U wilt een grote boom in uw tuin BLOEMEN PLANTEN BOMEN Tips van Rob nu s.v.p. weer bloemen in mijn magnolia De hortensia werd ineens zo klein... En GROENTETUIN IN DE LIFT Rob Herwig, de bekende' schrijver van tuin- en plaz± tenboeken geeft weer eens antwoord op de vele vrfigen d ie hem a Is auteur van tiental len boeken steeds weer gesteld worden. In deze eerste serie antwoor den komen zowel de liefhebber van kamerplanten als de tuinbezitter aan bod. Maar ook gaat Herwig in op vragen over groente uit eigen tuin. U wilt een boom in uw tuin, maar niet zo'n kleine die nog dertig jaar nodig hegft om tot een beetje behoorlijk formaat uit te groeien. Er zijn natuur lijk snelle groeiers, zoals een wilg of een populier, maar niet iedereen voelt daar wat voor. Je hebt tegenwoordig wel bomen,'die in grote bak ken of potten containers worden opgekweekt en die niet meer zo heel piepklein zijn. Toch zijn ook die vipt ideaal als u een echte grote boom wilt hebboji. Ze zien er soms een beetje dood geschoten'' uit, met weliswaar hoge, maar toch nog dunne stammetjes. Een onbereikbaar ideaal dus, die grote boom? Nee, hoor. Je kunt sinds een paar jaar volwassen bomen, kopen, die zo'n kale tuin en een nieuwbouwwijk onmid dellijk de allure van een oude. romantische stadstuin geven. Zo'n boom kost alleen een smak geld. Duizend gulden min stens, maar u moet ook niet gek opkijken als er driedui zend gulden in rekening wordt gebracht. In dat bedrag is dan wel alles inbegrepen: het uitgraven op de plek waar de boom staat, het vervoeren naar de plaats van bestem ming, en het daar in de grond zetten. Gemiddeld tweeduizend gulden voor een boom is natuurlijk veel geld. "Maar de mensen geven ook veel geld uit aan andere dingen, dus waarom dan 7iiet aan een boom?". De heer P. de Winter, directeur van de Nationale Bomenbank BV in Sliedrecht tilt niet zo zwaar aan de prijs. Twee reuzen Toch zijn er niet veel v zomaar een oude eik of een volwassen linde kopen. De Winter herinnert zich een paar gevallen: "We hebben een keer iemand ge had, bij wie de november storm twee grote reuzen had geveld, en die daar twee nieuwe voor in de plaats wilde hebbenomdat zijn huis er anders zo verschrikkelijk kaal uitzag. En we hebben ook eens een oude fruitboom, die uit een nieuwbouwwijk moest verdwijnen, bij een bungalow neergezet die daar werd ge bouwd". De Bomenbank is een van de weinige bedrijven in Neder land waar je volwassen bo men kunt kopenHet bedrijf is een dochter van Mostert en De Win ter Groenvoorzieningeen onderneming die parken en recreatiegebieden aanlegt en onderhoudt. Uit deze bezighe den is de Bomenbank ont staan. Kachelhout "Vroeger werd er van bomen, die weg moesten voor we gaanleg of stadsuitbreiding, kachelhout gemaakt"zegt De Winter, "maar de laatste ja ren met groeiend milieubesef, gaat het publiek protesteren als er ergens een oude reus wordt omgehakt". Wat er bij de Bomenbank ge beurt, is dit: een gemeente of provincie of wie dan ook meldt aan de Bomenbank wanneer er ergens bomen weg moeten en de bank zet ze alle maal op een lijst. Niet alleen de naam wordt geregistreerd, ook het aantal, de dikte van de stam en de hoogte van de kroon. Die lijst wordt weer het hele land rondgestuurd. Naar gemeenten, maar ook naar anderen die interesse hebben. Er zijn bijvoorbeeld aannemers, die bomen als een cadeau ge ven bij de oplevering van de huizen die ze hebben ge bouwd. In de Bijlmermeer zijn op die manier grote bo men terecht gekomen. Duizend Er is belangstelling genoeg. Dankzij die lijst verplant de Bomenbank zo'n duizend bo men per jaar. Naar particu lieren gaan er overigens niet veel. Hooguit tien procent. Dat ligt eigenlijk nogal voor de hand. De meeste mensen hebben kleine tuinen, waarin voor een grote boom geen plaats is. Ze zouden er hooguit samen met de buurman een kunnen kopen en die dan op de grens van hun tuinen kun nen zetten. Dat is een mogelijkheid. Het kan ook nog anders, vertelt De Winter; "We hebben nu een aanvraag van een groepje buren in een nieuwbouwwijk, dat vijf bomen op het pleintje bij hun huizen wil zetten. Dat moet natuurlijk wel in overleg met de gemeente gebeuren want die moet de bomen gaan onderhouden, maar de bewo ners betalen de aankoop De uiteindelijke prijs van een oude boom is afhankelijk van leeftijd, soort en het aantal dat je koopt. Voor bomen als eiken, beuken en berken moet de verplaatsing al twee jaar tevoren voorbereid worden, anders lukt het niet. Dat maakt de hele operatie na tuurlijk niet goedkoper. Bovendien is er de laatste tijd nog een ander verschijnsel dat de prijs opjaagt. In het verleden vond iedereen het uitstekend,als de Bomenbank pakweg dertig oude iepen kwam weghalenDaar kwam je dan gemakkelijk vanaf. Maar tegenwoordig, nu die oude bomen een succes blij ken, wordt er steeds vaker geld voor gevraagd. Wat geef je ervoor? "Iemand die wat kwijt wil. belt me op en zegt: wat geef je er voor? Het komt voor dat ik zelf duizend gulden per boom moet betalen", aldus De Win ter. En intussen wordt het aanbod van oude bomen kleiner, want men wordt er steeds zuiniger op. Desondanks heeft de Bomen bank toch nog een aardige voorraadlijst, met esdoorns, tamme en gewone kastanjes, hemelbomen, berken, essen, beuken, platanen, eiken, treurwilgen, linden en iepen. De platanen en de linden zijn met tien meter kroonhoogte de grootste. Hebt u liever een dikke stam? Kan ook. Er zijn kastanjes met een omtrek van bijna een meter. De Winter zegt datje zulke bomen met 95 procent kans op succes kunt verplaatsen. v t i T-, Peentjes uit eigen tuin: de groenteman kan geen vreugde meer geven Mijn Mangnolia (staat op 'het noorden) heeft dit jaat slecht gebloeid. Hij zit nu rijkelijk in het blad. Tijdens de lange droogte heb ik hem veel besproeid. Het ziet er nu wel veel belovend uit, maar hoe krijg ik hem volgend voorjaar weer in volle bloei, net als voor heen? Over bemesting weet ik niets. Ik heb organische mest van mei 1976 onder de boom verwerkt. Maar op welke afstand van de stam moet er eigenlijk bemest wordeA? En wanneer? Mijn Magnolia is een laag "tafelmodel" van circa één meter hoog. Antwoord: Aan de afmetingen te zien is uw Magnolia een stermagnolia, Magnolia stellata, met witte, stervormige bloemen, die heel vroeg in het voorjaar verschijnen. Zó vroeg, dat ze vaak bevriezen. Dit 1976 was geen best jaar voor deze heester, gezien de late vor sten die we hebben gehad. U be hoeft niets te doen om weer bloemen te krijgen, maar ik hoop wel dat de schaduw ter plekke niet al te dicht is, want dat is niet best voor de ontwikkeling van bloemknoppen, die immers nu al aan de gang is. In elk geval niet snoeien. Bemesting met ver teerde koemest is heel goed. Clematis Ik heb in mijn tuin drie Clematis soorten: Vitalba, Ville de Lyon, en Montana. Die wil ik eens snoeien, want de Vitalba en de Montana groeien te wild. terwijl de Ville de Lyon alleen maar bo venaan groeit en bloeit (ondanks dat ze onderaan zijn afgedekt) Tot welke hoogte moeten ze gesnoeid worden, en in welke tijd moet ik dat doen? O ja- ze zijn nu 2 a 3 jaar oud. Sinds jaren hebben we een prachtige hortensia in de tuin, die tot en met vorig jaar een omvang had van 1 m.xl.5 m. Elk jaar heeft mijn man hem in t najaar teruggesnoeid en mest gegeven en ieder jaar werd-ie weer mooier dan het voor gaande jaar. Behalve dit jaar! De plant is nu nog maar een derde van wat-ie was en de bloemen zijn ook maar een derde van de grootte die ze voorheen hadden. Wij zijn niet de enigen met dit euvel, want ook onze buurvrouw heeft dit zelfde ondervonden. We heb ben tóch geregeld gesproeid. Iemand ze me: kalkarme mest geven. Is dat zo, en waar kan ik dat krijgen. Een kweker hier in de buurt had er nog nooit van gehoord. Waarom mensen vroeger - en nu nog op het platteland - een groentetuin hadden? Niet zo zeer een hobby, dacht ik, maar een prijskwestie. Verder de makkelijke aanvoer, de vers heid. Zonder te willen beweren dat prijs, gemak en versheid geen rol meer spelen, lijkt mij dat er voor een groep kwaliteitsbe wuste consumenten een vierde factor bij is gekomen: de smaak. Zoals iedereen langzamerhand wel weet worden de meeste groenten gekweekt met behulp van kunstmest en bestrij dingsmiddelen. Het Voorlich tingsbureau voor de voeding mag dan nog zo vaak zeggen dat het niet uitmaakt, velen vinden de smaak van. biologisch ver bouwde groenten toch een stuk beter. Ik ook. Mijn op compost geteelde sla, worteltjes en radijsjes smaken altijd lekkerder dan de gelijk namige produkten uit de win kel, iedereen mag dat komen controleren. Bovendien kun nen er in mijn groenten nooit residuen van bestrijdingsmid delen zitten, want die gebruik ik niet. Het begin Steeds meer mensen gaan in deze richting denken. Zo zie ik in het westen des lands vaker en vaker met groenten beginnen. Sommigen spitten hun gazon om teneinde plaats te maken voor bonen, boerenkool, aar dappels en uien. En dat is nog maar het begin, dat voorspel ik Om een gezin van 4 personen helemaal uit eigen tuin te voe den hebt u wel 400 a 600 m2 goede grond nodig plus onge veer 10 manuren per week Antwoord; DeClematis vitalba en Clematis Montana zijn wilde soorten, die Antwoord: Ik zou zo graag willen weten wat voor u in de tuin heeft, een tuinvorm van de gewone ka merhortensia of Hydrangea macrophylla, meestal roze of blauw, dan wel de Hydragea paniculata, o.a. bekend als "Schaapskoppen", peervormi ge, witte, later iets roze bloem trossen tegen de herfst. De be handeling is namelijk verschil lend. vanaf maart tot eind oktober, 's Winters kunt u dan naar keuze uit de diepvries eten of bewaar- groenten zoals kool, penen, prei, knolselderie en uien ne men. Het groentekweken lijkt me vooral een nuttige en aan gename tijdsbesteding voor ge trouwde vrouwen die overdag geen baan hebben. Tenslotte is de lijn er ook mee gediend. Wist u dat op het plat teland de vrouw altijd de groentetuin doet, en wel naast de huishouding en het meehel pen op de boerderij? Hebt u minder grond tot uw be een uitbundige groeiwijze heb ben. Ze komen het beste tot hun recht als ze het hele huis mogen De kamerhortensia, of de meer winterharde tuinvorm ervan, bloeit op het overjarige hout. Dat betekent dat u alleen direct na de bloei een enkele tak mag wegnemen die te oud is gewor den. Verder moet vooral de ge wone kamervorm goed tegen de vorst beschermd worden, an ders bevriezen de bloemknop pen. Hebt u inderdaad deze soort, dan is dat laatste waar- schikking, dan kunt u de eigen groenten vooral 's zomers ge bruiken en in de winter weer naar. de winkel gaèn. Maar ik waarschuw u wel: hebt u een maal de smaak van verse, gif- vrije, zelfgekweekte groenten (en fruit!) te pakken, dan kan de groenteman u geen vreugde meer verschaffen Meiboom Drie jaar geleden hebben we een jonge meiboom in de tuin geplant. Ieder vooija'ar groeit de boom een flink stuk en komen bedekken, en waarom zou u ze niet laten gaan? Wordt er teveel aan gesnoeid, dan gaat het wilde karakter van deze heesters verlo ren. Alleen het dode hout moet u van tijd tot tijd verwijderen, ver der bijvoorbeeld de gedeelten die voor de ramen groeien, of die de deuren omstrengelen. Veel tammer en gecultiveerder zijn de kweekvormen, waarvan "Ville de Lyon" er één is. De snoeiwijze van deze gekweekte rassen is verschillend. Alle rassen die na de maand juni beginnen te bloeien (dus ook "Ville dc Lyon") kunt u in het voorjaar helemaal afsnijden op 70-100 cm boven de grond. Bij de vroegbloeiende ras sen, zoals de gestreepte "Nelly Moser" mag u dit beslist niet doen, deze vormen worden alleen na de bloei gedund. schijnlijk gebeurd, want het heeft laat en op een ongelukkig moment gevroren. Hydrangea paniculata bloeit op het éénjarige hout en het is een bekend feit dat er grotere bloemen komen als de struik elk voorjaar, vóór het uitlopen dus, kort boven de grond hele maal wordt afgesneden. Aan u de keuze. Snoeien in de herfst is dus in beide gevallen fout. Kalkarme mest is mest die de zuurgraad van de bodem niet verhoogt, bijvoorbeeld kunst mest 12-10-18. Gedroogde of (beter) verteerde koemest is ook nogal kalkarm, maar kippen mest bijvoorbeeld moet u ver mijden. Het advies is juist: hor tensia's groeien het beste op nogal zure bodem (zand, veen). er veel nieuwe takken aan. Ook de rest van de zomer groeit hij voorspoedig. Alleentot nu toe heeft hij zegge en schrijve eén bloemetje voortgebracht (vorigjaar, aan de onderste tak). Dit jaar helemaal niets! Wat kan er de oorzaak van zijn dat een ogenschijnlijk gezonde boom niet bloeit? Antwoord: Bedoelt u een meidoorn? Dat is dan een Crataegus soort. De siervormen, zoals de bekende dubbele roze mei doorn, worden geént op de een- stijlige, meidoorn. Groeit die onderstam door, zonder dat u het in de gaten hebt, dan krijgt u alleen witte, enkele bloemetjes. Laten we hopen dat u de juiste meidoorn hebt gekregen, en dat de onderstam niet is doorge groeid. In dat geval is alles in orde en is het een kwestie van afwachten. Laat de boom eerst maar groeien, des te beter is hij ontwikkeld als er straks bloe men aankomen. Amaryllis Mijn rijkbloeiende amaryllis- bol heeft zoveel zijscheuten ge kregen, dat hij niet meer in zijn pot past. Hoe moet dat verder? Antwoord: De klomp bollen kan gedeeld worden. De jonge bolletjes zul len niet meteen bloeien, maar wanneer u ze een paar jaar op de gewone manier verder kweekt, komen er vanzelf bloemen aan. De oude bol kan waarschijnlijk ook nog wel een poosje mee, zulke bollen kunnen namelijk enorm groot worden..Het delen en afzonderlijk oppotten van het jonge broed kan in de ko mende maanden gebeuren. Gazon Bij de verticutcerhark, die ik kocht om gaatjes in mijn gazon te prikken, zat helaas geen gebruik saanwijzing. Zodat ik nu nog niet weet hoe vaak ik het moet doen, en onder welke omstandigheden (nat of droog weer). Antwoord: Eigenlijk prikt u geen gaatjes met deze hark, maar scheurt u de bo venlaag open, waardoor de wor tels meer zuurstof krijgen en be ter zullen groeien. Tegelijkertijd wordt mos uit het gazon geharkt. Hebt u zo'n hark met wieltjes aan de kant, dan is het instellen van de juiste krabdiepte geen pro bleem. Stel de hark zo diep dat u het goede gras er net niet uittrekt. Is er geen stelmogelijkheid, dan is het de kunst om niet te diep te krabben. Dit vereist enige han digheid. Het gazon moet aan de droge kant zijn, dan gaat het krabben makkelijker. Na de actie moet u kunstmest geven en inwa teren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11