Onderwijs België negeert studentenstop Wanneer komt er wat nieuws in aksieland? DONDERDAG 23 SEPTEMBER 197G PAGINA 21 Terwijl ik dit stuk wrocht, sche mert door de struiken aan de overkant een teken van aksie. Naast de Huntersigarettenreklame hangt de "Te koop" affiche. Mijn overbuurman protesteert met de winkeliers in de binnenstad. Ik gun hem dat pleziertje wel. Tenslotte is hij twee jaar lang walgend opgestaan vanwege de PvdA-affiche die ik voor het raam had hangen. Hij vindt dat de PvdA de neringdoenden in dit land naar de bliksem helpt. Ik vind hooguit dat ik door het ro ken van zijn sigaretten mezelf naar de bliksem help. Toch zijn er nog wel meer verschil len. Hij windt zich nog steeds op terwijl ik Drobeer om me zo min mogelijk door de aksie te laten opwinden, 't Is kennelijk iets wat met werk en positie te maken heeft. Een uitgesproken aksievoerder ben ik nooit geweest. Toch zijn er veel aksies geweest waar ik met vreugde aan meegewerkt heb. De beste en leukste aksies waren die aksies waar je je tegen direkt aanwezige personen kon richten. Het roepen van de slogan "Nixon moordenaar" gaf toch duidelijk minder genoegens dan de schimpscheuten op de aanwezige burgemeester die de Maasvlakte aan de Hoogovens wilde ver kwanselen. Van die positieverandering werd ik me een jaar geleden pijnlijk be wust. Nu was ik heb objekt van een aksie. Sinds mijn kindsjaren staan "Tesselaar zijn beentjes raar", maar plots was "Tesselaar een huichelaar". En notabene voor de groep die hij driejaar ge leden aanvoerde bij een protest mars die krachtig het beleid van zijn voorgangster verwierp. Zo zijn er meer van die kleine her- inneringspunten. Het aanmaken van de behangsel- lijm. Het vullen van de plastic emmer. De ouwe stoffer. Het schichtig plakken in de kleine nachtelijke uurtjes. En dan de vreugdevolle bijeenkomst op het buro aan de Zonneveldstraat. Dag emmer, dag stoffer, dag 25 gulden. Zulke dingen scheppen een band. Zeker in de kleine klup die tot aksie voeren bereid is. Een rust punt om op terug te vallen of om mee vooruit te zien. En dan is het voorbij. In het café waar je 's avonds rustig je pilsje dronk gaat het nu onder aards sissen als je binnenkomt. Je bent een regent geworden. Een aksie-objekt. En die behan del je op een speciale manier. De één praat met een zwarte rouw band om zijn arm over je mini male bijdrage voor de sport. De ander heeft je eigenlijk altijd al een lui gevonden, formuleert dat alleen wat anders. En wat doet de regent? Hij voelt zich onbehaag lijk. Hij drinkt nog steeds zijn pilsje, maar nu ergens anders, in de veilige kring van zijn mede regenten. Lekker onder ons. En zo is de situatie gelijk gebleven en zijn alleen de poppetjes ver anderd. In het huidige college van burge meester en wethouders zit een aantal leden, dat de tijd dat de ak sie het domein van de jeugdigen was, als aksiegroepleden hebben meegemaakt. Er is dan ook een duidelijke waar dering voor een goeie aksie, zeker als die door de meer gevestigde groepen in de samenleving uit gevoerd wordt. En het is een mooi'affiche. Het slagen van de aksie is van vele factoren afhankelijk. De kracht van de argumenten. Het aantal medestanders. De vasthoudend heid van de partijen. De macht die de partijen bezitten. En de mate waarin iedereen zich op windt. Overigens is het duidelijk dat de opwinding over een aksie daalt bij de herhaling. Het wordt tijd dat er weer eens wat nieuws komt onder de zon van aksieland. P.S. De afglopen zomer heb ik zelf al mijn huis en voordeur geschil derd. Door Dick Tesselaar wethouder ondenvijs en sport in Leiden Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs Door Leo Pagano in voor iedereen begrijpelijk neder- lands geschreven, moet volgens hem gehandhaafd blijven. Nu kan men met het afschaffen van de offi ciële sluiting van het parlementaire jaar nog wel vrede hebben, maar ve len zullen toch het ceremonieel - door Kamervoorzitter Vondeling kortheidshalve poespas genoemd, rond de opening van het nieuwe zit tingsjaar niet graag willen missen. Bovendien zou deze afschaffing ook betekenen dat vele Haagse werknemers hun traditionele vrije middag moeten inleveren en ontel- Als het aan 2de Kamer-voorzitter Anne Vondeling ligt, zullen sluitings- èn openingsplechtigheid van het nieuwe parlementaire jaar, worden afgeschaft. De nestor van de Staten Generaal - niemand van de zittende leden in 2e en le Kamer kan de socialistische Kamervoor zitter in Kamerjaren overtreffen - vindt het allemaal maar onnodige poespas. Alleen de troonrede, mits bare kijkers een toch altijd kleur rijk beeld op de televisie zouden Vondeling Vertoning verkiezingen voor de deur staan. Nauwelijks enige verhoging van belastingdruk (0,45 procent) en, sinds jaren, nu eens geen nieuwe aanslag op de portemonnaie van de automobilist. De waarde van het particuliere vervoermiddel wordt nu zelfs erkend waarmee een pas send antwoord is gegeven op het in de 2e Kamer zo vaak gehoorde ver wijt aan de regering dat zij niets an ders doet dan "auto-tje pesten". Geen verrassing Weinig spectaculair nieuws dus dat ons dinsdag vanaf het Binnenhof bereikte. Ook aan enorme tot in de miljarden lopende begrotingste korten raak ie gewend en dat er geen financiële voordeeltjes in het VAD zaten, was ook al geen verras sing. Toch is een kleine niet altijd even oppassende groep vaderlan ders er dinsdag redelijk goed afge komen. De regering zal het zakgeld van gedetineerden verhogen. Ook worden de bibliotheken in de stra finrichtingen uitgebreid, komen er meer sportleiders en zal er gele genheid worden geschapen om voortaan ook aan creatieve expres sie te doen. De 3300 Nederlanders die nog een straf moeten uitzitten, behoeven niet zo lang op deze extra voordeeltjes te wachten. Er komen volgend jaar maar liefst 200 plaat sen bij waarin gelegenheid gebo den wordt om de opgelegde straf uit te zitten. Binnen achttien maanden is die achterstand dan weer weggewerkt. Voor het afschaffen van de officiële sluitingsplechtigheid van het par lementaire jaar is evenwel alles te zeggen. Die vertoning - maandag middag in 4 minuten uitgevoerd temidden van 37 van de 225 leden, der Staten Generaal - heeft geen enkele zin meer. Nog niet zo lang geleden gebeurde de officiële slui ting in de Ridderzaal op de zaterdag voorafgaand aan de derde dinsdag van september. Voor die gelegen heid was een militaire- of politieka- pel aangetreden en de minister van Binnenlandse Zaken, die in naam van de Koningin het parlementaire zittingsjaar sloot, kwam per rijtuig naar het Binnenhof. Sinds vorig jaar wordt het parlementaire jaar gesloten in de le Kamer. Het aantal Kamerleden dat de moeite neemt deze weinig zeggende plechtigheid bij te wonen, loopt sterk terug. Zo doorgaand zullen er volgend jaar ook geen 37 volksvertegenwoordi gers meer zijn. De voorzitter van de 2e Kamer zal dan ook wel gauw zijn zin krijgen, op dit punt. Het af schaffen van de officiële opening Prins Bernhard stapt in de gouden koets. van het parlementaire jaar zal, ho pelijk, nog wel in verder verschiet liggen. Eerder lijkt ons de wens van de heer Vondeling vervuld worden met betrekking tot het voor ieder een begrijpelijke nederlands waarin de troonrede wordt opge steld. Met de samenstelling van die rede is. volgens taaipuritein Vonde ling ditmaal al veel gewonnen. Passages Troonrede en miljoenennota hou den ditmaal geen passages in waar tegen nu direct stelling genomen behoeft te worden. Dat past ook niet in een parlementair jaar v BRUSSEL - Het katholieke on derwijs zal zich in Belgie niets aan trekken van de studentenstop die de regering onlangs voor een aantal scholen afkondigde. Vele honder den leerlingen die de toegang Door Jari Werts moest worden ontzegd, zijn giste ren gewoon aan hun opleiding be gonnen. Het gaat voornamelijk om toekomstige leerkrachten. In Brussel vragen waarnemers zich af of het christelijk-liberale kabinet-Tindemans het de ko mende dagen tot een harde con frontatie met het machtige katho lieke onderwijs durft te laten ko men. Er staan gemeenteraadsver kiezingen voor de deur, de minis ters hebben juist een conflict met de vakbeweging weten te vermij den en zij zullen daarom weinig zin hebben in nieuwe herrie. Speurend naar mogelijke bezuin igingen besloot de regering in de laatste dagen van juli om bij de kweekscholen en by de opleiding voor een aantal paramedische be roepen het aantal nieuwe studen ten met een kwart tot eenderde te beperken. Dat gebeurde zonder discussie met de betrokkenen, laat staan dat het onderwijs enige in spraak kreeg. Het koninklijk be sluit waarop de maatregel berust zal volgens juristen bovendien niet op een goede wettelijke basis steu- Waarom bezuinigen op het onder wijs? Het weekblad KNACK schrijft daarover dit weekeinde: "Volgens de boeken van Ameri kaanse hoogleraren die onze minis ter van onderwijs De Croo zo graag leest, hebben de huidige achttien- jarigen slechts eenvijfde van hun parate kennis van de school. Tach tig procent komt van de parallelle informatie: televisie, de mensen, de wereld". En minister De Croo, lid van de liberale PVV, zou als volgt redeneren: "Wat zou ik een kwart van het gehele staatsinkomen blij ven uitgeven voor die schamele twintig procent extra kennis". In vergelijking met de situatie in Nederland lijkt het Belgische on derwijs een aantal jaren te hebben stilgestaan. Zitten blijven, porties strafwerk, flink wat tucht en het van buiten leren van allerlei "Be langrijke" zaken zijn hier nog springlevend. Eenderde van de kinderen blijft op de lagere school minstens een keer zitten. Minister De Croo legt er de nadruk op dat hij weliswaar wil bezuinigen, maar niet ten koste van de zwak kere groepen of leerlingen. Hij zegt zijn saneringsplan vooral te richten op studenten die best een stukje van hun opleiding zelf kunnen be talen. De Croo: "Wij vormen in Bel gië de meest conservatieve en in rangen opgedeelde samenleving die er ooit heeft bestaan. Driekwart van de mensen in dit land heeft het in het leven niet gemakkelijk. Maar toch laat men hen allen het onder wijs betalen, waarvan slechts een kwart kan genieten". Dit is voor de Nederlandse lezer geen onbekende taal. We horen DS'70-minister De Brauw. Een jaar of vijf geleden probeerde die de studenten minstens duizend gul den per jaar te laten betalen. Wat minister De Croo vervolgens op merkt zou echter ook afkomstig kunnen zijn van de huidige socia listische minister van onderwijs Van Kemenade. De Croo: "In het lager onderwijs kost een leerling mij per jaar 35.000 frank (ongeveer 2500 gulden, red.). Bij het middel baar onderwijs wordt dat al drie keer zoveel en een student in het hoger onderwijs kost jaarlijks zelfs 300.000 frank. Negentig procent van de kinderen volgt geen hoger onderwijs. Zij moeten betalen voor de tien procent die dat wel kan. Dat is voor mij als liberaal een onthut sende vatststelling". De socialistische oppositie wijst er op dat De Croo's bezuinigings plannen de kinderen uit financieel of sociaal zwakkere milieus zullen treffen. Dergelijke kritiek raakte het kabinet midscheeps toen en kele weken geleden de christen democratische CVP vrijwel letter lijk hetzelfde ging vertellen. De partij van premier Tindemans pro beerde aldus de socialisten te over- troefen. Inbinden De voorgestelde be zuiniging moet slaan op verschil lende sectoren van het onderwijs. Wie het geheel doorleest krijgt niet de indruk dat men zich speciaal richt tot de mensen die het makke lijk kunnen betalen. De beperking van het aantal toekomstige onder wijzers is volgens de minister nodig omdat het aantal leerlingen flink daalt. Tussen 1973 en 1980 scheelt dat zesduizend leerkrachten. Juist in die jaren zal het aantal afgestu deerden verdrievoudigen. Het verzet tegen de studentenstop groeide in de loop van augustus met de dag aan. De CVP liet de mi nisters van onderwijs De Croo en Humblet dan ook vallen De Croo begon met zijn portefeuille te zwaaien, maar moest er uiteindelijk aan geloven: De regering liet toe dat alle aangemelde studenten op 15 september hun toelatingsexamen mochten afleggen. Pas daarna zal met de scholen worden besproken hoeveel jongelui de toegang wordt ontzegd. Dit weekeinde maakten de katholieke scholen bekend dat zij alle geschikte kandidaten de op leiding zouden laten beginnen. Het overleg over het aantal toe te laten cursisten, dat deze week moest be ginnen lappen de meeste kweek scholen aldus aan hun laars.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21