IPoch nog mogelijkheid voor abortuswet confessionelen dwars Kamer zet Westerterp voet PvdA-Kamerlid doet verslag van bezoek aan Koningin 'eter Costers [rijgt gratie Vondeling lastte bezoek Antillianen af "1 Kamer wil meedoen aan bouw reactor Uit in de Randstad NDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 )EN HAAG (SP) - De Neder- andse journalist drs. Peter flusters, die dinsdag in Bang- adesj werd veroordeeld tot 14 jaar verbanning naar een strafkolonie, heeft gisteren yan president Sayem gratie gekregen. Vandaag zou hij met zijn ouders naar Thai land vertrekken. Het is niet bekend wat hij daarna gaat doen. Custers, journalist van De Volkskrant en het weekblad De Groene, werd dinsdag met veertien anderen schuldig bevonden aan pogingen tot omverwer ping van de regering. Tolman gegriefd over eigenhandig optreden Kamervoorzitter DEN HAAG (SP) - Kamervoorzit ter Vondeling heeft vorige week op eigen houtje het bezoek van de An tilliaanse statenleden aan de boer derij van het CHU-kamerlid Tol man afgelast. Dit werd gisteren duidelijk nadat de CHU-er voor de radio verklaard had dat de Antillianen best naar zijn boerderij in Friesland wilden komen. Het bezoek van de Antilliaanse de legatie is vorige week woensdag af gelast door Kamervoorzitter Von deling, omdat Tolman als voorzitter van de Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap in Johannes burg een gift van 30.000 gulden had gedaan aan het Zuiderkruisfonds, een steunorganisatie voor Zuidaf- rikaanse militairen. „Op verzoek van de gasten gaat dit bezoek niet door wegens Tolman's houding tegenover de radicale conflicten in Zuid-Afrika", zo verklardenarden de voorzitters van de Tweede en Eerste Kamer, Vondeling en Thyr- lings. Tolman: „Op prinsjesdag heeft de voorzitter van de Antilliaanse dele gatie echter tegen mij gezegd dat het initiatief voor het afgelasten niet van hem is uitgegaan. Ook zei hij géén bezwaar tegen het boerde- rijbezoek te hebben." De CHU-er toonde zich erg „gegriefd" over de afgelasting van het Antilliaanse be zoek. Vondeling houdt vol dat hem wel Antilliaanse bezwaren tegen het bezoek aan Tolman's boerderij ter ore zijn gekomen. Zijn partijge noot, het PvdA-kamerlid Franssen, valt hem bij. „De Antjllianen lieten - nadat de aanbieding van de gift bekend was geworden - duidelijk blijken liever een andere boerderij te willen bezoeken," zegt hij. „Maar als goede gasten lieten zij de beslis sing aan de gastheren over". Kamervoorzitter Vondeling wees gisteravond ook het verwijt van Tolman af dat de beslissing om het boerderij bezoek af te gelasten zon der dat met hem overleg is geweest. „De beslissing werd genomen, na dat de CHU-fractie en het Uniebes- tuur reeds afstand hadden geno men van het aanbieden van de gift", zei hij. Gistermorgen heeft Tolman met zijn fractiegenoten gesproken over de moeilijkheden rond de gift voor het Zuiderkruisfonds. „Het was een goed gesprek", deelde hij mee, maar verstrekt geen nadere bijzon derheden. Tolman: „Morgen praat ik nog met Unievoorzitter Van Ver- schuer en fractievoorzitter Krui- singa. Daarna vertel ik meer". De Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap beraadt zich momenteel op de voortzetting van Tolman's voorzitterschap. Er gaan stemmen op die vinden dat hjj nu het veld moet ruimen. In een radio-uitzending zei Tolman géén voorstander te zijn van de apartheid. „Ik heb er grote princi piële bezwaren tegen". Volgens hem wordt de gift van 30.000 gul den goed besteed. „Zowel blank als zwart profiteren er van", zei hij. ADVERTENTIE y CITROËN MEMO Vergeet de 2% BTW verhoging maar. Die neemt Citroën voorlopig voor z'n rekening. Indien u voor 1 oktober bestelt en wij niet voor die datum kunnen leveren. AMSTERDAM Concertgebouw: 24 sept., 20.15 uur. Residentie-Orkest o.l.v. Alain Rombard; 25 sept., 15.00 uur. Radio Philh. Orkest o.l.v. Roberto Benzi; 25 sept., 20.15 uur en 29 sept., 12.30 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 28 sept., 20.15 uur, Thijs van Leer met orkest Rogier van Otterloo, trio Louis van Dijk, Letty de Jong, Toots Tielemans en Liesbeth List; 29 sept., 20.15 uur, Emil Gilels, piano. Stadsschouwburg: 27 en 29 sept., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Ariadne auf Naxos"; 28 sept., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "De liefde voor de drie sinaasappelen"; 30 sept., 20.15 uur, Publiekstheater met "De Kaukasische krijtkring". De Brakke Grond: 25 en 26 sept., 20.30 uur, Willem Breuker Kollek- tief met "Toeten en blazen"; 27 t/m 30 sept., 20.30 uur, Cabaret Don Quishocking. Carré: 26 t/m 29 sept., 20.15 uur, de Hongaarse Staatsoperette met "Die Zirkusprinzessin". Centrum Bellevue: 28 sept., 20.30 uur. Poëzie Hardop; 29 sept., 20.30 uur. Toneelgroep Centrum met "Van de koele meren des doods" van Frederik van Eeden; 30 sept., 12.30 uur. Toneelgroep Centrum met "Spiegels I"; 30 sept., 20.30 uur, Toneelgroep Cen trum met "De lamp hangt scheef'. Frascati: 24 t/m 30 sept. (behalve 27 sept.), 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met het blijspel "Trakteren". Nieuwe de la Mar: 24 t/m 30 sept. (behalve 27 sept.), 20.15 uur, "Niet bereikbaar", met o.a. Ton van Duinhoven. Tingel Tangel: 24 t/m 30 sept. (behalve 27 sept.), 20.30 uur. Cabaret Marijke en Sieto Hoving. Westerkerk: 26 sept.. 19.30 uur. Westerkerkkoor en Bachorkest o.l.v. Simon C. Jansen met als solist Herman Schey. Waalse Kerk: 24 sept., 20.15 uur, Orgelwerken van J.S. Bach, orgel- solist Bernard Winsemius. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 24. 25, 28, 29 en 30 sept.. 20.15 uur, Toneelraad Rotterdam met "Het liefdesconcilie" van Oskar Paniz- De Doelen: Kleine zaal: 24 sept., 20.15 uur. Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg. Grote zaal: 25 en 30 sept.. 20.15 uur en 26 sept., 11.00 uur, Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart; 26 sept., 20.15 uur, de "Op losse groeven Show"; 29 sept., 12.45 uur, Koffie concert; 29 sept., 20.15 uur, "Een avond met groot orkest" o.l.v. Rogier van Otterloo m.m.v. Thijs van Leer, Letty de Jong, Toots Tielemans en Liesbeth List. Luxor Theater: 24 t/m 29 sept., 20.15 uur, "Liefde half om half' blijspel van "Alan Ayckboum; 30 sept., 20.15 uur, de clowns Carlo en Alberto Colombaioni. Hofpleintheater: 24, 25, 28 en 30 sept., 20.15 uur, Seth Gaaikema. Piccolo Theater: 24 en 25 en 28 t/m 30 sept., 20.15 uur, Theater werkgroep FACT met "Misdaad en passie", "De rotzak op de trap" en "Begrafenisvermaak". DEN HAAG Koninkelijke Schouwburg: 24 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Butley" van Simon Gray, 25,26 en 30 sept.. 20.15 uur, Haagse Comedie met "De bosgeest" van Tsjechow, 27 sept., 20.15 uur. Toneelgroep Theater met "Moeder, ik ga trouwen" van Colin Hig- gins, 28 sept., 20.15 uur, Galas Karsenty-Herbert met "Monsieur Klebs et Rozalie" van René de Obaldia. HOT-Theater: 24, 28 en 29 sept., 20.30 UUR, Haagse Comedie met "Woutertje Pieterse" naar Multatuli, 25 en 30 sept., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Rosencrantz en Guildenstern zijn dood" van Tom Stoppard, 26 sept., 14.00 uur, Kindertheater Psstt met "Pic colo en de Ultiemanieman". Congresgebouw: 24 sept., 20.15 uur, Brasil Tropical, 25 en 26 sept., 20.15 uur, Theater van de Lach met "Inpakken en wegwezen". 26 sept., 20.15 uur. Zigeunerorkest Eugen Tarkas en het Slowaaks Nationaal Ballet. Circustheater: 24 sept., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Ariadne auf Naxos". Theater aan de Haven: 24 en 25 sept., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "De tuin van het paradijs" van Andersen. 30 sept.. 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met "Preparadise sorry now" van Fassbinder. Theater Pepijn: 24. 25, 29 en 30 sept., 20.30 uur, "Een klein concert 2: Heb je ons gezien"?, met Liselore Gerritsen, Laurens van Rooyen en Leo Wijnkamp, 28 sept., 20.30 uur, Dolf de Vries in "Het Luister rijk". Theater in de Steeg: 24 en 25 sept., 20.30 uur. Cabaret Robert Kreis en Peter Stoops, 26 sept., 20.30 uur, Iers en Zuidamerikaanse volksmuziek door King's Galliard. Diligentia: 24 en 25 sept.. 20.15 uur. Cabaret Don Ouishocking. 28 sept.. 20.15 uur, John Williams, gitaar, 30 sept., 20.15 uur, optreden van Miel Cools. LEIDEN LAK-theater: 24 sept., 20.15 uur, cabaret/chanson-programma van Ellie en Caecilia "Waarnemingen II". Stadsgehoorzaal: 25 sept., 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Alain Lombard, werken van Verdi, Chopin en Berlioz. Pieterskerk: 24 sept., 20.15 uur, concert door Joop Brons, orgel en Han Kapaan, hobo. DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer wil betrokken blijven bii de vraagd voor de positie van de kleine plaatsen in ons land. De Tweede Kamer liet verder via de motie van Van der Doef blijken, dat zij wil dat de regering eensysteem ontwerpt waarbij wordt geregeld aan welke norm buslijnen moeten voldoen. Daarbij moet de regering volgens' de Kamer overleg plegen met het bedrijfsleven. Bovendien moet het systeem ter goedkeuring aan de Kamer worden voorgelegd. Nederlandse deelneming aan een snelle kweekreactor voor de op wekking van kernenergie nabij het Franse Lyon, de Super Phénix. Op voorstel van de christen democratische partijen sprak de Kamer gisteren uit, dat minister Lubbers van Economische Zaken eerst overleg moet plegen met de Kamer voordat de definitieve be slissing valt over Nederlandse deelneming met 2,5 procent in de kosten. Vandaag vergadert de raad van commissarissen van de Samen werkende Electriciteitsbedrijven, SEP, over de Super Phénix. In deze raad is de directeur-generaal voor de energievoorziening van Econo mische Zaken vertegenwoordigd. De Kamer voelde er niet voor het experiment met Super Phénix af te kappen. Uitspraken met deze strekking van de PPR en de PvdA en D'66 haalden geen meerderheid. EN HAAG (SP) - KVP en ARP zien nog een kleine kans om hun abortusregeling in een wet omgezet te krijgen. Zij hopen, dat over enige tijd de Eerste Kamer de regeling die PvdA en WD samen hebben opgesteld zal blokkeren. In dat geval zou het voorstel van KVP en ARP het enige zijn dat de eindstreep kan halen. i de Tweede Kamer is gisteren andermaal duidelijk geworden, dat het PvdAfWD-voorstel het daar wel zal halen. Vandaag zou het debat over beide wetsvoorstellen worden afgerond. KVP en ARP spelen met de gedachte om de eindstemming over hun voorstel uit te stellen, totdat de Eerste Kamer zich over abortus heeft uitgesproken. Ook vindt Geurtsen het niet aan vaardbaar, dat wordt getornd aan de rol van de commissie van toezicht, bestaande uit deskun digen. In de PvdA-fractie voelt men ervoor de rol van deze commissie terug te dringen. '-fractievoorzitter Andriessen heeft de indieners van het PvdA-WD-voorstel verweten, dat zij geen standpunt hebben ingenomen over de abortusprak tijken in de Bloemenhovekliniek in Heemstede. Het KVP- kamerlid mevrouw Cornelissen heeft gezegd, dat een halt toege roepen moet worden aan het ab ortustoerisme naar Nederland. Volgens haar wordt tenminste I tachtig procent van alle abortus- 1 sen in Nederland toegepast op L buitenlandse vrouwen. I >ertien rooms-katholieke hoogle- f raren en wetenschapsbeoefena ren hebben in een brief aan de Tweede Kamer verzocht te voorkomen, dat juridisch het begin van het menselijk leven wordt vastgelegd op de grens van levensvatbaarheid. Zij me nen, dat de bescherming van het ongeboren leven verder moet Dreiging rVD-kamerlid Wd-kamerlid mr. A. Geurtsen heeft gedreigd, dat PvdA en WD hun wetsvoorstel intrekken als de Tweede Kamer het op fundamentele punten zou veranderen. Zo'n verandering 3 vindt Geurtsen de bepaling, dat een arts niet verplicht is de vrouw die abortus wil naar een collega te verwijzen als hijzelf onoverkomelijke bezwaren tegen abortus heeft. Door de christen-democratische fracties is deze bepaling voorgesteld. In de WD-fractie zijn kamerleden die er voor voelen. Lid CPN in Commissie Volgens Geurtsen is de commissie nodig om het vraagstuk van de abortus blijvend uit de emotio nele politieke sfeer te halen. De commissie krijgt tot taak toe te zien op een medisch verant woorde uitvoering van de in greep als de vrouw in overleg met een arts heeft besloten haar zwangerschap te laten afbreken. In de PvdA voelt men er meer voor dit toezicht te brengen onder de verantwoordelijkheid van de minister van Volksgezondheid. presidium van Tweede Kamer DEN HAAG (SP) - Voor het eerst in de geschiedenis is een lid van de Communistische Partij van Ne derland opgenomen in het pre sidium van de Tweede Kamer. Het is W. van het Schip uit Am sterdam. Met 59 van de 111 stemmen benoemde de Kamer deze voormalige timmerman tot vijfde ondervoorzitter van de Kamer. Hij neemt de plaats in van drs. D. F. van der Mei (CHU). Doordat in het afgelopen jaar de CHU-fractie in sterkte terugliep van zeven tot zes man, verwierf de zeven sterke CPN-fractie het recht om een eigen man voor het Kamerpresidium voor te dragen. Stroomstoring in Z.-Holland VOORBURG (ANP) - Het zuidelijk deel van Zuid-Holland, van de kust tot Vianen, heeft gistera vond te maken gehad met een stroomstoring, die volgens het elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland in Voorburg maximaal een half uur heeft geduurd. Oor zaak was een explosie en aan sluitend brand in een zoge naamde spanningstransforma tor in het station Crayestein bij Dordrecht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens ir. J. H. Goossens, direc teur van het EZH, deed de explo sie zich om 21.59 uur voor, waar door een spanningsval in het hele verzorgingsgebied, inclu sief Rotterdam, Den Haag, Alp hen en Leiden, te merken was en de elektriciteit uitviel in Dord recht en omgeving. Over de oorzaak van de explosie in het onbemande station was hem niets bekend, evenmin als over de schade. DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer heeft minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) gisteren onomwonden laten blijken niet ge-- lukkig te zijn met zijn plannen te snoeien in slecht bezette buslijnen. Dat gebeurde door het aannemen van een motie van het PvdA- Kamerlid Van der Doef. Tegen deze motie stemden ondermeer de drie confessionele partijen. In de motie wordt de regering ge vraagd de besnoeiingen (nog eens) in overweging te nemen. Na aan dringen van het WD-Kamerlid Smit-Kroes deelde minister Wes terterp mee, dat hij de regering om een uitspraak in deze zaak zal vra gen. In de praktijk zal de motie van Van der Doef waarschijnlijk weinig ef fecthebben op de besnoeiingen. De maatregelen moeten half oktober ingaan en de dienstregelingen zijn al gedrukt. Wel zal mogelijk een klein aantal buslijnen „gratie" krijgen, omdat zij te streng zijn beoordeeld. Aan vankelijk was minister Westerterp van plan buslijnen waarbij gemid deld minder dan tien personen worden vervoerd op te heffen. La ter verlegde hij die norm naar vijf personen. In de meest£ gevallen is met die vijf personen-norm rekening gehou den. maar in veel provincies, waar onder Friesland, niet. Mogelijk dat daar nog wat kan worden aange past. De Tweede Kamer verwierp een motie van PPR en PSP waarin wordt gevraagd het voorzienin genniveau bij het busvervoer zon dermeer te handhaven op het peil van juli 1976. De Kamer ging wel akkoord met een motie van het KVP-lid P.A.M. Cornelissen. Daarin wordt onder meer aandacht van de regering ge- AMSTERDAM - Max Heymans toonde gisteren zijn collectie voor de komende winter die hij de naam Le retour de Paris meegaf. In deze collectie bewijst hij eer aan drie grote Franse modemakers: Balmain, Chanel en St. Laurent. Wat de kleuren betreft heeft Heymans voor rood gekozen, niet fel maar een herfstachtige tint. Hij combineert deze vaak met grijs of zandkleur. Zoals gewoonlijk werkt Heymans weer veel met capes, bijvoorbeeld gecombineerd met pofbroeken. Opvallend zijn brede ceintuurs die hij laat dragen bij soepel vallende jersey japonnen en ook bij avondjurken. Op de foto een zilverkleurige avondjapon. DEN HAAG (SP) - Volkomen ongebruikelijk heeft het Tweede-Kamerlid Lambert Giebels (PvdA) een tipje opge licht van de sluier die ligt over bezoeken aan de Koningin. In de vergaderzaal bracht hij gisteren verslag uit van het be zoek dat hij samen met enkele andere Kamerleden op Prins jesdag aan Koningin Juliana bracht. Giebels: "Wij hebben een gea nimeerd gesprek gehad met Hare Majesteit. Misschien mag ik een tweetal opmerkingen aan de vergetelheid onttrekken": "Hare Majesteit gaf te kennen dat naar haar mening de samen stellers van de Troonrede erin geslaagd waren, het aantal vreemde woorden aanzienlijk te beperken, maar dat de lengte van de zinnen nog steeds moei lijk was", zo vertelde Giebels. "Voorts gaf zij te kennen", zo verhaalde het PvdA-Kamerlid in een aandachtig luisterende vergaderzaal, "dat zij het woord "vrouwenhuis" - ook bij ons bestond onzekerheid over de inhoud daarvan - zo humorloos mogelijk heeft trachten uit te spreken". In de wandelgangen van de Tweede Kamer werd het onge bruikelijke verslag dat Giebels had uitgebracht zowel positief als negatief beoordeeld. Een groot deel van de commissiele den die hem op Prinsjesdag hadden begeleid, meenden dat Giebels de ontspannen en vriendelijke sfeer van het ge sprek prima had verwoord. Kamervoorzitter Vondeling (ook lid van de PvdA) daarente gen kon weinig waardering op brengen voor de woorden van Giebels, hoewel deze hem wel van te voren had ingelicht. "In tweeërlei opzicht waren de uitlatingen van de heer Giebels ongebruikelijk", aldus Vonde ling. "Ongebruikelijk, omdat ik het nog nooit heb meegemaakt, maar ook omdat gedeelten van persoonlijke gesprekken niet in het openbaar plegen te worden gebracht". Vondeling: "Zeker niet in de Tweede Kamer en nog minder als het woorden betreft die door het onschendbare staatshoofd in een informeel, gemoedelijk onderhoud zouden zijn ge bruikt. Voor mij, en stellig ook voor mijn opvolgers, is wat de heer Giebels - naar ik weet met de beste bedoelingen - heeft gedaan dan ook geen voorbeeld waarop men zich in de toe komst zou kunnen beroepen". De abortus-debatten in de Tweede Kamer werden gisteren voortgezet. De indieners van de twee wetsontwerpen kropen weer achter de regeringstafel. Van links naar rechts: Geurtsen (WD), Lamberts (PvdA), Veder-Smit (WD), Roethof (PvdA), Van Leeuwen (ARP) en Gardeniers (PvdA).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7