Geeuwen in Goffert bij NEC-Feyenoord Nog steeds malaise PSV: met dank aan Postuma op tribunes van Haarlem Politiep aarden Topscorers SPORT "Wij hadden natuurlijk na die af gang tegen Djurgarden nog wat goed te maken bij het publiek, maar ik ben achteraf toch wel blij, dat de spelers van NEC zo 'vriendelijk' zijn geweest om daaraan hun be reidwillige medewerking te geven. Meestal speelt NEC juist tegen ons bijzonder geconcentreerd, maar daar was dit keer helemaal niets van te merken. Integendeel, die jon gens speelden mat en zonder inzet. Gelukkig voor ons, glimp een goed draaiend NEC blijft natuurlijk al tijd een gevaarlijke tegenstander. Nu konden wij rustig werken aan ons danig geschonden zelfvertrou wen .Want geloof me ,dat was na die vertoning tegen Roda en Djurgar- den behoorlijk aangetast. Het liep vrij snel allemaal weer erg aardig en soms zag ik zelfs een gleimp van het 'oude' Feyenoord. SPORT SPORT SPORT HAARLEM - Een kleine kern van heethoofdige supporters van FC Utrecht heeft gisteren een spoor van vernieling door Haarlem getrokken. Wie de ge sneuvelde winkelruiten, be kraste auto's en besmeurde muren volgde, kwam op het terrein van Haarlem terecht, waar de met petten, vlaggen en rollen closetpapier uitgeruste groep de staantribunes aan de westelijke kant en het daar aanwezige elektronische sco rebord bezette. Waarschuwingen van de stadion-omroeper hadden geen effect. De niet aflatende ongeregeldheden gingen het stadium van agentje-pesten te boven, toen Haarlem in de 27ste minuut een voorsprong nam van 2-0. Er werd gegooid met (plastic) bierflesjes. De po litie, die eerder met honden had gesurveilleerd, riepen en kele bereden agenten te hulp. Voor het eerst in de geschiede nis van de voetbalclub Haar lem veegden agenten te paard met de wapenstok in de hand de tribunes schoon. Het weinig verheffende schouwspel herhaalde zich vijf minuten voor tijd bij het derde Haarlemse doelpunt. Doelman Boersma was ditmaal het doelwit. Hij werd bekogeld met bierflesjes en kiezelste nen. Vrije verdediger Peijs maakte zich zo kwaad, dat hij de flesjes terug begon te gooien, achtervolgd door trainer Barry Hughes, die bang was dat scheidsrechter Gans de wedstrijd zou afgelasten. Ditmaal volgde een charge van vier agenten te paard. Er vie len rake klappen. Meestal, zoals de EHBO kon constatere, op onschuldige toeschouwers. Geholpen door suppoosten wist de politie uiteindelijk twee van de ergste raddraaiers te arresteren. Commentaar van de voorzitter van FC Utrecht Cees van Werkhoven, na afloop: "Wij hebben van de week nog een gesprek gehad met deze men sen. Ze zouden voor een soort interne bewakingsdienst zor gen. Daar is niets van terecht gekomen. Ik kan me best in denken dat de politie ingreep. Dat gebeurde terecht. Maar toch moet ik een beschuldi gende vinger heffen. Door de onbesuisde charges hebben veel te veel onschuldige men sen en vooral kinderen klap pen opgelopen. Dat had men anders moeten aanpakken". Haarlem-trainer Barry Hug hes: "FC Utrecht is een fijne club, die het niet verdient door zo'n groep van dertig snotneu zen in diskrediet te worden ge bracht". Op rekende Haarlem héél wat vloeiender, efficiën ter en doeltreffender af met de FC Utrecht. Het middenveld Van der Ban, Wildbret en George, aangevuld met de op komende Huyg en Wentink en de teruggetrokken spelende De Winkel schakelde zoveel beter dan de statische FC Utrecht, dat de 2-0 zege van de thuis club aan de bescheiden kant mocht worden genoemd. Vooral na rust, toen Maurik bij een achterstand van 2-0 door trainer Han Berger naar voren werd gestuurd om het machte loze aanvalstrioHamberg,Van Veen en Hulshorst bij te staan, schiep Haarlem zich al counte rend legio kansen. Een ervan werd slechts benut, vijf minu ten voor tijd, toen Wildbret, de grote uitblinker op het mid denveld na een vrije trap zelf doorging, en de uitlopende doelman Istatov passeerde. NIJMEGEN - Hinkend op twee gedachten blijkt NEC een speelbal voor om het even welke tegen stander. Gisteren was het Feyenoord dat de klap pen uitdeelde, het had ook FC Dordrecht kunnen zijn. Het elftal van produktie de Visser, zoals dat twee jaar lang op de meest lafhartige wijze suc cessen aaneen reeg, bestaat niet meer. Je kunt het de verdienste noemen van de nieuwe trainer Croon, dat-ie in een tijd, waarin het publiek om aanvallend voetbal schreeuwt, op de andere toer wil. Spelend als tegen Feyenoord was NEC echter geen vlees en geen vis. Voor een met zichzelf overhoop liggend Feyenoord een ideale spar- •ringpartner. Uitslag 1-3. Door Ger Stolk Concludeer uit die voordelige marge niet dat Feyenoord zich aan de heersende malaise ontworsteld zou hebben, in tegendeel. Feye noord had als gevolg van het niet meeverdedigen van de Nijmeegse aanvallers Meyers en Posthumus hooguit een numerieke meerder heid voor wat betreft het middenrif. Het dient gezegd dat de Rotter damse verdedigers Schneider en Rijsbergen niet te lui zijn geweest om hun voordeel met die Gelderse laksheid te doen. Wie zich de moeite heeft getroostom Feye noord recentelijk uit en thuis te ob serveren, begrijpt onmiddellijk dat zelfs een grote mate van vrijheid niet tot verheven Rotterdamse ac ties voert Morsend met kansen verdronk een kwaliteitsarm Feye noord dan ook dit keer weer in zijn vrijheid. Met de overijverige hulp van NEC-verdedigers vergaarde Feye noord niettemin drie doelpunten. Wat gezien het aantal reële sco ringskansen een te kleine produltei genoemd kan worden. Degelijk Met Van Daele op de libero-post van de geblesseerde Van de Korput heeft Feyenoord het initiatief van begin tot eind in handen gehad. Op het middenveld kleineerde Kreuz.» de vorig seizoen als terrier hoogge- klommen Marijnissen en verder ontnam Wimpie Jansen de met een rugblessure tobbende Peters alle glans. Degelijk voetballend legde Feye noord in een laag tempo de zwakte bloot van de Nijmeegse afweer. Vooralsnog miste Van Deinsen het inzicht om de matig organiserende ausputzer Kornelis definitief te ontmaskeren. Zoals Vreysen wel naar hartelust stoeide met de arme De Neeling maar het rendement uitbleef omdat Feyenoords afwer king te wensen overliet. Tot de 41ste minuut aanbrak: Van Deinsen de bal uit een korte hoek schop terug kreeg van Schneider en NEC-doelman Harrie Schelle- kens net zo verrast werd als de ver dedigers pal voor hem toen Van Deinsen een schot waagde: 0-1. Griesmeel voetbal Als wedstrijd was NEC-Feyenoord toen wel gedaan. Dat moge mer kwaardig klinken maar op een korte periode in het tweede bedrijf na, toen NEC verdedigers naar het front zond. was het nadien geeu wen geblazen in De Goffert. Treytel onderstreepte zijn sterke optreden van de laatste tijd in de linkerbeneden hoek na een kop stoot van Posthumus, voordat het griesmeel-voetbal van Feyenoord zijn loop hernam. Omdat het de verder uitstekend leidende Berre- voets ontging dat Nico Jansen de trage Sije Visser met de hand ver raste, liep Feyenoord uit tot 0-2. En verder scoorde de Boskov- brigade via een knappe treffer van Vreysen, voordat Posthumus zijn figuur een beetje kon redden: 1-3. Resumerend: NEC bood Feye noord volop de gelegenheid het gedeukte prestige op te vijzelen, zonder dat 22.800 kijkers onder de indruk kwamen van het vakman schap van het kuipkorps. Hans Croon doet er verstandig aan defi nitief zijn keuze te doen. AI valt het niet mee om als trainer te gaan sleutelen aan een systeem dat dan wel weinig attractief geweest moge zijn, maar waarmee wel veel punten werden verzameld. Nico Jansen scoort Feyenoords omstreden tweede treffer. EREDIVISIE Ajax - Eindhoven Sparta - NAC FC Den Haag - FC VW PSV - FC Twente Haarlem - FC Utrecht 3-0 AZ'67 - Telstar 5-1 De Graafschap - G A Eagles 1-2 NEC - Feyenoord 1-3 Roda 7 6 10 13 15-3 Feyen. 7 6 0 1 12 17-6 Ajax 7 5 0 2 10 11-8 Haarlem 7 4 12 9 12-5 PSV 7 3 2 2 8 13-7 Sparta 7 3 2 2 8 11-11 Go Ahead 7 3 2 2 8 9-10 AZ'67 7 3 13 7 15-10 NAC 7 3 13 7 10-15 FC VW 7 3 13 7 8-13 Den Haag 7 2 2 3 6 8-8 Utrecht 7 2 2 3 6 9-13 NEC 7 2 14 5 16-12 Graafsch. 7 2 14 5 7-8 Eindh. 7 13 3 5 8-13 Telstar 7 12 4 4 7-15 Twente 7 115 3 4-12 Amsterd. 7 0 3 4 3 5-16 EERSTE DIVISIE MW - Amersfoort 4-0 Groningen - Wagen. 1-1 SW - Veendam 1-0 Excelsior - Volendam 0-0 Dordrecht - Fortuna SC 0-2 Vlaardingen i - Den Bosch 2-2 Heracles - Helmond Sp. 2-1 Heerenveen - Willem II 1-0 Vitesse - SC Cambuur 5-1 MW 7 5 11 11 14-6 Vitesse 6 5 0 1 10 19-3 Volendam 7 4 2 1 10 13-8 Heerenv. 7 4 12 9 5-3 Wagen. 6 3 2 1 3 8-5 Veendam 7 3 2 2 8 12-9 Groningen 7 2 4 1 8 8-7 Fort. SC 7 3 2 2 8 9-9 D. Bosch 7 2 3 2 7 11-7 Vlaard. 7 2 3 2 7 10-10 PEC 6 14 1 6 6-5 Excelsior 7 14 2 6 5-7 Cambuur 7 2 2 3 6 7-11 Willem II 6 2 13 5 11-12 SW 6 12 3 4 4-9 Amersf. 6 2 0 4 4 6-14 Heracles 7 12 4 4 6-16 Helm. Sp. 7 0 3 4 3 3-9 Dordr. 6 10 5 2 2-9 Postuma scoort zijn tweede treffer tussen Epi Drost (links) en Frans EINDHOVEN - Uit angst voor ver der gezichtsverlies koos Kees Rijvers nata bene thuis tegen een onderaan staande tegenstander voor een laffe taktiek en het loon voor die angst had een 0-0 eind stand moeten zijn. Twee perso- .nen hielpen de kribbige coach van de landskampioenen, die vo rig seizoen nog iedere tegenstan der in het Philips-sportpark hun wil oplegden, een eindje op de goede weg. Paul Postuma, de brutale benjamin bij PSV, die nogal ongehoorzaam was aan meester Rijvers en zo maar op avontuur uitging (twee doelpunten en negentig procent aandeel in de strafschop die tot 3-0 ledde) en de merkwaardige scheidsrechter Keizer, die Niels Overweg zo boos maakte, dat deze kort hierna (vier minuten na rust) zijn enige foutje maakte, dat tot 1-0 leidde. Want wat had het baasje Rijvers bedacht Dahlquist als bewaker bij Thijssen, Lubse in de buurt van Van der Vall en Postuma op de tenen van Mühren, waardoor Rene Van de Kerkhof i-n Wilfy Door Peter Dijkgraaf „vrije" aanvallers, maar met al leen hard lopen en hard schieten kun je geen wedstrijd winnen, zeker niet als ook de achterste li nie geen PSV-er het lef heeft bij zyn directe tegenstander weg te gaan. Maar gelukkig was er nog Postuma (20), die aan het begin van het sei zoen tegen manager Ben van Gelder zei nog een jaartje studie te laten prevaleren, maar nu als gevolg van de vele blessures, als nog voorrang geeft aan voetbal en zijn MTS in de avonduren pro beert af te maken. De 20-jarige voetballer, die in zijn derde vol ledige wedstrijd in de hoofd macht van PSV doorbrak: „Mijn opdracht was het uitschake-' len van Arnold Mühren en dan maar kijken of ik nog adem en ruimte over had om zelf iets te ondernemen. Niemand deed iets en toen heb ik wel risico geno- Vanwaar die negatieve opdrachten tegen een club die onderaan staat en helemaal niet draait? Rijvers met onmiddellijk die geërgerde blik in de oogjes. Helemaal niet negatief. Slechts een pogmg om niet in de val van FC TWente te lopen, want Kohn had graag ge zien. dat wij massaal ten aanval trokken. Door een paar mensen dekkingsopdrachten te geven heb ik dat voorkomen". Doorat Thijssen de gehele wed strijd onzichtbaar bleef - Dahl quist voerde zijn opdracht per fect uit - bereikte Rijvers wel dat het raffinement uit de aanvallen van het zeker irt de eerste helft betere en in ieder geval gevaarlij- kei; FC Twente verdween. Kick van der Vall kampt met een duidelijk vormverlies en kreeg de bal nimmer op maat bij de her stelde Pahlplatz en Jeuring. Wel bij Gritter, maar die deed er nooit iets goeds mee. Manager Ton van Dalen verzuchtte niet ten onrech te: „Volgende week (tegen FC Den Haag) is hopenlijk Jaap Bos er weer bij. Dan zijn we eindelijk De ommekeer. Rijvers sprak er ook al van. Hij beschouwde deze overwinning als het begin van een opmars naar de top van PSV, al kon hij niet duidelijk, laat staan aannemelijk maken op grond waarvan. Spitz Kohn had het ook al over de ommekeer „Na die laatste wedstrijden, waarin we met de hulp van breekijzers doelpunten hadden moeten ma ken en daarin faalden, werd er nu veel beter gespeeld. En als we die strafschop in de eerste helft wel hadden gekregen - toen Willy van de Kerkhof de bal in de handen nam, nog lang voordat de uiterst zwakke Keizer had gefloten - en als Overweg zich niet zo uit zijn gewone doen had laten halen door die merkwaardige scheids rechter, ja dan Kohn had in zoverre gelijk, dat PSV ook erg weinig presteerde en veel dank verschuldigd is aan die bru tale Postuma, die ook na de te rugkeer van Edstrom (worlopig de eerstkomende weken nog ge hinderd door zijn dijbeenblessu re) en Francois zijn plaats in de Alleen het scoren ging nog niet zo goed, want al voor rust hadden we er minstens drie of vier goals in moeten drukkenNEC heeft taktisch gezien een grote fout gemaakt. Jantje Peters moest fungeren als een soort tweede spits, maar hij kwam er als zodanig helemaal niet uit. Wim Jansen had tenminste geen moeite om hem in te tomenEn als je Peters aan banden legt pak je te vens heel NEC inVandaar dat wij die jongens moeiteloos de wil kon den opleggen. Om nog even terug te komen op die wedstrijd van woensdag: de ge dachte aan dat handjevol toe schouwers op de tribune doet me nog steeds rillen. Een paar jaar te rug zaten er bij zo'n wedstrijd nog veertigduizend mensen in de Kuip. Maar ik kan het me best voorstellen, dat het publiek het laat afweten. Naar voetbal van een dergelijk slecht kaliber als wij de laatste tijd spelen zou ik zelf ook niet gaan kij ken. Vandaar dat die overwinning tegen NEC dubbel belangrijk is. We blijven bij, en we hebben een eerste stap gedaan op de weg terug. Want zelfvertrouwen is momenteel hoofd zaak." De kop van de topscorerslijst ziet er als volgt uit: 1. Posthumus (NEC)6, 2. Nan- ninga (Roda JC), Van der Kuylen (PSV), Kist (AZ'67) en Geels (Ajax).~..5

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9