4 ïBouw centrum in Meren wijk start Zalen complex van De Burcht uitge brand e Politie adviseert: Laat auto 4 oktober thuis "LCC voert politieke actie" /'Zwarte Piet speelt Sinterklaas" Siere 50 jaar tussen het fruit I ^ONDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 LEIDEN LEIDEN - "Laat de auto op maandag 4 oktober zo veel mogelijk thuis". Dat ad vies geeft hoofdinspecteur La Rivière van de Leidse verkeerspolitie aan de Leidenaars, die van plan zijn aan de fes- Jtiviteiten ter herdenking van Leidens ontzet deel te nemen. Aanleiding voor die oproep vormen de wegreconstruc- 3 ties, die op verschillende plaatsen in de stad in uitvoering zijn en die tot opstop- pingen kunnen leiden en het te verwach ten tekort aan parkeerplaatsen. Vooral dat laatste dreigt door de komst van vele j bezoekers van buiten de stad een nijpend probleem te worden. Om alles toch zveel mogelijk in goede banen te leiden heeft de politie in overleg met een commissie waarin onder meer de Leidse middenstand, de ambulante handel en gemeentewerken vertegen- woordigd waren, een schema opgesteld. In dat "draaiboek" staan de verkeers- j maatregelen die op en rond 4 oktober - de dag van de 3-oktober-viering - getroffen i moeten worden. Een van de eerste maatregelen, die ge nomen zal worden, is het afsluitA met dranghekken van het terrein waar de kermis zal komen. Zoals bekend keert het Lunapark weer terug naar het cen trum en zullen de attracties een plaats krijgen op de Lammermarkt, rondom molen de Valk en op het Schuttersveld. Dit gebied zal vanaf donderdag 30 sep tember 's avonds om acht uur voor alle verkeer worden afgesloten. Die afslui ting zal duren tot dinsdag 5 oktober. Om de bedrijven, die in dit gebied geves tigd zijn in die periode bereikbaar te houden, zullen speciale voorzieningen worden getroffen. Zo krijgt Athibu een aparte uitrijstrook en zal ook de ventweg bij het parkeerterrein op de Lammer markt berijdbaar blijven. Datzelfde geldt voor de Marislaan. Omdat er op het Schuttersveld zelf geen plaats zal zijn voor de woon-en pakwa- gens van de kermisexploitanten, moest in de onmiddellijke omgeving een oplos sing worden gevonden. Daarom zal op donderdagochtend 30 september de oos telijke rijbaan van de Oegstgeesterweg (aan de kant van het Schuttersveld) voor het verkeer worden afgesloten. Zaterda gechtend 2 oktober om 8 uur zal ook de westelijke rijbaan (aan de stationskant) niet meer berijdbaar zy n. Het streven van de politie is erop gericht beide rijbanen op dinsdagochtend 5 oktober weer zo snel mogelijk vrij te maken voor het ver keer. Tijdens de afsluiting zal het verkeer dat komt uit de richting willem de Zwij gerlaan worden omgeleid over de War- monderweg naar Oegstgeest. In verband met de warenmarkt die ver plaatst is van de Haarlemmerweg naar Nieuwe Beestenmarkt, Beestenmarkt, parkeerterrein Steenstraat, Oude Singel (zijde Lakenhal) en Turfmarkt zullen ook deze wegen voor het verkeer worden af gesloten. Dat gebeurt zaterdagdagoch- tend 30 september tussen 10 en 12 uur. Op dat ogenblik zal het verkeer dat sta- dinwaarts rijdt de route Stationsweg - Steenstraat - Blauwpoortsbrug - Pnn- sessekade moeten volgen. Stad-uit is de route: Apothekersdijk, Stille Rijn, Stille Mare, Lange Mare, Haarlemmerweg. Om stremming op deze laatste weg te voor komen zal er op de Haarlemmerweg een richtingsverkeer worden ingevoerd in de richting van de Willem de Zwijgerlaan. Het openbaar vervoer zal ook van deze route gebruik maken. Een deel van de bussen zal via het Noordeinde de stad verlaten. Om het inkomende verkeer voor drei gende problemen te waarschuwen zullen op belangrijke toegangswegen van Lei den borden worden geplaatst met het op schrift "3 oktoberfeesten". Van 30 sep tember tot 5 oktober "Binnenstad ge stremd". Waar nodig zal met behulp van pijlen een speciale route worden uitge zet. Een van de grootste problemen, die zich in het 3-oktober-weekeinde zal gaan voordoen is het tekort aan parkeerplaat sen. Hoofdinspecteur La Rivière: "He laas moet ik zeggen, dat we daarvoor vrij weinig alternatieven hebben. De enige uitwijkmogelijkheid waarover we be schikken is in feite het parkeerterrein rondom de Groenoordhallen. Deze par- keercapaciteit - ongeveer 2000 auto's kunnen er een plaatsje vinden - is zater dag 2 oktober de hele dag en maandag 4 oktober vanaf 4 uur 's middags beschik baar. Vanaf de Groenoordhal is de af stand naar het kermisterrein betrekke lijk gering. Dat men de auto blak bij het Schuttersveld zal kunnen kwijtraken op 4 oktober is een illusie", aldus hoofdin specteur La Rivière. Voor de overige aktiviteiten, die in het centrum voor de stad worden ontplooid, geldt, dat de plaats steeds op ruime af stand verkeersvrij zal worden gehouden. Zo zal de Breestraat, alsmede de mark- tenroute op maandag 4 oktober van 's morgens 7 tot 's middags 5 uur voor alle verkeer zijn afgesloten. Was het niet beter geweest om - zoals vroeger gebruikelijk was - om het hele gebied binnen de singels voor het auto verkeer af te sluiten? Hoofdinspecteur La Rivière: "Die suggestie is kort gele den door Van Rooijen in een brief aan de Leidse raad gedaan en ook het PPR/D'66-raadslid Beijen heeft er naar gevraagd. Het probleem is alleen, dat men er half september mee op de prop pen komt, terwijl we al maanden aan het puzzelen zijn, hoe we het het best kunnen regelen. Ik ben helemaal niet tegen een volledige afsluiting van de hele binnenstad, maar het lijkt eenvoudiger dan het is. Hoe krijg je bijvoorbeeld de mensen die de zaak bewaken? Bovendien moet je een ont- heffingensysteem ontwerpen waar veel geld en mankracht in gaat zitten. De laat ste zeven jaar hebben we volstaan met een afsluiting rond alle festiviteiten. En ik moet zeggen, dat we daarmee vrijwel geen problemen hebben gehad". BRAM VAN LEEUWEN ADVERTENTIE CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wij brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks. Messen Bol, heft gesmeed lemmet edelstaal (zilverglans) 375.- Gratis er by: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 101 J. no 33 ,r( LEIDEN - „Een gebouw dat iedereen aanspreekt. Waar alles in kan en mag, dat gezellig en persoonlijk moet zijn, in een nieuwbouwwijk, waarin mensen elkaar doorgaans slecht kennen." p Een begeleidend woord van de chef van de afdeling accomodatie van ,.het ministerie van CRM, Van der I Linden, die gistermiddag in de Me- De chef van de afdeling accommodatie van het ministerie heer Van der Linde rechtssloeg de eerste paal voor trum in de Merenwijk. renwijk de eerste paal sloeg voor bezuinigingsmaatregelen in krin- het nieuwe wijkcentrum aan de Mi- gen van buurt- en clubhuiswerk lanenhorst Van der Linde zei voorts inmiddels tot „zwarte piet" be- als vertegenwoordiger van het door stempelde CRM, blij te zijn „weer eens voor Sinterklaas te mogen spelen". Zoals bekend gaat het wijkcentrum anderhalf miljoen kosten, waarven een miljoen door CRM wordt be taald. Dick Tesselaar, wethouder van sa menlevingsopbouw, wees op de moeilijkheden bij het maken van de plannen voor het centrum. „Wat we aan problemen hadden kunnen krijgen, hebben we ook inderdaad gekregen", zei hij. „Eerst werd me voor mijn voeten gegooid dat ik een subsidie van het ministerie had verspeeld. Toen bleken de plannen te duur. We kregen moeilijkheden met de bouwvergunning en met de brandweer en zelfs vanmorgen heeft een vrachtwagen met heipa len de hele wijk doorgereden op zoek naar het bouwwerk". De heer Raasveld van het buurt- comité hoopte op een blijvende goede samenwerking, ook als het gebouw klaar is, tussen het comité, de gemeente en CRM. Het wijkcentrum moet in een jaar gebouwd worden. Tot die tijd wordt de voormalige Kortimarkt aan de Merendonk nog voor wijkactiviteiten gebruikt. Voor dit pand is overigens al een nieuwe bestemming gevonden. Door het verplaatsen van de bui tenwanden is het mogelijk om het gebouwtje als clubhuis en kleed kamer te gebruiken voor de acht tennisbanen die in de nabije toe komst achter de Merendonk gerea liseerd zullen worden. Het nieuwe wijkcentrum zal ten dienste staan van de bewoners van Slaaghwyk, Zylwijk en Leedcwijk. Het bestaat uit twee lagen en bevat behalve een grote en een aantal kleine zalen, creativiteitsruimten, een ontmoetingsruimte en een peu terspeelzaal. Voor de inrichting is een bedrag van een ton uitgetrok- Vervolg CRM, de ken, terwijl voor tuinaanleg en de- LEIDEN wijkc'en- coratieve voorzieningen nog veertigduizend gulden trokken. LEIDEN - Groothandel Siere BV aan de Rooseveltstraat zit een halve eeuw in het fruit, en wil dat gouden jubileum niet onopgemerkt laten passeren. Daarom zal er zaterdag een "open huis" worden gehouden voor afnemers, collega's en rela ties. Zondag krijgt het fruite- tende publiek de gelegenheid om eem kijkje te nemen in de grote verkoophal, waar - voor die speciale gelegenheid - een grote "aangeklede" fruitshow zal worden gehouden. Siere begon vijftig jaar geleden met een bescheiden bedrijfje aan de Boommarkt. Mede oprichter, en nu commissaris J. Siere (65): "Daar moet je je niet al teveel van voorstellen. We zijn begonnen met vijftig kis tjes." Een aantal dat in geen en kele verhouding staat tot de 180 a 200 ton fruit, die nu wekelijks aan winkeliers, supermarkten en marktkooplieden wordt ver kocht. Elke week gaat er - afhankelijk van het seizoen - gemiddeld zo'n 35 ton bananen, 55 ton ci- trusfruit, 15 ton buitenlandse appelen, 30 ton zacht fruit (aar beien. kersen, druiven e.d.) en 55 ton hard fruit (appels en pe ren) de deur uit. Tussen die 50 kistjes van toen en de 180 ton van nu ligt een wereld van ver schil. Siere sr. vertelt "Neem alleen maar eens de technische hulp middelen. Vroeger werd het fruit nooit gekoeld. Dat kende men toen nog niet. Hoogstens werd het op zolders bewaard of ingekuild. Tegenwoordig heb ben we hier enorme koelruim ten. En dan de verpakking: vroeger werd alles verhandeld in manden. Kersen en aard beien bijvoorbeeld in "buksel". Je weet wel, van die lage ronde manden. Nu zit alles in dozen, kratten en kisten. En niet te vergeten het vervoer hande laars kwamen de spullen opha len met handkarren met hon den. Toen kwamen de paard en wagens en nu de auto's, van die grote trailers." Van concurrentie met de Leidse groente- en fruitveiling is vol gens de huidige directeur K. Siere geen sprake. "We zitten hier niet in een fruitproduktie- gebied. Dus wordt er op de vei ling maar zeer weinig fruit aan gevoerd. Het is een typische groentemarkt. We zijn trou-, wens zeer lang "buren" ge weest. Vanaf de opening van de Leidse veiling in 1930 tot 1966 hadeen we ons bedrijf op het terrein van de veiling aan de OOOOOOOOOOOOC-: Zoeterwoudseweg." Precies tien jaar geleden verhuisde Siere naar een nieuw pand aan de Rooseveltstraat.. In deze hallen wordt dagelijks een belangrijke bijdrage gele verd aan de fruitvoorziening in en rondom Leiden. Siere sr.: "Leiden heeft op het ogenblik nog vyf speciale fruitgrossiers. Onze meeste klanten zitten in de stad, maar we leveren ook in de buurt van Alphen en in de duin- en bollenstreek." Met tien man personeel zorgt men steeds binnen- en buitenland. Er wordt ingekocht op de Rotter damse citrusveilingen en de fruitveilingen in Zeeland, de Betuwe en Utrecht. Vaak wordt er ook rechtstreeks uit het bui tenland geïmporteerd. In de verkoop-, opslag- en koel ruimten liggen ze "broederlijk" naast elkaar: Spaanse meloe nen, Griekse druiven, Italiaanse perziken, Franse appels, ananas uit Ivoorkust, Hongaarse wa termeloenen, Califórnische si naasappels, Costa Ricaanse ba nanen en Braziliaanse aardno- ten Dat laatste is een „ex traatje in het bedrijf staat een pindabranderij. Zoals men ook een afdeling heeft waar de ba nanen op kleur worden „ge stookt". Siere sr.: ,,De afgelopen vijftig jaar is de kwaliteit van het fruit enorm toegenomen. Ook het as sortiment is sterk uitgebreid. Vroeger was er vrywel geen im port, maar nu zijn er nauwelijks grenzen meer. Soms is er een verschuiving opgetreden en zijn bepaalde soorten naar de achtergrond gedrongen". Siere somt ze op: bellefleuren, jutte- peren, dirkjesperen, sterap pels Een sterappel was bij voorbeeld een soort, dat vooral in oudere boomgaarden werd gekweekt. Die zijn langzamer hand allemaal gekapt. Maar over het algemeen kun je zeg gen dat het kopende publiek bepaalt wat er op de markt en in de winkels komt. Golden deli cious, Cox's Orange, Conferen ce. Clapps: wie er meer over wil weten kan zondagmiddag tus sen 12 en 6 bij Siere terecht. Ter gelegenheid van het gouden grossiersjubileum. Foto boven: een brandweerman met persliLchtmasker die bij de gebla kerde ingang van de grote zaal de vlammen te lijf gaat. Foto onder: een overzicht van het zalencomplex van de Burcht tijdens de blussing. De opname werd ge maakt vanaf de Burchtheuvel. pagina 1 De brand i Burcht brak vannacht omstreeks sing werden 25 brandweerlieden uitge- twee uur uit. Met groot materieel - ingeschakeld. Hoofdbrandmeester drie autospuiten, ladderwagen. Van der Staaij: „Het zag e LEIDEN „We moeten het hoofd koel houden". Dit zegt wethou der Waal (ruimtelijke ordening) in een reactie op de acties van het Leids City Centrum (organisatie van winkeliers) tegen gemeente lijke verkeersplannen voor de binnenstad. Diverse winkeliers hebben aanplakbiljetten op hun winkel gehangen waarop hun winkel te koop wordt aangebo den bij de voortzetting van het huidige binnenstadsbeleid. De wethouders Van Aken en Waal zouden volgens die pamfletten als „stadsontwikkelaars" daar meer informatie over kunnen ge- In de fractievergadering van de PvdA zei Waal gisteravond: „Het Leids City Centrum voert een po litieke actie tegen het college". En hij somde deze merkwaardige figuur op: „De Raad voor het Grootwinkelbedrijf huurt eep publiciteitsbureau uit Den Haag in, om in Leiden actie te voeren". De acties van het LCC kwamen ter sprake toen de fractie sprak over een voorstel aan de gemeente raad om extra geld beschikbaar te stellen voor de sierbestrating in de Haarlemmerstraat. Het raadslid Marie Anne Koning liet aanvankelijk weten „tegen" te- zijn. Mede aanleiding daarvoor was de kwalificatie „puinhoop" die de Haarlemmerstraat in een brief van het Leids City Centrum aan de winkeliers meekreeg. Wethouder Waal zei dat hem uit een gesprek met LCC-voorzitter Van Egmond was gebleken dat met het woord "puinhoop" niet de sierbestrating werd bedoeld. Wat dan wel, is volgen s Waal niet duidelijk geworden. De fractie oordeelde ten slotte dat de extra subsidie voor de sierbestrating toch maar verleend moet worden. Dameskapsalon Van Tongeren voor 'n charmant kapsel Bijeenkomst CPN over miljoenennota LEIDEN - De CPN afdeling Leiden houdt zaterdag een openbare vergadering. Hoofd punt van deze avond is de Miljoe nennota. Karei Hoogkamp en het Leidse raadslid Dries Hoeven zul len de belangrijkste zaken hieruit bespreken. De avond zal worden opgeluisterd door een optreden van het koor De Eenheid, samen met de blazersgroep De Onderste Steen. Aanvang acht uur. kelijk zeer hachelijk uit voor de woningen aan de Nieuwe Rijn. Het heeft maar een haar gescheeld of de hele zaak had daar in de brand ge staan. Dan had de hele hoek eraan gegaan". Om 42 minuten over twee kon door de brandweerleiding het sein brand meester worden gegeven. De na blussing heeft nog tot kwart voor acht vanochtend geduurd. Als ge volg van de brand is de grote zaal van het Burchtcomplex volledig uitgebrand. Er resten nog slechts kale muren en tussen de plassen water liggen de verwrongen stalen resten van wat eens dakconstructie en stoeltjes moeten zijn geweest. De vlammen hebben zoveel hitte veroorzaakt, dat de muren van het Burchtcomplex zijn ontzet eri er gevaar voor instorting bestaat. Daarom moest - toen vanochtend met het recherchewerk werd be gonnen - zeer voorzichtig worden opgetreden. De brand zal in elk geval voor de gemeente geen directe schadelijke financiële gevolgen hebben. We liswaar is de reserve van het ge meentelijk brandschadefonds niet bijzonder groot, maar alle schade die het miljoen overschrijdt is her verzekerd. „En met de brand in het Heerenlogement zaten we al boven de miljoen gulden", aldus wethou der Van Dam vanochtend. Wel financieel nadeel is er voor de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. De kleding die gisteren was overgebleven van de beurs is een prooi geworden van het vuur. Ook de geleende rekken zijn verloren gegaan.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3