Smith verwacht regeling Joden Kiew gewaarsc Europa binnen 2 jaar naar stembus Ook in Amerika veel emotie rond abortus-kwestie Chirac wil nu Giscard wippen Rhodesische premier zou weldra moeten aftreden Brezjnew heeft geen voorkeur DINSDAG 21 SEPTEMBER 1976 1 BUITENLAND PAGINA 15 WASHINGTON - Het Ameri kaanse Hooggerechtshof heeft in 1973 abortus'op verzoek van de zwangere vrouw wettig verklaard met als enige beperking dat de zwangerschap niet verder mag zijn gevorderd dan 60 dagen. Na die tijd wordt de vrucht beschouwd als een "persoon" die bescherming krijgt. In de Verenigde Staten zijn na deze belangrijke beslissing van het hoogste rechtscollege meer dan drie miljoen vrouwen van een on gewenste zwangerschap afgehol pen. Voordat het Hooggerechtshof de abortus provocatus legaliseerde had elke Amerikaanse staat zijn ei gen wetgeving op dit met emoties overladen probleem. De staat New York en het District of Columbia, waar de hoofdstad Washington ligt, hadden bijvoorbeeld grote vrijhe den in hun abortuswetgeving, an dere staten waren uiterst streng in de bestrijding van de vruchtafdrij ving. Het gevolg was, dat vrouwen die er het geld voor hadden naar de meer verlichte staten gingen om daar een dokter te zoeken die legaal een ingreep kon doen. Arme meis jes met een ongewenste zwanger schap moesten die met de meest gevaarlijke eigen middelen of met behulp van obscure elementen zien kwijt te raken. Zoals in alle landen is ook in de Verenigde Staten abortus het on derwerp dat gedragen wordt door een complex van morele en emo tionele acties en reacties. Zo is het ook hier in katholieke kring een zaak die de mensen in gewetens nood brengt. Het is daarom op zijn minst beden kelijk, dat in de strijd om het presi dentschap de politiek zich heeft meester gemaakt van de grote on- Door Anton Pfeiffer gerustheid van gemoed, die bij een zeer groot aantal religieus gedre venen heerst. En deze twijfel uit buit als een inzet in de verkiezings campagne. In dit opportunistische poker speelt zowel president Ford als zijn Democratische rivaal Jimmy Car ter mee en ook de leiding van de rooms-katholieke kerk in Amerika schroomt niet om haar kaarten in dit spel te steken. Het huichelach tige bij dit alles is dat het duidelijk niet meer gaat om de gewetens vraag van wel of geen abortus, maar om het winnen van de stemmen van de katholieke kiezers, zonder wie de weg naar het Witte Huis bijna onbegaanbaar is. De Democratische partijconventie heeft in juli in New York platweg geweigerd zich te verklaren voor net streven naar een amendement in de grondwet, dat abortus moet verbieden of aan strenge banden moet leggen. In Kansas City druk ten de meest conservatieve Repu blikeinen in hun partijprogramma wel een dergelijke toezegging door. Teleurgesteld Jimmy Carter heeft daarna wel luid verklaard dat hij persoonlijk tegen abortus is, maar dat kon hem niet redden van de uitspraak van aarts bisschop Joseph Bernardin, voor zitter van de Nationale Conferentie van Katholieke Bisschoppen en als zodanig hoofd van de katholieke kerk, dat de bisschoppen „teleur stelling" zijn in Carters standpunt ten aanzien van abortus. De kerk vorst verklaarde daarnaast dat hij "bemoedigd" is door de houding van president Ford, die heeft laten weten te willen streven naar een grondwetsamendement, dat aan alle staten afzonderlijk het vaststel len van een abortuswetgeving over laat. Deze uitspraken van aartsbisschop Bernardin hebben grote onrust gewekt, ook in katholieke kring. Zo heeft het bestuur van de Nationale Federatie van Priester-Raadgevers zich met zorg afgevraagd hoe de bisschoppen met zo grote nadruk op de abortus kunnen hameren, terwijl zij ineens alle andere pro blemen van werkelijk politiek be lang laten voor wat ze zijn. De werk loosheid, de gezondheidszorg, het onderwijs en de kinderbescher ming, waar ook duizenden katho lieken mee tobben, zijn zomaar in het vergeetboek geraakt. Marjorie Hyer, redactrice voor godsdienstzaken van The Washing ton Post, haalt aan hoe aartsbis schop Bernardin zijn "teleurstel ling" over Carters standpunt uit sprak, maar pas na herhaald aan dringen van journalisten toegaf dat de bisschoppen op bijna elk ander punt volledig achter het partijpro gramma van de Democraten staan. Andersom: de "bemoediging" die de bisschoppen in de houding van Ford vinden ten aanzien van de ab ortus wordt beslist niet afgespie geld in de rest van het Republi keinse partijprogramma, dat zich bijzonder ver houdt van de oplos sing van alle sociale problemen. Jimmy Carter Een heel mooie uitspraak deed het katholieke blad National Catholic Reporter "De conservatieve con ventie van de Republikeinen ver dedigt de rechten op een selectieve manier, ongeboren vruchten heb ben ze, de mensen die honger lijden krijgen ze niet". Neutraal Aartsbisschop Bernardin is van deze reactie zelf wel een beetje ge schrokken. Hij heeft eind vorige week laten horen dat de leiding van de katholieke kerk beslist geen par tij heeft gekozen. Haar houding tegenover de twee kandidaten is strikt neutraal, ondanks de teleur stelling die Carter haar heeft bereid en de bemoediging die Ford daar entegen heeft gegeven. De katho lieke herder is te intelligent om hem deze uitspraak alleen als kin derlijk te verwijten: ze is zonder meer huichelachtig. En datzelfde geldt voor de obligate bewering van Carter, waarin hij zich persoonlijk tegen abortus ver klaart. Hij heeft een overweldi gende invloed gehad op de opstel ling van het Democratische Plat form, waarin een dergelijke uit spraak en elke anti-abortusactie angstvallig worden vermeden. Niet minder is de blaam, die presi dent Ford treft. Het is gemakkelijk genoeg om te zeggen dat hij zal streven naar een grondwetsamen dement dat de abortus moet tegen houden. Het is beschamend dat de president dit doet in de zekere we tenschap, dat zo'n amendement geen schijn van kans heeft op de goedkeuring van het Congres. Nu niet en in de toekomst niet. Want met de dag keert de publieke opinie zich sterker tegen een dergelijk te rugdringen van de door het Hoog gerechtshof gegeven vrijheden en dit verzet vindt zijn weerklank di rect in de volksvertegenwoordi ging. Maar stel, dat zo'n amendement er wel zou komen. Een aantal conser vatieve staten zal dan de abortus binnen zijn grenzen verbieden. Dit zou direct tot gevolg hebben, dat welgestelde vrouwen naar elders reizen om zich in meer vooruitstre vende staten van hun ongewenste zwangerschap te laten verlossen en dat de armlastigen in financiële wanhoop hun toevlucht moeten nemen tot obscure buurtslagers. Clayton Fritchey vergelijkt in The Washington Post een anti- abortusamendement met het 18e amendement, dat in de jaren '30 de sterke drank verbood. Amerika werd toen een land, waar miljoenen spotten met de wet en die dagelijks overtraden. Hét land werd een waaier van corruptie en gangster- dom in de Al Caponestijl. Een amendement tegen abortus zal deze ingreep bij ongewenste zwan gerschappen zeker niet uitbannen. Het zal er alleen maar een onder grondse zaak van maken met alle ongure en levensgevaarlijke gevol gen vandien. Z-Afrika en VS dichter bij elkaar SALISBURY (ANP) - Wat Namibië (Zuidwest-Afrika) betreft zijn de standpunten van Zuid-Afrika en de Ver enigde Staten dit weekeinde dichter tot elkaar gekomen, 40 is uit Amerikaanse delegatie kringen vernomen. De over eenstemming zou inhouden dat de Verenigde Naties nu een internationale conferentie overde toekomst van Namibië kunnen beleggen, waaraan alle belanghebbenden kun nen deelnemen. Dat betekent dat zowel de bevrijdingsbe weging Swapo zou kunnen deelnemen als het "constitu tioneel comité" uit Windhoek, dat is voortgekomen uit de conferentie van etnische groeperingen die door Preto ria was belegd. Swapo zou zijn aanvankelijke standpunt aan zienlijk versoepeld hebben, waardoor Kissinger kans zag druk uit te oefenen op Vorster om zijnerzijds ook toe te ge ven. Swapo beschouwde zich zelf tot dusver als de enige ver tegenwoordiger van het Na- mibische volk. SALISBURY/LUSAKA - Premier Smith van Rhodesië heeft gisteren in een radio-interview verklaard dat zijn besprekingen van zondag jl. met minister Kissinger tot concrete resultaten hebben geleid "die in de nabije toekomst tot een regeling kunnen leiden". Hij verwachtte niet Kis singer binnenkort weer te ontmoeten. Het is nu aan Kissinger te zien of een regeling tot stand kan komen, aldus de Rhodesische premier, die de ge sprekken kenschetste als "harde onderhandelin gen, tevens hartelijk en zakelijk". LJUBLJANA - De be- roemde Oriënt Express, die gisteren, volgepakt met toe risten op reis van Istanboel naar Parijs, in de buurt van de Joegoslavische stad Ljubljana op een forenzen- trein is gebotst, had een stopteken genegeerd. Dit hebben de Joegoslavische autoriteiten maandag me degedeeld. Bij de botsing zijn tenminste 17 personen om het leven gekomen, ongeveer 40 reizi gers hebben verwondingen opgelopen. Naar de mening van Smith is het nu kennelijk de taak van de Ameri kaanse minister Kissinger om de zwarte Afrikaanse staatshoofden te overreden de overeengekomen formule te aanvaarden. De inhoud van die formule blijft vooralsnog onbekend. Waarnemers in Salis bury achten het hoogst onwaar schijnlijk dat Smith zijn fiat zou hebben gegeven aan een snelle machtsoverdracht zonder meer aan de zwarte meerderheid. Smith zelf lega's overleggen zou voorstander zijn van een deling eindelijk van de macht volgens een formule die geleidelijk aan de Afrikanen meer bestuu rs verantwoordelij k- heid zou geven, totdat een gelijke basis is bereikt. desië zou hebben bereikt. Na 2V2 uur besprekingen met Kaunda ver trok Kissinger zonder de pers te woord te staan. Kaunda ant woordde op herhaalde vragen dat hij niet kon zeggen of het resultaat tegemoet komt aan de eisen van de front-linie-presidenten, de presi denten van Zambia, Tanzania, Mo zambique en Botswana die het na tionalistische verzet in Rhodesië steunen. Hij wil eerst met zijn col- uit- 1 beslissing zul- President Kaunda van Zambia wil zich nog niet uitspreken over de re sultaten die Kissinger inzake Rho- PARIJS - Jacques Chirac, die ver leden maand aftrad als premier van Frankrijk na een conflict met pre sident Giscard, heeft zijn come back aangekondigd met een don derende proclamatie aan de Franse kiezers. "Ik nodig alle Fransen uit om zich met mij te verenigen tegen het verbond van socialisten en communisten voor de parlements verkiezingen van 1978", aldus de gaullist Chirac. Zijn oproep, vervat in korte strijd vaardige termen, liet aan duidelijk heid niets te wensen over Chirac beschouwt zich als leider van Franknjks anti-linkse krachten en doet in de toekomst een gooi naar het presidentschap. Chiracs gaullistische partij (UDR) steunt het initiatief van de ex- premier. Maar de twee andere rege ringspartners, de onafhankelijke Republikeinen van Giscard en de Centrum Democraten, reageerden nijdig. "Chirac handelt uit rancu ne", aldus een woordvoerder van de Onafhankelijken. President Gi scard was zuinig met zijn persoon lijke reactie. "Het is een zaak die alleen de UDR aangaat", liet de president weten. Maar Chirac mikt duidelijk, net als Giscard, op een bredere achterban dan alleen de gaullisten. "Het moet iedereen duidelijk zijn dat het geen zin heeft te hopen op een scheuring in de socialistisch-communistische coalitie", stelt Chirac in zijn pro clamatie. Hij staat hiermee lijn recht tegenover Giscard. De presi dent gaf de nieuwe, partijloze pre mier Raymond Barre onder meer tot taak om de "regeringsmeerder heid", waarop de regering in het parlement kan steunen, uit te brei den met gematigd links. Door die opening naar links hoopt Giscard op een stabieler achterban dan de huidige coalitie. Giscard lonkt dus naar gematigd links om zich van een tweede ambt stermijn te verzekeren. Chirac mikt op de kiezers die zelfs Giscard als te vooruitstrevend beschouwen. Dat verschil in ideologie leidde tot Functionarissen in Kissingers ge zelschap zeiden dat Kissinger deze week van de Rhodesische regering een duidelijke verklaring ver wacht, die de weg zal vrijmaken voor spoedige onderhandelingen over een meerderheidsbewind van de zes miljoen Rhodesische Afri kanen. Ondanks dit optimisme in het Amerikaanse gezelschap zeg gen regeringskringen in Salisbury dat Smith op aanzienlijke oppositie van de rechtervleugel moet reke nen, als hij werkelijk belangrijke concessies heeft gedaan. Volgens Amerikaanse functiona rissen ziet het Brits-Amerikaanse plan voor Rhodesië er wat de hoofdlijnen betreft als volgt uit op korte termijn een constitutio- "Jj" nele conferentie, mogelijk binnen uilen legde Chirac twee maandeni 'om ^etJ kader te scheppen voor de nieuwe regering, die op basis van algemeen kies recht tot stand zal komen. de breuk tussen de president en Chirac. "De president gaf me niet voldoende ruimte om mijn taak te kunnen eind verleden maand zijn ontsla gaanvraag uit. Een van de taken van een Franse premier is het lei den van de verkiezingscampagne voor de president. "Premier Chirac wilde vervroegde verkiezingen la ten houden. Dat is voor mij onaan vaardbaar", was Giscards lezing van zijn breuk met de premier. Chi rac heeft niet uitgelegd wat hij van die verkiezingen verwachtte. Mo gelijk een afwijzing van Giscards hervormingspolitiek, die Chirac als politieke zelfmoord beschouwde. Want voor de eerste maal sinds ge neraal De Gaulle in 1958 aan het bewind kwam verzette een premier zich openlijk tegen de president. Die tegenstand kwam goed aan het licht toen Giscard voorstelde een belasting in te voeren op winsten gemaakt bij de verkoop van onroe rend goed. De gaullisten in het par- een compensatiefonds, de VS en Engeland bijdragen zul len storten, om schadeloosstelling te betalen voor eigendomsverliezen van de blanken tijdens de over gangsperiode naar een zwart meer derheidsbewind; TIJDENS de overgangsperiode zullen blank en zwart de macht de len in een voorlopige regering; behalve de financile steun geeft het westen geen politieke of mili taire garanties aan Rhodesië. Amerikaanse functionarissen ver- lement verzetten zich uit aUe'macht yach^".,d?t ST'th Premier tegen deze "aantasting van de bur gerlijke vrijheid". Chirac had de rt nm<;tanf1 taak om zijn UDR toch achter het blfnkeni noch wetsvoorstel te krijgen. Maar de premier liet niets van zich horen. Hij was het net zo min als de andere gaullisten eens met de fiscale her vorming. Een compromis tussen tl^hben3 president en premier zorgde spoedig het veld zal moeten omdat zijn persoon in de gewij- standigheden noch voor de Afrikanen aardbaar zou zijn. Een hoge functionaris in Kissingers vliegtuig ontkende dat de Amerikaanse mi nister Smith een ultimatum zou gesteld. Integendeel, door het parlement kwam, zij het BRUSSEL - Wanneer alles vol gens plan verloopt kan Europa binnen twee jaar naar de stem bus. Honderdvijfentachtig mil joen EG-burgers kiezen dan in mei of juni 1978 voor een socia listisch, een liberaal of een door centrumpartijen samengesteld Europees parlement. De negen ministers van Buitenlandse Zaken hebben gistermiddag in Brussel de acte ondertekend voor de eerste rechtstreekse verkiezingen. Minister Van der Stoel, voorzit ter van de bijeenkomst, sloeg bij die gelegenheid in zijn korte toespraak een relativerende toon aan. Hij sprak over het einde van een étappe op de lange weg naar Europese inte gratie. Grote woorden werden aldus door de Nederlandse mi nister vermeden. Hij duidde verder aan dat er nog heel veel werk moet worden gedaan, wil men de voorbereidingen bin nen het tijdschema rond krij gen. Bovendien zal in sommige landen het politieke verzet tegen rechtstreekse verkiezin gen van een Europees parle ment moeten worden gebro ken. Van der Stoel deed een drin gend beroep op zijn collega's er hard aan te trekken, zodat de verkiezingen binnen de vast gestelde tijd gehouden kunnen worden. De voorzitter van het huidige Europese parlement, de Fransman Spenale, wees erop dat nu het woord is aan de nationale regeringen en de par lementen. Zij beslissen of alles tijdig doorgang kan vinden. De negen parlementen moeten de gisteren ondertekende acte nog goedkeuren. Vervolgens zullen zij hun nationale wetge ving dienen aan te passen, zodat EG-verkiezingen mogelijk worden. Tenslotte moeten ze die dan zelf voorbereiden. Ne derland is van plan deze stem busslag te laten samenvallen met de provinciale verkiezin gen van mei 1978. Het is echter lang niet zeker of de negen er in ruim anderhalf jaar in slagen om de voorbereidingen hele maal af te ronden. Het nieuwe Europese parle ment heeft even weinig te ver tellen als het huidige. Men ver wacht echter dat het mandaat van tientallen miljoenen Euro pese burgers op den duur leidt tot meer bevoegdheden voor hun vertegenwoordigers in Straatsburg. Tot nu toe beslis sen de nationale politieke par tijen wie lid wordt van het Eu ropese parlement, dat 198 leden telt, onder wie 14 Nederlanders. In zijn nieuwe samenstelling telt deze volksvertegenwoordi ging 420 leden. Uiteraard over heersen de grote vier, Frank rijk, West-Duitsland, Groot- Brittannië en Italië. Tezamen gaan zij 324 zetels vullen; 81 per land. De vijf kleine landen (Bel gië, Nederland, Luxemburg, Ierland en Denemarken) krij gen samen 86 zetels. Ons land zal 25 vertegenwoordigers af vaardigen. MOSKOU - De Sowjetrussische partijleider Brezjnjew is bereid de betrekkingen van zijn land met de V.S. te verbeteren, welke kandidaat er bij de komende presidentsver kiezingen in de V.S. ook zal win nen, aldus Averell Harriman, oud- ambassadeur in Moskou. Harriman is raadsman inzake bui tenlandse politiek van presidents kandidaat Jimmy Carter. Hij heeft gisteren twee uren en drie kwartier op zijn verzoek met Brezjnjew in het Kremlin gesproken. Hij zei dat het een particulier bezoek was, maar Kissinger erover zal inlichten. De 84-jarige Harriman, die tijdens de tweede wereldoorlog ambassa deur in Moskou was en Breqnjev "een oude vriend" noemde, was de eerste Amerikaan die de partijlei der in meer dan een jaar heeft ont moet. "Ik dacht dat hij wel verstoord zou zijn door de rhetoriek van de ver kiezingscampagne en het bleek dat hij er alles van wist en hij vond het inderdaad niet prettig", aldus Har riman. Hij had Brezjnjew gezegd dat het meeste voor binnenlands gebruik bestemd was en niet als verplichte buitenlandse politiek moest worden opgevat. Brezjnjew gaf duidelijk te kennen dat hij geen stemgerechtigde is in de V.S. en er niets tegen kan doen maar dat hij met de volgende presi dent te maken krijgt en dat hij daar bereid toe is". Ook Gillette betaalde smeergeld BOSTON - De onderneming Gillet te, die o.m. scheermesjes vervaar digt, heeft zich gevoegd bij het groeiend aantal Amerikaanse mul tinationale ondernemingen, dat toegegeven heeft, dubieuze beta lingen gedaan te hebben in het bui tenland. Gisteren werd bekendgemaakt, dat een onderzoek van de maatschap pij aan het licht had gebracht, dat een bedrag van 400.000 dollar is uit gegeven voor twijfelachtige doe leinden en wel in de periode van januari 1972 tot december 1975. Gillette zegt er niet bij in welke lan den geld gebruikt is voor dubieuze betalingen. Wel is verklaard, dat teminste een deel van het ge noemde bedrag ten goede is geko men aan regeringsfunctionarissen. Gillette zegt, dat aan de praktijk van dubieuze betalingen thans een einde is gemaakt, zij het dat nog wel, op advies van een rayondirec teur, een betaling zal worden ver richt, gegrond op vrees voor de vei ligheid van employé's van de maat schappij. Geen herdenking massamoord „Baby Yar' rikaanse premier Vorster hem van had overtuigd dat er geen reëel alternatief denkbaar is voor het Brits-Amerikaanse plan. ernstig gehavend. De verstand houding tussen Giscard en Chirac was inmiddels tot het nulpunt ge daald. Kort na de belastingkwestie schreef Chirac zijn ontslagbrief. Dat seizoen is volgens de laatste opiniepeilingen slecht begonnen. OcCIl OVCrlcVCIlddl voor Giscard. Aan het begin van deze maand was 47 procent van de ondervraagden tevreden over de president, tegen 53 procent in juli. Chirac zou hierin wel eens een be vestiging kunnen zien van zijn stel ling "Als het Franse volk verander ingen wil, had het Giscard niet ge- aan boord waren van het veronge- kozen". lukte Turkse verkeersvliegtuig. ANKARA (AP) - De Turkse politie heeft gisteren verklaard dat er geen overlevenden zijn onder de 147 voornamelijk Europese passagiers en de acht bemanningsleden die MOSKOU - De Joden van Kiew zijn door de autoriteiten gewaar schuwd dat zij zullen worden op gepakt als zij zouden proberen zich aan te sluiten bij plechtigheden ter herdenking van de massamoord van Babi Yar in de Tweede Werel doorlog, zo hebben dissidente Jo den in Moskou bekendgemaakt. Drie Joden wier aanvraag voor emigratie naar Israël is afgewezen. zeiden op een persconferentie dat een massagraf dat daarna bekend de KGB hun had gewaarschuwd werd als Babi Yar, wat "ravijn van dat zij "langdurige detentie" ris- de oude vrouw" betekent, keerden als zij op 29 september. De meeste slachtoffers zijn naar 35-ste verjaardag van "Babi Yar", alle waarschijnlijkheid Joden ge- de plaats daarvan zouden bezoe- weest en de Joden beschouwen Jcen- Babi Yar daarom ook als de plek In september 1941 vermoordden de wa§r zich een van de ergste Joden- nazi-bezettcrs van Kiew en dmstre- moorden van de Duitsers heeft af- ken ruim 100.000 mensen. De stof- gespeeld. felijke overschotten wierpen zij in De Russische autoriteiten hebben de plaats jarenlang verwaarloosd en pas dit jaar is er een monument opgericht zonder dat met zoveel woorden over Joden wordt gespro ken. De dissidenten vertelden dat er precedenten zijn voor aanhoudin gen van Joden die hadden gepro beerd bloemen bij Babi Yar neer te leggen met kransen met He breeuws opschrift.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15