LEIDSCH DAGBLAD "Minder loon of meer bezuiniging" WEER BRAND BIJ BURCHT IN LEIDEN Enorme ijsdeken op Mars vandaag LEIDSCH J DAGBLAD Sojoez 22 is terug In het net, de koningin komt Werk van pyromaan? NDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35044 AMSTERDAM (SP) - De vakbeweging moet voor 1977 en Ie volgende jaren kiezen tussen loonmatiging of nog meer lezuinigingen op de uitgaven van het Rijk en de sociale ekerheid. foorzitter Wim Kok van de Federatie Nederlandse Vakbe weging (NW en NKV) heeft dit z'n achterban vanmorgen 'oorgehouden. p het congres van de Algemene ond van Ambtenaren in de Am- .erdamse RAI zei hij dat een keus issen de bestedingsmogelijkrie len voor de gemeenschap óf voor ie particulieren niet meer te ontlo- |at zou alleen maar kunnen als de akbeweging zou menen geen oodschap meer te hebben aan de Dllectieve en sociale voorzienin- len, zoals meer woningen, beter nderwijs en de sociale verzekerin- en. Kok herinnerde er aan dat die loorzieningen onder zware druk 'an de vakbeweging in het verle- len tot stand zijn gebracht. Hij zei at de voorgestelde bezuinigingen oor de overheid de vakbeweging oor de klemmende vraag hebben esteld in hoeverre deze besnoeiin- en toelaatbaar zijn. lij zei voorts dat het FNV-bestuur iet afgelopen voorjaar de achter- >an al op de noodzaak van een teuze heeft gewezen. Die noodzaak ^erd volgens Kok door de achter- >an wel ingezien. Maar voor dit jaar Werden daar geen conclusies aan Vrij bewolkt Ei In het algemeen veel bewolking Hmaar slechts hier en daar regen Minimumtemperaturen om- M streek s 10 graden. Maxima circa H 19 graden. Matige tot vrij krach- Htige zuid-oostelijke wind. (opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 6.29 uur, onder: 18.33 uur. Maan op: 7.18, onder 18.37 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.08 en 15.29 uur, laagwater om 11.29 en 23.50 uur. verbonden. In 1977 zal men die keus echter wel moeten maken. Kok hekelde de "uiterst rechtse" oppositie - hij doelde op de WD - die volgens hem ten onrechte naar de vakbeweging lonkt met het ver haal dat de werknemers geen ge noegen mogen nemen met een "habbekrats" en dat de collectieve sector daarvoor zal moeten bloe den. "Die groeperingen die de klok terug willen draaien vergissen zich, als zij menen de FNV als bondge noot op hun pad te vinden. De FNV is geen vakbeweging die alleen maar opkomt voor enge groepsbe langen, die alleen maar kijkt hoe veel er in het loonzakje komt. Het belang van de zwakkeren in de sa menleving staat bij het FNV cen traal. De FNV zet zich in voor be houd van de collectieve sector", zei Kok. Dit alles mag en kan naar de me ning van de FNV niet betekenen dat de overheid maar zoveel moge lijk geld moet blijven uitgeven. Be perking van de stijging van de be lastingen en sociale premies is on vermijdelijk. Maar als dat gevolgen heeft voor het beleid van de rege ring en bezuinigingen met zich meebrengt, dan mag dat niet ten koste van de minst bedeelden in de samenleving gaan en evenmin ten koste van het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Tapijt vuil Schoon met gat antie! Bel 02907-57 48. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs BISSCHOP NAAKT GEVONDEN RIO DE JANEIRO - Een Bra ziliaanse bisschop is vanoch tend vroeg in een voorstad van Rio de Janeiro in naakte toe stand en gebonden aangetrof fen. Hij bleek ook mishandeld te zijn. Bisschop Adriano Hypolito, een voorvechter van mense lijke rechten en pleitbezorger van de armen, werd aangetrof fen, vier uur nadat hij was ont voerd, zo heeft een woord voerder van het nationale ver bond van bisschoppen ver klaard. Het naakte lichaam van de prelaat was ingesmeerd met een glanzende rode stof. Het Braziliaanse anti communistische verbond heeft bekend gemaakt, ver antwoordelijk te zijn voor de ontvoering van de bisschop. Even voor de vrijlating van de bisschop ging diens auto de lucht in voor de zetel van het bisschoppelijke verbond, dat eveneens meermalen zich uit gesproken heeft tegen uitbui ting van de armen in Brazilië. Ford-Carter zondag hier op televisie HILVERSUM - De NOS- televisie zendt zondagmiddag het eerste van een serie van drie tv-debatten tussen John Ford en Jimmy Carter uit. Het eerste debat tussen president Ford en zijn democratische rivaal Carter heeft vandaag in Philadelphia plaats. Van het anderhalf uur durende televisiedebat zendt de NOS zondagmiddag zeventig minuten uit. De uitzending is om half zes op Nederland 2. De filmbeelden zullen van een Ne derlandse ondertiteling worden Ik word abonnee per 7 oktober 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden PASADENA (Reuter) - Mars heeft, in de vorm van ijs, waarschijnlijk meer water dan de aarde. Dat hebben geleerden van het Vi king-project vandaag in Pasadena meegedeeld. De noordpool van de planeet bevat geweldige hoeveelheden ijs en de rest-van de planeet bestaat ver moedelijk uit een dunne laag steen over een enorme ijsdeken. Met de bekendmaking van deze bevindingen van de Viking is een eind gekomen aan een reeds lang bestaand geschilpunt over de sa menstelling van de poolkap op Mars. Velen meenden dat deze be stond uit bevroren koolzuurgas. Het deel van de Viking dat in een baan rond de planeet is gebleven heeft vastgesteld dat de tempera tuur aan de pool 73 graden celsius onder nul is. Bevroren koolzuurgas .of "droog ijs" zou al bij veel lagere temperatuur zijn verdampt. Waarschijnlijk is de ijskap honder den meters dik. Onderzocht van de dampkring van de planeet heeft aanwezigheid van de zware gassen De geleerden blijven dus zitten met pen krypton aangetoond, het raadsel hoe de grote, droge ri- Nergens is een spoor van stromend vierbeddingen op de planeet zijn water op de planeet gevonden. Wa- ontstaan. MOSKOU - Het Russische ruimteschip Sojoez-22 met aan boord Valeri Bikowski en Wladimir Aksenow is vandaag teruggekeerd. Het ruimtevaartuig maakte een zachte landing in het doelgebied op 150 km van Tselinograd in de republiek Kazakstan. De kosmonauten maken het goed. Volgens Tass is de missie van de twee ruimtevaarders die acht dagen geleden begon, succesvol verlopen. Voor het eerst was een ander Lid van het communistische blok betrokken bij een Russische bemande vlucht. Zo was er Oostduitse apparatuur aan boord waarmee foto's werden gemaakt van het gebied van de Sowjet-Unie en de DDR. Voorts werden proeven genomen met planten, vissebroed en microben in een toestand van gewichtloosheid. Rellen in hart Johannesburg JOHANNESBURG - In het cen trum van „blank" Johannesburg heeft de Zuidafrikaanse oproerpo litie vandaag met waarschuwings schoten en ae wapenstok een me nigte van enkele honderden zwarte betogers tegen de apartheid uit eengedreven. Volgens de eerste berichten zou er een dode zijn gevallen; ruim 70 per sonen werden gearresteerd. Het was de eerste keer dat er in het hart van Johannesburg een grote zwarte demonstratie plaatsvond. Ook in de zwarte satellietstad So- weto was het vanochtend voor het eerst sinds bijna een week weer on rustig. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - Het Leidse PvdA- raadslid Van Baaren heeft zich geërgerd aan het feit dat geno digden, die de officiële opening van de schouwburg mogen bij wonen „netjes" gekleed moeten gaan, dat wil zeggen: de heren in een donker costuum en de dames in het lgng. Een en ander staat op de, uitnodigingskaart van het gemeentebestuur ver meld. „Ik hou er niet van om voorgeschreven te krijgen welke kleding ik moet dragen", aldus Van Baaren, die niet in militaire dienst is geweest. Hij zei dit gisteravond in de ver gadering van de PvdA-fractie en wilde weten uit welke hoek deze „ongelukkige mededeling op de kaart" was gekomen. We thouder Tesselaar antwoordde daarop dat met name burge meester Vis erop aangedrongen heeft om de „nette" kleding verplicht te stellen. Vis zou op zijn beurt daarover weer een verzoek van of namens Konin gin Juliana hebben gekregen. Zij komt de opening van de schouwburg bijwonen. Tesse laar „We (de wethouders) heb ben ons eerst wel tegen het voorstel van Vis verzet, maar la ter zijn we door de bocht ge gaan. Daar heb ik nu eigenlijk wel spijt van". Zijn collega Waal voegde daar aan toe: „Vis vindt het erg belangrijk. Het schijnt belangrijk te zijn dat als Hare Majesteit er netjes bijloopt, wij dat ook moeten doen". Het raadslid Höppener, die te vens voorzitter is van de Cultu rele Raad, sloot zich bij zijn fractiegenoot Van Baaren aan: „Als je de image van de cultuur tempel wilt veranderen, moetje niet zo'n eis stellen. Straks staat er een foto in de krant van de opening en dan zeggen de men sen: waar gaan onze centen ei genlijk heen?" Hoppener zal overigens een donker costuum aantrekken: „Ik conformeer me wel. Ik maak er geen demon stratie van". Waarop het raads lid Van der Horst zich wist te herinneren dat de PvdA-fractie in 1955 nog eens geweigerd heeft om zich aan eisen over de kleding te onderwerpen. SOLDAAT VAN ORANJE De acteur Rutger Hauer (links op de foto) beeldt Eric Hazelhoff (rechts) uit in de film „Soldaat van Oranje", waarvoor gisteren opnamen gemaakt werden op het vliegveld Valkenburg. Ook op het Katwijkse strand zal een stukje historie worden gereconstrueerd PAGINA 5 Toch nog mogelijkheden voor abortuswet confessio nelen PAGINA 7 Positie van Soeharto lijkt niet meer zo sterk PAGINA 9 I Veel over bloemen en plan ten PAGINA 11 t Gimondi overtroeft Hennie Kuiper i pak slaag gaat geven PAGINA 15 Sandra kwam naar het Bees tenspul kijken PAGINA 19 Prinsjesdag; onnodige poes pas? PAGINA 21 iCok (FNV): keuze liet langer ontlopen De landelijke Raad voor het Groot winkelbedrijf heeftzoals bekend, de strijd aangebonden tegen de plannen, die verscheidene ge meenten met hun binnensteden hebben. Met name Amsterdam en Leiden genieten de eer in de volle belangstelling van het grootwin kelbedrijf te staan. In Leiden heeft dat geleid tot een complete aanval op het gemeen tebestuur, met name gericht tegen de wethouders Van Aken en Waal. In Amsterdam blijven de activi teiten van het grootwinkelbedrijf (nog) beperkt tot het schrijven van brieven aan de gemeente raad. De argumentendie daarin worden gebruikt, lijken sterk op de in Leiden gehanteerde argumenten, zo blijkt uit een brief die het grootwinkelbedrijf gisteren aan de Amsterdamse raad heeft ge stuurd. Daar staat onder meer het volgende in: "Het verval van het centrum van Amsterdam dat al jaren aan de gang is, beroert ons diep. Er is dringend behoefte aan een inte grale visie op alle factoren die van belang zijn voor het functio neren van het centrum van Am- Dit bleef erover van de grote zaal van het Burchtcomplex na de brand. Exploitant Plasmeijer, bekijkt verslagen de resten. Foto Jan Holvast. (Van onze versslaggevers) LEIDEN - Het zalencomplex van "De Burcht" in Leiden is van nacht vrijwel volledig afge brand. De schade wordt ge raamd op ruim een miljoen gul den. Het was de tweede maal in een week, dat er grote brand uitbrak in het Burcht-complex. Vorige week - in de nacht van dinsdag op woensdag - w erd een flink deel van het Heerenloge ment, tegenover de Burchtzalen, een prooi van de vlammen. Gezien de korte tijd, die er ligt tus sen de beide branden en de ge ringe afstand tussen de brand haarden, is de Leidse recherche vanochtend onmiddellijk be gonnen met een diepgaand on derzoek naar de oorzaak van de brand. Met de mogelijkheid, dat er een pyromaan aan het werk is wordt ernstig rekening gehou den. Hooftl-inspecteur La Rivière: "we zullen de zaak minitieus onder zoeken. In de zaal gevonden za ken zullen in het laboratorium worden bekeken. Maar het zal zeker enkele weken duren voor de resultaten daarvan bekend zijn. Op dit ogenblik weten we nog niets van de oorzaak". Exploitant van het Burcht complex, de heer Plasmeijer, vertelde vanochtend: "Ik ging om tien voor twee vannacht weg. Ik was juist bezig om het hek te sluiten toen ik glasgerin kel dacht te horen. Toen ik om keek zag ik allemaal vlammen. Zelf heb ik het vermoeden dat er brandstichting in het spel is. Want twee branden zo kort na elkaar is wel erg toevallig. Maar het kan ook zijn dat het dak is ingestort en dat daardoor brand is ontstaan". De gevolgen van de brand in het Burchtcomplex hadden ramp zalig kunnen zijn. zou er meer wind hebben gestaan, dan zou zeker een aantal panden aan de Nieuwe Rijn in brand zijn ge raakt. Nu heeft de brandweer ternauwernood kunnen voor komen dat de vlammen naar de panden oversloegen. Van het zalencomplex zelf is weinig meer over. De grote zaal is volledig verwoest. Daarvan staan alleen de muren nog over eind. Ook de keuken is geheel uitgbrand. Alleen de kleine zaal is gespaard gebleven. Maar het is onmogelijk de ruimte te ge bruiken in verband met het ont breken van de keuken en de rook- en waterschade die de zaal heeft opgelopen. De expoitant van de Stadsgehoor zaal, de heer Milikan, heeft van ochtend aangeboden, alle even- nementen, die in de Burcht zalen gehouden zouden worden, onder te brengen in de Stads gehoorzaal. In het stadhuis werd vandaag uit gebreid overleg gepleegd, over de vraag wat er zal moeten ge beuren. Burgemeester Vis heeft zich vannacht al van de situatie op de hoogte gesteld. In verband met de mogelijkheid dat de brand is aangestoken zal de po litie de komende dagen in de di recte omgeving een extra oogje in het zeil houden. De inschrijving voor de uitreiking van haring en wittebrood op 4 okto ber, die vanavond in de grote zaal van De Burcht zou plaats hebben, is nu verplaatst naar de Stadsgehoor zaal. sterdam wil dit niet naar het ni veau zakken van een provincies tad aan de Zuiderzee. Het hui dige verkeerscirculatieplan van Publieke Werken behandelt slechts een deelprobleem" En: "Uitvoering van de plannen van Publieke Werken zal ons in ziens nog grotere groepen van de bevolking in en rondom Amster dam van het centrum doen ver vreemden. Ook gedeeltelijke uit voering ervan "op proefheeft dit effect". Verder schrijft de Raad voor het Grootwinkelbedrijf: "Voor het bedrijfsleven biedt dit alles som bere vooruitzichten. Zeer belang rijke kapitaalsvernietiging ligt in het verschiet. Maar de detail handel kan uiteindelijk het win kelend publiek naar Purmerend, Hilversum of Lelystad volgen. Maar u, als bestuurders van deze stad"? De brief eindigt met een "herhaald aanbod" van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf om "te helpen met alle ons ter beschikking staande middelen om tot een be vredigenderoplossing te komen". Zou het door de raad ingehuurde public-relations-bureau hebben geadviseerd, het Amsterdamse gemeentebestuur wat vriendelij ker aan te pakken dan het Leidse? Dure breuk ALPHEN AAN DEN RIJN - Eén gebroken horlogebandje bezorgde vijf auto's gisteren flinke blikscha de. Het gebeurde op de Herenweg in Alphen. Vijf auto's reden achter el kaar. Het horlogebandje van de be stuurder van de achterste brak. De man richtte even zijn aandacht op het euvel en botste prompt tegen zijn voorganger. Die werd tegen zijn voorligger geduwd enzovoort. Vijf auto's gedeukt. Gelukkig de den zich geen persoonlijke onge lukken voor.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1