wordt door de Amerikaanse regering als een vervalsing be schouwd) Volgens de CDU heeft Strauss con tacten met Grieken, die bezig zijn een nieuwe christen democratische partij op te richten. Oostduitser schreef moedig boek BONN - Oostduitse werkelijk heid .Zij vond dat de menigte, haar vrienden dus, beslist de kleurrijke prentbriefkaart moesten zien, die zij uit Japan had gekregen: een winkelstraat in Tokio bij avond. Ze nam de kaart mee vaarschool en de me nigte liet bij de aanblik van het exotische stuk kleine kauwgom blaasjes tussen de tanden ont ploffen In de pauze gaf de klasseleraar haar een terechtwijzingEen van haar medescholieren had hem overgebriefd dat zij op het schoolterrein propaganda maakte voor het „kapitalisti sche stelsel". Oostduitse werkelijkheid: „De meisjes en de jongens die op de hoekbank van de lege statio nshal gingen zitten, kwamen van een jazzconcert. Het ge sprek verstomde al spoedig. De een na de ander legden zij het hoofd op de schouder van de buurman. De eerste trein zou pas om 4.46 uur vertrekken. Twee mannen van de verkeer spolitie.een herdershond aan de lijn, verschenen in de deurope ning, liepen naar de bank en trokken de slapendcn aan de mouw. .Jullie gaan rechtop zit ten.of jullie verlaten het station, orde moet er zijn,. .Hoezo, orde?" vroeg een der jongens,nadat hij overeind was gekomen. „U ziet toch dat ieder een zijn hoofd dadelijk heeft te ruggevonden". .Als jullie brutaal worden, gaan jullie er meteen uit, begre pen?" De politiemannen ver volgden hun weg. De jongelui leunden nu de an dere kant op Tien minuten later keerde de patrouille terug en zette ze uit het station. Buiten viel een motregen. De wijzer van de grote klok ging op het cijfer een neer als een gum miknuppel". Deze korte schetsen, schijnbaar achteloos neergeschreven, zijn kenmerkend voor een in Oost- Duitsland verboden, in de Bondsrepubliek verschenen boekje met de ironische titel „Die wunderbahren Jahre" (de uitdrukking is van Truman CapoteHet is geschreven door de Oostduitse dichter Reiner Kunze (43). en hopelijk zal het een bestseller worden. Want in ternationale publiciteit en be kendheid zijn de beste waar borgen tegen de als wet ver pakte willekeur waartoe de lei dende kaste in de Duitse Demo cratische Republiek tegenover dissidenten in staat en bereid is Aan zijn uitgever Fischer in Frankfort am Main schreef Kunze kort na het verschijnen van dit boek in Wcst-Duitsland „met elke maatregel rekening te houden die een regering tegen over een schrijver treffen kan". Kunze, een lyricus, heeft de moed zonder omwegen het dage lijkse doen van de apparatsjiks in het Oostduitse boeren- en ar- beidersparadijs te lijf te gaan. Hij heeft geen stemverheffing nodig in deze fragmenten, mi niaturen eigenlijk, die nergens de lengte van vijf bladzijden overschrijden. Hij spreekt op wat men noemt „kamersterkte" Kinderen van de vrede, luidt de titel van de eerste afdeling schetsjes over de Duits-grondige wijze waarop DDR-kinderen van jongsafaan met wapens en een bijpassend „beeld van de vijand" vertrouwd worden ge maakt. Kunze beschrijft de bedilzucht van „het apparaat": ,£en scho lier, lid van de jonge kerk. heeft zich opgehangenmet achterla ting van een briefje met daarop een doorgekruist doodshoofd en het opschrift .Jezus Christus". De leiding van de school laat doorschemeren dat zwarte rouwbanden als uitdrukking van een oppositionele houding" zullen worden beoordeeld, waarna met name de einde xa- minandi die banden snel afleg gen. De leerlingen krijgen geen toestemming de begrafenis bij te wonen. De partijleden onder hen hebben opdracht gesprek ken over de dode in de kiem te smoren. „Op de dag van de be grafenis is gedurende de tijd van het onderwijs een scholie ren waakdienst ingesteld, de schooldeur was afgesloten" De DDR is het land waar het gi taarspelen (buiten het jeugdfes- tival natuurlijk) op het Oostber- lijnse Alexanderplein met inbe slagneming en boetes wordt beantwoord, (wegens storing van de socialistische samenle ving). Waar een meisje om te kunnen studeren op last van de veiligheidsorganen vrienden moet bespioneren en tot straf bare feiten (zoals handel in ge stolen boeken uit het Westen) te provoceren. Gelukkig doet zij het zi zo dat het gebeuren voor de schrijver aanleiding vormt in zachtmoedige bewoordingen deze Oostduitse folklore genade loos aan de kaak te stellen. Vrijwel al zijn miniaturen zijn variant op een thema: de alle daagse werking van het com munisme in een typisch Prui sisch schemaDit alles zo onver huld te schrijven is moedig en ongehoord Mini-staatjes Libanon heeft als ongedeelde staat in feite opgehouden te bestaan. Het zuiden plus de noordelijke havenstad Tripoli is vrijwel in handen van de linkse strijdgroe pen van Kamal Djoemblatt en zijn geallieerde Palestijnen. De rest van het noorden wordt be heerst door de christelijke mili ties, met als voornaamsten de fa- langisten van de familie Gemavel en het privé-legertje van Camille Chamoun. De hoofdstad Beiroet is gedeeld, waarbij de frontlinies dwars door het havengebied en de zakenwij ken van het centrum lopen. Zes tig procent van het Libanese grondgebied is echter in handen van het Syrische leger, dat in het begin van de burgeroorlog het linkse kamp bijviel, maar later met de christenen front begon de maken tegen de Palestijnen Het resultaat daarvan zijn twee bit- tervijandige mini-staatjes en een militair-politieke situatie waarin voor Damascus - waar men de droom van een 'groot Syrië' met stukken van Libanon nooit heeft losgelaten - een hoofdrol is weg gelegd. Als Sarkis uit deze adderkluwen nog een souverein en ongedeeld Libanon wil reconstrueren, moet worden vastgesteld dat hij daar toe maar weinig instrumenten in handen heeft. Hij wordt een staatshoofd zonder leger, zonder functionerende rechtspraak en zonder geld, want voor zover de deviezenvoorraad niet al lang is uitgeput of met de rijken naar het buitenland verdwenen, bevindt de vroegere Libanese weelde zich in handen van de strijdgroepen die er steeds meer wapens 'en munitie voor kopen. Kracht Sarkis' enige kracht is zijn legitimi teit als staatshoofd, die door nie mand (meer) wordt aangevoch ten en zijn morele gewicht als het laatst overgebleven symbool van een nationale eenheid uit vroe gere dagen. Wat niettemin hoop wekt over zijn kansen van slagen, is de constate ring dat deze hardwerkende vrij gezel zich op essentiële punten sterk onderscheidt van de feo dale 'clan-oudsten' die, zoals Franjieh, jarenlang de Libanese politiek hebben gedomineerd Sarkis heeft een reputatie van eerlijkheid en grondigheid bij het aanpakken van problemen Zijn belangrijkste prestatie uit het verleden is de ingrijpende reor ganisatie van het Libanese ban kwezen, noodzakelijk geworden nadat de grote Intra-bank in 1966 failliet was gegaan. Velen in Libanon beschouwen Sarkis als een ideale president, ook in de jaren dat er nog vrede was. In 1970 werd hij het bijna, maar het parlement gaf Franjieh toen met slechts één stem meel de voorkeur. Geen charisma Anders dan mannen als Franjieh en Chamoun heeft Sarkis, een chris ten, geen persoonlijke feodale machtsbasis, geen prive- legertjes, maar ook geen in het oog springend charisma. Voor zover men hem in het tradi tionele politieke krachtenveld kan plaatsen, zou men Sarkis nog het best kunnen aanduiden als een 'chehabist' (naar generaal Chehab, president na de burge roorlog van 1958). De Chehabisten zijn geen georga niseerde partij, maar een min of meer samenhangende groep technocraten en militairen die van Libanon een moderne een heidsstaat wilden maken, waar bij het belang van de confessio nele scheidslijnen minder nad ruk zou moeten krijgen. Onthouden Sarkis heeft zich sinds zijn verkie zing in mei onthouden van uit spraken pro of contra de strij dende partijen in zijn land. Hij heeft zich ook niet uitgelaten over de rol van de Palestijnen, een van de wortels in het conflict omdat zij volgens de christenen waren uitgegroeid tot een 'staat in de staat'. Nu Libanon in feite al gedeeeld is achten waarnemers het twijfe lachtig of het vraagstuk van de Palestijnse status wel kan wor den opgelost, of de moslems nog wel bereid zijn tot enige staat kundige samenwerking met de als onderdrukkers ervaren chris tenen en ook, of die christenen niet uiteindelijk de voorkeur zul len geven aan een kleine romp- staat waarin ze het helemaal al leen voor het zeggen hebben. ADVERTENTIE Zo besloot onze Meesterlikeur- stoker honderden jaren geleden zijn recepturen. Nog steeds vormen deze recepten de basis voor onze met persoonlijke zorg vervaardigde dranken En juist daaiom kunnen wij. bij alles wat wii maken, deze oude meester vol overtuiging nazeggen "Ik ben en Blijve van die gedagten. dat hetzelve Volkoomen Van uw Reuk en Smaak zal zijn of. in hedendaags Nederlands BoompjesU vindt het vast lekker!) J

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9