UR keurt komst Zuid-Afrikaan af Jaagpad veilig vrachtverkeer Cursussen K O en KIK LEIDSE KANTONRECHTER Het geknijp van de agent met de baard BEZOEK 'ONTOELAATBAAR' Zakennieuws Actief in vrije tijd MAKELAAR WILDE PANDEN IN BREESTRAAH AANKOPEN Raadslid: woonruimte- verordening toepassen Inkltf wiDtf Overeenstemming tussen bewoners en aannemer DINSDAG 21 SEPTEMBER 1976 Decor een benzinestation van het Motorhuis aan de Plesman- laan. In de hoofdrollen: ver dachte L. uit Leiden, vriend B. uit Voorschoten, een agent met een baard, een vrouwelijke agent en een blonde agent. Be halve hoofdrolspeler is L. ook de verteller. Op gedragen toon leest hij zijn relaas voor, met ge voel voor detail. "Wij stonden, vriend B. en ik, bij een benzi nestation, omdat we vrijwel geen benzine meer hadden. Bij de pompen zelf brandde geen licht, maar elders wel. Uit de richting Holiday-Inn kwam opeens een politie-auto die eerst vaart vermeerderde, maar later stopte. Wij vroegen aan de politie-agenten of zij voor be nzine konden zorgen, want we hadden bloemen bij ons en die moesten om vijf uur op de vei ling in Aalsmeer zijn. In plaats van ons te helpen vroeg de poli tieagent met de baard op norse toon en met veel dandy: van wie is die auto? Ik dacht wat gaat jou dat aan? Maar ik bedacht me dat vriend B een dag eerder door de Voorschotense politie een rijverbod was opgelegd, omdat hij zonder geldig kente kenbewijs had gereden. De auto was van vriend B, en hij ver telde de agent met de baard dat met de Voorschotense politie was afgesproken dat zij voor een nieuw kentekenbewijs (deel drie) zouden zorgen. Waarop de vrouwelijke agent geïrriteerd interumpeerde dat vriend B's verhaal niet klopte. Vriend B. bestreed dat waarop de vrouwelijke agent en de agent met de baard kwaad wer den. Vriend B. suggereerde hen met de mobilofoon contact op te nemen met Voorschoten. Dit gebeurde door de agent met de baard. In de tussentijd werden wij bewaakt door de blonde agent. De vrouwelijke agent ging de situatie bij het benzi nestation in ogenschouw ne men en onderwierp onze wagen aan een inspectie. De politie had niet naar mijn naam ge vraagd. Ik zei tegen ze: jullie zijn flinke jongens om hard werkende mensen als ons te in timideren. Jullie kunnen beter gaan jagen op echte misdadi gers. Toen heb ik tegen die blonde agent gezegd: snotaap, maar hij gaf geen reactie. Toen kwam de agent met de baard plotseling uit zijn auto en hij zei: in de wagen stappen en mee nemen. Mijn zeer bederfelijke en waardevolle produkten zou den dus niet naar Aalsmeer kunnen. Toen heb ik de agenten de weg versperd voor mijn auto. Zij trachtten mij van de auto weg te slepen, maar dat lukte niet. Toen probeerden ze mij de polsen om te draaien, maar dat lukte ook niet. De agenten wer- den nijdig en de vrouwelijke agent kreeg de opdracht om versterking op te roepen, het geen zij ook deed. Intussen ble ven ze in mijn polsen knijpen en mij pijnigen. Waarop ik de agenten vriendelijk verzocht mij los te laten, terwijl ik be loofde alle medewerking te zul len verlenen. Maar dat deden ze niet. Dus zei ik: jullie zijn sadis tische mensen. En daarop deelde ik hen mee dat zij mij van mijn vrijheid beroofden. In tussen werd ik door de agent 1 met de baard al met een gum miknuppel bedreigd. Men bleef mij pijnigen. Toen zei ik: als het politie optreden en het sociaal- economsiche klimaat hier zo blijven, dan is de revolutie hier binnen tien jaar en zullen ze jul lie lafaards als eerste kapot schieten. Intussen was de ver sterking gekomen. De agent met de baard duwde me in het gezicht en zo werd ik samen met andere agenten in de auto ge perst. Ik verzocht de agent met de baard minder hard te knij pen, maar hij ging nog harder knijpen. Vuile SS'ers heb ik niet tegen ze gezegd, wel dat hun optreden nog erger was dan dat van de Duitsers in de bezet tingstijd. Toen we in de Zonne veldstraat waren aangekomen bij het politiebureau kreeg ik weer niet de kans om normaal te lopen. Nog minder als een stuk vee werd ik regelrecht de ge vangenis ingesleept. Mijn riem moest ik inleveren. Toen vroeg één agent aan me (met stemver heffing): naam? Alsof ze me niet kenden, want ik was in mei '74 ook al eens gearresteerd. Waarop een andere agent zei: ik ken hem, dat is die gozer van L. van dat geval van H. 's Ochtends kreeg ik vier sneden oud brood. Ik werd niet gelucht. Later werd ik vrijgelaten, zonder de auto". Uit niets bleek ten slotte dat L. en vriend B. bij het benzinesta tion hadden ingebroken, zoals de politie wellicht vermoedde. L. stond alleen maar terecht omdat hij verzet tegen de politie had gepleegd. Maar de officier van justitie mr. Lubbennk vond, na bovenstaand verhaal te hebben aangehoord, dat L. al genoeg geleden had: schuldig zonder straf. Toch was L. daar niet tevreden mee, zo liet hij de kantonrechter duidelijk weten. Want het gedrag van de sterke arm, die hem zo geknepen had, diende aan de kaak te worden gesteld. De kantonrechter be loofde: "Er zal een nieuw proces-verbaal worden opge maakt". L. mag nog een keer komen. "En neemt U vriend B. dan maar mee", zei de kanton rechter. Van der P. maakte gisteroch tend, nog voor de zitting van de kantonrechter, een tactische blunder van jewelste. Hij stond, evenals zijn makker Van der B. al bekend als stroper, hij moest gisteren voorkomen en deson danks werd hij in de vroege uren andermaal op heterdaad betrapt bij het stropen. En wel door de duinwachter die later op de dag nog tegen hem moest getuigen. En hoewel zowel Van der P. als Van der B. volhielden "We waren rustig aan het wan delen", werd aan hun woorden verder weinig geloof gehecht. Die bewuste nacht waren tach tig wildstrikken met negen dode konijnen in de duinen van Noord wijk aangetroffen. De kantonrechter, mr. Van Dijke was boos: 200 gulden boete voor elk en veertien dagen voor waardelijke hechtenis. En hij voegde eraan toe: de volgende keer wordt de voorwaardelijke hechtenis in een onvoorwaarde lijke omgezet. Waarop Van der P. dus duidelijk kan rekenen. Maar hij gaat in hoger beroep. JOHN KROON LEIDEN - Aan de Herengracht 29 is deze maand het interkerkelijk bijbelhuis "De Schatkamer" geves tigd in het pand van het voormalige technische bureau Geitenbeek BV. Het techniscn Dureau is overge plaatst naar Utrecht. "De Schat kamer" was gevestigd in de Schut- tersstraat 28/28a. Aan de Churchill-laan 8 is de fa. J. de Klerk en A. Serdijn, onder aannemers van metselwerk op geheven; Aan de Lange Scheistraat 5 is de autospuitinrichting van W. Focke opgeheven; Aan de 4de Binnenvestgracht heeft zich de hondentrimster Hetty Kammeraat gevestigd; Aan de Rijnstraat 14 is "Studio 14", kleinhandel in tijdschriften, pocketboeken en kranten, opge heven; Aan de Maarsmanssteeg 2 is de winkel in damesmode "Exclu sief' aan een opheffingsuitver koop begonnen; Aan de Rijnsburgerweg 143 is in het leegstaande kantoor van de Mundus Financieringsmij, As- sucom CV, assurantiën, financie ringen en hypotheken, gekomen van Rijnsburgerweg 69, geves tigd; Aan de Beestenmarkt 4 is de naam van het cafébedrijf "Iranpa Bar" gewijzigd in steakhouse "C'est si bon". Eigenaren zijn de gebroeders K. N. de Vrij en R. S. de Vrij: Aan de Boerhaavelaan 271 is het administratiekantoor A. A. Vrie zen gevestigd; Aan de Steenschuur 3 is de Pont- school voor dag- en avondon derwijs opgeheven; Aan de Diepenbrocklaan 24 is de autorijschool "Anadulo" geves tigd. Eigenaar is. M. Basyigit; Aan de Tesselschadestraat 24a is het pedicurebedrijf van M. Jel- tema-Van Klaveren gevestigd. LEIDEN - De Leidse universiteitsraad heeft gisteravond haar afkeuring uitgesproken over de handelwijze van het College van Bestuur om de rectormagnificus van de blanke universiteit van het Zuidafrikaanse Pretoria, professor Hamman te ontvangen. De raad deed dat door middel van een motie van het raadslid Koornstra.die met 16 tegen 8 stemmen en twee onthoudingen werd aangenomen. LEIDEN - Niet alleen de schouw- en grafiek tot textielbewerking burg is gerestaureerd, maar ook het pottenbakken, en dramatische r naast gelegen Cultureel Centrum is opgeknapt. In dat pand vinden de volksuniversiteit K&Oen de ac tiviteiten van de Stichting KIK (Kollektief Individueel Kreeeren) onderdak. Een onderdeel van het werk van K O is de organisatie van een groot aantal talencursussen. Behalve in de drie moderne talen wordt er on derricht gegeven in Spaans. Ita liaans, Russisch, Pools, Noors, Zweeds, Latijn en Nieuw Grieks. In de lessen wordt in sommige geval len gebruik gemaakt van audio visuele middelen. De cursussen worden veelal 's avonds gegeven, soms echter ook in de ochtend en middaguren. Bij enkele cursussen bestaat de mogelijkheid van baby peuter- en kleuteropvang De Stichting KIK organiseert een groot aantal creatieve cursussen variërend van tekenen, schilderen pressie. Ook deze lessen worden zo wel overdag als 's avonds gegeven. Interessant lijkt de cursus "Spelen met vorm en ruimte", die gegeven wordt door de Leidse beeldhouwer Herby Nijenhuis. De bedoeling van de cursus is ruimtelijke verhoudin gen zichtbaar te maken de relatie te bekijken tussen de materie en de ruimte er om heen. Deze cursus wordt op 25 donderdagavonden gegeven. Behalve lessen dramatische expres sie, mime én bewegingsëxpressie zijn er toneeljeugdgroepen. Elke woensdagmiddag werkt Tilly Hui- berts, docente dramatische, verbale avond die geheel gewijd zal zijn i en dans expressie met kinderen Op Zuid-Afnka, en de problemen rond haar programma staan toneelim- de politieke gevangenen aldaar. provisaties, dans en creatief spel. Drie sprekers zullen het woord voe- CantiusGeysel geeft gedurende tien ren. Dat zijn prof. D. von Arkel, lekimprovisaties. Er hoogleraar in de sociale geschiede- -J .-j ontstaansgeschiedenis SSR: thema- avond over Zuid-Afrika wordt gewerkt met door de docent aangedragen instrumenten; een muzikale scholing is niet gewenst om deel te nemen. De cursus begint met een informatieavond. K O en Stichting KIK, Oude Vest 45. telefoon 141141. LEIDEN - Dat de actie van het Leids City Centrum om met be hulp van de "Te Koop "-affiches te protesteren tegen het ge meentelijk binnenstadsbeleid niet altijd even goed begrepen wordt, is gisteren gebleken uit een aantal telefoontjes naar het Leidse stadhuis. Wethouder Waal: "Er belde bijvoorbeeld een makelaar uit Den Haag op, die zei interesse te hebben voor alle panden die in de Leidse binnenstad te koop werden aangeboden. Ook kwam er gis teren een telefoontje van een fi nancieringsmaatschappij uit Amsterdam, die al lang het oog had laten vallen op een bepaald pand in het centrum van Leiden De melding dat het nu "te koop" was. deed de financie ringsmaatschappij onmiddel lijk naar het vermelde telefoon nummer bellen. "Het trieste van de hele zaak", aldus we thouder Waal, "is dat er ook een categorie mensen is, die ons ge beld heeft met de vraag of men een bepaald pand kon kopen voor bewoning. Het ging om mensen die al jaren naar betere huisvesting uitkijken, en via de affiches de indruk hebben ge kregen, dat men een pand in de binnenstad zou kunnen ko pen." In de hal van het stadhuis hangt - zoals in vele winkelpanden in de binnenstad - inmiddels ook een "te koop'-affiche. Wel is de tekst zodanig aangevuld dat een zo goed als nieuw Leids City Centrum tegen elk aannemelijk bod te koop wordt aangeboden. zal uiteenzetten. Horst Kleinschmidt, vertegen woordiger van het Zuidafrikaanse Christelijk Instituut, zal vertellen over zijn ervaringen als poltiek ge vangene, terwijl Bram van Ojik, coördinator van het werk van Am nesty International in Zuidelijk Af rika zijn werk zal toelichten. Na af loop is er gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst wordt gehouden in het SSR-gebouw, Hogewoerd 108, Leiden en begint om 8 uur. In de motie wordt een bezoek van professor Hamman gezien de hui dige explosieve toestand in Zuid- Afrika ontoelaatbaar geacht. Ver der wordt van het College van Be stuur geëist dat in het vervolg geen bestuurders van een universiteit op rascistische grondslag als die van Pretoria worden ontvangen. Te vens wordt er op aangedrongen dat het bestuur alsnog zijn protest t.a. v. de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek kenbaar maakt aan de univer siteit van Pretoria, om misbruik van de ontvangst van professor Hamman te voorkomen. Een motie van het lid van de Progressieve Par tij in de raad, Frans Los ging de universiteitsraad te ver. Hierin werd o.a. geëist dat alle contacten met Zuidafrikaanse universiteiten zouden worden verbroken. Een motie van het raadslid Zonneveld, waarin het bestuur van onbehoor lijk gedrag wordt vrijgesproken. kwa het LEIDEN - Het Leidse CPN- raadslid D. Hoeven heeft het col lege van B. en W. in een brief ver zocht na te gaan of er bij een be paalde woningtoewijzing is afge weken van bestaande richtlijnen. De brief is geschreven naar aanlei ding van een artikel in het LD van vorige week, waarin werd gemeld dat de voorzitter van de woning bouwvereniging "De Eendracht" ten onrechte een grote zeskamer woning zou hebben verkregen. Hoeven zegt dat door de publicatie de indruk is ontstaan dat door de Huisvestingscommissie is afgewe ken van de richtlijnen, voorbij is gegaan aan een negatief advies van het Bureau Huisvesting, en dat er niet zonder aanzien des persoons is gehandeld. "Tot elke prijs dient onzorgvuldig heid vermeden te worden bij zo'n gevoelig liggende en zeer belang rijke zaak voor mensen die woon ruimte zoeken", aldus Hoeven. "Wij verzoeken derhalve het col lege na te gaan welke beweegrede nen er zijn geweest voor de leden van de Huisvestingscommissie om, na het horen van de gegadigde in de commissie, een woning toe te wij zen die niet in overeenstemming is met de gezinsgrootte." Wanneer met de Woonruimte verordening is gehandeld, aldus het CPN-raadslid, moet dit via ^en B. en W.-besluit ongedaan worden gemaakt. AUTOSPORT - BMW is opnieuw Europees kampioen in de toerwa- gens geworden. Na de races op Sil- verstone in Engeland, waar de Bel gen Henceval en Dieudonne zege vierden, is BMW in het klassement onbereikbaar geworden voor Alfa Romeo. ZWEMMEN - Tijdens wedstrijden in Roubaix heeft de Zuidafrikaanse wereldrecordhouder op de 100 m vrije slag Jonty Skinner, het Ame rikaanse record op de lOOm in 25-m banen verbeterd en gebracht op 50.1 sec. TENNIS - Voor de tweede maal binnen een week heeft Björn Borg een vierspelerstoernooi gewonnen Evenals in Guadelajara versloeg hij gisteren in Mexico-stad de beslis sende partij Ilie Nastase. Ditmaal met 7-6, 0-6 en 6-1. motie-Koornstra niet meer in stemming. Eerder had het College van Bestuur, bij monde van voor zitter Cath, laten weten dat het de stap van veroordeling van het re gime naar het verbreken van con tacten te groot vond. De heer Cath benadrukte dat het een werkbe zoek betrof en dus geen officieel karakter had. „Zou professor Hamman, als vertegenwoordiger van een verwerpelijk regime niet zijn ontvangen", aldus de heer Cath, „dan zou dat betekenen dat voortaan geen enkele vertegen woordiger van een universiteit dat zo'n regime kent door ons ontvan gen zou kunnen worden". Tens lotte meende hij dat afkeuring van het werkbezoek van professor Hamman vrijheidsbeperking van het internationale universitaire verkeer zou betekenen. De Leide Studenten Bond, één van de organisatoren van de protest demonstratie jongstleden woens dag tegen de komst van professor Hamman, toonde zich tevreden met het resultaat van de vergader ing. Liever had de bond de motie- Los aangenomen gezien, maar in de motie van Koornstra kon men zich ook wel vinden. LEIDEN - Een vertegenwoordi ging van de dienst gemeentewer ken, de brandweer en aannemer Du Prie zijn gisteren poolshoogte gaan nemen in de Stadsgehoorzaal, waar dit weekeinde angst bestond dat één van de balkons het zou bege- Het onderzoek leerde dat de con structie nog aan alle eisen voldoet, maar dat een gedeelte van de kal- klaag heeft losgelaten. Vandaag is begonnen met het aanbrengen van een aantal noodvoorzieningen. Aan de onderkant en aan de voorzijde van het balkon worden platen aan gebracht. Het werk moet vrijdag klaar zijn, omdat de grote zaal dan weer gebruikt moet worden bij het concert van Golden Earring. LEIDEN - Een parkeerverbod in de Rijnstroomstraat, het plaatsen van betonnen paaltjes op de beide hoeken van de Catharinastraat en aanvoer van bouwmaterialen van beide kanten van de straat. Dat is het compromisvoorstel dat de be woners van het Utrechtse Jaagpad gisteravond overeenkwamen met het aannemingsbedrijf Du Prie, die binnenkort begint met de bouw van een fiat voor werkende jonge ren aan het Jaagpad. De bewoners van het Utrechtse Jaagpad zijn een actie begonnen uit angst voor een gevaarlijke ver keerssituatie die kan ontstaan wanneer de bouw begint en gedu rende acht maanden een intensief vrachtverkeer vooi materialen moet zorgen. De aan voer zal vermoedelijk problemen opleveren, omdat het Utrechtse Jaagpad vrij smal is en omdat ner gens een parkeerverbod geldt. Vorige week braken een aantal be woners de straat op nadat een vrachtwagen van een onder aannemer van de firma Du Prie twee op de stoep geparkeerde kin derfietsjes had overreden. Naar aanleiding van het openbreken van de straat zijn de bewoners samen met Du Prie om de tafel gaan zitten, om te bekijken welke oplossingen voor het verkeersprobleem gevon den kunnen worden. Aanvoer van bouwmaterialen zou volgens de plannen van Du Prie al leen van de kant van het Veerhuys plaats hebben, omdat bij de andere ingang van het Utrechtse Jaagpad, de Rijnstroomstraat, de bocht voor veel vrachtwagens niet te nemen zou zijn. Volgens het actiecomité zou een parkeerverbod in die straat vrachtverkeer wel mogelijk maken. In dat geval zou het vrachtverkeer meer gelijkmatig over het Jaagpad worden verdeeld. De betonnen palen die op de hoek van het Utrechtse Jaagpad en de Catharinastraat geplaatst worden, moeten verhinderen dat vrachtau to's daar over de stoep rijden en ge vaar opleveren voor spelende kin deren. Het PSP-raadslid Anne van' de Zande heeft het college van B. en W. schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het openbreken van het Utrechtse Jaagpad en de Catha rinastraat door omwonenden. Anne v.d. Zande vraagt zich af of de bewoners over hun klachten con tact hebben gehad met de ge meente en of er eventueel toezeg gingen zijn gedaan. Verder wil zij weten of er aan de firma Du Prie, nog voorwaarden zijn gesteld in verband met overlast en gevaar. Zij vraagt zich bovendien af of de afvoer van het puin niet beter over water zou kunnen gebeuren en wie er aansprakelijk is voor de aange richte schade tijdens de werk zaamheden. Volgens Anne v.d. Zande is het on der andere de schuld van de ge meente dat de bewoners niets an ders overblijft dan het openbreken van de straat om hun kinderen te beschermen. "Zij hebben zich im mers in een vroeg genoeg stadium tot de gemeente gewend", aldus het PSP-raadslid, dat graag geïnfor meerd wil worden over de defini tieve verkeersmaatregelen voor dit gebied en de eisen die het college zal stellen bij de uitvoering van de nieuwbouw voor de werkende jon geren. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw s raden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3