Ds. Toornvliet niet welkom in Leimuiden Lisse voor tweede keer te kijk gezet EEN "VERDRIETIGE" ZAAK, MAAR JE MOET JE HOUDEN AAN DE REGELS Vrienden van Wassenaar willen meer beschermd dorp sgezicht Schoonmaak jubileum van 2 Ripse zussen Publiek DONDERDAG 23 SEPTEMBER 19 40NI LEIMUIDEN - Omdat de gereformeerde kerkeraad van Leimuiden on overkomelijke bezwaren had tegen de uitgenodigde predikant, ds. G. Toornvliet, is een jeugddienst in de door de jeugdcentrale opgezette vo rm niet doorgegaan. Ds. Toornvliet is thuis gebleven. Ds. Toornvliet: "En wat moeten mijn De dienst was bedoeld als opening van de jeugdweek die nu aan de gang is. De kerkeraad kwam er kort vóór de dienst, die was be legd in het plaatselijke gemeen schapscentrum 't Spant, achter, dat de jeugdcentrale hém had ge vraagd. Aangezien ds. Toornvliet geen predikant meer is in de Geref. Kerken en, na een slepend con flict, een eigen "Radiogemeen te" heeft gesticht, concludeerde de kerkeraad in een spoedbe raad dat een voorgaan van deze predikant in strijd zou zijn met de kerkelijke regels. En die zijn nu eenmaal niet voor niks ge maakt. Uitnodiging De voorzitter van de kerkeraad, de heer J. Petter, heeft ds. Toorn vliet telefonisch meegedeeld, dat dit college vrijwel unaniem van oordeel was, dat hij om die reden maar niet moest komen. De uit nodiging van de jeugdcentrale had de predikant al enkele maanden geleden gekregen. Nu heeft ds. J. Huizebosch uit Wou- brugge de dienst geleid. Het lijkt dat de jeugdcentrale zich bij de beslissing van de kerke raad heeft neergelegd. Ofschoon niet van harte, gezien haar ver wijzing naar psalm 62 (oude be- O rijming) bij een mededeling over deze zaak in de Rijnlandse Kerk bode. De eerste twee regels van het bedoelde couplet luiden: "Doch gij. mijn ziel, het ga zo 't wil, stel u gerust, zwijg Gode stil". Het kerkbladbericht besluit dan met een lied dat in de samenkom sten van ds. Toornvliet regelma tig met overgave wordt aangehe- ,"Er komen stromen van zegen; dat heeft God ons beloofd Stromen verkwikkend als regen vloeien voor elk die gelooft". Afgezien van dieper liggende ver schillen in geloofsbeleving kan het incident in Leimuiden wor den aangemerkt als een botsing tussen verschillende kerkop vattingen. Jeugdcentrale-voorzitter en jeug- douderling Piet Rietdijk (48) zegt "Jullie maken je met al die bezwa ren veel te druk. Het gaat niet in de eerste plaats om de eerbiedi ging van allerlei kerkelijke rechtsregels, maar om de liefde volle boodschap". En kerkeraadspraeses Petter. in het dagelijkse leven bedrijfsleider van een selectiemesterij, poneert met overtuiging daartegenin: "Als we tot de kerk willen behoren, zullen we ons ook moeten hou den aan de afspraken die daar zijn gemaakt". In die spanning tussen het meer vrije en meer strakke kerkmodel knapt er weieens wat. Omdat de kerkeraad, als de officiële verte genwoordiger van de gehele ge meente, het laatste woord heeft, moest de jeugdcentrale het hoofd buigen. Door geen eigen bijeen komst te houden, heeft ze voor komen dat het winterwerk op twee plaatsen zou worden be gonnen. Ook Rietdijk (middenstander) heeft ds. Toornvliet afgezegd; hij had hem zelf uitgenodigd en vond het niet correct de afzeg ging aan de kerkeraad over te la ten. Drempel Het zit Piet Rietdijk nog wel hoog. "We hebben al een jaar geleden in de jeugdcentrale de naam van ds. Toornvliet genoemd. Om de een voudige reden dat deze man de gave heeft, ook rand- en buiten kerkelijken aan te spreken. Hij brengt onverkort het evangelie van Gods liefde. Nu kan men na tuurlijk achtergronden van con flicten in het verleden gaan bloot leggen en de fouten die ds. Toornvliet in zijn verhouding tot de Geref. Kerken gemaakt heeft, breed gaan uitmeten, maar het gaat ons in de eerste plaats om wat deze man zegt. In juli is de afspraak met hem ge maakt. Een week vóór de dienst hoorde de kerkeraad dat hij daarin zou voorgaan. Wij hebben zijn naam tegenover de kerke raad niet eerder genoemd omdat dit nooit is gebeurd. De jeugd centrale zorgt voor het pro gramma van de jeugdweek en daar hoort die openingsdienst bij. Het is geen kwestie van opzette lijke verzwijging geweest. We hebben de dienst op een doorde weekse avond in 't Spant belegd omdat de drempel van dit ge bouw voor velen nu eenmaal la ger is dan die van een kerk. Juist op deze plaats vonden we ds. Toornvliet een heel geschikt spreker. De kerkeraad reageerde meteen dat dit helemaal niet kon, omdat ds. Toornvliet niet mag voorgaan in een dienst met een gereformeerd karakter. Ik kan daarop alleen maar zeggen: kerkrechtelijk zal dat allemaal wel kloppen, maar waar gaat het nu eigenlijk om? Ik zit ook in de kerkeraad en heb het daar zo gezegd: ik vind zulk soort kritiek eigenlijk zo vruchte loos. Als het werk van deze man niet uit God en uit de Heilige Geest is, hoeven wij het niet tegen te houden, want dan komt het vanzelf aan z'n eind. Maar als het dat nu eens wél is, kunnen wij het met al onze formele bezwaren toch niet verijdelen, want dan neemt het zelf zijn loop. We ma ken ons veel te druk omdat we denken dat wij de kerk en het ko ninkrijk Gods zo nodig verdedi gen moeten, maar God houdt zijn werk zelf wel in stand en wij zijn alleen maar geroepen de liefde volle boodschap door te geven". Vurig De folders voor de huis-aan-huis- verspreiding lagen klaar, toen het verbod van de kerkeraad af kwam.-Ze moesten worden weg gegooid. In allerijl zijn toen nog advertenties, met gewijzigde tekst, geplaatst. Rietdijk: "Ik ben uit mezelf een nogal vurig type. Mijn eerste reactie was: gewoon doorgaan. Wij in 't Spant en zij dan maar apart in de kerk. Maar door het werk van de Heilige Geest wordt een mens in staat gesteld zijn oude natuur het zwijgen op te leggen. Een doorgaan van de oor spronkelijke dienst, maar dan buiten verantoordelijkheid van de kerkeraad, bleek er ook niet in te zitten. We hebben dat nog wel geprobeerd. Hoewel de kerkeraad dat niet wilde - ze zouden het zelf officieel doen -, heb ik ds. Toornvliet toch op de hoogte gesteld. Hij vond het heel triest. "Maar, broeder", zei hij, "wees niet verbitterd. Het werk van de Heer gaat door. Verheug je erover dat wiji nu al dingen mo gen zien die zij nog niet zien". Piet Rietdijk is op die bewuste avond wel naar 't Spant gegaan. Op een achteraf-plekje heeft hij naar ds. Huizebosch geluisterd. Die vond het. blijkens een op- merking na afloop, fijn dat hij toch nog gekomen was. En zon dagavond is Rietdijk naar de Ma- rekerk in Leiden gereden, waar ds. Toornvliet zijn maandelijkse "happening" had. Kerkeraadsvoorzitter Petter, die nadrukkelijk zei geen behoefte te hebben aan een openbare dis cussie en deze onverkwikkelijke zaak te willen zien als een in terne aangelegenheid, gaat er vanuit dat het hier om een origi nele jeugddienst ging, geheel los van evangelisatie-activiteiten^ "De collecte zou ook voor het jeugdwerk zijn. Ik heb advies in gewonnen bij de kerkvisitatoren en mede op grond daarvan heb ben wij ons besluit genomen. U moest eens weten, hoe pijnlijk en verdrietig ik het vind dat wij onze gemeente hiermee hebben moe ten confronteren. Maar je kunt binnen de ruimte van de kerk aan bepaalde grenzen niet voorbij gaan. Het lidmaatschap van de kerk legt ook verplichtingen op en van ieder mag worden ver wacht dat hij die nakomt. Wie geen vreemdeling is in de kerk, weet wat er met ds. Toornvliet gebeurd is. Tot een schuldbeken tenis is het van zijn kant nooit ge komen. Na lange procedures is de band tussen hem en onze kerken verbroken. Wij hebben helemaal niets tegen ds. Toornvliet, maar willen ons alleen houden aan de afspraken zoals die binnen onze kerken bestaan. Ik heb hem zelf aan de telefoon ge had om ons besluit toe te lichten. Nee, ik kan niet zeggen dat hij veel begrip toonde. Eén uit spraak van hem in dat gesprek heeft me diep getroffen. Hij zei: "En wat moeten mijn mensen nü?" Nou vraag ik: is het evange lie dat hij brengt soms anders dan wat andere predikanten verkon digen?" Antillen Ds. Toornvliet zelf was voor com mentaar onbereikbaar. Hij is deze week voor een werkbezoek naar de Antillen vertrokken en komt pas op 6 oktober terug. Zijn vrouw wist alleen van de afzeg ging en van de teleurstelling van haar man daarover. De jéugdweek in Leimuiden gaat verder gewoon door. Op het programma staat ook een voetbalwedstrijd tus sen kerkeraad en jeugd. Hij is als vriendschappelijk bedoeld. S J. DE GROOT Voorrang moei kruisingen in Oegstgeest Ei ié vc veilig maken K' OEGSTGEEST - Het enige vooi" stel waarmee de OegstgeesteLj^ verkeers- commissie gistermiddaCl^ akkoord ging had betrekking het maken van een viertal voor^j rangskruisingen. Het betrof hier de^ kruisingen Rhijngeesterstraatweg^jj Wilhelminapark, RhijngeesteiL^ straatweg - Endegeesterlaan, LijtLn weg - Tromplaan en Lijtweg - Aerf^ van Neslaan. Uit een onlangs ge^ houden onderzoek is gebleken dat^ vooral op deze kruisingen onduideUg lijke situaties bestaan. Wethouder Thorn toonde zich, als initiatiefne mer van dit plan, bijzonder geluk, kig met de voorstellen. Over de situatie aan de Lijtweg eri Wijttenbachweg werd in de com-j-j missie wederom uitvoerig gedis-f-* cussieerd. Het dienstencentrum* aan de Lijtweg had gevraagd in de nabijheid van het centrum een aan- tal parkeermogelijkheden voor inA validen te scheppen hetgeen waar schijnlijk mogelijk zou zijn door het verwijderen' van de gele streep aan de Lijtweg. De commissie wilde echter, alvorens een beslis sing te nemen, gaarne een nieuw onderzoek aangaande het totale plan voor dit gedeelte van Oegst geest, waarbij tevens de situatie op Bewoners van de President Ken- J nedylaan zullen ook nog even moe ten wachten op een definitieve be slissing inzake snelheidsbeper-i kende maatregelen. Aan dejui A.N.W.B. was gevraagd een advies Qi te verstrekken over mogelijke teL]' nemen maatregelen Het adviesjej bood echter meerdere mogeüjkhe-lej den en daarom besloot de commis-;a sie ook deze zaak voor nadere be-jej studering over te laten aan degu dienst gemeentewerken. De beslis-ES sing over het verstrekken vanje drempels in de Duinzichtweg^e moest worden teruggenomen. "In-f0< dien wij nu ja zouden zeggen schept na dit de verplichting de andere aan-jgj vragers uit te leggen waarom wij^ hen indertijd niet iets dergelijks^ hebben toegezegd", aldus Konl-^e beek. Besloten werd een speciale na vergadering te beleggen over onder pi] meer deze verzoeken, waarin te- vens ingegaan zal worden op de technische en financiéle aspecten, je WASSENAAR - Het Verkeers- en Welzijnscontact van de Vereniging van Vrienden van Wassenaar heeft een schriftelijk commentaar gele verd op het ontwerp- bestemmingsplan voor het cen trum van het dorp. Zoals bekend is er in de afgelopen maanden gele genheid gegeven tot "inspraak" over dit plan en werden er twee voorlichtings- en discussie avonden door het gemeentebes tuur georganiseerd. Tegen het einde van het jaar, als de resultaten van de inspraak in het plan verwerkt zijn, kan de officiële tervisielegging worden verwacht en zal er gelegenheid zijn officiële bezwaarschriften in te dienen. De Vrienden van Wassenaar zeggen in hun brief, dat zij de algemene doe leinden van het plan gaarne onder strepen. Met name de goede be- riekbaarheid van een min of meer compact winkelcentrum, dat door de gemaakte detaillering aantrek kelijk zal blijven, c.q. weer kan worden. Gepleit wordt echter voor het uit breiden van het "beschermd dorpsgezicht" met het gehele Be rkheiveld en het Baljuwbos met tuinen. Verder zou men geen wijzi gingen willen aanbrengen in de si tuatie op de Luifelbaan. Wel zou rondom de bibliotheek enige ruimte gereserveerd kunnen wor den voor bijzondere doeleinden, terwijl op de open ruimte langs de Luifelbaan enkele woningen ge projecteerd zouden kunnen wor den. Verder wordt een zekere be perking van het "dorpserfwense lijk geacht. Ten aanzien van de ver keersmaatregelen zou kunnen worden volstaan met een verlen ging met enkele tientallen meters van de auto-oversteekplaats in het midden van de Langstraat. Uit breiding van het dorpserf - waar het autoverkeer ondergeschikt is aan het voetgangersverkeer - geeft alleen maar schijnveiligheid, aldus het Verkeers- en Welzijnscontact. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De in oktober 1971 opgerichte manege De Hoogewaard viert 25 september haar vijfjarig bestaan met een springconcours, georga niseerd door een plaatselijke renvereniging. Deze manege, be staande uit één binnenbak en twee buitenmaneges, verloot op deze dag tevens een veulen onder de bezoekenden en zal de dres- suurrijder C. Vellinga een shouw houden, op zijn paard Tartuffe. Gedurende deze vijf jaar heeft de manege zich ook bezig gehouden met het organiseren van strand- ritten en is uitgegroeid van en kele paarden in het begin, tot 21 paarden op heden. at De Europese Bibliotheek in Zaltbommel blijft als een Holle Bolle Gijs boekjes opboeren waarin met oude ansichten en wat uitgebreide foto bijschriften wordt teruggeblikt in het recente verleden. Het aantal uitgaven is inmid dels zo groot dat over bijna elk dorp of gehucht in Nederland wel zo'n boekje verschenen is. Het lag dan ook in de lijn der verwachting dat, nu de voor raad plaatsen is uitgeput, van start zou worden gegaan met vervolgdeeltjes. De bel voor de tweede (commerciële) ronde heeft nu inderdaad geluid. Vervolg Binnenkort komt het vervolg- boekje over Lisse op de markt, geschreven door Lissenaar Hulkenberg. Wat betreft de tekst heeft Hulkenberg (opge groeid in Hillegom) zijn ach tergrondinformatie voor een goed deel geput uit aanteke ningen die dagbladcorrespon dent Arie Raaphorst in de eer ste helft van de 20 eeuw over het bollendorp heeft gemaakt en die bij toeval in handen van de geschiedschrijver werden gespeeld. "Lisse in oude ansichten deel 2" is het lezen waard. Vooral om dat Hulkenberg de moeite heeft genomen de opeenvolgende korte tekstjes logisch op elkaar te laten aansluiten; hij heeft er een "afgerond" geheel van ge maakt. Zelf noemt hij het "een wandeling door het dorp", die begint in het hart van Lisse op het Vierkant en eindigt op de grens met Sassenheim bij de voormalige melksalon van Arie van Diemen op de hoek van de Derde Poellaan. Jammer, dat een aantal prenten in het toch vrij dure boekje 21,90) on scherp of beschadigd is. Maar in sommige gevallen is het toch wel begrijpelijk dat Hulken berg een foto van mindere kwa liteit toch in het boekje heeft willen opnemen. Ik noem als voorbeeld de on scherpe foto van het huis Veen- enburg waar in de voortuin een grote mast te zien is met daarop een ooievaarsnest, het laatste van Lisse. Ben functionele foto dus. Voordat ik met Hulken berg "een wandeling door Lis se" maak nog even een alge mene opmerking over de tekst van het boekje. Geinis Het is een gemis dat de ge- Als een kennis van hen mij niet had gevraagd daar wat ruchtbaar heid aan te geven zouden weinig inwoners van Rijpwetering aan de weet zijn gekomen dat de zussen Co (75) en Sjaan (69) van Zeil binnenkort hun vijftig „dienstjaren" voor de r.k. kerk van Rijp wetering vol maken. Zonnetje „Ze zijn zelf te bescheiden om enige ophef over dat jubileum te maken"vertelde mij die kennis, „maar het is toch wel eens nodig dat ze in het zonnetje worden gezet". Bij deze dan. De twee zussen houden trouw de kerk schoon. Een keer per week, meestal op vrijdag, poetsen ze de banken, stofzuigen ze de kerk vloer of geven de heiligenbeelden een goede beurt. Soms gaan ze ook in het dorp langs de deur om geld voor de missie op te halen. Klokken Ze helpen ook wel koster Van Zeil. Als die geen tijd heeft luiden ze voor hem de klokken. Er gaat geen feest gevierd worden rond dit jubileum. schiedschrijver met geen woord rept over de slechte so ciale voorzieningen en de soms erbarmelijke omstandigheden waaronder de talloze landar beiders in het bloembollendorp destijds hun werk hebben moe ten verrichten. Dit stukje dorps leven komt er in het plaatjes- en praatjesboek erg bekaaid af. De enige foto waarop je wat ploete rende landarbeiders met de knieën in het zand somber naar de fotograaf ziet staren, lijkt bij toeval in het boekje verzeild te zijn geraakt. Daarentegen staan er naar verhouding wel veel foto's in van de ruïne Dever en het kas teel Keukenhof, twee stok paardjes van Hulkenberg waarover hij al heel wat heeft gepubliceerd. Wellicht had hij er beter aan gedaan die be kende kiekjes nu eens achter wege te laten en wat meer echte bollenprenten te plaat sen. Dat is niet gebeurd. Jam- Poelpolder Maar er blijft voldoende over om van te genieten, althans voor een selecte groep geïnte resseerden. Want dit soort an- sichtverzamlingen blijkt over het algemeen alleen goed te verkopen binnen de grens van de gemeente waarover ge schreven wordt. En dat is te be grijpen. Ik kan me indenken dat het een inwoner van Alphen een zorg zal zijn dat Lissenaar Jaap Riggel rond 1920, toen de Poel polder nog niet was volge bouwd, daar op konijnen en fa zanten jaagde. Even terug naar de foto's. Naast de geijkte prenten van dorp spleintjes, -straten, kerken en cafés (dikwijls door een be- roepsfototgraaf geschoten en als ansichtkaart in de handel gebracht) zijn in dit deeltje ook wat amateurkiekjes opgeno men die een wat minder roman tisch zicht geven op de Lissese samenleving vroeger. Venetië Bijvoorbeeld een foto van de voormalige huizen aan de Sta tionsweg, die met hun achter gevel in een oude bermsloot stonden. Het "vaste land" was alleen met een bruggetje be reikbaar. Dit stukje Lisse's Venetië was een regelrechte aanslag op de volksgezondheid. Niet voor niets werden de hui zen daar "rheumatiekhokkeri" genoemd. "Bello" En wat is Lisse zonder bollen velden? Vroeger stonden de tulpen en narcissen tot in de kern, zo is te zien op een van de 76 foto's. Ook een plaatje van de stoomtrein "Bello" die 1 juli 1881 tot 30 december 1932 vier maal daags het traject Hille- gom-Leiden reed. En een unieke foto van de klok die in 1942 door de Duitsers uit de Agathakerk werd geroofd om er kanonnen van te gieten. Somber kijkende bloemistenknechten op de bollentuin van Maarten van der Vlugt (foto boven). Op hun knieën van links naar rechts Doms v. d. Voort, Noordermeer, Van Elk, Jan van Duinen Jan van der Lans. Kool in de padenaardappelenheggen het te stuiven en een rietschelf. Op de foto onder jager Jaap Riggel met dubbelloops), die zojuist is temggekeerd van een jachtpartijtje in de poelpolder. Zijn knecht, Gerrit Hartveld, draagt de rijke buit. Weet u een onderwerp dat in deze rub nek past? Bel me dan maar op Elke »rgen cht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4